lagen.nu
ÅFS 2026:1

Åklagarmyndighetens föreskrifter 2026:1 om ändring av Åklagarmyndighetens föreskrifter om internationellt samarbete (ÅFS 2023:7) .

Titel
Åklagarmyndighetens föreskrifter 2026:1 (ÅFS 2026:1) om ändring av Åklagarmyndighetens föreskrifter om internationellt samarbete (ÅFS 2023:7) .
Utgivare
Åklagarmyndigheten
Normkedja
SFS 2004:1265ÅFS 2026:1
Ikraftträdande
2026-07-01
Källa
www.aklagare.se

Ändrar

Bemyndigande

Utfärdade den 16 juni 2026

Åklagarmyndigheten föreskriver med stöd av 1 b § åklagarförordningen (2004:1265) i fråga om Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2023:7) om internationellt samarbete att 6 kap. 8 § ska ha följande lydelse.

6 kap. Utlämning och överlämnande

Arresteringsorder för verkställighet av frihetsberövande påföljd i Sverige

8 §

Ärenden om europeisk och nordisk arresteringsorder samt arresteringsorder enligt lagen med kompletterande bestämmelser om straffrättsligt samarbete mellan Europeiska unionen och Förenade kungariket för verkställighet av frihetsberövande påföljd i Sverige handläggs vid Åklagarmyndigheten, Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet, om de avser dom efter åtal av åklagare vid Åklagarmyndigheten och vid Ekobrottsmyndigheten om de avser dom efter åtal av åklagare vid Ekobrottsmyndigheten. Avser ärendet dom efter åtal av åklagare vid både Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten handläggs det vid den åklagarmyndighet där det med hänsyn till omständigheterna är lämpligast.

Dessa föreskrifter träder i kraft den 1 juli 2026.

EVA THUNEGARD Marie-Louise Ollén (Rättsavdelningen)