FiU10
Finansutskottets betänkande 2006/07:FiU10
Statsbudget för 2007
Utskottets förslag till riksdagsbeslut
Med hänvisning till vad som framförs under Utskottets överväganden föreslår utskottet att riksdagen fattar följande beslut:
Statsbudget för 2007
Riksdagen överlämnar den av finansutskottet sammanställda statsbudgeten för 2007, försedd med talmannens underskrift, till regeringen.
Utskottet föreslår att ärendet avgörs efter endast en bordläggning.
Stockholm den 21 december 2006
På finansutskottets vägnar
Stefan Attefall
Följande ledamöter har deltagit i beslutet: Stefan Attefall (kd), Pär Nuder (s), Ulf Sjösten (m), Anna Lilliehöök (m), Sonia Karlsson (s), Lars Elinderson (m), Roger Tiefensee (c), Monica Green (s), Christer Nylander (fp), Hans Hoff (s), Peder Wachtmeister (m), Agneta Gille (s), Göran Pettersson (m), Emma Henriksson (kd), Mikaela Valtersson (mp), Jörgen Hellman (s) och Marie Engström (v).
20 06/07 :Fi U10 S T A T S B U D GE T F Ö R 2007
Statsbudget för 2007
Utgifter m.m.
Tusental kronor
2 Inkomster m.m.
Tusental kronor
Inkomsttyp
20 06/07 : Fi U10
Redogörelse för ärendet
Ärendet och dess beredning
Enligt riksdagsordningen 4.6.2 är det finansutskottets uppgift att sammanställa statsbudgeten.
Finansutskottet redovisar i detta betänkande de beslut om statsbudgetens utgifter och inkomster för 2007 som fattats av riksdagen med anledning av budgetpropositionen. Förändringar i förhållande till regeringens förslag i budgetpropositionen framgår av tabellen på s. 6.
Specifikationer av statsbudgetens utgifter och inkomster för 2007 finns som bilaga till betänkandet.
2006 /07: Fi U10
Utskottets överväganden
I budgetpropositionen för 2007 (prop. 2006/07:1) lämnar regeringen sitt förslag till statsbudget för 2007 och föreslår att riksdagen beräknar inkomster och beslutar om utgifter för staten i enlighet med de specifikationer som fogats till förslaget.
Regeringen redovisar i budgetpropositionen även ett antal åtgärder på skatteområdet med effekt från 2007.
När det gäller statsbudgetens utgifter lägger regeringen i budgetpropositionen fram förslag till
− fördelning av utgifterna på utgiftsområden,
− anslag inom respektive utgiftsområde,
− beräkning av hur mycket de samlade anslagsbehållningarna på olika anslag väntas öka eller minska under året,
− beräkning av hur mycket myndigheternas m.fl. samlade in- och utlåning i Riksgäldskontoret ökar eller minskar under året samt
− kassamässig korrigering.
Finansutskottet behandlade beräkningen av statsbudgetens inkomster och ramarna för de 27 utgiftsområdena i sitt betänkande 2006/07:FiU1 (rskr. 2006/07:9). I detta sammanhang behandlade utskottet också minskningen av anslagsbehållningarna, myndigheters m.fl. samlade in- och utlåning i Riksgäldskontoret, netto, samt kassamässig korrigering.
Utskottet föreslog en ändring av regeringens förslag i fråga om fördelningen av utgifter på utgiftsområden som innebar att utgiftsramen för utgiftsområde 24 Näringsliv minskades med 40 miljoner kronor. Skälet var att näringsutskottet avvisade regeringens förslag om att avsätta anslagsmedel för bidrag till certifierade kassaregister (anslag 38:23). Som en följd av detta föreslog näringsutskottet att ramen för utgiftsområde 24 skulle sänkas med motsvarande belopp (se tabellen nedan).
I övrigt ställde sig finansutskottet bakom regeringens förslag till ramar för statsbudgetens 27 utgiftsområden samt till beräkningen av statsbudgetens inkomster. Utskottets förslag blev också riksdagens beslut.
Fackutskottens budgetbehandling av anslagen på respektive utgiftsområde resulterade i ändringar av regeringens förslag på två utgiftsområden. Som nämnts ovan föreslog näringsutskottet inom utgiftsområde 24 Näringsliv att anslaget 38:23 Bolagsverket: Bidrag till kassaregister skulle utgå . Inom utgiftsområde 13 Arbetsmarknad föreslog arbetsmarknadsutskottet en ökning av anslaget 22:2 Bidrag till arbetslöshetsersättning och aktivitetsstöd på grund av de budgetmässiga effekterna av utskottets förslag till ändringar av regeringens lagförslag i proposition 15 En arbetslöshetsförsäkring för arbete . En motsvarande minskning föreslogs av anslaget 22:3 Köp av arbetsmarknadsutbildning och övriga kostnader. Arbetsmarknadsutskottets förslag åter-
20 06/07 : Fi U10 U T SK O T T E T S Ö V E R V Ä GA N D E N
förvisades av riksdagen och anslagsfördelningen inom utgiftsområde 13 beslutades vid en förnyad behandling i kammaren (se tabellen nedan).
På grundval av riksdagens beslut om anslagen på respektive utgiftsområde har finansutskottet sammanställt statsbudgeten för 2007. Statsbudgetens avvikelser från budgetpropositionen för 2007 visas i tabellen nedan.
Anslagsförändringar i förhållande till regeringens förslag för 2007
Tusental kronor
2006 /07: Fi U10
BILAGA
Specifikation av
statsbudgetens utgifter
och inkomster
för 2007
20 06/07 : Fi U10 S T A T S B U D GE T E N S U T GI F T S A N S L A G 2007
Statsbudgetens utgiftsanslag 2007
38 S T A T S B U D GE T E N S U T GI F T S A N S L A G 2 007 2 006/0 7: Fi U1 0
20 06/07 : Fi U10
Statsbudgetens inkomster 2007
20 06/07 : Fi U10 S T A T S B U D GE T E N S I N K O M S T E R 20 07
Tusental kronor
20 06/07 : Fi U10 S T A T S B U D GE T E N S I N K O M S T E R 20 07
Tusental kronor
48 Tusental kronor
Anm. Beloppen är avrundade och överensstämmer därför inte alltid med summan.