Rättelse till SCE-föreningar
På sidan 6, artikel 7.5 sista meningen, skall det
i stället för:
”Utträdet skall ge rätt till inlösen av andelarna enligt bestämmelserna i artikel 4.4 och artikel 16.”
vara:
”Utträdet skall ge rätt till inlösen av andelarna enligt bestämmelserna i artikel 3.4 och artikel 16.”
På sidan 6, artikel 7.6 sista meningen, skall det
i stället för:
”Beslutet skall fattas enligt bestämmelserna i artikel 62.4.”
vara:
”Beslutet skall fattas enligt bestämmelserna i artikel 61.4.”
På sidan 10, artikel 22.1 f, skall det
i stället för:
”f) De särskilda villkor eller förmåner som rör obligationer eller andra värdepapper än andelar som enligt artikel 66 inte berättigar till medlemskap.”
vara:
”f) De särskilda villkor eller förmåner som rör obligationer eller andra värdepapper än andelar som enligt artikel 64 inte berättigar till medlemskap.”
På sidan 13, artikel 34.2, skall det
i stället för:
”2. Utebliven kontroll av fusionens lagenlighet enligt artiklarna 29 och 30 kan utgöra en av grunderna för att avveckla en SCE-förening i enlighet med bestämmelserna i artikel 74.”
vara:
”2. Utebliven kontroll av fusionens lagenlighet enligt artiklarna 29 och 30 kan utgöra en av grunderna för att avveckla en SCE-förening i enlighet med bestämmelserna i artikel 73.”