lagen.nu
(EU) nr 703/2014

Ändring av bilagorna II, III och V till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för acibenzolar-S-metyl, etoxikin, flusilazol, isoxaflutol, molinat, propoxikarbazon, pyraflufenetyl, kvinoklamin och warfarin i eller på vissa produkter

Titel
Kommissionens förordning (EU) nr 703/2014 av den 19 juni 2014 om ändring av bilagorna II, III och V till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för acibenzolar-S-metyl, etoxikin, flusilazol, isoxaflutol, molinat, propoxikarbazon, pyraflufenetyl, kvinoklamin och warfarin i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)
CELEX
32014R0703
Datum
2014-06-19
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 14.1 a, 18.1 b och 49.2, och

(1) Gränsvärden har fastställts för acibenzolar-S-metyl, isoxaflutol, molinat, propoxikarbazon och pyraflufenetyl i bilaga II och i del B i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för etoxikin och flusilazol i del A i bilaga III till den förordningen. Det har inte fastställts några gränsvärden för kvinoklamin och warfarin i förordning (EG) nr 396/2005 och eftersom dessa verksamma ämnen inte har införts i bilaga IV till den förordningen gäller det standardvärde på 0,01 mg/kg som anges i artikel 18.1 b i samma förordning.

(2) När det gäller acibenzolar-S-metyl har Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av bekämpningsmedelsresten. Myndigheten rekommenderade en sänkning av gränsvärdet när det gäller bananer och tomater. När det gäller övriga produkter rekommenderade den att befintliga gränsvärden bibehålls. Myndigheten konstaterade att det saknades viss information om gränsvärdena när det gäller äpplen, päron och mango och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärden när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av den information som är tillgänglig senast två år efter den här förordningens offentliggörande.

(3) I kommissionens beslut 2011/143/EU fastställs att etoxikin inte ska tas upp i bilaga I till rådets direktiv 91/414/EEG. Alla befintliga godkännanden för växtskyddsmedel som innehåller det verksamma ämnet etoxikin har återkallats. I enlighet med artikel 17 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 14.1 a i samma förordning bör därför gränsvärdena för det verksamma ämnet i bilaga III strykas. Detta bör inte gälla de gränsvärden som motsvarar CXL-värden som bygger på användning i tredjeländer, förutsatt att de är godtagbara ur konsumentsäkerhetssynpunkt. Detta bör inte heller gälla i fall där gränsvärdena har fastställts specifikt som importtoleranser.

(4) När det gäller etoxikin har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Myndigheten konstaterade att det saknades viss information om CXL-värdet när det gäller päron och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Den konstaterade en risk för konsumenterna när det gäller päron. Gränsvärdet bör därför fastställas till den specifika bestämningsgränsen. Myndigheten konstaterade att det råder en viss osäkerhet om de toxikologiska referensvärdena för etoxikin. Eftersom det inte går att utesluta en risk för konsumenterna vid resthalter under det nuvarande gränsvärdet bör gränsvärdet 0,05 mg/kg tillämpas när det gäller päron från och med den dag då denna förordning börjar tillämpas.

(5) Enligt kommissionens direktiv 2006/133/EG löpte införandeperioden för flusilazol i bilaga I till direktiv 91/414/EEG ut den 30 juni 2008. Eftersom flusilazol inte längre är godkänt som verksamt ämne och alla befintliga godkännanden för växtskyddsmedel som innehåller detta verksamma ämne har återkallats bör gränsvärdena för det verksamma ämnet i bilaga III strykas i enlighet med artikel 17 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 14.1 a i samma förordning.

(6) När det gäller flusilazol har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Den konstaterade en risk för konsumenterna i fråga om CXL-värdena när det gäller äpplen, päron, bordsdruvor, persikor, nötkreatur (lever, njure, muskel och fett), får (muskel och fett) samt svin (muskel och fett). När det gäller persikor konstaterades en risk för konsumenterna vid resthalter under det nuvarande gränsvärdet. Därför bör gränsvärdet 0,01 mg/kg tillämpas när det gäller persikor från och med den dag då denna förordning börjar tillämpas.

(7) När det gäller isoxaflutol har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av bekämpningsmedelsresten. Den rekommenderade en sänkning av gränsvärdena när det gäller sockermajs, majskorn och sockerrör. Myndigheten konstaterade att det saknades information om gränsvärdet när det gäller vallmofrön och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Gränsvärdet för vallmofrön bör fastställas till den specifika bestämningsgränsen eller till standardgränsvärdet i enlighet med artikel 18.1 b i förordning (EG) nr 396/2005.

(8) När det gäller molinat har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten konstaterade att det saknades viss information om gränsvärdet när det gäller ris och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdet när det gäller denna produkt fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Detta gränsvärde kommer att ses över med beaktande av den information som är tillgänglig senast två år efter den här förordningens offentliggörande.

(9) När det gäller propoxikarbazon har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av bekämpningsmedelsresten. Den rekommenderade att de befintliga gränsvärdena för vissa produkter behålls.

(10) När det gäller pyraflufenetyl har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av bekämpningsmedelsresten. Den konstaterade att det saknades viss information om gränsvärdena när det gäller citrusfrukter, trädnötter, kärnfrukter, stenfrukter, bordsdruvor, druvor för vinframställning, vinbär (röda, svarta och vita), krusbär, fläderbär, bordsoliver, potatis, rapsfrön, oliver för oljeproduktion, kornkärnor, havrekorn, rågkorn, vetekorn och humle och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärden när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av den information som är tillgänglig senast två år efter den här förordningens offentliggörande. Myndigheten konstaterade att det saknades information om gränsvärdet när det gäller bomullsfrön och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Gränsvärdet för bomullsfrön bör fastställas till den specifika bestämningsgränsen eller till standardgränsvärdet i enlighet med artikel 18.1 b i förordning (EG) nr 396/2005.

(11) När det gäller kvinoklamin har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Alla befintliga godkännanden för växtskyddsmedel som innehåller kvinoklamin är begränsade till ej ätbara grödor. Gränsvärden bör därför fastställas till den specifika bestämningsgränsen.

(12) När det gäller warfarin har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Alla befintliga godkännanden för växtskyddsmedel som innehåller warfarin är begränsade till användning enbart som rodenticid och är inte avsedda att appliceras direkt på ätbara grödor. Gränsvärden bör därför fastställas till den specifika bestämningsgränsen.

(13) När det gäller produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka varken relevanta godkännanden eller importtoleranser hade rapporterats på unionsnivå eller gränsvärden fastställts i Codex Alimentarius fann myndigheten att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Med beaktande av aktuella vetenskapliga och tekniska rön bör gränsvärden när det gäller dessa produkter fastställas till den specifika bestämningsgränsen eller till standardgränsvärdet i enlighet med artikel 18.1 b i förordning (EG) nr 396/2005.

(14) Kommissionen rådfrågade EU:s referenslaboratorier för bekämpningsmedelsrester om behovet av att anpassa vissa bestämningsgränser. För flera ämnen fann laboratorierna att det på grund av den tekniska utvecklingen behöver fastställas specifika bestämningsgränser när det gäller vissa varor.

(15) På grundval av myndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till faktorer av relevans för ärendet i fråga konstateras att de aktuella ändringarna av gränsvärdena uppfyller kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.

(16) Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

(17) För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör det i denna förordning föreskrivas övergångsåtgärder för produkter som lagligen framställts före ändringen av gränsvärdena och för vilka det finns uppgifter om att en hög konsumentskyddsnivå upprätthålls.

(18) Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstater, tredjeländer och livsmedelsföretagare ges en rimlig tidsfrist för att anpassa sig till de nya krav som följer av ändringen av gränsvärdena.

(19) Unionens handelspartner har tillfrågats om de nya gränsvärdena inom ramen för Världshandelsorganisationen, och deras synpunkter har beaktats.

(20) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för livsmedelskedjan och djurhälsa.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Bilagorna II, III och V till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel2

Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som lagligen framställts före den 16 januari 2015:

1. När det gäller de verksamma ämnena acibenzolar-S-metyl, isoxaflutol, molinat, propoxikarbazon, pyraflufenetyl, kvinoklamin och warfarin i och på alla produkter.

2. När det gäller det verksamma ämnet etoxikin i och på alla produkter utom päron.

3. När det gäller det verksamma ämnet flusilazol i och på alla produkter utom persikor.

Artikel3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 16 januari 2015.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.

2 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for acibenzolar-S-methyl according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 11(2013):2, artikelnr 3122, [41 s.].

3 Kommissionens beslut 2011/143/EU av den 3 mars 2011 om att inte införa etoxikin i bilaga I till rådets direktiv 91/414/EEG och om ändring av kommissionens beslut 2008/941/EG (EUT L 59, 4.3.2011, s. 71).

4 Rådets direktiv 91/414/EEG av den 15 juli 1991 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden (EGT L 230, 19.8.1991, s. 1).

5 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for ethoxyquin according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 11(2013):5, artikelnr 3231, [25 s.].

6 Kommissionens direktiv 2006/133/EG av den 11 december 2006 om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG för införande av flusilazol som verksamt ämne (EUT L 349, 12.12.2006, s. 27).

7 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for flusilazole according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 11(2013):4, artikelnr 3186, [62 s.].

8 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for isoxaflutole according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 11(2013):2, artikelnr 3123, [30 s.].

9 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for molinate according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 11(2013):3, artikelnr 3140, [27 s.].

10 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for propoxycarbazone according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 11(2013):4, artikelnr 3164, [30 s.].

11 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for pyraflufen-ethyl according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 11(2013):3, artikelnr 3142, [37 s.].

12 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for quinoclamine, according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 11(2013):3, artikelnr 3141, [11 s.].

13 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for warfarin, according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 11(2013):2, artikelnr 3124, [8 s.].

BILAGA

Bilagorna II, III och V till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1) I bilaga II ska kolumnerna för acibenzolar-S-metyl, isoxaflutol, molinat, propoxikarbazon och pyraflufenetyl ersättas med följande:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Acibenzolar-S-metyl (summan av acibenzolar-S-metyl och acibenzolarsyra (fritt och bundet), uttryckt som acibenzolar-S-metyl) | Isoxaflutol (summan av isoxaflutol och dess metabolit diketonitril, uttryckt som isoxaflutol) | Molinat | Propoxikarbazon (A) (propoxikarbazon, dess salter och 2-hydroxipropoxikarbazon, uttryckt som propoxikarbazon) | Pyraflufenetyl (A) (summan av pyraflufenetyl och pyraflufen, uttryckt som pyraflufenetyl)

(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6) | (7)

0100000 | 1. FRUKT, FÄRSK ELLER FRYST NÖTTER | | 0,02 | | | 0,02

0110000 | i) Citrusfrukter | 0,01 | | 0,01 | 0,02 | (+)

0110010 | grapefrukter (pompelmus, pomelo, sweetie, tangelo (utom minneola), ugli och andra hybrider)

0110020 | apelsiner (bergamott, pomerans, chinotto och andra hybrider)

0110030 | citroner (suckatcitron, citron, fingercitron (Citrus medica var. sarcodactylis))

0110040 | limefrukter

0110050 | mandariner (klementiner, tangeriner, minneolas och andra hybrider tangor (Citrus reticulata x sinensis))

0110990 | övriga

0120000 | ii) Trädnötter | | | 0,02 | 0,05 | (+)

0120010 | mandlar | 0,01

0120020 | paranötter | 0,01

0120030 | cashewnötter | 0,01

0120040 | kastanjer | 0,01

0120050 | kokosnötter | 0,01

0120060 | hasselnötter (filberthasselnöt) | 0,1

0120070 | macadamianötter | 0,01

0120080 | pekannötter | 0,01

0120090 | pinjenötter | 0,01

0120100 | pistaschmandlar | 0,01

0120110 | valnötter | 0,01

0120990 | övriga | 0,01

0130000 | iii) Kärnfrukter | | | 0,01 | 0,02 | (+)

0130010 | äpplen (vildapel) | 0,1 (+)

0130020 | päron (nashipäron) | 0,1 (+)

0130030 | kvitten | 0,01

0130040 | mispel | 0,01

0130050 | japansk mispel | 0,01

0130990 | övriga | 0,01

0140000 | iv) Stenfrukter | | | 0,01 | 0,02 | (+)

0140010 | aprikoser | 0,2

0140020 | körsbär (sötkörsbär, surkörsbär) | 0,01

0140030 | persikor (nektariner och liknande hybrider) | 0,2

0140040 | plommon (krikon, gröna plommon, mirabell, slån, kinesisk jujuber (Ziziphus zizyphus)) | 0,01

0140990 | övriga | 0,01

0150000 | v) Bär och små frukter | 0,01 | | 0,01 | 0,02

0151000 | a) Bordsdruvor och druvor för vinframställning | | | | | (+)

0151010 | bordsdruvor

0151020 | druvor för vinframställning

0152000 | b) Jordgubbar

0153000 | c) Rubusfrukter

0153010 | björnbär

0153020 | blåhallon (loganbär, taybär, boysenbär, hjortron och andra Rubushybrider)

0153030 | hallon (vinhallon, åkerbär (Rubus arcticus), korsningar av hallon och åkerbär (Rubus arcticus x Rubus idaeus))

0153990 | övriga

0154000 | d) Andra små frukter och bär

0154010 | blåbär (blåbär)

0154020 | tranbär (lingon (V. vitis-idaea))

0154030 | vinbär (röda, svarta och vita) | | | | | (+)

0154040 | krusbär (inklusive hybrider med andra Ribesarter) | | | | | (+)

0154050 | nypon

0154060 | mullbär (frukt av jordgubbsträd)

0154070 | azarolhagtorn (mini-kiwi (krusbärsaktinidia, Actinidia arguta))

0154080 | fläderbär (svart aronia, rönn, havtorn, hagtorn, häggmispel och andra bär från träd) | | | | | (+)

0154990 | övriga

0160000 | vi) Diverse frukter | | | 0,01 | 0,02

0161000 | a) Ätligt skal | 0,01

0161010 | dadlar

0161020 | fikon

0161030 | bordsoliver | | | | | (+)

0161040 | kumquat (marumi (rund kumquat), nagami (oval kumquat), limequat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.))

0161050 | carambola (bilimbi)

0161060 | persimon

0161070 | jambolanäpple (javaplommon) (javaäpple/vattenäpple, malajäpple, rosenäpple, grumichama/pitanga (Eugenia uniflora))

0161990 | övriga

0162000 | b) Oätligt skal, små | 0,01

0162010 | kiwifrukter

0162020 | litchiplommon (pulasan, rambutan, longan, mangostan, langsat, salak)

0162030 | passionsfrukter

0162040 | kaktusfikon

0162050 | stjärnäpple

0162060 | amerikansk persimon (svart sapot, vit sapot, grön sapot, canistel/gul sapot och mameysapot)

0162990 | övriga

0163000 | c) Oätligt skal, stora

0163010 | avokado | 0,01

0163020 | bananer (dvärgbanan, mjölbanan, äppelbanan) | 0,08

0163030 | mango | 0,6 (+)

0163040 | papaya | 0,01

0163050 | granatäpplen | 0,01

0163060 | kirimoja (sockerannona, sockeräpple, ilama (Annona diversifolia) och andra medelstora sorter av familjen Annonaceae) | 0,01

0163070 | guava (drakfrukt/röd pitahaya (Hylocereus undatus)) | 0,01

0163080 | ananas | 0,01

0163090 | brödfrukt (jackfrukt) | 0,01

0163100 | durian | 0,01

0163110 | taggannona | 0,01

0163990 | övriga | 0,01

0200000 | 2. GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA | | | | | 0,02

0210000 | i) Rot- och knölgrönsaker | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0211000 | a) Potatis | | | | | (+)

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker

0212010 | maniok (dasheen, eddo, tannia)

0212020 | sötpotatis

0212030 | jamsrot (jamsböna, mexikansk jamsböna)

0212040 | arrowrot

0212990 | övriga

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | rödbetor

0213020 | morötter

0213030 | rotselleri

0213040 | pepparrot (angelikarötter, libbstickerötter, gentianarötter)

0213050 | jordärtskockor (korogi)

0213060 | palsternackor

0213070 | rotpersilja

0213080 | rädisor (svart rättika, japansk rättika, och liknande sorter, jordmandel (Cyperus esculentus))

0213090 | haverrot (svartrot, spansk taggfibbla, ätlig kardborre)

0213100 | kålrötter

0213110 | rovor

0213990 | övriga

0220000 | ii) Lökgrönsaker | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0220010 | vitlök

0220020 | kepalök (övriga rotlökar, silverlök)

0220030 | schalottenlök

0220040 | knipplök och piplök (övriga stjälklökar och liknande sorter)

0220990 | övriga

0230000 | iii) Fruktgrönsaker | | 0,02 | 0,01 | 0,02

0231000 | a) Solanacea

0231010 | tomater (körsbärstomater, trädtomat, fysalis (kapkrusbär), gojibär/vargbär (bär av bocktörne och bredbladigt bocktörne, Lycium barbarum och Lycium chinense)) | 0,9

0231020 | paprikor (chilipeppar) | 0,01

0231030 | auberginer (äggplanta) (pepino, antroewa/vit aubergine (Solanum macrocarpon)) | 0,01

0231040 | okra | 0,01

0231990 | övriga | 0,01

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 0,01

0232010 | slanggurkor

0232020 | druvgurkor

0232030 | zucchini (sommarsquash, patisson, lauki (Lagenaria siceraria), chayote, sopropo/bittergurka, ormgurka, teroi (Luffa acutangula))

0232990 | övriga

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 0,01

0233010 | meloner (kiwano)

0233020 | pumpor (vintersquash, sen patisson)

0233030 | vattenmeloner

0233990 | övriga

0234000 | d) Sockermajs (minimajs) | 0,01

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,01

0240000 | iv) Kålgrönsaker | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0241000 | a) Blommande kål

0241010 | broccoli (raab-broccoli (broccolirybs), calabrese, daggkål (kinesisk broccoli))

0241020 | blomkål

0241990 | övriga

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | brysselkål

0242020 | huvudkål (spetskål, rödkål, savojkål, vitkål)

0242990 | övriga

0243000 | c) Bladbildande kål

0243010 | salladskål (indisk (kinesisk) senap, sellerikål (pak choy), tatsoikål (tai goo choy), blomsellerikål (choy sum), salladskål (pe tsai))

0243020 | grönkål (kruskål, foderkål, portugisisk palmkål, portugisisk kål, fodermärgskål)

0243990 | övriga

0244000 | d) Kålrabbi

0250000 | v) Bladgrönsaker och färska örter

0251000 | a) Sallat och övriga sallatväxter, inklusive Brassicacea | 0,3 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0251010 | vårklynne (vårsallat) (vintersallat)

0251020 | sallat (huvudsallat, bladsallat (Lollo Rosso), isbergssallad, bindsallat, romansallat)

0251030 | escarole (bredbladig endiv) (cikoria, rossisallat, rosensallat, radicchio, friséesallat, sommarcikoria (C. endivia var. crispum/C. intybus var. foliosum), maskrosblad)

0251040 | smörgåskrasse (kryddkrasse) (mungbönegroddar, alfalfagroddar)

0251050 | vinterkrasse (vårgyllen)

0251060 | senapskål, ruccolasallat (sandsenap (Diplotaxis spp.))

0251070 | sareptasenap

0251080 | blad och stjälkar av Brassica spp., inklusive rovblast (mizuna, blad av ärtor och rädisor samt andra späda bladgrödor även av Brassica (grödor som skördas upp till åttabladsstadiet), blad av kålrabbi )

0251990 | övriga

0252000 | b) Spenat och liknande (blad) | | 0,02 | 0,01 | 0,02

0252010 | spenat (nyzeeländsk spenat, bladamarant (även kallad kinesisk spenat eller salladsamarant: blad av Amaranthus tricolor, papegojamarant, eller Amaranthus dubius), tajerblad, bitterblad/bitawiri) | 0,3

0252020 | portlak (vinterportlak, trädgårdsportlak, ängssyra, glasört, italiensk sodaört (Salsola soda)) | 0,01

0252030 | betblad (mangold) (rödbetsblad) | 0,01

0252990 | övriga | 0,01

0253000 | c) Vinblad (vinrankeblad) (malabarspenat, bananblad, klätterakacia (Acacia pennata)) | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0254000 | d) Vattenkrasse (åkervinda/kinesisk åkervinda/sallatsipomea/kangkung (Ipomea aquatica), marsilea, neptunia) | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0255000 | e) Endivesallat | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0256000 | f) Örter | 0,3 | 0,05 | 0,02 | 0,05

0256010 | körvel

0256020 | gräslök

0256030 | snittselleri (fänkålsblad, korianderblad, dill, kumminblad, libbsticka, angelika, spansk körvel och övriga Apiacea-blad, sallatsmartorn, penningört (Eryngium foetidum))

0256040 | persilja (blad av rotpersilja)

0256050 | salvia (vinterkyndel, sommarkyndel, blad av Borago officinalis)

0256060 | rosmarin

0256070 | timjan (mejram, oregano)

0256080 | basilika (citronmeliss, mynta, pepparmynta, helig basilika, köksbasilika, kamferbasilika, ätliga blommor (tagetes och andra), sallatsspikblad, vildbetelblad, curryblad)

0256090 | lagerblad (citronella)

0256100 | dragon (isop)

0256990 | övriga

0260000 | vi) Baljväxter (färska) | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0260010 | bönor (med skida) (trädgårdsböna/haricots verts/brytböna, rosenböna, snittböna, långböna, guarböna, sojaböna)

0260020 | bönor (utan skida) (bondböna/flageoletböna, jackböna, limaböna, vignaböna)

0260030 | ärter (med skida) (sockerärt/ärt)

0260040 | ärter (utan skida) (trädgårdsärt, grönärt, kikärt)

0260050 | linser

0260990 | övriga

0270000 | vii) Stjälkgrönsaker (färska) | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0270010 | sparris

0270020 | kardon (stjälkar av gurkört)

0270030 | stjälkselleri

0270040 | fänkål

0270050 | kronärtskockor (bananblommor)

0270060 | purjolök

0270070 | rabarber

0270080 | bambuskott

0270090 | palmhjärtan

0270990 | övriga

0280000 | viii) Svampar | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0280010 | odlade svampar (odlad champinjon (trädgårdschampinjon), ostronmussling, shiitake, svampmycelium (vegetativa delar))

0280020 | vilda svampar (kantarell, sommartryffel, toppmurkla, stensopp)

0280990 | övriga

0290000 | ix) Havsväxter | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02

0300000 | 3. BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02 | 0,02

0300010 | bönor (bondböna, krypböna, jackböna, limaböna, åkerböna, vignaböna)

0300020 | linser

0300030 | ärter (kikärter, foderärter, rödvial)

0300040 | lupin

0300990 | övriga

0400000 | 4. OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,01 | 0,02 | 0,02 | 0,05 | 0,02

0401000 | i) Oljeväxtfröer

0401010 | linfrön

0401020 | jordnötter

0401030 | vallmofrön

0401040 | sesamfrön

0401050 | solrosfrön

0401060 | rapsfrön (åkerkål, rybs) | | | | | (+)

0401070 | sojabönor

0401080 | senapsfrön

0401090 | bomullsfrön

0401100 | pumpafrön (andra frön av gurkväxter)

0401110 | safflor

0401120 | gurkört (blå snokört (Echium plantagineum), sminkrot (Buglossoides arvensis))

0401130 | oljedådra

0401140 | hampa

0401150 | ricin

0401990 | övriga

0402000 | ii) Oljeväxtfrukter

0402010 | oliver för oljeproduktion | | | | | (+)

0402020 | palmnöt (oljepalmkärnor)

0402030 | palmfrukt

0402040 | kapok

0402990 | övriga

0500000 | 5. SPANNMÅL | | 0,02 | 0,01 | 0,02 | 0,02

0500010 | korn | 0,05 | | | | (+)

0500020 | bovete (amarantfrö, quinoa) | 0,01

0500030 | majs | 0,01

0500040 | hirs (kolvhirs, teff, korakan, pärlhirs) | 0,01

0500050 | havre | 0,01 | | | | (+)

0500060 | ris (sumpris (Zizania aquatica)) | 0,01 | | (+)

0500070 | råg | 0,01 | | | | (+)

0500080 | sorghum | 0,01

0500090 | vete (speltvete (dinkel), rågvete) | 0,05 | | | | (+)

0500990 | övriga (frön av kanariegräs (Phalaris canariensis)) | 0,01

0600000 | 6. TE, KAFFE, ÖRTTE OCH KAKAO | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0610000 | i) Te

0620000 | ii) Kaffebönor

0630000 | iii) Örtteer (torkade)

0631000 | a) Blommor

0631010 | kamomill

0631020 | rosellhibiskus

0631030 | rosenblad

0631040 | jasmin (fläderblommor (Sambucus nigra))

0631050 | lind

0631990 | övriga

0632000 | b) Blad

0632010 | jordgubbsblad

0632020 | blad av rooibosbuske (ginkgoblad)

0632030 | maté (paraguansk järnek)

0632990 | övriga

0633000 | c) Rötter

0633010 | vänderot

0633020 | ginsengrot

0633990 | övriga

0639000 | d) Andra örtteer

0640000 | iv) Kakaobönor (jästa eller torkade)

0650000 | v) Johannesbröd

0700000 | 7. HUMLE (torkad) | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1(+)

0800000 | 8. KRYDDOR

0810000 | i) Fröer | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0810010 | anisfrö

0810020 | svartkummin

0810030 | sellerifrö (libbstickefrö)

0810040 | korianderfrö

0810050 | spiskummin

0810060 | dillfrö

0810070 | fänkålsfrö

0810080 | bockhornsklöver

0810090 | muskotnöt

0810990 | övriga

0820000 | ii) Frukt och bär | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0820010 | kryddpeppar

0820020 | anispeppar (japansk peppar)

0820030 | kummin

0820040 | kardemumma

0820050 | enbär

0820060 | peppar, svart, grön och vit (långpeppar, rosépeppar)

0820070 | vaniljstänger

0820080 | tamarind

0820990 | övriga

0830000 | iii) Bark | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0830010 | kanel (kassia)

0830990 | övriga

0840000 | iv) Rötter eller jordstammar

0840010 | lakritsrot | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0840020 | ingefära | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0840030 | gurkmeja | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0840040 | pepparrot | (+) | (+) | (+) | (+) | (+)

0840990 | övriga | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0850000 | v) Knoppar | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0850010 | kryddnejlika

0850020 | kapris

0850990 | övriga

0860000 | vi) Pistillmärken | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0860010 | saffran

0860990 | övriga

0870000 | vii) Frömantlar | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,1

0870010 | muskotblomma

0870990 | övriga

0900000 | 9. SOCKERVÄXTER | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02 | 0,02

0900010 | sockerbetor (roten)

0900020 | sockerrör

0900030 | cikoriarötter

0900990 | övriga

1000000 | 10. ANIMALISKA PRODUKTER – LANDDJUR

1010000 | i) Vävnad | 0,02 | 0,02 | 0,01 | 0,05 | 0,02

1011000 | a) Svin

1011010 | kött

1011020 | fett

1011030 | lever

1011040 | njure

1011050 | ätliga slaktbiprodukter

1011990 | övriga

1012000 | b) Nötkreatur

1012010 | kött

1012020 | fett

1012030 | lever

1012040 | njure

1012050 | ätliga slaktbiprodukter

1012990 | övriga

1013000 | c) Får

1013010 | kött

1013020 | fett

1013030 | lever

1013040 | njure

1013050 | ätliga slaktbiprodukter

1013990 | övriga

1014000 | d) Getter

1014010 | kött

1014020 | fett

1014030 | lever

1014040 | njure

1014050 | ätliga slaktbiprodukter

1014990 | övriga

1015000 | e) Hästar, åsnor, mulor eller mulåsnor

1015010 | kött

1015020 | fett

1015030 | lever

1015040 | njure

1015050 | ätliga slaktbiprodukter

1015990 | övriga

1016000 | f) Fjäderfä – kycklingar, gäss, ankor, kalkoner, pärlhöns – strutsar och duvor

1016010 | kött

1016020 | fett

1016030 | lever

1016040 | njure

1016050 | ätliga slaktbiprodukter

1016990 | övriga

1017000 | g) Övriga husdjur (kanin, känguru, hjortdjur)

1017010 | kött

1017020 | fett

1017030 | lever

1017040 | njure

1017050 | ätliga slaktbiprodukter

1017990 | övriga

1020000 | ii) Mjölk | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02 | 0,02

1020010 | nötkreatur

1020020 | får

1020030 | getter

1020040 | hästar

1020990 | övriga

1030000 | iii) Fågelägg | 0,02 | 0,02 | 0,01 | 0,05 | 0,02

1030010 | höns

1030020 | ankor

1030030 | gäss

1030040 | vaktlar

1030990 | övriga

1040000 | iv) Honung (bidrottninggelé, pollen, honung i vaxkakor) | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05

1050000 | v) Amfibier och reptiler (grodlår, krokodiler) | 0,02 | 0,02 | 0,01 | 0,05 | 0,02

1060000 | vi) Sniglar | 0,02 | 0,02 | 0,01 | 0,05 | 0,02

1070000 | vii) Övriga produkter från landdjur (frilevande vilt) | 0,02 | 0,02 | 0,01 | 0,05 | 0,02

2) I bilaga III ska kolumnerna för acibenzolar, etoxikvin, flusilazol, isoxaflutol, molinat, propoxikarbazon och pyraflufenetyl utgå.

3) Bilaga V ska ändras på följande sätt:

a) Följande kolumner för warfarin och kvinoklamin ska läggas till:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Kvinoklamin | Warfarin

(1) | (2) | (3) | (4)

0100000 | 1. FRUKT, FÄRSK ELLER FRYST NÖTTER | | 0,01

0110000 | i) Citrusfrukter | 0,01

0110010 | grapefrukter (pompelmus, pomelo, sweetie, tangelo (utom minneola), ugli och andra hybrider)

0110020 | apelsiner (bergamott, pomerans, chinotto och andra hybrider)

0110030 | citroner (suckatcitron, citron, fingercitron (Citrus medica var. sarcodactylis))

0110040 | limefrukter

0110050 | mandariner (klementiner, tangeriner, minneolas och andra hybrider tangor (Citrus reticulata x sinensis))

0110990 | övriga

0120000 | ii) Trädnötter | 0,02

0120010 | mandlar

0120020 | paranötter

0120030 | cashewnötter

0120040 | kastanjer

0120050 | kokosnötter

0120060 | hasselnötter (filberthasselnöt)

0120070 | macadamianötter

0120080 | pekannötter

0120090 | pinjenötter

0120100 | pistaschmandlar

0120110 | valnötter

0120990 | övriga

0130000 | iii) Kärnfrukter | 0,01

0130010 | äpplen (vildapel)

0130020 | päron (nashipäron)

0130030 | kvitten

0130040 | mispel

0130050 | japansk mispel

0130990 | övriga

0140000 | iv) Stenfrukter | 0,01

0140010 | aprikoser

0140020 | körsbär (sötkörsbär, surkörsbär)

0140030 | persikor (nektariner och liknande hybrider)

0140040 | plommon (krikon, gröna plommon, mirabell, slån, kinesisk jujuber (Ziziphus zizyphus))

0140990 | övriga

0150000 | v) Bär och små frukter | 0,01

0151000 | a) Bordsdruvor och druvor för vinframställning

0151010 | bordsdruvor

0151020 | druvor för vinframställning

0152000 | b) Jordgubbar

0153000 | c) Rubusfrukter

0153010 | björnbär

0153020 | blåhallon (loganbär, taybär, boysenbär, hjortron och andra Rubushybrider)

0153030 | hallon (vinhallon, åkerbär (Rubus arcticus), korsningar av hallon och åkerbär (Rubus arcticus x Rubus idaeus))

0153990 | övriga

0154000 | d) Andra små frukter och bär

0154010 | blåbär (blåbär)

0154020 | tranbär (lingon (V. vitis-idaea))

0154030 | vinbär (röda, svarta och vita)

0154040 | krusbär (inklusive hybrider med andra Ribesarter)

0154050 | nypon

0154060 | mullbär (frukt av jordgubbsträd)

0154070 | azarolhagtorn (mini-kiwi (krusbärsaktinidia, Actinidia arguta))

0154080 | fläderbär (svart aronia, rönn, havtorn, hagtorn, häggmispel och andra bär från träd)

0154990 | övriga

0160000 | vi) Diverse frukter | 0,01

0161000 | a) Ätligt skal

0161010 | dadlar

0161020 | fikon

0161030 | bordsoliver

0161040 | kumquat (marumi (rund kumquat), nagami (oval kumquat), limequat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.))

0161050 | carambola (bilimbi)

0161060 | persimon

0161070 | jambolanäpple (javaplommon) (javaäpple/vattenäpple, malajäpple, rosenäpple, grumichama/pitanga (Eugenia uniflora))

0161990 | övriga

0162000 | b) Oätligt skal, små

0162010 | kiwifrukter

0162020 | litchiplommon (pulasan, rambutan, longan, mangostan, langsat, salak)

0162030 | passionsfrukter

0162040 | kaktusfikon

0162050 | stjärnäpple

0162060 | amerikansk persimon (svart sapot, vit sapot, grön sapot, canistel/gul sapot och mameysapot)

0162990 | övriga

0163000 | c) Oätligt skal, stora

0163010 | avokado

0163020 | bananer (dvärgbanan, mjölbanan, äppelbanan)

0163030 | mango

0163040 | papaya

0163050 | granatäpplen

0163060 | kirimoja (sockerannona, sockeräpple, ilama (Annona diversifolia) och andra medelstora sorter av familjen Annonaceae)

0163070 | guava (drakfrukt/röd pitahaya (Hylocereus undatus))

0163080 | ananas

0163090 | brödfrukt (jackfrukt)

0163100 | durian

0163110 | taggannona

0163990 | övriga

0200000 | 2. GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA | | 0,01

0210000 | i) Rot- och knölgrönsaker | 0,01

0211000 | a) Potatis

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker

0212010 | maniok (dasheen, eddo, tannia)

0212020 | sötpotatis

0212030 | jamsrot (jamsböna, mexikansk jamsböna)

0212040 | arrowrot

0212990 | övriga

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | rödbetor

0213020 | morötter

0213030 | rotselleri

0213040 | pepparrot (angelikarötter, libbstickerötter, gentianarötter)

0213050 | jordärtskockor (korogi)

0213060 | palsternackor

0213070 | rotpersilja

0213080 | rädisor (svart rättika, japansk rättika, och liknande sorter, jordmandel (Cyperus esculentus))

0213090 | haverrot (svartrot, spansk taggfibbla, ätlig kardborre)

0213100 | kålrötter

0213110 | rovor

0213990 | övriga

0220000 | ii) Lökgrönsaker | 0,01

0220010 | vitlök

0220020 | kepalök (övriga rotlökar, silverlök)

0220030 | schalottenlök

0220040 | knipplök och piplök (övriga stjälklökar och liknande sorter)

0220990 | övriga

0230000 | iii) Fruktgrönsaker | 0,01

0231000 | a) Solanacea

0231010 | tomater (körsbärstomater, trädtomat, fysalis (kapkrusbär), gojibär/vargbär (bär av bocktörne och bredbladigt bocktörne, Lycium barbarum och Lycium chinense))

0231020 | paprikor (chilipeppar)

0231030 | auberginer (äggplanta) (pepino, antroewa/vit aubergine (Solanum macrocarpon))

0231040 | okra

0231990 | övriga

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal

0232010 | slanggurkor

0232020 | druvgurkor

0232030 | zucchini (sommarsquash, patisson, lauki (Lagenaria siceraria), chayote, sopropo/bittergurka, ormgurka, teroi (Luffa acutangula))

0232990 | övriga

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal

0233010 | meloner (kiwano)

0233020 | pumpor (vintersquash, sen patisson)

0233030 | vattenmeloner

0233990 | övriga

0234000 | d) Sockermajs (minimajs)

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker

0240000 | iv) Kålgrönsaker | 0,01

0241000 | a) Blommande kål

0241010 | broccoli (raab-broccoli (broccolirybs), calabrese, daggkål (kinesisk broccoli))

0241020 | blomkål

0241990 | övriga

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | brysselkål

0242020 | huvudkål (spetskål, rödkål, savojkål, vitkål)

0242990 | övriga

0243000 | c) Bladbildande kål

0243010 | salladskål (indisk (kinesisk) senap, sellerikål (pak choy), tatsoikål (tai goo choy), blomsellerikål (choy sum), salladskål (pe tsai))

0243020 | grönkål (kruskål, foderkål, portugisisk palmkål, portugisisk kål, fodermärgskål)

0243990 | övriga

0244000 | d) Kålrabbi

0250000 | v) Bladgrönsaker och färska örter

0251000 | a) Sallat och övriga sallatväxter, inklusive Brassicacea | 0,01

0251010 | vårklynne (vårsallat) (vintersallat)

0251020 | sallat (huvudsallat, bladsallat (Lollo Rosso), isbergssallad, bindsallat, romansallat)

0251030 | escarole (bredbladig endiv) (cikoria, rossisallat, rosensallat, radicchio, friséesallat, sommarcikoria (C. endivia var. crispum/C. intybus var. foliosum), maskrosblad)

0251040 | smörgåskrasse (kryddkrasse) (mungbönegroddar, alfalfagroddar)

0251050 | vinterkrasse (vårgyllen)

0251060 | senapskål, ruccolasallat (sandsenap (Diplotaxis spp.))

0251070 | sareptasenap

0251080 | blad och stjälkar av Brassica spp., inklusive rovblast (mizuna, blad av ärtor och rädisor samt andra späda bladgrödor även av Brassica (grödor som skördas upp till åttabladsstadiet), blad av kålrabbi )

0251990 | övriga

0252000 | b) Spenat och liknande (blad) | 0,01

0252010 | spenat (nyzeeländsk spenat, bladamarant (även kallad kinesisk spenat eller salladsamarant: blad av Amaranthus tricolor, papegojamarant, eller Amaranthus dubius), tajerblad, bitterblad/bitawiri)

0252020 | portlak (vinterportlak, trädgårdsportlak, ängssyra, glasört, italiensk sodaört (Salsola soda))

0252030 | betblad (mangold) (rödbetsblad)

0252990 | övriga

0253000 | c) Vinblad (vinrankeblad) (malabarspenat, bananblad, klätterakacia (Acacia pennata)) | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse (åkervinda/kinesisk åkervinda/sallatsipomea/kangkung (Ipomea aquatica), marsilea, neptunia) | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | 0,01

0256000 | f) Örter | 0,02

0256010 | körvel

0256020 | gräslök

0256030 | snittselleri (fänkålsblad, korianderblad, dill, kumminblad, libbsticka, angelika, spansk körvel och övriga Apiacea-blad, sallatsmartorn, penningört (Eryngium foetidum))

0256040 | persilja (blad av rotpersilja)

0256050 | salvia (vinterkyndel, sommarkyndel, blad av Borago officinalis)

0256060 | rosmarin

0256070 | timjan (mejram, oregano)

0256080 | basilika (citronmeliss, mynta, pepparmynta, helig basilika, köksbasilika, kamferbasilika, ätliga blommor (tagetes och andra), sallatsspikblad, vildbetelblad, curryblad)

0256090 | lagerblad (citronella)

0256100 | dragon (isop)

0256990 | övriga

0260000 | vi) Baljväxter (färska) | 0,01

0260010 | bönor (med skida) (trädgårdsböna/haricots verts/brytböna, rosenböna, snittböna, långböna, guarböna, sojaböna)

0260020 | bönor (utan skida) (bondböna/flageoletböna, jackböna, limaböna, vignaböna)

0260030 | ärter (med skida) (sockerärt/ärt)

0260040 | ärter (utan skida) (trädgårdsärt, grönärt, kikärt)

0260050 | linser

0260990 | övriga

0270000 | vii) Stjälkgrönsaker (färska) | 0,01

0270010 | sparris

0270020 | kardon (stjälkar av gurkört)

0270030 | stjälkselleri

0270040 | fänkål

0270050 | kronärtskockor (bananblommor)

0270060 | purjolök

0270070 | rabarber

0270080 | bambuskott

0270090 | palmhjärtan

0270990 | övriga

0280000 | viii) Svampar | 0,01

0280010 | odlade svampar (odlad champinjon (trädgårdschampinjon), ostronmussling, shiitake, svampmycelium (vegetativa delar))

0280020 | vilda svampar (kantarell, sommartryffel, toppmurkla, stensopp)

0280990 | övriga

0290000 | ix) Havsväxter | 0,01

0300000 | 3. BALJVÄXTER, TORKADE | 0,02 | 0,01

0300010 | bönor (bondböna, krypböna, jackböna, limaböna, åkerböna, vignaböna)

0300020 | linser

0300030 | ärter (kikärter, foderärter, rödvial)

0300040 | lupin

0300990 | övriga

0400000 | 4. OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,02 | 0,01

0401000 | i) Oljeväxtfröer

0401010 | linfrön

0401020 | jordnötter

0401030 | vallmofrön

0401040 | sesamfrön

0401050 | solrosfrön

0401060 | rapsfrön (åkerkål, rybs)

0401070 | sojabönor

0401080 | senapsfrön

0401090 | bomullsfrön

0401100 | pumpafrön (andra frön av gurkväxter)

0401110 | safflor

0401120 | gurkört (blå snokört (Echium plantagineum), sminkrot (Buglossoides arvensis))

0401130 | oljedådra

0401140 | hampa

0401150 | ricin

0401990 | övriga

0402000 | ii) Oljeväxtfrukter

0402010 | oliver för oljeproduktion

0402020 | palmnöt (oljepalmkärnor)

0402030 | palmfrukt

0402040 | kapok

0402990 | övriga

0500000 | 5. SPANNMÅL | 0,02 | 0,01

0500010 | korn

0500020 | bovete (amarantfrö, quinoa)

0500030 | majs

0500040 | hirs (kolvhirs, teff, korakan, pärlhirs)

0500050 | havre

0500060 | ris (sumpris (Zizania aquatica))

0500070 | råg

0500080 | sorghum

0500090 | vete (speltvete (dinkel), rågvete)

0500990 | övriga (frön av kanariegräs (Phalaris canariensis))

0600000 | 6. TE, KAFFE, ÖRTTE OCH KAKAO | 0,05 | 0,01

0610000 | i) Te

0620000 | ii) Kaffebönor

0630000 | iii) Örtteer (torkade)

0631000 | a) Blommor

0631010 | kamomill

0631020 | rosellhibiskus

0631030 | rosenblad

0631040 | jasmin (fläderblommor (Sambucus nigra))

0631050 | lind

0631990 | övriga

0632000 | b) Blad

0632010 | jordgubbsblad

0632020 | blad av rooibosbuske (ginkgoblad)

0632030 | maté (paraguansk järnek)

0632990 | övriga

0633000 | c) Rötter

0633010 | vänderot

0633020 | ginsengrot

0633990 | övriga

0639000 | d) Andra örtteer

0640000 | iv) Kakaobönor (jästa eller torkade)

0650000 | v) Johannesbröd

0700000 | 7. HUMLE (torkad) | 0,05 | 0,01

0800000 | 8. KRYDDOR

0810000 | i) Fröer | 0,05 | 0,01

0810010 | anisfrö

0810020 | svartkummin

0810030 | sellerifrö (libbstickefrö)

0810040 | korianderfrö

0810050 | spiskummin

0810060 | dillfrö

0810070 | fänkålsfrö

0810080 | bockhornsklöver

0810090 | muskotnöt

0810990 | övriga

0820000 | ii) Frukt och bär | 0,05 | 0,01

0820010 | kryddpeppar

0820020 | anispeppar (japansk peppar)

0820030 | kummin

0820040 | kardemumma

0820050 | enbär

0820060 | peppar, svart, grön och vit (långpeppar, rosépeppar)

0820070 | vaniljstänger

0820080 | tamarind

0820990 | övriga

0830000 | iii) Bark | 0,05 | 0,01

0830010 | kanel (kassia)

0830990 | övriga

0840000 | iv) Rötter eller jordstammar

0840010 | lakritsrot | 0,05 | 0,01

0840020 | ingefära | 0,05 | 0,01

0840030 | gurkmeja | 0,05 | 0,01

0840040 | pepparrot | (+) | (+)

0840990 | övriga | 0,05 | 0,01

0850000 | v) Knoppar | 0,05 | 0,01

0850010 | kryddnejlika

0850020 | kapris

0850990 | övriga

0860000 | vi) Pistillmärken | 0,05 | 0,01

0860010 | saffran

0860990 | övriga

0870000 | vii) Frömantlar | 0,05 | 0,01

0870010 | muskotblomma

0870990 | övriga

0900000 | 9. SOCKERVÄXTER | 0,01 | 0,01

0900010 | sockerbetor (roten)

0900020 | sockerrör

0900030 | cikoriarötter

0900990 | övriga

1000000 | 10. ANIMALISKA PRODUKTER – LANDDJUR | | 0,01

1010000 | i) Vävnad | 0,02

1011000 | a) Svin

1011010 | kött

1011020 | fett

1011030 | lever

1011040 | njure

1011050 | ätliga slaktbiprodukter

1011990 | övriga

1012000 | b) Nötkreatur

1012010 | kött

1012020 | fett

1012030 | lever

1012040 | njure

1012050 | ätliga slaktbiprodukter

1012990 | övriga

1013000 | c) Får

1013010 | kött

1013020 | fett

1013030 | lever

1013040 | njure

1013050 | ätliga slaktbiprodukter

1013990 | övriga

1014000 | d) Getter

1014010 | kött

1014020 | fett

1014030 | lever

1014040 | njure

1014050 | ätliga slaktbiprodukter

1014990 | övriga

1015000 | e) Hästar, åsnor, mulor eller mulåsnor

1015010 | kött

1015020 | fett

1015030 | lever

1015040 | njure

1015050 | ätliga slaktbiprodukter

1015990 | övriga

1016000 | f) Fjäderfä – kycklingar, gäss, ankor, kalkoner, pärlhöns – strutsar och duvor

1016010 | kött

1016020 | fett

1016030 | lever

1016040 | njure

1016050 | ätliga slaktbiprodukter

1016990 | övriga

1017000 | g) Övriga husdjur (kanin, känguru, hjortdjur)

1017010 | kött

1017020 | fett

1017030 | lever

1017040 | njure

1017050 | ätliga slaktbiprodukter

1017990 | övriga

1020000 | ii) Mjölk | 0,02

1020010 | nötkreatur

1020020 | får

1020030 | getter

1020040 | hästar

1020990 | övriga

1030000 | iii) Fågelägg | 0,02

1030010 | höns

1030020 | ankor

1030030 | gäss

1030040 | vaktlar

1030990 | övriga

1040000 | iv) Honung (bidrottninggelé, pollen, honung i vaxkakor) | 0,05

1050000 | v) Amfibier och reptiler (grodlår, krokodiler) | 0,02

1060000 | vi) Sniglar | 0,02

1070000 | vii) Övriga produkter från landdjur (frilevande vilt) | 0,02

b) Följande kolumner för etoxikin och flusilazol ska läggas till:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Etoxikin (F) | Flusilazol (F) (R)

(1) | (2) | (3) | (4)

0100000 | 1. FRUKT, FÄRSK ELLER FRYST NÖTTER | | 0,01

0110000 | i) Citrusfrukter | 0,05

0110010 | grapefrukter (pompelmus, pomelo, sweetie, tangelo (utom minneola), ugli och andra hybrider)

0110020 | apelsiner (bergamott, pomerans, chinotto och andra hybrider)

0110030 | citroner (suckatcitron, citron, fingercitron (Citrus medica var. sarcodactylis))

0110040 | limefrukter

0110050 | mandariner (klementiner, tangeriner, minneolas och andra hybrider tangor (Citrus reticulata x sinensis))

0110990 | övriga

0120000 | ii) Trädnötter | 0,1

0120010 | mandlar

0120020 | paranötter

0120030 | cashewnötter

0120040 | kastanjer

0120050 | kokosnötter

0120060 | hasselnötter (filberthasselnöt)

0120070 | macadamianötter

0120080 | pekannötter

0120090 | pinjenötter

0120100 | pistaschmandlar

0120110 | valnötter

0120990 | övriga

0130000 | iii) Kärnfrukter | 0,05

0130010 | äpplen (vildapel)

0130020 | päron (nashipäron)

0130030 | kvitten

0130040 | mispel

0130050 | japansk mispel

0130990 | övriga

0140000 | iv) Stenfrukter | 0,05

0140010 | aprikoser

0140020 | körsbär (sötkörsbär, surkörsbär)

0140030 | persikor (nektariner och liknande hybrider)

0140040 | plommon (krikon, gröna plommon, mirabell, slån, kinesisk jujuber (Ziziphus zizyphus))

0140990 | övriga

0150000 | v) Bär och små frukter | 0,05

0151000 | a) Bordsdruvor och druvor för vinframställning

0151010 | bordsdruvor

0151020 | druvor för vinframställning

0152000 | b) Jordgubbar

0153000 | c) Rubusfrukter

0153010 | björnbär

0153020 | blåhallon (loganbär, taybär, boysenbär, hjortron och andra Rubushybrider)

0153030 | hallon (vinhallon, åkerbär (Rubus arcticus), korsningar av hallon och åkerbär (Rubus arcticus x Rubus idaeus))

0153990 | övriga

0154000 | d) Andra små frukter och bär

0154010 | blåbär (blåbär)

0154020 | tranbär (lingon (V. vitis-idaea))

0154030 | vinbär (röda, svarta och vita)

0154040 | krusbär (inklusive hybrider med andra Ribesarter)

0154050 | nypon

0154060 | mullbär (frukt av jordgubbsträd)

0154070 | azarolhagtorn (mini-kiwi (krusbärsaktinidia, Actinidia arguta))

0154080 | fläderbär (svart aronia, rönn, havtorn, hagtorn, häggmispel och andra bär från träd)

0154990 | övriga

0160000 | vi) Diverse frukter | 0,05

0161000 | a) Ätligt skal

0161010 | dadlar

0161020 | fikon

0161030 | bordsoliver

0161040 | kumquat (marumi (rund kumquat), nagami (oval kumquat), limequat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.))

0161050 | carambola (bilimbi)

0161060 | persimon

0161070 | jambolanäpple (javaplommon) (javaäpple/vattenäpple, malajäpple, rosenäpple, grumichama/pitanga (Eugenia uniflora))

0161990 | övriga

0162000 | b) Oätligt skal, små

0162010 | kiwifrukter

0162020 | litchiplommon (pulasan, rambutan, longan, mangostan, langsat, salak)

0162030 | passionsfrukter

0162040 | kaktusfikon

0162050 | stjärnäpple

0162060 | amerikansk persimon (svart sapot, vit sapot, grön sapot, canistel/gul sapot och mameysapot)

0162990 | övriga

0163000 | c) Oätligt skal, stora

0163010 | avokado

0163020 | bananer (dvärgbanan, mjölbanan, äppelbanan)

0163030 | mango

0163040 | papaya

0163050 | granatäpplen

0163060 | kirimoja (sockerannona, sockeräpple, ilama (Annona diversifolia) och andra medelstora sorter av familjen Annonaceae)

0163070 | guava (drakfrukt/röd pitahaya (Hylocereus undatus))

0163080 | ananas

0163090 | brödfrukt (jackfrukt)

0163100 | durian

0163110 | taggannona

0163990 | övriga

0200000 | 2. GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA

0210000 | i) Rot- och knölgrönsaker | 0,05 | 0,01

0211000 | a) Potatis

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker

0212010 | maniok (dasheen, eddo, tannia)

0212020 | sötpotatis

0212030 | jamsrot (jamsböna, mexikansk jamsböna)

0212040 | arrowrot

0212990 | övriga

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | rödbetor

0213020 | morötter

0213030 | rotselleri

0213040 | pepparrot (angelikarötter, libbstickerötter, gentianarötter)

0213050 | jordärtskockor (korogi)

0213060 | palsternackor

0213070 | rotpersilja

0213080 | rädisor (svart rättika, japansk rättika, och liknande sorter, jordmandel (Cyperus esculentus))

0213090 | haverrot (svartrot, spansk taggfibbla, ätlig kardborre)

0213100 | kålrötter

0213110 | rovor

0213990 | övriga

0220000 | ii) Lökgrönsaker | 0,05 | 0,01

0220010 | vitlök

0220020 | kepalök (övriga rotlökar, silverlök)

0220030 | schalottenlök

0220040 | knipplök och piplök (övriga stjälklökar och liknande sorter)

0220990 | övriga

0230000 | iii) Fruktgrönsaker | 0,05 | 0,01

0231000 | a) Solanacea

0231010 | tomater (körsbärstomater, trädtomat, fysalis (kapkrusbär), gojibär/vargbär (bär av bocktörne och bredbladigt bocktörne, Lycium barbarum och Lycium chinense))

0231020 | paprikor (chilipeppar)

0231030 | auberginer (äggplanta) (pepino, antroewa/vit aubergine (Solanum macrocarpon))

0231040 | okra

0231990 | övriga

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal

0232010 | slanggurkor

0232020 | druvgurkor

0232030 | zucchini (sommarsquash, patisson, lauki (Lagenaria siceraria), chayote, sopropo/bittergurka, ormgurka, teroi (Luffa acutangula))

0232990 | övriga

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal

0233010 | meloner (kiwano)

0233020 | pumpor (vintersquash, sen patisson)

0233030 | vattenmeloner

0233990 | övriga

0234000 | d) Sockermajs (minimajs)

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker

0240000 | iv) Kålgrönsaker | 0,05 | 0,01

0241000 | a) Blommande kål

0241010 | broccoli (raab-broccoli (broccolirybs), calabrese, daggkål (kinesisk broccoli))

0241020 | blomkål

0241990 | övriga

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | brysselkål

0242020 | huvudkål (spetskål, rödkål, savojkål, vitkål)

0242990 | övriga

0243000 | c) Bladbildande kål

0243010 | salladskål (indisk (kinesisk) senap, sellerikål (pak choy), tatsoikål (tai goo choy), blomsellerikål (choy sum), salladskål (pe tsai))

0243020 | grönkål (kruskål, foderkål, portugisisk palmkål, portugisisk kål, fodermärgskål)

0243990 | övriga

0244000 | d) Kålrabbi

0250000 | v) Bladgrönsaker och färska örter

0251000 | a) Sallat och övriga sallatväxter, inklusive Brassicacea | 0,05 | 0,01

0251010 | vårklynne (vårsallat) (vintersallat)

0251020 | sallat (huvudsallat, bladsallat (Lollo Rosso), isbergssallad, bindsallat, romansallat)

0251030 | escarole (bredbladig endiv) (cikoria, rossisallat, rosensallat, radicchio, friséesallat, sommarcikoria (C. endivia var. crispum/C. intybus var. foliosum), maskrosblad)

0251040 | smörgåskrasse (kryddkrasse) (mungbönegroddar, alfalfagroddar)

0251050 | vinterkrasse (vårgyllen)

0251060 | senapskål, ruccolasallat (sandsenap (Diplotaxis spp.))

0251070 | sareptasenap

0251080 | blad och stjälkar av Brassica spp., inklusive rovblast (mizuna, blad av ärtor och rädisor samt andra späda bladgrödor även av Brassica (grödor som skördas upp till åttabladsstadiet), blad av kålrabbi )

0251990 | övriga

0252000 | b) Spenat och liknande (blad) | 0,05 | 0,01

0252010 | spenat (nyzeeländsk spenat, bladamarant (även kallad kinesisk spenat eller salladsamarant: blad av Amaranthus tricolor, papegojamarant, eller Amaranthus dubius), tajerblad, bitterblad/bitawiri)

0252020 | portlak (vinterportlak, trädgårdsportlak, ängssyra, glasört, italiensk sodaört (Salsola soda))

0252030 | betblad (mangold) (rödbetsblad)

0252990 | övriga

0253000 | c) Vinblad (vinrankeblad) (malabarspenat, bananblad, klätterakacia (Acacia pennata)) | 0,05 | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse (åkervinda/kinesisk åkervinda/sallatsipomea/kangkung (Ipomea aquatica), marsilea, neptunia) | 0,05 | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | 0,05 | 0,01

0256000 | f) Örter | 0,1 | 0,02

0256010 | körvel

0256020 | gräslök

0256030 | snittselleri (fänkålsblad, korianderblad, dill, kumminblad, libbsticka, angelika, spansk körvel och övriga Apiacea-blad, sallatsmartorn, penningört (Eryngium foetidum))

0256040 | persilja (blad av rotpersilja)

0256050 | salvia (vinterkyndel, sommarkyndel, blad av Borago officinalis)

0256060 | rosmarin

0256070 | timjan (mejram, oregano)

0256080 | basilika (citronmeliss, mynta, pepparmynta, helig basilika, köksbasilika, kamferbasilika, ätliga blommor (tagetes och andra), sallatsspikblad, vildbetelblad, curryblad)

0256090 | lagerblad (citronella)

0256100 | dragon (isop)

0256990 | övriga

0260000 | vi) Baljväxter (färska) | 0,05 | 0,01

0260010 | bönor (med skida) (trädgårdsböna/haricots verts/brytböna, rosenböna, snittböna, långböna, guarböna, sojaböna)

0260020 | bönor (utan skida) (bondböna/flageoletböna, jackböna, limaböna, vignaböna)

0260030 | ärter (med skida) (sockerärt/ärt)

0260040 | ärter (utan skida) (trädgårdsärt, grönärt, kikärt)

0260050 | linser

0260990 | övriga

0270000 | vii) Stjälkgrönsaker (färska) | 0,05 | 0,01

0270010 | sparris

0270020 | kardon (stjälkar av gurkört)

0270030 | stjälkselleri

0270040 | fänkål

0270050 | kronärtskockor (bananblommor)

0270060 | purjolök

0270070 | rabarber

0270080 | bambuskott

0270090 | palmhjärtan

0270990 | övriga

0280000 | viii) Svampar | 0,05 | 0,01

0280010 | odlade svampar (odlad champinjon (trädgårdschampinjon), ostronmussling, shiitake, svampmycelium (vegetativa delar))

0280020 | vilda svampar (kantarell, sommartryffel, toppmurkla, stensopp)

0280990 | övriga

0290000 | ix) Havsväxter | 0,05 | 0,01

0300000 | 3. BALJVÄXTER, TORKADE | 0,05 | 0,01

0300010 | bönor (bondböna, krypböna, jackböna, limaböna, åkerböna, vignaböna)

0300020 | linser

0300030 | ärter (kikärter, foderärter, rödvial)

0300040 | lupin

0300990 | övriga

0400000 | 4. OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,1 | 0,01

0401000 | i) Oljeväxtfröer

0401010 | linfrön

0401020 | jordnötter

0401030 | vallmofrön

0401040 | sesamfrön

0401050 | solrosfrön

0401060 | rapsfrön (åkerkål, rybs)

0401070 | sojabönor

0401080 | senapsfrön

0401090 | bomullsfrön

0401100 | pumpafrön (andra frön av gurkväxter)

0401110 | safflor

0401120 | gurkört (blå snokört (Echium plantagineum), sminkrot (Buglossoides arvensis))

0401130 | oljedådra

0401140 | hampa

0401150 | ricin

0401990 | övriga

0402000 | ii) Oljeväxtfrukter

0402010 | oliver för oljeproduktion

0402020 | palmnöt (oljepalmkärnor)

0402030 | palmfrukt

0402040 | kapok

0402990 | övriga

0500000 | 5. SPANNMÅL | 0,05 | 0,01

0500010 | korn

0500020 | bovete (amarantfrö, quinoa)

0500030 | majs

0500040 | hirs (kolvhirs, teff, korakan, pärlhirs)

0500050 | havre

0500060 | ris (sumpris (Zizania aquatica))

0500070 | råg

0500080 | sorghum

0500090 | vete (speltvete (dinkel), rågvete)

0500990 | övriga (frön av kanariegräs (Phalaris canariensis))

0600000 | 6. TE, KAFFE, ÖRTTE OCH KAKAO | 0,1 | 0,05

0610000 | i) Te

0620000 | ii) Kaffebönor

0630000 | iii) Örtteer (torkade)

0631000 | a) Blommor

0631010 | kamomill

0631020 | rosellhibiskus

0631030 | rosenblad

0631040 | jasmin (fläderblommor (Sambucus nigra))

0631050 | lind

0631990 | övriga

0632000 | b) Blad

0632010 | jordgubbsblad

0632020 | blad av rooibosbuske (ginkgoblad)

0632030 | maté (paraguansk järnek)

0632990 | övriga

0633000 | c) Rötter

0633010 | vänderot

0633020 | ginsengrot

0633990 | övriga

0639000 | d) Andra örtteer

0640000 | iv) Kakaobönor (jästa eller torkade)

0650000 | v) Johannesbröd

0700000 | 7. HUMLE (torkad) | 0,1 | 0,05

0800000 | 8. KRYDDOR

0810000 | i) Fröer | 0,1 | 0,05

0810010 | anisfrö

0810020 | svartkummin

0810030 | sellerifrö (libbstickefrö)

0810040 | korianderfrö

0810050 | spiskummin

0810060 | dillfrö

0810070 | fänkålsfrö

0810080 | bockhornsklöver

0810090 | muskotnöt

0810990 | övriga

0820000 | ii) Frukt och bär | 0,1 | 0,05

0820010 | kryddpeppar

0820020 | anispeppar (japansk peppar)

0820030 | kummin

0820040 | kardemumma

0820050 | enbär

0820060 | peppar, svart, grön och vit (långpeppar, rosépeppar)

0820070 | vaniljstänger

0820080 | tamarind

0820990 | övriga

0830000 | iii) Bark | 0,1 | 0,05

0830010 | kanel (kassia)

0830990 | övriga

0840000 | iv) Rötter eller jordstammar

0840010 | lakritsrot | 0,1 | 0,05

0840020 | ingefära | 0,1 | 0,05

0840030 | gurkmeja | 0,1 | 0,05

0840040 | pepparrot | (+) | (+)

0840990 | övriga | 0,1 | 0,05

0850000 | v) Knoppar | 0,1 | 0,05

0850010 | kryddnejlika

0850020 | kapris

0850990 | övriga

0860000 | vi) Pistillmärken | 0,1 | 0,05

0860010 | saffran

0860990 | övriga

0870000 | vii) Frömantlar | 0,1 | 0,05

0870010 | muskotblomma

0870990 | övriga

0900000 | 9. SOCKERVÄXTER | 0,05 | 0,01

0900010 | sockerbetor (roten)

0900020 | sockerrör

0900030 | cikoriarötter

0900990 | övriga

1000000 | 10. ANIMALISKA PRODUKTER – LANDDJUR | 0,05

1010000 | i) Vävnad | | 0,02

1011000 | a) Svin

1011010 | kött

1011020 | fett

1011030 | lever

1011040 | njure

1011050 | ätliga slaktbiprodukter

1011990 | övriga

1012000 | b) Nötkreatur

1012010 | kött

1012020 | fett

1012030 | lever

1012040 | njure

1012050 | ätliga slaktbiprodukter

1012990 | övriga

1013000 | c) Får

1013010 | kött

1013020 | fett

1013030 | lever

1013040 | njure

1013050 | ätliga slaktbiprodukter

1013990 | övriga

1014000 | d) Getter

1014010 | kött

1014020 | fett

1014030 | lever

1014040 | njure

1014050 | ätliga slaktbiprodukter

1014990 | övriga

1015000 | e) Hästar, åsnor, mulor eller mulåsnor

1015010 | kött

1015020 | fett

1015030 | lever

1015040 | njure

1015050 | ätliga slaktbiprodukter

1015990 | övriga

1016000 | f) Fjäderfä – kycklingar, gäss, ankor, kalkoner, pärlhöns – strutsar och duvor

1016010 | kött

1016020 | fett

1016030 | lever

1016040 | njure

1016050 | ätliga slaktbiprodukter

1016990 | övriga

1017000 | g) Övriga husdjur (kanin, känguru, hjortdjur)

1017010 | kött

1017020 | fett

1017030 | lever

1017040 | njure

1017050 | ätliga slaktbiprodukter

1017990 | övriga

1020000 | ii) Mjölk | | 0,02

1020010 | nötkreatur

1020020 | får

1020030 | getter

1020040 | hästar

1020990 | övriga

1030000 | iii) Fågelägg | | 0,02

1030010 | höns

1030020 | ankor

1030030 | gäss

1030040 | vaktlar

1030990 | övriga

1040000 | iv) Honung (bidrottninggelé, pollen, honung i vaxkakor) | | 0,05

1050000 | v) Amfibier och reptiler (grodlår, krokodiler) | | 0,02

1060000 | vi) Sniglar | | 0,02

1070000 | vii) Övriga produkter från landdjur (frilevande vilt) | | 0,02

1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

2 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

236 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

237 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

301 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

302 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.