lagen.nu
(EU) 2016/156

Ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för boskalid, klotianidin, tiametoxam, folpet och tolklofosmetyl i eller på vissa produkter

Titel
Kommissionens förordning (EU) 2016/156 av den 18 januari 2016 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för boskalid, klotianidin, tiametoxam, folpet och tolklofosmetyl i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)
CELEX
32016R0156
Datum
2016-01-18
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 14.1 a, 18.1 b och 49.2, och

(1) Gränsvärden har fastställts för boskalid, klotianidin, tiametoxam och tolklofosmetyl i del A i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för folpet i bilaga II och i del B i bilaga III till den förordningen.

(2) När det gäller boskalid har Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av resthalt. Den konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende alla gränsvärden under utvärdering och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Myndigheten angav att man kan förvänta sig att resthalter av boskalid eventuellt ackumuleras i grödor som odlas i växelbruk. Den beräknade både gränsvärden där den eventuella ackumuleringen beaktas och gränsvärden där den inte beaktas, och överlät åt riskhanterarna att välja det erforderliga alternativet. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den nivå som myndigheten angett och som beaktar den eventuella ackumuleringen. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande.

(3) När det gäller klotianidin har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Den rekommenderade en sänkning av gränsvärdena när det gäller pekannötter, papaya, potatis, tomater, paprikor, auberginer/äggplantor, sockermajs, blomkål, bladbildande kål, sallat, körvel, bönor (färska, utan balja), ärter (färska, utan balja), färska linser, bomullsfrö, durra-/sorgumkorn, kakao och rotcikoria. När det gäller övriga produkter rekommenderade den att de befintliga gränsvärdena skulle höjas eller bibehållas. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller citrusfrukter, körsbär, bordsdruvor, druvor för vinframställning, jordgubbar, ananas, meloner, vattenmeloner, kålrabbi och escarole/escarolesallat, och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande.

(4) När det gäller tiametoxam har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av resthalt och rekommenderade en sänkning av gränsvärdena när det gäller pekannötter, kärnfrukter, persikor, bordsoliver, bananer, papaya, potatis, kålrötter, sockermajs, blomkål, brysselkål, huvudkål, bladbildande kål, bönor (färska, med och utan balja), ärter (färska, utan balja), färska linser, baljväxter, linfrö, jordnötter, vallmofrö, sesamfrö, solrosfrö, rapsfrö, sojabönor, senapsfrö, bomullsfrö, pumpafrö, safflorfrö, gurkörtsfrö, oljedådrafrö, hampfrö, ricinfrö, oliver för oljeproduktion, havrekorn, rågkorn, kakao, sockerbetsrötter, svin (muskel, lever och njure), nötkreatur (muskel, lever och njure), får (muskel, lever och njure) och get (muskel, lever och njure). När det gäller övriga produkter rekommenderade den att de befintliga gränsvärdena skulle höjas eller bibehållas. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller citrusfrukter, aprikoser, körsbär, bordsdruvor, druvor för vinframställning, jordgubbar, ananas, meloner, vattenmeloner och escarole/escarolesallat, och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande.

(5) När det gäller folpet har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av resthalt. Den rekommenderade att de befintliga gränsvärdena när det gäller vissa produkter skulle höjas eller bibehållas. Den konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller jordgubbar, bordsoliver, potatis, rädisor, haverrot, tomater, meloner, oliver för oljeproduktion, kornkärnor, vetekorn, humle (torkad), fjäderfä (muskel, fettvävnad och lever) och fågelägg, och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande. Myndigheten konstaterade att det saknades uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller vitlök, kepalök, schalottenlök, knipplök, kålrabbi, sallat, escarole/escarolesallat, spenat och bönor (färska, utan balja), och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Gränsvärdena när det gäller dessa produkter bör fastställas till den specifika bestämningsgränsen.

(6) När det gäller tolklofosmetyl har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten rekommenderade att gränsvärdet när det gäller potatis skulle bibehållas. Den konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller rädisor, broccoli, blomkål, brysselkål, huvudkål, vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat, sallat, escarole/escarolesallat, smörgåskrasse, vinterkrasse/vårgyllen, rucola/rucolasallat/senapskål, sareptasenap/salladssenap och späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter), och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande. Myndigheten konstaterade att det saknades uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller kålrötter, rovor/majrovor, salladskål/kinakål, grönkål, kålrabbi, selleri, svin (muskel, fettvävnad, lever och njure), nötkreatur (muskel, fettvävnad, lever och njure), får (muskel, fettvävnad, lever och njure), get (muskel, fettvävnad, lever och njure), fjäderfä (muskel, fettvävnad och lever), mjölk (nötkreatur, får och get) samt fågelägg, och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Gränsvärdena när det gäller dessa produkter bör fastställas till den specifika bestämningsgränsen.

(7) När det gäller produkter för vilka användningen av det berörda växtskyddsmedlet inte är godkänd och för vilka varken importtoleranser eller Codex-gränsvärden (CXL-värden) har fastställts bör gränsvärdena fastställas till den specifika bestämningsgränsen eller till standardgränsvärdet enligt artikel 18.1 b i förordning (EG) nr 396/2005.

(8) Kommissionen rådfrågade Europeiska unionens referenslaboratorier för bekämpningsmedelsrester om behovet av att anpassa vissa bestämningsgränser. För flera ämnen fann laboratorierna att det på grund av den tekniska utvecklingen behöver fastställas specifika bestämningsgränser när det gäller vissa produkter.

(9) På grundval av myndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till faktorer av relevans för ärendet i fråga konstateras att de aktuella ändringarna av gränsvärdena uppfyller kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.

(10) Unionens handelspartner har inom ramen för Världshandelsorganisationen (WHO) rådfrågats om de nya gränsvärdena, och deras synpunkter har beaktats.

(11) Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

(12) För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör det i denna förordning föreskrivas övergångsåtgärder för produkter som framställts före ändringen av gränsvärdena och för vilka det finns uppgifter om att en hög konsumentskyddsnivå upprätthålls.

(13) Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstater, tredjeländer och livsmedelsföretagare ges en rimlig tidsperiod för att anpassa sig till de nya krav som följer av ändringen av gränsvärdena.

(14) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel2

Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som framställts före den 26 augusti 2016.

Artikel3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 26 augusti 2016.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.

2 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for boscalid according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 12(2014):7, artikelnr 3799 [127 s.].

3 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for clothianidin and thiamethoxam according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 12(2014):12, artikelnr 3918 [120 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3918.

4 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for clothianidin and thiamethoxam according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 12(2014):12, artikelnr 3918 [120 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3918.

5 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for folpet according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 12(2014):5, artikelnr 3700 [55 s.].

6 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for tolclofos-methyl according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 12(2014):12, artikelnr 3920 [42 s.].

BILAGA

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1) Bilaga II ska ändras på följande sätt:

a) Kolumnen för folpet ska ersättas med följande:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Summan av folpet och ftalimid, uttryckt som folpet (R)

(1) | (2) | (3)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER

0110000 | Citrusfrukter | 0,03

0110010 | Grapefrukter

0110020 | Apelsiner

0110030 | Citroner

0110040 | Limefrukter

0110050 | Mandariner

0110990 | Övriga

0120000 | Trädnötter | 0,07

0120010 | Mandlar

0120020 | Paranötter

0120030 | Cashewnötter

0120040 | Kastanjer

0120050 | Kokosnötter

0120060 | Hasselnötter

0120070 | Macadamianötter

0120080 | Pekannötter

0120090 | Pinjenötter

0120100 | Pistaschmandlar

0120110 | Valnötter

0120990 | Övriga

0130000 | Kärnfrukter | 0,03

0130010 | Äpplen

0130020 | Päron

0130030 | Kvitten

0130040 | Mispel

0130050 | Japansk mispel

0130990 | Övriga

0140000 | Stenfrukter | 0,03

0140010 | Aprikoser

0140020 | Körsbär (söta)

0140030 | Persikor

0140040 | Plommon

0140990 | Övriga

0150000 | Bär och små frukter

0151000 | a) Druvor

0151010 | Bordsdruvor | 6

0151020 | Druvor för vinframställning | 20

0152000 | b) Jordgubbar | 5 (+)

0153000 | c) Rubusfrukter | 0,03

0153010 | Björnbär

0153020 | Blåhallon

0153030 | Hallon (gula och röda)

0153990 | Övriga

0154000 | d) Andra små frukter och bär | 0,03

0154010 | Amerikanska blåbär

0154020 | Amerikanska tranbär

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)

0154050 | Nypon

0154060 | Mullbär (svarta och vita)

0154070 | Azarolhagtorn

0154080 | Fläderbär

0154990 | Övriga

0160000 | Diverse frukter med

0161000 | a) ätligt skal

0161010 | Dadlar | 0,03

0161020 | Fikon | 0,03

0161030 | Bordsoliver | 0,15 (+)

0161040 | Kumquat | 0,03

0161050 | Carambola/stjärnfrukter | 0,03

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | 0,03

0161070 | Jambolanäpplen | 0,03

0161990 | Övriga | 0,03

0162000 | b) oätligt skal, små | 0,03

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda)

0162020 | Litchi/litchiplommon

0162030 | Passionsfrukter/maracuja

0162040 | Kaktusfikon

0162050 | Stjärnäpplen

0162060 | Amerikansk persimon

0162990 | Övriga

0163000 | c) oätligt skal, stora | 0,03

0163010 | Avokado

0163020 | Bananer

0163030 | Mango

0163040 | Papaya

0163050 | Granatäpplen

0163060 | Kirimoja/cherimoya

0163070 | Guava

0163080 | Ananas

0163090 | Brödfrukter

0163100 | Durian/durio

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana

0163990 | Övriga

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA

0210000 | Rot- och knölgrönsaker

0211000 | a) Potatis | 0,06 (+)

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | 0,03

0212010 | Maniok/kassava

0212020 | Sötpotatis

0212030 | Jamsbönrot

0212040 | Arrowrot

0212990 | Övriga

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | Rödbetor | 0,03

0213020 | Morötter | 0,03

0213030 | Rotselleri | 0,03

0213040 | Pepparrot | 0,03

0213050 | Jordärtskockor | 0,03

0213060 | Palsternackor | 0,03

0213070 | Rotpersilja/persiljerot | 0,03

0213080 | Rädisor | 0,04 (+)

0213090 | Haverrot | 0,04 (+)

0213100 | Kålrötter | 0,03

0213110 | Rovor/majrovor | 0,03

0213990 | Övriga | 0,03

0220000 | Lökgrönsaker | 0,03

0220010 | Vitlök

0220020 | Kepalök

0220030 | Schalottenlök

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök

0220990 | Övriga

0230000 | Fruktgrönsaker

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae

0231010 | Tomater | 5 (+)

0231020 | Paprikor | 0,03

0231030 | Auberginer/äggplantor | 0,03

0231040 | Okra/gombo | 0,03

0231990 | Övriga | 0,03

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 0,03

0232010 | Slanggurkor

0232020 | Druvgurkor

0232030 | Zucchini/squash

0232990 | Övriga

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal

0233010 | Meloner | 0,4 (+)

0233020 | Pumpor | 0,03

0233030 | Vattenmeloner | 0,03

0233990 | Övriga | 0,03

0234000 | d) Sockermajs | 0,03

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,03

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,03

0241000 | a) Blommande kål

0241010 | Broccoli

0241020 | Blomkål

0241990 | Övriga

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | Brysselkål

0242020 | Huvudkål

0242990 | Övriga

0243000 | c) Bladbildande kål

0243010 | Salladskål/kinakål

0243020 | Grönkål

0243990 | Övriga

0244000 | d) Kålrabbi

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 0,03

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat

0251020 | Sallat

0251030 | Escarole/escarolesallat

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål

0251070 | Sareptasenap/salladssenap

0251080 | Späda bladgrödor/’baby leaf’ (inklusive Brassica-arter)

0251990 | Övriga

0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,03

0252010 | Spenat

0252020 | Portlaker

0252030 | Mangold/betblad

0252990 | Övriga

0253000 | c) Vinrankeblad och liknande arter | 0,03

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,03

0255000 | e) Endivesallat | 0,03

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,06

0256010 | Körvel

0256020 | Gräslök

0256030 | Bladselleri/snittselleri

0256040 | Persilja

0256050 | Salvia

0256060 | Rosmarin

0256070 | Timjan

0256080 | Basilika och ätliga blommor

0256090 | Lagerblad

0256100 | Dragon

0256990 | Övriga

0260000 | Baljväxter, färska | 0,03

0260010 | Bönor (med balja)

0260020 | Bönor (utan balja)

0260030 | Ärter (med balja)

0260040 | Ärter (utan balja)

0260050 | Linser

0260990 | Övriga

0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,03

0270010 | Sparris

0270020 | Kardoner

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri

0270040 | Fänkål

0270050 | Kronärtskockor

0270060 | Purjolök

0270070 | Rabarber

0270080 | Bambuskott

0270090 | Palmhjärtan

0270990 | Övriga

0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,03

0280010 | Odlade svampar

0280020 | Vilda svampar

0280990 | Mossor och lavar

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,03

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,07

0300010 | Bönor

0300020 | Linser

0300030 | Ärter

0300040 | Lupiner

0300990 | Övriga

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER

0401000 | Oljeväxtfröer | 0,07

0401010 | Linfrö

0401020 | Jordnötter

0401030 | Vallmofrö

0401040 | Sesamfrö

0401050 | Solrosfrö

0401060 | Rapsfrö

0401070 | Sojabönor

0401080 | Senapsfrö

0401090 | Bomullsfrö

0401100 | Pumpafrö

0401110 | Safflorfrö

0401120 | Gurkörtsfrö

0401130 | Oljedådrafrö

0401140 | Hampfrö

0401150 | Ricinfrö

0401990 | Övriga

0402000 | Oljeväxtfrukter

0402010 | Oliver för oljeproduktion | 0,15 (+)

0402020 | Oljepalmkärnor | 0,07

0402030 | Oljepalmfrukter | 0,07

0402040 | Kapok | 0,07

0402990 | Övriga | 0,07

0500000 | SPANNMÅL

0500010 | Korn | 1 (+)

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | 0,07

0500030 | Majs | 0,07

0500040 | Hirs/vanlig hirs | 0,07

0500050 | Havre | 0,07

0500060 | Ris | 0,07

0500070 | Råg | 0,07

0500080 | Durra/sorgum | 0,07

0500090 | Vete | 0,4 (+)

0500990 | Övriga | 0,07

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,1

0610000 | Te

0620000 | Kaffebönor

0630000 | Örtteer från

0631000 | a) blommor

0631010 | Kamomill

0631020 | Rosellhibiskus

0631030 | Ros

0631040 | Jasmin

0631050 | Lind

0631990 | Övriga

0632000 | b) blad och örter

0632010 | Jordgubbe

0632020 | Rooibos

0632030 | Mate/maté

0632990 | Övriga

0633000 | c) rötter

0633010 | Vänderot/läkevänderot

0633020 | Ginseng

0633990 | Övriga

0639000 | d) andra delar av växten

0640000 | Kakaobönor

0650000 | Johannesbröd

0700000 | HUMLE | 400 (+)

0800000 | KRYDDOR

0810000 | Frökryddor | 0,1

0810010 | Anis/anisfrö

0810020 | Svartkummin

0810030 | Selleri

0810040 | Koriander

0810050 | Spiskummin

0810060 | Dill

0810070 | Fänkål

0810080 | Bockhornsklöver

0810090 | Muskot

0810990 | Övriga

0820000 | Fruktkryddor | 0,1

0820010 | Kryddpeppar

0820020 | Sichuanpeppar

0820030 | Kummin

0820040 | Kardemumma

0820050 | Enbär

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)

0820070 | Vanilj

0820080 | Tamarind

0820990 | Övriga

0830000 | Barkkryddor | 0,1

0830010 | Kanel

0830990 | Övriga

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,1

0840020 | Ingefära | 0,1

0840030 | Gurkmeja | 0,1

0840040 | Pepparrot | (+)

0840990 | Övriga | 0,1

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,1

0850010 | Kryddnejlika

0850020 | Kapris

0850990 | Övriga

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,1

0860010 | Saffran

0860990 | Övriga

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,1

0870010 | Muskotblomma

0870990 | Övriga

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,03

0900010 | Sockerbetsrötter

0900020 | Sockerrör

0900030 | Rotcikoria

0900990 | Övriga

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR | 0,05

1010000 | Vävnad från

1011000 | a) svin

1011010 | Muskel

1011020 | Fettvävnad

1011030 | Lever

1011040 | Njure

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1011990 | Övriga

1012000 | b) nötkreatur

1012010 | Muskel

1012020 | Fettvävnad

1012030 | Lever

1012040 | Njure

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1012990 | Övriga

1013000 | c) får

1013010 | Muskel

1013020 | Fettvävnad

1013030 | Lever

1013040 | Njure

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1013990 | Övriga

1014000 | d) get

1014010 | Muskel

1014020 | Fettvävnad

1014030 | Lever

1014040 | Njure

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1014990 | Övriga

1015000 | e) hästdjur

1015010 | Muskel

1015020 | Fettvävnad

1015030 | Lever

1015040 | Njure

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1015990 | Övriga

1016000 | f) fjäderfä

1016010 | Muskel | (+)

1016020 | Fettvävnad | (+)

1016030 | Lever | (+)

1016040 | Njure

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1016990 | Övriga

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur

1017010 | Muskel

1017020 | Fettvävnad

1017030 | Lever

1017040 | Njure

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1017990 | Övriga

1020000 | Mjölk

1020010 | Nötkreatur

1020020 | Får

1020030 | Get

1020040 | Häst

1020990 | Övriga

1030000 | Fågelägg | (+)

1030010 | Höns

1030020 | Anka

1030030 | Gås

1030040 | Vaktel

1030990 | Övriga

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter

1050000 | Amfibier och reptiler

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur

b) Följande kolumner för boskalid, klotianidin, tiametoxam och tolklofosmetyl ska läggas till:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Boskalid (F) (R) (A) | Klotianidin | Tiametoxam | Tolklofosmetyl (F)

(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | | | | 0,01

0110000 | Citrusfrukter | 2 (+) | 0,06 (+) | 0,15 (+)

0110010 | Grapefrukter

0110020 | Apelsiner

0110030 | Citroner

0110040 | Limefrukter

0110050 | Mandariner

0110990 | Övriga

0120000 | Trädnötter | (+) | 0,01

0120010 | Mandlar | 0,05 | | 0,01

0120020 | Paranötter | 0,05 | | 0,01

0120030 | Cashewnötter | 0,05 | | 0,01

0120040 | Kastanjer | 0,05 | | 0,01

0120050 | Kokosnötter | 0,05 | | 0,01

0120060 | Hasselnötter | 0,05 | | 0,01

0120070 | Macadamianötter | 0,05 | | 0,01

0120080 | Pekannötter | 0,05 | | 0,02

0120090 | Pinjenötter | 0,05 | | 0,01

0120100 | Pistaschmandlar | 1 | | 0,01

0120110 | Valnötter | 0,05 | | 0,01

0120990 | Övriga | 0,05 | | 0,01

0130000 | Kärnfrukter | | 0,4 | 0,3

0130010 | Äpplen | 2 (+)

0130020 | Päron | 1,5 (+)

0130030 | Kvitten | 1,5 (+)

0130040 | Mispel | 0,01

0130050 | Japansk mispel | 0,01

0130990 | Övriga | 0,01

0140000 | Stenfrukter

0140010 | Aprikoser | 5 (+) | 0,15 | 0,07 (+)

0140020 | Körsbär (söta) | 4 (+) | 0,03 (+) | 0,6 (+)

0140030 | Persikor | 5 (+) | 0,15 | 0,07

0140040 | Plommon | 3 (+) | 0,01 | 0,01

0140990 | Övriga | 0,01 | 0,01 | 0,01

0150000 | Bär och små frukter

0151000 | a) Druvor | 5 (+) | 0,7 (+) | 0,4 (+)

0151010 | Bordsdruvor

0151020 | Druvor för vinframställning

0152000 | b) Jordgubbar | 6 (+) | 0,02 (+) | 0,3 (+)

0153000 | c) Rubusfrukter | 10 (+) | 0,01 | 0,01

0153010 | Björnbär

0153020 | Blåhallon

0153030 | Hallon (gula och röda)

0153990 | Övriga

0154000 | d) Andra små frukter och bär | 15 (+) | 0,01 | 0,01

0154010 | Amerikanska blåbär

0154020 | Amerikanska tranbär

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)

0154050 | Nypon

0154060 | Mullbär (svarta och vita)

0154070 | Azarolhagtorn

0154080 | Fläderbär

0154990 | Övriga

0160000 | Diverse frukter med

0161000 | a) ätligt skal | 0,01

0161010 | Dadlar | | 0,01 | 0,01

0161020 | Fikon | | 0,01 | 0,01

0161030 | Bordsoliver | | 0,09 | 0,4

0161040 | Kumquat | | 0,01 | 0,01

0161050 | Carambola/stjärnfrukter | | 0,01 | 0,01

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | | 0,01 | 0,01

0161070 | Jambolanäpplen | | 0,01 | 0,01

0161990 | Övriga | | 0,01 | 0,01

0162000 | b) oätligt skal, små | | 0,01 | 0,01

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | 5 (+)

0162020 | Litchi/litchiplommon | 0,01

0162030 | Passionsfrukter/maracuja | 0,01

0162040 | Kaktusfikon | 0,01

0162050 | Stjärnäpplen | 0,01

0162060 | Amerikansk persimon | 0,01

0162990 | Övriga | 0,01

0163000 | c) oätligt skal, stora

0163010 | Avokado | 0,01 | 0,01 | 0,01

0163020 | Bananer | 0,6 (+) | 0,02 | 0,02

0163030 | Mango | 0,01 | 0,01 | 0,01

0163040 | Papaya | 0,01 | 0,01 | 0,02

0163050 | Granatäpplen | 0,01 | 0,01 | 0,01

0163060 | Kirimoja/cherimoya | 0,01 | 0,01 | 0,01

0163070 | Guava | 0,01 | 0,01 | 0,01

0163080 | Ananas | 0,01 | 0,02 (+) | 0,02 (+)

0163090 | Brödfrukter | 0,01 | 0,01 | 0,01

0163100 | Durian/durio | 0,01 | 0,01 | 0,01

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | 0,01 | 0,01 | 0,01

0163990 | Övriga | 0,01 | 0,01 | 0,01

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA

0210000 | Rot- och knölgrönsaker

0211000 | a) Potatis | 2 (+) | 0,03 | 0,07 | 0,01

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0212010 | Maniok/kassava | (+)

0212020 | Sötpotatis | (+)

0212030 | Jamsbönrot | (+)

0212040 | Arrowrot | (+)

0212990 | Övriga

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor | (+)

0213010 | Rödbetor | 4 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0213020 | Morötter | 2 | 0,06 | 0,3 | 0,01

0213030 | Rotselleri | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0213040 | Pepparrot | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0213050 | Jordärtskockor | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0213060 | Palsternackor | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0213070 | Rotpersilja/persiljerot | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0213080 | Rädisor | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,1 (+)

0213090 | Haverrot | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0213100 | Kålrötter | 2 | 0,02 | 0,02 | 0,01

0213110 | Rovor/majrovor | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0213990 | Övriga | 2 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0220000 | Lökgrönsaker | (+) | 0,01 | 0,01 | 0,01

0220010 | Vitlök | 5

0220020 | Kepalök | 5

0220030 | Schalottenlök | 5

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | 6

0220990 | Övriga | 0,5

0230000 | Fruktgrönsaker | | | | 0,1

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae | 3 (+)

0231010 | Tomater | | 0,04 | 0,2

0231020 | Paprikor | | 0,04 | 0,7

0231030 | Auberginer/äggplantor | | 0,04 | 0,2

0231040 | Okra/gombo | | 0,01 | 0,01

0231990 | Övriga | | 0,01 | 0,01

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 4 (+)

0232010 | Slanggurkor | | 0,02 | 0,5

0232020 | Druvgurkor | | 0,01 | 0,01

0232030 | Zucchini/squash | | 0,02 | 0,5

0232990 | Övriga | | 0,01 | 0,01

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 3 (+)

0233010 | Meloner | | 0,02 (+) | 0,15 (+)

0233020 | Pumpor | | 0,01 | 0,01

0233030 | Vattenmeloner | | 0,02 (+) | 0,15 (+)

0233990 | Övriga | | 0,01 | 0,01

0234000 | d) Sockermajs | 0,05 (+) | 0,01 | 0,02

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,9 | 0,01 | 0,01

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | | | | 0,01

0241000 | a) Blommande kål | 5 | 0,02

0241010 | Broccoli | (+) | | 0,3 | (+)

0241020 | Blomkål | (+) | | 0,02 | (+)

0241990 | Övriga | | | 0,01

0242000 | b) Huvudbildande kål | 5 | 0,02 | 0,02

0242010 | Brysselkål | (+) | | | (+)

0242020 | Huvudkål | (+) | | | (+)

0242990 | Övriga

0243000 | c) Bladbildande kål | 9 | 0,3 | 0,02

0243010 | Salladskål/kinakål | (+)

0243020 | Grönkål | (+)

0243990 | Övriga

0244000 | d) Kålrabbi | 5 (+) | 0,04 (+) | 0,01

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 50 (+) | | | (+)

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | | 0,01 | 0,01 | 0,9

0251020 | Sallat | | 0,1 | 5 | 2

0251030 | Escarole/escarolesallat | | 0,1 (+) | 5 (+) | 0,9

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | | 0,01 | 0,01 | 0,9

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | | 0,01 | 0,01 | 0,9

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | | 0,01 | 0,01 | 0,9

0251070 | Sareptasenap/salladssenap | | 0,01 | 0,01 | 0,9

0251080 | Späda bladgrödor/’baby leaf’ (inklusive Brassica-arter) | | 0,01 | 0,01 | 0,9

0251990 | Övriga | | 0,01 | 0,01 | 0,9

0252000 | b) Spenat och liknande blad | | 0,01 | 0,01 | 0,01

0252010 | Spenat | 50 (+)

0252020 | Portlaker | 0,9 (+)

0252030 | Mangold/betblad | 30 (+)

0252990 | Övriga | 0,9

0253000 | c) Vinrankeblad och liknande arter | 0,01 (+) | 0,01 | 0,01 | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01 (+) | 0,01 | 0,01 | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | 7 (+) | 0,01 | 0,01 | 0,01

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 50 (+) | 1,5 | 0,02 | 0,02

0256010 | Körvel

0256020 | Gräslök

0256030 | Bladselleri/snittselleri

0256040 | Persilja

0256050 | Salvia

0256060 | Rosmarin

0256070 | Timjan

0256080 | Basilika och ätliga blommor

0256090 | Lagerblad

0256100 | Dragon

0256990 | Övriga

0260000 | Baljväxter, färska | | | | 0,01

0260010 | Bönor (med balja) | 5 (+) | 0,2 | 0,3

0260020 | Bönor (utan balja) | 3 (+) | 0,01 | 0,02

0260030 | Ärter (med balja) | 5 (+) | 0,2 | 0,3

0260040 | Ärter (utan balja) | 3 (+) | 0,01 | 0,02

0260050 | Linser | 3 (+) | 0,01 | 0,02*

0260990 | Övriga | 0,06 | 0,01* | 0,01*

0270000 | Stjälkgrönsaker | | | | 0,01

0270010 | Sparris | 0,9 (+) | 0,01 | 0,01

0270020 | Kardoner | 0,9 (+) | 0,01 | 0,01

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | 9 (+) | 0,04 | 1

0270040 | Fänkål | 9 (+) | 0,01 | 0,01

0270050 | Kronärtskockor | 5 (+) | 0,05 | 0,5

0270060 | Purjolök | 9 (+) | 0,01 | 0,01

0270070 | Rabarber | 0,9 (+) | 0,01 | 0,01

0270080 | Bambuskott | 0,01 (+) | 0,01 | 0,01

0270090 | Palmhjärtan | 0,01 (+) | 0,01 | 0,01

0270990 | Övriga | 0,5 | 0,01 | 0,01

0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0280010 | Odlade svampar

0280020 | Vilda svampar

0280990 | Mossor och lavar

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 3 (+) | 0,02 | 0,04 | 0,01

0300010 | Bönor

0300020 | Linser

0300030 | Ärter

0300040 | Lupiner

0300990 | Övriga

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | | | | 0,01

0401000 | Oljeväxtfröer | (+) | 0,02

0401010 | Linfrö | 1 | | 0,02

0401020 | Jordnötter | 1 | | 0,02

0401030 | Vallmofrö | 1 | | 0,02

0401040 | Sesamfrö | 1 | | 0,02

0401050 | Solrosfrö | 1 | | 0,02

0401060 | Rapsfrö | 1 | | 0,02

0401070 | Sojabönor | 3 | | 0,04

0401080 | Senapsfrö | 1 | | 0,02

0401090 | Bomullsfrö | 1 | | 0,02

0401100 | Pumpafrö | 1 | | 0,02

0401110 | Safflorfrö | 1 | | 0,02

0401120 | Gurkörtsfrö | 1 | | 0,02

0401130 | Oljedådrafrö | 1 | | 0,02

0401140 | Hampfrö | 1 | | 0,02

0401150 | Ricinfrö | 1 | | 0,02

0401990 | Övriga | 0,06 | | 0,01

0402000 | Oljeväxtfrukter | 0,01

0402010 | Oliver för oljeproduktion | | 0,09 | 0,4

0402020 | Oljepalmkärnor | | 0,01 | 0,01

0402030 | Oljepalmfrukter | | 0,01 | 0,01

0402040 | Kapok | | 0,01 | 0,01

0402990 | Övriga | | 0,01 | 0,01

0500000 | SPANNMÅL | (+) | | | 0,01

0500010 | Korn | 4 | 0,04 | 0,4

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | 0,15 | 0,01 | 0,01

0500030 | Majs | 0,15 | 0,02 | 0,05

0500040 | Hirs/vanlig hirs | 0,15 | 0,01 | 0,01

0500050 | Havre | 4 | 0,02 | 0,02

0500060 | Ris | 0,15 | 0,5 | 0,01

0500070 | Råg | 0,8 | 0,02 | 0,02

0500080 | Durra/sorgum | 0,15 | 0,01 | 0,01

0500090 | Vete | 0,8 | 0,02 | 0,05

0500990 | Övriga | 0,15 | 0,01 | 0,01

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | | | | 0,05

0610000 | Te | 0,01 | 0,7 | 20

0620000 | Kaffebönor | 0,05 (+) | 0,05 | 0,2

0630000 | Örtteer från | | 0,05 | 0,05

0631000 | a) blommor | 0,9 (+)

0631010 | Kamomill

0631020 | Rosellhibiskus

0631030 | Ros

0631040 | Jasmin

0631050 | Lind

0631990 | Övriga

0632000 | b) blad och örter | 0,9 (+)

0632010 | Jordgubbe

0632020 | Rooibos

0632030 | Mate/maté

0632990 | Övriga

0633000 | c) rötter | 3 (+)

0633010 | Vänderot/läkevänderot

0633020 | Ginseng

0633990 | Övriga

0639000 | d) andra delar av växten | 0,01

0640000 | Kakaobönor | 0,01 | 0,02 | 0,02

0650000 | Johannesbröd | 0,01 | 0,05 | 0,05

0700000 | HUMLE | 80 (+) | 0,05 | 0,05 | 0,05

0800000 | KRYDDOR | (+)

0810000 | Frökryddor | 0,9 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0810010 | Anis/anisfrö

0810020 | Svartkummin

0810030 | Selleri

0810040 | Koriander

0810050 | Spiskummin

0810060 | Dill

0810070 | Fänkål

0810080 | Bockhornsklöver

0810090 | Muskot

0810990 | Övriga

0820000 | Fruktkryddor | 0,9 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0820010 | Kryddpeppar

0820020 | Sichuanpeppar

0820030 | Kummin

0820040 | Kardemumma

0820050 | Enbär

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)

0820070 | Vanilj

0820080 | Tamarind

0820990 | Övriga

0830000 | Barkkryddor | 0,9 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0830010 | Kanel

0830990 | Övriga

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,4 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0840020 | Ingefära | 0,4 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0840030 | Gurkmeja | 0,4 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0840040 | Pepparrot | (+) | (+) | (+) | (+)

0840990 | Övriga | 0,4 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,9 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0850010 | Kryddnejlika

0850020 | Kapris

0850990 | Övriga

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,9 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0860010 | Saffran

0860990 | Övriga

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,9 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0870010 | Muskotblomma

0870990 | Övriga

0900000 | SOCKERVÄXTER | | | | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter | 0,4 (+) | 0,02 | 0,02

0900020 | Sockerrör | 7 (+) | 0,4 | 0,01

0900030 | Rotcikoria | 0,4 (+) | 0,01 | 0,01

0900990 | Övriga | 0,5 | 0,01 | 0,01

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR

1010000 | Vävnad från | | | | 0,01

1011000 | a) svin

1011010 | Muskel | 0,01 | 0,02 | 0,02

1011020 | Fettvävnad | 0,07 | 0,02 | 0,01

1011030 | Lever | 0,05 | 0,2 | 0,01

1011040 | Njure | 0,05 | 0,02 | 0,01

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,07 | 0,2 | 0,02

1011990 | Övriga | 0,05 | 0,01 | 0,01

1012000 | b) nötkreatur

1012010 | Muskel | 0,01 | 0,02 | 0,02

1012020 | Fettvävnad | 0,3 | 0,02 | 0,01

1012030 | Lever | 0,2 (+) | 0,2 | 0,01

1012040 | Njure | 0,2 | 0,02 | 0,01

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | 0,2 | 0,02

1012990 | Övriga | 0,05 | 0,01 | 0,01

1013000 | c) får

1013010 | Muskel | 0,01 | 0,02 | 0,02

1013020 | Fettvävnad | 0,3 | 0,02 | 0,01

1013030 | Lever | 0,2 (+) | 0,2 | 0,01

1013040 | Njure | 0,2 | 0,02 | 0,01

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | 0,2 | 0,02

1013990 | Övriga | 0,05 | 0,01 | 0,01

1014000 | d) get

1014010 | Muskel | 0,2 | 0,02 | 0,02

1014020 | Fettvävnad | 0,3 | 0,02 | 0,01

1014030 | Lever | 0,2 (+) | 0,2 | 0,01

1014040 | Njure | 0,2 | 0,02 | 0,01

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | 0,2 | 0,02

1014990 | Övriga | 0,05 | 0,01 | 0,01

1015000 | e) hästdjur

1015010 | Muskel | 0,01 | 0,02 | 0,02

1015020 | Fettvävnad | 0,3 | 0,02 | 0,01

1015030 | Lever | 0,2 | 0,2 | 0,01

1015040 | Njure | 0,2 | 0,02 | 0,01

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | 0,2 | 0,02

1015990 | Övriga | 0,05 | 0,01 | 0,01

1016000 | f) fjäderfä | | | 0,01

1016010 | Muskel | 0,01 | 0,01

1016020 | Fettvävnad | 0,08 | 0,01

1016030 | Lever | 0,15 (+) | 0,1

1016040 | Njure | 0,05 | 0,01

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,15 | 0,1

1016990 | Övriga | 0,05 | 0,01

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur

1017010 | Muskel | 0,01 | 0,02 | 0,02

1017020 | Fettvävnad | 0,3 | 0,02 | 0,01

1017030 | Lever | 0,2 | 0,2 | 0,01

1017040 | Njure | 0,2 | 0,02 | 0,01

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | 0,2 | 0,02

1017990 | Övriga | 0,05 | 0,01 | 0,01

1020000 | Mjölk | 0,02 | 0,02 | 0,05 | 0,01

1020010 | Nötkreatur

1020020 | Får

1020030 | Get

1020040 | Häst

1020990 | Övriga

1030000 | Fågelägg | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01

1030010 | Höns

1030020 | Anka

1030030 | Gås

1030040 | Vaktel

1030990 | Övriga

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05

1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01

2) Bilaga III ska ändras på följande sätt:

a) I del A ska kolumnerna för boskalid, klotianidin, tiametoxam och tolklofosmetyl utgå.

b) I del B ska kolumnen för folpet utgå.

1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

2 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

84 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

85 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.