lagen.nu
(EU) 2020/2235

Rättelse till fastställande av tillämpningsföreskrifter för Europaparlamentets och rådets förordningar (EU) 2016/429 och (EU) 2017/625 vad gäller förlagor till djurhälsointyg, förlagor till officiella intyg och förlagor till kombinerade djurhälsointyg/officiella intyg för införsel till unionen och förflyttningar inom unionen av sändningar av vissa kategorier av djur och varor samt officiellt intygande avseende sådana intyg,

Titel
Rättelse till kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/2235 av den 16 december 2020 om fastställande av tillämpningsföreskrifter för Europaparlamentets och rådets förordningar (EU) 2016/429 och (EU) 2017/625 vad gäller förlagor till djurhälsointyg, förlagor till officiella intyg och förlagor till kombinerade djurhälsointyg/officiella intyg för införsel till unionen och förflyttningar inom unionen av sändningar av vissa kategorier av djur och varor samt officiellt intygande avseende sådana intyg, och om upphävande av förordning (EG) nr 599/2004, genomförandeförordningarna (EU) nr 636/2014 och (EU) 2019/628, direktiv 98/68/EG och besluten 2000/572/EG, 2003/779/EG och 2007/240/EG (Europeiska unionens officiella tidning L 442 av den 30 december 2020)
CELEX
32020R2235R(04)
Datum
2025-02-20
Källa
eur-lex.europa.eu

Sidan 10, artikel 10 rubriken och inledningsfrasen

I stället för:

”Artikel 10 Förlagor till officiella intyg och förlaga till kombinerat djurhälsointyg/officiellt intyg för införsel till unionen av färskt kött från vilda harar och kaniner (Leporidae), vissa vilda landlevande däggdjur och hägnade kaniner avsett att användas som livsmedel, med undantag av maskinurbenat kött

De officiella intyg och det kombinerade djurhälsointyg/officiella intyg enligt artikel 1.3 b ii som ska användas vid införsel till unionen av färskt kött från vilda harar och kaniner (Leporidae), vissa vilda landlevande däggdjur och hägnade kaniner avsett att användas som livsmedel, med undantag av maskinurbenat kött, ska överensstämma med en av följande förlagor, beroende på berörda djurarter och produktkategorier:”

ska det stå:

”Artikel 10 Förlagor till officiella intyg för införsel till unionen av färskt kött från vilda harar och kaniner (Leporidae), vissa vilda landlevande däggdjur och hägnade kaniner avsett att användas som livsmedel, med undantag av maskinurbenat kött

De officiella intyg enligt artikel 1.3 b ii som ska användas vid införsel till unionen av färskt kött från vilda harar och kaniner (Leporidae), vissa vilda landlevande däggdjur och hägnade kaniner avsett att användas som livsmedel, med undantag av maskinurbenat kött, ska överensstämma med en av följande förlagor, beroende på berörda djurarter och produktkategorier:”.