lagen.nu
(EU) 2022/1343

Ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för acekvinocyl, klorantraniliprol och emamektin i eller på vissa produkter

Titel
Kommissionens förordning (EU) 2022/1343 av den 29 juli 2022 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för acekvinocyl, klorantraniliprol och emamektin i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)
CELEX
32022R1343
Datum
2022-07-29
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 14.1 a och 49.2, och

(1) Gränsvärden har fastställts för acekvinocyl, klorantraniliprol och emamektin i del A i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005.

(2) När det gäller acekvinocyl har Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (livsmedelsmyndigheten) lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. När det gäller vissa produkter rekommenderade livsmedelsmyndigheten att de befintliga gränsvärdena skulle höjas eller bibehållas. Gränsvärdena när det gäller dessa produkter bör fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den befintliga nivån eller den nivå som livsmedelsmyndigheten angett. Livsmedelsmyndigheten konstaterade också att det saknades vissa uppgifter om gränsvärdena när det gäller grapefrukter, apelsiner, citroner, limefrukter, mandariner, hasselnötter, äpplen, päron, kvitten, mispel, japansk mispel, bordsdruvor och druvor för vinframställning, tomater, auberginer/äggplantor, humle, svin (muskel, fett, lever och njure), nötkreatur (muskel, fett, lever, njure och mjölk), hästdjur (muskel, fett, lever, njure och mjölk), och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den befintliga nivån eller den nivå som livsmedelsmyndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter det att den här förordningen har offentliggjorts.

(3) När det gäller klorantraniliprol har livsmedelsmyndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Livsmedelsmyndigheten rekommenderade en sänkning av gränsvärdena när det gäller mandlar, paranötter, cashewnötter, kastanjer, kokosnötter, hasselnötter, macadamianötter, pekannötter, pinjenötter, pistaschmandlar, valnötter, äpplen, päron, kvitten, mispel, japansk mispel, sockermajs, blomkål, stjälkselleri/blekselleri, kaffebönor och muskel (svin, nötkreatur, får, get och hästdjur). När det gäller övriga produkter rekommenderade den att de befintliga gränsvärdena skulle höjas eller bibehållas. Gränsvärdena när det gäller dessa produkter bör fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den befintliga nivån eller den nivå som livsmedelsmyndigheten angett. När det gäller grönkål rekommenderade livsmedelsmyndigheten att det befintliga gränsvärdet på 20 mg/kg skulle bibehållas. Medlemsstaterna begärde emellertid att gränsvärdet när det gäller grönkål skulle höjas till 40 mg/kg, vilket är Codex-gränsvärdet (CXL-värdet) när det gäller blad av rädisa, eftersom blad av rädisa för närvarande ingår i del B i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 i undergruppen ”Grönkål”. När CXL-värdet när det gäller blad av rädisa infördes i unionslagstiftningen 2015 nämndes blad av rädisa inte uttryckligen. De ansågs därför höra till undergruppen ”Späda bladgrödor/’babyleaf (inklusive Brassica-arter)” och inte till undergruppen ”Grönkål”. Medlemsstaterna begärde att den nuvarande klassificeringen skulle följas. Livsmedelsmyndigheten konstaterade dessutom att det saknades vissa uppgifter om gränsvärdena när det gäller paprikor, meloner, vattenmeloner, vinrankeblad och liknande arter, jordnötter, solrosfrö och rapsfrö, och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den befintliga nivån eller den nivå som livsmedelsmyndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter det att den här förordningen har offentliggjorts.

(4) När det gäller emamektin har livsmedelsmyndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Livsmedelsmyndigheten föreslog en ändring av definitionen av resthalt för emamektin B1a och dess salter, uttryckt som emamektin B1a (fri bas). Den rekommenderade en sänkning av gränsvärdena när det gäller plommon, potatis, slanggurkor, druvgurkor, zucchini/squash, meloner, vattenmeloner, broccoli, blomkål, brysselkål, huvudkål, vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat, sallat, smörgåskrasse och andra groddar och skott, vinterkrasse/vårgyllen, rucola/rucolasallat/senapskål, sareptasenap/salladssenap, späda bladgrödor/”babyleaf” (inklusive Brassica-arter), körvel, gräslök, bladselleri/snittselleri, persilja, salvia, rosmarin, timjan, basilika och ätliga blommor, lagerblad, dragon, ärter (utan balja) och kronärtskockor. När det gäller övriga produkter rekommenderade livsmedelsmyndigheten att de befintliga gränsvärdena skulle höjas eller bibehållas. Gränsvärdena när det gäller dessa produkter bör fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den befintliga nivån eller den nivå som livsmedelsmyndigheten angett. Livsmedelsmyndigheten konstaterade dessutom att det saknades vissa uppgifter om gränsvärdena när det gäller apelsiner, citroner, mandariner, bordsdruvor och druvor för vinframställning, pumpor, escarole/escarolesallat, bomullsfrö, svin (muskel, fett, lever och njure), nötkreatur (muskel, fett, lever och njure), får (muskel, fett, lever och njure), get (muskel, fett, lever och njure), hästdjur (muskel, fett, lever och njure), andra hägnade landlevande djur (muskel, fett, lever och njure) och mjölk (nötkreatur, får, get och häst), och att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den befintliga nivån eller den nivå som livsmedelsmyndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter det att den här förordningen har offentliggjorts. Livsmedelsmyndigheten konstaterade också att det saknades vissa uppgifter om gränsvärdet när det gäller aprikoser. En ansökan i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 om en ändring av de befintliga gränsvärdena har bland annat även lämnats in för aprikoser. I sitt yttrande konstaterade livsmedelsmyndigheten att alla krav på de inlämnade uppgifternas fullständighet var uppfyllda och att den ändring av gränsvärdet när det gäller aprikoser som sökanden begärt var godtagbar. Denna ändring har behandlats i kommissionens förordning (EU) 2022/476 och därför är ytterligare uppgifter när det gäller aprikoser inte nödvändiga.

(5) De befintliga CXL-värdena beaktades i livsmedelsmyndighetens motiverade yttranden. CXL-värden som är säkra för konsumenterna i unionen beaktades vid fastställandet av gränsvärdena.

(6) När det gäller produkter för vilka användningen av det berörda växtskyddsmedlet inte är godkänd i unionen och för vilka vare sig importtoleranser eller CXL-värden har fastställts bör gränsvärdena fastställas till den specifika bestämningsgränsen eller till standardgränsvärdet enligt artikel 18.1 b i förordning (EG) nr 396/2005.

(7) Kommissionen har rådfrågat Europeiska unionens referenslaboratorier för bekämpningsmedelsrester om behovet av att anpassa vissa bestämningsgränser. För flera ämnen fann laboratorierna att det på grund av den tekniska utvecklingen behöver fastställas specifika bestämningsgränser när det gäller vissa produkter.

(8) På grundval av livsmedelsmyndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till faktorer av relevans för ärendet i fråga konstateras att de aktuella ändringarna av gränsvärdena uppfyller kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.

(9) Unionens handelspartner har inom ramen för Världshandelsorganisationen (WTO) tillfrågats om de nya gränsvärdena, och deras synpunkter har beaktats.

(10) Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

(11) För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör det i denna förordning föreskrivas övergångsåtgärder för produkter som framställts före ändringen av gränsvärdena och för vilka det finns uppgifter som visar att en hög konsumentskyddsnivå upprätthålls.

(12) Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstater, tredjeländer och livsmedelsföretagare ges en rimlig tidsperiod för att anpassa sig till de nya krav som följer av ändringen av gränsvärdena.

(13) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel2

Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som framställts i unionen eller importerats till unionen före den 22 februari 2023.

Artikel3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 22 februari 2023.

1 EUT L 070, 16.3.2005, s. 1.

2 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for acequinocyl according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, 18(2020):1, artikelnr 5983.

3 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for chlorantraniliprole according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, 18(2020):9, artikelnr 6235.

4 ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for emamectin according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 17(2019):8, artikelnr 5803.

5 ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for emamectin in various crops”, EFSA Journal, vol. 19(2021):8, artikelnr 6824.

6 Kommissionens förordning (EU) 2022/476 av den 24 mars 2022 om ändring av bilagorna II, III och IV till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för ättiksyra, azoxistrobin, bensovindiflupyr, cyantraniliprol, cyflufenamid, emamektin, flutolanil, kalciumpolysulfid, maltodextrin och prokinazid i eller på vissa produkter (EUT L 98, 25.3.2022, s. 9).

BILAGA

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1) I bilaga II ska följande kolumner för acekvinocyl, klorantraniliprol och emamektin läggas till:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Acekvinocyl (F) | Klorantraniliprol (F) | Emamektin B1a och dess salter, uttryckt som emamektin B1a (fri bas) (R) (F)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER

0110000 | Citrusfrukter | 0,6(+) | 0,7

0110010 | Grapefrukter | (+) | | 0,002

0110020 | Apelsiner | (+) | | 0,003(+)

0110030 | Citroner | (+) | | 0,003(+)

0110040 | Limefrukter | (+) | | 0,002

0110050 | Mandariner | (+) | | 0,003(+)

0110990 | Övriga (2) | | | 0,002

0120000 | Trädnötter | 0,01 | 0,03 | 0,005

0120010 | Mandlar

0120020 | Paranötter

0120030 | Cashewnötter

0120040 | Kastanjer

0120050 | Kokosnötter

0120060 | Hasselnötter | (+)

0120070 | Macadamianötter

0120080 | Pekannötter

0120090 | Pinjenötter

0120100 | Pistaschmandlar

0120110 | Valnötter | | | (+)

0120990 | Övriga (2)

0130000 | Kärnfrukter | 0,4(+) | 0,4 | 0,02

0130010 | Äpplen | (+)

0130020 | Päron | (+)

0130030 | Kvitten | (+)

0130040 | Mispel | (+)

0130050 | Japansk mispel | (+)

0130990 | Övriga (2)

0140000 | Stenfrukter | | 1

0140010 | Aprikoser | 0,01 | | 0,05

0140020 | Körsbär (söta) | 0,1 | | 0,04

0140030 | Persikor | 0,1 | | 0,15

0140040 | Plommon | 0,03 | | 0,015

0140990 | Övriga (2) | 0,01 | | 0,002

0150000 | Bär och små frukter

0151000 | a) Druvor | 0,8 | 1 | 0,04

0151010 | Bordsdruvor | (+) | | (+)

0151020 | Druvor för vinframställning | (+) | | (+)

0152000 | b) Jordgubbar | 0,01 | 1 | 0,05

0153000 | c) Rubusfrukter | 0,01 | 1,5 | 0,002

0153010 | Björnbär

0153020 | Blåhallon

0153030 | Hallon (gula och röda)

0153990 | Övriga (2)

0154000 | d) Andra små frukter och bär | 0,01 | | 0,002

0154010 | Amerikanska blåbär | | 1,5

0154020 | Amerikanska tranbär | | 1

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita) | | 1

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula) | | 1

0154050 | Nypon | | 1

0154060 | Mullbär (svarta och vita) | | 1

0154070 | Azarolhagtorn | | 1

0154080 | Fläderbär | | 1

0154990 | Övriga (2) | | 1

0160000 | Diverse frukter med | 0,01

0161000 | a) ätligt skal

0161010 | Dadlar | | 0,01 | 0,002

0161020 | Fikon | | 0,01 | 0,002

0161030 | Bordsoliver | | 0,01 | 0,005

0161040 | Kumquat | | 0,7 | 0,002

0161050 | Carambola/stjärnfrukter | | 0,01 | 0,002

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | | 0,01 | 0,002

0161070 | Jambolanäpplen | | 0,01 | 0,002

0161990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,002

0162000 | b) oätligt skal, små | | 0,01

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | | | 0,15

0162020 | Litchi/litchiplommon | | | 0,002

0162030 | Passionsfrukter/maracuja | | | 0,002

0162040 | Kaktusfikon | | | 0,002

0162050 | Stjärnäpplen | | | 0,002

0162060 | Amerikansk persimon | | | 0,002

0162990 | Övriga (2) | | | 0,002

0163000 | c) oätligt skal, stora

0163010 | Avokado | | 0,01 | 0,005

0163020 | Bananer | | 0,01 | 0,002

0163030 | Mango | | 0,01 | 0,002

0163040 | Papaya | | 0,01 | 0,002

0163050 | Granatäpplen | | 0,4 | 0,002

0163060 | Kirimoja/cherimoya | | 0,01 | 0,002

0163070 | Guava | | 0,01 | 0,002

0163080 | Ananas | | 0,01 | 0,002

0163090 | Brödfrukter | | 0,01 | 0,002

0163100 | Durian/durio | | 0,01 | 0,002

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | | 0,01 | 0,002

0163990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,002

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA

0210000 | Rot- och knölgrönsaker | 0,01 | | 0,002

0211000 | a) Potatis | | 0,03

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | | 0,02

0212010 | Maniok/kassava

0212020 | Sötpotatis

0212030 | Jamsbönrot

0212040 | Arrowrot

0212990 | Övriga (2)

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | Rödbetor | | 0,06

0213020 | Morötter | | 0,08

0213030 | Rotselleri | | 0,06

0213040 | Pepparrot | | 0,06

0213050 | Jordärtskockor | | 0,06

0213060 | Palsternackor | | 0,06

0213070 | Rotpersilja/persiljerot | | 0,06

0213080 | Rädisor | | 0,5

0213090 | Haverrot | | 0,06

0213100 | Kålrötter | | 0,06

0213110 | Rovor/majrovor | | 0,06

0213990 | Övriga (2) | | 0,06

0220000 | Lökgrönsaker | 0,01 | 0,01 | 0,002

0220010 | Vitlök

0220020 | Kepalök

0220030 | Schalottenlök

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök

0220990 | Övriga (2)

0230000 | Fruktgrönsaker

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter | | | 0,02

0231010 | Tomater | 0,3(+) | 0,6

0231020 | Paprikor | 0,01 | 1(+)

0231030 | Auberginer/äggplantor | 0,3(+) | 0,6

0231040 | Okra/gombo | 0,01 | 0,6

0231990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,6

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | | 0,3 | 0,007

0232010 | Slanggurkor | 0,08

0232020 | Druvgurkor | 0,04

0232030 | Zucchini/squash | 0,08

0232990 | Övriga (2) | 0,01

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 0,01 | 0,3 | 0,008

0233010 | Meloner | | (+)

0233020 | Pumpor | | | (+)

0233030 | Vattenmeloner | | (+)

0233990 | Övriga (2)

0234000 | d) Sockermajs | 0,01 | 0,01 | 0,002

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,01 | 0,01 | 0,002

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01

0241000 | a) Blommande kål | | | 0,003

0241010 | Broccoli | | 1,5

0241020 | Blomkål | | 0,5

0241990 | Övriga (2) | | 0,5

0242000 | b) Huvudbildande kål | | | 0,004

0242010 | Brysselkål | | 0,01

0242020 | Huvudkål | | 2

0242990 | Övriga (2) | | 0,01

0243000 | c) Bladbildande kål

0243010 | Salladskål/kinakål | | 20 | 0,2

0243020 | Grönkål | | 40 | 0,03

0243990 | Övriga (2) | | 20 | 0,03

0244000 | d) Kålrabbi | | 0,01 | 0,002

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 0,01

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | | 20 | 0,6

0251020 | Sallat | | 20 | 0,2

0251030 | Escarole/escarolesallat | | 20 | 0,15(+)

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | | 20 | 0,6

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | | 20 | 0,6

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | | 20 | 0,6

0251070 | Sareptasenap/salladssenap | | 20 | 0,6

0251080 | Späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter) | | 40 | 0,6

0251990 | Övriga (2) | | 20 | 0,6

0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01 | 20 | 0,2

0252010 | Spenat

0252020 | Portlaker

0252030 | Mangold/betblad

0252990 | Övriga (2)

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | 0,01 | 20(+) | 0,002

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01 | 20 | 0,6

0255000 | e) Endivesallat | 0,01 | 20 | 0,002

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,02 | 20

0256010 | Körvel | | | 0,2

0256020 | Gräslök | | | 0,2

0256030 | Bladselleri/snittselleri | | | 0,2

0256040 | Persilja | | | 0,2

0256050 | Salvia | | | 0,6

0256060 | Rosmarin | | | 0,2

0256070 | Timjan | | | 0,2

0256080 | Basilika och ätliga blommor | | | 0,2

0256090 | Lagerblad | | | 0,2

0256100 | Dragon | | | 0,2

0256990 | Övriga (2) | | | 0,2

0260000 | Baljväxter, färska | 0,01

0260010 | Bönor (med balja) | | 0,8 | 0,03

0260020 | Bönor (utan balja) | | 0,01 | 0,015

0260030 | Ärter (med balja) | | 2 | 0,03

0260040 | Ärter (utan balja) | | 0,01 | 0,002

0260050 | Linser | | 0,01 | 0,002

0260990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,002

0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01

0270010 | Sparris | | 0,01 | 0,002

0270020 | Kardoner | | 8 | 0,002

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | | 8 | 0,002

0270040 | Fänkål | | 8 | 0,002

0270050 | Kronärtskockor | | 2 | 0,09

0270060 | Purjolök | | 0,01 | 0,002

0270070 | Rabarber | | 8 | 0,002

0270080 | Bambuskott | | 0,01 | 0,002

0270090 | Palmhjärtan | | 0,01 | 0,002

0270990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,002

0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01 | 0,01 | 0,002

0280010 | Odlade svampar

0280020 | Vilda svampar

0280990 | Mossor och lavar

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01 | 0,01 | 0,002

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01 | 0,3 | 0,005

0300010 | Bönor

0300020 | Linser

0300030 | Ärter

0300040 | Lupiner

0300990 | Övriga (2)

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,01 | | 0,005

0401000 | Oljeväxtfröer

0401010 | Linfrö | | 2

0401020 | Jordnötter | | 0,06(+)

0401030 | Vallmofrö | | 2

0401040 | Sesamfrö | | 2

0401050 | Solrosfrö | | 2(+)

0401060 | Rapsfrö | | 2(+)

0401070 | Sojabönor | | 0,05

0401080 | Senapsfrö | | 2

0401090 | Bomullsfrö | | 0,3 | (+)

0401100 | Pumpafrö | | 2

0401110 | Safflorfrö | | 2

0401120 | Gurkörtsfrö | | 2

0401130 | Oljedådrafrö | | 2

0401140 | Hampfrö | | 2

0401150 | Ricinfrö | | 2

0401990 | Övriga (2) | | 0,01

0402000 | Oljeväxtfrukter

0402010 | Oliver för oljeproduktion | | 0,01

0402020 | Oljepalmkärnor | | 0,01

0402030 | Oljepalmfrukter | | 0,8

0402040 | Kapok | | 0,01

0402990 | Övriga (2) | | 0,01

0500000 | SPANNMÅL | 0,01 | | 0,005

0500010 | Korn | | 0,02

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | | 0,02

0500030 | Majs | | 0,02

0500040 | Hirs/vanlig hirs | | 0,02

0500050 | Havre | | 0,02

0500060 | Ris | | 0,4

0500070 | Råg | | 0,02

0500080 | Durra/sorgum | | 0,02

0500090 | Vete | | 0,02

0500990 | Övriga (2) | | 0,02

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,05

0610000 | Te | | 0,05 | 0,01

0620000 | Kaffebönor | | 0,01 | 0,01

0630000 | Örtteer från | | 0,05

0631000 | a) blommor | | | 0,01

0631010 | Kamomill

0631020 | Rosellhibiskus

0631030 | Ros

0631040 | Jasmin

0631050 | Lind

0631990 | Övriga (2)

0632000 | b) blad och örter | | | 2

0632010 | Jordgubbe

0632020 | Rooibos

0632030 | Mate/maté

0632990 | Övriga (2)

0633000 | c) rötter | | | 0,01

0633010 | Vänderot/läkevänderot

0633020 | Ginseng

0633990 | Övriga (2)

0639000 | d) andra delar av växten | | | 0,01

0640000 | Kakaobönor | | 0,05 | 0,01

0650000 | Johannesbröd | | 0,05 | 0,01

0700000 | HUMLE | 20(+) | 40 | 0,01

0800000 | KRYDDOR

0810000 | Frökryddor | 0,05 | 0,05 | 0,01

0810010 | Anis/anisfrö

0810020 | Svartkummin

0810030 | Selleri

0810040 | Koriander

0810050 | Spiskummin

0810060 | Dill

0810070 | Fänkål

0810080 | Bockhornsklöver

0810090 | Muskot

0810990 | Övriga (2)

0820000 | Fruktkryddor | 0,05 | 0,05 | 0,01

0820010 | Kryddpeppar

0820020 | Sichuanpeppar

0820030 | Kummin

0820040 | Kardemumma

0820050 | Enbär

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)

0820070 | Vanilj

0820080 | Tamarind

0820990 | Övriga (2)

0830000 | Barkkryddor | 0,05 | 0,05 | 0,01

0830010 | Kanel

0830990 | Övriga (2)

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,05 | 0,05 | 0,01

0840020 | Ingefära (10)

0840030 | Gurkmeja | 0,05 | 0,05 | 0,01

0840040 | Pepparrot (11)

0840990 | Övriga (2) | 0,05 | 0,05 | 0,01

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05 | 0,05 | 0,01

0850010 | Kryddnejlika

0850020 | Kapris

0850990 | Övriga (2)

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05 | 0,05 | 0,01

0860010 | Saffran

0860990 | Övriga (2)

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05 | 0,05 | 0,01

0870010 | Muskotblomma

0870990 | Övriga (2)

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01 | | 0,002

0900010 | Sockerbetsrötter | | 0,01

0900020 | Sockerrör | | 0,5

0900030 | Rotcikoria | | 0,01

0900990 | Övriga (2) | | 0,01

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR

1010000 | Produkter från | 0,01

1011000 | a) svin

1011010 | Muskel | (+) | 0,03 | 0,004(+)

1011020 | Fett | (+) | 0,2 | 0,02(+)

1011030 | Lever | (+) | 0,2 | 0,08(+)

1011040 | Njure | (+) | 0,2 | 0,08(+)

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,2 | 0,08

1011990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,01

1012000 | b) nötkreatur

1012010 | Muskel | (+) | 0,03 | 0,004(+)

1012020 | Fett | (+) | 0,2 | 0,02(+)

1012030 | Lever | (+) | 0,2 | 0,08(+)

1012040 | Njure | (+) | 0,2 | 0,08(+)

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,2 | 0,08

1012990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,01

1013000 | c) får

1013010 | Muskel | | 0,03 | 0,004(+)

1013020 | Fett | | 0,2 | 0,02(+)

1013030 | Lever | | 0,2 | 0,08(+)

1013040 | Njure | | 0,2 | 0,08(+)

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,2 | 0,08

1013990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,01

1014000 | d) get

1014010 | Muskel | | 0,03 | 0,004(+)

1014020 | Fett | | 0,2 | 0,02(+)

1014030 | Lever | | 0,2 | 0,08(+)

1014040 | Njure | | 0,2 | 0,08(+)

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,2 | 0,08

1014990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,01

1015000 | e) hästdjur

1015010 | Muskel | (+) | 0,03 | 0,004(+)

1015020 | Fett | (+) | 0,2 | 0,02(+)

1015030 | Lever | (+) | 0,2 | 0,08(+)

1015040 | Njure | (+) | 0,2 | 0,08(+)

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,2 | 0,08

1015990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,01

1016000 | f) fjäderfä | | | 0,01

1016010 | Muskel | | 0,02

1016020 | Fett | | 0,08

1016030 | Lever | | 0,07

1016040 | Njure | | 0,01

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,08

1016990 | Övriga (2) | | 0,01

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur

1017010 | Muskel | | 0,03 | 0,004(+)

1017020 | Fett | | 0,2 | 0,02(+)

1017030 | Lever | | 0,2 | 0,08(+)

1017040 | Njure | | 0,2 | 0,08(+)

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,2 | 0,08

1017990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,01

1020000 | Mjölk | 0,01 | 0,05 | 0,002

1020010 | Nötkreatur | (+) | | (+)

1020020 | Får | | | (+)

1020030 | Get | | | (+)

1020040 | Häst | (+) | | (+)

1020990 | Övriga (2)

1030000 | Fågelägg | 0,01 | 0,2 | 0,01

1030010 | Tamhöna

1030020 | Anka

1030030 | Gås

1030040 | Vaktel

1030990 | Övriga (2)

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | 0,05 | 0,05 | 0,05

1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01 | 0,01 | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01 | 0,01 | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01 | 0,01 | 0,01

1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)

1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)

1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)

2) I del A i bilaga III ska kolumnerna för acekvinocyl, klorantraniliprol och emamektin utgå.

1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

2 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.