KamR Göteborg mål 1559-16
(2007:1091) om offentlig upphandling, förkortad LOU. Enligt kammarrättens bedömning borde förvaltningsrätten ha prövat frågan om beslutet var förenligt med LOU. Eftersom så inte har skett ska förvaltningsrättens beslut upphävas och målet visas åter till förvaltningsrätten för fortsatt handläggning.
Kammarrättens beslut att meddela prövningstillstånd får enligt 33 § tredje stycket förvaltningsprocesslagen (1971:291) inte överklagas.
Hur man överklagar beslutet i övrigt, se bilaga B (formulär 1).
Lars Dahlström eMYte Nilsson Liselotte Tagaeus referent
Bilaga
SÖKANDE
Statisticon AB, 556558-2185
Östra Ågatan 31
753 22 Uppsala
MOTPART
Region Örebro län, Upphandlingsavdelningen
Box 1613
701 16 Örebro
SAKEN
Offentlig upphandling; avskrivning
AVGÖRANDE
Förvaltningsrätten avskriver målet.
BAKGRUND
Region Örebro län har genomfört en samordnad upphandling av Folkhälsoundersökning Liv och Hälsa 2016 (15RS3585). Statisticon AB har ansökt om överprövning av upphandlingen.
Region Örebro län har därefter beslutat att avbryta upphandlingen.
SKÄL FÖR AVGÖRANDET
Region Örebro län har avbrutit upphandlingen. Ändamålet med att pröva
Statisticon AB:s ansökan har därmed förfallit varför målet ska avskrivas.
Statisticon AB har framfört invändningar mot regionens grunder för att avbryta upphandlingen (efter att ha fått del av regionens avsikt att avbryta men innan beslut härom kommit bolaget till del). Avbrottsbeslutet är dock inte något som förvaltningsrätten överprövar i detta mål. Statisticon AB har möjlighet att i en särskild ansökan begära ändring av avbrottsbeslutet.
ÖVERKLAGAR, se bilaga (DV 3109/1B).
erglund, rådman