lagen.nu
KamR Göteborg mål 757-16

KamR Göteborg mål 757-16

Domstol
Kammarrätten i Göteborg
Målnummer
757-16
Avgörandedatum
2016-10-17
Avgörandetyp
Dom
Ärendemening
Offentlig upphandling
Ärendetyp
Överprövning av upphandling
Utgång
Rätta upphandling
Leverantör/Sökande
Anticimex AB
Upphandlande myndighet/enhet
1. MKB Fastighets AB, 2. Nomor AB
Källa
information.konkurrensverket.se

KLAGANDE

2015 -19- 2 0 um | Anticimex AB, 556032-9285

I Ombud: Advokat Christoffer Stavenow och jur.kand. Hampus Stefansson

Stavenow & Partners Advokatbyrå AB

Skeppsbron 40

111 30 Stockholm

MOTPARTER

1. MEB Fastighets AB, 556049-1432 Box 50405 202 14 Malmö 2. Nomor AB, 556526-3976

Bergshauptmansgatan 58

791 61 Falun

ÖVERKLAGAT AVGÖRANDE

Förvaltningsrätten i Malmös dom den 1 februari 2016 i mål nr 11220-15, se bilaga A

SAKEN

Offentlig upphandling

KAMMARRÄTTENS AVGÖRANDE

Kammarrätten beslutar att upphandlingen ska rättas på så sätt att en ny utvärdering ska göras varvid anbudet från Nomor AB inte ska beaktas.

YRKANDEN M.M.

Anticimex AB yrkar i första hand att upphandlingen ska rättas på så sätt att

Nomor AB:s anbud utesluts och i andra hand att upphandlingen ska göras om. Anticimex AB anför bl.a. följande. Nomor AB:s anbud saknar ett flertal uppgifter som gör det svårt att bedöma om bolaget klarar av att utföra uppdraget. Nomor AB har inte redovisat arbetssätt i alla delar av uppdraget och inte heller uppgifter om de anställdas utbildningar eller erfarenhet. Dessa krav i upphandlingen utgjorde tydliga ska-krav. Nomor AB har inte heller angett något bevis för att de har kapacitet att utföra tjänsten ”sent upptäckt dödsfall”. Att anta ett anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav strider mot likabehandlingsprincipen i I kap. 9 § lagen (2007:1091) om offentlig upphandling, förkortad LOU.

MKB Fastighets AB och Nomor AB anser att överklagandet ska avslås.

SKÄLEN FÖR KAMMARRÄTTENS AVGÖRANDE

Rättslig reglering I 1 kap. 9 § LOU anges de allmänna principerna som ska iakttas vid varje beslut och inför varje åtgärd som vidtas i alla faser av en upphandling. Till dessa hör principen om likabehandling. Den innebär att samtliga leverantörer ska behandlas lika och utan ovidkommande hänsyn.

I en upphandling utgör förfrågningsunderlaget en central del av förfarandet.

En förutsättning för att underlaget ska kunna fylla sin konkurrensuppsökande funktion är att potentiella leverantörer kan vara säkra på att de obligatoriska krav som ställs i underlaget upprätthålls under hela förfarandet. Likväl ska potentiella leverantörer kunna utgå från att ett ska-krav är av sådan vikt för den upphandlande myndigheten att den leverantör som inte anser sig kunna, eller vilja, uppfylla kravet avstår från att lämna ett anbud. (jfr Högsta förvaltningsdomstolen dom i mål nr 555-15 och 2691-15)

Kammarrättens bedömning Det i målet aktuella kravet avser redovisning i anbudet av en förteckning över personal som kommer att användas för uppdraget, med

CV/meritförteckning där det tydligt framgår respektive medarbetares praktiska erfarenhet, utbildning och språkkunskaper i svenska och engelska.

Av de CV:n för offererad personal som Nomor AB bilagt sitt anbud framgår inte vilken utbildning någon av de anställda har. Nomor AB har således inte uppfyllt det aktuella ska-kravet. MKB har genom antagandet av Nomor AB:s anbud därmed agerat i strid med likabehandlingsprincipen. Redan av detta skäl anser kammarrätten att det finns anledning att besluta att upphandlingen ska rättas på så sätt att Nomor AB:s anbud utesluts vid en ny anbudsutvärdering. Att uppgifterna om personalens utbildning kan framgå på annat sätt och av andra handlingar i anbudet föranleder inte någon annan bedömning.

HUR MAN ÖVERKLAGAR, se bilaga B (formulär 9).

Niclas Falkendal

|| bä She le gr Eva Bertelsenen elsson lg:

Bilaga

SÖKANDE

Anticimex AB, 556032-9285

Ombud: advokaten Christoffer Stavenow och jur. kand. Hampus Stefansson

Stavenow & Partners Advokatbyrå AB

Skeppsbron 40 111 30 Stockholm

MOTPART

MKB Fastighets AB Box 50405 202 14 Malmö

SAKEN

Överprövning enligt lagen om offentlig upphandling (LOU)

FÖRVALTNINGSRÄTTENS AVGÖRANDE

Förvaltningsrätten avslår Anticimex AB:s ansökan om irigripande enligt LOU.

I MAVALTNINGSRÄTTEN

2 IMALM DOM 11220-15 Avdelning I

BAKGRUND

MKEB Fastighets AB (MKB) genomför en upphandling avseende fullserviceavtal gällande skadedjurssanering inklusive tilläggstjänster, Upphandlingen genomförs i enlighet med reglerna om Öppet förfarande i LOU. Enligt tilldelningsbeslutet den 5 oktober 2015 har Nomor AB (Nomor) tilldelats kontraktet. Anticimex andra plats. AB (Anticimex) har placerat sig på

YRKANDE OCH INSTÄLLNING redovisa bevis på anbudsgivarens yrkesmässiga kapacitet genom en förteckning över personal som ska användas för uppdraget med

CV/meritförteckning där det tydligt framgår respektive medarbetares praktiska erfarenhet, utbildning och språkkunskaper.

Av de CV:n som Nomors bilagt till anbudet framgår inte personalens utbildning och bolaget har inte angett några utbi Idningar alls i anbudet. Bilagda tillståndsbevis från socialstyrelsen rör ett annat krav i punkten AF 6.2.3 i förfrågningsunderlaget, Ett tillstånd är inte en utbildning i sig även medel och inte någon form av skadedjursbiologi, icke-kemisk skadedjursbekämpning, vägglusbekämpning eller tjänster vid s.k. Sent upptäckta dödsfall; Av denna anledning kan den bristande redovisningen av Personalens utbildning inte läkas genom de bilagda tillstånden från Socialstyrelsen.

3

I MALMÖFÖRVALTNINGSRÄTTEN DOM 11220-15

Avdelning 1

Nomor har därmed inte uppfyllt skall-kravet att tydligt redovisa sina anställdas utbildningar i bilagda CV:n

Under punkterna ”tidigare erfarenhet” i de CV:n som Nomor har bilagt till sitt anbud anges arbetslivserfarenheter som inte är relaterade till .skadedjurssanering. Nomor uppfyller inte kravet avseende praktisk erfarenhet då det inte tydligt framgår av anbudet vad medarbetarna på bolaget har för praktisk erfarenhet. Då Nomors anbud inte uppfyller skall-kravet är det i strid med likabehandlingsprincipen att anta anbudet

Referensuppdrag

I punkten AF 6.2.3 i förfrågningsunderlaget anges att anbudsgivaren ska redovisa en förteckning över minst tre likvärdiga referensuppdrag som utförts under de tre senaste åren (fr.o.m. januari 2012). Rent språkligt kan kravet inte. läsas på annat sätt än att referensuppdragen skulle ha varit löpande sedan den I jahuari 2012. Detta skulle innebära ett tidskrav om drygt tre år. oo

Nomor har lämnat tre referenser varav en av dessa avser ett uppdrag med start juli 2012, De andra referenserna avser uppdräg med senare start. Nomor har dock inte lärnnat några referenser avseende uppdrag som uppfyller kravet på att vara från Januari 2012 och pågående. Nomors anbud uppfyller inte kravet avseende referenser och skulle därmed ha uteslutits.

Sanering efter sent upptäckta dödsfall

I punkten AF 6.2.3 i förfrågningsunderlaget anges att anbudsgivaren ska tedovisa bevis på att anbudsgivaren har tillstånd och kapacitet att bedriva det uppdrag och utföra de tjänster som efterfrågas i denna upphandling. Av punkten AF I i förfrågningsunderlaget framgår att ett av de huvudsakliga områdena för upphandlingen är sanering/desinficering efter sent upptäckta dödsfall

4

FÖRVALTNINGSRÄTTEN

I MALMÖ DOM

11220-15

Avdelning I

Nomor har inte angett något bevis för att bolaget har kapacitet att utföra denna tjänst. Ingen av Nomors upptagna utförare av tjänsten eller arbetsledaren har enligt anbudet erfarenhet av att utföra denna tjänst och det framgår inte heller Någon annanstans ji anbudet att bolaget har kapacitet att utföra tjänsten, Nomor har angett att bolaget har dokumenterade resurser, komptetens, kapacitet, Systern, erfarenhet och organisation för genomförandet av uppdtaget, Förutom denna allmänt hållna försäkran har Nomor endast nämnt sin inställelsetid för tjänsten samt angett att deras försäkring omfattar tjänsten. För att uppfylla kravet måste det i vart fall krävas att någon av de anställda har erfarenhet och/eller utbildning inom området eller att anbudsgivaren har tydliga rutiner för detta, En svepande formulering som inte ens nämner tjänsten sent upptäckta dödsfall kan inte anses uppfylla kravet på bevis för att anbudsgivaren har yrkesmässig kapacitet för att utföra denna tjänst. Kravet i upphandlingen var att kapaciteten skulle Visas, men med anledning av tidigare brister i utförandet av denna tjänst det kan även ifrågasättas om Nomor har faktiskt kapacitet för att utföra tjänsten.

Otydligt Jörfrågningsunderlag

Av kapitlet ”Allmänt” ; de särskilda föreskrifterna framgår att sanering av lösöte och Störsanering ska ingå i uppdraget. Detta anges även I anbudsformuläret där leverantörerna ska ange sitt pris för dessa tjänster. Ide kommersiella villkoren som är bilagda förfrågningsunderlaget finns dock inte dessa delar med SOm ett av de områden som uppdraget omfattar. Inte heller i punkten AF 1 i förfrågningsunderlager anges dessa delar, När upphandlingsförfarandet avslutas och avtal tecknas är det de kommersiella villkoren som gäller i första hand enligt 4 5 i de kommersiella villkoren. Det är därmed oklart om sanering av lösöre och storsanering ingår i uppdraget. Det kan antas att Nomors låga pris beror på att bolaget anser att dessa delar inte ingår i uppdraget och har för avsikt att tilläggsfakturera dem. Då upphandlingsunderlaget troligtvis har uppfattats På olika sätt av anbudsgivarna brister det i transparens

MKB anser att ansökan ska avslås och anför i huvudsak följande.

Utbildning och praktisk erfarenhet

Anticimex påstående om att det anges i förfrågningsunderlaget att bifogade CV:n för personalen ska redovisa uppgift. om utbildning är korrekt. Av Nomors anbud framgår att bolaget, vid sidan om arbetsledaren, har offererat

Sex skadedjurstekniker med minst tre års erfarenhet, Det är i och för sig riktigt att de aktuella CV:na inte explicit redovisar vilken utbildning personerna på Nomors har. Uppgifter om utbildning framgår dock på andra ställen i anbudet, Förkastande av ett anbud kan inte ske endast på den grunden att en uppgift redovisats på ”fel plats” i anbudet utan det väsentliga är att viss uppgift objektivt sett går att utläsa i anbudet.

Åv uppgifterna rörande tillståndsbevisen som Nomor angett i anbudet framgår att fem av de sex skadedjursteknikerna har gällande tillstånd att hantera bekämpningsmedel i klass I med tilläggsbeteckning So. Aktuella tillstånd är personliga och utfärdas av Folkhälsomyndigheten. För ätt kunna få ett sådant tillstånd krävs det att personen har fått godkänt resultat i en skräddarsydd utbildning anordnad av Folkhälsomyndigheten, alternativt annan av myndigheten godkänd utbildning som uppfyller kunskapskraven. Av uppgifterna går det därmed att dra den objektiva slutsatsen att fem skadedjurstekniker vid sidan om arbetsledsaren har genomgått minst Folkhälsomyndi ghetens utbildning. Förfrågningsunderlagets materiella krav vad avser personalens utbildning är inte specificerat på annat sätt än att utbildningen ska vara relevant. Det saknas därmed stöd i förfrågningsunderlaget för bedömningen att en utbildning som leder fram till ett sådant tillstånd skulle vara otillräcklig. Enligt MKB:s uppfattning finns det därmed inte någon brist i Nomors anbud vad gäller uppgifter om utbildning för offererad personal som leder till att anbudet kan eller ska förkastas

8

IMALMÖFÖRVALTNINGSRÄTTEN DOM

11220-15 Avdelning I

Vid överprövningar enligt LOU prövar förvaltningsrätten endast de särskilt angivna frågor som sökanden tar upp (se RÅ 2009 ref. 69).

Förvaltningsrättens bedömning

Utbildning och praktisk erfarenhet

I punkten AF 6,2.3 i förfrågningsunderlaget anges bl.a. att offererad personal ska ha relevant teoretisk utbildning och erfarenhet från likvärdiga uppdrag. Som bevis på anbudsgivarens yrkesmässiga kapacitet ska anbudsgivaren i anbudet redovisa en förteckning över Personal som kommer att användas för uppdraget med CV /meritförteckning där det tydligt framgår respektive medarbetares praktiska erfarenhet och utbildning.

Av de CV:n för offererad Personal som Nomor bilagt till sitt anbud framgår det inte vilken utbildning personalen har. Enligt förvaltningsrättens mening får det dock anses rimligt att de efterfrågade uppgifterna kan framgå på annat sätt och av andra handi ingar i anbudet. MKB anför att personalens utbildning framgår av de uppgifter rörande tillståndsbevis som Nomor angett i anbudet. Av dessa uppgifter framgår att fem av Sex skadedjurstekniker med minst tre års erfarenhet har gällande tillstånd att hantera bekämpningsmedel i klass I med ti läggsbeteckning So. Folkhälsomyndigheten utfärdar de Personliga tillstånden och för att kunna få ett sådant tillstånd krävs det att personen har fätt ett godkänt resultat i en speciell utbildning anordnad av myndigheten, alternativt annan av myndigheten godkänd utbildning som uppfyller kunskapskraven. Något stöd i förfrågningsunderlaget för att en utbildning som leder fram till ett sådant tillstånd inte skulle vara til lräcklig för att uppfylla kravet på att vara relevant finns, enligt förvaltningsrättens mening, inte. Förvaltingsrätten anser därför att

Anticimex inte har visat att Nomors anbud inte uppfyller kravet avseende personalens utbildning

FÖRVALTNINGSRÄTTEN 9

IMALMÖ DOM 11220-15

Avdelning 1

Förvaltningsrättens anser vidare att Anticimex inte har visat att den sammantagna informationen i de av Nomots bifogade CV:n skulle vara otillräcklig för att uppfylla kravet avseende personalens praktiska erfarenhet

Referensuppdrag

I punkten AF 6.2.3 i förfrågningsunderlaget anges att anbudsgivaren, som bevis på anbudsgivarens tekniska förrnåga, ska redovisa en förteckning över minst tre likvärdi ga referensuppdrag Som utförts under de tre senaste åren, (fr.o.m. januari 201 2) med uppgifter om värde och tidpunkt och kontaktperson samt kontaktuppgifter till kontaktperson.

De uppdrag som anges i Nomors referensförteckning har utförts under de tre senaste åren och något stöd för att referensuppdragen ska vara pågående finns inte i förfrågningsunderlaget, Förvaltingsrätten anser därför att Anticimex inte har visat att Nomors anbud inte uppfyller'kravet avseende referensuppdrag.

Sanering efter sent upptäckta dödsfall

I punkt AF 6.2.3 i förfrågningsunderlaget anges att anbudsgivaren ska redovisa bevis på att anbudsgivaren har kapacitet att bedriva det uppdrag och utföra de tjänster som efterfrågas i upphandlingen.

Nomor har i en bilagä till anbudet beskrivit sig Organisation, lämnat en bekräftelse på kapacitet för uppdraget och angett att. bolaget arbetar med alla typer av saneringar, Enligt lydelsen i förfrågningsunderlaget uppställs inte krav på att anbudsgivaren ska ge in bevis explicit vad gäller sanering efter sent upptäcka dödsfall utan anbudsgivaren ska ge in bevis vad gäller kapa- Citet att bedriva det uppdrag och utföra de tjänster som efterfrågas i upphandlingen, Enligt förvaltningsrättens mening har Anticimex inte visat att Nomor inte uppfyller kravet avseende tjänsten sent upptäckta dödsfall

10 I MALMÖ DOM

11220-15

Avdelning 1

Otydligt Jförfrågningsunderlag

Av anbudsformuläret första prispositionen framgår att sanering av lösöre och storsanering ingår i det pris per kalenderår som anbudsgivaren ska ange. Vidare anges det i de särskilda föreskrifterna att Upphandlingen avser fullserviceavtal som bl.a. omfattar sanering av lösöre och Storsanering.

Enligt förvaltningsrättens mening framgår det klart och tydligt att sanering av lösöre och Stotsanering ingår i det fasta pris som ska anges i aribudsformuläret. F örfrågningsunderlaget brister därmed inte i transparens i denna del och det kan inte anses visat att Nomors offererade pris beror på att det inte inkluderar Sanering av [ösöre och Storsanering. Något skäl för ingripande på denna grund finns därför inte.

Sammanfattning finns därmed inte skäl för ingripande enligt 16 kap. 4 och 6 §§ LOU varför ansökan om detta ska avslås.

HUR MAN ÖVERKLAGAR, se bilaga (DV 3109/1B LOU)

dobag

Ida Sigte

Maria Persson har föredragit målet