lagen.nu
KamR Jönköping mål 3126-22

KamR Jönköping mål 3126-22

Domstol
Kammarrätten i Jönköping
Målnummer
3126-22
Avgörandedatum
2022-11-23
Avgörandetyp
Beslut
Ärendemening
Överprövning av upphandling; fråga om avskrivning
Ärendetyp
Överprövning av upphandling
Utgång
Avskrivning
Leverantör/Sökande
Medcura AB
Upphandlande myndighet/enhet
Region Kalmar län
Källa
information.konkurrensverket.se

KLAGANDE

Medcura AB, 556642-6242

Ombud: Advokat Advokatfirman Inter AB

MOTPART

Region Kalmar län, 232100-0073

ÖVERKLAGAT AVGÖRANDE

Förvaltningsrätten i Växjös dom den 13 september 2022 i mål nr 868-22

SAKEN

Överprövning av upphandling; fråga om avskrivning

KAMMARRÄTTENS AVGÖRANDE

Kammarrätten skriver av målet.

BAKGRUND OCH

YRKANDEN M.M.

Medcura AB ansökte om överprövning av Region Kalmar läns upphandling ”Bemanningstjänster Hyrläkare inom Primärvård” (dnr 2021-179). Förvaltningsrätten avslog bolagets ansökan genom den nu överklagade domen.

Colligo Vårdkompetens AB ansökte om överprövning av samma upphandling. Genom dom den 13 september 2022 i mål nr 963-22 biföll Förvaltningsrätten Colligo Vårdkompetens ansökan och beslutade att upphandlingen ska göras om. Domen har inte överklagats av Region Kalmar län.

Medcura yrkar att kammarrätten beslutar att upphandlingen får avslutas först sedan rättelse gjorts och anför att det finns ett berättigat intresse av att överklagandet prövas i sak trots att upphandlingen ska göras om.

SKÄLEN FÖR KAMMARRÄTTENS AVGÖRANDE

Eftersom förvaltningsrätten i mål nr 963-22 har beslutat att upphandlingen ska göras om har ändamålet med Medcuras överklagande förfallit. Kammarrätten anser inte att Medcura har något berättigat intresse av att ändå få saken prövad. Målet ska därför skrivas av.

HUR MAN ÖVERKLAGAR, se bilaga A (formulär 9).

Annette Spjuth Anders Davidson kammarrättsråd kammarrättsråd ordförande referent

Anna Andersson kammarrättsfiskal föredragande