lagen.nu
EDPS yttrande (2010)

European Agency for the Management of Operational Cooperation at the external Borders (FRONTEX)

Utgivare
Europeiska datatillsynsmannen
Antagen
2010-05-17
Språk
svenska
Ämnesord
Borders, Asylum, Migration
Källa
www.edps.europa.eu

30.12.2010 Europeiska SV unionens officiella tidning C 357/1

I

(Resolutioner, rekommendationer och yttranden)

YTTRANDEN

EUROPEISKA DATATILLSYNSMANNEN

Yttrande från Europeiska datatillsynsmannen över förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av rådets förordning (EG) nr 2007/2004 om inrättande av en europeisk byrå för förvaltningen av det operativa samarbetet vid Europeiska unionens medlemsstaters yttre gränser (Frontex)

(2010/C 357/01)

EUROPEISKA DATATILLSYNSMANNEN HAR AVGETT DETTA samarbetet vid Europeiska unionens medlemsstaters yttre YTTRANDE, gränser (Frontex) ( 3 ) (nedan kallat förslaget eller förslaget till förordning).

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktions­ sätt, särskilt artikel 16, 2. Datatillsynsmannen välkomnar att kommissionen har hållit informella samråd med honom innan förslaget antogs. Da­ tatillsynsmannen kom med informella synpunkter den med beaktande av Europeiska unionens stadga om de grund­ 8 februari 2010, vilket resulterade i ett antal ändringar i läggande rättigheterna, särskilt artikel 8, slutversionen av det förslag som antogs av kommissionen.

med beaktande av Europaparlamentets och rådets direktiv 95/46/EG av den 24 oktober 1995 om skydd för enskilda 3. Den 2 mars 2010 sändes kommissionens antagna förslag personer med avseende på behandling av personuppgifter och till datatillsynsmannen för samråd enligt artikel 28.2 i för­ om det fria flödet av sådana uppgifter ( 1 ), ordning (EG) nr 45/2001.

med beaktande av begäran om ett yttrande i enlighet med artikel 28.2 i förordning (EG) nr 45/2001 om skydd för en­ 4. I detta sammanhang ska det också nämnas att datatillsyns­ skilda personer med avseende på behandling av personuppgifter mannen den 26 april 2010 avgav ett yttrande om en an­ och om det fria flödet av sådana uppgifter ( 2 ), mälan om förhandskontroll som har tagits emot från upp­ giftsskyddsombudet vid Europeiska byrån för förvaltningen av det operativa samarbetet vid Europeiska unionens yttre gränser (Frontex) gällande ”insamling av namn och vissa HÄRIGENOM FRAMFÖRS FÖLJANDE. andra relevanta uppgifter för återsända personer för gemen­ samma insatser för återsändande” (nedan kallat yttrandet om förhandsgranskning) ( 4 ). Slutsatserna i ovannämnda ytt­ rande, som gäller behandling av personuppgifter i samband I. INLEDNING med förberedelse och genomförande av gemensamma in­ satser för återsändande enligt artikel 9 i förordning (EG) nr

1. Den 24 februari 2010 antog kommissionen ett förslag till 2007/2004, har använts som utgångspunkt för vissa iaktta­ Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av gelser och slutsatser i det här yttrandet. rådets förordning (EG) nr 2007/2004 om inrättande av en europeisk byrå för förvaltningen av det operativa ( 3 ) KOM(2010) 61 slutlig. ( 4 ) Yttrandet finns tillgängligt på: http://www.edps.europa.eu/EDPSWEB/ ( 1 ) EGT L 281, 23.11.1995, s. 31. webdav/site/mySite/shared/Documents/Supervision/Priorchecks/ ( 2 ) EGT L 8, 12.1.2001, s. 1. Opinions/2010/10-04-26_Frontex_EN.pdf C 357/2 SV Europeiska unionens officiella tidning 30.12.2010 Förslagets mål och syfte uppgifter och befogenheter och dem som föreskrivs enligt förslaget till förordning på ett mer effektivt sätt. Enligt 5. När det gäller förslagets mål och syfte fastställs följande i motiveringen ska Frontex bland annat få följande nya upp­ motiveringen som åtföljer förslaget till förordning (nedan gifter, förutsatt att kommissionens förslag godkänns: 1) kallad motiveringen): ”Detta förslag avser ändringar av rådets utvidga arbetsuppgifterna i samband med riskanalys, 2) förordning (EG) nr 2007/2004 (…) som är nödvändiga för stärka de forskningsrelaterade uppgifterna, 3) införa en att se till att byrån fungerar smidigt och korrekt under möjlighet att samordna gemensamma insatser för återsän­ kommande år. Syftet med förslaget är att utifrån praktiska dande, 4) införa nya arbetsuppgifter som avser utveckling erfarenheter och de utvärderingar som gjorts anpassa för­ och drift av informationssystem och 5) införa nya arbets­ ordningen för att klargöra byråns uppdrag och rätta till uppgifter som avser bistånd till Eurosur. konstaterade brister.”

11. När datatillsynsmannen har övervägt innehåll och slutsatser 6. Det ska här nämnas att det i skäl 9 i förslaget hänvisas till för det här yttrandet har omfattande hänsyn tagits till den att Stockholmsprogrammet efterlyser en tydligare och star­ nya rättsliga ram som enligt förslaget ska gälla för Frontex kare roll för Frontex när det gäller förvaltningen av Euro­ verksamhet inom en snar framtid och som också kan leda peiska unionens yttre gränser. till att Frontex får nya operativa uppgifter på grundval av förslaget till förordning.

7. I skäl 10 hänvisas också till behovet att stärka Frontex 12. Mot denna bakgrund och med hänsyn till byråns eventuella operativa kapacitet. Som det står i detta skäl: ”Byråns upp­ nya funktioner och ansvarsområden är det anmärkningsvärt drag bör därför ses över för att i synnerhet stärka byråns att Frontex behandling av personuppgifter nästan helt för­ operativa kapacitet samtidigt som alla åtgärder som vidtas bigås i förslaget till förordning, med ett enda undantag: ska stå i proportion till de eftersträvade målen i full respekt sista meningen i artikel 11 i förslaget. Vidare ska denna för de grundläggande fri- och rättigheterna (…)”. I skäl 11 fråga också övervägas med hänsyn till de resultat och slut­ understryks också att ”[d]e nuvarande möjligheterna att satser som framkommit i datatillsynsmannens yttrande om effektivt bistå medlemsstaterna i de operativa aspekterna förhandskontroll, som nämndes under punkt 4. på förvaltningen av de yttre gränserna bör stärkas med avseende på tillgängliga tekniska resurser.”

13. I det här yttrandet ska också särskild tyngdpunkt läggas på de specifika bestämmelser i förslaget till förordning som 8. I skäl 4 i förslaget anges också följande: ”Denna förordning har konsekvenser för dataskyddet eller som skulle kunna respekterar de grundläggande rättigheter och iakttar de få det i framtiden. I samband med detta kommer följande principer som erkänns framför allt i Europeiska unionens specifika bestämmelser att behandlas i yttrandet: stadga om de grundläggande rättigheterna, särskilt den mänskliga värdigheten, förbud mot tortyr och omänsklig eller förnedrande bestraffning och behandling, rätt till frihet och säkerhet, rätt till skydd av personuppgifter, asylrätt, — System för utbyte av information (ny lydelse av principen om non-refoulement, icke-diskriminering, barnets artikel 11). rättigheter och rätten till ett effektivt rättsmedel. Medlems­ staterna bör tillämpa förordningen i enlighet med dessa rättigheter och principer.” — Skydd av personuppgifter (ny artikel 11a),

9. Det här förslaget bygger på rekommendationerna i kom­ missionens meddelande av den 13 februari 2008 om utvär­ — Säkerhetsbestämmelser för skyddet av sekretessbelagda deringen och den framtida utvecklingen av Frontex ( 1 ) och uppgifter och känsliga uppgifter som inte är sekretess­ styrelsens rekommendationer, i den mån de kräver en över­ belagda (ny artikel 11b), syn av byråns rättsliga ram, med de undantag som beskrivs i konsekvensbedömningen. — Samarbete med EU:s organ och byråer samt internatio­ nella organisationer (ny lydelse av artikel 13). II. ALLMÄNNA KOMMENTARER

10. Rent allmänt noterar datatillsynsmannen att syftet med för­ slaget är att Frontex ska kunna utföra både sina nuvarande — Underlättande av det operativa samarbetet med tredje­ länder och samarbetet med behöriga myndigheter i ( 1 ) KOM(2008)0067 slutlig. tredjeländer (ny lydelse av artikel 14). 30.12.2010 Europeiska SV unionens officiella tidning C 357/3 Avsaknaden av en särskild rättslig grund som gäller Frontex anses vara nödvändigt att Frontex utför viss behandling av behandling av personuppgifter personuppgifter. Det väcker allvarliga betänkligheter att kommissionen inte vill specificera detta i förslaget till för­ 14. Som redan har nämnts sägs det i förslaget inget om huru­ ordning eller klart ange ett datum för när den har för avsikt vida Frontex ska få behandla (vissa) personuppgifter i an­ att göra det, för att i stället skjuta upp frågan i avvaktan på slutning till de utökade uppgifter och ansvarsområden som nya rättsliga och politiska omständigheter (se punkt 15 i anges i förslaget och i så fall under vilka omständigheter, det här yttrandet). Enligt datatillsynsmannen skulle ett så­ villkor, begränsningar och skyddsåtgärder som detta får ske. dant tillvägagångssätt kunna leda till en oönskad rättslig Denna fråga klargörs inte i förslaget till förordning, som osäkerhet och en betydande risk för att regler och skydds­ inte heller anger någon specifik rättslig grund som klargör åtgärder för dataskyddet inte efterlevs. under vilka omständigheter som en sådan behandling skulle kunna utföras av Frontex, förutsatt att det föreligger starka skyddsåtgärder för dataskyddet och att principerna om pro­ portionalitet och nödvändighet följs. 19. När det gäller de nya uppgifter och ansvarsområden som Frontex ska tilldelas enligt förslaget anser datatillsynsman­ nen att förslaget till förordning – i den omfattning detta är 15. Här ska det återigen hänvisas till motiveringen där det nödvändigt och lämpligt – tydligt bör klargöra tillämp­ anges att det bästa alternativet i konsekvensbedömningen ningsområdet för den verksamhet som kan leda till att helt kommer till uttryck i förslaget ”med undantag för den Frontex behandlar personuppgifter. Datatillsynsmannen an­ del som avsåg att ge Frontex begränsade rättigheter att ser att det behövs en särskild rättslig grund för Frontex behandla personuppgifter för att bekämpa kriminella nät­ behandling av personuppgifter när det gäller såväl dess verk som ligger bakom olaglig invandring”. I motiveringen nuvarande som dess framtida uppgifter. En sådan behand­ fastställs också följande: ”Kommissionen anser att man bör ling ska endast tillåtas när detta är nödvändigt för klart undersöka alla möjligheter att bekämpa människosmugg­ fastställda och lagliga ändamål – särskilt gemensamma in­ ling och människohandel.” Men ”[k]ommissionen föredrar satser för återsändande. att behandla frågan om personuppgifter i samband med den övergripande strategin för informationsutbyte som kommer att läggas fram senare i år, även med hänsyn till de överväganden som ska göras för att ytterligare utveckla samarbetet mellan byråerna inom området för rättsliga och 20. Genom den rättsliga grunden ska det också specificeras inrikes frågor, i enlighet med Stockholmsprogrammet”. vilka skyddsåtgärder, begränsningar och villkor som är nöd­ vändiga och lämpliga för en sådan behandling av person­ uppgifter, i överensstämmelse med artikel 8 i den europe­ 16. Datatillsynsmannen är tveksam till kommissionens sätt att iska konventionen om de mänskliga rättigheterna och hantera frågan om Frontex behandling av personuppgifter i artikel 8 i EU:s stadga om de grundläggande rättigheterna. förslaget till förordning. Den ovan citerade hänvisningen i motiveringen klargör inte tillämpningsområdet för behand­ ling av personuppgifter inom andra områden av Frontex verksamhet (se punkterna 10 och 11). Som ett förklarande exempel skulle datatillsynsmannen vilja hänvisa till sitt ytt­ 21. Behovet av att specificera detta är ännu mer relevant efter­ rande om förhandskontroll i fråga om förberedelse och som det rent praktiskt är svårt att göra tydlig åtskillnad genomförande av gemensamma insatser för återsändande. mellan Frontex operativa och icke-operativa verksamhet Här informerade Frontex datatillsynsmannen om att det och närmare bestämt mellan de fall då personuppgifter skulle kunna bli nödvändigt med viss behandling av per­ skulle behandlas för rent administrativa eller rent operativa sonuppgifter för att uppgifterna enligt artikel 9 i Front­ ändamål. Dessa begrepp kan skapa förvirring i fråga om exförordningen skulle kunna utföras på ett effektivt sätt. exakt tillämpningsområde och innehåll. Mot denna bak­ grund uppmanar datatillsynsmannen lagstiftaren att klar­ göra denna fråga i förslaget till förordning.

17. I sitt yttrande om förhandskontroll ansåg datatillsynsman­ nen ”att det vore önskvärt, men inte nödvändigt med en mer specifik rättslig grund än artikel 9 i förordning (EG) nr 2007/2004 med tanke på att uppgifterna är av känslig 22. Datatillsynsmannen tar också tillfället i akt att understryka karaktär och verksamheten gäller en utsatt befolknings­ att slutsatserna i yttrandet om förhandskontroll endast av­ grupp. Syftet bör vara att fastställa klarare gränser för be­ ser en viss verksamhet (nämligen gemensamma insatser för handlingen och se till att det finns lämpliga garantier för de återsändande) som Frontex ska utföra framöver i överens­ registrerade personerna i enlighet med artikel 8 i den eu­ stämmelse med artikel 9 i Frontexförordningen ( 1 ). Dessa ropeiska konventionen om de mänskliga rättigheterna och slutsatser baseras på en övergripande analys av de rättsliga EU:s stadga om de grundläggande rättigheterna” (officiell och praktiska omständigheterna för denna specifika verk­ svensk översättning saknas). samhet samt på den information som Frontex har lämnat C 357/4 SV Europeiska unionens officiella tidning 30.12.2010 till datatillsynsmannen under förhandskontrollen. De kan 26. I detta sammanhang skulle datatillsynsmannen vilja under­ följaktligen inte tillämpas för att bedöma om all behandling stryka att den föreslagna artikel 11 är den enda bestäm­ som i framtiden kan komma att bli aktuell i samband med melse i förslaget där frågan om Frontex behandling av Frontex övriga verksamhet är nödvändig, proportionell och personuppgifter i samband med byråns operativa verksam­ laglig. Om Frontex skulle planera någon annan behandling het uttryckligen nämns. I bestämmelsen görs detta genom av personuppgifter, måste det bedömas från fall till fall om att utbyte av personuppgifter utesluts inom ramen för ett behandlingen är laglig eftersom det saknas en specifik be­ visst informationssystem. Att övriga bestämmelser – som stämmelse om detta i Frontexförordningen ( 1 ). bestämmelsen om samarbete med EU:s organ och byråer samt internationella organisationer (artikel 13) eller bestäm­ melsen om samarbete med tredjeländer (artikel 14) inte innehåller något sådant klargörande kan leda till osäkerhet eller till och med betänkligheter i dataskyddshänseende. III. ANALYS AV DE SPECIFIKA BESTÄMMELSERNA I FÖR­

23. Som nämndes i punkt 13 kommer de specifika bestämmel­ ser i förslaget till förordning som har konsekvenser för Artikel 11a – Skydd av personuppgifter dataskyddet eller skulle kunna få det i framtiden (artiklarna 11, 11a, 11b, 13 och 14) också att behandlas i det här 27. Enligt förslaget ska artikel 11a införas, som gäller tillämp­ yttrandet. ningen av förordning (EG) nr 45/2001 och har följande lydelse: ”Styrelsen ska fastställa bestämmelser för byråns till­ lämpning av förordning (EG) nr 45/2001, även bestämmel­ ser som rör byråns uppgiftsskyddsombud.” Artikel 11 – System för utbyte av information

24. I förslaget har artikel 11 i förordning (EG) nr 2007/2004 fått ny lydelse, som ändrar byråns roll och gör att den blir 28. Datatillsynsmannen välkomnar denna bestämmelse som be­ kräftar att byrån är skyldig att behandla personuppgifter skyldig att underlätta informationsutbyte samt att utveckla och driva ett informationssystem för att utbyta sekretess­ enligt förordning (EG) nr 45/2001 i de fall den tillåts belagda uppgifter. Enligt den föreslagna lydelsen fastställs göra detta. närmare bestämt följande: ”Byrån får vidta de åtgärder som krävs för att underlätta utbyte med kommissionen och medlemsstaterna av information som är av betydelse för dess arbetsuppgifter. Byrån ska utveckla och driva ett sy­ 29. I detta sammanhang är utnämningen av uppgiftsskydds­ stem som möjliggör utbyte av sekretessbelagda uppgifter ombudet av särskilt stor betydelse och i samband med detta med kommissionen och medlemsstaterna. Informations­ ska det skyndsamt införas genomförandebestämmelser för utbytet inom detta system ska inte omfatta utbyte av per­ uppgiftsskyddsombudets befogenheter och arbetsuppgifter sonuppgifter.” enligt artikel 24.8 i förordning (EG) nr 45/2001. Dessa bestämmelser ska vidare kompletteras med alla de åtgärder som krävs för en effektiv tillämpning av denna förordning för Frontex. 25. Datatillsynsmannen välkomnar det klargörande som före­ slås i den sista meningen i ovannämnda bestämmelse, efter­ som det förtydligar vilken typ av information som Frontex kan utbyta med kommissionen och medlemsstaterna och 30. Denna bestämmelse är också i högsta grad relevant när det innebär att det inte råder något tvivel om att ett sådant gäller slutsatserna i yttrandet om förhandskontroll. Här in­ informationsutbyte skulle omfatta personuppgifter. formerade Frontex datatillsynsmannen om att det skulle bli nödvändigt med viss behandling av personuppgifter för att 1 uppgifterna enligt artikel 9 i Frontexförordningen skulle ( ) Se punkt 3.2. i yttrandet om förhandskontroll ”Lagligheten i behand­ lingen”: ”Datatillsynsmannen anser att artikel 9 i förordning (EG) nr kunna utföras på ett korrekt och effektivt sätt. Eftersom 2007/2004 och artikel 5 a i förordning (EG) nr 45/2001 därför förordning (EG) nr 45/2001 är tillämplig måste Frontex i endast kan utgöra en provisorisk rättslig grund för den planerade sin funktion som registeransvarig säkerställa överensstäm­ behandlingen med hänsyn till de specifika omständigheter som råder melsen med samtliga bestämmelser i den förordningen. i detta fall, och detta gäller under förutsättning att det sker en noggrann översyn av behovet av en mer specifik rättslig grund i samband med den pågående revideringen av förordning (EG) nr 2007/2004.” (officiell svensk översättning saknas). I de slutgiltiga slutsatserna föreslog datatillsynsmannen också att Frontex skulle 31. Det ska här också nämnas att förslaget inte innehåller några göra följande: 1) Pröva artikel 9 i förordning (EG) nr 45/2001 innan särskilda bestämmelser om utövandet av den registrerades det sker någon överföring enligt förordningen, så att de krav som fastställs där efterlevs. I så fall uppmanade datatillsynsmannen Fron­ rättigheter (artiklarna 1319 i förordning (EG) nr 45/2001). tex att underrätta honom om en metod för efterlevnad av denna Det finns inte heller någon särskild bestämmelse om den artikel innan överföringen äger rum. 2) Genomföra de förfaranden registeransvariges skyldighet att lämna information till den som krävs för att garantera de registrerades rättigheter. 3) Fullgöra registrerade personen (artiklarna 11 och 12 i förordning informationsskyldigheten innan behandlingen äger rum, med undan­ (EG) nr 45/2001). Datatillsynsmannen rekommenderar att tag för om medlemsstaterna lämnar informationen till de registre­ dessa bestämmelser beaktas särskilt när det gäller de åtgär­ rade enligt artikel 12 i förordningen. Vidare uppmanade datatillsyns­ mannen Frontex att underrätta honom om de särskilda genomföran­ der som ska inrättas av styrelsen på grundval av den fö­ deåtgärder som vidtas i detta hänseende. reslagna artikel 11a i förslaget. 30.12.2010 Europeiska SV unionens officiella tidning C 357/5 Artikel 11b – Säkerhetsbestämmelser för skyddet av Europeiska polisbyrån (Europol) ( 1 ) (nedan kallat Europol­ sekretessbelagda uppgifter och känsliga uppgifter som beslutet) gällande förbindelserna med unionens eller gemenska­ inte är sekretessbelagda pens institutioner, organ, kontor och byråer. Enligt denna be­ stämmelse får Europol upprätta och upprätthålla samarbets­ 32. I artikel 11b fastställs att Frontex ska tillämpa säkerhets­ förbindelserna med institutioner, organ, kontor och byråer bestämmelserna i kommissionens beslut 2001/844/EG, som inrättats genom eller på grundval av fördraget om EKSG, Euratom för sekretessbelagda uppgifter. Detta ska Europeiska unionen och fördraget om upprättandet av Eu­ bland annat omfatta bestämmelser om utbyte, behandling ropeiska gemenskapen, särskilt Frontex. Här ska det tilläg­ och lagring av sekretessbelagda uppgifter. Enligt den före­ gas att följande fastställs i artikel 22.2: ”Europol ska ingå slagna bestämmelsen ska byrån också behandla icke sek­ överenskommelser eller samarbetsavtal med enheter som retessbelagd men känslig information enligt de bestämmel­ avses i punkt 1. Sådana överenskommelser eller samarbets­ ser som antagits och genomförts av kommissionen. avtal får avse utbyte av operativ, strategisk och teknisk information, även personuppgifter och sekretessbelagda uppgifter. En sådan överenskommelse eller ett sådant sam­ arbetsavtal får endast ingås efter godkännande av styrelsen, som dessförinnan, vad beträffar utbyte av personuppgifter, 33. Datatillsynsmannen välkomnar denna bestämmelse som ut­ erhållit den gemensamma tillsynsmyndighetens yttrande.” gör ett nödvändigt klargörande av hur sekretessbelagda Innan den överenskommelse eller det gällande avtal som uppgifter ska säkras, utbytas, behandlas och lagras av Fron­ avses i punkt 2 träder i kraft, får Europol också enligt tex. Datatillsynsmannen välkomnar också att känsliga upp­ artikel 22.3 direkt erhålla och använda information, även gifter som inte är sekretessbelagda ska behandlas på ett personuppgifter, från de enheter som avses i punkt 1, i den säkert sätt enligt de säkerhetsprinciper som har antagits utsträckning som det är nödvändigt för ett lagenligt utfö­ av kommissionen. För att komplettera och klargöra denna rande av Europols uppgifter och får på de villkor som säkerhetsskyldighet rekommenderar datatillsynsmannen att fastställs i artikel 24.1 direkt överföra information, även orden ”och ska i enlighet med detta utveckla sin egen personuppgifter, till sådana enheter i den utsträckning detaljerade säkerhetspolicy” läggs till i artikel 11b sista me­ som det är nödvändigt för ett lagenligt utförande av mot­ ningen. För att kommissionens principer ska vara effektiva tagarens uppgifter. behöver de införlivas och genomföras på lämpligt sätt ge­ nom en skräddarsydd säkerhetspolicy.

37. Eftersom Europolbeslutet innehåller en bestämmelse som Artikel 13 – Samarbete med EU:s organ och byråer innebär att Europol skulle kunna få ingå överenskommelser samt internationella organisationer eller samarbetsavtal med Frontex som kan avse utbyte av operativ, strategisk och teknisk information, även person­ 34. I förslaget ersätts den nuvarande lydelsen av artikel 13 i uppgifter, uppmanar datatillsynsmannen lagstiftaren att i Frontexförordningen. Enligt den nya lydelsen gäller föl­ förslaget till förordning klargöra att ett samarbetsavtal jande: ”Byrån får samarbeta med Europol, Europeiska byrån som skulle kunna ingås med Europol på grundval av den för samarbete i asylfrågor, Europeiska unionens byrå för föreslagna artikeln 13 i Frontexförordningen inte skulle grundläggande rättigheter och andra av EU:s organ och omfatta utbyte av personuppgifter. byråer samt de internationella organisationer som har be­ hörighet i frågor som omfattas av denna förordning, inom ramen för vad som avtalats med dessa organ i enlighet med relevanta bestämmelser i fördraget och bestämmelserna om dessa organs behörighet.” Artikel 14 – Underlättande av det operativa samarbetet med tredjeländer och samarbetet med behöriga myn­ digheter i tredjeländer

35. Efter att ha analyserat denna bestämmelse tolkar datatill­ 38. Artikel 14.1 i förslaget gäller frågan om hur det operativa synsmannen det som att samarbetsavtal med de byråer, samarbetet med tredjeländer och samarbetet med behöriga organ och internationella organisationer som anges i denna myndigheter i tredjeländer ska underlättas. Närmare be­ artikel inte ska omfatta behandling av personuppgifter. stämt ska byrån ”i frågor som omfattas av byråns verk­ Denna tolkning grundas på att den här frågan inte närmare samhet, och i den omfattning som krävs för fullgörandet specificeras med den nya lydelsen. Här anges inte heller av dess uppgifter, (...) underlätta det operativa samarbetet vilka uppgiftskategorier som skulle kunna utbytas mellan mellan medlemsstater och tredjeländer inom ramen för Eu­ byråer och organ. Det fastställs inte heller under vilka om­ ropeiska unionens politik för yttre förbindelser, även med ständigheter som ett sådant utbyte skulle kunna äga rum. avseende på de mänskliga rättigheterna”. I punkt 6 i ovan­ nämnda artikel fastställs det också att ”[b]yrån får sam­ arbeta med de myndigheter i tredjeländer som är behöriga i frågor som omfattas av denna förordning inom ramen för vad som avtalats med dessa myndigheter i enlighet med 36. Utan hinder av ovannämnda ståndpunkt skulle datatillsyns­ relevanta bestämmelser i fördraget”. mannen vilja uppmärksamma bestämmelserna i artikel 22 i rådets beslut av den 6 april 2009 om inrättande av ( 1 ) 2009/371/RIF, (EUT L 121, 15.5.2009, s. 37). C 357/6 SV Europeiska unionens officiella tidning 30.12.2010

39. När det gäller ovannämnda bestämmelse noterar datatill­ 44. Det behövs en specifik rättslig grund för frågan om Frontex synsmannen att den saknar hänvisning till behandling av behandling av personuppgifter som klargör under vilka personuppgifter. Inte heller anges det om och i så fall i omständigheter som Frontex skulle kunna utföra en sådan vilken omfattning och under vilka omständigheter som de behandling, förutsatt att det föreligger starka skyddsåtgärder ”samarbetsavtal” som avses i denna bestämmelse skulle om­ för dataskyddet och att principerna om proportionalitet och fatta personuppgifter. Med hänsyn till det resonemang som nödvändighet följs. En sådan behandling ska endast tillåtas anges under Allmänna kommentarer förstår datatillsyns­ när detta är nödvändigt för klart fastställda och lagliga mannen det därför som att denna bestämmelse inte skulle ändamål (särskilt gemensamma insatser för återsändande). omfatta behandling av personuppgifter. Denna slutsats är också i linje med den information som datatillsynsmannen har fått från Frontex i samband med anmälan om förhands­ 45. Genom den rättsliga grunden ska det specificeras vilka kontroll för gemensamma insatser för återsändande. skyddsåtgärder, begränsningar och villkor som är nödvän­ diga och lämpliga för en sådan behandling av personupp­ gifter, i överensstämmelse med artikel 8 i den europeiska konventionen om de mänskliga rättigheterna och artikel 8 i IV. SLUTSATSER EU:s stadga om de grundläggande rättigheterna. Något av det absolut viktigaste här är garantier för den registrerades 40. Datatillsynsmannen välkomnar att kommissionen har hållit rättigheter. samråd med honom i enlighet med artikel 28.2 i förord­ ning (EG) nr 45/2001. 46. Det väcker allvarliga betänkligheter att kommissionen inte vill specificera detta i förslaget till förordning eller klart 41. Datatillsynsmannen har noterat mål och syfte med förslaget ange ett datum för när den har för avsikt att göra det, till förordning samt de orsaker som ledde fram till anta­ för att i stället skjuta upp frågan i avvaktan på nya rättsliga gandet av förslaget om en revidering av Frontexlagstift­ och politiska omständigheter. Enligt datatillsynsmannen ningen. Han konstaterar framför allt att syftet med förslaget skulle ett sådant tillvägagångssätt kunna leda till en oöns­ är att Frontex ska kunna utföra både sina nuvarande upp­ kad rättslig osäkerhet och en betydande risk för att regler gifter och befogenheter och dem som föreskrivs enligt för­ och skyddsåtgärder för dataskyddet inte efterlevs. slaget till förordning på ett mer effektivt sätt.

47. För att förbättra förslaget ytterligare uppmanar datatillsyns­ mannen också lagstiftaren att i förslaget till förordning 42. Med hänsyn till den nya rättsliga ram som enligt förslaget klargöra att ett samarbetsavtal som skulle kunna ingås ska gälla för Frontex verksamhet inom en snar framtid och med Europol på grundval av den föreslagna artikeln 13 i som också kan leda till att Frontex får nya operativa upp­ Frontexförordningen inte skulle omfatta utbyte av person­ gifter enligt förslaget till förordning, är det anmärkningsvärt uppgifter. Vidare föreslår han att artikel 11b i förslaget ska att Frontex behandling av personuppgifter förbigås i försla­ klargöras. get, med ett enda undantag: sista meningen i artikel 11. Utfärdat i Bryssel den 17 maj 2010. 43. Datatillsynsmannen anser att förslaget till förordning – i den omfattning detta är nödvändigt och lämpligt – tydligt Peter HUSTINX bör klargöra tillämpningsområdet för den verksamhet som kan leda till att Frontex behandlar personuppgifter. Europeiska datatillsynsmannen

Fotnoter

  1. ( 1 ) I artikel 9 fastställs följande: ”1. Byrån skall, under beaktande av gemenskapens politik för återsändande, ge det bistånd som behövs 18. Datatillsynsmannen menar att exemplet med gemensamma för genomförandet av medlemsstaternas gemensamma insatser för insatser för återsändande visar att det är angeläget att klar­ återsändande. Byrån får använda de gemenskapsmedel som är till­ göra denna fråga i förslaget, eftersom det i detta exempel gängliga för återsändande. (…)”.