Myndigheten för civilt försvars föreskrifter och allmänna råd om hur kommunen ska planera och utföra sin tillsyn enligt lagen (2010:1011) om brandfarliga och explosiva varor
Bemyndigande
Dessa föreskrifter innehåller bestämmelser om hur kommunen ska planera och utföra sin tillsyn enligt 21 § lagen (2010:1011) om brandfarliga och explosiva varor (LBE).
Planering av tillsynsverksamhet
Kommunen ska i sin planering utgå från 1 § andra stycket LBE. Risken att en brand eller explosion kan medföra allvarliga konsekvenser samt risken för obehörigt förfarande ska särskilt beaktas.
Kommunen ska upprätta en förteckning över de tillstånd för hantering av brandfarliga och explosiva varor som kommunen beviljat enligt 17 § andra stycket och 18 § andra stycket LBE. Förteckningen ska användas som utgångspunkt för kommunens tillsynsplanering.
Kommunens tillsynsplanering ska även ta hänsyn till behovet av att utföra tillsyn; a. med anledning av anmälningar enligt 18 a § LBE, och b. över den som hanterar brandfarliga varor under tillståndspliktig mängd, där kommunen får kännedom om sådan hantering samt bedömer det nödvändigt att genomföra tillsyn.
Kommunens planering av tillsynen ska utöver vad som anges i 3 § och 4 § omfatta tillsyn som föranleds av en inträffad olycka eller då kommunen på annat sätt fått kännedom om brister i hanteringen av brandfarliga eller explosiva varor.
Efter en räddningsinsats där brandfarliga eller explosiva varor har förekommit ska kommunen bedöma om det finns behov av att genomföra tillsyn enligt LBE.
Tillsyn av de som hanterar brandfarliga eller explosiva varor och som ingår i förteckningen enligt 3 § ska ske minst en gång under varje tillståndsperiod, om det inte bedöms obehövligt. Om kommunens bedömning är att tillsyn inte ska genomföras, ska skälen för detta dokumenteras.
Kommunen ska vid behov genomföra tillsyn av de som omfattas av 4 §. Om kommunen bedömer att tillsyn av de som inkluderas enligt 4 a § inte behöver genomföras, ska skälen för detta dokumenteras.
Kommunen ska beakta behovet av att genomföra tillsyn när tillstånd inte beviljats, återkallats eller när giltighetstiden har löpt ut men där ingen ny ansökan om tillstånd inkommit till kommunen. Kommunen ska bedöma behovet av tillsyn i varje enskilt fall.
Kommunen ska ha ett dokumenterat arbetssätt för hur kraven i 3–9 §§ uppfylls och den ska innehålla de processer och bedömningar som utförs för att uppfylla kraven.
Kommunen ska i sin planering av tillsynen beakta behovet av samverkan med andra kommunala förvaltningar eller med statliga myndigheter.
Tillsynens utförande
Kommunen ska vid tillsynen kontrollera att den som hanterar brandfarliga eller explosiva varor uppfyller sina skyldigheter enligt LBE med tillhörande föreskrifter samt aktuellt tillstånd med eventuella villkor.
Vid bedömning av tillsynens omfattning ska kommunen använda kunskap och erfarenhet från tidigare tillsyn, inträffade händelser samt omständigheter i det enskilda fallet.
Den som utför kommunal tillsyn ska ha erforderlig kompetens.
Om kommunen beslutar om föreläggande, förbud eller återkallelse av tillstånd ska kommunen följa upp att kraven i beslutet följs.
Kommunen ska i sin tillsyn samverka med andra kommunala förvaltningar eller statliga myndigheter när det finns behov.
Undantag i enskilda fall
Myndigheten för civilt försvar får i enskilda fall och om särskilda skäl föreligger medge undantag från denna författning.
______________
Denna författning träder i kraft den 15 februari 2026 förutom 3 § och 10 § som träder i kraft 30 juni 2026.
Myndigheten för civilt försvar
ANNA STARBRINK
Sabine Dahlquist-Hedlund Avdelningen för räddningstjänst
Beställningsadress:
Norstedts Juridik, 106 47 Stockholm Telefon: 08-657 95 00 E-post: order@forlagssystem.se Webbadress: www.nj.se/offentligapublikationer Beställningsnummer: 19126-02
Fotnoter
- 1 Förordningen senast ändrad genom SFS 2025:712.