Statens livsmedelsverks föreskrifter om ändring i verkets föreskrifter och allmänna råd (SLVFS 1994:26) om 1999- 12- 13 avgifter för exportkontrollerade fisk-, mjölk-, mjölkprodukt- och äggproduktanläggningar
Ändrar
- SLVFS 1994:26
beslutade den 8 december 1999.
Med stöd av 6 och 11 §§ kungörelsen ( 1974:27 1) om kontroll vid utförsel av livsmedel beslutar Statens livsmede lsverk beträffande verkets föreskrifter och a llmänna råd (SLVFS 1994:26) om avgifter för exportkontrollerade fisk-, mjölk-, mjölkprodukt- och äggproduktanläggningar dels att rubriken till författningen skall ha följande lydelse, dels att I och 2 §§ skall ha följande lydelse.
Statens livsmedelsverks föreskrifter och allmänna råd om avgifter för exportkontrollerade mjölk-, mjölkprodukt- och äggproduktanläggningar.
Den som innehar exportkontrollerad mjölk-, mjölkprodukt- e ller äggproduktanläggning skall för att täcka kostnaderna för exportkontrollen årligen betala en grundavgift för Livsmedelsverkets inspektioner och tillsyn samt en avgift för den besiktningspersonal som verket särskilt förordnar för exportkontrol len.
,SLVFS 1999.:37
Grundavgift
Grundavgiften fastställs efter anläggningens exportstatus och verksamhetsinriktning. Beloppen anges i kronor.
| Exportstatus | Anläggning Mjölkprodukt Aggprodukt |
|---|---|
| EG-godkänd | 13.200 13.200 |
| Övriga exportgodkända | 8.600 8.600 |
En anläggning som är förordnad som exportkontrollerad anläggning både till EG och till länder utanför EG betalar endast avgift efter exportstatus som EG-godkänd. Om andra länder har krav utöver EG-kraven kan dock Livsmedelsverket i det särskilda fallet besluta om högre avgift. Skyldigheten att betala årlig grund;lVgift gäller från och med det år exportkonfrollförordnande utfärdas och upphör året efter det att exportkontroll förordnandet återkallats. Grundavgift skall dock betalas under minst två kvartal.
Dessa föreskrifter träder i kraft den l januari 2000.
BERTIL NORBELIE
Per Mattsson (Tillsynsenhet 2)
Tryck: Livsmedelsverkets repro