lagen.nu
SÖ 2006:47

Samförståndsavtal mellan Europeiska gemenskapen, Konungariket Belgien, Republiken Tjeckien, Konungariket Danmark, Förbundsrepubl, SÖ 2006:47

Typ
Sveriges internationella överenskommelser
Datum
2007-01-01
Källa
www.regeringen.se

Sveriges internationella överenskommelser

ISSN 1102-3716

Utgiven av Utrikesdepartementet

SÖ 2006: 47

Nr 47 Samförståndsavtal mellan Europeiska gemenskapen, Konungariket Belgien, Republiken Tjeckien, Konungariket Danmark, Förbundsrepubliken Tyskland, Republiken Estland, Republiken Grekland, Konungariket Spanien, Republiken Frankrike, Irland, Republiken Italien, Republiken Cypern, Republiken Lettland, Republiken Litauen Storhertigdömet Luxemburg, Republiken Ungern, Republiken Malta, Konungariket Nederländerna, republiken Österrike, Republiken Polen, Republiken Portugal, Republiken Slovenien, Republiken Slovakien, Republiken Finland, Konungariket Sverige och Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland och Schweiziska edsförbundet Luxemburg den 26 oktober 2004

Regeringen beslutade den 14 oktober 2004 att underteckna avtalet. Avtalet är ett komplement till avtalet mellan Europeiska gemenskapen och Schweiziska edsförbundet om åtgärder likvärdiga med dem som föreskrivs i rådets direktiv 2003/48/EG om beskattning av inkomster från sparande i form av räntebetalningar.

Samförståndsavtalet trädde i kraft vid undertecknandet den 26 oktober 2004.

51290 ÖK 2006-47.indd 151290 ÖK 2006-47.indd 1 2007-08-24 09:52:272007-08-24 09:52:27

SÖ 2006: 47

SAMFÖRSTÅNDSAVTAL

MELLAN

EUROPEISKA GEMENSKAPEN, KONUNGARIKET BELGIEN,

REPUBLIKEN TJECKIEN, KONUNGARIKET DANMARK,

FÖRBUNDSREPUBLIKEN TYSKLAND, REPUBLIKEN ESTLAND, REPUBLIKEN GREKLAND, KONUNGA-

RIKET SPANIEN, REPUBLIKEN FRANKRIKE, IRLAND,

REPUBLIKEN ITALIEN,

REPUBLIKEN CYPERN, REPUBLIKEN LETTLAND, REPUBLIKEN LITAUEN, STORHERTIGDÖMET LUXEMBURG,

REPUBLIKEN UNGERN, REPUBLIKEN MALTA, KONUNGARIKET NEDERLÄNDERNA, REPUBLIKEN ÖSTERRIKE,

REPUBLIKEN POLEN, REPUBLIKEN PORTUGAL,

REPUBLIKEN SLOVENIEN, REPUBLIKEN SLOVAKIEN,

REPUBLIKEN FINLAND, KONUNGARIKET SVERIGE OCH FÖRENADE KONUNGARIKET STORBRITANNIEN OCH NORDIRLAND

OCH SCHWEIZISKA EDSFÖRBUNDET

EUROPEISKA GEMENSKAPEN, KONUNGARIKET BELGIEN, REPUBLIKEN TJECKIEN, KONUNGARIKET DANMARK, FÖRBUNDSREPUBLIKEN TYSKLAND, REPUBLIKEN ESTLAND, REPUBLIKEN GREKLAND, KONUNGARIKET SPANIEN, REPUBLIKEN FRANKRIKE, IRLAND, REPUBLIKEN ITALIEN, REPUBLIKEN CYPERN, REPUBLIKEN LETTLAND, REPUBLIKEN LITAUEN, STORHERTIGDÖMET LUXEMBURG, REPUBLIKEN UNGERN, KONUNGARIKET NEDERLÄNDERNA, REPUBLIKEN ÖSTERRIKE, REPUBLIKEN POLEN, REPUBLIKEN PORTUGAL, REPUBLIKEN SLOVENIEN, REPUBLIKEN SLOVAKIEN, REPUBLIKEN FINLAND, KONUNGARIKET SVERIGE OCH FÖRENADE KONUNGARIKET STORBRITANNIEN OCH NORDIR- LAND

och

SCHWEIZISKA EDSFÖRBUNDET, nedan kallat ”Schweiz”

51290 ÖK 2006-47.indd 251290 ÖK 2006-47.indd 2 2007-08-24 09:52:312007-08-24 09:52:31

SÖ 2006: 47

HAR ENATS OM FÖLJANDE:

1. INLEDNING

Schweiz och Europeiska gemenskapen ingår ett avtal om åtgärder som är likvärdiga med dem som fastställs i rådets direktiv 2003/48/EG av den 3 juni 2003 om beskattning av inkomster från sparande i form av räntebetalningar (nedan kallat ”direktivet”). Detta samförståndsavtal kompletterar det avtalet.

2. ADMINISTRATIV HANDRÄCKNING VID SKATTEBEDRÄGERI ELLER LIKNANDE HANDLINGAR

Så snart som avtalet undertecknats kommer Schweiz och var och en av medlemsstaterna i Europeiska unionen att inleda bilaterala förhandlingar i syfte att

– i sina respektive dubbelbeskattningsavtal avseende inkomst och för-

mögenhet införa bestämmelser om administrativ handräckning i form av

informationsutbyte på begäran i alla förvaltningsrättsliga, civilrättsliga

eller straffrättsliga mål avseende skattebedrägeri enligt lagstiftningen i den

anmodade staten eller liknande handlingar, när det gäller inkomster som

inte omfattas av avtalet mellan Europeiska gemenskapen och Schweiz,

men som omfattas av de respektive dubbelbeskattningsavtalen, och

– fastställa enskilda kategorier av "liknande handlingar" i enlighet med

beskattningsförfarandet i staterna i fråga.

3. FÖRHANDLINGAR FÖR ATT GARANTERA LIKVÄRDIGA BE- STÄMMELSER I ANDRA TREDJESTATER

Under den övergångsperiod som föreskrivs i direktivet kommer gemenskapen att inleda diskussioner med andra viktiga finansiella centrum i syfte att verka för att det även inom dessa jurisdiktioner antas bestämmelser som är likvärdiga med dem som gemenskapen tillämpar.

4. AVSIKTSFÖRKLARING

Signatärerna av detta samförståndsavtal förklarar sig anse att det avtal som avses i punkt 1 och detta samförståndsavtal utgör en godtagbar och balanserad ordning som kan anses skydda parternas intressen. De kommer därför att genomföra de avtalade åtgärderna i god tro och kommer inte att agera ensidigt för att utan vederbörlig orsak undergräva denna ordning.

Om betydande skillnader skulle uppdagas mellan räckvidden för direktivet, i dess lydelse den 3 juni 2003, och avtalet, särskilt avseende artikel 1.2 och artikel 6 i avtalet, kommer de avtalsslutande parterna omedelbart att inleda samråd i enlighet med artikel 13.1 i avtalet i syfte att se till att åtgärderna enligt avtalet alltjämt är likvärdiga med åtgärderna enligt direktivet.

Undertecknat i Luxemburg den 26 oktober 2004 i två exemplar på danska, engelska, estniska, finska, franska, grekiska, italienska, lettiska, litauiska, nederländska, polska, portugisiska, slovakiska, slovenska, spanska, svenska, tjeckiska, tyska och ungerska språken, vilka alla texter är lika giltiga.

Den maltesiska språkversionen skall bekräftas av undertecknarna genom

51290 ÖK 2006-47.indd 351290 ÖK 2006-47.indd 3 2007-08-24 09:52:312007-08-24 09:52:31

SÖ 2006: 47

skriftväxling. Den versionen har därefter samma giltighet som de språkversioner som avses i föregående stycke.

51290 ÖK 2006-47.indd 451290 ÖK 2006-47.indd 4 2007-08-24 09:52:312007-08-24 09:52:31

SÖ 2006: 47

AVTAL

mellan Europeiska gemenskapen och Schweiziska edsförbundet om åtgärder likvärdiga med dem som föreskrivs i rådets direktiv 2003/48/EG om beskattning av inkomster från sparande i form av räntebetalningar

EUROPEISKA GEMENSKAPEN, nedan kallad ”gemenskapen”,

och

SCHWEIZISKA EDSFÖRBUNDET, nedan kallat ”Schweiz”,

eller ”avtalsslutande parter”,

HAR ENATS OM ATT INGÅ DETTA AVTAL.

Artikel 1 4. Punkt 2 skall inte gälla för ränta som betalas av schwei-

ziska investeringsfonder som vid tidpunkten för detta avtals Schweiziska betalningsombuds innehållande av särskild ikraftträdande eller senare undantas från schweizisk preliminär

källskatt skatt på sina betalningar till fysiska personer med hemvist i en

medlemsstat. 1. Särskild källskatt skall innehållas på de räntebetalningar till i artikel 4 avsedda faktiska betalningsmottagare med hemvist i en medlemsstat i Europeiska unionen, nedan kallad ”medlemsstaten”, som görs av ett betalningsombud som är etablerat inom 5. Schweiz skall vidta nödvändiga åtgärder för att se till att Schweiz territorium, om inte annat följer av punkt 2 eller artikel betalningsombud etablerade inom Schweiz territorium utför de 2. Skattesatsen skall uppgå till 15 % under de tre första åren uppgifter som krävs för genomförandet av detta avtal och skall i från och med den dag då detta avtal börjar tillämpas, 20 % synnerhet införa bestämmelser om förfaranden och påföljder. under de tre därpå följande åren och 35 % därefter.

Artikel 2

2. Räntebetalningar på fordringar emitterade av gäldenärer Frivilligt utlämnande av uppgifter som har hemvist i Schweiz eller hänförliga till fasta driftställen i Schweiz för personer som inte har hemvist där skall inte 1. Schweiz skall införa ett förfarande som gör det möjligt för omfattas av den särskilda källskatten. I detta avtal skall fast den faktiska betalningsmottagaren enligt definitionen i artikel 4 driftställe ha den betydelse det har i det relevanta dubbelbeskatt- att undvika den särskilda källskatt som avses i artikel 1 genom ningsavtalet mellan Schweiz och den stat där gäldenären har att uttryckligen bemyndiga sitt betalningsombud i Schweiz att hemvist. Om ett sådant avtal inte finns skall med fast driftställe anmäla räntebetalningarna till den behöriga myndigheten i den avses en stadigvarande plats för affärsverksamhet genom vilket staten. Ett sådant bemyndigande skall gälla betalningsombudets en gäldenärs näringsverksamhet helt eller delvis bedrivs. samtliga räntebetalningar till den faktiska betalningsmottagaren.

3. Om Schweiz emellertid sänker satsen för sin preliminära 2. De uppgifter som betalningsombudet skall lämna i fall av skatt på räntebetalningar från schweiziska källor till fysiska per- ett uttryckligt bemyndigande från den faktiska betalningsmottsoner med hemvist i en medlemsstat så att den understiger agaren skall åtminstone innefatta följande: 35 %, skall Schweiz ta ut särskild källskatt på dessa räntebetalningar. Denna skattesats skall då uppgå till skillnaden mellan satsen för den särskilda källskatten enligt punkt 1 och den nya a) Den faktiska betalningsmottagarens identitet och hemvist, preliminära skattesatsen. Den skall emellertid inte överstiga pro- fastställda i enlighet med artikel 5. centsatsen i punkt 1.

b) Betalningsombudets namn och adress. Om Schweiz reducerar tillämpningsområdet för sin lag om preliminär skatt på räntebetalningar till fysiska personer med hemvist i en medlemsstat, skall de räntebetalningar som därmed inte c) Den faktiska betalningsmottagarens kontonummer eller, om omfattas av preliminär skatt vara föremål för särskild källskatt sådant saknas, den räntebärande fordrans identifieringsnumenligt procentsatserna i punkt 1. mer.

51290 ÖK 2006-47.indd 551290 ÖK 2006-47.indd 5 2007-08-24 09:52:312007-08-24 09:52:31

SÖ 2006: 47

d) Räntebetalningens belopp, beräknat i enlighet med artikel 3. 4. Punkterna 1, 2 och 3 skall inte påverka tillämpningen av

artikel 1.2.

3. Den schweiziska behöriga myndigheten skall vidarebefordra de uppgifter som avses i punkt 2 till den behöriga myn- Artikel 4 digheten i den medlemsstat där den faktiska betalningsmottagaren har hemvist. Uppgifterna skall vidarebefordras automatiskt Definition av faktisk betalningsmottagare och minst en gång om året, inom sex månader efter beskatt-

1. I detta avtal avses med faktisk betalningsmottagare varje ningsårets utgång i Schweiz, och avse alla räntebetalningar

fysisk person som tar emot en räntebetalning eller varje fysisk gjorda under det året.

person för vilken en räntebetalning ombesörjs, såvida inte

denna person företer bevis för att betalningen inte har tagits

emot eller ombesörjts för hans eller hennes egen räkning. En

fysisk person skall inte anses vara den faktiska betalningsmott- 4. Om den faktiska betalningsmottagaren väljer förfarandet agaren om han eller hon för frivilligt utlämnande av uppgifter eller på något annat sätt deklarerar sina ränteinkomster från ett schweiziskt betalningsombud till skattemyndigheterna i den medlemsstat där han har hemvist, skall de berörda ränteinkomsterna beskattas i den med-

a) agerar som betalningsombud enligt artikel 6, lemsstaten enligt samma skattesatser som gäller för liknande inkomster i den staten.

b) handlar på uppdrag av en juridisk person, en investerings-

fond eller ett jämförbart eller motsvarande organ för kol-

Artikel 3 lektiva investeringar i värdepapper, eller

Bedömningsgrund för innehållande av den särskilda källskatten

1. Betalningsombudet skall innehålla särskild källskatt i en- c) handlar på uppdrag av en annan fysisk person som är den lighet med artikel 1.1 enligt följande: faktiska betalningsmottagaren och som för betalningsombu-

det uppger sin identitet och hemviststat.

a) När det gäller räntebetalningar enligt artikel 7.1 a: på brutto-

beloppet av den betalda eller krediterade räntan. 2. Om ett betalningsombud innehar uppgifter som tyder på

att en fysisk person som mottar en räntebetalning eller för

vilken en räntebetalning ombesörjs kanske inte är den faktiska

betalningsmottagaren, skall han vidta rimliga åtgärder för att

fastställa den faktiska betalningsmottagarens identitet. Om betalb) När det gäller räntebetalningar enligt artikel 7.1 b eller d: på

ningsombudet inte kan fastställa den faktiska betalningsmott-

det ränte- eller intäktsbelopp som avses i artikel 7.1 b eller d.

agarens identitet skall han betrakta den fysiska personen som

den faktiska betalningsmottagaren.

c) När det gäller räntebetalningar enligt artikel 7.1 c: på det

räntebelopp som avses i artikel 7.1 c. Artikel 5

Den faktiska betalningsmottagarens identitet och hemvist

I syfte att fastställa identitet och hemvist för den faktiska betal- 2. När det gäller punkt 1 skall den särskilda källskatten dras

ningsmottagaren enligt definitionen i artikel 4 skall betalningsav i proportion till den tid som den faktiska betalningsmott-

ombudet bevara uppgifter om för- och efternamn, adress och agaren innehaft fordran. Om betalningsombudet inte kan fast-

hemvist i enlighet med den schweiziska lagstiftningen om beställa den tiden på grundval av de uppgifter han erhållit, skall

kämpning av penningtvätt. När det gäller avtalsförbindelser som han anse att den faktiska betalningsmottagaren innehaft fordran

upprättats eller, i avsaknad av avtalsförbindelser, transaktioner så länge som den har existerat, om inte den faktiska betalnings-

som utförts den 1 januari 2004 eller senare skall hemvistet för mottagaren lägger fram bevis för tidpunkten för förvärvet.

sådana fysiska personer som uppvisar ett pass eller ett officiellt

identitetskort utfärdat av en medlemsstat och som förklarar sig

ha hemvist i en annan stat än en medlemsstat eller Schweiz

fastställas på grundval av ett hemvistintyg utfärdat av den be- 3. Andra skatter och källskatter än den särskilda källskatt höriga myndigheten i den stat där den fysiska personen förklasom avses i detta avtal skall, om de avser samma räntebetalning, rar sig ha hemvist. Om ett sådant intyg inte uppvisas skall den krediteras mot beloppet för den särskilda källskatt som beräk- medlemsstat som har utfärdat passet eller någon annan officiell nats i enlighet med denna artikel. identitetshandling anses vara hemviststat.

51290 ÖK 2006-47.indd 651290 ÖK 2006-47.indd 6 2007-08-24 09:52:312007-08-24 09:52:31

SÖ 2006: 47

Artikel 6 skatt när det gäller deras betalningar till fysiska personer

som har hemvist i en medlemsstat.

Definition av betalningsombud

I detta avtal avses med betalningsombud i Schweiz banker som omfattas av schweizisk banklagstiftning, värdepappershandlare d) Inkomster som förvärvas vid försäljning, återbetalning eller som omfattas av den federala lagstiftningen om fondbörser inlösen av aktier eller andelar i följande företag eller subjekt, och värdepappershandel, fysiska och juridiska personer som om de direkt eller indirekt genom andra företag för kollekhar hemvist eller är etablerade i Schweiz, utländska företags tiva investeringar eller sådana subjekt som avses nedan inpartnerskap och fasta driftställen som, även om det bara sker vesterar mer än 40 % av sina tillgångar i fordringar som emellanåt, tar emot, innehar, investerar eller överför tredje par- avses i a: ters tillgångar eller enbart betalar eller ombesörjer betalning av ränta inom ramen för sin verksamhet.

i) Företag för kollektiva investeringar med hemvist i en

medlemsstat.

Artikel 7

Definition av räntebetalning ii) Subjekt som har hemvist i en medlemsstat och som

utnyttjar den rättighet som anges i artikel 4.3 i direktivet 1. I detta avtal avses med räntebetalning följande: och underrättar betalningsombudet om detta.

a) Ränta som betalats till eller krediterats ett konto och som iii) Företag för kollektiva investeringar etablerade utanför de

härrör från fordringar av alla slag, inbegripet sådan ränta på avtalsslutande parternas territorium. fiduciariska insättningar som schweiziska betalningsombud betalat till förmån för faktiska betalningsmottagare enligt

definitionen i artikel 4, med eller utan säkerhet genom in- iv) Schweiziska investeringsfonder som när detta avtal träder

teckning och med eller utan rätt att få del av gäldenärens i kraft eller senare undantas från schweizisk preliminär

vinst, särskilt inkomster från statspapper eller inkomster från skatt när det gäller deras betalningar till fysiska personer

obligationer eller debentures, inklusive agiobelopp och vins- som har hemvist i en medlemsstat. ter som är förenade med sådana värdepapper, obligationer eller debentures, men exklusive ränta på lån mellan privatpersoner utom ramen för deras verksamhet. Straffavgifter på

2. När det gäller punkt 1 c skall hela inkomstbeloppet anses

grund av sen betalning skall inte anses vara räntebetalningar.

vara en räntebetalning om betalningsombudet inte har några

uppgifter om hur stor andel av inkomsterna som härrör från

räntebetalningar. b) Upplupen eller kapitaliserad ränta från försäljning, återbetal-

ning eller inlösen av fordringar som avses i a.

3. När det gäller punkt 1 d skall den procentuella andelen

anses vara mer än 40 %, om betalningsombudet inte har några c) Inkomster som härrör från räntebetalningar, antingen direkt uppgifter om den procentuella andel av tillgångarna som inves-

terats i fordringar eller i aktier eller andelar enligt definitionen i

eller genom ett subjekt som avses i artikel 4.2 i rådets di-

punkt 1 d. Om betalningsombudet inte kan avgöra hur stor

rektiv 2003/48/EG om beskattning av inkomster från spa-

rande i form av räntebetalningar (nedan kallat direktivet ), inkomst den faktiska betalningsmottagaren har haft, skall in-

” ”

och som delas ut av komsten anses vara det belopp som erhållits vid försäljningen,

inlösen eller återbetalningen av aktierna eller andelarna.

i) företag för kollektiva investeringar med hemvist i en 4. Inkomster som avser företag eller subjekt som investerat

medlemsstat, högst 15 % av sina tillgångar i sådana fordringar som avses i

punkt 1 a skall inte anses vara räntebetalningar i enlighet med

punkt 1 c och d.

ii) subjekt som har hemvist i en medlemsstat och som ut-

nyttjar den rättighet som anges i artikel 4.3 i direktivet

och underrättar betalningsombudet om detta, 5. Den procentuella andel som avses i punkt 1 d och punkt

3 skall vara 25 % från och med den 1 januari 2011.

iii) företag för kollektiva investeringar etablerade utanför de

avtalsslutande parternas territorium, 6. De procentuella andelar som avses i punkt 1 d och punkt

4 skall fastställas med hänvisning till placeringsinriktningen en-

ligt de berörda företagens eller subjektens fondbestämmelser

eller bolagsordning eller, i avsaknad av sådana bestämmelser,

iv) schweiziska investeringsfonder som när detta avtal träder efter sammansättningen av de berörda företagens eller subjek-

i kraft eller senare undantas från schweizisk preliminär tens tillgångar.

51290 ÖK 2006-47.indd 751290 ÖK 2006-47.indd 7 2007-08-24 09:52:312007-08-24 09:52:31

SÖ 2006: 47

Artikel 8 hålla information avseende förvaltningsrättsliga, civilrättsliga el-

ler straffrättsliga ärenden som den anmodande staten undersö-

Intäktsdelning ker eller kan komma att undersöka. Utan att det påverkar om-

fattningen av informationsutbytet enligt denna punkt skall in- 1. Schweiz skall behålla 25 % av intäkterna från den särskilda

formation utbytas i enlighet med de förfaranden som föreskrivs källskatten enligt detta avtal och överföra 75 % av intäkterna till i dubbelbeskattningsavtalen mellan Schweiz och medlemsstaden medlemsstat där den faktiska betalningsmottagaren har terna och behandlas som konfidentiella uppgifter i enlighet hemvist. med de avtalen.

2. Överföringarna skall ske i form av en enda betalning per 2. När den anmodade staten skall besluta om uppgifter kan medlemsstat och år och göras senast sex månader efter ut- lämnas till följd av en begäran, skall den staten tillämpa pregången av beskattningsåret i Schweiz. skriptionsbestämmelserna enligt lagstiftningen i den anmodande

staten i stället för preskriptionsbestämmelserna i den anmodade

staten.

Artikel 9

Undanröjande av dubbelbeskattning 3. Den anmodade staten skall tillhandahålla information om

den anmodande staten har en skälig misstanke om att den 1. Om ränta som en faktisk betalningsmottagare erhållit bli- berörda handlingen kan utgöra skattebedrägeri eller en liknande vit föremål för särskild källskatt av ett betalningsombud i handling. Den anmodande statens misstanke om skattebedrägeri Schweiz, skall den medlemsstat där den faktiska betalningsmott- eller en liknande handling får baseras på agaren har skatterättsligt hemvist bevilja honom avräkning för det källskattebeloppet. Om det beloppet överstiger det skattebelopp som skall betalas på det totala räntebelopp som omfattas a) dokument, vare sig de är autentiserade eller ej och inbegripet av lagstiftningen i den medlemsstat där den faktiska betalnings- men inte begränsat till affärshandlingar, räkenskaper eller mottagaren har skatterättsligt hemvist, skall den medlemsstaten bankkontouppgifter, återbetala det överskjutande belopp som innehållits till denne.

b) bevisuppgifter från skattebetalare,

2. Om ränta som en faktisk betalningsmottagare erhållit blivit föremål för andra skatter och källskatter än de som avses i c) uppgifter som erhållits av en uppgiftslämnare eller någon detta avtal och den medlemsstat där den faktiska betalnings- annan utomstående och som är oavhängigt bestyrkta eller mottagaren har skatterättsligt hemvist beviljar avräkning för annars sannolikt tillförlitliga, eller dessa skatter eller källskatter i enlighet med den nationella lagstiftningen eller enligt dubbelbeskattningsavtal, skall dessa skatter eller källskatter avräknas innan förfarandet enligt punkt 1 d) indiciebevisning. tillämpas. Den medlemsstat där den faktiska betalningsmottagaren har skatterättsligt hemvist skall godta intyg utfärdade av schweiziska betalningsombud som bevis för beskattning eller 4. Schweiz skall inleda bilaterala förhandlingar med var och innehållande, varvid dock skall gälla att den behöriga myndig- en av medlemsstaterna i syfte att fastställa enskilda kategorier av heten i den medlemsstat där den faktiska betalningsmottagaren

”liknande handlingar” i enlighet med beskattningsförfarandet i har skatterättsligt hemvist skall kunna få bestyrkande av den

dessa stater. schweiziska behöriga myndigheten om riktigheten av uppgifterna i intyg utfärdade av schweiziska betalningsombud.

Artikel 11

3. Den medlemsstat där den faktiska betalningsmottagaren Behöriga myndigheter har skatterättsligt hemvist får ersätta den avräkning som avses

I detta avtal avses med behöriga myndigheter de myndigheter som i punkterna 1 och 2 med återbetalning av den särskilda källskatt

förtecknas i bilaga I. som avses i artikel 1.

Artikel 12 Artikel 10

Samråd Utbyte av information

Om oenighet om tolkningen eller tillämpningen av detta avtal 1. De behöriga myndigheterna i Schweiz och var och en av uppstår mellan den schweiziska behöriga myndigheten och en medlemsstaterna skall utbyta information om handlingar som eller flera av de behöriga myndigheter som avses i artikel 11, utgör skattebedrägeri enligt lagstiftningen i den anmodade sta- skall de sträva efter att finna en lösning i samförstånd. De skall ten eller liknande handlingar, när det gäller inkomster som omedelbart underrätta Europeiska gemenskapernas kommission omfattas av detta avtal. ”Liknande handlingar” skall endast in- och de behöriga myndigheterna i de övriga medlemsstaterna om nefatta brott som är lika allvarliga som skattebedrägeri enligt resultatet av samrådet. Kommissionen får på begäran av någon lagstiftningen i den anmodade staten. Den anmodade staten av de behöriga myndigheterna delta i samråd som gäller tolkskall som svar på en vederbörligen motiverad begäran tillhanda- ningsfrågor.

51290 ÖK 2006-47.indd 851290 ÖK 2006-47.indd 8 2007-08-24 09:52:322007-08-24 09:52:32

SÖ 2006: 47

Artikel 13 — ingetdera bolaget har skatterättsligt hemvist i tredje stat en-

ligt ett dubbelbeskattningsavtal med den tredje staten, och

Översyn

1. De avtalsslutande parterna skall samråda med varandra åtminstone vart tredje år eller på begäran av endera parten i syfte att se över och – om parterna anser att det behövs – — båda bolagen är skattskyldiga till bolagsskatt utan undantag förbättra det sätt på vilket detta avtal fungerar rent tekniskt och båda är aktiebolag (1). samt bedöma den internationella utvecklingen. Samrådet skall hållas inom en månad efter begäran eller, i brådskande fall, så snart som möjligt.

Emellertid får Estland så länge landet beskattar inkomst av ut-

delad vinst utan att beskatta ej utdelad vinst, dock längst fram

till och med den 31 december 2008, fortsätta att tillämpa sådan 2. De avtalsslutande parterna får på grundval av en sådan beskattning på den vinst som estniska dotterbolag betalar ut till bedömning samråda med varandra för att undersöka om detta sina moderbolag som är etablerade i Schweiz. avtal behöver ändras med hänsyn till den internationella utvecklingen.

2. Utan att det påverkar tillämpningen av nationella eller

avtalsgrundade bestämmelser för förhindrande av bedrägeri eller 3. Så snart som det finns tillräcklig erfarenhet av det full- missbruk i Schweiz eller i medlemsstaterna skall ränta och ständiga genomförandet av artikel 1.1 skall de avtalsslutande royalty som betalas mellan närstående bolag eller deras fasta parterna samråda med varandra för att undersöka om detta driftställen inte beskattas i källstaten om avtal behöver ändras med hänsyn till den internationella utvecklingen.

— bolagen är närstående genom en direkt ägarandel på minst

25 % i minst två år eller ägs båda av ett tredje bolag som har 4. När det gäller samråd enligt punkterna 1, 2 och 3 skall en direkt ägarandel på minst 25 % i både det första och det varje avtalsslutande part underrätta den andra avtalsslutande andra bolagets kapital i minst två år, parten om händelser som eventuellt kan inverka på detta avtals sätt att fungera. Detta skall även innefatta eventuella relevanta avtal mellan en av de avtalsslutande parterna och tredje stat.

— ett av bolagen har skatterättsligt hemvist eller fast driftställe i

en medlemsstat och det andra bolaget har skatterättsligt

hemvist eller annat fast driftställe i Schweiz,

Artikel 14

Förhållande till bilaterala dubbelbeskattningsavtal

Dubbelbeskattningsavtalen mellan Schweiz och medlemsstaterna — ingetdera bolaget har skatterättsligt hemvist eller fast driftskall inte hindra uttag av den särskilda källskatten enligt detta ställe i tredje stat enligt ett dubbelbeskattningsavtal med den avtal. tredje staten, och

Artikel 15

— alla bolag är skattskyldiga till bolagsskatt utan undantag, i

synnerhet avseende ränta och royalty, samt är aktiebolag (1).

Betalning av utdelning, ränta och royalty mellan bolag

1. Utan att det påverkar tillämpningen av nationella eller avtalsgrundade bestämmelser för förhindrande av bedrägeri eller missbruk i Schweiz eller i medlemsstaterna skall utdelning från Om rådets direktiv 2003/49/EG av den 3 juni 2003 om ett dotterbolag till moderbolag inte beskattas i källstaten om gemensamt system för beskattning av räntor och royalties som

betalas mellan närstående bolag i olika medlemsstater innehåller

bestämmelser om en övergångsperiod för en viss medlemsstat,

skall den staten emellertid inte följa ovan beskrivna system — moderbolaget har en direkt ägarandel på minst 25 % av beträffande ränta och royalty förrän efter den periodens slut.

kapitalet i ett sådant dotterbolag i minst två år,

(1) När det gäller Schweiz omfattar begreppet aktiebolag

— société anonyme/Aktiengesellschaft/società anonima;

— société à responsabilité limitée/Gesellschaft mit beschränkter

Haftung/società a responsabilità limitata; — ett av bolagen har skatterättsligt hemvist i en medlemsstat — société en commandite par actions/Kommanditaktiengesell-

och det andra bolaget har skatterättsligt hemvist i Schweiz, schaft/società in accomandita per azioni.

51290 ÖK 2006-47.indd 951290 ÖK 2006-47.indd 9 2007-08-24 09:52:322007-08-24 09:52:32

SÖ 2006: 47

3. Gällande dubbelbeskattningsavtal mellan Schweiz och Om ytterligare emissioner görs den 1 mars 2002 eller senare av medlemsstaterna som innebär en mer förmånlig skattemässig ovan nämnda överlåtbara skuldebrev som emitterats av en rebehandling av utdelning, ränta och royalty vid tidpunkten för gering eller ett närstående rättssubjekt som agerar som myndigantagandet av detta avtal skall inte påverkas. het eller vars roll erkänns i ett internationellt avtal (förtecknat i

bilaga II till det här avtalet), skall emissionen i sin helhet, dvs.

den ursprungliga emissionen och eventuella ytterligare emissio-

ner, anses vara en fordran enligt artikel 7.1 a.

Artikel 16

Övergångsbestämmelser om överlåtbara skuldebrev(1)

Om ytterligare emissioner görs den 1 mars 2002 eller senare av 1. Från och med den dag då detta avtal börjar tillämpas och

ovan nämnda överlåtbara skuldebrev som emitterats av en emitså länge som minst en medlemsstat också tillämpar liknande

tent som inte omfattas av fjärde stycket, skall sådana ytterligare bestämmelser, dock senast till och med den 31 december 2010, emissioner anses vara fordringar enligt artikel 7.1 a. skall inhemska och internationella obligationer och andra överlåtbara skuldebrev som emitterats första gången före den 1 mars 2001 eller för vilka de ursprungliga emissionsprospekten har godkänts före den tidpunkten av de behöriga myndigheterna i 2. Denna artikel skall inte hindra Schweiz och medlemsstaden emitterande staten inte anses vara fordringar enligt artikel terna från att fortsätta att ta ut skatt på inkomster från de i 7.1 a, under förutsättning att inga ytterligare emissioner av punkt 1 nämnda överlåtbara skuldebreven i enlighet med den sådana överlåtbara skuldebrev görs den 1 mars 2002 eller se- nationella lagstiftningen. nare.

Artikel 17

Så längre som minst en medlemsstat också tillämpar liknande bestämmelser skall emellertid bestämmelserna i denna artikel Undertecknande, ikraftträdande och giltighetstid fortsätta att gälla efter den 31 december 2010 för sådana överlåtbara skuldebrev 1. Detta avtal förutsätter att de avtalsslutande parterna ratifi-

cerar eller godkänner det enligt sina egna förfaranden. De av-

talsslutande parterna skall underrätta varandra om att dessa

förfaranden har avslutats. Avtalet träder i kraft den första dagen — som innehåller gross up-klausuler eller klausuler för förtida i den andra månaden efter dagen för den sista underrättelsen.

inlösen, och

2. Med förbehåll för att Schweiz konstitutionella krav och — där betalningsombudet enligt definitionen i artikel 6 är gemenskapslagstiftningens krav om ingående av internationella

etablerat i Schweiz, och avtal följs och utan att det påverkar tillämpningen av artikel 18

skall Schweiz och, i tillämpliga fall, gemenskapen faktiskt ge-

nomföra och tillämpa detta avtal från och med den 1 januari

2005 och underrätta den andra parten om detta. — det betalningsombudet betalar ränta direkt till eller sörjer för

att ränta betalas till förmån för en faktisk betalningsmotta-

gare som har hemvist i en medlemsstat.

3. Detta avtal gäller till dess att en avtalsslutande part säger

upp det.

Om och när alla medlemsstater slutar tillämpa liknande bestämmelser, skall bestämmelserna i denna artikel fortsätta att gälla endast med avseende på de överlåtbara skuldebrev 4. En avtalsslutande part får säga upp avtalet genom att

underrätta den andra parten om detta. I så fall skall avtalet

upphöra att gälla tolv månader efter uppsägningen.

— som innehåller gross up-klausuler eller klausuler för förtida

inlösen, och

Artikel 18

Tillämpning och tillfälligt avbrytande av tillämpningen

— där emittentens betalningsombud är etablerat i Schweiz, och

1. Ett villkor för tillämpningen av detta avtal skall vara att de

av medlemsstaternas beroende eller associerade territorier som

nämns i rådets rapport (ekonomiska och finansiella frågor) till — där det betalningsombudet betalar ränta direkt till eller sör- Europeiska rådet i Santa Maria de Feira av den 19 och 20 juni

jer för att ränta betalas till förmån för en faktisk betalnings- 2000 samt Förenta staterna, Andorra, Liechtenstein, Monaco

mottagare som har hemvist i en medlemsstat. och San Marino var och en antar och genomför bestämmelser

som är förenliga med eller likvärdiga med bestämmelserna i (1) På samma sätt som i direktivet gäller dessa övergångsbestämmelser direktivet eller detta avtal, med undantag av artikel 15 i detta

även överlåtbara skuldebrev som innehas genom investeringsfonder. avtal, och som föreskriver samma datum för genomförande.

51290 ÖK 2006-47.indd 1051290 ÖK 2006-47.indd 10 2007-08-24 09:52:322007-08-24 09:52:32

SÖ 2006: 47

2. De avtalsslutande parterna skall i samförstånd minst sex 2. Schweiz skall i så fall upprätta en slutredovisning senast månader före det datum som nämns i artikel 17.2 besluta om när detta avtals tillämpningsperiod upphör och göra en slutbevillkoret i punkt 1 kommer att uppfyllas med tanke på tidpunk- talning till medlemsstaterna. terna för ikraftträdande av de relevanta bestämmelserna i de berörda tredje staterna och beroende eller associerade territorierna. Om de avtalsslutande parterna inte beslutar att villkoret Artikel 20 kommer att vara uppfyllt skall de i samförstånd anta ett nytt datum för artikel 17.2. Territoriell tillämpning

Detta avtal skall tillämpas, å ena sidan, på de territorier där 3. Trots vad som sägs i punkterna 1 och 2 skall artikel 15 Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen är tillgälla för Spanien med verkan från och med ikraftträdandet av ämpligt och i enlighet med de villkor som fastställs i fördraget, ett bilateralt avtal mellan Spanien och Schweiz om informa- och, å andra sidan, på Schweiz territorium. tionsutbyte på begäran i förvaltningsrättsliga, civilrättsliga eller straffrättsliga mål avseende skattebedrägeri enligt lagstiftningen i den anmodade staten eller liknande handlingar, när det gäller Artikel 21 sådana inkomster som inte omfattas av det här avtalet, men som omfattas av en konvention eller ett avtal mellan Spanien Bilagor och Schweiz om undanröjande av dubbelbeskattning av inkomst och förmögenhet. 1. Bilagorna skall utgöra en integrerad del av detta avtal.

4. Tillämpningen av detta avtal eller delar av det kan avbry- 2. Förteckningen över behöriga myndigheter i bilaga I får tas tillfälligt av en avtalsslutande part med omedelbar verkan ändras genom en enkel anmälan från Schweiz till den andra genom anmälan till den andra parten, om direktivet eller en del fördragsslutande parten när det gäller den myndighet som avses av direktivet upphör att vara tillämpligt antingen tillfälligt eller i led a i bilagan och från gemenskapen när det gäller de andra permanent i enlighet med gemenskapens lagstiftning eller om myndigheterna. en medlemsstat tillfälligt avbryter tillämpningen av sin genomförandelagstiftning. Förteckningen över närstående rättssubjekt i bilaga II får ändras

i samförstånd. 5. En avtalsslutande part får tillfälligt avbryta tillämpningen av detta avtal genom anmälan till den andra parten, om någon av de tredje stater eller territorier som avses i punkt 1 senare Artikel 22 slutar tillämpa de bestämmelser som avses i den punkten. Till- Språk ämpningen får avbrytas tidigast två månader efter anmälan. Tillämpningen av avtalet skall återupptas så snart som bestämmel- 1. Detta avtal är upprättat i två exemplar på danska, engelserna åter tillämpas. ska, estniska, finska, franska, grekiska, italienska, lettiska, li-

tauiska, nederländska, polska, portugisiska, slovakiska, slo-

venska, spanska, svenska, tjeckiska, tyska och ungerska språken,

Artikel 19 vilka alla texter är lika giltiga.

Fordringar och slutbetalning

2. Den maltesiska språkversionen skall bekräftas av de för- 1. Om detta avtal upphävs eller dess tillämpning tillfälligt dragsslutande parterna genom skriftväxling. Den versionen har avbryts, helt eller delvis, skall fysiska personers fordringar enligt därefter samma giltighet som de språkversioner som avses i artikel 9 inte påverkas. punkt 1.

51290 ÖK 2006-47.indd 1151290 ÖK 2006-47.indd 11 2007-08-24 09:52:322007-08-24 09:52:32

SÖ 2006: 47

EN FE DE LO CUAL, los plenipotenciarios abajo firmantes suscriben el presente Acuerdo. NA DŮKAZ ČEHOŽ připojili níže podepsaní zplnomocnění zástupci k této smlouvě své podpisy. TIL BEKRÆFTELSE HERAF har undertegnede befuldmægtigede underskrevet denne aftale. ZU URKUND DESSEN haben die unterzeichneten Bevollmächtigten ihre Unterschriften unter dieses Abkommen gesetzt. SELLE KINNITUSEKS on täievolilised esindajad käesolevale lepingule alla kirjutanud. ΣΕ ΠΙΣΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ, οι υπογράφοντες πληρεξούσιοι έθεσαν την υπογραφήτους κάτω από την παρούσα συμφωνία. IN WITNESS WHEREOF, the undersigned Plenipotentiaries have hereunto set their hands. EN FOI DE QUOI, les plénipotentiaires soussignés ont apposé leurs signatures au bas du présent accord. IN FEDE DI CHE, i plenipotenziari sottoscritti hanno apposto la propria firma in calce al presente accordo. TO APLIECINOT, attiecīgi pilnvarotas personas ir parakstījušas šo nolīgumu. TAI PALIUDYDAMI, šį Susitarimą pasirašė toliau nurodyti įgaliotieji atstovai. FENTIEK HITELÉÜL e megállapodást az alulírott meghatalmazottak alább kézjegyükkel látták el. B'XIEHDA TA' DAN, il-Plenipotenzjari hawn taħt iffirmati ffirmaw dan il-Ftehim. TEN BLIJKE WAARVAN de ondergetekende gevolmachtigden hun handtekening onder deze overeenkomst hebben geplaatst. W DOWÓD CZEGO, niżej podpisani pełnomocnicy złożyli swoje podpisy. EM FÉ DO QUE, os plenipotenciários abaixo assinados apuserem as suas assinaturas no final do presente Acordo. NA DÔKAZ ČOHO dolupodpísaní splnomocnení zástupcovia podpísali túto dohodu. V POTRDITEV TEGA so spodaj podpisani pooblaščenci podpisali ta sporazum. TÄMÄN VAKUUDEKSI allamainitut täysivaltaiset edustajat ovat allekirjoittaneet tämän sopimuksen. TILL BEVIS HÄRPÅ har undertecknade befullmäktigade undertecknat detta avtal.

Hecho en Luxemburgo, el veintiseis de octubre del dos mil cuatro. V Lucemburku dne dvacátého šestého října dva tisíce čtyři. Udfærdiget i Luxembourg den seksogtyvende oktober to tusind og fire. Geschehen zu Luxemburg am sechsundzwanzigsten Oktober zweitausendundvier. Kahe tuhande neljanda aasta oktoobrikuu kahekümme kuuendal päeval Luxembourgis. Έγινε στο Λουξεμβούργο, στις είκοσι έξι Οκτωβρίου δύο χιλιάδες τέσσερα. Done at Luxembourg on the twenty-sixth day of October in the year two thousand and four. Fait à Luxembourg, le vingt-six octobre deux mille quatre. Fatto a Lussembourgo, addì ventisei ottobre duemilaquattro. Luksemburgā, divi tūkstoši ceturtā gada divdesmit sestajā oktobrī. Priimta du tūkstančiai ketvirtų metų spalio dvidešimt šeštą dieną Liuksemburge. Kelt Luxembourgban, a kettőezer negyedik év október huszonhatodik napján. Magħmula fil-Lussemburgu fis-sitta u għoxrin jum ta' Ottubru tas-sena elfejn u erbgħa. Gedaan te Luxemburg, de zesentwintigste oktober tweeduizendvier. Sporządzono w Luksemburgu w dniu dwudziestym szóstym października roku dwutysięcznego czwartego. Feito em Luxemburgo, em vinte e seis de Outubro de dois mil e quatro. V Luxemburgu dvadsiateho šiesteho októbra dvetisícštyri. V Luxembourgu, dne šestindvajsetega oktobra leta dva tisoč štiri. Tehty Luxemburgissa kahdentenakymmenentenäkuudentena päivänä lokakuuta vuonna kaksituhattaneljä. Som skedde i Luxemburg den tjugosjätte oktober tjugohundrafyra.

51290 ÖK 2006-47.indd 1251290 ÖK 2006-47.indd 12 2007-08-24 09:52:322007-08-24 09:52:32

SÖ 2006: 47

Por la Comunidad Europea Za Evropské společenství For Det Europæiske Fællesskab Für die Europäische Gemeinschaft Euroopa Ühenduse nimel Για την ΕυρωπαϊκήΚοινότητα For the European Community Pour la Communauté européenne Per la Comunità europea Eiropas Kopienas vārdā Europos bendrijos vardu az Európai Közösség részéről Għall-Komunità Ewropea Voor de Europese Gemeenschap W imieniu Wspólnoty Europejskiej Pela Comunidade Europeia Za Európske spoločenstvo za Evropsko skupnost Euroopan yhteisön puolesta På Europeiska gemenskapens vägnar

Für die Schweizerische Eidgenossenschaft Pour la Confédération suisse Per la Confederazione svizzera

51290 ÖK 2006-47.indd 1351290 ÖK 2006-47.indd 13 2007-08-24 09:52:332007-08-24 09:52:33

SÖ 2006: 47

BILAGA I

FÖRTECKNING ÖVER BEHÖRIGA MYNDIGHETER

Behöriga myndigheter enligt detta avtal skall vara följande: a) I Schweiz: Le Directeur de l'Administration fédérale des contributions/Der Direktor der Eidgenössischen Steuerver-

waltung/il direttore dell'Amministrazione federale delle contribuzioni eller dennes ställföreträdare eller ombud. b) I Konungariket Belgien: De Minister van Financiën/Le Ministre des Finances eller en befullmäktigad företrädare. c) I Republiken Tjeckien: Ministr financí eller en befullmäktigad företrädare. d) I Konungariket Danmark: Skatteministeren eller en befullmäktigad företrädare. e) I Förbundsrepubliken Tyskland: Der Bundesminister der Finanzen eller en befullmäktigad företrädare. f) I Estland: Rahandusminister eller en befullmäktigad företrädare. g) I Republiken Grekland: Ο Υπουργός των Οικονομικών eller en befullmäktigad företrädare. h) I Konungariket Spanien: El Ministro de Hacienda eller en befullmäktigad företrädare. i) I Republiken Frankrike: Le Ministre chargé du budget eller en befullmäktigad företrädare. j) I Irland: The Revenue Commissioners eller en befullmäktigad företrädare. k) I Republiken Italien: Il Capo del Dipartimento per le Politiche Fiscali eller en befullmäktigad företrädare. l) I Cypern: Υπουργός Οικονομικών eller en befullmäktigad företrädare. m) I Lettland: Finanšu ministrs eller en befullmäktigad företrädare. n) I Litauen: Finansų ministras eller en befullmäktigad företrädare. o) I Storhertigdömet Luxemburg: Le Ministre des Finances eller en befullmäktigad företrädare; när det gäller artikel 10

skall emellertid den behöriga myndigheten vara le Procureur Général d'État luxembourgeois. p) I Ungern: A pénzügyminiszter eller en befullmäktigad företrädare. q) I Malta: Il-Ministru responsabbli għall-Finanzi eller en befullmäktigad företrädare. r) I Konungariket Nederländerna: De Minister van Financiën eller en befullmäktigad företrädare. s) I Republiken Österrike: Der Bundesminister für Finanzen eller en befullmäktigad företrädare. t) I Polen: Minister Finansów eller en befullmäktigad företrädare. u) I Republiken Portugal: O Ministro das Finanças eller en befullmäktigad företrädare. v) I Slovenien: Minister za finance eller en befullmäktigad företrädare. w) I Slovakien: Minister financií eller en befullmäktigad företrädare. x) I Republiken Finland: Valtiovarainministeriö/Finansministeriet eller en befullmäktigad företrädare. y) I Konungariket Sverige: Chefen för Finansdepartementet eller en befullmäktigad företrädare. z) I Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland och de europeiska områden för vars yttre förbindelser

Förenade kungariket ansvarar: the Commissioners of Inland Revenue eller en befullmäktigad företrädare och den

behöriga myndigheten i Gibraltar, vilken Förenade kungariket kommer att utse i enlighet med de avtalade arrange-

mangen rörande myndigheter i Gibraltar med avseende på EU- och EG-instrument och tillhörande avtal som anmälts

till Europeiska unionens medlemsstater och institutioner den 19 april 2000, varav en kopia skall sändas till Schweiz

av generalsekreteraren för Europeiska unionens råd, och som skall gälla detta avtal.

51290 ÖK 2006-47.indd 1451290 ÖK 2006-47.indd 14 2007-08-24 09:52:332007-08-24 09:52:33

SÖ 2006: 47

BILAGA II

FÖRTECKNING ÖVER NÄRSTÅENDE RÄTTSSUBJEKT

För tillämpningen av artikel 16 i detta avtal kommer följande organ att anses varaett närstående rättssubjekt som agerar som myndighet eller vars roll erkänns i ett internationellt avtal: SUBJEKT INOM EUROPEISKA UNIONEN:

Belgien

Vlaams Gewest (regionen Flandern) Région wallonne (regionen Vallonien) Région de Bruxelles Capitale/Brussels Hoofdstedelijk Gewest (Brysselregionen) Communauté française (den franskspråkiga gemenskapen) Vlaamse Gemeenschap (den flamländska gemenskapen) Deutschsprachige Gemeinschaft (den tyskspråkiga gemenskapen)

Spanien

Xunta de Galicia (Galiciens regionala regering och parlament) Junta de Andalucía (Andalusiens regionala regering och parlament) Junta de Extremadura (Extremaduras regionala regering och parlament) Junta de Castilla-La Mancha (Kastilien-La Manchas regionala regering och parlament) Junta de Castilla y León (Kastilien-Leóns regionala regering och parlament) Gobierno Foral de Navarra (Navarras regionala regering och parlament) Govern de les Illes Balears (Balearernas regionala regering och parlament) Generalitat de Catalunya (Kataloniens regionala regering och parlament) Generalitat de Valencia (Valencias regionala regering och parlament) Diputación General de Aragón (Aragoniens regionala regering och parlament) Gobierno de las Islas Canarias (Kanarieöarnas regionala regering och parlament) Gobierno de Murcia (Murcias regionala regering och parlament) Gobierno de Madrid (Madrids regionala regering och parlament) Gobierno de la Comunidad Autónoma del País Vasco/Euzkadi (Baskiens regionala regering och parlament) Diputación Foral de Guipúzcoa (Guipúzcoas deputerandeförsamling) Diputación Foral de Vizcaya/Bizkaia (Vizcayas deputerandeförsamling) Diputación Foral de Alava (Alavas deputerandeförsamling) Ayuntamiento de Madrid (Madrids stad) Ayuntamiento de Barcelona (Barcelona stad) Cabildo Insular de Gran Canaria (Gran Canarias gemensamma kommunstyrelse) Cabildo Insular de Tenerife (Teneriffas gemensamma kommunstyrelse) Instituto de Crédito Oficial (Statens kreditinstitut) Instituto Catalán de Finanzas (Kataloniens finansinstitut) Instituto Valenciano de Finanzas (Valencias finansinstitut)

Grekland

Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος (kontoret för grekisk telekommunikation) Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδος (grekiska järnvägsnätsorganisationen) ημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού (allmänna elbolaget)

51290 ÖK 2006-47.indd 1551290 ÖK 2006-47.indd 15 2007-08-24 09:52:332007-08-24 09:52:33

SÖ 2006: 47

Frankrike

La Caisse d'amortissement de la dette sociale (CADES) (amorteringsinstitutet för det sociala trygghetssystemets skuldsättning) L'Agence française de développement (AFD) (franska utvecklingsagenturen) Réseau Ferré de France (RFF) (franska järnvägsnätet) Caisse Nationale des Autoroutes (CNA) (nationella motorvägskassan) Assistance publique Hôpitaux de Paris (APHP) (Paris socialtjänst och sjukhus) Charbonnages de France (CDF) (Frankrikes kolgruvor) Entreprise minière et chimique (EMC) (gruvbolag och kemiskt bolag)

Italien

Regioner Provinser Kommuner Cassa Depositi e Prestiti (hypoteks- och kreditbank)

Lettland

Pašvaldības (lokalförvaltningar)

Polen

gminy (kommuner) powiaty (distrikt) województwa (provinser) związki gmin (kommunalförbund) powiatów (distriktsförbund) województw (provinsförbund) miasto stołeczne Warszawa (huvudstaden Warsawa) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (byrån för jordbrukets omstrukturering och modernisering) Agencja Nieruchomości Rolnych (byrån för jordbruksegendom)

Portugal

Região Autónoma da Madeira (den autonoma regionen Madeira) Região Autonóma dos Açores (den autonoma regionen Azorerna) Kommuner

Slovakien

mestá a obce (kommuner) Železnice Slovenskej republiky (slovakiska järnvägsbolaget) Štátny fond cestného hospodárstva (statens vägförvaltningsfond) Slovenské elektrárne (slovakiska kraftverk) Vodohospodárska výstavba (vattenförvaltningsbolaget)

INTERNATIONELLA ORGAN: Europeiska banken för återuppbyggnad och utveckling Europeiska investeringsbanken

51290 ÖK 2006-47.indd 1651290 ÖK 2006-47.indd 16 2007-08-24 09:52:332007-08-24 09:52:33

SÖ 2006: 47

Asiatiska utvecklingsbanken Afrikanska utvecklingsbanken Världsbanken/IBRD/IMF Internationella finansieringsbolaget Interamerikanska utvecklingsbanken Europarådets social- och utvecklingsfond Euratom Europeiska gemenskapen Andinska utvecklingsorganisationen (ADC) Eurofima Europeiska kol- och stålgemenskapen Nordiska investeringsbanken Karibiska utvecklingsbanken Bestämmelserna i artikel 16 påverkar inte tillämpningen av några internationella åtaganden som de avtalsslutande parterna kan ha ingått när det gäller ovan nämnda internationella organ.

ORGAN I TREDJE STAT: De organ som uppfyller följande kriterier: 1. Organet anses klart och tydligt vara ett offentligt organ i enlighet med nationella kriterier. 2. Ett sådant offentligt organ är en icke-marknadsproducent som förvaltar och finansierar ett antal verksamheter, som

huvudsakligen tillhandahåller icke-marknadsförda varor och tjänster, för det allmännas bästa och som faktiskt kon-

trolleras av en allmän styrelseform. 3. Ett sådant offentligt organ är en stor och regelbunden emittent av skuldebrev. 4. Den berörda staten kan säkerställa att ett sådant offentligt organ inte kommer att verkställa förtida inlösen vid fall av

s.k. gross up-klausuler.

Edita Stockholm 2007

51290 ÖK 2006-47.indd 1751290 ÖK 2006-47.indd 17 2007-08-24 09:52:332007-08-24 09:52:33