Ändring av förordning (EEG) nr 2103/77 om fastställande av föreskrifter för interventionsorganens uppköp av socker som framställts av i gemenskapen skördade sockerbetor och sockerrör
Avis juridique important
Kommissionens förordning (EEG) nr 666/82 av den 23 mars 1982 om ändring av förordning (EEG) nr 2103/77 om fastställande av föreskrifter för interventionsorganens uppköp av socker som framställts av i gemenskapen skördade sockerbetor och sockerrör Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 078 , 24/03/1982 s. 0007 - 0009 Finsk specialutgåva Område 3 Volym 14 s. 0237 Svensk specialutgåva Område 3 Volym 14 s. 0237 Spansk specialutgåva: Område 03 Volym 24 s. 0239 Portugisisk specialutgåva: Område 03 Volym 24 s. 0239
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EEG) nr 666/82 av den 23 mars 1982 om ändring av förordning (EEG) nr 2103/77 om fastställande av föreskrifter för interventionsorganens uppköp av socker som framställts av i gemenskapen skördade sockerbetor och sockerrör
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska ekonomiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 1785/81 av den 30 juni 1981 om den gemensamma organisationen av marknaderna för socker(), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 606/82(), särskilt artiklarna 9.6 och 11.3 i denna, och
med beaktande av följande:
Föreskrifter för interventionsorganens uppköp av socker som framställts av i gemenskapen skördade sockerbetor och sockerrör har fastställts i kommissionens förordning (EEG) nr 2103/77(), ändrad genom förordning (EEG) nr 2217/81().
Enligt artikel 9.1 i förordning (EEG) nr 1785/81 är interventionsorganen skyldiga att köpa sådant socker framställt av i gemenskapen skördade sockerbetor eller sockerrör som de får erbjudande om att köpa, förutsatt att ett lagringskontrakt först har ingåtts med den som erbjuder sockret i fråga. Förordning (EEG) nr 2103/77 bör anpassas med hänsyn till de angivna nya bestämmelserna, framför allt i fråga om lagringskontrakt och övertagande.
De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från Förvaltningskommittén för socker.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Förordning (EEG) nr 2103/77 ändras på följande sätt:
1. I artikel 2.2, 2.3, 2.4, 2.6, 3.1 och artikel 6.1 skall "sockerregleringsår" ersättas med "regleringsår".
2. Artikel 2.1 skall ersättas med följande:
"1. Förutsatt att det lagringskontrakt som avses i artikel 9.1 i förordning (EEG) nr 1785/81 först har ingåtts skall interventionsorganen på de villkor som fastställts köpa upp socker som specialiserade handelsidkare inom sockerbranschen erbjuder för intervention."
3. Artikel 6.1 g skall utgå.
4. Artikel 7.2 skall ersättas med följande:
"2. Interventionsorganet skall granska erbjudandet. Det skall acceptera detta senast vid utgången av den period som anges i punkt 1.
Interventionsorganet skall emellertid förkasta erbjudandet om granskningen visar att något av de fastställda villkoren inte är uppfyllt."
5. Artikel 8.1 - 8.3 skall ersättas med följande:
"1. Utan att det påverkar tillämpningen av artikel 16.4 skall det lagringskontrakt som först skall ingås mellan den som erbjuder sockret och interventionsorganet ingås på obestämd tid.
2. Lagringskontraktet skall gälla med verkan från och med det datum då den preliminära betalning som avses i artikel 15.1 verkställs och skall löpa ut vid utgången av den tiodagarsperiod under vilken övertagandet av den aktuella kvantiteten socker avslutas.
3. I lagringskontraktet skall särskilt
a) anges att kontraktet löper ut på de villkor som fastställts i denna förordning efter en uppsägningstid på minst 10 dagar,
b) anges att i de fall interventionsorganet slår fast att den som erbjuder sockret inte har iakttagit den förpliktelse som avses i artikel 1.2, kan interventionsorganet begära att denne förlänger kontraktet utöver den tidsfrist som fastställts för övertagandet; i så fall skall punkt 4 inte tillämpas;
c) preciseras det belopp för lagringskostnader som interventionsorganet skall betala,
d) föreskrivas att säljaren har skyldighet att på egen bekostnad lasta sockret på ett transportmedel som anvisats av interventionsorganet."
6. Artikel 9.2 skall ersättas med följande:
"2. Säljaren är fram till tidpunkten för avhämtningen ansvarig för kvaliteten på det socker som avses i punkt 1 och för den förpackning för sockret vilken godkänts av interventionsorganet."
7. Artikel 10 skall ersättas med följande:
1. Om det konstateras att en viss kvantitet av sockret i fråga inte uppfyller de minimikvalitetskrav som fastställts i artikel 3, skall säljaren omedelbart ersätta denna kvantitet med en lika stor kvantitet socker som uppfyller kraven och som lagrats antingen i samma lager eller i ett annat lager som godkänts för intervention.
2. Om sockret i fråga förvaras i någon av de slags förpackningar som anges närmare i artikel 17.2 och det konstateras att förpackningen inte längre uppfyller de fastställda kraven, skall interventionsorganet kräva att säljaren byter ut säckarna mot en förpackning som uppfyller kraven."
8. Artikel 15 skall ersättas med följande:
1. Om inte annat sägs i punkterna 2 och 3 skall interventionsorganet inom åtta veckor räknat från den dag då erbjudandet gjorts göra en preliminär betalning av ett belopp som skall fastställas på grundval av dels de uppgifter som lämnats i erbjudandet, dels uppköpspriset.
2. Den preliminära betalningen skall endast göras om säljaren ställer en säkerhet motsvarande 5 % av det aktuella beloppet som garanti för att den information som lämnats i erbjudandet är korrekt.
3. Interventionsorganet skall göra slutbetalningen av uppköpspriset så snart som vikten har slutligt konstaterats och slutresultatet av analyserna av proverna är tillgängligt. Eventuella förpackningskostnader skall betalas när säckarnas skick vid avhämtningen har kontrollerats.
Eventuella skillnader mellan å ena sidan den konstaterade vikten och slutresultatet av analyserna av proverna, å andra sidan motsvarande uppgifter i erbjudandet skall beaktas i samband med slutbetalningen av uppköpspriset i enlighet med bland annat artiklarna 13 och 14.
4. Med undantag för fall av force majeure skall den säkerhet som avses i punkt 2 frisläppas endast under förutsättning att
a) den slutligt konstaterade vikten och slutresultatet av analyserna av proverna inte medför en nedsättning av priset på det uppköpta sockret,
b) säljaren senast tre veckor efter mottagandet av en begäran härom återbetalar den del av den preliminära betalningen som överstiger det belopp som han enligt punkt 1 har rätt att uppbära.
Säkerheten skall genast frisläppas. Den skall vara förverkad om villkoren i denna förordning inte har iakttagits.
5. Om den avgift för lagringskostnader som fastställts i artikel 8.2 a i förordning (EEG) nr 1785/81 redan har utkrävts för socker som accepterats av interventionsorganet, skall interventionsorganet, på säljarens begäran och om bevis kan läggas fram på att avgiften betalats, betala till säljaren utöver uppköpspriset ett belopp som är lika med den avgift som utkrävts för sockret i fråga. Detta belopp skall betalas på samma gång som den preliminära betalningen enligt punkt 1."
9. Artikel 16.4 och 16.5 skall ersättas med följande:
"4. Utan att det påverkar tillämpningen av artikel 13 i kommissionens förordning (EEG) nr 258/72(1) skall uppköpt socker avhämtas
a) för erbjudanden som accepteras mellan den 1 oktober och den 31 mars följande år, senast närmast följande 30 september,
b) för erbjudanden som accepteras mellan den 1 april och den 30 september samma år senast vid utgången av den sjunde månaden efter den månad då erbjudandet accepteras. I fråga om erbjudanden som accepteras mellan den 1 april 1982 och den 30 september 1982 skall emellertid sockret avhämtas senast vid utgången av den nionde månaden efter den månad då erbjudandet accepteras.
5. Interventionsorganet kan emellertid avtala med säljaren att avhämtningen enligt punkt 4 skall ske efter utgången av de tidsfrister som anges i punkten 4; i så fall
- skall interventionsorganet ingå ett lagringskontrakt med säljaren som omfattar den överenskomna perioden,
- skall interventionsorganet före utgången av nämnda period och på egen bekostnad ge de experter som avses i artikel 18 i uppdrag att utföra den provtagning som där anges och att fastställa vikten på sockret,
- skall interventionsorganet göra slutbetalningen av uppköpspriset i enlighet med artikel 15,
- kan interventionsorganet efter ansökan från säljaren medge att dennes skyldighet att lasta det uppköpta sockret i stället får uppfyllas genom betalning av kostnaderna för detta. Kostnaderna skall fastställas på grundval av de tariffer som gäller den dag då den aktuella tidsfristen enligt punkt 4 löper ut.
(1) EGT nr L 31, 4.2.1972, s. 22."
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft den 1 april 1982.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 23 mars 1982.
På kommissionens vägnar
Poul DALSAGER
Ledamot av kommissionen
() EGT nr L 177, 1.7.1981, s. 4.
() EGT nr L 74, 18.3.1982, s. 1.
() EGT nr L 246, 27.9.1977, s.12.
() EGT nr L 214, 1.8.1981, s. 72.