Ändring av förordning (EEG) nr 1431/82 om särskilda åtgärder för ärter, åkerbönor och sötlupiner
Avis juridique important
Rådets förordning (EEG) nr 1485/85 av den 23 maj 1985 om ändring av förordning (EEG) nr 1431/82 om särskilda åtgärder för ärter, åkerbönor och sötlupiner Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 151 , 10/06/1985 s. 0007 - 0007 Finsk specialutgåva Område 3 Volym 18 s. 0187 Svensk specialutgåva Område 3 Volym 18 s. 0187
RÅDETS FÖRORDNING (EEG) nr 1485/85 av den 23 maj 1985 om ändring av förordning (EEG) nr 1431/82 om särskilda åtgärder för ärter, åkerbönor och sötlupiner
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska ekonomiska gemenskapen, särskilt artiklarna 42 och 43 i detta,
med beaktande av kommissionens förslag(),
med beaktande av Europaparlamentets yttrande(), och
med beaktande av följande:
Produktionen av ärter och åkerbönor ökar ständigt. För att uppnå en jämnare avsättning av denna produktion bör det införas en ordning med månatliga prishöjningar.
Genom förordning (EEG) nr 1431/82(), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 1032/84(), införs ett stöd som för ärter och åkerbönor avsedda som djurfoder fastställs till 45 % av skillnaden mellan aktiveringspriset och världsmarknadspriset för sojakraftfoder och för sötlupiner till 60 % av skillnaden mellan dessa priser. Dessa procentsatser återspeglar respektive produkters innehåll av energi och protein och värderingen av dessa innehåll inom gemenskapen. För att underlätta en effektiv förvaltning bör procentsatserna fastställas mot bakgrund av dessa överväganden genom ett lämpligt förfarande.
Priserna på vissa produkter som konkurrerar med sojakraftfoder gör dessa produkter mycket attraktiva och det kan därför uppstå problem med att få avsättning för ärter, åkerbönor och sötlupiner som produceras inom gemenskapen. Genomsnittspriset för sojakraftfoder bör därför justeras i syfte att säkerställa balanserade konkurrensvillkor.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Förordning (EEG) nr 1431/82 ändras på följande sätt:
1. Följande artikel skall införas:
För att skapa förutsättningar för en jämnt fördelad försäljning av ärter och åkerbönor skall aktiveringspriset, målpriset och minimipriset höjas varje månad under en tid som skall fastställas i början av regleringsårets tredje månad med ett belopp som kan vara olika vad gäller å ena sidan aktiveringspriset och å andra sidan målpriset och minimipriset.
De månatliga höjningarna, som skall vara lika stora varje månad, skall fastställas varje år av rådet på förslag av kommissionen i enlighet med det omröstningsförfarande som anges i artikel 43.2 i fördraget, med beaktande av de genomsnittliga lagringskostnaderna och den gällande räntenivån inom gemenskapen."
2. Sista meningen i artikel 3.1 skall ersättas med följande:
"Stödet skall vara lika med en del av skillnaden mellan dessa priser. Denna del skall fastställas, i enlighet med det förfarande som anges i punkt 5, på grundval av respektive produkters energi- och proteininnehåll och värderingen av dessa innehåll inom gemenskapen."
3. Artikel 4.1 skall ersättas med följande:
"1. Det genomsnittliga världsmarknadspriset på sojakraftfoder, beräknat för en gränsövergång till gemenskapen och i förekommande fall justerat med hänsyn till den standardkvalitet som avses i artikel 2.5, skall bestämmas med utgångspunkt från de gynnsammaste inköpsmöjligheterna på världsmarknaden, varvid priserna vid behov skall justeras med hänsyn till priset på konkurrerande produkter. Rådet skall, med kvalificerad majoritet på förslag av kommissionen, fastställa de kriterier utifrån vilka världsmarknadspriset skall bestämmas."
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft den tredje dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 23 maj 1985.
På rådets vägnar
C. SIGNORILE
Ordförande
()()()()
() EGT nr C 67, 14.3.1985, s. 24.
() EGT nr C 94, 15.4.1985.
() EGT nr L 162, 12.6.1982, s. 28.
() EGT nr L 107, 19.4.1984, s. 39.