Ändring av förordning (EEG) nr 2496/78 om närmare bestämmelser om beviljandet av stöd för privat lagring av Provoloneost
Avis juridique important
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EEG) nr 1650/90 av den 19 juni 1990 om ändring av förordning (EEG) nr 2496/78 om närmare bestämmelser om beviljandet av stöd för privat lagring av Provoloneost Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 154 , 20/06/1990 s. 0025 - 0026 Finsk specialutgåva Område 3 Volym 32 s. 0254 Svensk specialutgåva Område 3 Volym 32 s. 0254
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EEG) nr 1650/90 av den 19 juni 1990 om ändring av förordning (EEG) nr 2496/78 om närmare bestämmelser om beviljandet av stöd för privat lagring av Provoloneost
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska ekonomiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 804/68 av den 27 juni 1968 om den gemensamma organisationen av marknaden för mjölk och mjölkprodukter(1), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 3879/89(2), särskilt artikel 8.5 i denna, och
med beaktande av följande:
I artikel 2.1 i kommissionens förordning (EEG) nr 2496/78(3), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 14/84(4), föreskrivs att ett särskilt lagermärke skall brännas in på ostarna när de inlagras. Denna metod är inte längre förenlig med marknadskraven. Bestämmelser bör därför antas om vanlig märkning.
I artikel 4.2 i ovan nämnda förordning fastställs stödbeloppet. Detta belopp bör ändras så att hänsyn tas till utvecklingen på marknaden för osten i fråga.
I artikel 5 i ovan nämnda förordning föreskrivs om åtgärder för kontroll av partier som omfattas av kontrakt om privat lagring. Mot bakgrund av de erfarenheter som förvärvats i samband med dessa kontroller bör nämnda åtgärder preciseras med avseende på de handlingar som skall inges och de kontroller på platsen som skall utföras. Dessa nya krav gör det nödvändigt att föreskriva att medlemsstaterna helt eller delvis kan låta kontraktsparten bära kostnaderna för kontrollerna.
Förvaltningskommittén för mjölk och mjölkprodukter har inte yttrat sig inom den tidsfrist som dess ordförande har bestämt.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Förordning (EEG) nr 2496/78 ändras på följande sätt:
1. I artikel 2.1 d skall "brännas in" ersättas med "stämplas".
2. I artikel 4.2 skall "2,69 ecu" ersättas med "2,56 ecu".
3. Artikel 5 skall ersättas med följande:
1. Medlemsstaterna skall kontrollera att villkoren för beviljande av stödet är uppfyllda.
2. Kontraktsparten skall tillhandahålla de nationella myndigheter som ansvarar för kontrollen av att åtgärden utförs alla handlingar som krävs för att bekräfta följande fakta om produkter i privata lager:
a) ostens ägare vid tidpunkten för inlagringen,
b) ostarnas ursprung och framställningsdag,
c) inlagringsdag,
d) att ostarna faktiskt finns i lagret,
e) dagen för uttag ur lager.
3. Kontraktsparten eller i förekommande fall lagerhållaren skall föra lagerbok som skall finnas tillgänglig i lagret och som
a) identifierar den ost som placerats i privat lager genom avtalsnummer,
b) inbegriper uppgifter om dagarna för inlagring och uttagande från lager,
c) anger antalet ostar och deras vikt, per parti,
d) anger var i lagret produkterna är placerade.
4. Produkter i lager skall vara lätta att identifiera och skall lagras åtskilda efter kontrakt.
5. De behöriga organen skall kontrollera av produkterna vid inlagringen för att säkerställa att de berättigar till stöd och för att förhindra varje möjlighet att de byts ut under den kontraktsenliga lagringsperioden. Denna bestämmelse skall inte påverka tillämpningen av artikel 2.1 f.
6. De nationella myndigheter som ansvarar för kontrollerna skall vidta följande åtgärder:
a) De skall utföra en oanmäld kontroll av att produkterna finns i lagret. De prover som tas skall vara representativa och motsvara minst 10 % av den totala kvantiteten som omfattas av lagringskontrakt som berörs av stödåtgärder för privat lagring. Kontrollen skall bestå av både en genomgång av den lagerbok som avses i punkt 3 och en fysisk kontroll av produktens vikt, sort och identitet. Den fysiska kontrollen skall omfatta minst 5 % av den kvantitet som skall genomgå en oanmäld kontroll.
b) De skall kontrollera att produkterna finns i lagret vid slutet av den kontraktsenliga lagringsperioden.
7. Kontroller i enlighet med punkterna 5 och 6 skall utgöra underlag till en rapport vari anges
- dagen för kontrollen,
- dess varaktighet,
- de kontrollåtgärder som vidtagits.
Rapporten skall vara undertecknad av den ansvarige tjänstemannen och kontrasignerad av kontraktsparten eller i förekommande fall av lagerhållaren.
8. Om oegentligheter som berör minst 5 % av den kontrollerade kvantiteten påträffas skall kontrollen utvidgas till att omfatta ett större antal prover, vars antal skall fastställas av den behöriga myndigheten.
Medlemsstater skall inom fyra veckor anmäla sådana fall till kommissionen.
9. Medlemsstater får fastställa att kostnaderna för kontrollen helt eller delvis skall bäras av kontrahenten."
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft den tredje dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
Den skall tillämpas på lagringskontrakt som ingås från och med dagen för ikraftträdandet.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 19 juni 1990.
På kommissionens vägnar
Ray MAC SHARRY
Ledamot av kommissionen
(1) EGT nr L 148, 28.6.1968, s. 13.
(2) EGT nr L 378, 27.12.1989, s. 1.
(3) EGT nr L 300, 27.10.1978, s. 24.
(4) EGT nr L 3, 5.1.1984, s. 13.