lagen.nu
(EG) nr 3360/94

Övergångsåtgärder för handeln mellan Österrike, Finland och Sverige å ena sidan och staterna i Afrika, Västindien och Stilla havet å andra sidan

Titel
Rådets förordning (EG) nr 3360/94 av den 22 december 1994 om övergångsåtgärder för handeln mellan Österrike, Finland och Sverige å ena sidan och staterna i Afrika, Västindien och Stilla havet å andra sidan
CELEX
31994R3360
Datum
1994-12-22
Källa
eur-lex.europa.eu
Rättsakten gäller inte längreEUR-Lex anger att rättsakten upphörde att gälla 1996-01-01.

Avis juridique important

Rådets förordning (EG) nr 3360/94 av den 22 december 1994 om övergångsåtgärder för handeln mellan Österrike, Finland och Sverige å ena sidan och staterna i Afrika, Västindien och Stilla havet å andra sidan Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 356 , 31/12/1994 s. 0004 - 0004 Finsk specialutgåva Område 11 Volym 37 s. 0267 Svensk specialutgåva Område 11 Volym 37 s. 0267

RÅDETS FÖRORDNING (EG) nr 3360/94 av den 22 december 1994 om övergångsåtgärder för handeln mellan Österrike, Finland och Sverige å ena sidan och staterna i Afrika, Västindien och Stilla havet å andra sidan

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 113 i detta,

med beaktande av kommissionens förslag, och

med beaktande av följande:

Europeiska gemenskapen och AVS-staterna har i enlighet med artiklarna 76.2, 102.2 och 128.2 i 1994 års anslutningsakt inlett förhandlingar om slutande av ett protokoll om anpassning av fjärde AVS/EEG-konventionen för att ta hänsyn till Österrikes, Finlands och Sveriges anslutning till Europeiska unionen.

I artiklarna 76.3, 102.3 och 128.3 i 1994 års anslutningsakt fastställs att gemenskapen skall vidta nödvändiga åtgärder vid tidpunkten för anslutningen avseende denna fråga, om ett sådant protokoll inte har ingåtts före den 1 januari 1995.

Det förefaller som om protokollet inte kommer att ha ingåtts före den fastställda tidpunkten och att autonoma övergångsåtgärder därför måste införas för att de nya medlemsstaterna skall kunna tillämpa handelsbestämmelserna i fjärde AVS/EEG-konventionen från och med den 1 januari 1995.

Enligt artikel 72 i 1994 års anslutningsakt får Österrike fram till den 1 januari 1996 behålla de tullar och tillståndsarrangemang som landet tillämpade på dagen för anslutningen avseende vissa spritdrycker och odenaturerad etylalkohol gentemot övriga medlemsstater.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Från och med den 1 januari 1995 fram till ikraftträdandet av det protokoll som avses i artiklarna 76, 102 och 128 i 1994 års anslutningsakt eller fram till den 31 december 1995, beroende på vilket inträffar först, skall Österrike, Finland och Sverige tillämpa samma ordningar för import av produkter med ursprung i AVS-staterna som tillämpas av gemenskapens övriga medlemsstater.

Artikel2

Fram till den 1 januari 1996 får Österrike behålla de tullar och tillståndsarrangemang som landet tillämpade på dagen för anslutningen avseende spritdrycker och odenaturerad etylalkohol med en alkoholhalt på mindre än 80 volymprocent som omfattas av HS-nummer 2208. Varje sådant tillståndsarrangemang skall tillämpas på ett icke-diskriminerande sätt.

Artikel3

Denna förordning träder i kraft samma dag som den offentliggörs i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.

Den skall tillämpas från och med den 1 janauri 1995.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 22 december 1994.

På rådets vägnar

H. SEEHOFER

Ordförande