Övergångsåtgärd för 1995 i fråga om blandning av bordsviner i Spanien
Avis juridique important
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 593/95 av den 17 mars 1995 om övergångsåtgärd för 1995 i fråga om blandning av bordsviner i Spanien Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 060 , 18/03/1995 s. 0003 - 0004
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 593/95 av den 17 mars 1995 om övergångsåtgärd för 1995 i fråga om blandning av bordsviner i Spanien
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av Anslutningsakten för Spanien och Portugal (1), särskilt artikel 90 i denna, vars tillämpningsperiod har förlängts till och med den 31 december 1995 genom rådets förordning (EEG) nr 4007/87 (2), senast ändrad genom förordning (EG) nr 497/95 (3), och
med beaktande av följande:
Genom artikel 16.5 i rådets förordning (EEG) nr 822/87 av den 16 mars 1987 om den gemensamma organisationen av marknaden för vin (4), senast ändrad genom Anslutningsakten för Österrike, Finland och Sverige, förbjuds uppblandning av vitt bordsvin med rött bordsvin. Denna praxis ingår i den rådande ordningen i Spanien. Genom artikel 125 i Anslutningsakten tillåts detta till och med den 31 december 1989 och genom kommissionens förordning (EEG) nr 537/94 (5) har detta tillstånd förlängts till och med den 31 december 1994.
Villkoren för att överge denna praxis är ännu inte uppfyllda i Spanien, då de är förbundna med vinodlingsstrukturen och konsumtionsvanorna som ändrar sig långsamt. Att överge denna praxis skulle genast resultera i en obalans på marknaden, som skulle medföra brist på rött vin och ett allvarligt överskott på vitt vin, vilket skulle nödvändiggöra omfattande interventioner. För att undvika allvarliga störningar i marknadsstyrningen är det berättigat att anta en övergångsåtgärd, i avvaktan på att problemet blir löst inom ramen för omvandlingen av sektorn i fråga.
För att begränsa möjligheten att blanda vitt bordsvin med rött bordsvin till de länder där det är nödvändigt, måste man försäkra sig om att de viner som är resultatet av denna praxis inte kan blandas i andra viner från gemenskapen.
De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från Förvaltningskommittén för vin.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
1. Till den 31 december 1995 är blandning av ett vin som lämpar sig för framställning av vitt bordsvin eller av ett vitt bordsvin med ett vin som lämpar sig för framställning av rött bordsvin eller med ett rött bordsvin, tillåtet i Spanien på villkor att den erhållna produkten har ett rött bordsvin kännetecken och att procenthalten rött vin är minst 75 %.
2. Till det datum som anges i punkt 1 är det i gemenskapen i dess sammansättning före den 1 januari 1986 förbjudet att blanda andra spanska viner än vita bordsviner med viner från andra medlemsstater.
3. De spanska röda bordsvinerna och rosévinerna får bara förekomma i handelsutbyte med andra medlemsstater eller exporteras till tredje land om de inte framställts genom den uppblandning som avses i punkt 1.
4. I tillämpning av punkt 3 skall den behöriga myndighet som utsetts av Spanien till och med den 30 juni 1996 garantera ursprunget för spanska röda bordsviner och roséviner genom en stämpel med texten "vin som inte är framställt genom uppblandning vitt/rött" i rutan för den behöriga myndighetens anteckningar som föreskrivs i kommissionens förordning (EEG) nr 2238/93 (6).
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft samma dag som den offentliggörs i Europeiska gemenskapens officiella tidning.
Den skall tillämpas från och med den 1 januari 1995.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 17 mars 1995.
På kommissionens vägnar
Franz FISCHLER
Ledamot av kommissionen
(1) EGT nr L 302, 15.11.1985, s. 9.
(2) EGT nr L 378, 31.12.1987, s. 1.
(3) EGT nr L 50, 7.3.1995, s. 1.
(4) EGT nr L 84, 27.3.1987, s. 1.
(5) EGT nr L 68, 11.3.1994, s. 18.
(6) EGT nr L 200, 10.8.1993, s. 10.