lagen.nu
31996R0261

31996R0261

CELEX
31996R0261
Datum
1996-02-12
Källa
eur-lex.europa.eu

13 . 2. 96 I SV 1 Europeiska gemenskapernas officiella tidning Nr L 34/ 19

KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 261 /96 av den 12 februari 1996 om öppnande av stående anbudsinfordringar för export av vete av brödkvalitet som innehas av de franska och tyska interventionsorganen till vissa AVS-länder under regleringsåret 1995/96

EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR bör antas för att säkerställa regelbundenheten hos och ANTAGIT DENNA FÖRORDNING kontrollen av insatserna. Det är därför lämpligt att före­ skriva ett system med säkerheter som säkerställer att målen uppfylls samtidigt som man undviker alltför betun­ med beaktande av Fördraget om upprättandet av Euro­ gande avgifter för aktörerna. Därför bör undantag göras peiska gemenskapen, från vissa bestämmelser, särskilt i förordning (EEG) nr 2131 /93 .

med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 1766/92 av Dessutom bör det fastställas att säkerheten för exportli­ den 30 juni 1992 om den gemensamma organisationen av censen, utöver de villkor som föreskrivs i artikel 30 i marknaden för spannmål ('), senast ändrad genom förord­ kommissionens förordning (EEG) nr 3719 /88 (*), senast ning (EG) nr 1863/95 (2), särskilt artikel 5 i denna, och ändrad genom förordning (EG) nr 2137/95 (6), skall frisläppas mot uppvisande av ett bevis på frisläppande för konsumtion i den AVS-stat eller de AVS-stater som fast­ med beaktande av följande: ställs i förordningen.

Om uttaget av vetet försenas med mer än fem dagar eller I kommissionens förordning (EEG) nr 2131 /93 (3), ändrad om frisläppandet av någon av de ställda säkerheterna genom förordning (EG) nr 120/94 (4) fastställs förfaran­ skjuts upp av skäl som kan tillskrivas interventionsorganet dena och villkoren för utbjudande till försäljning av skall den berörda medlemsstaten betala skadestånd. spannmål som innehas av interventionsorganen.

Förvaltningskommittén för spannmål har inte yttrat sig inom den tid som ordföranden bestämt . För att försörja marknaden i staterna i Afrika, Västindien och Stilla havsområdet (AVS-staterna), som är förmånsbe­ rättigade partner till gemenskapen, behövs betydande kvantiteter vete. Försörjningen av dessa marknader sker vanligtvis på grundval av reguljära kontrakt som skall garantera AVS-staterna stabila priser under en viss period. HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE. Med hänsyn till den nuvarande situationen på markna­ derna bör en särskild anbudsinfordran inledas för att garantera tillgången till vete av brödkvalitet för använ­ darna i dessa länder på villkor som är lämpliga med tanke Artikel 1 på konkurrenssituationen på världsmarknaden.

1 . Två stående anbudsinfordringar inleds härmed för De franska och tyska interventionsorganen förfogar över export av lager av vete av brödkvalitet. Det är alltså möjligt att tillåta en återförsäljning till AVS-staterna av en del vete från de — 30 000 ton vete av brödkvalitet som innehas av det interventionslager som dessa interventionsorgan har, för franska interventionsorganet, att fylla dessa staters kvantitativa och kvalitativa behov är — 400 000 ton vete av brödkvalitet som innehas av det det nödvändigt att det tilldelade vetet exporteras till desti­ tyska interventionsorganet. nationslandet senast den 31 juli 1996.

2. Vetet skall exporteras till en destination i en AVS­ Insatsens särskilda natur och räkenskaperna för vetet i stat eller flera stater inom någon av de grupper av AVS­ fråga innebär att det behövs en uppmjukning av mekanis­ stater som anges i bilaga I. merna och förpliktelserna för återförsäljning från inter­ ventionslagren och att det inte skall ges några bidrag, 3 . Regionerna där de 30 000 ton franskt vete av bröd­ avgifter eller månatliga höjningar. Särskilda bestämmelser kvalitet och de 400 000 ton tyskt vete av brödkvalitet lagras anges i bilaga II. C ) EGT nr L 181 , 1.7.1992, s. 21 . (2) EGT nr L 179, 29.7.1995, s. 1 . (3) EGT nr L 191 , 31.7.1993, s. 76. O EGT nr L 331 , 2.12.1988 , s. 1 . (4) EGT nr L 21 , 26.1.1994, s . 1 . (6 EGT nr L 214, 8.9.1995, s . 21 .

Nr L 34/20 ΓSV 13 . 2. 96 Europeiska gemenskapernas officiella tidning

4. De berörda interventionsorganen skall utfärda ett — de åtföljs av en ansökan om exportlicens till destina­ meddelande om anbudsinfordran i vilket följande särskilt tionen i fråga. skall anges för varje parti eller del av parti : I det bevis som avses i första strecksatsen skall också — Lagringsorten . anges vilken kvalitet som fastställts i kontraktet, tidsfristen för leveransen och prisvillkoren . — Minst följande kvalitetsuppgifter:

— Rymdvikt. I informationssyfte skall medlemsstaten omedelbart ge kommissionen en kopia av detta bevis. — Vattenhalt. — Falltalet enligt Hagbergmetoden. 2. Ingivna anbud får inte överstiga den kvantitet som omfattas av det framlagda kontraktet. Om anbudsgivaren — Andel orenheter och grodda kärnor. deltar i anbudsinfordringar i båda medlemsstaterna på — Proteinhalt. grundval av detta kontrakt, skall anbudsgivaren ange detta i sitt anbud . 5. Interventionsorganen skall offentliggöra medde­ landet om anbudsinfordran minst två dagar före den dag Vid vidarebefordringen av ingivna anbud skall medlems­ som fastställts för den första enskilda anbudsinfordran . staterna informera kommissionen om detta och ange namnen på de berörda anbudsgivarna.

Artikel2

Om inte annat föreskrivs i denna förordning skall de 1 . Inga exportbidrag eller exportavgift månatliga försäljningar av mjöl av brödkvalitet som avses i artikel 1 höjningar skall tillämpas för export som sker i enlighet ske i enlighet med de förfaranden och villkor som fast­ med denna förordning. ställs i förordning (EEG) nr 2131 /93 .

2. Giltighetstiden för de exportlicenser som utfärdas enligt denna förordning skall löpa ut den 31 juli 1996. Artikel 3 3. Licenserna medför en förpliktelse att exportera till den eller de AVS-stater för vilka licensansökan lämnades 1 . Tidsfristen för inlämning av anbud under de första delanbudsinfordringarna skall löpa ut torsdagen den 15 in. Aktören får emellertid genomföra sitt kontrakt till en februari 1996, kl . 9.00 (Brysseltid). annan destination inom en gräns på 20 % av den kvan­ titet för vilken licensen utfärdats på villkor att destina­ tionen hör till samma grupp av länder, i enlighet med 2. Tidsfristen för inlämning av anbud för den andra bilaga I. delanbudsinfordran skall löpa ut påföljande torsdag kl. 9.00 (Brysseltid). 4. Exportlicenserna skall utfärdas så snart de anbudsgi­ vare som skall tilldelas kontrakt valts ut . Den sista tidsfristen skall löpa ut den 28 mars 1996. 5. Trots vad som sägs i artikel 9 i förordning (EEG) nr 3 . Anbuden skall inges till de berörda interventionsor­ 3719/88, skall rättigheterna i den licens som avses i denna ganen . artikel inte gå att överföra.

Artikel4

1 . Interventionsorganet, lagerhållaren och den anbuds­ 1 . Anbuden skall endast vara giltiga om givare som tilldelats kontrakt, om denne så önskar, skall enligt en gemensam överenskommelse antingen före — anbudsgivaren medför skriftligt bevis, utfärdat av ett uttaget eller vid uttaget ur lagret, allt efter vad den officiellt organ i destinationslandet eller av ett företag som har sitt säte i det landet, på att han har ingått ett anbudsgivare som tilldelats kontrakt önskar, göra en stick­ provsundersökning, grundad på minst ett stickprov per kontrakt för kvantiteten i fråga för leverans av vete av 500 ton och analysera dem. Interventionsorganet får brödkvalitet för export till en AVS-stat eller flera representeras av ett ombud, förutsatt att denne inte är AVS-stater i någon av de grupper av AVS-stater som lagerhållaren . anges i bilaga I; detta kontrakt får endast avse de leve­ ranser som skall göras under perioden februari — sep­ tember 1996 för de kvantiteter som levereras traditio­ Analysresultaten skall meddelas kommissionen om det nellt, uppstår tvistemål.

13 . 2. 96 TSV Europeiska gemenskapernas officiella tidning Nr L 34/21

Stickproven och analysen skall göras inom sju arbetsdagar partiet i fraga. Han skall endast befrias från sina från och med dagen för anbudsgivarens begäran eller förpliktelser för partiet i fråga, däri inbegripet säkerhe­ inom tre arbetsdagar om stickproven tas vid uttaget från terna, efter det att han utan dröjsmål meddelat lagret. Om de slutliga analysresultaten av stickproven visar kommissionen och det berörda interventionsorganet i på en kvalitet som är enlighet med bilaga V. Han får emellertid begära att interventionsorganet utan ytterligare kostnader skall förse honom med ett annat parti interventionsvete av a) högre än den som angivits i meddelandet om an­ brödkvalitet med den kvalitet som föreskrivits . I det budsinfordran, måste anbudsgivaren ta emot partiet i befintligt skick, fallet skall säkerheten inte frisläppas. Utbytet av partiet skall ske inom högst tre dagar efter anbudsgivarens begäran om detta. Anbudsgivaren skall utan dröjsmål b) högre än de lägsta egenskaper som fastställts för att meddela kommissionen detta i enlighet med bilaga V. berättiga till intervention, men lägre än vad som angi­ vits i meddelandet om anbudsinfordran, dock inom en gräns för avvikelsen på 2. Om uttaget av vetet av brödkvalitet sker innan analysresultaten är färdiga skall emellertid anbudsgivaren — 2 kg/hl i fråga om rymdvikt, dock utan att den blir stå för alla risker från och med att partiet avhämtats, utan lägre än 72 kg/hl, att det påverkar anbudsgivarens möjligheter att väcka talan mot lagerhållaren . — en procentenhet i fråga om vattenhalt,

— 20 procentenheter i fråga om falltalet enligt 3 . Om anbudsgivaren efter flera utbyten inte har fått Hagbergmetoden, något parti av den föreskrivna kvaliteten inom högst en — en procentenhet i fråga om proteinhalt, månad efter det att han lämnat in sin begäran om utbyte, skall han befrias från alla sina förpliktelser, däri inbegripet —• en halv procentenhet i fråga om de orenheter som säkerheterna, efter det att han utan dröjsmål informerat avses i punkterna B.2 respektive B.4 i bilagan till kommissionen och interventionsorganet i enlighet med kommissionens förordning (EEG) nr 689/92 ('), och bilaga V.

— en halv procentenhet i fråga om de orenheter som avses i punkt B.5 i bilagan till förordning (EEG) nr 689/92, dock utan att de tillåtna procentsatserna 4. Kostnaderna för de stickprover och analyser som avses i punkt 1 skall, med undantag av det eller de slutliga ändras för skämda kärnor och mjöldryga, resultat som visar på en kvalitet som är lägre än de lägsta egenskaper som berättigar till intervention, betalas av måste anbudsgivaren ta emot partiet i befintligt skick, EUGFJ inom en gräns på en analys per 500 ton, med undantag av kostnader för transport mellan lager. Kostna­ c) högre än de lägsta egenskaper som fastställts för att derna för förflyttning från en silo till en annan och even­ berättiga till intervention, men lägre än den kvalitet tuella kompletterande analyser som köparen begär skall bekostas av denne . som angivits i meddelandet om anbudsinfordran och med en avvikelse som är större än vad som anges i b ovan, får anbudsgivaren

— ta emot partiet i befintligt skick, eller Artikel 7 — vägra att ta över partiet i fraga. Han skall endast befrias från sina förpliktelser för partiet i fråga, däri inbegripet säkerheterna, efter det att han utan Anbudsgivaren skall betala vetet innan avhämtningen till dröjsmål har meddelat kommissionen och det det pris som anges i anbudet. Avhämtningen skall ske berörda interventionsorganet i enlighet med bilaga senast den 24 juli 1996. V. Om han begär att interventionsorganet utan ytterligare kostnader skall förse honom med ett annat parti interventionsvete av brödkvalitet med Betalningen för varje parti som skall avhämtas skall inte den kvalitet som föreskrivits, skall säkerheten emel­ gå att dela upp. lertid inte frisläppas. Utbytet av partiet skall ske inom högst tre dagar efter anbudsgivarens begäran om detta. Anbudsgivaren skall utan dröjsmål meddela kommissionen detta i enlighet med bilaga V. Artikel 8

d) lägre än de lägsta egenskaper som fastställts för att berättiga till intervention, får anbudsgivaren inte ta ut 1 . Den säkerhet som ställs i enlighet med artikel 13.4 i förordning (EEG) nr 2131 /93 skall frisläppas så snart (') EGT nr L 74, 20.3.1992, s . 18 . exportlicenserna har utfärdats till anbudsgivarna.

Nr L 34/22 nsvl Europeiska gemenskapernas officiella tidning 13 . 2. 96

2. Förpliktelserna att exportera och importera till de — Interventions-Brotweichweizen ohne Anwendung von destinationsländer som anges i bilaga I skall täckas av en Ausfuhrerstattungen oder Ausfuhrabgaben, Bestim­ säkerhet på 60 ecu per ton, varav en summa på 20 ecu per mung (Name des AKP-Staates oder der AKP-Staaten), ton skall ställas vid utfärdandet av exportlicensen och Verordnung (EG) Nr. 261 /96 resterande 40 ecu per ton skall ställas före avhämtningen av spannmålen . — Μαλακός αρτοποιήσιμος σίτος παρέμβασης, χωρίς εφαρμογή επιστροφής ή φόρου προοριζόμενος για (όνομα της χώρας ΑΚΕ ή των χωρών ΑΚΕ), κανο­ νισμός (ΕΚ) αριθ. 261 /96 Genom undantag fran artikel 15.2 i kommissionens förordning (EEG) nr 3002/92 (') skall — Intervention common wheat of breadmaking quality without application of refund or tax, bound for (name of the ACP State or States), Regulation (EC) No — beloppet på 20 ecu per ton frisläppas inom 20 arbets­ 261 /96 dagar efter den dag då anbudsgivaren lämnar in beviset på att vetet har lämnat gemenskapens tullom­ — Blé tendre d intervention panifiable ne donnant pas råde , lieu à restitution ni à taxe, destiné à (nom de l'Etat ACP ou des États ACP), règlement (CE) n0 261 /96

— beloppet på 40 ecu per ton frisläppas inom 1 5 arbets­ — Frumento tenero d intervento panificabile senza appli­ dagar efter den dag då anbudsgivaren lämnar in cazione di restituzione di tassa, destinato al (nome del beviset på övergång till fri konsumtion i den AVS-stat paese o dei paesi ACP), regolamento (CE) n . 261 /96 eller de AVS-stater som avses i artikel 5.3 . Detta bevis skall lämnas in i enlighet med bestämmelserna i ar­ — Zachte tarwe van bakkwaliteit uit interventie, zonder tiklarna 18 och 47 i kommissionens förordning (EEG) toepassing van restitutie of belasting, bestemd voor nr 3665/87 (2). (naam van de ACS-Staat of de ACS-Staten), Verorde­ ning (EG) nr. 261 /96

— Trigo mole panificavel de intervenção sem aplicação 3 . När de säkerheter som avses i denna artikel frisläpps de uma restituição, ou imposição destinado a (nome efter utgången av de tidsfrister som anges i denna artikel do Estado ou dos Estados ACP), Regulamento (CE) n ? skall medlemsstaterna, utom i motiverade undantagsfall, 261 /96 särskilt om en förvaltningsundersökning inletts, betala ett skadestånd motsvarande 0,015 ecu per 10 ton och dag — Interventioleipävehnää, jolle ei makseta vientitukea eikä vientimaksua ja jonka määräpaikka on (AKT­ som förseningen gäller. maan nimi tai AKT-maiden nimet), asetus (EY) N:o 261 /96

Europeiska utvecklings- och garantifonden för jordbruket — Interventionsvete av brödkvalitet, ej utan bidrag eller (EUGFJ) skall inte ta över detta skadestånd. avgift avsett för (AVS-statens eller AVS-staternas namn), förordning (EG) nr 261 /96.

Artikel9

1 . Det tyska och det franska interventionsorganet skall Genom undantag från artikel 12 i förordning (EEG) nr 3002/92 skall de handlingar som avser försäljningen av senast tre timmar efter utgången av fristen för inlämning av anbud meddela kommissionen de mottagna anbuden . vete i enlighet med den här förordningen, i synnerhet exportlicensen, den uttagsorder som avses i artikel 3.1 b i De skall vidarebefordras enligt tabellen i bilaga III och till förordning (EEG) nr 3002/92, exportdeklarationen och, i de nummer som anges i bilaga IV. förekommande fall, kontrollexemplaret T 5, innehålla följande angivelse: 2. De skall månatligen meddela kommissionen vilka kvantiteter vete som tagits ut inom ramen för denna — Trigo blando panificable de intervención sin aplica­ förordning. ción de restitución ni gravamen, destinado a (nombre del Estado o de los Estados ACP), Reglamento (CE) n° 261 /96

— Bageegnet blød hvede fra intervention uden restitu­ Artikel 11 tionsydelse eller -afgift bestemt for (navnet på det eller de pågældende AVS-lande), forordning (EF) nr. 261 /96 Denna förordning träder i kraft samma dag som den (') EGT nr L 301 , 17.10.1992, s. 17. offentliggörs i Europeiska gemenskapernas officiella 2) EGT nr L 351 , 14.12.1987, s. 1 . tidning.

13 . 2 . 96 SV Europeiska gemenskapernas officiella tidning Nr L 34/23

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 12 februari 1996.

På kommissionens vägnar Franz FISCHLER Ledamot av kommissionen

Nr L 34/24 SV I Europeiska gemenskapernas officiella tidning 13 . 2 . 96

BILAGA I

Grupper av AVS-stater som undertecknat Lomekonventionen

Grupp I Grupp II Grupp III

Mauretanien Tchad Seychellerna Mali Centralafrikanska republiken Comorerna Niger Benin Madagaskar Senegal Kamerun Mauritius Burkina Faso Ekvatorialguinea Angola Gambia São Tomé och Principe Zambia Guinea-Bissau Gabon Malawi Guinea Kongo Moçambique Kap Verde Zaire Namibia Sierra Leone Rwanda Botswana Liberia Burundi Zimbabwe Elfenbenskusten Lesotho Ghana Swaziland Togo I

BILAGA II

(ton)

Lagringsregioner Kvantitet

FRANKRIKE : Chalons-sur-Marne 4 000 Rouen 26 000

TYSKLAND : Schleswig-Holstein/Hamburg/ Niedersachsen/ Bremen/ Nordrhein-Westfalen 234 993 Hessen/ Rheinland-Pfalz/ Baden -Württemberg/ Saarland/Bayern 37 413 Berlin/Brandenburg/ 12 824 Mecklenburg-Vorpommern Sachsen/Sachsen-Anhalt/ 114 770 Thüringen

13 . 2. 96 I SV Europeiska gemenskapernas officiella tidning Nr L 34/25

BILAGA III

Stående anbudsinfordran för export av 30 000 ton vete av brödkvalitet som innehas av det franska interventionsorganet och av 400 000 ton vete av brödkvalitet som innehas av det tyska interventionsorganet

(Förordning (EG) nr 261 /96)

1 2 3 4 5 6 7

Höjningar ( + ) Kommersiella Anbud Parti Anbudspns Destinations­ Mängd Sänkningar ( — ) omkostnader nr nr ton (ecu/ton) land (ecu/ ton) C ) (ecu/ton) (p.m .)

1 2 3 osv .

(') Detta pris inbegriper höjningar och sänkningar för de partier som budet gäller.

BILAGA IV

De enda nummer som skall användas för kontakt med Bryssel (GD VI/C/ 1 ) är — telex : 22037 AGREC B 22070 AGREC B (grekiska alfabetet) — telefax : 296 49 56, 295 25 15 eller 296 10 97.

BILAGA V

Meddelande om vägran att ta emot partier inom ramen för den stående anbudsinfordran för export av 430 000 ton vete av brödkvalitet som innehas av de franska och tyska interven­ tionsorganen

(Artikel 6 i förordning (EG) nr 261 /96)

— Namn på den anbudsgivare som tilldelats kontrakt. — Datum för tilldelningen. — Datum för ånbudsgivarens vägran att ta emot partiet.

Parti Kvantitet Lagrets nr i ton adress Motivering av vägran att överta partiet

— Rymdvikt (kg/hl) — % grodda kärnor — % diverse orenheter (Schwarzbesatz) — % innehåll som inte är vete av felfri kvalitet — Annat