Upphörande av fiske av liten hälleflundra med fartyg under flagg från Förenade kungariket -
Avis juridique important
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 929/96 av den 23 maj 1996 om upphörande av fiske av liten hälleflundra med fartyg under flagg från Förenade kungariket - Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 127 , 25/05/1996 s. 0002 - 0002
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 929/96 av den 23 maj 1996 om upphörande av fiske av liten hälleflundra med fartyg under flagg från Förenade kungariket
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 2847/93 av den 12 oktober 1993 om införande av ett kontrollsystem för den gemensamma fiskeripolitiken (1), ändrad genom förordning (EG) nr 2870/95 (2), särskilt artikel 21.3 i denna, och
med beaktande av följande:
Rådets förordning (EG) nr 3079/95 av den 21 december 1995 om fördelning av gemenskapens fångstkvoter i grönländska vatten för 1996 (3) föreskriver kvoter av liten hälleflundra för 1996.
För att garantera att bestämmelserna följs vad gäller kvantitativa begränsningar för fångst av bestånd som är kvoterat måste kommissionen fastställa datum för när fartyg under flagg från en viss medlemsstat skall bedömas ha förbrukat de tilldelade kvoterna.
Enligt uppgifter som delgivits kommissionen har fångsterna av liten hälleflundra i vattnen i ICES-områden V, XIV (grönländska vatten) från fartyg under flagg från Förenade kungariket eller registrerade i Förenade kungariket uppnått de tilldelade kvoterna för 1996. Förenade kungariket har förbjudit fiske av detta bestånd från och med den 26 april 1996. Det är därför nödvändigt att stå fast vid detta datum.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Fångster av liten hälleflundra i vattnen i ICES-områden V, XIV (grönländska vatten) från fartyg under flagg från Förenade kungariket eller registrerade i Förenade kungariket bedöms ha förbrukat de kvoter som tilldelats Förenade kungariket för år 1996.
Fiske av liten hälleflundra i vattnen i ICES-områden V, XIV (grönländska vatten) från fartyg under flagg från Förenade kungariket eller registrerade i Förenade kungariket är förbjudet, såväl som att bevara ombord, omlasta och landa sådant bestånd av dessa fartyg efter det datum då denna förordning träder i kraft.
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
Den skall tillämpas från och med den 26 april 1996.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 23 maj 1996.
På kommissionens vägnar
Emma BONINO
Ledamot av kommissionen
(1) EGT nr L 261, 20.10.1993, s. 1.
(2) EGT nr L 301, 14.12.1995, s. 1.
(3) EGT nr L 330, 30.12.1995, s. 64.