Ansökan om finansiering av det stöd som medlemsstaterna beviljar producentorganisationer inom fiskesektorn för förbättring av kvalitet och saluföring av deras produktion
Avis juridique important
Kommissionens förordning (EG) nr 2374/96 av den 13 december 1996 om ansökan om finansiering av det stöd som medlemsstaterna beviljar producentorganisationer inom fiskesektorn för förbättring av kvalitet och saluföring av deras produktion Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 325 , 14/12/1996 s. 0001 - 0004
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 2374/96 av den 13 december 1996 om ansökan om finansiering av det stöd som medlemsstaterna beviljar producentorganisationer inom fiskesektorn för förbättring av kvalitet och saluföring av deras produktion
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av kommissionens förordning (EG) nr 2636/95 av den 13 november 1995 om fastställande av villkor för beviljande av särskilt godkännande och finansiellt stöd till producentorganisationer inom fiskesektorn för förbättring av produktionskvaliteten, särskilt artikel 7.3 i denna (1), och
med beaktande av följande:
Medlemsstaternas ansökningar om finansiering av det stöd som de beviljat enligt förordning (EG) nr 2636/95 bör innehålla vissa uppgifter som gör det möjligt att kontrollera om utgifterna överensstämmer med bestämmelserna i den förordningen.
För att det skall vara möjligt att genomföra en effektiv kontroll bör medlemsstaterna hålla verifikationerna tillgängliga för kommissionen i tre år efter den sista utbetalningen.
De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från Ständiga förvaltningskommittén för fiskeristrukturer.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
1. Ansökningar om finansiering enligt artikel 7.1 i förordning (EG) nr 2636/95 skall inlämnas i form av de tabeller som återfinns i bilagorna.
2. Uppgifterna om återbetalning skall inlämnas så snart som möjligt efter varje verkställd återbetalning enligt mallen i bilaga III.
Artikel2¶
Medlemsstaterna skall för varje stödmottagare och under perioden av tre år efter den slutliga utbetalningen för kommissionens räkning bevara alla verifikationer eller bevittnade kopior av dessa som de har i sin ägo och som ligger till grund för beslut om att bevilja stöd enligt artikel 7b i rådets förordning (EEG) nr 3759/92 (2).
Artikel3¶
Denna förordning träder i kraft den sjunde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 13 december 1996.
På kommissionens vägnar
Emma BONINO
Ledamot av kommissionen
(1) EGT nr L 271, 14.11.1995, s. 8.
(2) EGT nr L 388, 31.12.1992, s. 1.
BILAGA I
>Start Grafik>
ANSÖKAN OM FINANSIERING
av medlemsstaternas stöd till producentorganisationer som fått särskilt godkännande för förbättring av kvaliteten enligt förordning (EG) nr 2636/95
Dokument som skall lämnas in varje år för varje producentorganisation inom den frist som fastställs i artikel 7.1 i förordning (EG) nr 2636/95. Tabellen skall varje gång fyllas i både för det aktuella året och för de föregående åren.
Medlemsstat: - Producentorganisationens europeiska serienummer (1): - Producentorganisation (namn och adress): - Datum för särskilt godkännande för förbättring av kvaliteten: STÖD BEVILJAT FÖR DET ........................... ÅRET EFTER DATUMET FÖR DET SÄRSKILDA GODKÄNNANDET AV PRODUCENTORGANISATIONEN Datum då medlemsstaten betalade ut stödet Stödbelopp (2) som medlemsstaten beviljat enligt artikel 7b i förordning (EEG) nr 3759/92 Ersättning (2) som begärs av medlemsstaten
Stöd för det första året efter det särskilda godkännandet Stöd för det andra året efter det särskilda godkännandet Stöd för det tredje året efter det särskilda godkännandet Enligt artikel 7b.3 i förordning (EEG) nr 3759/92 skall en beskrivande rapport bifogas ansökan om finansiering. Denna rapport skall innehålla en redogörelse för resultaten av kvalitetsförbättringsplanen för varje producentorganisation som fått det särskilda godkännandet.
Den behöriga myndighetens stämpel och underskrift
(1) Serienumret i den förteckning över producentorganisationer som offentliggörs varje år i Europeiska gemenskapernas officiella tidning enligt artikel 6 i rådets förordning (EEG) nr 105/76 (EGT nr L 20, 28.1.1976, s. 39).
(2) Belopp i nationell valuta.
>Slut Grafik>
BILAGA II
>Start Grafik>
Tabeller om stöd som beviljats producentorganisationer för kvalitetsförbättring.
Dokument som skall lämnas in varje år för varje producentorganisation inom den frist som fastställs i artikel 7.1 i förordning (EG) nr 2636/95.
Medlemsstat:
- Producentorganisationens europeiska serienummer (1):
STÖD BEVILJAT FÖR DET .............................. ÅRET EFTER DATUMET FÖR DET SÄRSKILDA GODKÄNNANDET AV PRODUCENTORGANISATIONEN
1. Faktorer för beräkning av stödet Produkter Produktionsvärde: Omsättning vid första försäljning av de varor som omfattas av kvalitetsplanen (2) (3) 19 . . Utgifter (3) för undersökningar i samband med genomförandet av kvalitetsplanen 19 . . Varuslag Nummer i Gemensamma tulltaxen Omsättning Kvantitet (ton) 2. Beräkning av stödet Administrationskostnader enligt artikel 6.2 i förordning (EG) nr 2636/95 för genomförandet av kvalitetsförbättringsplanen Stöd beviljat enligt artikel 7b.1 i förordning (EEG) nr 3759/92 19 . . Beviljat stöd i procent, beräknat enligt artikel 7b.2 i förordning (EEG) nr 3759/92 % av produktionsvärdet % av undersökningsoch administrationskostnaderna
c) e) Totalt Härmed bekräftas
a) att producentorganisationen har skilda räkenskaper för de produkter som omfattas av kvalitetsplanen,
b) att kostnaderna i fråga är avsatta för genomförandet av kvalitetsplanen,
c) att beloppet för de administrationskostnader som anges i artikel 7b i förordning (EEG) nr 3759/92 har fastställts enligt bestämmelserna i förordning (EG) nr 2636/95 och godkänts av de behöriga myndigheterna i medlemsstaten.
Den behöriga myndighetens stämpel och underskrift
(1) Serienumret i den förteckning över producentorganisationer som offentliggörs varje år i Europeiska gemenskapernas officiella tidning enligt artikel 6 i förordning (EEG) nr 105/76.
(2) Omsättning och kvantitet av de berörda produkterna under det år för vilket stödet begärs.
(3) Belopp i nationell valuta.
>Slut Grafik>
BILAGA III
>Start Grafik>
Återbetalningar under 19 . . av stöd som betalats ut i enlighet med artikel 7b i förordning (EEG) nr 3759/92.
Dokument som skall lämnas in varje år för varje producentorganisation efter varje verkställd återbetalning. Tabellen skall varje gång fyllas i både för det aktuella året och för de föregående åren.
Medlemsstat: - Producentorganisationens europeiska serienummer (1): - Producentorganisation (namn och adress): - Datum för särskilt godkännande för förbättring av kvaliteten: Datum för medlemsstatens indrivning Datum för medlemsstatens ursprungliga utbetalning Stöd som återbetalas till medlemsstaten Belopp som skall dras ifrån FFU:s bidrag
Återbetalningar under det andra året efter det särskilda godkännandet Återbetalningar under det tredje året efter det särskilda godkännandet Återbetalningar under det fjärde året efter det särskilda godkännandet Återbetalningar under det . . . året efter det särskilda godkännandet Den behöriga myndighetens stämpel och underskrift
(1) Serienumret i den förteckning över producentorganisationer som offentliggörs varje år i Europeiska gemenskapernas officiella tidning enligt artikel 6 i förordning (EEG) nr 105/76.
>Slut Grafik>