Ändring av förordning (EEG) nr 3846/87 om upprättandet av en exportbidragsnomenklatur för jordbruksprodukter
Avis juridique important
Kommissionens förordning (EG) nr 381/1999 av den 19 februari 1999 om ändring av förordning (EEG) nr 3846/87 om upprättandet av en exportbidragsnomenklatur för jordbruksprodukter Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 046 , 20/02/1999 s. 0028 - 0032
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 381/1999 av den 19 februari 1999 om ändring av förordning (EEG) nr 3846/87 om upprättandet av en exportbidragsnomenklatur för jordbruksprodukter
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 804/68 av den 27 juni 1968 om den gemensamma organisationen av marknaden för mjölk och mjölkprodukter (1), senast ändrad genom förordning (EG) nr 1587/96 (2), särskilt artikel 17.14 i denna, och
av följande skäl:
I kommissionens förordning (EEG) nr 3846/87 (3), senast ändrad genom förordning (EG) nr 2742/98 (4), fastställs en exportbidragsnomenklatur för jordbruksprodukter baserad på Kombinerade nomenklaturen. I exportnomenklaturen fastställs kraven på de enskilda produktkoderna av ost som beviljas exportbidrag, särskilt vad gäller högsta vattenhalt och lägsta fetthalt. Det har visat sig vara nödvändigt att anpassa kraven för vissa ostsorter för att bättre motsvara de exporterade produkternas faktiska beskaffenhet.
I fotnoterna till sektor 9 i bilagan till den förordningen fastställs regler för hur bidragen för mjölk och mjölkprodukter skall beviljas och beräknas. Enligt dessa regler skall bidrag inte beviljas för substanser andra än mjölkprodukter med undantag för sackaros. Små mängder av vissa av dessa substanser krävs vid tillverkningen och/eller konserveringen av vissa produkter. För att undvika praktiska problem bör dessa i viss mån inte tas med i beräkningen och fotnoterna bör anpassas i enlighet med detta.
Ordalydelsen i fotnot 1 har sedan den 1 april 1998 lett till olika tolkningar och tillämpningar för de produkter i flytande form som omfattas av KN-nummer 0401, 0403 och 0404. Texten till fotnoten bör således förtydligas för att garantera enhetlig tillämpning för alla mjölkprodukter i flytande form och de berörda parterna ges möjlighet att på begäran tillämpa detta förtydligande retroaktivt.
De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från Förvaltningskommittén för mjölk och mjölkprodukter.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Sektor 9 i bilagan till förordning (EEG) nr 3846/87 skall ändras på följande sätt:
1) Uppgifterna om KN-nummer 0401 skall lyda som följer:
"Mjölk och grädde, inte koncentrerade och inte försatta med socker eller annat sötningsmedel (15):"
2) Uppgifterna om KN-nummer ex 0406 90 87 och ex 0406 90 88 skall ersättas med uppgifterna i bilaga I.
3) Fotnoterna 1, 2, 4, 13 och 14 skall ersättas med fotnoterna i bilaga II.
4) Följande fotnot skall läggas till som fotnot 15:
"(15) Produkterna får innehålla små mängder tillsatser av andra substanser än mjölkprodukter som krävs för tillverkningen eller konserveringen. Om tillsatserna utgör högst 0,5 viktprocent av hela produkten skall de tas med i beräkningen av bidraget. Om andelen tillsatser emellertid överskrider 0,5 viktprocent av hela produkten skall de inte tas med i beräkningen av bidraget.
Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange om produkter har tillsatts, och i förekommande fall den maximala halten av dessa tillsatser."
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft den sjunde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
På den sökandes begäran skall fotnot 1 till artikel 1.3 tillämpas från och med den 1 april 1998.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 19 februari 1999.
På kommissionens vägnar
Franz FISCHLER
Ledamot av kommissionen
(1) EGT L 148, 28.6.1968, s. 13.
(2) EGT L 206, 16.8.1996, s. 21.
(3) EGT L 366, 24.12.1987, s. 1.
(4) EGT L 348, 23.12.1998, s. 1.
BILAGA I
>Plats för tabell>
BILAGA II
"(1) Om den produkt som omfattas av detta undernummer är försatt med vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle skall andelen vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle inte tas med i beräkningen av bidragsbeloppet.
Produkterna får innehålla små tillsatser av andra substanser än mjölkprodukter som krävs för tillverkningen eller konserveringen. Om tillsatserna utgör högst 0,5 viktprocent av hela produkten skall de tas med i beräkningen av bidraget. Om andelen tillsatser emellertid överskrider 0,5 viktprocent av hela produkten skall de inte tas med i beräkningen av bidraget.
Om en produkt som omfattas av detta undernummer består av permeat skall exportbidrag inte beviljas.
Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange om produkten består av permeat och om den är försatt med andra substanser än mjölkprodukter, vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle, och i förekommande fall
- den maximala halten i viktprocent av andra substanser än mjölkprodukter, vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle som tillsatts per 100 kg av den färdiga produkten, särskilt
- laktoshalten i den tillsatta vasslen.
(2) Om den produkt som omfattas av detta undernummer är försatt med vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle skall andelen vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle inte tas med i beräkningen av bidragsbeloppet.
Produkterna får innehålla små mängder tillsatser av andra substanser än mjölkprodukter som krävs för tillverkningen eller konserveringen. Om tillsatserna utgör högst 0,5 viktprocent av hela produkten skall de tas med i beräkningen av bidraget. Om andelen tillsatser emellertid överskrider 0,5 viktprocent av hela produkten skall de inte tas med i beräkningen av bidraget.
Om en produkt som omfattas av detta undernummer består av permeat skall exportbidrag inte beviljas.
Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange om produkten består av permeat och om den är försatt med andra substanser än mjölkprodukter, vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle, och i förekommande fall
- den maximala halten i viktprocent av andra substanser än mjölkprodukter, vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle som tillsatts per 100 kg av den färdiga produkten, särskilt
- laktoshalten i den tillsatta vasslen."
"(4) Bidraget per 100 kg av produkter enligt detta undernummer skall vara lika med summan av följande faktorer:
a) Det belopp per kilogram som anges, multiplicerat med vikten av den andel mjölkprodukter som 100 kg av produkten innehåller. Produkterna får innehålla små mängder tillsatser av andra substanser än mjölkprodukter som krävs för tillverkningen eller konserveringen. Om tillsatserna utgör högst 0,5 viktprocent av hela produkten skall de tas med i beräkningen av bidraget. Om andelen tillsatser emellertid överskrider 0,5 viktprocent av hela produkter skall de inte tas med i beräkningen av bidraget.
Om produkten är försatt med vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle skall det belopp per kilogram som anges multipliceras med andelen mjölkprodukter med avdrag för vikten av försatt vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle som 100 kg av produkten innehåller.
b) En faktor som beräknas i enlighet med bestämmelserna i artikel 16.3 i kommissionens förordning (EG) nr 174/1999 (EGT L 20, 27.1.1999, s. 8).
Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange om produkten består av permeat och om den är försatt med andra substanser än mjölkprodukter, vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle, och i förekommande fall
- den maximala halten i viktprocent av sackaros, andra substanser än mjölkprodukter, vassle, laktos, kasein, kaseinater, permeat, produkter med KN-nummer 3504 eller produkter utvunna ur vassle som tillsatts per 100 kg av den färdiga produkten, särskilt
- laktoshalten i den tillsatta vasslen.
Om produktens andel av mjölkprodukter består av permeat skall exportbidrag inte beviljas."
"(13) Produkterna får innehålla små mängder tillsatser av andra substanser än mjölkprodukter som krävs för tillverkningen eller konserveringen. Om tillsatserna utgör högst 0,5 viktprocent av hela produkten skall de tas med i beräkningen av bidraget. Om andelen tillsatser emellertid överskrider 0,5 viktprocent av hela produkten skall de inte tas med i beräkningen av bidraget.
Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange om produkten är försatt med andra substanser än mjölkprodukter, och i förekommande fall den maximala halten i viktprocent av andra substanser än mjölkprodukter som tillsatts per 100 kg av den färdiga produkten.
(14) Bidraget per 100 kg av produkter enligt detta undernummer skall vara lika med summan av följande faktorer:
a) Det belopp per kilogram som anges, multiplicerat med vikten av den andel mjölkprodukter som 100 kg av produkten innehåller. Produkterna får innehålla små mängder tillsatser av andra substanser än mjölkprodukter som krävs för tillverkningen eller konserveringen. Om tillsatserna utgör högst 0,5 viktprocent av hela produkten skall de tas med i beräkningen av bidraget. Om andelen tillsatser emellertid överskrider 0,5 viktprocent av hela produkten skall de inte tas med i beräkningen av bidraget.
b) En faktor som beräknas i enlighet med bestämmelserna i artikel 16.3 i kommissionens förordning (EG) nr 174/1999 (EGT L 20, 27.1.1999, s. 8).
Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange den maximala halten i viktprocent av sackaros och om produkten är försatt med andra substanser än mjölkprodukter, och i förekommande fall den maximala halten i viktprocent av andra substanser än mjölkprodukter som tillsatts per 100 kg av den färdiga produkten."