Klassificeringen av vissa varor i Kombinerade nomenklaturen
Avis juridique important
Kommissionens förordning (EG) nr 1218/1999 av den 14 juni 1999 om klassificeringen av vissa varor i Kombinerade nomenklaturen Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 148 , 15/06/1999 s. 0009 - 0013
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 1218/1999
av den 14 juni 1999
om klassificeringen av vissa varor i Kombinerade nomenklaturen
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan(1), senast ändrad genom kommissionens förordning (EG) nr 861/1999(2), särskilt artikel 9 i denna, och
av följande skäl:
Skälen nedan är grundrättsaktens. Ändringsrättsakternas skäl: förordning (EU) 2019/1391.
(1) För att åstadkomma en enhetlig tillämpning av den kombinerade nomenklatur som intagits i bilagan till ovan nämnda förordning bör bestämmelser antas avseende klassificeringen av de varor som intagits i bilagan till den här förordningen.
(2) De allmänna reglerna för hur Kombinerade nomenklaturen skall tolkas har fastställts i förordning (EEG) nr 2658/87. Dessa regler skall också tillämpas på all annan nomenklatur som baseras på denna, även om detta gäller endast delvis eller om underuppdelningar eventuellt gjorts som tillägg till den, och som fastställts genom särskilda gemenskapsbestämmelser för tillämpningen av tullmässiga, eller andra åtgärder inom ramen för varuutbytet.
(3) Med tillämpning av dessa allmänna regler måste de varor som beskrivs i första kolumnen i tabellen i bilagan till den här förordningen hänföras till de nummer i Kombinerade nomenklaturen som anges i andra kolumnen med stöd av den motivering som anges i tredje kolumnen.
(4) Om inte annat följer av gällande bestämmelser i gemenskapen avseende systemen för dubbelkontroll samt övervakning på gemenskapsnivå, i förväg eller i efterhand, av textilvaror som importeras till gemenskapen, är det lämpligt att bindande tulltaxeupplysningar i fråga om klassificering av varor i Kombinerade nomenklaturen som lämnats av tullmyndigheterna i medlemsstaterna och som inte överensstämmer med den här förordningen får fortsätta att åberopas av innehavaren under en period av 60 dagar, i enlighet med bestämmelserna i artikel 12.6 i rådets förordning (EEG) nr 2913/92 av den 12 oktober 1992 om inrättandet av en tullkodex för gemenskapen(3).
(5) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från sektionen för tulltaxe- och statistiknomenklatur inom tullkodexkommittén.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
De varor som beskrivs i första kolumnen i tabellen i bilagan hänförs till de nummer i Kombinerade nomenklaturen som anges i andra kolumnen i samma tabell.
Artikel2¶
Om inte annat följer av gällande bestämmelser i gemenskapen avseende systemen för dubbelkontroll samt övervakning på gemenskapsnivå, i förväg eller i efterhand, av textilvaror som importeras till gemenskapen får bindande tulltaxeupplysningar i fråga om klassificering av varor i Kombinerade nomenklaturen, som lämnats av tullmyndigheterna i medlemsstaterna och som inte överensstämmer med den här förordningen, fortsätta att åberopas, i enlighet med bestämmelserna i artikel 12.6 i rådets förordning (EEG) nr 2913/92 under en period av 60 dagar.
Artikel3¶
Denna förordning träder i kraft den tjugoförsta dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
BILAGA
| Varubeskrivning | Klassificering KN-nummer | Motivering |
|---|---|---|
| (1) | (2) | (3) |
| 1. Trädgårdsbaldakin med måtten 3 x 3 m, bestående av en väv av polyetenremsor med en bredd av mindre än 5 mm med en beläggning på båda sidor av plastmaterial som kan ses med blotta ögat. Varan inkommer med metallpinnar, som bildar stommen i den, samt linsträckare som gör att den kan fästas i marken | 39269091 | Klassificering på grundval av de allmänna bestämmelserna 1, 3 b och 6 för tolkning av Kombinerade nomenklaturen, anmärkning 2 a till kapitel 59 och av texten till KN-nr 3926, 392690 och 39269091 |
| 2. Lätt, löst sittande trikåplagg (100 % bomull), täckt med tryckta dekorativa motiv, som når ner till mitten av låret (total längd 90 cm). Det har rund urringning med en påsydd kant av trikå och korta ärmar. Ärmsluten och nederkanten på plagget är fållade och det finns ca 10 cm långa sidslitsar i nederkanten. (klänning) (Se foto nr 580) | 61044200 | Klassificering på grundval av de allmänna bestämmelserna 1 och 6 för tolkning av Kombinerade nomenklaturen och av texten till KN-nr 6104 och 61044200 Se även de förklarande anmärkningarna till Kombinerade nomenklaturen avseende KN-nr 61044100 till 61044900 Klassificering som nattlinne är utesluten därför att plagget på grund av sin karaktär lika gärna kan bäras i sängen som på andra ställen och det är därför inte avsett att bäras uteslutande eller huvudsakligen som nattplagg På grund av sin längd kan plagget inte klassificeras enligt KN-nr 6109 |
| 3. Lätt, löst sittande trikåplagg (100 % bomull), täckt med tryckta dekorativa motiv, som når till nedanför knäna (total längd 120 cm), och är ärmlöst. Det har en låg, rund urringning med en påsydd kant av trikå. Neder-kanten av plagget är fållad och har sidslitsar som är ca 22 cm långa (klänning) (Se foto nr 581) | 61044200 | Klassificering på grundval av de allmänna bestämmelserna 1 och 6 för tolkning av Kombinerade nomenklaturen och av texten till KN-nr 6104 och 61044200 Se även de förklarande anmärkningar till Kombinerade nomenklaturen avseende KN-nr 61044100 till 61044900 Klassificering som nattlinne är utesluten därför att plagget på grund av sin karaktär lika gärna kan bäras i sängen som på andra ställen och det är därför inte avsett att bäras uteslutande eller huvudsakligen som nattplagg På grund av sin längd kan plagget inte klassificeras enligt KN-nr 6109 |
| 4. Klädesplagg av enfärgat väv av 100 % polyamid med en tjocklek av 0,1 mm, på insidan belagd med icke-poröst plastmaterial (polyuretan) och med kviltat foder Plagget har två kragar, varav den ena är gjord av en ruggad luggvara av trikå, och genomgående öppning fram, som tillsluts från vänster till höger med hjälp av tryckknappar Det har långa ärmar med blixtlås i nederkanterna och två isydda fickor i midjehöjd Plagget når ner till höfterna (total längd 75 cm) och har en åtdragningsanordning nertill (plagg liknande en anorak) (Se foto nr 583) | 62019300 | Klassificering på grundval av de allmänna bestämmelserna 1 och 6 för tolkning av Kombinerade nomenklaturen, anmärkning 2 a 1 till kapitel 59, anmärkning 8 till kapitel 62 och av texten till Kn-nr 6201 och 62019300 Plagget är tillverkat av en väv vars beläggning inte kan ses med blotta ögat |
| 5. Vävt, tvåfärgat plagg av syntetfibrer (100 % nylon), ärmlöst, avsett att täcka överdelen av kroppen ner till höfterna. Plagget är V-ringat och har genomgående öppning fram som tillsluts med blixtlås samt är åtdraget med resårband i nederkanten. Nederkanten av de vida ärmhålen är delvis försedd med resår. Plagget har en ytterficka med kardborrknäppning, hällor och ett justerbart textilskärp med spänne Plagget är helfodrat. Det innehåller två stycken fram och ett stycke bak som alla är gjorda av skumplastmaterial (Andra kläder) (Se foto nr 582) | 62114390 | Klassificering på grundval av de allmänna bestämmelserna 1 och 6 för tolkning av Kombinerade nomenklaturen, anmärkning 8 till kapitel 62 och av texten till KN-nr 6211, 621143 och 62114390 Se även de förklarande anmärkningarna till Harmoniserade systemet nr 6211 Plagget kan på grund av sin karaktär inte anses utgöra en flytväst enligt nr 6307 |
| 6. Trädgårdsbaldakin med måtten 3 x 3 m, bestående av en täckning gjord av tjock väv av 100 % bomull som inkommer med metallpinnar, som bildar stommen i den, samt linsträckare som gör att den kan fästas i marken Väven bildar ett tak och täcker de fyra metallpinnarna (Se foto nr 588) | 63069100 | Klassificering på grundval av de allmänna bestämmelserna 1, 3 b och 6 för tolkning av Kombinerade nomenklaturen, anmärkning 1 till kapitel 63 och av texten till KN-nr 6306 och 63069100 Varan kan inte anses utgöra ett tält eftersom den är öppen på alla fyra sidorna |
1 Fotografierna är av rent vägledande karaktär.