Genomförande av rådets förordning (EG) nr 1165/98 om konjunkturstatistik med avseende på definitionen av industriella huvudgrupper
Avis juridique important
Kommissionens förordning (EG) nr 586/2001 av den 26 mars 2001 om genomförande av rådets förordning (EG) nr 1165/98 om konjunkturstatistik med avseende på definitionen av industriella huvudgrupper Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 086 , 27/03/2001 s. 0011 - 0014
Kommissionens förordning (EG) nr 586/2001
av den 26 mars 2001
om genomförande av rådets förordning (EG) nr 1165/98 om konjunkturstatistik med avseende på definitionen av industriella huvudgrupper
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EG) nr 1165/98 av den 19 maj 1998 om konjunkturstatistik(1), särskilt artikel 3 och artikel 17 c i denna, och
av följande skäl:
Skälen nedan är grundrättsaktens. Ändringsrättsakternas skäl: förordning (EG) nr 656/2007.
(1) Genom förordning (EG) nr 1165/98 fastställs en gemensam ram för utarbetandet av kortperiodisk gemenskapsstatistik om konjunkturutvecklingen.
(2) Enligt artikel 3 och artikel 17 c i förordning (EG) nr 1165/98 krävs genomförandeåtgärder för definitionen av de industriella huvudgrupperna.
(3) Definitionen av de industriella huvudgrupperna bygger på den statistiska näringsgrensindelningen i Europeiska gemenskapen, rådets förordning (EEG) nr 3037/90(2), senast ändrad genom kommissionens förordning (EG) nr 761/93(3) (NACE Rev. 1). För att skilja mellan de industriella huvudgrupperna används gruppnivån (tresiffrig).
(4) Det åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från Kommittén för det statistiska programmet, inrättad genom rådets beslut 89/382/EEG, Euratom(4).
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EG) nr 1165/98 av den 19 maj 1998 om konjunkturstatistik, särskilt artikel 3 och artikel 17 c i denna, och
(1) Genom förordning (EG) nr 1165/98 fastställs en gemensam ram för utarbetandet av kortperiodisk gemenskapsstatistik om konjunkturutvecklingen.
(2) Enligt artikel 3 och artikel 17 c i förordning (EG) nr 1165/98 krävs genomförandeåtgärder för definitionen av de industriella huvudgrupperna.
(3) Definitionen av de industriella huvudgrupperna bygger på den statistiska näringsgrensindelningen i Europeiska gemenskapen, rådets förordning (EEG) nr 3037/90, senast ändrad genom kommissionens förordning (EG) nr 761/93 (NACE Rev. 1). För att skilja mellan de industriella huvudgrupperna används gruppnivån (tresiffrig).
(4) Det åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från Kommittén för det statistiska programmet, inrättad genom rådets beslut 89/382/EEG, Euratom.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶Definition av de industriella huvudgrupperna
Ändrad genom förordning (EG) nr 656/2007.
Fördelningen av grupperna enligt NACE Rev. 2 till de industriella huvudgrupperna anges i bilagan till denna förordning.
Artikel2¶I fall då uppgifter på gruppnivå enligt NACE Rev. 2 saknas
Ändrad genom förordning (EG) nr 656/2007.
Medlemsstater som inte beräknar de statistiska uppgifterna enligt förordning (EG) nr 1165/98 på gruppnivå i NACE Rev. 2 får beräkna de nationella vikterna för grupperna inom en huvudgrupp för att dela upp de huvudgruppsbaserade uppgifterna i grupper.
De medlemsstater som gör fördelningen till de industriella huvudgrupperna delvis eller helt på grundval av huvudgrupperna i NACE Rev. 2 skall informera Eurostat om de vikter som tillämpats för uppdelningen i grupper enligt NACE Rev. 2.
Artikel3¶Tillämpning av definitionerna
Ändrad genom förordning (EG) nr 656/2007.
Medlemsstaterna skall tillämpa de i bilagan angivna definitionerna på statistiska uppgifter som meddelas enligt förordning (EG) nr 1165/98 från och med den 1 januari 2009; medlemsstaterna skall, i samband med tillämpningen av de i bilagan angivna definitionerna, vidta de åtgärder som krävs för att se till att befintliga statistiska uppgifter som omfattas av förordning (EG) nr 1165/98 omarbetas genom omräkning eller skattning så att de överensstämmer med dessa definitioner.
Artikel4¶Information om överensstämmelse med definitionerna
Varje medlemsstat skall på begäran till kommissionen översända all relevant information huruvida deras statistiska uppgifter överensstämmer med de i bilagan angivna definitionerna.
Artikel5¶Ikraftträdande
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
BILAGA
| NACE Rev. 2 | Benämning i NACE Rev. 2 | Aggregerad klassifikation |
|---|---|---|
| 07 | Utvinning av metallmalmer | Insatsvaror |
| 08 | Annan utvinning av mineral | Insatsvaror |
| 09 | Service till utvinning | Insatsvaror |
| 10.6 | Tillverkning av kvarnprodukter och stärkelse | Insatsvaror |
| 10.9 | Framställning av beredda djurfoder | Insatsvaror |
| 13.1 | Garntillverkning | Insatsvaror |
| 13.2 | Vävnadstillverkning | Insatsvaror |
| 13.3 | Blekning, färgning och annan textilberedning | Insatsvaror |
| 16 | Tillverkning av trä och varor av trä, kork, rotting o.d. utom möbler | Insatsvaror |
| 17 | Pappers- och pappersvarutillverkning | Insatsvaror |
| 20.1 | Tillverkning av baskemikalier, gödselmedel och kväveprodukter, plaster och syntetgummi i obearbetad form | Insatsvaror |
| 20.2 | Tillverkning av bekämpningsmedel och andra lantbrukskemiska produkter | Insatsvaror |
| 20.3 | Tillverkning av färg, lack, tryckfärg m.m. | Insatsvaror |
| 20.5 | Tillverkning av andra kemiska produkter | Insatsvaror |
| 20.6 | Konstfibertillverkning | Insatsvaror |
| 22 | Tillverkning av gummi- och plastvaror | Insatsvaror |
| 23 | Tillverkning av andra icke-metalliska mineraliska produkter | Insatsvaror |
| 24 | Stål- och metallframställning | Insatsvaror |
| 25.5 | Smidning, pressning, prägling och valsning av metall; pulvermetallurgi | Insatsvaror |
| 25.6 | Beläggning och överdragning av metall; metallegoarbeten | Insatsvaror |
| 25.7 | Tillverkning av bestick, verktyg och andra järnhandelsvaror | Insatsvaror |
| 25.9 | Annan metallvarutillverkning | Insatsvaror |
| 26.1 | Tillverkning av elektroniska komponenter och kretskort | Insatsvaror |
| 26.8 | Tillverkning av magnetiska och optiska medier | Insatsvaror |
| 27.1 | Tillverkning av elmotorer, generatorer och transformatorer samt eldistributions- och elkontrollapparater | Insatsvaror |
| 27.2 | Batteri- och ackumulatortillverkning | Insatsvaror |
| 27.3 | Tillverkning av ledningar och kablar och kabeltillbehör | Insatsvaror |
| 27.4 | Tillverkning av belysningsarmatur | Insatsvaror |
| 27.9 | Tillverkning av annan elapparatur | Insatsvaror |
| 05 | Kolutvinning | Energi |
| 06 | Utvinning av råpetroleum och naturgas | Energi |
| 19 | Tillverkning av stenkolsprodukter och raffinerade petroleumprodukter | Energi |
| 35 | Försörjning av el, gas, värme och kyla | Energi |
| 36 | Vattenförsörjning | Energi |
| 25.1 | Byggnadsmetallvarutillverkning | Kapitalvaror |
| 25.2 | Tillverkning av cisterner, tankar, kar och andra behållare av metall | Kapitalvaror |
| 25.3 | Tillverkning av ånggeneratorer utom varmvattenpannor för centraluppvärmning | Kapitalvaror |
| 25.4 | Tillverkning av vapen och ammunition | Kapitalvaror |
| 26.2 | Tillverkning av datorer och kringutrustning | Kapitalvaror |
| 26.3 | Tillverkning av kommunikationsutrustning | Kapitalvaror |
| 26.5 | Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering samt ur | Kapitalvaror |
| 26.6 | Tillverkning av strålningsutrustning samt elektromedicinsk och elektroterapeutisk utrustning | Kapitalvaror |
| 28 | Tillverkning av övriga maskiner | Kapitalvaror |
| 29 | Tillverkning av motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar | Kapitalvaror |
| 30.1 | Skepps- och båtbyggeri | Kapitalvaror |
| 30.2 | Tillverkning av rälsfordon | Kapitalvaror |
| 30.3 | Tillverkning av luftfartyg, rymdfarkoster o.d. | Kapitalvaror |
| 30.4 | Tillverkning av militära stridsfordon | Kapitalvaror |
| 32.5 | Tillverkning av medicinsk och dental utrustning | Kapitalvaror |
| 33 | Reparation och installation av maskiner och apparater | Kapitalvaror |
| 26.4 | Tillverkning av hemelektronik | Varaktiga konsumtionsvaror |
| 26.7 | Tillverkning av optiska instrument och fotoutrustning | Varaktiga konsumtionsvaror |
| 27.5 | Tillverkning av hushållsmaskiner och hushållsapparater | Varaktiga konsumtionsvaror |
| 30.9 | Övrig tillverkning av transportmedel | Varaktiga konsumtionsvaror |
| 31 | Tillverkning av möbler | Varaktiga konsumtionsvaror |
| 32.1 | Tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror samt bijouterier | Varaktiga konsumtionsvaror |
| 32.2 | Tillverkning av musikinstrument | Varaktiga konsumtionsvaror |
| 10.1 | Beredning och hållbarhetsbehandling av kött och köttvaror | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 10.2 | Beredning och hållbarhetsbehandling av fisk samt skal- och blötdjur | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 10.3 | Beredning och hållbarhetsbehandling av frukt, bär och grönsaker | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 10.4 | Framställning av vegetabiliska och animaliska oljor och fetter | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 10.5 | Mejerivaru- och glasstillverkning | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 10.7 | Tillverkning av bageri- och mjölprodukter | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 10.8 | Annan livsmedelsframställning | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 11 | Framställning av drycker | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 12 | Tobaksvarutillverkning | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 13.9 | Annan textilietillverkning | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 14 | Tillverkning av kläder | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 15 | Tillverkning av läder, läder- och skinnvaror m.m. | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 18 | Grafisk produktion och reproduktion av inspelningar | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 20.4 | Tillverkning av rengöringsmedel, parfym och toalettartiklar | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 21 | Tillverkning av farmaceutiska basprodukter och läkemedel | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 32.3 | Tillverkning av sportartiklar | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 32.4 | Tillverkning av spel och leksaker | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
| 32.9 | Övrig tillverkning | Icke varaktiga konsumtionsvaror |
1 EGT L 162, 5.6.1998, s. 1.
2 EGT L 293, 24.10.1990, s. 1.
3 EGT L 83, 3.4.1993, s. 1.
4 EGT L 181, 28.6.1989, s. 47.