lagen.nu
(EG) nr 694/2003

En enhetlig utformning av de dokument för förenklad transitering (FTD) och dokument för förenklad järnvägstransitering (FRTD) som det föreskrivs om i förordning (EG) nr 693/2003

Titel
Rådets förordning (EG) nr 694/2003 av den 14 april 2003 om en enhetlig utformning av de dokument för förenklad transitering (FTD) och dokument för förenklad järnvägstransitering (FRTD) som det föreskrivs om i förordning (EG) nr 693/2003
CELEX
32003R0694
Datum
2003-04-14
Konsoliderad t.o.m.
2023-12-27
Källa
eur-lex.europa.eu
Konsoliderad versionTexten nedan är Publikationsbyråns konsoliderade version, med ändringar införda genom förordning (EU) 2023/2667. Grundrättsakten och ändringsrättsakterna är de officiella texterna.

Avis juridique important

Rådets förordning (EG) nr 694/2003 av den 14 april 2003 om en enhetlig utformning av de dokument för förenklad transitering (FTD) och dokument för förenklad järnvägstransitering (FRTD) som det föreskrivs om i förordning (EG) nr 693/2003 Europeiska unionens officiella tidning nr L 099 , 17/04/2003 s. 0015 - 0021

Rådets förordning (EG) nr 694/2003

av den 14 april 2003

om en enhetlig utformning av de dokument för förenklad transitering (FTD) och dokument för förenklad järnvägstransitering (FRTD) som det föreskrivs om i förordning (EG) nr 693/2003

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 62.2 i detta,

med beaktande av kommissionens förslag(1),

med beaktande av Europaparlamentets yttrande(2), och

av följande skäl:

Skälen nedan är grundrättsaktens. Ändringsrättsakternas skäl: förordning (EU) 2023/2667.

(1) I syfte att förbereda nya medlemsstaters anslutning bör gemenskapen ta hänsyn till speciella situationer som kan uppstå på grund av utvidgningen och lägga fram den lagstiftning som krävs för att undvika framtida problem när det gäller passage av de yttre gränserna.

(2) Genom rådets förordning (EG) nr 693/2003(3) införs ett dokument för förenklad transitering (Facilitated Transit Document, FTD) och ett dokument för förenklad järnvägstransitering (Facilitated Rail Transit Document, FRTD) för särskild transitering landvägen för medborgare i tredje land som med nödvändighet måste passera genom en eller flera medlemsstaters territorium för att resa mellan två delar av sitt eget land som inte är geografiskt sammanhängande. Dessa dokument bör ges en enhetlig utformning.

(3) De enhetliga modellerna bör innehålla alla nödvändiga uppgifter och uppfylla mycket höga tekniska krav, särskilt i fråga om skydd mot hel- och delförfalskningar. De enhetliga modellerna bör också kunna användas i samtliga medlemsstater och innehålla allmänt igenkännliga säkerhetsdetaljer som kan uppfattas med blotta ögat.

(4) Befogenheterna att utforma sådana gemensamma krav bör delegeras till kommissionen, som bör biträdas av den kommitté som inrättats genom artikel 6 i rådets förordning (EG) nr 1683/95 av den 29 maj 1995 om en enhetlig utformning av visumhandlingar(4).

(5) För att undvika att uppgifterna i fråga sprids till fler personer än nödvändigt är det också viktigt att varje medlemsstat som utfärdar dokumentet för förenklad transitering och dokumentet för förenklad järnvägstransitering utser endast ett organ för tryckningen av det enhetligt utformade dokumentet för förenklad transitering och dokumentet för förenklad järnvägstransitering, dock utan att hinder föreligger att vid behov kunna ersätta organet med ett annat organ. Av säkerhetsskäl bör varje sådan medlemsstat underrätta kommissionen och de övriga medlemsstaterna om det behöriga organets namn.

(6) De åtgärder som är nödvändiga för att genomföra denna förordning bör antas i enlighet med rådets beslut 1999/468/EG av den 28 juni 1999 om de förfaranden som skall tillämpas vid utövandet av kommissionens genomförandebefogenheter(5).

(7) I enlighet med artiklarna 1 och 2 i det till Fördraget om Europeiska unionen och Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen fogade protokollet om Danmarks ställning deltar Danmark inte i antagandet av denna förordning, som inte är bindande för eller tillgänglig i Danmark. Eftersom denna förordning bygger på Schengenregelverket enligt bestämmelserna i avdelning IV tredje delen i Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, skall Danmark, i enlighet med artikel 5 i nämnda protokoll, inom en tid av sex månader efter det att rådet har antagit denna förordning besluta om huruvida det skall genomföra denna förordning i sin nationella lagstiftning.

(8) När det gäller Island och Norge utgör denna förordning, i enlighet med avtalet mellan Europeiska unionens råd och Republiken Island och Konungariket Norge om dessa båda staters associering till genomförandet, tillämpningen och utvecklingen av Schengenregelverket(6), en utveckling av bestämmelser i Schengenregelverket vilka omfattas av det område som avses i artikel 1 B i rådets beslut 1999/437/EG av den 17 maj 1999 om vissa tillämpningsföreskrifter för det avtalet(7).

(9) Denna förordning innebär en utveckling av bestämmelser i Schengenregelverket i vilka Förenade kungariket inte deltar i enlighet med rådets beslut 2002/365/EG av den 29 maj 2000 om en begäran från Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland om att få delta i vissa bestämmelser i Schengenregelverket(8). Förenade kungariket deltar därför inte i antagandet av denna förordning, som inte är bindande för eller tillämplig i Förenade kungariket.

(10) Denna förordning innebär en utveckling av bestämmelser i Schengenregelverket i vilka Irland inte deltar i enlighet med rådets beslut 2002/192/EG av den 28 februari 2002 om Irlands begäran om att få delta i vissa bestämmelser i Schengenregelverket(9). Irland deltar därför inte i antagandet av denna förordning, som inte är bindande för eller tillämplig i Irland.

(11) Denna förordning utgör en rättsakt som bygger vidare på Schengenregelverket eller som på annat sätt hänför sig till det regelverket i den mening som avses i artikel 3.1 i anslutningsakten.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Ändrad genom förordning (EU) 2023/2667.

1. Dokument för förenklad transitering (FTD) som utfärdas av medlemsstaterna enligt vad som avses i artikel 2.1 i förordning (EG) nr 693/2003 ska utfärdas i det digitala format som avses i förordning (EG) nr 1683/95 och innehålla de datafält som anges i bilaga I till den här förordningen. De ska ha samma värde som viseringar med territoriellt begränsad giltighet för transitering. Dessutom ska det i det digitala formatet tydligt anges att det utfärdade dokumentet är ett FTD.

2. Dokument för förenklad järnvägstransitering (FRTD) som utfärdas av medlemsstaterna enligt vad som avses i artikel 2.2 i förordning (EG) nr 693/2003 ska utfärdas i det digitala format som avses i förordning (EG) nr 1683/95 och innehålla de datafält som anges i bilaga II till den här förordningen. De ska ha samma värde som viseringar med territoriellt begränsad giltighet för transitering. Dessutom ska det i det digitala formatet tydligt anges att det utfärdade dokumentet är ett FRTD.

Artikel2

Ändrad genom förordning (EU) 2023/2667.

1. Tekniska specifikationer för det digitala formatet för FTD och FRTD ska fastställas i enlighet med det förfarande som avses i artikel 4.2 i fråga om bland annat

a) tekniska standarder och metoder för

i) kodning av informationen i de digitala FTD och FRTD i form av en 2D-streckkod,

ii) ansiktsbilden,

b) specifikationer för generering av den utskriftsvänliga versionen av de digitala FTD och FRTD.

c) övriga föreskrifter avseende ifyllandet av det enhetligt utformade dokumentet för förenklad transitering och dokumentet för förenklad järnvägstransitering.

2. Kommissionen får, genom en genomförandeakt som antas i enlighet med det granskningsförfarande som ska tillämpas enligt artikel 4.2 i den här förordningen jämförd med övergångsbestämmelsen i artikel 13.1 c i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 182/2011, besluta att de tekniska specifikationer som avses i punkt 1 i den här artikeln ska vara hemliga och inte offentliggöras. I sådana fall ska dessa tekniska specifikationer göras tillgängliga endast för personer som vederbörligen bemyndigats av en medlemsstat eller av kommissionen.

Artikel3

Upphävd genom förordning (EU) 2023/2667.

1. De specifikationer som avses i artikel 2 skall vara hemliga och får inte offentliggöras. De skall enbart meddelas de organ som medlemsstaterna har utsett för tryckningen och personer med vederbörligt tillstånd från en medlemsstat eller kommissionen.

2. Varje medlemsstat som har beslutat att utfärda dokumentet för förenklad transitering och dokumentet för förenklad järnvägstransitering skall utse ett enda organ som skall ansvara för tryckningen av dem. Namnet på detta organ skall anmälas till kommissionen och de övriga medlemsstaterna. Två eller flera medlemsstater får utse samma organ. Varje medlemsstat skall ha rätt att ersätta organet med ett annat organ. Den skall underrätta kommissionen och övriga medlemsstater om detta.

Artikel4

1. Kommissionen skall biträdas av den kommitté som inrättats genom artikel 6.2 i förordning (EG) nr 1683/95.

2. När det hänvisas till denna punkt skall artiklarna 5 och 7 i beslut 1999/468/EG tillämpas.

Den tid som avses i artikel 5.6 i beslut 1999/468/EG skall vara två månader.

3. Kommittén skall själv anta sin arbetsordning.

Artikel5

Ändrad genom förordning (EU) 2023/2667.

Utan att det påverkar tillämpningen av bestämmelser om skydd av personuppgifter skall den som har erhållit ett dokument för förenklad transitering eller ett dokument för förenklad järnvägstransitering ha rätt att kontrollera de personuppgifter som införts på dokumentet och vid behov låta rätta eller stryka dessa. Dokument för förenklad transitering och dokument för förenklad järnvägstransitering får inte innehålla några uppgifter i maskinläsbar form, utom i de fall som avses i bilagorna till denna förordning eller när dessa uppgifter återfinns i den motsvarande resehandlingen.

Artikel6

Ändrad genom förordning (EU) 2023/2667.

Medlemsstater som så har beslutat ska börja utfärda det digitala format för FTD och FRTD som avses i artikel 1 senast ett år efter antagandet av de tekniska specifikationer som avses i artikel 2.

Behovet av insättning av det fotografi som avses i punkt 2 i bilaga I och punkt 2 i bilaga II får fastställas senast 2005.

Artikel7

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

BILAGA I

Det digitala FTD ska innehålla följande datafält:

Utfärdande medlemsstat.

Efternamn, förnamn.

Efternamn vid födseln.

Födelsedatum.

Födelseland och födelseort.

Kön.

Medborgarskap.

Medborgarskap vid födseln.

Typ av resehandling och resehandlingens nummer.

Utfärdande myndighet för resehandlingen.

Utfärdandedatum och sista giltighetsdag för resehandlingen.

Vilken myndighet som utfärdade det digitala FTD och var myndigheten är belägen samt huruvida myndigheten i fråga har utfärdat dokumentet på en annan medlemsstats vägnar.

Ort och datum för beslutet att utfärda det digitala FTD.

Digitalt FTD-nummer.

Det territorium på vilket innehavaren av ett digitalt FTD har rätt att resa.

Första och sista giltighetsdag för det digitala FTD.

Antalet tillåtna inresor som tillåts av det digitala FTD på det territorium som det digitala FTD- gäller.

Transiteringens längd enligt vad som tillåts av det digitala FTD.

Anmärkningar från den utfärdande myndigheten för att ange eventuell ytterligare information som anses nödvändig, förutsatt att den uppfyller kraven i artikel 5 i denna förordning.

Ansiktsbild av innehavaren av det digitala FTD.

BILAGA II

Det digitala FRTD ska innehålla följande datafält:

Utfärdande medlemsstat.

Efternamn, förnamn.

Efternamn vid födseln.

Födelsedatum.

Födelseland och födelseort.

Kön.

Medborgarskap.

Medborgarskap vid födseln.

Typ av resehandling och resehandlingens nummer.

Utfärdande myndighet för resehandlingen.

Utfärdandedatum och sista giltighetsdag för resehandlingen.

Datum och klockslag för tågets avgång (första inresa).

Datum och klockslag för tågets avgång (andra inresa).

Vilken myndighet som utfärdade det digitala FRTD och var myndigheten är belägen samt huruvida myndigheten i fråga har utfärdat det på en annan medlemsstats vägnar.

Ort och datum för beslutet att utfärda det digitala FRTD.

Digitalt FRTD-nummer.

Det territorium på vilket innehavaren av ett digitalt FRTD har rätt att resa.

Första och sista giltighetsdag för det digitala FRTD.

Transiteringens längd enligt vad som tillåts av det digitala FRTD.

Anmärkningar från den utfärdande myndigheten för att ange eventuell ytterligare information som anses nödvändig, förutsatt att den uppfyller kraven i artikel 5 i denna förordning.

Ansiktsbild av innehavaren av det digitala FRTD.

1 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 182/2011 av den 16 februari 2011 om fastställande av allmänna regler och principer för medlemsstaternas kontroll av kommissionens utövande av sina genomförandebefogenheter (EUT L 55, 28.2.2011, s. 13).