Ändring av förordning (EG) nr 831/97 om handelsnormer för avokado
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EG) nr 2200/96 av den 28 oktober 1996 om den gemensamma organisationen av marknaden för frukt och grönsaker, särskilt artikel 2.2 i denna, och
(1) Arbetsgruppen för standardisering av lättfördärvliga livsmedel och kvalitetsförbättring vid FN:s ekonomiska kommission för Europa (FN/ECE) har nyligen ändrat norm FFV-42 om saluföring och kontroll av handelskvaliteten på avokado. För att skapa klarhet och internationell öppenhet bör dessa ändringar beaktas i kommissionens förordning (EG) nr 831/97.
(2) Mognad och utveckling hos avokado kan bedömas med hjälp av torrsubstansinnehållet. För att utesluta frukt som inte kan mogna bör det införas ett krav på minsta torrsubstansinnehåll.
(3) Handeln med småväxta avokador av sorten Hass ökar och motsvarar efterfrågan från vissa konsumenter. Det är därför nödvändigt att minska minimistorleken för avokado av denna sort.
(4) Förordning (EG) nr 831/97 bör därför ändras.
(5) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från Förvaltningskommittén för färsk frukt och färska grönsaker.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Bilagan till förordning (EG) nr 831/97 skall ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Den skall tillämpas från och med den 1 maj 2005.
1 EGT L 297, 21.11.1996, s. 1. Förordningen senast ändrad genom kommissionens förordning (EG) nr 47/2003 (EGT L 7, 11.1.2003, s. 64).
2 EGT L 119, 8.5.1997, s. 13. Förordningen senast ändrad genom förordning (EG) nr 907/2004 (EUT L 163, 30.4.2004, s. 50).
BILAGA
Bilagan till förordning (EG) nr 831/97 skall ändras på följande sätt:
1) Avdelning II (Kvalitetsbestämmelser) skall ändras på följande sätt:
a) I punkt A (Minimikrav) skall andra stycket ersättas med följande:
”Frukterna skall vara fasta och varsamt plockade.”
b) Följande punkt Aa skall införas:
”Aa. Mognad
Frukterna skall vara så utvecklade att de nått ett fysiologiskt stadium från vilket mognadsprocessen kan fortsätta fullt ut.
Frukterna skall ha följande minsta torrsubstansinnehåll, mätt genom torkning till konstant vikt:
21 % för sorten Hass.
20 % för sorterna Fuerte, Pinkerton, Reed och Edranol.
19 % för andra sorter med undantag av sorter från Antillerna som får ha ett lägre torrsubstansinnehåll.
De mogna frukterna får inte vara bittra.”
2) Avdelning III (Bestämmelser angående storlekssortering) skall ändras på följande sätt:
a) I tabellen i första stycket skall följande rad läggas till:
”80 till 125 (endast sorten Hass) | S”
b) Andra stycket skall ersättas med följande:
”Minimivikten för avokado är 125 g utom för avokado av sorten Hass för vilken minimivikten är 80 g.”
1 Skillnaden mellan den minsta och den största frukten i en förpackning får inte överstiga 25 g.