lagen.nu
(EG) nr 215/2007

Tillämpning av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1177/2003 om gemenskapsstatistik över inkomst- och levnadsvillkor (EU-SILC) när det gäller förteckningen över sekundära målvariabler för överskuldsättning och ekonomisk utslagning

Titel
Kommissionens förordning (EG) nr 215/2007 av den 28 februari 2007 om tillämpning av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1177/2003 om gemenskapsstatistik över inkomst- och levnadsvillkor (EU-SILC) när det gäller förteckningen över sekundära målvariabler för överskuldsättning och ekonomisk utslagning (Text av betydelse för EES)
CELEX
32007R0215
Datum
2007-02-28
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1177/2003 av den 16 juni 2003 om gemenskapsstatistik över inkomst- och levnadsvillkor (EU-SILC), särskilt artikel 15.2 f, och

(1) Genom förordning (EG) nr 1177/2003 inrättas en gemensam ram för systematisk framställning av gemenskapsstatistik över inkomst- och levnadsvillkor, med jämförbara och aktuella tvärsnittsdata och longitudinella data över inkomst och över graden av fattigdom och social utslagning, och hur dessa företeelser är fördelade i befolkningen på nationell nivå och på EU-nivå.

(2) Enligt artikel 15.2 f i förordning (EG) nr 1177/2003 behövs det åtgärder för tillämpningen av den förteckning över sekundära målområden och variabler som varje år skall ingå i tvärsnittsdelstudien för EU-SILC. Förteckningen över sekundära målvariabler i modulen om överskuldsättning och ekonomisk utslagning bör fastställas för år 2008. Samtidigt bör även variabelkoder och definitioner anges.

(3) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från kommittén för det statistiska programmet.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Förteckningen över de sekundära målvariablerna, variabelkoderna och definitionerna för 2008 års modul om överskuldsättning och ekonomisk utslagning, som skall ingå i tvärsnittsdelstudien för gemenskapsstatistiken över inkomst- och levnadsvillkor (EU-SILC), fastställs i bilagan.

Artikel2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 165, 3.7.2003, s. 1. Förordningen senast ändrad genom rådets förordning (EG) nr 1791/2006 (EUT L 363, 20.12.2006, s. 1).

BILAGA

I denna förordning används följande enheter, datainsamlingsmetoder, referensperioder och definitioner:

1. Enheter

Målvariablerna avser endast hushåll. I fråga om finansiella tjänster skall med hushåll förstås vem som helst av hushållets medlemmar.

2. Datainsamlingsmetoder

Datainsamlingsmetod för samtliga målvariabler är personlig intervju med hushållets svarsperson eller utdrag ur register.

3. Referensperioder

Målvariablerna hänför sig till följande fyra typer av referensperioder:

De senaste 12 månaderna (utestående skulder).

De kommande 12 månaderna (förväntad utveckling).

De senaste 3 månaderna (obetalda krediter på kreditkort eller kundkort).

Den nuvarande perioden (övriga variabler).

4. Definitioner

1. Belopp

a) Variabler för belopp: beloppet skall samlas in i enlighet med en harmoniserad skala med diskreta variabler som skall fastställas av arbetsgruppen om levnadsvillkor.

2. Bankkonto

a) Bankkonto (checkkonto/lönekonto): inlåningskonto som erbjuder löpande förvaltning av pengarna, t.ex. olika flexibla betalningsmedel för att ge kunderna möjlighet att föra över pengar direkt till andra. Standardtjänster som erbjuds genom sådana konton är t.ex. checkbok, möjlighet till stående överföringar, autogiro och betalning med betalkort. Ett sparkonto är inte ett checkkonto om sådana möjligheter inte finns.

b) Övertrasserat bankkonto: hushållet har för närvarande ett negativt saldo på ett av sina bankkonton på grund av ekonomiska problem (akut behov av pengar, större utgifter än inkomster osv.). Ränta påförs på skulden. Bankkontot behöver inte vara ett checkkonto.

3. Kreditkort/kundkort

a) Kreditkort (Visa, Amex, MasterCard, Diners osv.) erbjuder särskilda krediter: pengar lånas ut från det ögonblick varorna köps till dess att hela beloppet återbetalas, och ränta påförs om återbetalningen inte gjorts före månadsskiftet. För varje månad skickas kontoutdrag för spenderade belopp och med minsta återbetalningsbelopp. Till kreditkort hör inte betalkort där beloppen dras direkt från det bankkonto som kortet är kopplat till.

b) Med kundkort avses kreditkort som utfärdats av ett visst företag eller en viss butik och endast kan användas för betalningar till det företaget eller den butiken.

c) Obetald kredit: hushållet har på grund av ekonomiska svårigheter under minst de senaste tre månaderna vid ”månadens slut” inte betalat hela det belopp som spenderats med kreditkortet eller kundkortet eller hela kreditkorts/kundkortsskulden.

4. Krediter och lån

a) Krediter och lån omfattar sådana kommersiella krediter eller lån som betalas tillbaka enligt en viss tidsplan, med undantag för hypotekslån för primärbostaden. Kontokredit samt kreditkort eller kundkort för vilka det inte finns någon återbetalningsplan omfattas inte. Lån från vänner och släktingar (informella krediter) omfattas inte heller.

5. Utestående skulder

a) Utestående skulder: skuldbelopp (räkningar, hyra, återbetalning av krediter och lån osv.) som av ekonomiska skäl inte betalats i tid under de senaste tolv månaderna; samma koncept som används för HS010, HS020 och HS030.

b) Nuvarande skulder totalt: summan av alla skuldbelopp som inte kunnat betalas i tid.

c) Bostadsrelaterade räkningar/betalningar: hyra och återbetalning av lån för den primära bostaden och räkningar för försörjningstjänster (vatten, el, gas, värme osv.). Skall omfatta detsamma som variablerna HS010 och HS020.

d) Återbetalning av andra lån och krediter: penninglån (andra än återbetalning av hypotekslån för den primära bostaden) eller inköp på avbetalning (t.ex. postorder, billån osv.). Minimibelopp för återbetalning på kreditkort eller kundkort omfattas också. Skall omfatta detsamma som variabel HS030.

e) Andra hushållsräkningar än för själva boendet: utbildning, hälso- och sjukvård samt andra räkningar som inte omfattas av de bostadsrelaterade räkningarna.

6. Minskad inkomst

a) Inkomst: hushållets sammanlagda bruttoinkomst.

7. Ekonomisk utslagning

a) Orsak till att hushållet inte har något bankkonto men skulle behöva ett: flera skäl kan anges genom variablerna MI111–MI114. Frågorna skall filtreras, så att hushåll som inte har något bankkonto och heller inte behöver något inte behöver svara på frågorna.

b) Orsak till att hushållet inte har några krediter eller lån men skulle behöva det: flera skäl kan anges genom variablerna MI122–MI125. Kredit/lån: kontokredit, kreditkort och kundkort, hypotekslån och andra lån eller krediter kopplade till inköp. Lån från vänner och släktingar omfattas inte. Frågorna skall filtreras så att hushåll som inte har några krediter eller lån och heller inte behöver något inte behöver svara på frågorna. Däremot skall frågorna ställas till hushåll som endast lånat av släktingar och vänner.

5. Resultatrapportering till Eurostat

De sekundära målvariablerna för ”överskuldsättning och ekonomisk utslagning” skall översändas till Eurostat i filen med hushållsuppgifter (H) efter de primära målvariablerna.

OMRÅDEN OCH FÖRTECKNING ÖVER MÅLVARIABLER
VariabelModul 2008Överskuldsättning och ekonomisk utslagning
KodMålvariabel
MI010Hushållet har ett bankkonto (checkkonto)
1Ja
2Nej
MI010_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
MI020Hushållet har övertrasserat något av sina bankkonton
1Ja
2Nej
MI020_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inget bankkonto)
MI025Summa skulder på hushållets bankkonton fördelat på klasser
1-9Klass
MI025_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (ingen övertrassering: MI020=2)
MI030Hushållet har kreditkort och/eller kundkort
1Ja
2Nej
MI030_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
MI040Hushållet har kreditkort och/eller kundkort med obetalda krediter
1Ja
2Nej
MI040_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga kreditkort eller kundkort (MI030=2))
MI045Summa obetalda krediter på senaste månadsavin för hushållets kreditkort och kundkort fördelat på klasser
1-9Klass
MI045_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga obetalda krediter på kreditkort eller kundkort (MI040=2 eller MI030=2))
MI050Hushållet har krediter eller lån (andra än hypotekslån för den primära bostaden)
1Ja
2Nej
MI050_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
MI051Hushållet har andra hypotekslån än för den primära bostaden
1Ja
2Nej
MI051_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (MI050=2)
MI052Hushållet gör avbetalningar för inköp på avbetalning (t.ex. hyrköp, bil, teknisk utrustning)
1Ja
2Nej
MI052_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (MI050=2)
MI053Hushållet har krediter eller lån knutna till hemmet (inredning, hushållsapparater, reparationer)
1Ja
2Nej
MI053_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (MI050=2)
MI054Hushållet har krediter eller lån för att betala för semesterresor eller fritidsaktiviteter
1Ja
2Nej
MI054_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (MI050=2)
MI055Hushållet har krediter eller lån för att betala för skola/utbildning eller barnomsorg
1Ja
2Nej
MI055_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (MI050=2)
MI056Hushållet har krediter eller lån för att betala för hälso- och sjukvård
1Ja
2Nej
MI056_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (MI050=2)
MI057Hushållet har krediter eller lån för investeringar eller för att starta företag
1Ja
2Nej
MI057_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (MI050=2)
MI058Hushållet har andra penninglån (konvertering av lån, för att täcka övertrasseringar, kreditkort och andra räkningar osv.)
1Ja
2Nej
MI058_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (MI050=2)
MI060Utestående skulder på andra hushållsräkningar än för själva boendet
1Ja
2Nej
MI060_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga andra hushållsräkningar än för själva boendet)
MI065Summa nuvarande obetalda skulder för andra hushållsräkningar än för själva boendet fördelat på klasser
1-9Klass
MI065_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (f.n. inga utestående skulder (MI060=2 eller nuvarande skuldbelopp är noll) eller inga andra hushållsräkningar än för själva boendet (MI060_F=-2))
MI075Summa nuvarande obetalda skulder för hushållets räkningar eller återbetalningar för boendet fördelat på klasser
1-9Klass
MI075_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (f.n. inga utestående skulder (HS010=2 och HS020=2 eller nuvarande skuldbelopp är noll) eller hushållet har inga räkningar eller återbetalningar för boendet (HS010_F=-2 och HS020_F=-2))
MI085Summa nuvarande obetalda skulder för hushållets återbetalningar av andra lån och krediter för boendet fördelat på klasser
1-9Klass
MI085_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (f.n. inga utestående skulder (HS030=2 eller nuvarande skuldbelopp är noll) eller inga återbetalningar av andra lån och krediter än för själva boendet (HS030_F=-2))
MI090Hushållets inkomst har minskat avsevärt under de senaste 12 månaderna
1Ja
2Nej
MI090_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
MI095Huvudorsak för minskad inkomst
1Förlorat arbete/uppsägning
2Ändrat antal arbetade timmar och/eller förändrad lön
3Arbetsoförmåga p.g.a. sjukdom eller funktionshinder
4Föräldraledighet – barnpassning
5Pension
6Skilsmässa eller separation
7Annan förändring i hushållets sammansättning
8Annan orsak
MI095_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inkomsten inte minskat (MI090=2))
MI100Förväntningarna på den ekonomiska situationen för de kommande 12 månaderna: Förväntar du dig att din ekonomiska situation kommer att
1förbättras?
2förbli ungefär densamma?
3försämras?
4Vet ej.
MI100_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
MI110Hushållet behöver inte något konto utan föredrar att använda kontanter
1Ja
2Nej
MI110_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har ett bankkonto (checkkonto/lönekonto) (MI010=1))
MI111Avgifterna är för höga
1Ja
2Nej
MI111_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har ett bankkonto (checkkonto/lönekonto) (MI010=1) eller behöver inte något (MI110=1))
MI112Det finns inte något bankkontor i närheten av hushållets bostad eller arbetsplats
1Ja
2Nej
MI112_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har ett bankkonto (checkkonto/lönekonto) (MI010=1) eller behöver inte något (MI110=1))
MI113Hushållet har ansökt om ett bankkonto men fått avslag
1Ja
2Nej
MI113_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har ett bankkonto (checkkonto/lönekonto) (MI010=1) eller behöver inte något (MI110=1))
MI114Hushållet skulle inte godtas av banken
1Ja
2Nej
MI114_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har ett bankkonto (checkkonto/lönekonto) (MI010=1) eller behöver inte något (MI110=1))
MI120Hushållet behöver inte låna över huvud taget
1Ja
2Nej
MI120_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har krediter eller lån)
MI121Hushållet kan låna av släkt och vänner
1Ja
2Nej
MI121_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har krediter eller lån)
MI122Hushållet skulle inte kunna betala tillbaka skulden
1Ja
2Nej
MI122_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har krediter eller lån eller behöver inte låna (MI120=1))
MI123Hushållet har ansökt om kredit/lån men fått avslag
1Ja
2Nej
MI123_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har krediter eller lån eller behöver inte låna (MI120=1))
MI124Hushållet hade tidigare kredit men den drogs tillbaka
1Ja
2Nej
MI124_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har krediter eller lån eller behöver inte låna (MI120=1))
MI125Banken skulle inte gå med på att ge hushållet kredit eller lån
1Ja
2Nej
MI125_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet har krediter eller lån eller behöver inte låna (MI120=1))