lagen.nu
(EG) nr 362/2008

Tillämpning av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1177/2003 om gemenskapsstatistik över inkomst- och levnadsvillkor (EU–Silc) när det gäller förteckningen för 2009 över sekundära målvariabler för materiell fattigdom

Titel
Rådets förordning (EG) nr 362/2008 av den 14 april 2008 om tillämpning av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1177/2003 om gemenskapsstatistik över inkomst- och levnadsvillkor (EU–Silc) när det gäller förteckningen för 2009 över sekundära målvariabler för materiell fattigdom (Text av betydelse för EES)
CELEX
32008R0362
Datum
2008-04-14
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1177/2003 av den 16 juni 2003 om gemenskapsstatistik över inkomst- och levnadsvillkor (EU–Silc), särskilt artikel 15.2 f, och

(1) Genom förordning (EG) nr 1177/2003 inrättades en gemensam ram för systematisk framställning av gemenskapsstatistik över inkomst- och levnadsvillkor, med jämförbara och aktuella tvärsnittsdata och longitudinella data över inkomst och över graden av fattigdom och social utslagning, och hur dessa företeelser är fördelade i befolkningen på nationell nivå och på EU-nivå.

(2) Enligt artikel 15.2 f i förordning (EG) nr 1177/2003 behövs det åtgärder för tillämpningen av den förteckning över sekundära målområden och variabler som varje år ska ingå i tvärsnittsdelen av EU–Silc. Förteckningen över sekundära målvariabler i modulen om materiell fattigdom bör fastställas för 2009. Samtidigt bör även variabelkoder och definitioner anges.

(3) Kommittén för det statistiska programmet har inte avgivit ett positivt yttrande. Följaktligen ska kommissionen, i enlighet med förfarandet i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 1177/2003, utan dröjsmål lägga fram ett förslag för rådet om vilka åtgärder som ska vidtas samt informera Europaparlamentet.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Förteckningen över de sekundära målvariablerna, variabelkoderna och definitionerna för 2009 års modul om materiell fattigdom som ska ingå i tvärsnittsdelen av gemenskapsstatistiken över inkomst- och levnadsvillkor (EU–Silc), fastställs i bilagan.

Artikel2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 165, 3.7.2003, s. 1. Förordningen senast ändrad genom rådets förordning (EG) nr 1791/2006 (EUT L 363, 20.12.2006, s. 1).

BILAGA

Enligt denna förordning används följande enheter, datainsamlingsmetoder, referensperioder och definitioner:

1. ENHETER

Målvariablerna avser följande tre typer av enheter:

Variablerna för boendesituation, miljö, ekonomisk situation och kapitalvaror (förutom mobiltelefoninnehav) samlas in på hushållsnivå och avser hushållet som helhet.

Uppgifter om mobiltelefoninnehav, basbehov, icke tillgodosedda behov samt fritidsaktiviteter och sociala aktiviteter i kategorin ”vuxna” ska ges för varje nuvarande medlem i hushållet eller, i förekommande fall, för alla valda svarspersoner som är 16 år eller äldre.

Frågor som rör barn gäller alla medlemmar av hushållet som är under 16 år och ska vara kompatibla med den datainsamling som definieras i förordning (EG) nr 1177/2003.

Frågorna måste besvaras av hushållets svarsperson för hela gruppen av barn under 16 år. Om minst ett barn inte har föremålet i fråga antas det att detsamma gäller för hela gruppen av barn i hushållet.

2. DATAINSAMLINGSMETODER

För variabler som samlas in på hushållsnivå (del 1 i förteckningen nedan) är datainsamlingsmetoden personlig intervju med hushållets svarsperson.

För variabler som samlas in på individnivå (del 2 i förteckningen nedan) är datainsamlingsmetoden personlig intervju med alla nuvarande medlemmar i hushållet som är 16 år eller äldre eller, i förekommande fall, med alla valda svarspersoner.

För variabler som rör barn (del 3 i förteckningen nedan) är datainsamlingsmetoden personlig intervju med hushållets svarsperson.

På grund av den särskilda arten av uppgifter som ska samlas in tillåts endast personliga intervjuer (undantagsvis intervjuer med en person som svarar i stället för tillfälligt frånvarande eller oförmögna personer).

3. REFERENSPERIODER

Referensperioden för alla målvariabler är den nuvarande situationen, förutom för de två variablerna för sannolikhet att hushållet kommer att byta bostad, som avser de kommande sex månaderna, och variablerna för icke tillgodosedda behov och besök hos allmänläkare eller specialist, som avser de föregående tolv månaderna.

4. DEFINITIONER

1. Frågor om boendesituation

a) Byte av bostad

Referensperioden är ”de följande sex månaderna”. Om det finns flera skäl till att hushållet förväntar sig ett bostadsbyte bör det viktigaste skälet anges.

Vräkning/utmätning: Tvingad att flytta av juridiska skäl.

Ekonomiska svårigheter: Problem med att betala hyran/betala av på bostadslånet.

Familjerelaterade skäl: Ändring av civilstånd/partnerskap, i syfte att upprätta ett eget hushåll, i syfte att följa med en partner/föräldrar, i syfte att skaffa barnen eller andra beroende personer bättre skol eller omsorgsmöjligheter.

Av yrkesskäl: Börja en ny anställning eller förflyttning av den nuvarande anställningen, söker arbete eller har friställts, för att vara närmare arbetsplatsen/arbetsresorna förenklas, pensionering.

Andra skäl: Bostadsrelaterade skäl (önskan att byta bostad eller boendeform, vill ha ett nytt eller bättre hus/en ny eller bättre lägenhet, letar efter ett bättre grannskap/färre brott), studierelaterade skäl (besöker eller avgår från högskola/universitet), hälsoskäl och andra skäl.

b) Trångboddhet: Denna variabel avser svarspersonens uppfattning om/upplevelse av trångboddhet.

2. Frågor som gäller personernas miljö

a) Tillgänglighet: Här avses de tjänster som hushållet använder för att tillgodose ekonomiska, fysiska, tekniska och hälsorelaterade behov. Tillgänglighet till tjänster bedöms utifrån fysisk och teknisk tillgänglighet samt öppettider, men inte utifrån kvalitet, pris och liknande aspekter. Följaktligen bör tillgängligheten avse en objektiv och fysisk verklighet. Den bör inte bygga på subjektiva känslor. Tillgängligheten bör fastställas i förhållande till de tjänster som faktiskt utnyttjas av hushållet. Den fysiska tillgängligheten måste bedömas i avstånd men även beträffande infrastruktur och utrustning t.ex. för svarspersoner med ett fysiskt funktionshinder. De tjänster som tillhandahålls i hemmet bör också beaktas, om de faktiskt utnyttjas av hushållet. Tillgängligheten ska alltså utvärderas oberoende av på vilket sätt hushållet får tillgång till tjänsten. Svarspersonen bör svara på hela hushållets vägnar. Om svarspersonen inte utnyttjar en tjänst men en annan medlem/andra medlemmar av hushållet gör det, bör svarspersonen bedöma tillgängligheten för denna andra medlem/dessa andra medlemmar av hushållet.

b) Kollektivtrafik: Buss, tunnelbana, spårvagn och liknande.

c) Post- eller banktjänster: Avsända och ta emot vanlig post och paketpost, ta ut kontanter, överföra pengar och betala räkningar. Detta kan också gälla teknisk tillgänglighet. Tillgänglighet vad beträffar telefonbanktjänster och nätbanktjänster bör också tas med i bedömningen om hushållet faktiskt utnyttjar dem. Tillgängligheten ska utvärderas enligt hur lätt eller svårt det är att överföra eller ta ut pengar, oavsett om det görs med hjälp av telefon eller nätbanktjänster eller i en bank eller på ett postkontor.

3. Kapitalvaror

Innehavet av kapitalvaror avser tillgång till den specifika varan eller tjänsten för privat användning i hushållet. Varan eller tjänsten kan hyras eller delas. Om varan delas bör den vara lättillgänglig och tillgången bör stämma överens med hushållets behov.

4. Grundläggande behov

a) Skor: Detta begrepp ska tolkas brett. Det kan inbegripa stövlar, sandaler osv. beroende på klimatförhållandena i det berörda landet.

5. ÖVERFÖRING AV DATA TILL EUROSTAT

De sekundära målvariablerna för ”materiell fattigdom” bör översändas till Eurostat i filen med hushållsuppgifter (H) och i filen med personliga uppgifter (P) efter de primära målvariablerna.

OMRÅDEN OCH FÖRTECKNING ÖVER MÅLVARIABLER
Modul 2009Materiell fattigdom
VariabelKodMålvariabel
HD010Plats att bo på med rinnande varmvatten
1Ja
2Nej
HD010_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
HD020Sannolikhet att hushållet kommer att byta bostad
1Ja
2Nej
HD020_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
HD025Huvudorsak till sannolikheten för bostadsbyte
1Hushållet måste flytta, eftersom hyresvärden inte har förlängt/inte kommer att förlänga hyreskontraktet
2Hushållet måste flytta, eftersom hyresvärden har beslutat detta utan att det finns ett formellt hyreskontrakt
3Hushållet måste flytta på grund av vräkning eller utmätning
4Hushållet måste flytta på grund av ekonomiska svårigheter
5Hushållet kommer att flytta av familjeskäl
6Hushållet kommer att flytta av arbetsskäl
7Hushållet kommer att flytta av annat skäl
HD025_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (HD020=2)
HD030Trångboddhet
1Ja
2Nej
HD030_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
HD035Bostadens storlek i kvadratmeter
0-999Kvadratmeter
HD035_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
HD040Det ligger skräp i omgivningen
1Mycket ofta
2Ofta
3Ibland
4Sällan eller aldrig
HD040_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
HD050Skador på offentliga anordningar (t.ex. busshållplatser, lyktstolpar, trottoarer) i omgivningen
1Mycket ofta
2Ofta
3Ibland
4Sällan eller aldrig
HD050_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
HD060Kollektivtrafik – tillgänglighet
1Mycket svårtillgänglig
2Något svårtillgänglig
3Lättillgänglig
4Mycket lättillgänglig
HD060_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet använder inte kollektivtrafik)
HD070Post- och banktjänster – tillgänglighet
1Mycket svårtillgängliga
2Något svårtillgängliga
3Lättillgängliga
4Mycket lättillgängliga
HD070_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (hushållet använder inte tjänsterna)
HD080Byte av utslitna möbler
1Ja
2Nej, hushållet har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD080_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
HD090Internetuppkoppling
1Ja
2Nej, hushållet har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD090_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
PD010Mobiltelefon
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
PD010_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-3Ej vald svarsperson
PD020Byte av utslitna kläder mot nya (ej andrahandskläder)
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
PD020_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-3Ej vald svarsperson
PD030Två par skor som passar ordentligt (inklusive ett par allvädersskor)
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
PD030_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-3Ej vald svarsperson
PD040Besök hos allmänläkare och specialister, med undantag för tandläkar- och ögonläkarbesök, under de senaste 12 månaderna
1Inte alls
21–2 gånger
33–5 gånger
46–9 gånger
510 gånger eller mera
PD040_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-3Ej vald svarsperson
PD050Träffar vänner/familj (släktingar) för en drink/måltid minst en gång per månad
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
PD050_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-3Ej vald svarsperson
PD060Ägnar sig regelbundet åt en fritidsaktivitet som sport, bio, konsert
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
PD060_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-3Ej vald svarsperson
PD070Lägger varje vecka ut en liten summa pengar på sig själv
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
PD070_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-3Ej vald svarsperson
HD100Nya kläder (ej andrahandskläder)
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD100_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD110Två par skor som passar ordentligt (inklusive ett par allvädersskor)
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD110_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD120Färsk frukt och färska grönsaker en gång per dag
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD120_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD130Tre mål mat per dag
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD130_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD140Ett mål mat med kött, kyckling eller fisk (eller vegetariskt alternativ) minst en gång per dag
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD140_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD150Böcker i hemmet som passar barnens ålder
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD150_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD160Utrustning för utomhusaktiviteter (t.ex. cykel, rullskridskor)
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD160_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD170Inomhusspel (t.ex. pedagogiska småbarnsleksaker, byggklossar, brädspel, datorspel)
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD170_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD180Regelbunden fritidsaktivitet (t.ex. simning, musikinstrument, ungdomsorganisationer)
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD180_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD190Firande vid särskilda tillfällen (t.ex. födelsedagar, namnsdagar, religiösa högtider)
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD190_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD200Bjuder ibland in vänner för att leka och äta
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD200_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD210Deltar i skolresor och skolarrangemang som kostar pengar
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD210_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år som går i skolan)
HD220Lämplig plats för studier och läxor
1Ja
2Nej
HD220_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år som går i skolan)
HD230Plats utomhus i området där barn kan leka säkert
1Ja
2Nej
HD230_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD240Semesterresa minst en vecka per år
1Ja
2Nej, har inte råd
3Nej, av annat skäl
HD240_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD250Icke tillgodosett behov av att gå till allmänläkare eller specialist
1Ja, har inträffat vid minst ett tillfälle
2Nej, har inte inträffat
HD250_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD255Huvudorsak till icke tillgodosett behov av att gå till allmänläkare eller specialist
1Hade inte råd (för dyrt)
2Väntelista
3Hade inte tid p.g.a. arbete eller omsorg om andra barn eller andra personer
4För lång resväg/inget transportmedel
5Annan orsak
HD255_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (HD250=2)
HD260Icke tillgodosett behov av att gå till tandläkare
1Ja, har inträffat vid minst ett tillfälle
2Nej, har inte inträffat
HD260_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (inga barn under 16 år)
HD265Huvudorsak till icke tillgodosett behov av att gå till tandläkare
1Hade inte råd (för dyrt)
2Väntelista
3Hade inte tid p.g.a. arbete eller omsorg om andra barn eller andra personer
4För lång resväg/inget transportmedel
5Annan orsak
HD265_F1Variabel ifylld
-1Uppgift saknas
-2Ej tillämpligt (HD260=2)