lagen.nu
(EG) nr 1010/2009

Tillämpningsföreskrifter för rådets förordning (EG) nr 1005/2008 om upprättande av ett gemenskapssystem för att förebygga, motverka och undanröja olagligt, orapporterat och oreglerat fiske

Titel
Kommissionens förordning (EG) nr 1010/2009 av den 22 oktober 2009 om tillämpningsföreskrifter för rådets förordning (EG) nr 1005/2008 om upprättande av ett gemenskapssystem för att förebygga, motverka och undanröja olagligt, orapporterat och oreglerat fiske
CELEX
32009R1010
Datum
2009-10-22
Konsoliderad t.o.m.
2026-01-10
Jämför lydelser 6
Källa
eur-lex.europa.eu
Konsoliderad versionTexten nedan är Publikationsbyråns konsoliderade version, med ändringar införda genom förordning (EU) nr 86/2010, förordning (EU) nr 395/2010, förordning (EU) nr 202/2011, förordning (EU) nr 1222/2011, förordning (EU) nr 336/2013, förordning (EU) nr 865/2013, förordning (EU) 2020/423 och förordning (EU) 2025/1522. Grundrättsakten och ändringsrättsakterna är de officiella texterna.

EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,

med beaktande av rådets förordning (EG) nr 1005/2008 av den 29 september 2008 om upprättande av ett gemenskapssystem för att förebygga, motverka och undanröja olagligt, orapporterat och oreglerat fiske, särskilt artiklarna 6.3, 8.3, 9.1, 12.4, 12.5, 13.1, 16.1, 16.3, 17.3, 20.4, 49.1 och 52,

efter att ha hört Europeiska datatillsynsmannen, och

Skälen nedan är grundrättsaktens. Ändringsrättsakternas skäl: förordning (EU) nr 86/2010 · förordning (EU) nr 395/2010 · förordning (EU) nr 202/2011 · förordning (EU) nr 1222/2011 · förordning (EU) nr 336/2013 · förordning (EU) nr 865/2013 · förordning (EU) 2020/423 · förordning (EU) 2025/1522.

(1) I förordning (EG) nr 1005/2008 föreskrivs att närmare föreskrifter och åtgärder ska fastställas för genomförandet av bestämmelserna i förordningen.

(2) I enlighet med artiklarna 6.3 och 16.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 kan vissa undantag göras från den frist på tre arbetsdagar för förhandsanmälan om landning eller omlastning i hamnar och för inlämning av fångstintyg tre arbetsdagar före den tidpunkt då fiskeriprodukterna beräknas inkomma till införselplatsen i gemenskapen. Undantag kan göras med hänsyn till bland annat fiskeriprodukternas art, avstånden mellan fiskeområdena, landningsplatserna och de hamnar i vilka fartygen i fråga är registrerade eller hemmahörande, avståndet till införselplatsen i gemenskapen eller det transportmedel som används. Färska fiskeriprodukter och sändningar som kommer med flyg, landsvägstransport eller järnväg kräver kortare anmälningsperiod än tre arbetsdagar.

(3) De dokument som skickas i samband med förhandsanmälan av landning och omlastning, deklaration av landning och omlastning samt iakttagelserapporter måste vara konsekventa. Därför måste förlagor till dessa fastställas i enlighet med artiklarna 6.1, 8.3 och 49.1 i förordning (EG) nr 1005/2008.

(4) I artiklarna 9.1 och 17.3 i förordning (EG) nr 1005/2008 föreskrivs att medlemsstaterna ska inspektera minst 5 procent av alla landningar och omlastningar som utförs i deras utsedda hamnar av tredjelands fiskefartyg varje år, samt göra alla kontroller de anser nödvändiga för att säkerställa att bestämmelserna i förordningen tillämpas korrekt, i enlighet med de mål som fastställs på grundval av riskhantering och på grundval av riskhanteringskriterier som utarbetats på nationell nivå eller gemenskapsnivå. Det är därför lämpligt att fastställa gemensamma riskhanteringskriterier för kontroll, inspektion och granskning för att möjliggöra snabba riskanalyser och globala bedömningar av relevant kontrollinformation. De gemensamma kriterierna syftar till att få en harmoniserad strategi för inspektion och granskning i alla medlemsstater och skapa lika villkor för alla aktörer.

(5) I artikel 52 i förordning (EG) nr 1005/2008 föreskrivs att de åtgärder som är nödvändiga för att genomföra förordningen ska antas i enlighet med kommittéförfarandet. Eftersom gemenskapen bör beakta eventuella kapacitetsbegränsningar när det gäller att genomföra certifieringssystemet måste systemet anpassas för vissa fiskeriprodukter som fiskas av små fiskefartyg, genom att möjligheten till ett förenklat fångstintyg införs. Eftersom det inte finns någon allmän definition på småskaligt fiske bör vissa specifika kriterier fastställas för under vilka förhållanden en exportör ska kunna begära godkännande av ett förenklat fångstintyg. Dessa kriterier bör i första hand ta hänsyn till fartygets begränsade kapacitet, som skulle göra kravet på tillämpning av det normala fångstcertifieringssystemet till en oproportionerlig börda.

(6) I artikel 13.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 föreskrivs att fångstdokumenteringssystem som har godkänts och gäller inom ramen för en regional fiskeriorganisation ska godtas om de är förenliga med kraven i förordningen. En del av dessa system kan godtas som förenliga med förordning (EG) nr 1005/2008, medan andra kräver tilläggsvillkor.

(7) Ekonomiska aktörer som uppfyller kraven för att beviljas status som godkänd ekonomisk aktör (APEO) bör kunna använda ett förenklat förfarande vid import av fiskeriprodukter till gemenskapen. Det måste fastställas gemensamma villkor för alla medlemsstater för beviljande, ändring och indragande av godkända ekonomiska aktörers intyg, eller för tillfälligt upphävande eller återkallelse av statusen som godkänd ekonomisk aktör, samt regler för ansökan och utfärdande av intyg till godkända ekonomiska aktörer.

(8) I artikel 12.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 föreskrivs ett administrativt samarbete mellan kommissionen och tredjeländer i fråga om genomförande av bestämmelserna om fångstintyg. Inom ramen för artikel 20.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 kan fångstintyget, i samförstånd med flaggstaterna, fastställas, godkännas eller översändas elektroniskt eller ersättas med elektroniska spårbarhetssystem som säkerställer samma nivå på myndigheternas kontroll. Dessa administrativa samarbeten med flaggstaterna ska regelbundet uppdateras och medlemsstaterna, och allmänheten ska informeras om detta i god tid.

(9) Enligt artikel 51.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska ett system för ömsesidigt bistånd upprättas mellan medlemsstaterna, med tredjeländer och med kommissionen. Detta administrativa samarbete är nödvändigt för att se till att gemenskapens fångstcertifieringssystem tillämpas på ett riktigt sätt och att IUU-fisket undersöks och beivras korrekt. Regler bör därför upprättas för ett systematiskt utbyte av information antingen på begäran eller spontant, och för att skapa möjlighet för att en medlemsstat ska uppmana en annan vidta tillsynsåtgärder och utfärda administrativa delgivningar. Det behöver fastställas praktiska förfaranden för utbyte av information och begäran om assistans. Dessa bestämmelser ska dock inte påverka medlemsstaternas tillämpning av reglerna om straffrättsligt samarbete.

(10) Medlemsstaternas skydd för enskilda vid behandling av personuppgifter regleras av Europaparlamentets och rådets direktiv 95/46/EG av den 24 oktober 1995 om skydd för enskilda personer med avseende på behandling av personuppgifter och om det fria flödet av sådana uppgifter. Skyddet för enskilda då kommissionen behandlar personuppgifter regleras av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 45/2001 av den 18 december 2000 om skydd för enskilda då gemenskapsinstitutionerna och gemenskapsorganen behandlar personuppgifter och om den fria rörligheten för sådana uppgifter, särskilt när det gäller kraven på sekretess och säkerhet vid databehandling, överföring av personuppgifter från medlemsstaternas nationella system till kommissionen, vid vilka tillfällen uppgifter får behandlas och de registrerades rätt till information och rätt att ha tillgång till och rätta egna personuppgifter.

(11) Bilaga I till förordning (EG) nr 1005/2008, som innehåller en förteckning över produkter som inte omfattas av definitionen av fiskeriprodukter, kan i enlighet med artikel 12.5 i förordningen revideras varje år på grundval av information som samlas in enligt kapitlen II, III, IV, V, VIII, X och XII. Bilaga I ska därför också revideras på grundval av den information som samlas in under det samarbete som föreskrivs i artikel 20.4.

(12) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från förvaltningskommittén för fiske och vattenbruk.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Avdelning I Inspektion av tredjelands fiskefartyg i medlemsstaternas hamnar

Kapitel I Villkor för tredjelands fiskefartygs tillträde till hamn

Artikel1Förhandsmeddelande

Med avvikelse från artikel 6.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska tidsfristen för förhandsmeddelande för fartyg som landar de fiskeriprodukter som anges i bilaga I till den här förordningen vara fyra timmar.

Artikel2Formulär för förhandsmeddelande

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

Formuläret för det förhandsmeddelande som avses i artikel 6.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 finns i bilaga II till den här förordningen.

Artikel3Förfaranden och formulär för deklarationer före landning och omlastning

1. Formuläret för den deklaration före landning som avses i artikel 8.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 finns i bilaga IIIA till den här förordningen.

2. Formuläret för den deklaration före omlastning som avses i artikel 8.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 finns i bilaga IIIA till den här förordningen.

3. Fiskefartyg från tredjeland får lämna in deklarationen före landning eller omlastning i elektronisk form om den medlemsstat vars utsedda hamnar eller landningsplatser fartyget avser att utnyttja respektive fartygets flaggstat har kommit överens om elektroniskt informationsutbyte.

4. Om inte annat anges i det avtal som avses i punkt 3 ska tredjelands fiskefartyg lämna deklarationen före landning eller omlastning antingen

a) på det officiella språket i den medlemsstat där landning eller omlastning ska ske, eller

b) på engelska om detta godtas av den medlemsstat där landning eller omlastning ska ske.

5. Deklarationen före landning eller omlastning ska lämnas minst fyra timmar före beräknad landning eller omlastning.

Kapitel II Hamninspektioner

Artikel4Mål för hamninspektion

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. De mål för hamninspektioner som avses i artikel 9.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska omfattas av följande kriterier:

a) De berörda arterna är föremål för ett inspektionssystem eller kvoter som fastställts av regionala fiskeriorganisationer.

b) Fiskefartyget har inte inspekterats i en EU-hamn under de senaste sex månaderna.

c) Det förekommer avvikelser mellan fångster och en flaggstats kända fiskeverksamhet, särskilt beträffande arter, volymer eller fiskeflottans kännetecken.

d) Artikel 6 om förhandsmeddelande i förordning (EG) nr 1005/2008 har inte följts. Det förekommer avvikelser mellan de fångstdata som lämnats av aktören och annan information som den behöriga myndigheten har tillgång till.

e) Fartygets ägare eller operatör misstänks delta eller ha deltagit i IUU-fiske.

f) Fartyget har nyligen döpts om, flaggats om eller bytt registreringsnummer.

g) Fartyget för för närvarande eller har under de senaste fem åren fört flagg från en stat som underrättats av Europeiska kommissionen om möjligheten att identifieras som icke-samarbetande tredjeland i enlighet med artikel 31 i förordning (EG) nr 1005/2008.

h) Fartyget för flagg från en stat som inte lämnat meddelanden i enlighet med artikel 20 i förordning (EG) nr 1005/2008.

i) Det finns information om eventuella oegentligheter i en viss flaggstats godkännande av fångstintyg.

j) Brister förmodas i en flaggstats kontrollsystem.

k) De berörda aktörerna har varit inblandade i olaglig verksamhet som kan utgöra en potentiell risk i fråga om IUU-fiske.

l) Fiskefartyget har nekats att anlöpa eller använda hamn i enlighet med tillämplig internationell, regional och/eller nationell lagstiftning, även då fiskefartyget i fråga till sist tillåtits anlöpa eller fått tillträde till hamn på grund av force majeure eller nödsituationer enligt artikel 4.2 i förordning (EG) nr 1005/2008.

2. För att säkerställa genomförandet av led b i första punkten ska medlemsstaterna efter varje inspektion utan dröjsmål rapportera till kommissionen och Europeiska fiskerikontrollbyrån namn och flagg avseende det fartyg från tredjeland som inspekterats liksom inspektionsdatum. Kommissionen eller Europeiska fiskerikontrollbyrån ska göra den informationen tillgänglig för de övriga medlemsstaterna.

Artikel5Rapportering om tillämpningen av målen

1. Medlemsstaterna ska rapportera om tillämpningen av de mål som avses i artikel 4, i den rapport som enligt artikel 55.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska lämnas till kommissionen vartannat år.

2. På grundval av den rapporten och egna observationer ska kommissionen göra en utvärdering och eventuellt en justering av målen.

Avdelning II Fångstcertifieringssystem för import och export av fiskeriprodukter

Kapitel I Fångstintyg

Artikel6Förenklat fångstintyg

1. Denna artikel ska tillämpas på fiskefartyg från tredje land

a) med en total längd på mindre än 12 meter utan släpredskap eller

b) med en total längd på mindre än 8 meter med släpredskap eller

c) utan överbyggnad eller

d) på mindre än 20 GT.

2. Fångster från sådana fiskefartyg från tredjeland som avses i punkt 1 som bara landas i dessa fartygs flaggstat och som sammanlagt utgör en sändning får åtföljas av ett förenklat fångstintyg i stället för det fångstintyg som avses i artikel 12 i förordning (EG) nr 1005/2008. Det förenklade fångstintyget ska innehålla all den information som anges i bilaga IV till den här förordningen och godkännas av en offentlig myndighet i flaggstaten som har de befogenheter som krävs för att intyga informationens riktighet.

3. Den person som ska exportera sändningen ska ha lämnat all information som krävs enligt förlagan i bilaga IV till den offentliga myndigheten och ansöka om godkännande av det förenklade fångstintyget.

Artikel6aCatch

Införd genom förordning (EU) 2025/1522.

1. I enlighet med artikel 12a.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska importören, återexportören och, i förekommande fall, exportören via Catch lämna in följande dokument, beroende på vad som är tillämpligt, och den information som finns i dessa till den behöriga myndigheten i den medlemsstat där fiskeriprodukterna är avsedda att övergå till fri omsättning, eller vid återexport till den behöriga myndigheten i den medlemsstat varifrån återexporten ska göras, eller vid export till den behöriga myndigheten i flaggmedlemsstaten:

a) Fångstintyg i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 1005/2008 och mallen i bilaga II till den förordningen.

b) Förenklat fångstintyg i enlighet med artikel 6 och mallen i bilaga IV till den här förordningen.

c) Det intyg om återexport som anges i artikel 21 i förordning (EG) nr 1005/2008 och som ingår i bilaga II till förordning (EG) nr 1005/2008 eller i bilaga IV till den här förordningen.

d) De upplysningar om transporten som ingår i tillägget till bilaga II till förordning (EG) nr 1005/2008.

e) Det dokument som avses i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 och som upprättats av bearbetningsanläggningen i ett tredjeland och godkänts av den behöriga myndigheten i det tredje landet i enlighet med formuläret i bilaga IV till förordning (EG) nr 1005/2008.

f) Det samlade transportdokument som avses i artikel 14.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 eller ett intyg om att produkterna inte har manipulerats, i enlighet med mallen i delegerad förordning (EU) 2025/453.

g) Alla styrkande handlingar eller uppgifter som är relevanta enligt fångstcertifieringssystemet för fiskeriprodukter.

2. De dokument och den information som avses i punkt 1 ska upprättas på minst ett av de officiella EU-språken i den medlemsstat där inlämningen äger rum.

3. Genom undantag från punkt 2 kan den medlemsstat där inlämningen äger rum, på begäran av den berörda aktören, samtycka till att ta emot handlingar som är skrivna på ett annat officiellt EU-språk.

4. Varje medlemsstat ska utse en eller flera kontaktpunkter för Catch och meddela kommissionen vilka kontaktpunkter som utsetts och deras kontaktuppgifter. Medlemsstaterna ska uppdatera kontaktpunkterna för Catch och omedelbart underrätta kommissionen om eventuella ändringar när det gäller detta. Kommissionen ska upprätthålla och uppdatera en förteckning över kontaktpunkter och göra den tillgänglig för alla medlemsstater.

5. Kommissionen ska ha tillgång till alla data, all information och alla dokument i Catch för att övervaka utbytet av data, information och dokument som införts eller tagits fram i Catch för att identifiera verksamheter som strider mot eller förefaller strida mot de bestämmelser som anges i förordning (EG) nr 1005/2008. Europeiska fiskerikontrollbyrån ska ha samma åtkomsträttigheter som kommissionen för att bistå kommissionen och medlemsstaterna med en enhetlig och effektiv tillämpning av reglerna i den gemensamma fiskeripolitiken i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/473, även när det gäller kampen mot IUU-fiske.

6. När det gäller tillgång för andra användare än kommissionen och Europeiska fiskerikontrollbyrån till uppgifter, information och dokument i Catch gäller de allmänna regler för Traces som fastställs i artikel 36 i genomförandeförordning (EU) 2019/1715.

7. Vid mottagande av en ansökan får kommissionen bevilja den behöriga myndigheten och operatörer i ett tredjeland partiell tillgång till funktionerna i Catch och till specifika uppgifter som är av betydelse för att det tredjelandet ska kunna ta fram och godkänna fångstintyg och tillhörande dokument i Catch, förutsatt att sökanden visar att den uppfyller följande krav:

a) den har rättslig och operativ kapacitet att utan onödigt dröjsmål tillhandahålla det bistånd som krävs för att Catch ska fungera väl, och

b) den har utsett en kontaktpunkt för detta ändamål.

Den partiella tillgång som avses i denna punkt ska inte omfatta åtkomst till personuppgifter som behandlas i Catch, utom när det ansökande tredjelandet uppfyller de villkor för laglig överföring av personuppgifter som fastställs i förordningarna (EU) 2016/679 och (EU) 2018/1725.

8. Datautbytet mellan Catch och andra elektroniska system, inklusive medlemsstaternas nationella system, ska vara synkront, ömsesidigt och baserat på UN/CEFACT-standarder. Datautbytet mellan Catch och medlemsstaternas nationella system ska använda referensdata som tillhandahålls i Catch.

9. Om Catch inte är tillgängligt får användarna använda ifyllbara tryckta eller elektroniska mallar för att registrera och utbyta information. Dessa mallar ska vara allmänt tillgängliga på en officiell webbplats tillhörande kommissionen. När systemet åter är tillgängligt ska importören i Catch föra in den information som registrerats i de ifyllbara tryckta eller elektroniska mallarna och bifoga dem i Catch som styrkande handlingar. Dessa dokument ska vara märkta med texten ”utfärdad under en oförutsedd händelse”. Kommissionen ska informera användarna via Catch två veckor före en planerad otillgänglighet om hur länge den kommer att vara och anledningen till den.

10. För att uppfylla kraven i artikel 22.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska fångstintyg och tillhörande dokument som tagits fram av tredjelandsoperatörer och som godkänts på elektronisk väg av tredjeländers myndigheter i Catch lagras i Catch i minst tre år. Personuppgifter från fångstintyg och tillhörande dokument ska lagras i Catch i högst tio år.

11. När det gäller behandling av personuppgifter i Catch gäller de allmänna regler för Imsoc som fastställs i artiklarna 10 och 11 i genomförandeförordning (EU) 2019/1715.

Artikel7Fångstdokumentationssystem som har antagits av regionala fiskeriorganisationer

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

De fångstdokumentationssystem som har antagits av regionala fiskeriorganisationer och som förtecknas i bilaga V till den här förordningen ska vid tillämpning av artikel 13.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 betraktas som förenliga med kraven i den förordningen utan ytterligare villkor.

Artikel8Tidsfrist för inlämning av fångstintyg

Genom undantag från artikel 16.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska tidsfristen för inlämnande av fångstintyg för import av fiskeriprodukter i sändningar som transporteras på de sätt som anges i bilaga VI till den här förordningen vara den kortare frist som anges i den bilagan.

Kapitel II Godkända ekonomiska aktörer

Avsnitt 1 Villkor för beviljande av intyg om godkänd ekonomisk aktör (APEO)

Artikel9Allmänna bestämmelser

Ekonomiska aktörer kan efter ansökan endast beviljas ett intyg om godkänd ekonomisk aktör (nedan kallat APEO-intyg [approved economic operator]) vid tillämpning av artikel 16 i förordning (EG) nr 1005/2008 om de

a) har ett certifikat för godkänd ekonomisk aktör (nedan kallat AEO-certifikat) enligt kommissionens förordning (EEG) nr 2454/1993 (nedan kallad tillämpningsföreskrifterna för gemenskapens tullkodex), samt

b) uppfyller de kriterier som fastställs i artikel 16.3 ag i förordning (EG) nr 1005/2008 och som beskrivs närmare i artiklarna 10–13 i den här förordningen.

Artikel10Tillräcklig import

1. Det tillräckliga antal importtransaktioner och den tillräckliga volym som avses i artikel 16.3 b i förordning (EG) nr 1005/2008 ska äga rum i den medlemsstat där aktören är etablerad.

2. Varje medlemsstat ska fastställa en tröskel för minsta antal importtransaktioner och minsta importvolym samt informera kommissionen om denna.

Artikel11Tidigare efterlevnad

1. Kriteriet om tidigare efterlevnad av bevarande- och förvaltningsåtgärderna som avses i artikel 16.3 c i förordning (EG) nr 1005/2008 ska anses vara uppfyllt om den sökande under de tre år som föregår inlämnandet av ansökan

a) inte har begått någon allvarlig överträdelse av reglerna i den gemensamma fiskeripolitiken,

b) inte har begått upprepade överträdelser av reglerna i den gemensamma fiskeripolitiken,

c) inte direkt eller indirekt har deltagit i eller medverkat till verksamhet rörande fartyg eller aktörer som deltagit i IUU-fiske eller som är föremål för undersökningar om detta, och

d) inte direkt eller indirekt har deltagit eller medverkat i verksamhet rörande fartyg som finns med i den förteckning över IUU-fartyg som upprättats av en regional fiskeriorganisation.

2. Trots vad som sägs i punkt 1 kan kriteriet om tidigare efterlevnad av bevarande- och förvaltningsåtgärderna anses vara uppfyllt om den behöriga medlemsstatens myndighet anser att en överträdelse som begåtts av den sökande

a) inte är allvarlig och

b) av mindre vikt i förhållande till antalet eller omfattningen av den sökandes importrelaterade transaktioner.

Artikel12Bokföring

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

Det system för hantering av fångstintyg och, vid behov, bokföring av beredningar som avses i artikel 16.3 d i förordning (EG) nr 1005/2008 ska anses vara tillfredsställande om den information som ingår i de fångstintyg och tillhörande dokument som avses i artikel 14 i förordning (EG) nr 1005/2008 finns registrerad i Catch.

Artikel13Anläggningar

Den sökandes anläggningar, som avses i 16.3 e i förordning (EG) nr 1005/2008, ska anses vara tillfredsställande om de

a) förhindrar obehörigt tillträde till lagringsutrymmen, avsändningsområden, lastningsplatser och lastområden,

b) säkerställer hanteringen av fiskeriprodukter, bland annat med skydd mot manipulering av lastenheter,

c) säkerställer hanteringen av import- och exportlicenser som är kopplade till förbud och restriktioner och till system för att skilja fiskeriprodukter som omfattas av fångstintyg från fiskeriprodukter som inte omfattas av fångstintyg.

Avsnitt 2 Ansökan om APEO-intyg

Artikel14Inlämning av ansökan

1. Ansökan om APEO-intyg ska lämnas till den behöriga myndigheten i den medlemsstat där importören är etablerad i enlighet med förlagan i bilaga VII.

2. Ansökan ska innefatta uppgifter och dokumentation som gör det möjligt för den behöriga medlemsstatens myndighet att granska och övervaka om den sökande uppfyller kriterierna som fastställs i artiklarna 9–13 i den här förordningen, däribland en kopia av det AEO-certifikat som utfärdats enligt tillämpningsföreskrifterna för gemenskapens tullkodex. Den sökande ska lämna alla nödvändiga uppgifter till den behöriga myndigheten.

3. Om en del av de relevanta uppgifterna eller av dokumentationen hålls i en annan medlemsstat, ska det samrådsförfarande som avses i artikel 17 tillämpas.

4. Om den behöriga myndigheten konstaterar att ansökan inte innehåller alla uppgifter som krävs, ska den inom 30 kalenderdagar från mottagandet av ansökan uppmana den sökande att lämna de relevanta uppgifterna.

5. När myndigheten har fått in alla uppgifter som krävs ska den meddela den sökande att ansökan är fullständig och ange från vilket datum den tidsfrist som avses i artikel 18.2 i den här förordningen börjar löpa.

6. Om en aktör som beviljats statusen godkänd ekonomisk aktör (APEO) i en medlemsstat ansöker om samma status i en annan medlemsstat, ska en kopia av det redan beviljade APEO-intyget bifogas ansökan.

Artikel15Grunder för avvisande

Ansökan som avses i artikel 14 ska avvisas i följande fall:

a) När ansökan inte uppfyller kraven i artikel 14.

b) När ansökan lämnas inom tre år efter återkallelse av ett APEO-intyg enligt punkterna a, b och c i artikel 27.1.

Avsnitt 3 Förfarande för utfärdande av APEO-intyg

Artikel16Granskning av ansökan

1. Den utfärdande medlemsstatens myndighet ska kontrollera att de kriterier som anges i artiklarna 913 är uppfyllda. Granskningen och dess resultat ska dokumenteras av den behöriga medlemsstatens myndighet.

2. Om den sökande har ett ”AEO-certifikat – Säkerhet och skydd” eller ett ”AEO-certifikat – Tullförenklingar/Säkerhet och skydd” enligt vad som avses i artikel 14a i tillämpningsföreskrifterna för gemenskapens tullkodex behöver inte kriterierna i artikel 13 granskas.

3. I de fall den sökande tidigare har beviljats status som godkänd ekonomisk aktör (APEO) i en annan medlemsstat ska den utfärdande myndigheten kontrollera om följande kriterier är uppfyllda:

a) De kriterier som anges i artiklarna 12 och 13.

b) De kriterier som anges i artiklarna 10 och 11 (valfritt).

4. Den utfärdande myndigheten får i fråga om de kriterier som avses i artiklarna 12 och 13 godta slutsatser som dragits av en expert på de relevanta områden som avses i de artiklarna. Experten får inte ha någon anknytning till den sökande.

Artikel17Samråd med andra medlemsstater

1. Den utfärdande myndigheten ska samråda med de behöriga myndigheterna i andra medlemsstater om den, på grund av att information saknas eller inte går att kontrollera, inte själv kan kontrollera om ett eller flera av de kriterier som anges i artiklarna 913 är uppfyllda. De tillfrågade behöriga myndigheterna i den andra medlemsstaten ska svara inom 60 kalenderdagar räknat från den dag den utfärdande medlemsstatens myndighet ställde frågan.

2. Om den tillfrågade behöriga myndigheten inte svarar inom de 60 kalenderdagar som avses i punkt 1 får den utfärdande myndigheten anta att den sökande uppfyller de kriterier som samrådet gällde.

Artikel18Utfärdande av APEO-intyg

1. Den utfärdande myndigheten ska utfärda APEO-intyget i enlighet med förlagan i bilaga VIII.

2. APEO-intyget ska utfärdas inom 90 kalenderdagar räknat från dagen för mottagande av all information som krävs enligt artikel 14.

3. Den tidsfrist på 90 dagar som fastställs i punkt 2 kan förlängas med ytterligare 30 kalenderdagar om den behöriga myndigheten inte kan hålla tidsfristen. I dessa fall ska myndigheten informera den sökande om skälen till dröjsmålet innan den tidsfrist som anges i punkt 2 löper ut.

4. Den period som anges i punkt 2 får också förlängas om den sökande under den tid som granskningen pågår gör justeringar för att kunna uppfylla de kriterier som anges i artiklarna 913 och delger den behöriga myndigheten dessa justeringar.

Artikel19Avslag på en ansökan

1. Om resultatet av den granskning som görs enligt artiklarna 16 och 17 sannolikt leder till att ansökan avslås ska den utfärdande myndigheten informera den sökande om detta resultat och ge denne möjlighet att svara inom 30 kalenderdagar innan ansökan avslås. Den tidsfrist som anges i punkt 2 ska upphöra att löpa i enlighet med detta.

2. Om ansökan avslås ska den behöriga myndigheten informera den sökande om skälen för detta beslut. Beslutet att avslå ansökan ska meddelas den sökande inom de tidsfrister som anges i punkterna 2, 3 och 4 i artikel 18 och punkt 1 i den här artikeln.

3. Den utfärdande myndigheten ska så snabbt som möjligt informera kommissionen när en ansökan har avslagits. Kommissionen ska göra informationen tillgänglig för de övriga medlemsstaternas behöriga myndigheter på elektronisk väg.

Avsnitt 4 Status som godkänd ekonomisk aktör (APEO)

Artikel20Kontroller

1. När en innehavare av ett APEO-intyg har underrättat den behöriga medlemsstatens myndighet om en sändning fiskeriprodukters ankomst får myndigheten, innan sändningen kommer in till den medlemsstaten, underrätta den godkända ekonomiska aktören om att sändningen på grundval av en riskanalys enligt artikel 17 i förordning (EG) nr 1005/2008 har valts ut för ytterligare kontroll. Denna underrättelse ska endast ges om den inte äventyrar möjligheten att genomföra kontrollen.

2. Innehavare av APEO-intyg ska genomgå färre fysiska och dokumentbaserade kontroller än andra importörer, om inte den behöriga myndigheten bestämmer annat med hänsyn till specifika risker eller kontrollskyldigheter som föreskrivs i annan gemenskapslagstiftning.

3. Om den behöriga medlemsstatens myndighet efter en riskanalys beslutar att närmare undersöka en sändning som åtföljs av ett fångstintyg som lämnats in av en APEO-aktör, ska kontrollen prioriteras. Om APEO-aktören begär det, och det finns avtal om det med den berörda myndigheten, får kontrollerna utföras på annan plats än i myndighetens lokaler.

Avsnitt 5 Rättsliga effekter av APEO-intyg

Artikel21Allmänna bestämmelser

1. APEO-intyg ska börja gälla den tionde arbetsdagen efter dagen för utfärdande. Giltighetstiden får inte vara begränsad.

2. APEO-intyget gäller bara i den utfärdande medlemsstaten.

3. Den behöriga myndigheten ska övervaka att de kriterier som anges i artiklarna 913 uppfylls.

4. Om ett APEO-intyg utfärdats till en sökande som varit etablerad i mindre än tre år ska innehavaren övervakas noga under det första året efter utfärdandet.

5. Den utfärdande myndigheten ska göra en ny granskning av hur kriterierna i artiklarna 913 uppfylls när

a) det sker större ändringar av relevant gemenskapslagstiftning,

b) det finns rimliga indikationer på att innehavaren av APEO-intyget inte längre uppfyller de relevanta kriterierna.

6. Vid den nya granskningen ska artikel 16.4 tillämpas.

7. Den utfärdande myndigheten ska så fort som möjligt informera kommissionen om resultatet av den nya granskningen. Kommissionen ska göra informationen tillgänglig för alla medlemsstaters behöriga myndigheter på elektronisk väg.

Artikel22Upphävande för viss tid av status som godkänd ekonomisk aktör (APEO)

1. Den utfärdande myndigheten ska för viss tid upphäva statusen som godkänd ekonomisk aktör (APEO) i följande fall:

a) När det har upptäckts att de kriterier som fastställs i artiklarna 913 inte har efterlevts.

b) När den behöriga medlemsstatens myndigheter har tillräckliga skäl att anta att APEO-aktören har begått en handling som leder till straffrättsliga åtgärder och som har anknytning till en överträdelse av reglerna i den gemensamma fiskeripolitiken eller förordning (EG) nr 1005/2008.

c) Om status som godkänd ekonomisk aktör (AEO) har upphävts för viss tid i enlighet med tillämpningsföreskrifterna för gemenskapens tullkodex.

d) Om APEO-aktören själv begär att statusen ska upphävas för viss tid eftersom aktören tillfälligt inte kan uppfylla kriterierna i artiklarna 913.

2. Innan beslut fattas enligt punkt 1 a, b och c ska den behöriga medlemsstatens myndighet informera den berörda ekonomiska aktören om sina undersökningsresultat. Den ekonomiska aktören ska ha rätt att uttrycka sin åsikt inom 30 kalenderdagar från det att aktören mottagit meddelandet.

3. Upphävandet ska dock ske omedelbart om hotet mot bevarandeåtgärderna för ett eller flera bestånd är av sådan art eller omfattning att detta är nödvändigt. Den upphävande myndigheten ska omedelbart informera kommissionen så att övriga medlemsstater kan vidta lämpliga åtgärder.

4. Det upphävande som avses i punkt 1 ska träda i kraft dagen efter det att den godkända ekonomiska aktören informerats om detta, Upphävandet ska emellertid inte inverka på importförfaranden som inletts före dagen för upphävandet och som ännu inte har fullbordats.

Artikel23Upphävande för viss tid när relevanta kriterier inte uppfylls

1. Om APEO-aktören inte avhjälper en situation som avses i artikel 22.1 a inom den tidsperiod som anges i punkt 2 i den artikeln ska statusen som godkänd ekonomisk aktör (APEO) upphävas för en period av 30 kalenderdagar. Medlemsstatens behöriga myndighet ska omgående informera den ekonomiska aktören och de övriga medlemsstaternas behöriga myndigheter om upphävandet.

2. Om den berörda ekonomiska aktören inte har kunnat avhjälpa situationen inom 30 kalenderdagar men kan bevisa att villkoren kan bli uppfyllda om upphävandeperioden förlängs, ska den utfärdande myndigheten upphäva statusen som godkänd ekonomisk aktör (APEO) under ytterligare 30 kalenderdagar. De övriga medlemsstaternas behöriga myndigheter ska informeras om förlängningen.

3. När den berörda ekonomiska aktören inom den tidsfrist som anges i punkt 1 eller 2 har vidtagit nödvändiga åtgärder för att uppfylla de kriterier som fastställs i artiklarna 913 ska den utfärdande myndigheten dra tillbaka upphävandet och meddela den berörda ekonomiska aktören och kommissionen. Upphävandet får dras tillbaka innan tidsfristen enligt punkt 1 eller 2 löper ut.

Artikel24Upphävande för viss tid i händelse av straffrättsliga åtgärder

1. I de fall som avses i artikel 22.1 b ska den utfärdande myndigheten upphäva statusen som APEO-aktör under den tid som domstolsförfarandet pågår. Den ska meddela APEO-aktören om detta. Meddelandet ska också sändas till de övriga medlemsstaternas behöriga myndigheter.

2. Den behöriga medlemsstatens myndighet kan dock besluta att inte upphäva aktörens status som APEO-aktör om den anser att överträdelsen är av mindre vikt i förhållande till antalet eller omfattningen av aktörens importrelaterade transaktioner.

Artikel25Upphävande för viss tid i samband med status som AEO-aktör

I de fall som avses i artikel 22.1 c ska den utfärdande myndigheten upphäva statusen som APEO-aktör under den tid som statusen som AEO-aktör är upphävd. Den ska meddela aktören om detta. De övriga medlemsstaternas behöriga myndigheter ska också meddelas.

Artikel26Upphävande på viss tid på egen begäran

1. I de fall som avses i artikel 22.1 d ska APEO-aktören meddela den utfärdande myndigheten att aktören tillfälligt inte kan uppfylla de kriterier som anges i artiklarna 913, och ange datum för när kriterierna kommer att vara uppfyllda igen. Aktören ska också informera den utfärdande myndigheten om alla planerade åtgärder och tidsramen för dem.

2. Den utfärdande myndigheten ska skicka meddelandet till kommissionen och till de övriga medlemsstaternas behöriga myndigheter.

3. Om den godkända ekonomiska aktören inte avhjälper situationen inom den period som anges i meddelandet, får den utfärdande myndigheten bevilja en skälig förlängning, förutsatt att aktören har agerat med ärligt uppsåt. Förlängningen ska anmälas till kommissionen och till de övriga medlemsstaternas behöriga myndigheter.

Artikel27Återkallelse av APEO-intyg

1. APEO-intyget ska återkallas i följande fall:

a) Om APEO-aktören underlåter att vidta de åtgärder som krävs för att uppfylla de kriterier som fastställs i artiklarna 9–13 i enlighet med artikel 23.3.

b) Om det är konstaterat att APEO-aktören har begått allvarliga eller upprepade överträdelser av reglerna i den gemensamma fiskeripolitiken eller förordning (EG) nr 1005/2008 och det inte finns någon ytterligare rätt att överklaga.

c) Om APEO-aktören underlåter att vidta de åtgärder som krävs för att uppfylla de kriterier som fastställs i artiklarna 9–13 i enlighet med artikel 26.

d) Om status som godkänd ekonomisk aktör (AEO), som beviljats i enlighet med tillämpningsföreskrifterna för gemenskapens tullkodex, har återkallats.

e) På APEO-aktörens egen begäran.

2. I det fall som avses i punkt 1 b får den behöriga myndigheten besluta att inte återkalla APEO-intyget om den bedömer att överträdelser är av mindre vikt i förhållande till antalet eller omfattningen av aktörens importrelaterade transaktioner.

3. Återkallelsen ska börja gälla dagen efter det att den meddelats APEO-aktören.

4. Den utfärdande myndigheten ska omedelbart informera kommissionen om återkallelse av ett APEO-intyg.

Avsnitt 6 Informationsutbyte

Artikel28Begäran om information

1. APEO-aktören ska informera den utfärdande myndigheten om alla händelser som inträffar efter beviljandet av intyget och som kan påverka dess fortsatta giltighet.

2. Alla relevanta uppgifter som är tillgängliga för den utfärdande myndigheten angående de aktörer myndigheten godkänt ska på begäran göras tillgängliga för kommissionen och de behöriga myndigheterna i de övriga medlemsstater där den godkända ekonomiska aktören bedriver importrelaterad verksamhet.

Artikel29Utbyte av information om godkända ekonomiska aktörer (APEO)

1. Kommissionen och de behöriga myndigheterna i alla medlemsstater ska lagra och ha tillgång till följande uppgifter under tre år eller längre, beroende på gällande nationella bestämmelser:

a) Elektroniskt överförda uppgifter från ansökningar.

b) Uppgifter om APEO-intyg och, i förekommande fall, om ändring eller återkallelse av dem eller upphävande för viss tid av statusen som godkänd ekonomisk aktör (APEO).

2. Det informationssystem för IUU-fiske som avses i artikel 51 i förordning (EG) nr 1005/2008 får användas för information och kommunikation mellan de behöriga myndigheterna och för kommissionens och de ekonomiska aktörernas kommunikation enligt detta kapitel.

3. Kommissionen får offentliggöra förteckningen över godkända ekonomiska aktörer (APEO) på Internet, om de berörda aktörerna gett sitt tillstånd i förväg. Förteckningen ska uppdateras.

Artikel30Rapporteringsskyldighet och utvärdering

1. Medlemsstaterna ska informera om tillämpningen av APEO-systemet enligt detta kapitel i den rapport som enligt artikel 55.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska överlämnas till kommissionen vartannat år.

2. På grundval av dessa rapporter och egna observationer ska kommissionen göra en utvärdering och eventuellt en justering av APEO-systemet.

Kapitel III Granskningar och kontroller

Artikel31Unionskriterier för kontroller

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

I enlighet med artikel 17.3 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska medlemsstaterna inrikta kontrollerna på risker som identifierats på grundval av följande unionskriterier:

a) Varningar har utlösts i Catch.

b) Information har delats genom meddelanden om ömsesidigt bistånd i enlighet med artikel 51 i förordning (EG) nr 1005/2008 och avdelning IV i den här förordningen.

c) Det förekommer produkter från arter som omfattas av kvoter som fastställts av en regional fiskeriorganisation.

d) Landet har underrättats om möjligheten att identifieras som icke-samarbetande tredjeland i enlighet med artikel 32 i förordning (EG) nr 1005/2008.

e) Fartyget, fartygets ägare eller operatör misstänks delta eller ha deltagit i IUU-fiske.

f) Fartyget, fartygets ägare eller operatör har varit inblandade i annan olaglig verksamhet än IUU-fiske men som kan utgöra en potentiell risk i fråga om IUU-fiske.

g) Fartyget har nyligen döpts om, flaggats om eller bytt registreringsnummer.

h) Det förekommer fiskeriprodukter från arter med högt kommersiellt värde.

i) Det har införts nya slags fiskeriprodukter, nya produktpresentationer eller nya handelsmönster.

j) Det förekommer avvikelser mellan handelsmönster och en flaggstats kända fiskeverksamhet, särskilt beträffande arter, volymer eller fiskeflottans kännetecken.

k) Det förekommer avvikelser mellan handelsmönster och ett tredjelands kända fiskerelaterade verksamhet, särskilt i fråga om det som kännetecknar dess förädlingsindustri eller handel med fiskeriprodukter.

l) Det förekommer handelsmönster som inte kan motiveras utifrån en ekonomisk rationalitet eller logik.

m) Det sker betydande plötsliga förändringar av handelsvolymen för en särskild art.

n) Ett fångstintyg har lämnats in som avser flera sändningar.

o) Pappersbaserade fångstintyg har framställts, godkänts och lämnats in eller pappersbaserade bearbetningsuttalanden har godkänts.

p) Det förekommer avvikelser mellan de uppgifter som aktören lämnat i Catch och de uppgifter som finns i de pappersbaserade fångstintygen eller andra tillhörande pappersbaserade dokument eller annan relevant information som den behöriga myndigheten har tillgång till.

q) Fält 6 i det fångstintyg som anges bilaga II till förordning (EG) nr 1005/2008 har använts.

r) Fält 7 i det fångstintyg som anges bilaga II till förordning (EG) nr 1005/2008 har använts i samband med omlastning.

s) Fångstintyg har lämnats in tillsammans med flera transportuppgifter i enlighet med tillägget till bilaga II till förordning (EG) nr 1005/2008 och/eller sådana dokument som avses i artikel 14.1 i samma förordning.

t) Det förekommer en produkt från en ny flaggstat eller från en ny exporterande stat.

u) Aktören är nyetablerad.

Artikel32Rapportskyldighet och utvärdering

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. Medlemsstaterna ska i den rapport som ska lämnas till kommissionen vartannat år enligt artikel 55.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 informera om tillämpningen av de kriterier som avses i artikel 31.

2. Medlemsstaterna ska i sina rapporter inkludera följande information:

a) Granskning som genomförts i enlighet med artikel 16.1 i förordning (EG) nr 1005/2008.

b) Antal ytterligare riskindikatorer som införts av medlemsstaterna i Catch på nationell nivå och deras typ.

c) Antal varningar som utlösts i Catch per riskindikator.

d) Risker som identifierats på grundval av tillämpningen av de unionskriterier som avses i artikel 31 i denna förordning och av ytterligare nationella kriterier om sådana meddelats kommissionen i enlighet med artikel 17.3 i förordning (EG) nr 1005/2008.

e) Resultat av de kontroller som genomförts för att ta itu med risker som fastställts i enlighet med artikel 17.3 i förordning (EG) nr 1005/2008.

f) Kontroller som genomförts i enlighet med artikel 17.4 i förordning (EG) nr 1005/2008.

g) Slumpmässiga kontroller som genomförts i enlighet med artikel 17.5 i förordning (EG) nr 1005/2008.

3. På grundval av dessa rapporter och egna observationer ska kommissionen göra en utvärdering och eventuellt en justering av unionskriterierna.

Kapitel IV Samarbete med tredjeländer

Artikel33Administrativt samarbete med tredjeländer angående fångstintyg

Upphävd genom förordning (EU) 2025/1522.

1. De administrativa arrangemangen för att upprätta, godkänna eller skicka fångstintyg på elektronisk väg eller ersätta dem med elektroniska spårbarhetssystem som säkerställer samma nivå på myndigheternas kontroll, som inrättats inom ramen för det administrativa samarbete som avses i artikel 20.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 finns förtecknade i bilaga IX till den här förordningen.

2. Kommissionen ska inom 15 arbetsdagar efter inrättandet av ett nytt administrativt arrangemang som gäller tillämpningen av bestämmelserna om fångstintyg i förordning (EG) nr 1005/2008 informera medlemsstaternas behöriga myndigheter, lägga ut informationen på webbplatsen så fort som möjligt och uppdatera bilaga IX till den här förordningen.

Avdelning III Iakttagelser

Artikel34Formulär för inlämnande av information om iakttagna fiskefartyg

1. Formuläret för inlämnandet av information om iakttagna fiskefartyg som avses i artikel 49.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 finns i bilaga XA till den här förordningen.

2. Instruktioner för ifyllande av det formulär som avses i punkt 1 finns i bilaga XB.

Avdelning IV Ömsesidig hjälp

Kapitel I Allmänna bestämmelser

Artikel35Räckvidd

1. I denna avdelning fastställs villkoren för medlemsstaternas administrativa samarbete med varandra, med tredjeländer, med kommissionen och med det organ denna utser för att se till att förordning (EG) nr 1005/2008 och den här förordningen tillämpas korrekt.

2. Bestämmelserna i denna avdelning ska inte binda medlemsstaterna att bevilja varandra hjälp om detta sannolikt skulle störa deras nationella rättssystem, den allmänna ordningen, säkerheten eller andra grundläggande intressen. Innan en begäran om hjälp avslås ska den tillfrågade medlemsstaten samråda med den begärande medlemsstaten för att avgöra om hjälp kan ges delvis, under specifika regler och villkor. Om en begäran om hjälp inte kan efterkommas ska den begärande medlemsstaten och kommissionen omgående underrättas om detta och skälen för avslaget ska anges.

3. Bestämmelserna i denna avdelning ska inte påverka medlemsstaternas tillämpning av straffrättsliga bestämmelser och bestämmelser om ömsesidigt bistånd i straffrättsliga frågor, däribland bestämmelser om sekretess under förundersökningar.

Artikel36Skydd och behandling av personuppgifter

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. Förordningarna (EU) 2016/679 och (EU) 2018/1725 samt de nationella bestämmelser som införlivar Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2016/680 är tillämpliga på medlemsstaternas, kommissionens och det av kommissionen utsedda organets behandling av personuppgifter enligt förordning (EG) nr 1005/2008 och den här förordningen.

2. Enskilda personers rättigheter i fråga om deras personuppgifter som behandlas i nationella system ska utövas i enlighet med lagstiftningen i den medlemsstat där personuppgifterna lagras, i synnerhet de bestämmelser som införts för att genomföra förordning (EU) 2016/679, och när det gäller personuppgifter som behandlas i unionssystem ska de utövas i enlighet med förordning (EU) 2018/1725.

3. Kommissionen eller det organ som den har utsett och medlemsstaterna får behandla fysiska personers personuppgifter för att fullgöra sina skyldigheter enligt bestämmelserna i den gemensamma fiskeripolitiken, särskilt för att utföra kontroller och utredningar i enlighet med bestämmelserna i förordning (EU) nr 1005/2008 eller enligt bestämmelserna i avtal med tredjeländer eller internationella organisationer.

4. Kommissionen får begränsa vissa av de registrerades rättigheter i samband med kommissionens behandling av personuppgifter i unionens system för att förebygga, motverka och undanröja olagligt, orapporterat och oreglerat fiske, i enlighet med kommissionens beslut (EU) 2019/1862 av den 6 november 2019.

Artikel37Utnyttjande av uppgifter och skydd för yrkessekretess och kommersiell sekretess

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. Medlemsstaterna och kommissionen ska vidta alla åtgärder som krävs för att se till att data som omfattas av tystnadsplikt och som utgör företagshemligheter och som samlas in, mottas och överförs inom ramen för denna förordning behandlas i enlighet med tillämpliga regler om tystnadsplikt och företagshemligheter.

2. De data som avses i punkt 1 och som utväxlas mellan medlemsstaterna och kommissionen får överföras till andra personer än de personer i medlemsstaterna eller i kommissionen eller i det av kommissionen utsedda organet, under förutsättning att deras arbetsuppgifter kräver att de har tillgång till sådana data och att den medlemsstat, kommissionen eller det av kommissionen utsedda organ som tillhandahåller dessa data ger sitt samtycke. Medlemsstaten, kommissionen eller det av kommissionen utsedda organet ska vid vägran ange skälen för sin vägran att överföra dessa data. Om en begäran om samtycke inte besvarats inom en månad ska det betraktas som att samtycke getts.

3. De data som avses i punkt 1 får inte användas för annat ändamål än det som anges i denna förordning, om inte medlemsstaten, kommissionen eller det av kommissionen utsedda organet som har tillhandahållit dessa data ger sitt samtycke, och under förutsättning att gällande bestämmelser i den medlemsstat vars myndighet tar emot dessa data inte förbjuder en sådan användning. Medlemsstaten, kommissionen eller det av kommissionen utsedda organet ska vid vägran ange skälen för sin vägran.

Artikel38Kostnader

Medlemsstaterna ska bära sina egna kostnader för genomförandet av en begäran om hjälp och avstå från att begära ersättning för kostnader som de haft vid tillämpningen av denna avdelning.

Artikel39En enda myndighet

1. Varje medlemsstat ska utse en central kontaktpunkt som ska ansvara vid tillämpning av denna avdelning.

2. Varje medlemsstat ska meddela kommissionen och de övriga medlemsstaterna vilken denna centrala kontaktpunkt är och uppdatera informationen vid behov.

3. Kommissionen ska offentliggöra och uppdatera förteckningen över centrala kontaktpunkter i Europeiska unionens officiella tidning.

Artikel40Uppföljningsåtgärder

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. Om de nationella myndigheterna, som svar på en begäran om hjälp enligt denna avdelning eller till följd av ett spontant informationsutbyte, beslutar att vidta åtgärder som bara kan genomföras med tillstånd från eller på begäran av en rättslig myndighet ska de till den berörda medlemsstaten och till kommissionen överlämna all information om dessa åtgärder som har samband med IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008, eller överträdelser av den här förordningen.

2. All sådan kommunikation måste föregås av tillstånd från den rättsliga myndigheten om sådant tillstånd krävs enligt nationell lagstiftning.

Kapitel II Information utan föregående begäran

Artikel41Information utan föregående begäran

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. Om en medlemsstat får kännedom om möjligheten att det pågår IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008 eller har rimliga skäl att misstänka att sådant fiske eller sådana överträdelser kan ske, ska den utan dröjsmål anmäla detta till de övriga medlemsstater som berörs och till kommissionen. Anmälan ska innehålla all information som krävs och göras genom den centrala kontaktpunkt som avses i artikel 39.

2. Om en medlemsstat vidtar rättsliga åtgärder i samband med IUU-fiske eller sådana överträdelser som avses i punkt 1 ska den anmäla detta till övriga berörda medlemsstater och kommissionen enligt vad som avses i artikel 39.

3. Alla anmälningar som görs enligt denna artikel ska vara skriftliga.

Kapitel III Begäran om hjälp

Artikel42Definitioner

I denna avdelning avses med uttrycket ”begäran om hjälp” en begäran som en medlemsstat riktar till en annan medlemsstat om

a) information,

b) tillsynsåtgärder eller

c) administrativ delgivning.

Artikel43Allmänna bestämmelser

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. Den begärande medlemsstaten ska se till att alla begäranden om hjälp innehåller tillräckligt med information för att den tillfrågade medlemsstaten ska kunna efterkomma begäran, däribland alla nödvändiga bevis som kan erhållas inom den begärande medlemsstatens territorium.

2. Begäran om hjälp ska ske endast i styrkta fall där det finns rimliga skäl att anta att IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008 har skett och när den begärande medlemsstaten inte på egen hand kan få fram den information som efterfrågas eller vidta de åtgärder som begärs.

Artikel44Översändning av begäran och svar

1. Begäran om hjälp ska bara skickas från den begärande medlemsstatens centrala kontaktpunkt eller från kommissionen till den tillfrågade medlemsstatens centrala kontaktpunkt. Alla svar på begäran om hjälp ska hanteras likadant.

2. Begäran om ömsesidig hjälp och svar på dessa ska alltid ske skriftligt.

3. De berörda centrala kontaktpunkterna ska komma överens om vilka språk som ska användas vid begäran om hjälp och överlämnande av information innan begäran görs. Om de inte kan enas om detta ska begäran skrivas på den begärande medlemsstatens officiella språk och svaren på den tillfrågade medlemsstatens officiella språk.

Artikel45Begäran om information

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. En tillfrågad medlemsstat ska på en begärande medlemsstats eller kommissionens begäran översända all relevant information som krävs för att fastställa om IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008 har skett eller för att fastställa om det finns rimliga skäl att misstänka att det kan ske. Informationen ska överlämnas via den centrala kontaktpunkten enligt artikel 39.

2. Den tillfrågade medlemsstaten ska på den begärande medlemsstatens eller kommissionens begäran genomföra lämpliga administrativa undersökningar rörande den verksamhet som utgör, eller som den begärande medlemsstaten misstänker utgör, IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008. Den tillfrågade medlemsstaten ska meddela den begärande medlemsstaten och kommissionen resultatet av dessa administrativa undersökningar.

3. Den tillfrågade medlemsstaten ska på den begärande medlemsstatens eller kommissionens begäran tillåta att en behörig tjänsteman från den begärande medlemsstaten följer den tillfrågade medlemsstatens eller kommissionens tjänstemän under de administrativa undersökningar som avses i punkt 2. Om nationell straffrättslig lagstiftning förbehåller vissa åtgärder för viss personal som särskilt anges i nationell lag, ska den begärande medlemsstatens tjänstemän inte delta i dessa åtgärder. De ska under inga omständigheter delta vid husrannsakan eller vid formella förhör av personer vid straffrättsliga förfaranden. Den begärande medlemsstatens tjänstemän som befinner sig i den tillfrågade medlemsstaten måste alltid kunna uppvisa ett skriftligt tillstånd som styrker deras identitet och officiella uppdrag.

4. Den tillfrågade medlemsstaten ska på begäran förse den begärande medlemsstaten med alla dokument, eller styrkta kopior av dessa, som den har och som avser IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008.

5. Standardformuläret för utbyte av information på begäran finns i bilaga XI.

Artikel46Begäran om tillsynsåtgärder

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. En tillfrågad medlemsstat ska, utgående från de bevis som avses i artikel 43, på en begärande medlemsstats eller kommissionens begäran vidta alla tillsynsåtgärder som krävs för att, inom sitt territorium eller i marina vatten som lyder under den tillfrågade medlemsstatens suveränitet eller jurisdiktion, få stopp på IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008 utan dröjsmål.

2. Den tillfrågade medlemsstaten får samråda med den begärande medlemsstaten och kommissionen när den vidtar de tillsynsåtgärder som avses i punkt 1.

3. Den tillfrågade medlemsstaten ska rapportera om de åtgärder som vidtagits och vilken effekt de haft till den begärande medlemsstaten, övriga berörda medlemsstater och kommissionen, via den centrala kontaktpunkt som avses i artikel 39.

Artikel47Tidsfrist för svar på begäran om information och tillsynsåtgärder

1. Den tillfrågade medlemsstaten ska lämna den information som avses i artiklarna 45.1 och 46.3 så snabbt som möjligt, dock senast fyra veckor efter mottagandet av begäran. Andra tidsfrister kan avtalas mellan den tillfrågade och den begärande medlemsstaten eller kommissionen.

2. Om den tillfrågade medlemsstaten inte kan efterkomma begäran inom tidsfristen ska den skriftligen informera den begärande medlemsstaten eller kommissionen om skälen för detta och ange när den anser att den kan komma med ett svar.

Artikel48Begäran om administrativ delgivning

1. Den tillfrågade medlemsstaten ska, på den begärande medlemsstatens begäran och i enlighet med sina nationella bestämmelser om delgivning av motsvarande handlingar och beslut, delge mottagaren alla handlingar eller beslut från de administrativa myndigheterna i den begärande medlemsstaten som fattats inom det område som omfattas av förordning (EG) nr 1005/2008 och som ska delges inom den tillfrågade medlemsstatens territorium.

2. Begäran om delgivning ska göras på det standardformulär som finns i bilaga XII till den här förordningen.

3. Den tillfrågade medlemsstaten ska skicka sitt svar till den begärande medlemsstaten omedelbart efter delgivningen via den centrala kontaktpunkt som avses i artikel 39. Standardformuläret för svar, som finns i bilaga XII till den här förordningen, ska användas.

Kapitel IV Förbindelser med kommissionen

Artikel49Kommunikation mellan medlemsstaterna och kommissionen

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. När en medlemsstat får information som den anser vara relevant angående metoder, praxis eller upptäckta tendenser som har samband med eller misstänks ha samband med IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska den medlemsstaten omedelbart vidarebefordra informationen till kommissionen.

2. När kommissionen får tillgång till information som skulle kunna hjälpa medlemsstaterna att stärka efterlevnaden av förordning (EG) nr 1005/2008 ska den omedelbart vidarebefordra denna information till medlemsstaterna.

Artikel50Kommissionens samordning

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. När en medlemsstat får kännedom om verksamhet som utgör eller verkar utgöra IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008 och som är av särskild betydelse på gemenskapsnivå ska den så snabbt som möjligt till kommissionen överlämna all relevant information som behövs för att utreda fakta. Kommissionen ska vidarebefordra informationen till övriga berörda medlemsstater.

2. Vid tillämpningen av punkt 1 ska verksamhet som utgör IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008 anses vara av särskild betydelse på gemenskapsnivå, i synnerhet i följande fall:

a) När de har eller kan ha förbindelser i andra medlemsstater.

b) När det för medlemsstaterna framstår som sannolikt att liknande verksamhet har genomförts även i andra medlemsstater.

3. När kommissionen anser att verksamhet som utgör IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008 har ägt rum i en eller flera medlemsstater, ska den informera de berörda medlemsstaterna om detta och dessa ska undersöka saken så snabbt som möjligt. De berörda medlemsstaterna ska så snart som möjligt informera kommissionen om resultatet av dessa undersökningar.

Kapitel V Förbindelser med tredjeländer

Artikel51Informationsutbyte med tredjeländer

Ändrad genom förordning (EU) 2025/1522.

1. När en medlemsstat från ett tredjeland får information som är relevant för en effektiv tillämpning av förordning (EG) nr 1005/2008 och den här förordningen, ska den vidarebefordra informationen till de övriga berörda medlemsstaterna via den centrala kontaktpunkten, i den mån detta är tillåtet enligt bilaterala överenskommelser om bistånd med det tredjelandet.

2. Information som erhållits enligt denna avdelning får vidarebefordras till ett tredjeland av en medlemsstat via dess centrala kontaktpunkt enligt bilaterala överenskommelser om ömsesidigt bistånd med det tredjelandet. Denna kommunikation ska äga rum efter samråd med den medlemsstat som ursprungligen tillhandahöll informationen och i överensstämmelse med gemenskapslagstiftningen och den nationella lagstiftningen om skydd för enskilda vid behandling av personuppgifter.

3. Inom ramen för fiskeriavtal som ingåtts mellan gemenskapen och tredjeland eller inom ramen för regionala fiskeriorganisationer eller liknande arrangemang som gemenskapen är anslutande part till eller icke anslutande samarbetspart till, får kommissionen vidarebefordra relevant information om IUU-fiske eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008 till övriga parter i sådana avtal, organisationer eller arrangemang, förutsatt att den medlemsstat som tillhandahållit informationen ger tillstånd till det.

Kapitel VI Övergångsbestämmelser

Artikel52Inrättande av ett informationssystem avseende IUU-fiske

I väntan på att det informationssystem avseende IUU-fiske som avses i artikel 51.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 inrättas, ska medlemsstaternas behöriga myndigheter samarbeta enligt denna avdelning med varandra och med kommissionen genom de befintliga systemen för information.

Avdelning V Ändringar

Artikel53Ändringar av förordning (EG) nr 1005/2008

Bilaga I till förordning (EG) nr 1005/2008, med förteckningen över produkter som inte omfattas av definitionen av ”fiskeriprodukter” i artikel 2.8 i den förordningen ska ändras enligt bilaga XIII till den här förordningen.

Avdelning VI Slutbestämmelser

Artikel54Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den sjunde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 1 januari 2010.

BILAGA I

Tidsfrist för förhandsmeddelande för vissa typer av fiskeriprodukter som avses i artikel 1

4 timmars tidsfrist för förhandsmeddelande

Landning av färska fiskeriprodukter med fiskefartyg till angivna hamnar i gemenskapen

BILAGA II

De fält som är markerade med en asterisk (*) behöver inte fyllas i om ett fångstintyg har godkänts för hela den fångst som ska landas eller omlastas i EU.

Fartygets identifikation

1. Fartygets namn:

2. Typ av fartyg (fångst-, transport- eller stödfartyg):

3. Flaggstat (registreringsland):

4. Nationellt registreringsnummer (registerbeteckning):

5. Internationell anropssignal:

6. Kontaktuppgifter för fartyget:

7. IMO-nummer, i förekommande fall:

8. Annan unik fartygsidentifiering (om inget IMO-nummer anges):

9. VMS (nej/ja (nationellt) nej/ja (regional fiskeriorganisation); om ja, typ: )

10. Fartygsdimensioner – längd: bredd: djup:

Planerad anlöpshamn

11. Hamnens namn (landskod ISO alfa-2 + hamnkod på 3 bokstäver (1)):

12. Syfte med anlöpet (landning, omlastning eller tillträde till tjänster):

13. Hamn och datum för senaste anlöp (landskod ISO alfa-2 + hamnens namn/hamnkod på 3 bokstäver):

Fisketillstånd

14. Fisketillståndets nummer, giltighetsperiod och sista giltighetsdag (specificera också fiskeområde, art och utrustning)(*):

15. Nummer och sista giltighetsdag för tillstånd att stödja fiskeriverksamhet/omlasta fiskeriprodukter:

16. Utfärdande myndighet:

17. Regionala fiskeriorganisationens identifieringsnummer, i förekommande fall:

Datum

18. Datum för fiskeresan (*):

19. Ankomstdatum och beräknad ankomsttid till hamnen:

Kvantitet av olika arter som finns ombord (eller rapport om utebliven fångst i förekommande fall)

20.- Nummer på fångstintyg (i förekommande fall)21.- Datum för omlastning (om denna skett någon annanstans än i landningshamnen) (*)22.- Omlastningsområde eller omlastningshamn (FAO (Ices)-område, FAO (Ices)-delsektion och fiskeansträngningszon) (*)23. Datum för omlastningstillstånd (*)24.- Artens namn (FAO alfa-3) (*)
25.- Fångstområde (FAO (Ices)-område, FAO (Ices)-delsektion och fiskeansträngningszon) (*)26.- Beräknad total levande vikt ombord (i kg) eller/och antal fiskar när detta krävs27.- Beräknad total levande vikt fisk som ska landas/lastas om (i kg) eller/och antal fiskar när detta krävs (*)28.- Nettovikt i kg fisk som ska landas/lastas om (*)29.- Fiskens presentationsform och tillstånd (använd koder) (*)

30. Fartygsägarens namn och adress:

31. Namn på fartygets befälhavare eller dennes ställföreträdare:

32. Underskrift:

33. Datum:

BILAGA IIIA

Formulär för deklaration före landning enligt vad som avses i artikel 3.1

Fartygets identifikation

1. Fartygets namn:

2. Typ av fartyg (fångst- eller transportfartyg):

3. Flaggstat (registreringsland):

4. Hemmahamn (landskod ISO alfa-2 + hamnens namn):

5. Registreringsnummer (extern identifiering):

6. Internationell anropssignal:

7. Nummer hos IMO/Lloyds (i förekommande fall):

Kontaktuppgifter

8. Namn på befälhavare/ställföreträdare:

9. Adress till befälhavare/ställföreträdare:

Avfärdsuppgifter

10. Avfärdsdag och -tid:

11. Avfärdshamn (landskod ISO alfa-2 + hamnens namn):

Landningsuppgifter

12. Beräknad landningsdag och -tid:

13. Beräknad landningshamn (landskod ISO alfa-2 + hamnkod på 3 bokstäver (*)):

14. Skickat av befälhavaren/ställföreträdare:

Kvantitet av olika arter ombord

15. Nummer, datum och angiven flaggstat på fångstintyg

16. Datum för omlastning (om denna skett någon annanstans än i landningshamnen) och fångstfartygens namn

17. Hamn- eller omlastningsområde (FAO (Ices)-område, FAO (Ices)-sektion, FAO (Ices)-delsektion och, om tillämpligt, statistisk rektangel enligt Ices

18. Namn på arten (FAO alfa-3)

19. Fångstområde (FAO (Ices)-område, FAO (Ices)-sektion, FAO (Ices)-delsektion och, om tillämpligt, statistisk rektangel enligt Ices och fiskeansträngningszon)

20. Beräknad total levande vikt ombord (i kg) eller antal fiskar när detta krävs

21. Beräknad total levande vikt fisk som ska landas (i kg) eller antal fiskar när detta krävs

22. Fiskens presentationsform och (tillstånd (använd bokstavskoder (*))

23. I tillämpliga fall, omräkningsfaktor som tillämpas på fiskeriprodukten av flaggstaten

24. För bearbetade fiskeriprodukter, beredningens typ av förpackning (trebokstavskod CRT=kartonger, BOX=lådor BGS=påsar BLC=block)

25. För bearbetade fiskeriprodukter, antal förpackningar (kartonger, lådor, påsar, containrar, block osv.):

26. För bearbetade fiskeriprodukter, genomsnittlig vikt per förpackningsenhet (i kg):

27. Fartygsägarens namn och adress:

28. Namn på fartygets befälhavare eller dennes ställföreträdare:

29. Underskrift:

30. Datum:

För fångstfartyg fyll i punkterna 1–15 samt 18–30.

För transportfartyg ska alla punkter fyllas i.

(*) För bokstavskoder för hamnar, fiskens presentation och tillstånd, se http://ec.europa.eu/fisheries/cfp/control_enforcement/ers_sv.htm

BILAGA IIIB

Formulär för deklaration före omlastning enligt vad som avses i artikel 3.2 (krävs av både levererande och mottagande fartyg)

Fartygets identifikation

1. Fartygets namn:

2. Typ av fartyg (fångst- eller transportfartyg):

3. Flaggstat (registreringsland):

4. Hemmahamn (landskod ISO alfa-2 + hamnens namn):

5. Registreringsnummer (extern identifiering):

6. Internationell anropssignal:

7. Nummer hos IMO/Lloyds (i förekommande fall):

Kontaktuppgifter

8. Namn på befälhavare/ställföreträdare:

9. Adress till befälhavare/ställföreträdare:

Avfärdsuppgifter

10. Avfärdsdag och -tid:

11. Avfärdshamn (landskod ISO alfa-2 + hamnens namn):

Uppgifter om omlastningen

12. Beräknad omlastningsdag och -tid:

13. Beräknad omlastningshamn (landskod ISO alfa-2 + hamnkod på 3 bokstäver (*)):

14. Skickat av befälhavaren/ställföreträdaren:

Uppgifter om det andra fartyget i omlastningen:

15. Internationell anropssignal:

16. Registreringsnummer (extern identifiering):

17. Flaggstat (registreringsland):

Kvantitet av olika arter ombord

18. Nummer, datum och angiven flaggstat på fångstintyg

19. Datum för omlastning (om denna skett någon annanstans än i landningshamnen) och fångstfartygens namn

20. Hamn- eller omlastningsområde (FAO (Ices)-område, FAO (Ices)-sektion, FAO (Ices)-delsektion och, om tillämpligt, statistisk rektangel enligt Ices och fiskeansträngningszon)

21. Namn på arten (FAO alfa-3)

22. Fångstområde (FAO (Ices)-område, FAO (Ices)-sektion, FAO (Ices)-delsektion och, om tillämpligt, statistisk rektangel enligt Ices och fiskeansträngningszon)

23. Beräknad total levande vikt ombord (i kg) eller antal fiskar när detta krävs

24. Beräknad total levande vikt fisk som ska lastas om (i kg) eller antal fiskar när detta krävs

25. Fiskens presentationsform och tillstånd (använd bokstavskoder (*))

26. I tillämpliga fall, omräkningsfaktor som tillämpas på fiskeriprodukten av flaggstaten

27. För bearbetade fiskeriprodukter, beredningens typ av förpackning (trebokstavskod CRT = kartonger, BOX = lådor BGS = påsar BLC = block)

28. För bearbetade fiskeriprodukter, antal förpackningar (kartonger, lådor, påsar, containrar, block osv.)

29. För bearbetade fiskeriprodukter, genomsnittlig vikt per förpackningsenhet (i kg)

30. Fartygsägarens namn och adress:

31. Namn på fartygets befälhavare eller dennes ställföreträdare:

32. Underskrift:

33. Datum:

För fångstfartyg fyll i punkterna 1–18 samt 21–33.

För transportfartyg ska alla punkter fyllas i.

(*) För bokstavskoder för hamnar, fiskens presentation och tillstånd, se http://ec.europa.eu/fisheries/cfp/control_enforcement/ers_en.htm

BILAGA IV

EUROPEISKA GEMENSKAPENS FÅNGSTINTYG Förenklat formulär för fiskeriprodukter som uppfyller kraven i artikel 6 i den här förordningen

(i) EUROPEISKA GEMENSKAPENS FÅNGSTINTYG – Förenklat formulär för fiskeriprodukter som uppfyller kraven i artikel 6 i den här förordningen

Dokumentnummer

Godkännande myndighet (namn, adress, telefon, fax)

1. Produktbeskrivning

2. Hänvisningar till tillämpliga bevarande- och förvaltningsåtgärder

Arter

Produktkod

Kontrollerad landad vikt (kg)

3. Förteckning över fartyg som har lämnat fångster och kvantitet per fartyg (namn, registreringsnummer osv. bifogas):

4. Exportörens namn, adress, telefon och faxnummer

Underskrift

Datum

Sigill (Stämpel)

5. Godkännande av flaggstatens myndighet:

Namn/Titel

Underskrift

Datum

Sigill (Stämpel)

6. Upplysningar om transporten (se tillägg)

7. Importdeklaration:

Importörens namn och adress

Underskrift

Datum

Sigill (Stämpel)

Produkt KN-nr

8. Importkontroll:

Myndighet

Ort

Import godkänd (*)

Import uppskjuten (*)

Kontroll begärd – datum

Tulldeklaration (i förekommande fall)

Nummer

Datum

Ort

(*) Kryssa i relevant ruta.

ii) EUROPEISKA GEMENSKAPENS INTYG OM ÅTEREXPORT

Intygets nummer

Datum

Medlemsstat

1. Beskrivning av den återexporterade produkten:

Vikt (kg)

Arter

Produktkod

Skillnad i förhållande till den totala kvantitet som angivits i fångstintyget

2. Namn på återexportören

Adress

Underskrift

Datum

3. Myndighet

Namn/Titel

Underskrift

Datum

Sigill/Stämpel

4. Återexportkontroll

Ort

Återexport godkänd (*)

Kontroll begärd (*)

Återexportdeklaration nummer och datum

(*) Kryssa i relevant ruta.

BILAGA V

Fångstdokumentationssystem som har godkänts som överensstämmande med kraven i förordning (EG) nr 1005/2008:

Dokumentationsplan för Dissostichus spp. enligt rådets förordning (EG) nr 1035/2001.

Iccats fångstdokumentationsprogram för blåfenad tonfisk enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/2833.

BILAGA VI

Tidsfrister för inlämning av fångstintyg för de sändningar som avses i artikel 8

Fångstintyg ska lämnas in senast fyra timmar före införsel till gemenskapen

Sändningar med fiskeriprodukter som förs in i gemenskapen med flyg

Fångstintyg ska lämnas in senast två timmar före införsel till gemenskapen

Sändningar med fiskeriprodukter som förs in i gemenskapen med vägtransport

Fångstintyg ska lämnas in senast fyra timmar före införsel till gemenskapen

Sändningar med fiskeriprodukter som förs in i gemenskapen på järnväg

BILAGA VII

EUROPEISKA GEMENSKAPEN

FÖRLAGA

Ansökan om APEO-intyg

(enligt hänvisningen i artikel 14)

Anm.: Läs anvisningarna nedan vid ifyllandet av formuläret

1. Sökande

Plats för myndighetens anteckningar

2. Den sökandes rättsliga form

3. Etableringsdatum

4. Etableringsadress

5. Adress där företagets huvudsakliga verksamhet bedrivs

6. Kontaktperson (namn, tfn, fax, e-postadress)

7. Postadress

8. Registreringsnummer för mervärdesskatt (VAT)

9. TIN-nummer/EORI-nummer

10. Organisationsnummer

11. Nummer på AEO-certifikat

12. Medlemsstat där tullrelaterad verksamhet bedrivs

13. Genomsnittligt antal/genomsnittlig volym importtransaktioner per månad

14. Kontor där dokumentation om fångstintyg finns

15. Kontor som ansvarar för tillhandahållande av all dokumentation om fångstintyg

16. Lokal(er) där de importerade produkterna finns

17.

Underskrift: …

Namnförtydligande: …

Datum: …

Antal bilagor: …

Förklarande anvisningar:

Ansökan och medföljande handlingar ska lämnas i elektroniskt format eller i pappersform, enligt anvisningar från den medlemsstat där ansökan lämnas.

1. Sökande

Ange den sökande ekonomiska aktörens fullständiga namn.

2. Den sökandes rättsliga form

Ange den rättsliga form som anges i etableringshandlingarna.

3. Etableringsdatum

Ange – med siffror – dag, månad och år för etablering.

4. Etableringsadress

Ange företagets fullständiga etableringsadress, inklusive land.

5. Adress där företagets huvudsakliga verksamhet bedrivs

Ange fullständig adress till den lokal där företagets huvudsakliga verksamhet bedrivs.

6. Kontaktperson

Ange fullständigt namn på, liksom telefon- och faxnummer samt e-postadress till den kontaktperson inom företaget som myndigheten ska kontakta när ansökan behandlas.

7. Postadress

Fylls endast i om den inte är samma som etableringsadressen

8, 9 och 10. VAT-nummer, TIN-nummer och organisationsnummer

Ange tillämpliga nummer.

TIN-nummer (Trader Identification Number) är det eller de identifieringsnummer som registrerats av tullmyndigheten.

EORI-nummer (Economic Operators Registration and Identification) är det identifieringsnummer som registrerats av tullmyndigheten.

Organisationsnummer är det registreringsnummer som utfärdats av organet för registrering av företag.

Om numren är desamma, fyll endast i fältet för VAT-nummer.

11. Nummer på AEO-certifikat

Ange tillämpligt nummer.

12. Medlemsstat där tullrelaterad verksamhet bedrivs

Ange relevant landskod (ISO alfa-2). Det måste vara samma medlemsstat som utfärdat AEO-certifikatet.

13. Genomsnittligt antal/genomsnittlig volym importtransaktioner per månad

Ange genomsnittligt antal/genomsnittlig volym importtransaktioner i månaden under de senaste tolv månaderna.

14, 15 och 16. Kontor/lokaler där dokumentation/produkter finns

Ange de fullständiga adresserna till relevanta kontor/lokaler. Om adressen är densamma ska bara fält 14 fyllas i.

17. Namnförtydligande, datum och den sökandes underskrift

Underskrift: ange även befattning. Den som undertecknar bör alltid vara den person som företräder den sökande som helhet.

Namnförtydligande: den sökandes namn och stämpel.

Antal bilagor: Den sökande ska bifoga följande information:

1. Ansökan, inklusive bilagor, om status som godkänd ekonomisk operatör (AEO).

2. AEO-certifikatet från den myndighet som beviljat status som godkänd ekonomisk operatör (AEO)

3. Dokumentation om antalet importtransaktioner under de senaste tolv månaderna.

BILAGA VIII

EUROPEISKA GEMENSKAPEN

FÖRLAGA

APEO-intyg

(Intygets nummer)

1. Innehavare av APEO-intyget

2. Utfärdande myndighet

3. Datum från vilket intyget börjar gälla

Förklarande anmärkningar:

Intygets nummer

Intygets nummer ska alltid börja med den utfärdande medlemsstatens landskod (ISO alfa-2), följd av ett nationellt tillståndsnummer.

1. Innehavare av APEO-intyget

Ange innehavarens fullständiga namn, enligt fält 1 i ansökningsformuläret i bilaga VII, registreringsnummer för mervärdesskatt (VAT) enligt fält 8 i ansökningsformuläret samt AOE-nummer enligt fält 11 i ansökningsformuläret.

2. Utfärdande myndighet

Underskrift, namn på medlemsstatens myndighet och stämpel.

Namnet på medlemsstatens myndighet kan anges på regional nivå om detta är nödvändigt på grund av förvaltningens organisationsstruktur.

3. Datum från vilket intyget börjar gälla

Ange dag, månad och år i enlighet med artikel 21.1.

BILAGA IX

Administrativa arrangemang med flaggstater angående genomförande av bestämmelserna om fångstintyg (artikel 12.4 i förordning (EG) nr 1005/2008)

Avsnitt 1 NORGE

FÅNGSTCERTIFIERINGSSYSTEM

I enlighet med artikel 12.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska det fångstintyg som föreskrivs i artikel 12 och i bilaga II till den förordningen, när det gäller fiskeriprodukter som erhålls från fångster tagna av fiskefartyg som för norsk flagg, ersättas med ett norskt fångstintyg som baseras på det norska systemet med vägning och registrering av fångster. Detta är ett elektroniskt spårbarhetssystem under de norska myndigheternas kontroll som garanterar samma nivå av myndighetskontroll som krävs enligt EU:s fångstcertifieringssystem.

I tillägg 1 återfinns de norska fångstintyg som ska ersätta Europeiska unionens fångstintyg och intyg om återexport.

De dokument som avses i artikel 14.1 och 14.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 kan skickas på elektronisk väg.

Norge ska kräva ett fångstintyg för landning och import till Norge av fångster som tas av fiskefartyg som för en EU-medlemsstats flagg.

ÖMSESIDIGT BISTÅND

Ett system för ömsesidigt bistånd enligt artikel 51 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska utvecklas för att underlätta informationsutbytet och det administrativa samarbetet mellan respektive myndigheter i Norge och i medlemsstaterna i Europeiska unionen, på grundval av de närmare föreskrifter om ömsesidigt bistånd som fastställs i förordning (EG) nr 1010/2009

Tillägg I

NORWAY

Catch Certificate

NORWAY

Catch certification scheme for fishery products exported from Norway to the European Community under Article 20 (4) of Council Regulation (EC) No 1005/2008 and Commission Regulation (EC) No 1010/2009 laying down the detailed rules for the implementation of the same Regulation to replace the European Community catch certificate.

1. Document No

Issued and validated electronically by

Address

Telephone number

Telefax number

10. Transport details:

Country of exportation

NORWAY

Port / airport / other place of departure

Vessel name and flag

Flight number/airway bill number

Truck nationality and reg.number

Railway bill number

Other transport documents

3. Description of exported product(s):

Species

Product code

Product CN code (*)

Product weight (**)

Total product weight (***)

Exporter references: (****)

8. Name and address of exporter

Signature

Date

9. Flag State Authority Validation:

This certificate is issued and validated electronically in accordance with the catch certification scheme for fishery products exported from Norway to the European Community under Article 20 (4) of Council Regulation (EC) No 1005/2008 and Commission Regulation (EC) No 1010/2009 laying down the detailed rules for the implementation of the same Regulation.

Ref: www.catchcertificate.no where the original electronic version may be accessed. Document security code:

(*) If provided by exporter

(**) Net weight kg (estimated if direct landing)

(***) Weight of any part of the consignment stemming from catches made by non-Norwegian vessels is not included, cf. Council Regulation (EC) No 1005/2008, Article 14

(****) If provided by exporter (e.g. invoice number or other info to importer)

Form: NO-Cc-110401

Page: 1

Catch certification scheme for fishery products exported from Norway to the European Community under Article 20 (4) of Council Regulation (EC) No 1005/2008 and the Commission Regulation (EC) No 1010/2009 laying down the detailed rules for the implementation of the same Regulation to replace the European Community catch certificate.

1. Document No: NO-999-999999-999999

Fishing vessel and catch details

Fishing vessel name

Registration number

Catch area

Landing date

Sales note number

Form: NO-Cc-110401

Page: 2

Catch certification scheme for fishery products exported from Norway to the European Community under Article 20 (4) of Council Regulation (EC) No 1005/2008 and the Commission Regulation (EC) No 1010/2009 laying down the detailed rules for the implementation of the same Regulation to replace the European Community catch certificate.

1. Document No: NO-999-999999-999999

11. Importer declaration: Name and address of importer

Signature

Date

Seal

Product CN code

Documents under Articles 14(1), (2) of Regulation (EC 1005/2008)

References

12. Import control: Authority

Place

Importation authorised (*)

Importation suspended (*)

Verification requested -date

Customs declaration (if issued)

Number

Date

Place

EUROPEAN COMMUNITY RE-EXPORT CERTIFICATE

Certificate number

Date

Member State

1. Description of re-exported product:

Weight (kg)

Species

Product code

Balance (kg) (**)

2. Name of re-exporter

Address

Signature

Date

3. Authority

Name/Title

Signature

Date

Seal/Stamp

4. Re-export control:

Place:

Re-export authorized (*)

Verification requested (*)

Re-export declaration number and date

(*) Tick as appropriate

(**) Balance from total quantity declared in the catch certificate

Form: NO-Cc-110401

Page: 3

Catch certification scheme for fishery products exported from Norway to the European Community under Article 20 (4) of Council Regulation (EC) No 1005/2008 and the Commission Regulation (EC) No 1010/2009 laying down the detailed rules for the implementation of the same Regulation to replace the European Community catch certificate.

1. Document No: NO-999-999999-999999

List of containers

Form: NO-Cc-110401

Page: 4

Avsnitt 2 FÖRENTA STATERNA

FÅNGSTCERTIFIERINGSSYSTEM

I enlighet med artikel 12.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska det fångstintyg som föreskrivs i artikel 12 i och bilaga II till förordning (EG) nr 1005/2008, när det gäller fiskeriprodukter som erhålls från fångster tagna av fiskefartyg som för amerikansk flagg, ersättas med det amerikanska fångstintyget som baseras på Förenta staternas fångstcertifieringssystem (beskrivs i tillägg 2), som är ett elektroniskt system för rapportering och registrering under de amerikanska myndigheternas kontroll och som garanterar samma nivå av myndighetskontroll som krävs enligt Europeiska unionens fångstcertifieringssystem.

Ett exemplar av det amerikanska fångstintyg som ska ersätta Europeiska unionens fångstintyg och intyg om återexport återfinns i tillägg 1. Detta ändrade amerikanska fångstintyg får täcka fiskeriprodukter som erhålls från fångster som görs av enskilda fartyg eller grupper av fartyg enligt beskrivningen i tillägg 2.

ÖMSESIDIGT BISTÅND

Ett system för ömsesidigt bistånd enligt artikel 51 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska utvecklas för att underlätta informationsutbytet och det administrativa samarbetet mellan behöriga myndigheter i Förenta staterna och i Europeiska unionens medlemsstater, på grundval av de närmare föreskrifter om ömsesidigt bistånd som fastställs i förordning (EG) nr 1010/2009.

Tillägg 1

Tillägg 2

Förenta staternas fångstdokumentationssystem, enligt ändringen 2019, är utformat för utfärdande av ett enda fångstintyg för exportsändningar från Förenta staterna till Europeiska unionen (EU) av fiskeriprodukter, som råvaror eller i bearbetad form.

På det amerikanska fångstintyget kommer amerikanska exportörer att åläggas att 1) ange det enskilda fartyg som är ansvarigt för fångsten av fisk eller fiskeriprodukter som utgör respektive sändning tillsammans med tillämpliga uppgifter som krävs på det amerikanska intyget om laglig fångst, eller 2) ange ett namn på den fartygsgrupp som är ansvarig för fångsten av fisk eller fiskeriprodukter som utgör respektive sändning tillsammans med tillämpliga uppgifter som krävs på det amerikanska intyget om laglig fångst.

Grupperingsfunktionen används för fiske som omfattar blandning av fångster till havs eller på land i betydande utsträckning (t.ex. fiske som omfattar men inte är begränsat till: fiske där den ursprungliga fångsten delas upp efter storlek innan den sänds vidare, t.ex. hummer, eller fiske där flera olika fångstfartyg levererar fisk till hjälpfartyg till havs).

Grupperingarna förvaltas av den amerikanska producent eller det amerikanska bearbetningsföretag som begär intyget och är föremål för revision. I enlighet med rådande amerikansk praxis är det den amerikanska producenten eller det amerikanska bearbetningsföretaget som ansvarar för att lagra alla uppgifter om fartygen eller förteckningen över fartyg som bidragit till sändningen och på begäran ska lämna dessa uppgifter till Förenta staternas behöriga myndighet.

På grundval av funktionen för enskilda fartyg eller grupperingsfunktionen kommer Förenta staterna att kunna utfärda ett enda intyg per leverans och samtidigt ha tillgång till den fullständiga fartygsinformationen bakom varje leverans.

Denna information kommer att vara tillgänglig för myndigheterna i importerande medlemsstater på begäran till Förenta staternas behöriga myndighet.

Avsnitt 3 NYA ZEELAND

FÅNGSTCERTIFIERINGSSYSTEM

I enlighet med artikel 12.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska det fångstintyg som föreskrivs i artikel 12 i och bilaga II till den förordningen, när det gäller fiskeriprodukter som erhålls från fångster tagna av fiskefartyg som för nyzeeländsk flagg, ersättas med det nyzeeländska fångstintyget. Detta är ett elektroniskt system för spårbarhet och certifiering under de nyzeeländska myndigheternas kontroll som garanterar samma nivå av myndighetskontroll som krävs enligt gemenskapens fångstcertifieringssystem.

I tillägg I återfinns ett exemplar av det nyzeeländska fångstintyget, som från och med den 1 januari 2010 ska ersätta Europeiska gemenskapens fångstintyg och intyg om återexport när det gäller fångster som tas av fiskefartyg registrerade i Nya Zeeland och som landas i Nya Zeeland.

Förklarande anmärkningar till nyzeeländska fångstintyget återfinns i tillägg II.

De dokument som avses i artikel 14.1 och 14.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 kan förmedlas på elektronisk väg.

ÖMSESIDIGT BISTÅND

Ett system för ömsesidigt bistånd enligt artikel 51 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska utvecklas för att underlätta informationsutbytet och det administrativa samarbetet mellan behöriga myndigheter i Nya Zeeland och i medlemsstaterna i Europeiska gemenskapen, på grundval av de närmare föreskrifter om ömsesidigt bistånd som fastställs i kommissionens förordning (EG) nr 1010/2009.

Tillägg I

Det nyzeeländska fångstintyget

Specimen

NEW ZEALAND MINISTRY FOR PRIMARY INDUSTRIES

Certificate Number

Catch Certificate

Name and address of consignor:

Exporting Country New Zealand

Competent Authority Ministry for Primary Industries

Name and address of consignee:

Departure Date:

Port of Loading:

Means of Transport:

Item

Number and kind of packages

Description of product

Net Weight

Packages in Total

Total Weight

Vessel names / Registration:

Permit holder signatures/numbers:

IMO numbers:

Catch areas:

Harmonised System Code:

Catch dates:

Species:

Batch/Lot:

Container (& Seal) Numbers:

Comments:

Unofficial Commercial Information:

Contact point of validating authority:

New Zealand Ministry for Primary Industries, Pastoral House, 25 The Terrace, P.O. Box 2526, Wellington 6140, New Zealand. Phone +64 4 894 0100, Fax +64 4 894 0720.

1. The fish was not subject to transhipment.

2. This fish from which this consignment was derived were caught by New Zealand vessels which, at the time of harvesting, were registered and operating under the authority of a valid fishing permit and under the jurisdiction of New Zealand’s fisheries management laws as contained in the Fisheries Act 1996 of international fisheries agreements and conservation management measures to which New Zealand is a party.

Official information:

Done at

On

Seal

Signature of official inspector, New Zealand Government

Name, title and qualifications

EU300.7

Page 1 of 2

Specimen

For Community Use Only

1. Importer Declaration

Name and address of importer

Signature

Date

Seal

Product CN code

Documents under Articles 14(1), (2) of Regulation (EC) No 1005/2008

References

2. Import control – authority

Place

Importation authorised (*)

Importation suspended (*)

Verification requested – date

Cumstoms declaration

(if issued)

Number

Date

Place

(*) Tick as appropriate

EUROPEAN COMMUNITY RE-EXPORT CERTIFICATE

Certificate number

Date

Member State

1. Description of re-exported product

Weight (kg)

Species

Product code

Balance from total quantity declared in the catch certificate

2. Name of re-exporter

Address

Signature

Date

3. Authority

Name/Title

Signature

Date

Seal/Stamp

4. Re-export control

Place

Re-export authorised (*)

Verification requested (*)

Re-export declaration number and date

(*) Tick as appropriate

EU300.7

Page 2 of 2

Tillägg II

Förklarande anmärkningar till nyzeeländska fångstintyget

Med ”consignor” avses ”exportör”.

Information som ges i en ruta för ”unofficial information” och information som följer efter den nyzeeländska regeringens underskrift har inte godkänts av den nyzeeländska regeringen.

Avsnitt 4 ISLAND

FÅNGSTCERTIFIERINGSSYSTEM

I enlighet med artikel 12.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska det fångstintyg som föreskrivs i artikel 12 i och bilaga II till den förordningen, från och med den 1 januari 2010, när det gäller fiskeriprodukter som erhålls från fångster tagna av fiskefartyg som för isländsk flagg, ersättas med ett isländskt fångstintyg som baseras på det isländska systemet med vägning och registrering av fångster. Detta är ett elektroniskt spårbarhetssystem under de isländska myndigheternas kontroll som garanterar samma nivå av myndighetskontroll som krävs enligt EU:s fångstcertifieringssystem.

Det isländska fångstintyget återfinns i tillägget.

De dokument som avses i artikel 14.1 och 14.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 kan förmedlas på elektronisk väg.

Island ska kräva ett fångstintyg för landning och import till Island av fångster som tas av fiskefartyg som för en EU-medlemsstats flagg.

ÖMSESIDIGT BISTÅND

Ett system för ömsesidigt bistånd enligt artikel 51 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska utvecklas för att underlätta informationsutbytet och det administrativa samarbetet mellan behöriga myndigheter i Island och i medlemsstaterna i Europeiska unionen, på grundval av de närmare föreskrifter om ömsesidigt bistånd som fastställs i denna förordning.

Tillägg

CATCH CERTIFICATE

Republic of Iceland

Directorate of Fisheries

Dalshraun 1, 220 Hafnarfjörður, Iceland

Tel.+354 569 7900

Fax.+354 569 7990

www.fiskistofa.is

Reference No.

Catch Certificate No.

Country of dispatch: Iceland

Competent authority: Directorate of Fisheries

Inspection body: Directorate of Fisheries

I. Details identifying the fishery products

Description:

Product code

Description - Species (scientific name)

Processing

Packaging and nr. of

Net weight

Sum

S

II. Provenance of the fishery products

Registration number(s) and name(s) of the vessel(s) that caught the fishery product(s) authorized for exports by the competent authority, landing date(s) of the catch to be exported, fishing gear, fishing area, operator of the vessel and port of landing:

III. Destination of the fishery product

Name and address of consignor:

Name and address of consignee:

IV. Transportation details

Means of transport (please fill out the appropriate section)

Country of exportation: Iceland

Container no:

Vessel name and flag:

Flight no:

/airway bill no:

V. Attestation

The undersigned competent authority hereby certifes that:

The fishery products described above have been obtained from catches of the above Icelandic fishing vessel(s) legally operating in accordance with the Icelandic fisheries management control system (MCS).

Done at Hafnarfjörður, xxxxxx

Electronic identification of exporter

Directorate of Fisheries

Importer declaration, import control and re-export certificate (For EC use only)

Importer declaration

Name and adress of importer

Signature

Date

Seal

Product CN code

Documents under Articles 14(1), (2) of Regulation (EC) No 1005/2008

References

Import control authority

Place

Importation authorised(*)

Importation suspended(*)

Verification requested date

Customs declaration (if issued)

Number

Date

Place

EUROPEAN COMMUNITY RE-EXPORT CERTIFICATE

Certificate number

Date

Member State

1. Description of re-exported product

Weight (kg)

Species

Product code

Balance from total quantity declared in the catch certificate

2. Name of re-exporter

Address

Signature

Date

3. Authority

Name/title

Signature

Date

Seal/stamp

4. Re-export control

Place

Re-export authorised(*)

Verification requested(*)

Re-export declaration number and date

(*) Tick as appropriate.

Avsnitt 5 KANADA

FÅNGSTCERTIFIERINGSSYSTEM

I enlighet med artikel 12.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska det fångstintyg som föreskrivs i artikel 12 i och bilaga II till den förordningen, när det gäller fiskeriprodukter som erhålls från fångster tagna av fiskefartyg som för kanadensisk flagg, ersättas med ett kanadensiskt fångstintyg som baseras på det kanadensiska fiskecertifieringssystemet, vilket beskrivs i tillägg 3. Detta är ett elektroniskt spårbarhetssystem under de kanadensiska myndigheternas kontroll som garanterar samma nivå av myndighetskontroll som krävs enligt EU:s fångstcertifieringssystem.

I tilläggen 1 och 2 återfinns de kanadensiska fångstintyg som ska ersätta Europeiska gemenskapens fångstintyg och intyg om återexport från och med den 1 januari 2010.

Fångster som tas med ursprungsbefolkningens fiskemetoder eller med fiskefartyg såsom de definieras i artikel 6 i kommissionens förordning (EG) nr 1010/2009 ska åtföljas av det förenklade kanadensiska fångstintyg som återfinns i tillägg 2.

De dokument som avses i artikel 14.1 och 14.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 kan förmedlas på elektronisk väg.

ÖMSESIDIGT BISTÅND

Ett system för ömsesidigt bistånd enligt artikel 51 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska utvecklas för att underlätta informationsutbytet och det administrativa samarbetet mellan behöriga myndigheter i Kanada och i medlemsstaterna i Europeiska unionen, på grundval av de närmare föreskrifter om ömsesidigt bistånd som fastställs i denna förordning.

Tillägg 1

Canadian Catch Certificate (Standard) for the European Community

Certificat de capture canadien (standard) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Document Number

Numéro du document

Validating Authority

Autorité validante

Identification

Issued and Validated Electronically by: / Émis et validé électroniquement par :

Name

Nom

Address

Adresse

Tel / Fax

Tél / Téléc

Fishing Vessel(s) / Navire(s) de pêche

Fishing Vessel Name

Nom du navire de pêche

Flag

Pavillon

Home Port

Port d'attache

Call Sign

Indicatifd'appel

IMO / Lloyds Number (if issued)

Numéro Lloyd's / OMI (le cas échéant)

Registration Number

Numéro d'immatriculation

Fishing License Number

Numéro du permis de pêche

Valid to

Valide jusqu'au

INMARSAT Number, Fax, Telephone, E-mail Address (if issued)

Numéro, téléphone, télécopieur, courriel INMARSAT (le cas échéant)

Product / Produit

Type of Processing Authorized on Board / Type de transformation autorisée à bord

Species / Espèces

References of applicable conservation and management measures / Références aux mesures applicables de conservation et de gestion

Species

(Taxonomic Serial Number - Common Name)

Espèces

(Numéro de série taxonomique - nom commun)

Product Code

(Harmonized System)

Code du produit

(système harmonisé)

Product Weight

Poids du produit

(kg)

Catch Area(s) and Date

Zone(s) et dates de capture

Estimated Live Weight

Poids vif estimé

(kg)

Est. Weight to be Landed

Poids à débarquer estimé

(kg)

Verified Weight Landed

Poids débarqué vérifié

(kg)

Master of Fishing Vessel / Capitaine du navire de pêche

Name of Master of Fishing Vessel :

Nom du capitaine du navire de pêche :

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À :

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Canadian Catch Certificate (Standard) for the European Community

Certificat de capture canadien (standard) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Declaration of Transhipment at Sea / Déclaration de transbordement en mer

Name of Master of Fishing Vessel

Nom du capitaine du navire de pêche

Signature and Date

Signature et date

Transhipment Date / Area / Position

Date / zone / position de transbordement

Est. Weight (kg)

Poids estimé (kg)

Name of Master of Receiving Vessel

Nom du capitaine du navire receveur

Signature

Vessel Name

Nom du navire

Call Sign

Indicatif d'appel

IMO / Lloyds Number (if issued)

Numéro Lloyd's / OMI (le cas échéant)

Transhipment Authorization Within a Port Area / Autorisation de transbordement dans une zone portuaire

Name

Nom

Authority

Autorité

Signature

Address

Adresse

Tel.

Tél.

Port of Landing

Port de débarquement

Date of Landing

Date du débarquement

Seal

Cachet

Exporter / Exportateur

Name and Address

Nom et adresse

Signature (if available / si disponible)

Date

Seal

Cachet

Flag of Authority Validation / Validation du pavillon autoritaire

Name - Title

Nom - titre

Signature

Date

Seal

Cachet

ATTESTATION

The signatory attests that the catch identified in this catch and re-export certificate is validated as non-IUU in accordance with the Agreed Record of fisheries consultations between the European Community and Canada on the European Community regulation (No. 1005/2008), signed in November 2009, to prevent, deter and eliminate illegal, unreported and unregulated fishing.

Le signataire affirme que la capture, identifiée sur ce certificat de capture et de réexportation, a été validée comme étant non-INN conformément à l'entente de collaboration des consultations sur les pêches entre la Communauté européenne et le Canada pour le règlement de la Communauté européenne (No. 1005/2008), signée en novembre 2009, afin de prévenir, décourager et éradiquer la pêche illicite, non décklarée et non réglementée (INN).

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À :

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Canadian Catch Certificate (Standard) for the European Community

Certificat de capture canadien (standard) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Transport Details (See Appendix A) / Détails relatifs au transport (voir l'appendice A)

Importer Declaration / Déclaration de l'importateur

Name and Address of Importer

Nom et adresse de l'importateur

Signature

Date

Seal

Cachet

Product CN Code

Code NC du produit

Documents under Articles 14(1), (2) of Regulation (EC No. 1005/2008)

Documents relevants des Articles 14(1), (2) du Règlement (EC No. 1005/2008)

References

Références

Import Control / Contrôle de l'importation

Import Control - Authority

Import Control - Authority Contrôle à l'importation - Autorité

Place

Lieu

Importation Authorized (*)

Importation autorisée (*)

Importation Suspended (*)

Importation suspendue (*)

Verification Requested - Date

Vérification demandée - date

Customs Declaration (if issued)

Déclaration des douanes (le cas échéant)

Number

Numéro

Date

Place

Lieu

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À :

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Canadian Catch Certificate (Standard) for the European Community

Certificat de capture canadien (standard) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Appendix A / Appendice A

Transport Details / Détails relatifs au transport

Country of Exportation

Pays d'exportation

Name and Address

Nom et adresse

Port - Airport - Other Place of Departure

Port - aéroport - autre lieu de départ

Vessel Name and Flag

Nom et pavillon du navire

Exporter Signature

Signature de l'exportateur

Flight Number - Airway Bill Number

Numéro de vol - Numéro de lettre de transport aérien

Container Number(s)

Numéro du (des) conteneur(s)

Truck Nationality and Registration Number

Nationalité et numéro d'immatriculation du camion

Railway Bill Number

Numéro de lettre de voiture de train

Other Transport Document

Autre document de transport

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À:

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Canadian Catch Certificate (Standard) for the European Community

Certificat de capture canadien (standard) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Information on Re-exportation / Information sur la réexportation

Certificate Number

Numéro du certificat

Date

Member State

État membre

Description of Re-Exported Product

Description du produit réexporté

Weight (kg)

Poids (kg)

Species

Espèces

Product Code

Code du produit

Balance from Total Quantity Declared in the Catch Certificate (kg)

Écart par rapport à la quantité déclarée dans le Certificat de capture (kg)

Name of Re-Exporter

Nom du réexportateur

Address

Adresse

Signature

Date

Authority / Autorité

Name - Title

Nom - Titre

Signature

Date

Seal - Stamp

Cachet - Tampon

Re-Export Control / Contrôle à la réexportation

Place

Lieu

Re-Export Authorized (*)

Réexportation autorisée (*)

Verification Requested (*)

Vérification demandée (*)

Re-Exportation Declaration Number and Date

Numéro et date de la déclaration de réexportation

(*) Check as appropriate / Cocher la case appropriée

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À:

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Tillägg 2

Fisheries and Oceans

Canada

Pêches et Océans

Canada

Canadian Catch Certificate (Group Based) for the European Community

Certificat de capture canadien (basé sur le groupe) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Document Number

Numéro du document

Validating Authority

Autorité validante

Identification

Issued and Validated Electronically by: / Émis et validé électroniquement par :

Name

Nom

Address

Adresse

Tel / Fax

Tél / Téléc

Group(s) / Groupe(s)

Fishing Group Name

Nom du groupe de pêche

Flag

Pavillon

Community / Fishing Licence Details

Détails sur la communauté / le permis de pêche

Group Characteristic

Caractéristique du groupe

Species / Espèces

References of applicable conservation and management measures / Références aux mesures applicables de conservation et de gestion

Species

(Taxonomic Serial Number - Common Name)

Espèces

(Numéro de série taxonomique - nom commun)

Product Code

(Harmonized System)

Code du produit

(système harmonisé)

Product

Weight

Poids du produit

(kg)

Catch Area(s) and Date

Zone(s) et dates de capture

Estimated Live

Weight

Poids vif estimé

(kg)

Est. Weight to be Landed

Poids à débarquer estimé

(kg)

Verified Weight

Landed

Poids débarqué vérifié

(kg)

Declaration of Transhipment at Sea (if applicable) / Déclaration de transbordement en mer (le cas échéant)

Name of Master of Fishing Vessel

Nom du capitaine du navire de pêche

Signature and Date

Signature et date

Transhipment Date / Area / Position

Date / zone / position de transbordement

Est. Weight (kg)

Poids estimé (kg)

Name of Master of Receiving Vessel

Nom du capitaine du navire receveur

Signature

Vessel Name

Nom du navire

Call Sign

Indicatif d'appel

IMO / Lloyds Number (if issued)

Numéro Lloyd's / OMI (le cas échéant)

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À :

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Canadian Catch Certificate (Group Based) for the European Community

Certificat de capture canadien (basé sur le groupe) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Transhipment Authorization Within a Port Area (if applicable) /

Autorisation de transbordement dans une zone portuaire (le cas échéant)

Name

Nom

Authority

Autorité

Signature

Address

Adresse

Tel.

Tél.

Port of Landing

Port de débarquement

Date of Landing

Date du débarquement

Seal

Cachet

Exporter / Exportateur

Name and Address

Nom et adresse

Signature (if available / si disponible)

Date

Seal

Cachet

Flag of Authority Validation / Validation du pavillon autoritaire

Name - Title / Nom - titre

Signature

Date

Seal

Cachet

ATTESTATION

The signatory attests that the catch identified in this catch and re-export certificate is validated as non-IUU in accordance with the Agreed Record of fisheries consultations between the European Community and Canada on the European Community regulation (No. 1005/2008), signed in November 2009, to prevent, deter and eliminate illegal, unreported and unregulated fishing.

Le signataire affirme que la capture , identifiée sur ce certificat de capture et de réexportation, a été validée comme étant non-INN conformément à l'entente de collaboration des consultations sur les pêches entre la Communauté européenne et le Canada pour le règlement de la Communauté européenne (No. 1005/2008), signée en novembre 2009, afin de prévenir, décourager et éradiquer la pêche illicite, non déclarée et non réglementée (INN).

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À :

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Canadian Catch Certificate (Group Based) for the European Community

Certificat de capture canadien (basé sur le groupe) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Transport Details (See Appendix A) / Détails relatifs au transport (voir l'appendice A)

Importer Declaration / Déclaration de l'importateur

Name and Address of Importer

Nom et adresse de l'importateur

Signature

Date

Seal

Cachet

Product CN Code

Code NC du produit

Documents under Articles 14(1), (2) of Regulation (EC No. 1005/2008)

Documents relevants des Articles 14(1), (2) du Règlement (EC No. 1005/2008)

References / Références

Import Control / Contrôle de l'importation

Import Control - Authority

Contrôle à l'importation - Autorité

Place

Lieu

Importation Authorized (*)

Importation autorisée (*)

Importation Suspended (*)

Importation suspendue (*)

Verification Requested - Date

Vérification demandée - date

Customs Declaration (if issued)

Déclaration des douanes (le cas échéant)

Number

Numéro

Date

Place

Lieu

(*) Check as appropriate / Cocher la case appropriée

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À :

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Canadian Catch Certificate (Group Based) for the European Community

Certificat de capture canadien (basé sur le groupe) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Appendix A / Appendice A

Transport Details / Détails relatifs au transport

Country of Exportation

Pays d'exportation

Name and Address

Nom et adresse

Port - Airport - Other Place of Departure

Port - aéroport - autre lieu de départ

Vessel Name and Flag

Nom et pavillon du navire

Flight Number - Airway Bill Number

Numéro de vol - Numéro de lettre de transport aérien

Exporter Signature

Signature de l'exportateur

Truck Nationality and Registration Number

Nationalité et numéro d'immatriculation du camion

Container Number(s)

Numéro du (des) conteneur(s)

Railway Bill Number

Numéro de lettre de voiture de train

Other Transport Document

Autre document de transport

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À :

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Canadian Catch Certificate (Group Based) for the European Community

Certificat de capture canadien (basé sur le groupe) pour la Communauté européenne

Security Code / Code de sécurité :

Information on Re-exportation / Information sur la réexportation

Certificate Number

Numéro du certificat

Date

Member State

État membre

Description of Re-Exported Product

Description du produit réexporté

Weight (kg)

Poids (kg)

Species

Espèces

Product Code

Code du produit

Balance from Total Quantity Declared in the Catch Certificate (kg)

Écart par rapport à la quantité déclarée dans le Certificat de capture (kg)

Name of Re-Exporter

Nom du réexportateur

Address

Adresse

Signature

Date

Authority / Autorité

Name - Title

Nom - Titre

Signature

Date

Seal - Stamp

Cachet - Tampon

Re-Export Control / Contrôle à la réexportation

Place

Lieu

Re-Export Authorized (*)

Réexportation autorisée (*)

Verification Requested (*)

Vérification demandée (*)

Re-Exportation Declaration Number and Date

Numéro et date de la déclaration de réexportation

CERTIFICATE - DO NOT COPY

CERTIFICAT - NE PAS COPIER

THIS CERTIFICATE MAY BE VERIFIED AT:

CE CERTIFICAT PEUT ÊTRE VÉRIFIÉ À :

http://fcs-scp.dfo-mpo.gc.ca/fcsweb/ViewCertificate.aspx

Tillägg 3

Det kanadensiska fiskecertifieringssystemet är utformat för att utfärda standardiserade och förenklade fångstintyg.

Systemet ska användas för att utfärda och godkänna fångstintyg för exportsändningar från Kanada till Europeiska unionen som omfattar konventionella fiskeriprodukter, inbegripet levande, färsk, fryst, saltad, konserverad och/eller rökt och torkad fisk, av råvaror från fiske utan fartyg, ursprungsbefolkningens fiske eller små och stora fiskefartyg och/eller som omfattar en produktion i flera steg.

På de förenklade intygen kommer Kanada att gruppera vissa fartyg för maximal effektivitet. Fiskecertifieringssystemet kommer dock fortfarande att innehålla en koppling till fartygen i grupperna, och fartygen är även kopplade till sin licens- eller registreringsinformation och till den fångst som deklareras på intyget.

Grupperingsfunktionen kommer att användas för vissa produktformer, i synnerhet för fiske från uppsamlingsfartyg som köper från flera fiskefartyg och utfärdar försäljningsregister till sjöss, för fiske utan fartyg såsom fiske med landvad, strandfiske av musslor och isfiske, för visst kustfiske samt för ursprungsbefolkningens fiske som samtliga kan ske på lokal nivå. Grupperingarna blir exportföretagsspecifika och modifieras om nödvändigt för varje leverans.

Genom grupperingsfunktionen kommer Kanada att kunna utfärda ett gemensamt intyg per leverans samtidigt som all information som ligger till grund för intyget (fartygslicens/registrering) är tillgänglig i databasen.

Denna information kommer att bli tillgänglig för EU-medlemsstaternas myndigheter i importländerna via vår webbplats eller ett direkttelefonnummer till certifieringskontoret.

Tredjeländer kan även kontakta certifieringskontoret för information om indirekt export.

Avsnitt 6 FÄRÖARNA

FÅNGSTCERTIFIERINGSSYSTEM

I enlighet med artikel 12.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska det fångstintyg som föreskrivs i artikel 12 i och bilaga II till den förordningen, när det gäller fiskeriprodukter som erhålls från fångster tagna av fiskefartyg som för färöisk flagg, ersättas med ett färöiskt fångstintyg som baseras på det färöiska systemet med avräkningsnotor och loggböcker. Detta är ett spårbarhetssystem under de färöiska myndigheternas kontroll som garanterar samma nivå av myndighetskontroll som krävs enligt EU:s fångstcertifieringssystem.

I tillägget återfinns det färöiska fångstintyget, som ska ersätta Europeiska gemenskapens fångstintyg och intyg om återexport från och med den 1 januari 2010.

De dokument som avses i artikel 14.1 och 14.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 kan förmedlas på elektronisk väg.

ÖMSESIDIGT BISTÅND

Ett system för ömsesidigt bistånd enligt artikel 51 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska utvecklas för att underlätta informationsutbytet och det administrativa samarbetet mellan behöriga myndigheter på Färöarna och i medlemsstaterna i Europeiska unionen, på grundval av de närmare föreskrifter om ömsesidigt bistånd som fastställs i denna förordning.

Tillägg

Catch certification scheme for fishery products exported from Faroes to the European Community under Articles 12(4) and 20(4) of the Council Regulation EC 1005/2008 and the Commission Regulation EC 1010/2009 laying down the detailed rules for the implementaion of the same Regulation to replace the European Community catch certificate.

Document number

1. Validating authority

Address

Tel.

Fax.

2. Fishing Vessel name

Home port, registration number

Call sign

Fishing licence No - Valid to

3. Catch area

Start

End

Species

Product code

Verified landing weight (kg), (Estimated weight to be landed if direct landing in EC port)

4. Reference of applicable conservation and management measures

Number of fishing logbook

5. Name of master of fishing vessel

6. If transhipment at sea, date, area/position

7. If transhipment within a port area, date and name of port

Name of receiving vessel

Call sign

IMO/Lloyds No (if issued)

Name of master of receiving vessel

Estimated weight (kg)

8. Name and address of exporter

Address of exporter

Signature

Date

9. Authority validation

Validated by (name/title)

Date

10. Transport details, country of exportation

Port/airport/other place of departure

Vessel name and flag

Container number(s): list attached

Name and address of exporter

Flight number/airway bill number

Truck nationality and registration number

Railway bill number

Other transport documents

11. Importer declaration

Name and address of importer

Signature

Date

Seal

Product CN code

Documents under Article 14(1), (2) of Regulation (EC 1005/2008)

References

12. Import control - authority

Place

Importation authorised*

Importation suspended*

Verification requested - date

Custom declaration (if issued)

Number

Date

Place

* Tick as appropriate

EUROPEAN COMMUNITY RE-EXPORT CERTIFICATE

Certificate number

Date

Member state

1. Description of re-exported product

Weight (kg)

Species

Product code

Balance from total quantity declared in catch certificate

Name of re-exporter

Address

Signature

Date

3. Authority

Name/title

Signature

Date

Seal/stamp

4. Re-export control

Place

Re-export authorised (*)

Verification requested (*)

Re-export declaration number and date

(*) Tick as appropriate

Avsnitt 7 SYDAFRIKA

FÅNGSTCERTIFIERINGSSYSTEM

I enlighet med artikel 12.4 i förordning (EG) nr 1005/2008 ska det fångstintyg som föreskrivs i artikel 12 och i bilaga II till den förordningen, när det gäller fiskeriprodukter som erhålls från fångster tagna av fiskefartyg som för sydafrikansk flagg, ersättas med det sydafrikanska fångstintyget. Detta är ett elektroniskt system för spårbarhet och certifiering under de sydafrikanska myndigheternas kontroll som garanterar samma nivå av myndighetskontroll som krävs enligt EU:s fångstcertifieringssystem.

I tillägg 1 återfinns de sydafrikanska fångstintyg som ska ersätta Europeiska unionens fångstintyg och intyg om återexport.

De dokument som avses i artikel 14.1 och 14.2 i förordning (EG) nr 1005/2008 kan skickas på elektronisk väg.

Tillägg I

EUROPEAN COMMUNITY CATCH CERTIFICATE

Document Number:

Application Number:

1. VALIDATING AUTHORITY

Name:

Address:

Telephone:

Contact: (Name/Title)

Telephone No:

Fax No:

Email Address:

2. FISHING VESSEL(S)

Vessel Name

Flag/Home Port/Reg No

Call Sign

IMO/ Loyd's No

Licence No

Valid To

Inmarsat No

Inmarsat Tel No

3. PRODUCT DETAILS

Vessel Name

HS Tariff Code

Species

Catch Area

Catch Dates

Net Weight (kg)

Verified Net Weight (kg)

/

N/A

/

N/A

/

N/A

/

N/A

/

N/A

/

N/A

/

N/A

Type of processing allowed onboard

4. REFERENCES OF APPLICABLE CONSERVATION AND MANAGEMENT MEASURES

5. FISHING VESSEL MASTER OR REPRESENTATIVE

Name:

Signature:

Signed electronically in terms of Articles 12(4) and 20(4) of Council Regulation EC 1005/2008

Date:

Telephone No

Fax No

Email Address

6. DECLARATION OF TRANSHIPMENT AT SEA:

Inapplicable under South African Law

7. TRANSHIPMENT AUTHORISATION WITHIN A PORT AREA

Name

Authority

Signature

Address

Telephone

Port Of Landing

Date Of Landing

Seal (Stamp)

N/A

N/A

N/A

N/A

N/A

N/A

N/A

N/A

8. EXPORTER DECLARATION

Name and Address

Signature

Date

Seal (Stamp)

Signed electronically in terms of Articles 12(4) and 20(4) of Council Regulation EC 1005/2008

9. FLAG STATE AUTHORITY VALIDATION

This certificate is issued and validated electronically in accordance with the catch certificate scheme for fish and fish products exported from the Republic of South Africa to the European Union under Articles 12(4) and 20(4) of Council Regulation EC 1005/2008

Ref:www.catchcertificate.co.za

10. TRANSPORT DETAILS

Country Of Exportation

Place Of Departure

Date Shipped

Shipped On (Vessel)

Flight / Waybill No

Shipped To

Cont No/Bill of lading

Seal No

11. IMPORTER DECLARATION

Name and Address

Email Address

Signature

Seal

Product CN code

Documents (Articles 14(1),(2) of Regulation (EC) No 1005/2008)

12. IMPORT CONTROL

Authority

Place

Importation Authorised (*)

Importation Suspended (*)

Verification Requested - Date

Customs Declaration (if issued)

Number

Date

Place

(*) Tick As Appropriate

EUROPEAN UNION RE-EXPORT CERTIFICATE

Certificate Number:

Date:

Member State

1. Description of re-exported product

Weight (kg)

Species

Product Code

Balance from total quantity declared in the catch certificate.

2. Name of re-exporter

Address

Signature

Date

3. Authority

Name/Title

Signature

Date

Seal/Stamp

4. Re-export control

Place

Re-export authorised (*)

Verification Requested (*)

Re-exported declaration number and date

(*) Tick as Appropriate

BILAGA XA

Formulär för inlämnande av information om iakttagna fiskefartyg

Fartygets namn: Internationell anropssignal: Flaggstat:

Registreringsnummer (och i förekommande fall Lloyds IMO-nummer):

Beskrivning av fartyget (särskilda kännetecken):

Typ av fartyg (t.ex. longliner, trålare):

Initial position: Latitud Longitud (östlig/västlig)

Fiskeområde, delområde, sektion:

Kontakt/iakttagelse (kryssa i tillämplig ruta): Visuell Radar Radiotrafik

Radiokontakt med fartyget: Ja Nej

Uppgifter om personer som kontaktas ombord på det iakttagna fartyget:

Sammanfattning av radiokommunikationen:

Tid och det iakttagna fartygets aktivitet (t.ex. fiske, transit):

Datum: Tidpunkt: : Aktivitet: Riktning: Position:

Datum: Tidpunkt: : Aktivitet: Riktning: Position:

Datum: Tidpunkt: : Aktivitet: Riktning: Position:

Datum: Tidpunkt: : Aktivitet: Riktning: Position:

Datum: Tidpunkt: : Aktivitet: Riktning: Position:

Registrering av iakttagelser (t.ex. foto eller videofilm):

Kommentarer:

Fotografi eller skiss av fartyget, med särskilda kännetecken som överbyggnad, profil, master och markeringar:

Datum för rapportering: Rapporterat av (kontaktuppgifter):

BILAGA XB

Instruktioner för ifyllning av formuläret i bilaga XA

FYLL I SÅ MYCKET INFORMATION SOM MÖJLIGT

1. Fartygets namn, anropssignal, flaggstat och om möjligt registreringsnummer och Lloyds IMO-nummer ska inhämtas från vad som kan ses på fartyget eller genom radiokontakt med fartyget (ange hur informationen har inhämtats).

2. Särskilda kännetecken: Ange om fartygets namn och registreringshamn syntes eller ej. Ange färg på skrov och överbyggnader, antal master, bryggans position, skorstenshöjd osv.

3. Typ av fartyg: beskriv typ av fartyg och iakttagen utrustning (t.ex. longliner, trålare, beredningsfartyg, transportfartyg).

4. Position: Ange position vid första iakttagelse av fartyget, inklusive fiskeområde, delområde, sektion.

5. Det iakttagna fartygets aktivitet: Ange tidpunkt för iakttagelsen, fartygets aktivitet vid tidpunkten och kurs (grader). Ange om fartyget fiskade, lade ut eller drog in fiskeredskap, trålade eller annat. Det finns utrymme för upp till fem iakttagelser av samma fartyg. Om mer utrymme behövs kan baksidan av formuläret eller ett separat papper användas. Ange förekomst eller avsaknad av torilina.

6. Registrering av iakttagelser: Ange om iakttagelsen av fartyget registrerades på videofilm eller fotograferades (ange under Kommentarer om dokumenten har lämnats in).

7. Kommentarer: Ange fartygets kurs vid transitering. Sammanfatta eventuell radiokommunikation som ägt rum. Ange namn, nationalitet och rang som uppgetts av den eller de personer som kontaktats ombord på det iakttagna fartyget.

8. Skiss av fartyget: Rita upp fartygets profil och ange särskilda kännetecken som kan användas för identifiering.

BILAGA XI

Standardformulär för utbyte av information enligt artikel 45

artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008

I. BEGÄRAN OM INFORMATION

Begärande myndighet

Medlemsstat

Namn

Adress

Kontaktuppgifter till ansvarig tjänsteman

Tillfrågad myndighet

Medlemsstat

Namn

Adress

Kontaktuppgifter till ansvarig tjänsteman

Datum för avsändande av begäran

Referensnummer hos den begärande myndigheten

Antal bilagor till denna begäran

Uppgifter om den fysiska eller juridiska person eller det fiskefartyg som begäran avser

Lämna all tillgänglig information som kan identifiera berörda fiskefartyg, befälhavare, innehavare av fiskelicenser eller fisketillstånd, ägare osv.

Information begärs om

möjligt IUU-fiske enligt artikel 2.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42.1 b och c i förordning (EG) nr 1005/2008

Artikel 45.1

Lämna detaljerade uppgifter och nödvändig bakgrundsinformation och motivering för begäran

möjliga överträdelser av förordning (EG) nr 1005/2008

Artikel 45.1

Lämna detaljerade uppgifter och nödvändig bakgrundsinformation och motivering för begäran

Begäran om administrativa undersökningar

Artikel 45.2

Lämna detaljerade uppgifter och nödvändig bakgrundsinformation och motivering för begäran

Begäran om dokument, eller styrkta kopior av dessa, som finns i den tillfrågade medlemsstaten

Artikel 45.4

Lämna detaljerade uppgifter och nödvändig bakgrundsinformation och motivering för begäran

Annan allmän information eller fråga

artikel 42 i förordning (EG) nr 1005/2008

II. SVAR

Begärande myndighet

Medlemsstat

Namn

Adress

Kontaktuppgifter till ansvarig tjänsteman

Tillfrågad myndighet

Medlemsstat

Namn

Adress

Kontaktuppgifter till ansvarig tjänsteman

Datum för avsändande av begäran

Referensnummer hos den begärande myndigheten

Datum för avsändande av begäran

Referensnummer hos den tillfrågade myndigheten

Antal bilagor till detta svar

Information begärs om

möjligt IUU-fiske enligt artikel 2.1 i förordning (EG) nr 1005/2008 eller allvarliga överträdelser enligt artikel 42.1 b och c i förordning (EG) nr 1005/2008

Lämna all relevant information som finns tillgänglig eller som samlats in i samband med begäran

möjlig överträdelse av förordning (EG) nr 1005/2008

Lämna all relevant information som finns tillgänglig eller som samlats in i samband med begäran

Begäran om genomförande av administrativa undersökningar

Artikel 45.2

Ange närmare uppgifter om de undersökningar som genomförts och resultaten av dem

Begäran om dokument som den tillfrågade medlemsstaten förfogar över

Artikel 45.4

Lista de dokument som tillhandahålls och bifogas som bilaga till detta svarsformulär

Övrig information

BILAGA XII

Standardformulär för begäran om administrativ delgivning enligt artikel 48

I. BEGÄRAN OM ADMINISTRATIV DELGIVNING

Begärande myndighet

Medlemsstat

Namn

Adress

Kontaktuppgifter till ansvarig tjänsteman

Tillfrågad myndighet

Medlemsstat

Namn

Adress

Kontaktuppgifter till ansvarig tjänsteman

Datum för avsändande av begäran

Referensnummer hos den begärande myndigheten

Antal bilagor till denna begäran

Uppgifter om den fysiska eller juridiska person som begäran gäller

Lämna all tillgänglig information för identifiering av mottagaren av delgivningen

Information om ämnet i det dokument eller beslut som ska delges

Lämna så mycket information som möjligt om ämnet i det dokument eller beslut som ska delges

II. SVAR

Begärande myndighet

Medlemsstat

Namn

Adress

Kontaktuppgifter till ansvarig tjänsteman

Tillfrågad myndighet

Medlemsstat

Namn

Adress

Kontaktuppgifter till ansvarig tjänsteman

Datum för avsändande av begäran

Referensnummer hos den begärande myndigheten

Datum för avsändande av svar

Referensnummer hos den tillfrågade myndigheten

Antal bilagor till detta svar

Begärd delgivning

Information om begärd delgivning:

Datum för delgivning till mottagaren

Ange datum om delgivningen lyckats

Delgivningen misslyckades

Ange skäl om delgivningen misslyckats

Övriga uppgifter

BILAGA XIII

Förteckning över produkter som undantas från definitionen av ”fiskeriprodukter” som anges i artikel 2.8 i rådets förordning (EG) nr 1005/2008 av den 29 september 2008 om upprättande av ett gemenskapssystem för att förebygga, motverka och undanröja olagligt, orapporterat och oreglerat fiske

Fiskeriprodukter från sötvatten, inbegripet följande:

030191 – Annan levande fisk: Öring (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache och Oncorhynchus chrysogaster)

030192 – Annan levande fisk: Ål (Anguilla spp.)

030193 – Annan levande fisk: Karp

ex030199 – Annan: Sötvattensfisk (KN 03019911 och 03019919)

030211 – Fisk, färsk eller kyld, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött enligt nr 0304: Öring (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache och Oncorhynchus chrysogaster)

030212 – Fisk, färsk eller kyld, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött enligt nr 0304: Stillahavslax (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou och Oncorhynchus rhodurus), atlantlax (Salmo salar) och donaulax (Hucho hucho)

030266 – Fisk, färsk eller kyld, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött enligt nr 0304: Ål (Anguilla spp.)

ex030269 – Fisk, färsk eller kyld, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött enligt nr 0304: Sötvattensfisk (KN 03026911 och 03026919)

030311 – Fisk, fryst, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött enligt nr 0304: Stillahavslax (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou och Oncorhynchus rhodurus), med undantag av lever, rom och mjölke

030321 – Fisk, fryst, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött enligt nr 0304: Öring (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache och Oncorhynchus chrysogaster)

030322 – Fisk, fryst, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött enligt nr 0304: Atlantlax (Salmo salar) och donaulax (Hucho hucho)

030376 – Fisk, fryst, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött enligt nr 0304: Ål (Anguilla spp.)

ex030379 – Annan fisk, fryst, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött enligt nr 0304: Sötvattensfisk (KN 03037911 och 03037919)

ex030419 – Fiskfiléer och annat fiskkött (även hackat eller malet), färska eller kylda: Sötvattensfisk (KN 03041913, 03041915, 03041917, 03041919 och 03041991)

ex030429 – Frysta filéer: av sötvattensfisk (KN 03042913, 03042915, 03042917 och 03042919)

ex030499 – Annat fryst fiskkött: av sötvattensfisk (KN 03049921)

ex030530 – Fiskfiléer, torkade, saltade eller i saltlake men inte rökta: av stillahavslax (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou och Oncorhynchus rhodurus), atlantlax (Salmo salar) och donaulax (Hucho hucho), saltad eller i saltlake (KN 03053030), av öring av arterna Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache och Oncorhynchus chrysogaster, av karp (ex KN 03053090)

ex030541 – Rökt fisk, inbegripet filéer: Stillahavslax (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou och Oncorhynchus rhodurus), atlantlax (Salmo salar) och donaulax (Hucho hucho)

ex030549 – Rökt fisk, inbegripet filéer: Öring (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache och Oncorhynchus chrysogaster) (KN 03054945), Ål (Anguilla spp.) (KN 03054950), Karp (ex KN 03054980)

ex030559 – Torkad fisk, även saltad, med inte rökt: Öring (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache och Oncorhynchus chrysogaster), Karp (ex KN 03055980)

ex030569 – Saltad fisk, inte torkad eller rökt och fisk i saltlake: Stillahavslax (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou och Oncorhynchus rhodurus), atlantlax (Salmo salar) och donaulax (Hucho hucho), (KN 03056950), Öring (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache och Oncorhynchus chrysogaster), Karp (ex KN 03056980)

ex030619 – Andra kräftdjur, även mjöl och pelletar av kräftdjur, lämpliga som livsmedel, frysta: Sötvattenkräftor (KN 03061910)

ex030629 – Andra kräftdjur, även mjöl och pelletar av kräftdjur, lämpliga som livsmedel, inte frysta: Sötvattenkräftor (KN 03062910)

16041100 – Fisk, beredd eller konserverad, hel eller i bitar, men inte hackad eller malen: Lax

ex160419 – Fisk, beredd eller konserverad, hel eller i bitar, men inte hackad eller malen: Laxfisk, med undantag av lax (KN 16041910)

ex160420 – Annan beredd eller konserverad fisk: av lax (KN 16042010), av laxfisk, med undantag av lax (KN 16042030)

ex16054000 – Andra kräftdjur, beredda eller konserverade: Sötvattenkräftor, kokta i dill, frysta

Vattenbruksprodukter från yngel eller larver.

030110 – Levande akvariefisk

030710 – Ostron, även utan skal, levande, färska, kylda, frysta, torkade, saltade eller i saltlake

Kammusslor, inbegripet drottningkammusslor, av släktena Pecten, Chlamys och Placopecten

030721 – Levande, färska eller kylda (KN 03072100)

030729 – Övriga

Musslor

030731 – Levande, färska eller kylda

030739 – Övriga

ex160590 – Övriga (KN 16059011 och 16059019)

03076000 – Andra sniglar än havssniglar

03051000 – Mjöl och pelletar av fisk, lämpliga som livsmedel

ex16059030 – Andra kräftdjur, blötdjur och andra ryggradslösa vattendjur, beredda eller konserverade: kammusslor, ostron, sniglar/snäckor

16059000 – Andra ryggradslösa vattendjur, beredda eller konserverade

1 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/473 av den 19 mars 2019 om Europeiska fiskerikontrollbyrån (EUT L 83, 25.3.2019, s. 18, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/473/oj.

2 EGT L 253, 11.10.1993, s. 1.

3 Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2016/680 av den 27 april 2016 om skydd för fysiska personer med avseende på behöriga myndigheters behandling av personuppgifter för att förebygga, förhindra, utreda, avslöja eller lagföra brott eller verkställa straffrättsliga påföljder, och det fria flödet av sådana uppgifter och om upphävande av rådets rambeslut 2008/977/RIF (EUT L 119, 4.5.2016, s. 89, ELI http://data.europa.eu/eli/dir/2016/680/oj).

4 Koder för hamnar, fiskens tillstånd och presentationsform finns på: https://oceans-and-fisheries.ec.europa.eu/fisheries/rules/enforcing-rules_en?prefLang=sv

6 Rådets förordning (EG) nr 1035/2001 av den 22 maj 2001 om upprättande av en dokumentationsplan för fångster av Dissostichus spp. (EGT L 145, 31.5.2001, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2001/1035/oj).

7 Regulation (EU) 2023/2833 of the European Parliament and of the Council of 13 December 2023 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/2833 av den 13 december 2023 om inrättande av ett fångstdokumentationsprogram för blåfenad tonfisk (Thunnus thynnus) och om upphävande av rådets förordning (EU) nr 640/2010 ( EUT L, 2023/2833, 20.12.2023, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2833/oj).

8 KN-koder motsvarande kommissionens förordning (EG) nr 1031/2008 (EUT L 291, 31.10.2008).