lagen.nu
(EU) nr 668/2013

Ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för 2,4-DB, dimetomorf, indoxakarb och pyraklostrobin i eller på vissa produkter

Titel
Kommissionens förordning (EU) nr 668/2013 av den 12 juli 2013 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för 2,4-DB, dimetomorf, indoxakarb och pyraklostrobin i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)
CELEX
32013R0668
Datum
2013-07-12
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 14.1 a och 49.2, och

(1) För 2,4-DB, indoxakarb och pyraklostrobin har gränsvärden fastställts i bilaga II och i del B i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005. För dimetomorf har gränsvärden fastställts i del A i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005.

(2) Vissa tekniska anpassningar bör göras, t.ex. en ändring i vissa språkversioner av namnet på det verksamma ämnet 2,4-DB. Bilaga II och del B i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

(3) När det gäller 2,4-DB har Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i den förordningen. Myndigheten föreslog en ändring av resthaltsdefinitionen. Den konstaterade att det saknades viss information som gäller gränsvärdena för kornkärnor, havrekorn, rågkorn och vetekorn, för kött, fett, lever och njure från svin, nötkreatur, får och getter samt för mjölk från nötkreatur, får och getter, och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärden för dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den nuvarande nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av den information som är tillgänglig senast två år efter den här förordningens offentliggörande.

(4) När det gäller dimetomorf har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i den förordningen. Myndigheten föreslog en ändring av resthaltsdefinitionen. Den rekommenderade en sänkning av gränsvärdena för ananas, potatis, knipplök, slanggurkor, druvgurkor, zucchini, meloner, kålrabbi, escarole, endivesallat, bönor (färska, utan skida), vallmofrön och rapsfrön, för kött, fett, lever och njure från svin, nötkreatur, får och getter, för kött, fett och lever från fjäderfä, för mjölk från nötkreatur, får och getter samt för fågelägg. För övriga produkter rekommenderade myndigheten höjda eller bevarade gränsvärden. Myndigheten konstaterade att det saknades viss information som gäller gränsvärdena för björnbär, hallon och spenat, och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärden för dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den nuvarande nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av den information som är tillgänglig senast två år efter den här förordningens offentliggörande. För lökgrönsaker – övriga bör gränsvärdena fastställas på en annan nivå än den som myndigheten angett, eftersom konsumenterna inte löper någon risk och på grundval av de kompletterande uppgifter om god jordbrukspraxis som Tyskland lämnat. För vitlök, kepalök, schalottenlök, broccoli, huvudkål, bladbildande kål, sallat, escarole, spenat, betblad och stjälkselleri lämnade myndigheten ytterligare yttranden om gränsvärdena efter det yttrande som avses i första meningen. Dessa yttranden bör beaktas.

(5) När det gäller indoxakarb har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i den förordningen. Myndigheten föreslog en ändring av resthaltsdefinitionen. Den rekommenderade en sänkning av gränsvärdena för blåbär, vinbär, krusbär, nypon, mullbär, azarolhagtorn, fläderbär, brysselkål, huvudkål, escarole, jordnötter, rapsfrön och majskorn. För övriga produkter rekommenderade myndigheten höjda eller bevarade gränsvärden. Myndigheten konstaterade att det saknades viss information som gäller gränsvärdena för äpplen, broccoli, blomkål, vårklynne, senapskål, ruccolasallat samt blad och stjälkar av kål, för kött, fett och lever från fjäderfä samt för fågelägg, och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärden för dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den nuvarande nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av den information som är tillgänglig senast två år efter den här förordningens offentliggörande. För jordgubbar, hallon, salladskål, vårklynne, bönor (färska, med skida), kardon, fänkål och rabarber lämnade myndigheten ytterligare ett yttrande om gränsvärdena efter det yttrande som avses i första meningen. Detta yttrande bör beaktas.

(6) När det gäller pyraklostrobin har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i den förordningen. Myndigheten rekommenderade en sänkning av gränsvärdena för escarole och lupin (torkad). För övriga produkter rekommenderade den höjda eller bevarade gränsvärden. Myndigheten konstaterade att det saknades viss information som gäller gränsvärdena för bordsdruvor, stjälkselleri, bomullsfrön och kaffebönor, och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärden för dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den nuvarande nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av den information som är tillgänglig senast två år efter den här förordningens offentliggörande. För apelsiner, bladbildande kål, linfrön, jordnötter, vallmofrön, sesamfrön, rapsfrön, senapsfrön, bomullsfrön, safflor, gurkört, oljedådra och ricin lämnade myndigheten ytterligare yttranden om gränsvärdena efter det yttrande som avses i första meningen. Dessa yttranden bör beaktas. I fråga om körsbär, persikor, plommon, jordgubbar, björnbär, hallon, blåbär, papaya, kepalök, gurkväxter – ätligt skal, korn, havre, råg, sorghum och vete antog Codex Alimentarius-kommissionen Codex-gränsvärden (nedan kallade CXL-värden) för pyraklostrobin efter att myndigheten hade lämnat det yttrande som avses i första meningen. Dessa CXL-värden bör beaktas, med undantag för de CXL-värden som inte är säkra för en europeisk konsumentgrupp och för vilka unionen framfört en reservation till Codex Alimentarius-kommissionen.

(7) På grundval av myndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till övriga faktorer av relevans för ärendet i fråga uppfyller de aktuella ändringarna av gränsvärdena kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.

(8) Unionens handelspartner har inom ramen för Världshandelsorganisationen tillfrågats om de nya gränsvärdena, och deras synpunkter har beaktats.

(9) Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstaterna och berörda parter ges en rimlig tidsfrist för att anpassa sig till de nya krav som kommer att följa av ändringen av gränsvärdena.

(10) Bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 och delarna A och B i bilaga III till den förordningen bör därför ändras i enlighet med detta.

(11) För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör det i denna förordning föreskrivas övergångsåtgärder för produkter som lagligen framställts före ändringen av gränsvärdena och för vilka uppgifter visar att en hög konsumentskyddsnivå upprätthålls.

(12) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för livsmedelskedjan och djurhälsa, och varken Europaparlamentet eller rådet har motsatt sig dem.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel2

Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som lagligen framställts före den 2 februari 2014

1. när det gäller de verksamma ämnena 2,4-DB och dimetomorf i och på alla produkter,

2. när det gäller det verksamma ämnet indoxakarb i och på alla produkter utom huvudkål och escarole (bredbladig endiv),

3. när det gäller det verksamma ämnet pyraklostrobin i och på alla produkter utom escarole (bredbladig endiv).

Artikel3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 2 februari 2014.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.

2 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for 2,4-DB according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 9(2011):10, artikelnr 2420 [35 s.].

3 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for dimethomorph according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 9(2011):8, artikelnr 2348 [64 s.].

4 ”Modification of the existing MRLs for dimethomorph in spinach and beet leaves (chard)”, The EFSA Journal, vol. 9(2011):11, artikelnr 2437 [24 s.].

5 ”Modification of the existing MRLs for dimethomorph in several vegetable crops”, The EFSA Journal, vol. 10(2012):7, artikelnr 2845 [35 s.].

6 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for indoxacarb according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 9(2011):8, artikelnr 2343 [83 s.], offentliggjort den 3 september 2012.

7 ”Modification of the existing MRLs for indoxacarb in various crops”, The EFSA Journal, vol. 10(2012):7, artikelnr 2833 [33 s.] offentliggjort den 5 september 2012.

8 ”Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for pyraclostrobin according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, The EFSA Journal, vol. 9(2011):8, artikelnr 2344 [92 s.].

9 ”Modification of the existing MRLs for pyraclostrobin in various crops”, The EFSA Journal, vol. 9(2011):3, artikelnr 2120 [41 s.].

10 ”Modification of the existing MRLs for pyraclostrobin in leafy brassica and various cereals”, The EFSA Journal, vol. 10(2012):3, artikelnr 2606 [36 s.].

11 Rapporterna från Codexkommittén för bekämpningsmedelsrester finns på http://www.codexalimentarius.org/download/report/777/REP12_PRe.pdf FAO/WHO:s gemensamma program för livsmedelsstandarder, Codex Alimentarius-kommissionen, tilläggen II och III, 35:s sammanträdet, Rom, Italien, den 2–7 juli 2012.

12 ”Scientific support for preparing an EU position in the 44th Session of the Codex Committee on Pesticide Residues (CCPR)”, The EFSA Journal, vol. 10(2012):7, artikelnr 2859 [155 s.].

BILAGA

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1) Bilaga II ska ändras på följande sätt:

a) Kolumnerna för 2,4-DB, indoxakarb och pyraklostrobin ska ersättas med följande:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

0500010 | korn

0500050 | havre

0500070 | råg

0500090 | vete (speltvete (dinkel), rågvete )

1011010 | kött

1011020 | fett utan kött

1011030 | lever

1011040 | njure

1012010 | kött

1012020 | fett

1012030 | lever

1012040 | njure

1012050 | ätliga slaktbiprodukter

1012990 | övriga

1013010 | kött

1013020 | fett

1013030 | lever

1013040 | njure

1013050 | ätliga slaktbiprodukter

1013990 | övriga

1014010 | kött

1014020 | fett

1014030 | lever

1014040 | njure

1014050 | ätliga slaktbiprodukter

1014990 | övriga

1015010 | kött

1015020 | fett

1015030 | lever

1015040 | njure

1015050 | ätliga slaktbiprodukter

1015990 | övriga

1017010 | kött

1017020 | fett

1017030 | lever

1017040 | njure

1017050 | ätliga slaktbiprodukter

1017990 | övriga

1020000 | (ii) Mjölk och grädde, icke-koncentrerad utan tillsatt socker eller sötningsmedel, smör och andra fetter från mjölk, ost och ostmassa

1020010 | nötkreatur

1020020 | får

1020030 | getter

1020040 | hästar

1020990 | övriga

0130010 | äpplen (vildapel)

0241010 | broccoli (calabrese, daggkål (kinesisk broccoli), raab-broccoli (broccolirybs) )

0241020 | blomkål

0251060 | senapskål, ruccolasallat (sandsenap)

0251080 | blad och groddar av Brassica spp (mizuna, blad av ärtor och rädisor samt andra späda bladgrödor av Brassica (grödor som skördas upp till åttabladsstadiet))

1016000 | f) Fjäderfä, kycklingar, gäss, ankor, kalkoner, pärlhöns, strutsar, duvor

1016010 | kött

1016020 | fett

1016030 | lever

1016040 | njure

1016050 | ätliga slaktbiprodukter

1016990 | övriga

1030000 | iii) Fågelägg, färska, konserverade eller kokta ägg utan skal och äggula, färska, torkade, ångkokta eller kokta i vatten, tillredda i form, frysta eller på annat sätt konserverade, med eller utan tillsättning av socker eller sötningsmedel

1030010 | kycklingar

1030020 | ankor

1030030 | gäss

1030040 | vaktlar

1030990 | övriga

0151010 | bordsdruvor

0270030 | stjälkselleri

0620000 | ii) Kaffebönor”

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | 2,4-DB (summan av 2,4-DB, dess salter, estrar och konjugater, uttryckt som 2,4-DB) (R) | Indoxakarb (summan av indoxakarb och dess R-enantiomer) (F) | Pyraklostrobin (F)

(1) | (2) | (3) | (4) | (5)

0100000 | 1. FRUKT, FÄRSK ELLER FRYST; NÖTTER

0110000 | i) Citrusfrukter | 0,01 | 0,02

0110010 | grapefrukter (pompelmus, pomelo, sweetie, tangelo (utom minneola), ugli och andra hybrider) | | | 1

0110020 | apelsiner (bergamott, pomerans, chinotto och andra hybrider) | | | 2

0110030 | citroner (suckatcitron, citron) | | | 1

0110040 | limefrukter | | | 1

0110050 | mandariner (klementiner, tangeriner, minneolas och andra hybrider) | | | 1

0110990 | övriga | | | 1

0120000 | ii) Trädnötter (skalade eller oskalade) | 0,05 | 0,02

0120010 | mandlar | | | 0,02

0120020 | paranötter | | | 0,02

0120030 | cashewnötter | | | 0,02

0120040 | kastanjer | | | 0,02

0120050 | kokosnötter | | | 0,02

0120060 | hasselnötter (filberthasselnöt) | | | 0,02

0120070 | macadamianötter | | | 0,02

0120080 | pekannötter | | | 0,02

0120090 | pinjenötter | | | 0,02

0120100 | pistaschmandlar | | | 1

0120110 | valnötter | | | 0,02

0120990 | övriga | | | 0,02

0130000 | iii) Kärnfrukter | 0,01 | | 0,5

0130010 | äpplen (vildapel) | | 0,5 (+)

0130020 | päron (nashipäron) | | 0,5

0130030 | kvitten | | 0,02

0130040 | mispel | | 0,02

0130050 | japansk mispel | | 0,02

0130990 | övriga | | 0,02

0140000 | iv) Stenfrukter | 0,01 | 1

0140010 | aprikoser | | | 1

0140020 | körsbär (sötkörsbär, surkörsbär ) | | | 3

0140030 | persikor (nektariner och liknande hybrider) | | | 0,3

0140040 | plommon (krikon, gröna plommon, mirabell, slån) | | | 0,8

0140990 | övriga | | | 0,02

0150000 | v) Bär och små frukter | 0,01

0151000 | a) Bordsdruvor och druvor för vinframställning | | 2

0151010 | bordsdruvor | | | 1 (+)

0151020 | druvor för vinframställning | | | 2

0152000 | b) Jordgubbar | | 0,6 | 1,5

0153000 | c) Rubusfrukter

0153010 | björnbär | | 0,5 | 3

0153020 | blåhallon (loganbär, boysenbär och hjortron) | | 0,02 | 2

0153030 | hallon (vinhallon, åkerbär (Rubus arcticus),korsningar av hallon och åkerbär (Rubus arcticus x idaeus)) | | 0,6 | 3

0153990 | övriga | | 0,02 | 2

0154000 | d) Andra små frukter och bär

0154010 | blåbär (blåbär ) | | 0,8 | 4

0154020 | tranbär (lingon) | | 1 | 3

0154030 | vinbär (röda, svarta och vita) | | 0,8 | 3

0154040 | krusbär (inklusive hybrider med andra Ribesarter) | | 0,8 | 3

0154050 | nypon | | 0,8 | 3

0154060 | mullbär (frukt av jordgubbsträd) | | 0,8 | 3

0154070 | azarolhagtorn (mini-kiwi (krusbärsaktinidia, Actinidia arguta)) | | 0,8 | 3

0154080 | fläderbär (svart aronia, rönn, havtorn, hagtorn, häggmispel och andra bär från träd) | | 0,8 | 3

0154990 | övriga | | 0,8 | 3

0160000 | vi) Diverse frukter | 0,01

0161000 | a) Ätligt skal | | 0,02 | 0,02

0161010 | dadlar

0161020 | fikon

0161030 | bordsoliver

0161040 | kumquat (marumi (rund kumquat), nagami (oval kumquat), limequat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.))

0161050 | carambola (bilimbi)

0161060 | persimon

0161070 | jambolanäpple (javaplommon) (javaäpple (vattenäpple), malajäpple, rosenäpple, grumichama/pitanga (Eugenia uniflora) )

0161990 | övriga

0162000 | b) Oätligt skal, små | | 0,02 | 0,02

0162010 | kiwifrukter

0162020 | litchiplommon (pulasan, rambutan, mangostan)

0162030 | passionsfrukter

0162040 | kaktusfikon

0162050 | stjärnäpple

0162060 | amerikansk persimon (Verginia kaki) (svart sapot, vit sapot, grön sapot, canistel (gul sapot) och mameysapot)

0162990 | övriga

0163000 | c) Oätligt skal, stora

0163010 | avokado | | 0,02 | 0,02

0163020 | bananer (dvärgbanan, mjölbanan, äppelbanan) | | 0,2 | 0,02

0163030 | mango | | 0,02 | 0,05

0163040 | papaya | | 0,02 | 0,07

0163050 | granatäpplen | | 0,02 | 0,02

0163060 | kirimoja (sockerannona, ilama och andra medelstora sorter av familjen Annonaceae) | | 0,02 | 0,02

0163070 | guava (drakfrukt (röd pitahaya) (Hylocereus undatus)) | | 0,02 | 0,02

0163080 | ananas | | 0,02 | 0,02

0163090 | brödfrukt (jackfrukt) | | 0,02 | 0,02

0163100 | durian | | 0,02 | 0,02

0163110 | taggannona | | 0,02 | 0,02

0163990 | övriga | | 0,02 | 0,02

0200000 | 2. GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA

0210000 | i) Rot- och knölgrönsaker | 0,01

0211000 | a) Potatis | | 0,02 | 0,02

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | | 0,02 | 0,02

0212010 | maniok (dasheen, taro, eddo, tannia)

0212020 | sötpotatis

0212030 | jamsrot (jamsböna, mexikansk jamsböna)

0212040 | arrowrot

0212990 | övriga

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | rödbetor | | 0,02 | 0,1

0213020 | morötter | | 0,02 | 0,5

0213030 | rotselleri | | 0,02 | 0,3

0213040 | pepparrot (angelikarötter, libbstickerötter, gentianarötter ) | | 0,02 | 0,3

0213050 | jordärtskockor | | 0,02 | 0,02

0213060 | palsternackor | | 0,02 | 0,3

0213070 | rotpersilja | | 0,02 | 0,1

0213080 | rädisor (svart rättika, japansk rättika och liknande sorter, jordmandel (Cyperus esculentus)) | | 0,3 | 0,5

0213090 | haverrot (svartrot, spansk taggfibbla) | | 0,02 | 0,1

0213100 | kålrötter | | 0,02 | 0,02

0213110 | rovor | | 0,02 | 0,02

0213990 | övriga | | 0,02 | 0,02

0220000 | ii) Lökgrönsaker | 0,01 | 0,02

0220010 | vitlök | | | 0,3

0220020 | kepalök (gul och röd lök) (silverlök) | | | 1,5

0220030 | schalottenlök | | | 0,3

0220040 | knipplök (piplök (salladslök) och liknande sorter) | | | 1,5

0220990 | övriga | | | 0,02

0230000 | iii) Fruktgrönsaker | 0,01

0231000 | a) Solanacea

0231010 | tomater (körsbärstomater, trädtomat, fysalis (kapkrusbär), gojibär/vargbär (bär av bocktörne och bredbladigt bocktörne, Lycium barbarum och L. chinense)) | | 0,5 | 0,3

0231020 | paprikor (chilipeppar) | | 0,3 | 0,5

0231030 | auberginer (äggplanta) (pepino) | | 0,5 | 0,3

0231040 | okra | | 0,02 | 0,02

0231990 | övriga | | 0,02 | 0,02

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | | 0,5 | 0,5

0232010 | slanggurkor

0232020 | druvgurkor

0232030 | zucchini (sommarsquash, patisson)

0232990 | övriga

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | | 0,5 | 0,5

0233010 | meloner (kiwano )

0233020 | pumpor (vintersquash)

0233030 | vattenmeloner

0233990 | övriga

0234000 | d) Sockermajs | | 0,02 | 0,02

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | | 0,02 | 0,02

0240000 | iv) Kålgrönsaker | 0,01

0241000 | a) Blommande kål | | 0,3 | 0,1

0241010 | broccoli (calabrese, daggkål (kinesisk broccoli), raab-broccoli (broccolirybs) ) | | (+)

0241020 | blomkål | | (+)

0241990 | övriga

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | brysselkål | | 0,06 | 0,3

0242020 | huvudkål (spetskål, rödkål, savojkål, vitkål) | | 0,2 | 0,2

0242990 | övriga | | 0,02 | 0,02

0243000 | c) Bladbildande kål | | | 1,5

0243010 | salladskål (indisk (kinesisk) senap, sellerikål (pak-choy), tatsoikål (tai goo choy), blomsellerikål (choy sum), salladskål (pe-tsai) ) | | 3

0243020 | grönkål (kruskål, foderkål, portugisisk palmkål, portugisisk kål, fodermärgskål) | | 0,4

0243990 | övriga | | 0,4

0244000 | d) Kålrabbi | | 0,02 | 0,02

0250000 | v) Bladgrönsaker och färska örter

0251000 | a) Sallat och övriga sallatväxter, inklusive Brassicacea | 0,01

0251010 | Vårklynne (vårsallat) (vintersallat) | | 30 | 10

0251020 | sallat (huvudsallat, bladsallat (Lollo Rosso), isbergssallad, bindsallat, romansallat) | | 2 | 2

0251030 | escarole (bredbladig endiv) (cikoria, rossisallat, rosensallat, radicchio, friséesallat, sommarcikoria) | | 1 | 0,4

0251040 | kryddkrasse | | 0,02 | 10

0251050 | vinterkrasse (vårgyllen) | | 0,02 | 10

0251060 | senapskål, ruccolasallat (sandsenap) | | 2 (+) | 10

0251070 | sareptasenap | | 0,02 | 10

0251080 | blad och groddar av Brassica spp (mizuna, blad av ärtor och rädisor samt andra späda bladgrödor av Brassica (grödor som skördas upp till åttabladsstadiet)) | | 2 (+) | 10

0251990 | övriga | | 0,02 | 10

0252000 | b) Spenat och liknande (blad) | 0,01

0252010 | spenat (nyzeeländsk spenat, bladamarant (även kallad kinesisk spenat eller salladsamarant: blad av Amaranthus tricolor, papegojamarant, eller Amaranthus dubius)) | | 2 | 0,5

0252020 | portlak (vinterportlak, trädgårdsportlak, ängssyra, glasört, italiensk sodaört (Salsola soda)) | | 0,02 | 0,02

0252030 | betblad (mangold) (rödbetsblad) | | 0,02 | 0,5

0252990 | övriga | | 0,02 | 0,02

0253000 | c) Vinblad (vinrankeblad) | 0,01 | 0,02 | 0,02

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01 | 0,02 | 0,02

0255000 | e) Endivesallat | 0,01 | 0,02 | 0,02

0256000 | f) Örter | 0,02 | | 2

0256010 | körvel | | 2

0256020 | gräslök | | 2

0256030 | snittselleri (fänkålsblad, korianderblad, dill, kumminblad, libbsticka, angelika, spansk körvel och övriga Apiacea-blad) | | 2

0256040 | persilja | | 2

0256050 | salvia (vinterkyndel, sommarkyndel ) | | 2

0256060 | rosmarin | | 2

0256070 | timjan (mejram, oregano) | | 2

0256080 | basilika (citronmeliss, mynta, pepparmynta) | | 15

0256090 | lagerblad | | 2

0256100 | dragon (isop) | | 2

0256990 | övriga (ätliga blommor ) | | 2

0260000 | vi) Baljväxter (färska) | 0,01 | | 0,02

0260010 | bönor (med skida) (trädgårdsböna (haricots verts, brytböan), rosenböna, snittböna, långböna) | | 0,3

0260020 | bönor (utan skida) (bondböna, flageoletböna, jackböna, limaböna, vignaböna) | | 0,02

0260030 | ärter (med skida) (sockerärt/ärt) | | 0,02

0260040 | ärter (utan skida) (trädgårdsärt, grönärt, kikärt) | | 0,02

0260050 | linser | | 0,02

0260990 | övriga | | 0,02

0270000 | vii) Stjälkgrönsaker (färska) | 0,01

0270010 | sparris | | 0,02 | 0,02

0270020 | kardon | | 3 | 0,02

0270030 | stjälkselleri | | 2 | 0,02 (+)

0270040 | fänkål | | 3 | 0,02

0270050 | kronärtskockor | | 0,2 | 2

0270060 | purjolök | | 0,02 | 0,7

0270070 | rabarber | | 3 | 0,02

0270080 | bambuskott | | 0,02 | 0,02

0270090 | palmhjärtan | | 0,02 | 0,02

0270990 | övriga | | 0,02 | 0,02

0280000 | viii) Svampar | 0,01 | 0,02 | 0,02

0280010 | Odlade (odlad champinjon (trädgårdschampinjon), ostronmussling, shiitake)

0280020 | Vilda (kantarell, sommartryffel, toppmurkla, stensopp)

0280990 | övriga

0290000 | (ix) Havsväxter | 0,01 | 0,02 | 0,02

0300000 | 3. BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01

0300010 | bönor (bondböna, krypböna, jackböna, limaböna, åkerböna, vignaböna) | | 0,2 | 0,3

0300020 | linser | | 0,01 | 0,5

0300030 | ärter (kikärter, foderärter, rödvial) | | 0,2 | 0,3

0300040 | lupin | | 0,01 | 0,05

0300990 | övriga | | 0,01 | 0,3

0400000 | 4. OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,02

0401000 | i) Oljeväxtfröer

0401010 | linfrön | | 0,02 | 0,2

0401020 | jordnötter | | 0,02 | 0,04

0401030 | vallmofrön | | 0,02 | 0,2

0401040 | sesamfrön | | 0,02 | 0,2

0401050 | solrosfrön | | 0,02 | 0,3

0401060 | rapsfrön (åkerkål, rybs) | | 0,04 | 0,2

0401070 | sojabönor | | 0,5 | 0,05

0401080 | senapsfrön | | 0,02 | 0,2

0401090 | bomullsfrön | | 1 | 0,3

0401100 | pumpafrön (andra frön av gurkväxter) | | 0,02 | 0,02

0401110 | safflor | | 0,02 | 0,2

0401120 | gurkört | | 0,02 | 0,2

0401130 | oljedådra | | 0,02 | 0,2

0401140 | hampa | | 0,02 | 0,02

0401150 | ricin | | 0,02 | 0,2

0401990 | övriga | | 0,02 | 0,02

0402000 | ii) Oljeväxtfrukter | | 0,02 | 0,02

0402010 | oliver för oljeproduktion

0402020 | palmnöt (oljepalmkärnor)

0402030 | palmfrukt

0402040 | kapok

0402990 | övriga

0500000 | 5. SPANNMÅL | | 0,01

0500010 | korn | 0,05 (+) | | 1

0500020 | bovete (amarantfrö, quinoa) | 0,01 | | 0,02

0500030 | majs | 0,01 | | 0,02

0500040 | hirs (kolvhirs, teff) | 0,01 | | 0,02

0500050 | havre | 0,05 (+) | | 1

0500060 | ris | 0,01 | | 0,02

0500070 | råg | 0,05 (+) | | 0,2

0500080 | sorghum | 0,01 | | 0,5

0500090 | vete (speltvete (dinkel), rågvete ) | 0,05 (+) | | 0,2

0500990 | övriga | 0,01 | | 0,02

0600000 | 6. TE, KAFFE, ÖRTTE OCH KAKAO | 0,05 | 0,05

0610000 | i) Te (torkade blad och stjälkar, jästa eller ojästa av Camellia sinensis) | | | 0,1

0620000 | ii) Kaffebönor | | | 0,3 (+)

0630000 | iii) Örtteer (torkade) | | | 0,1

0631000 | a) Blommor

0631010 | kamomill

0631020 | rosellhibiskus

0631030 | rosenblad

0631040 | jasmin (fläderblommor (Sambucus nigra))

0631050 | lind

0631990 | övriga

0632000 | b) Blad

0632010 | jordgubbsblad

0632020 | blad av rooibosbuske (ginkgoblad)

0632030 | maté (paraguansk järnek)

0632990 | övriga

0633000 | c) Rötter

0633010 | vänderot

0633020 | ginsengrot

0633990 | övriga

0639000 | d) Andra örtteer

0640000 | iv) Kakao (jästa bönor) | | | 0,1

0650000 | v) Johannesbröd | | | 0,1

0700000 | 7. HUMLE (torkad), inkl. humlepellets och icke-koncentrerat pulver | 0,05 | 0,05 | 15

0800000 | 8. KRYDDOR | 0,05 | 0,05 | 0,1

0810000 | i) Fröer

0810010 | anisfrö

0810020 | svartkummin

0810030 | sellerifrö (libbstickafrö)

0810040 | korianderfrö

0810050 | spiskummin

0810060 | dillfrö

0810070 | fänkålsfrö

0810080 | bockhornsklöver

0810090 | muskotnöt

0810990 | övriga

0820000 | ii) Frukt och bär

0820010 | kryddpeppar

0820020 | anispeppar (japansk peppar)

0820030 | kummin

0820040 | kardemumma

0820050 | enbär

0820060 | peppar, svart och vit (långpeppar, rosé peppar)

0820070 | vaniljstänger

0820080 | tamarind

0820990 | övriga

0830000 | iii) Bark

0830010 | kanel (kassia)

0830990 | övriga

0840000 | iv) Rötter eller jordstammar

0840010 | lakritsrot

0840020 | ingefära

0840030 | gurkmeja

0840040 | pepparrot

0840990 | övriga

0850000 | v) Knoppar

0850010 | kryddnejlika

0850020 | kapris

0850990 | övriga

0860000 | vi) Pistillmärken

0860010 | saffran

0860990 | övriga

0870000 | vii) Frömantlar

0870010 | muskotblomma

0870990 | övriga

0900000 | 9. SOCKERVÄXTER | 0,01

0900010 | sockerbetor (roten) | | 0,1 | 0,2

0900020 | sockerrör | | 0,02 | 0,02

0900030 | cikoriarötter | | 0,02 | 0,02

0900990 | övriga | | 0,02 | 0,02

1000000 | 10. ANIMALISKA PRODUKTER – LANDDJUR

1010000 | i) Kött, köttberedningar, slaktbiprodukter, blod, djurfett, färskt, kylt eller fruset, saltat, i saltlake, torkat eller rökt eller bearbetat som mjöl samt andra bearbetade produkter, t.ex. korvar och livsmedelsberedningar baserade på dessa | | | 0,05

1011000 | a) Svin | 0,05

1011010 | kött | (+) | 2

1011020 | fett utan kött | (+) | 2

1011030 | lever | (+) | 0,05

1011040 | njure | (+) | 0,05

1011050 | ätliga slaktbiprodukter | | 0,05

1011990 | övriga | | 0,05

1012000 | b) Nötkreatur

1012010 | kött | 0,2 (+) | 2

1012020 | fett | 0,2 (+) | 2

1012030 | lever | 0,4 (+) | 0,05

1012040 | njure | 0,1 (+) | 0,05

1012050 | ätliga slaktbiprodukter | 0,1 (+) | 0,05

1012990 | övriga | 0,1 (+) | 0,05

1013000 | c) Får

1013010 | kött | 0,2 (+) | 2

1013020 | fett | 0,2 (+) | 2

1013030 | lever | 0,4 (+) | 0,05

1013040 | njure | 0,1 (+) | 0,05

1013050 | ätliga slaktbiprodukter | 0,1 (+) | 0,05

1013990 | övriga | 0,1 (+) | 0,05

1014000 | d) Getter

1014010 | kött | 0,2 (+) | 2

1014020 | fett | 0,2 (+) | 2

1014030 | lever | 0,4 (+) | 0,05

1014040 | njure | 0,1 (+) | 0,05

1014050 | ätliga slaktbiprodukter | 0,1 (+) | 0,05

1014990 | övriga | 0,1 (+) | 0,05

1015000 | e) Hästar, åsnor, mulor eller mulåsnor

1015010 | kött | 0,2 (+) | 2

1015020 | fett | 0,2 (+) | 2

1015030 | lever | 0,4 (+) | 0,05

1015040 | njure | 0,1 (+) | 0,05

1015050 | ätliga slaktbiprodukter | 0,1 (+) | 0,05

1015990 | övriga | 0,1 (+) | 0,05

1016000 | f) Fjäderfä, kycklingar, gäss, ankor, kalkoner, pärlhöns, strutsar, duvor | 0,05 | 0,01 (+)

1016010 | kött

1016020 | fett

1016030 | lever

1016040 | njure

1016050 | ätliga slaktbiprodukter

1016990 | övriga

1017000 | g) Övriga husdjur (kanin, känguru)

1017010 | kött | 0,2 (+) | 2

1017020 | fett | 0,2 (+) | 2

1017030 | lever | 0,4 (+) | 0,05

1017040 | njure | 0,1 (+) | 0,05

1017050 | ätliga slaktbiprodukter | 0,1 (+) | 0,05

1017990 | övriga | 0,1 (+) | 0,05

1020000 | ii) Mjölk och grädde, icke-koncentrerad utan tillsatt socker eller sötningsmedel, smör och andra fetter från mjölk, ost och ostmassa | 1,5 (+) | 0,1 | 0,01

1020010 | nötkreatur

1020020 | får

1020030 | getter

1020040 | hästar

1020990 | övriga

1030000 | iii) Fågelägg, färska, konserverade eller kokta ägg utan skal och äggula, färska, torkade, ångkokta eller kokta i vatten, tillredda i form, frysta eller på annat sätt konserverade, med eller utan tillsättning av socker eller sötningsmedel | 0,05 | 0,02 (+) | 0,05

1030010 | kycklingar

1030020 | ankor

1030030 | gäss

1030040 | vaktlar

1030990 | övriga

1040000 | iv) Honung (bidrottninggelé, pollen) | 0,05 | 0,05 | 0,05

1050000 | v) Amfibier och reptiler (grodlår, krokodiler) | 0,05 | 0,01 | 0,05

1060000 | vi) Sniglar | 0,05 | 0,01 | 0,05

1070000 | vii) Övriga produkter från landdjur | 0,05 | 0,01 | 0,05

b) Följande kolumn för dimetomorf ska läggas till:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

0153010 | björnbär

0153030 | hallon (vinhallon, åkerbär (Rubus arcticus),korsningar av hallon och åkerbär (Rubus arcticus x idaeus))”

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Dimetomorf (summan av isomerer)

(1) | (2) | (3)

0100000 | 1. FRUKT, FÄRSK ELLER FRYST; NÖTTER

0110000 | i) Citrusfrukter

0110010 | grapefrukter (pompelmus, pomelo, sweetie, tangelo (utom minneola), ugli och andra hybrider | 0,01

0110020 | apelsiner (bergamott, pomerans, chinotto och andra hybrider) | 0,8

0110030 | citroner (suckatcitron, citron) | 0,01

0110040 | limefrukter | 0,01

0110050 | mandariner (klementiner, tangeriner, minneolas och andra hybrider) | 0,01

0110990 | övriga | 0,01

0120000 | ii) Trädnötter (skalade eller oskalade) | 0,02

0120010 | mandlar

0120020 | paranötter

0120030 | cashewnötter

0120040 | kastanjer

0120050 | kokosnötter

0120060 | hasselnötter (filberthasselnöt)

0120070 | macadamianötter

0120080 | pekannötter

0120090 | pinjenötter

0120100 | pistaschmandlar

0120110 | valnötter

0120990 | övriga

0130000 | iii) Kärnfrukter | 0,01

0130010 | äpplen (vildapel)

0130020 | päron (nashipäron)

0130030 | kvitten

0130040 | mispel

0130050 | japansk mispel

0130990 | övriga

0140000 | iv) Stenfrukter | 0,01

0140010 | aprikoser

0140020 | körsbär (sötkörsbär, surkörsbär )

0140030 | persikor (nektariner och liknande hybrider)

0140040 | plommon (krikon, gröna plommon, mirabell, slån)

0140990 | övriga

0150000 | v) Bär och små frukter

0151000 | a) Bordsdruvor och druvor för vinframställning | 3

0151010 | bordsdruvor

0151020 | druvor för vinframställning

0152000 | b) Jordgubbar | 0,7

0153000 | c) Rubusfrukter

0153010 | björnbär | 0,05 (+)

0153020 | blåhallon (loganbär, boysenbär och hjortron) | 0,01

0153030 | hallon (vinhallon, åkerbär (Rubus arcticus),korsningar av hallon och åkerbär (Rubus arcticus x idaeus)) | 0,05 (+)

0153990 | övriga | 0,01

0154000 | d) Andra små frukter och bär | 0,01

0154010 | blåbär (blåbär )

0154020 | tranbär (lingon)

0154030 | vinbär (röda, svarta och vita)

0154040 | krusbär (inklusive hybrider med andra Ribesarter)

0154050 | nypon

0154060 | mullbär (frukt av jordgubbsträd)

0154070 | azarolhagtorn (mini-kiwi (krusbärsaktinidia, Actinidia arguta))

0154080 | fläderbär (svart aronia, rönn, havtorn, hagtorn, häggmispel och andra bär från träd)

0154990 | övriga

0160000 | vi) Diverse frukter | 0,01

0161000 | a) Ätligt skal

0161010 | dadlar

0161020 | fikon

0161030 | bordsoliver

0161040 | kumquat (marumi (rund kumquat), nagami (oval kumquat), limequat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.))

0161050 | carambola (bilimbi)

0161060 | persimon

0161070 | jambolanäpple (javaplommon) (javaäpple (vattenäpple), malajäpple, rosenäpple, grumichama/pitanga (Eugenia uniflora) )

0161990 | övriga

0162000 | b) Oätligt skal, små

0162010 | kiwifrukter

0162020 | litchiplommon (pulasan, rambutan, mangostan)

0162030 | passionsfrukter

0162040 | kaktusfikon

0162050 | stjärnäpple

0162060 | amerikansk persimon (Verginia kaki) (svart sapot, vit sapot, grön sapot, canistel (gul sapot) och mameysapot)

0162990 | övriga

0163000 | c) Oätligt skal, stora

0163010 | avokado

0163020 | bananer (dvärgbanan, mjölbanan, äppelbanan)

0163030 | mango

0163040 | papaya

0163050 | granatäpplen

0163060 | kirimoja (sockerannona, ilama och andra medelstora sorter av familjen Annonaceae)

0163070 | guava (drakfrukt (röd pitahaya) (Hylocereus undatus))

0163080 | ananas

0163090 | brödfrukt (jackfrukt)

0163100 | durian

0163110 | taggannona

0163990 | övriga

0200000 | 2. GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA

0210000 | i) Rot- och knölgrönsaker

0211000 | a) Potatis | 0,05

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | 0,01

0212010 | maniok (dasheen, taro, eddo, tannia)

0212020 | sötpotatis

0212030 | jamsrot (jamsböna, mexikansk jamsböna)

0212040 | arrowrot

0212990 | övriga

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | rödbetor | 0,01

0213020 | morötter | 0,01

0213030 | rotselleri | 0,01

0213040 | pepparrot (angelikarötter, libbstickerötter, gentianarötter ) | 0,01

0213050 | jordärtskockor | 0,01

0213060 | palsternackor | 0,01

0213070 | rotpersilja | 0,01

0213080 | rädisor (svart rättika, japansk rättika och liknande sorter, jordmandel (Cyperus esculentus)) | 1,5

0213090 | haverrot (svartrot, spansk taggfibbla) | 0,01

0213100 | kålrötter | 0,01

0213110 | rovor | 0,01

0213990 | övriga | 0,01

0220000 | ii) Lökgrönsaker

0220010 | vitlök | 0,6

0220020 | kepalök (gul och röd lök) (silverlök) | 0,6

0220030 | schalottenlök | 0,6

0220040 | knipplök (piplök (salladslök) och liknande sorter) | 0,2

0220990 | övriga | 0,15

0230000 | iii) Fruktgrönsaker

0231000 | a) Solanacea | 1

0231010 | tomater (körsbärstomater, trädtomat, fysalis (kapkrusbär), gojibär/vargbär (bär av bocktörne och bredbladigt bocktörne, Lycium barbarum och L. chinense))

0231020 | paprikor (chilipeppar)

0231030 | auberginer (äggplanta) (pepino)

0231040 | okra

0231990 | övriga

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 0,5

0232010 | slanggurkor

0232020 | druvgurkor

0232030 | zucchini (sommarsquash, patisson)

0232990 | övriga

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 0,5

0233010 | meloner (kiwano )

0233020 | pumpor (vintersquash)

0233030 | vattenmeloner

0233990 | övriga

0234000 | d) Sockermajs | 0,01

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,01

0240000 | iv) Kålgrönsaker

0241000 | a) Blommande kål

0241010 | broccoli (calabrese, daggkål (kinesisk broccoli), raab-broccoli (broccolirybs) ) | 5

0241020 | blomkål | 0,05

0241990 | övriga | 0,01

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | brysselkål | 0,01

0242020 | huvudkål (spetskål, rödkål, savojkål, vitkål) | 6

0242990 | övriga | 0,01

0243000 | c) Bladbildande kål | 3

0243010 | salladskål (indisk (kinesisk) senap, sellerikål (pak-choy), tatsoikål (tai goo choy), blomsellerikål (choy sum), salladskål (pe-tsai) )

0243020 | grönkål (kruskål, foderkål, portugisisk palmkål, portugisisk kål, fodermärgskål)

0243990 | övriga

0244000 | d) Kålrabbi | 0,02

0250000 | v) Bladgrönsaker och färska örter

0251000 | a) Sallat och övriga sallatväxter, inklusive Brassicacea

0251010 | Vårklynne (vårsallat) (vintersallat) | 10

0251020 | sallat (huvudsallat, bladsallat (Lollo Rosso), isbergssallad, bindsallat, romansallat) | 15

0251030 | escarole (bredbladig endiv) (cikoria, rossisallat, rosensallat, radicchio, friséesallat, sommarcikoria) | 6

0251040 | kryddkrasse | 10

0251050 | vinterkrasse (vårgyllen) | 10

0251060 | senapskål, ruccolasallat (sandsenap) | 10

0251070 | sareptasenap | 10

0251080 | blad och groddar av Brassica spp (mizuna, blad av ärtor och rädisor samt andra späda bladgrödor av Brassica (grödor som skördas upp till åttabladsstadiet)) | 10

0251990 | övriga | 10

0252000 | b) Spenat och liknande (blad)

0252010 | spenat (nyzeeländsk spenat, bladamarant (även kallad kinesisk spenat eller salladsamarant: blad av Amaranthus tricolor, papegojamarant, eller Amaranthus dubius)) | 1

0252020 | portlak (vinterportlak, trädgårdsportlak, ängssyra, glasört, italiensk sodaört (Salsola soda)) | 0,01

0252030 | betblad (mangold) (rödbetsblad) | 1

0252990 | övriga | 0,01

0253000 | c) Vinblad (vinrankeblad) | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | 0,05

0256000 | f) Örter | 10

0256010 | körvel

0256020 | gräslök

0256030 | snittselleri (fänkålsblad, korianderblad, dill, kumminblad, libbsticka, angelika, spansk körvel och övriga Apiacea-blad)

0256040 | persilja

0256050 | salvia (vinterkyndel, sommarkyndel )

0256060 | rosmarin

0256070 | timjan (mejram, oregano)

0256080 | basilika (citronmeliss, mynta, pepparmynta)

0256090 | lagerblad

0256100 | dragon (isop)

0256990 | övriga (ätliga blommor )

0260000 | vi) Baljväxter (färska)

0260010 | bönor (med skida) (trädgårdsböna (haricots verts, brytböan), rosenböna, snittböna, långböna) | 0,01

0260020 | bönor (utan skida) (bondböna, flageoletböna, jackböna, limaböna, vignaböna) | 0,04

0260030 | ärter (med skida) (sockerärt/ärt) | 0,01

0260040 | ärter (utan skida) (trädgårdsärt, grönärt, kikärt) | 0,1

0260050 | linser | 0,01

0260990 | övriga | 0,01

0270000 | vii) Stjälkgrönsaker (färska)

0270010 | sparris | 0,01

0270020 | kardon | 0,01

0270030 | stjälkselleri | 15

0270040 | fänkål | 0,01

0270050 | kronärtskockor | 2

0270060 | purjolök | 1,5

0270070 | rabarber | 0,01

0270080 | bambuskott | 0,01

0270090 | palmhjärtan | 0,01

0270990 | övriga | 0,01

0280000 | viii) Svampar | 0,01

0280010 | Odlade (odlad champinjon (trädgårdschampinjon), ostronmussling, shiitake)

0280020 | Vilda (kantarell, sommartryffel, toppmurkla, stensopp)

0280990 | övriga

0290000 | (ix) Havsväxter | 0,01

0300000 | 3. BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01

0300010 | bönor (bondböna, krypböna, jackböna, limaböna, åkerböna, vignaböna)

0300020 | linser

0300030 | ärter (kikärter, foderärter, rödvial)

0300040 | lupin

0300990 | övriga

0400000 | 4. OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,02

0401000 | i) Oljeväxtfröer

0401010 | linfrön

0401020 | jordnötter

0401030 | vallmofrön

0401040 | sesamfrön

0401050 | solrosfrön

0401060 | rapsfrön (åkerkål, rybs)

0401070 | sojabönor

0401080 | senapsfrön

0401090 | bomullsfrön

0401100 | pumpafrön (andra frön av gurkväxter)

0401110 | safflor

0401120 | gurkört

0401130 | oljedådra

0401140 | hampa

0401150 | ricin

0401990 | övriga

0402000 | ii) Oljeväxtfrukter

0402010 | oliver för oljeproduktion

0402020 | palmnöt (oljepalmkärnor)

0402030 | palmfrukt

0402040 | kapok

0402990 | övriga

0500000 | 5. SPANNMÅL | 0,01

0500010 | korn

0500020 | bovete (amarantfrö, quinoa)

0500030 | majs

0500040 | hirs (kolvhirs, teff)

0500050 | havre

0500060 | ris

0500070 | råg

0500080 | sorghum

0500090 | vete (speltvete (dinkel), rågvete )

0500990 | övriga

0600000 | 6. TE, KAFFE, ÖRTTE OCH KAKAO | 0,05

0610000 | i) Te (torkade blad och stjälkar, jästa eller ojästa av Camellia sinensis)

0620000 | ii) Kaffebönor

0630000 | iii) Örtteer (torkade)

0631000 | a) Blommor

0631010 | kamomill

0631020 | rosellhibiskus

0631030 | rosenblad

0631040 | jasmin (fläderblommor (Sambucus nigra))

0631050 | lind

0631990 | övriga

0632000 | b) Blad

0632010 | jordgubbsblad

0632020 | blad av rooibosbuske (ginkgoblad)

0632030 | maté (paraguansk järnek)

0632990 | övriga

0633000 | c) Rötter

0633010 | vänderot

0633020 | ginsengrot

0633990 | övriga

0639000 | d) Andra örtteer

0640000 | iv) Kakao (jästa bönor)

0650000 | v) Johannesbröd

0700000 | 7. HUMLE (torkad), inkl. humlepellets och icke-koncentrerat pulver | 80

0800000 | 8. KRYDDOR | 0,05

0810000 | i) Fröer

0810010 | anisfrö

0810020 | svartkummin

0810030 | sellerifrö (libbstickafrö)

0810040 | korianderfrö

0810050 | spiskummin

0810060 | dillfrö

0810070 | fänkålsfrö

0810080 | bockhornsklöver

0810090 | muskotnöt

0810990 | övriga

0820000 | ii) Frukt och bär

0820010 | kryddpeppar

0820020 | anispeppar (japansk peppar)

0820030 | kummin

0820040 | kardemumma

0820050 | enbär

0820060 | peppar, svart och vit (långpeppar, rosé peppar)

0820070 | vaniljstänger

0820080 | tamarind

0820990 | övriga

0830000 | iii) Bark

0830010 | kanel (kassia)

0830990 | övriga

0840000 | iv) Rötter eller jordstammar

0840010 | lakritsrot

0840020 | ingefära

0840030 | gurkmeja

0840040 | pepparrot

0840990 | övriga

0850000 | v) Knoppar

0850010 | kryddnejlika

0850020 | kapris

0850990 | övriga

0860000 | vi) Pistillmärken

0860010 | saffran

0860990 | övriga

0870000 | vii) Frömantlar

0870010 | muskotblomma

0870990 | övriga

0900000 | 9. SOCKERVÄXTER | 0,01

0900010 | sockerbetor (roten)

0900020 | sockerrör

0900030 | cikoriarötter

0900990 | övriga

1000000 | 10. ANIMALISKA PRODUKTER – LANDDJUR

1010000 | i) Kött, köttberedningar, slaktbiprodukter, blod, djurfett, färskt, kylt eller fruset, saltat, i saltlake, torkat eller rökt eller bearbetat som mjöl samt andra bearbetade produkter, t.ex. korvar och livsmedelsberedningar baserade på dessa | 0,01

1011000 | a) Svin

1011010 | kött

1011020 | fett utan kött

1011030 | lever

1011040 | njure

1011050 | ätliga slaktbiprodukter

1011990 | övriga

1012000 | b) Nötkreatur

1012010 | kött

1012020 | fett

1012030 | lever

1012040 | njure

1012050 | ätliga slaktbiprodukter

1012990 | övriga

1013000 | c) Får

1013010 | kött

1013020 | fett

1013030 | lever

1013040 | njure

1013050 | ätliga slaktbiprodukter

1013990 | övriga

1014000 | d) Getter

1014010 | kött

1014020 | fett

1014030 | lever

1014040 | njure

1014050 | ätliga slaktbiprodukter

1014990 | övriga

1015000 | e) Hästar, åsnor, mulor eller mulåsnor

1015010 | kött

1015020 | fett

1015030 | lever

1015040 | njure

1015050 | ätliga slaktbiprodukter

1015990 | övriga

1016000 | f) Fjäderfä, kycklingar, gäss, ankor, kalkoner, pärlhöns, strutsar, duvor

1016010 | kött

1016020 | fett

1016030 | lever

1016040 | njure

1016050 | ätliga slaktbiprodukter

1016990 | övriga

1017000 | g) Övriga husdjur (kanin, känguru)

1017010 | kött

1017020 | fett

1017030 | lever

1017040 | njure

1017050 | ätliga slaktbiprodukter

1017990 | övriga

1020000 | ii) Mjölk och grädde, icke-koncentrerad utan tillsatt socker eller sötningsmedel, smör och andra fetter från mjölk, ost och ostmassa | 0,01

1020010 | nötkreatur

1020020 | får

1020030 | getter

1020040 | hästar

1020990 | övriga

1030000 | iii) Fågelägg, färska, konserverade eller kokta ägg utan skal och äggula, färska, torkade, ångkokta eller kokta i vatten, tillredda i form, frysta eller på annat sätt konserverade, med eller utan tillsättning av socker eller sötningsmedel | 0,01

1030010 | kycklingar

1030020 | ankor

1030030 | gäss

1030040 | vaktlar

1030990 | övriga

1040000 | iv) Honung (bidrottninggelé, pollen) | 0,05

1050000 | v) Amfibier och reptiler (grodlår, krokodiler) | 0,01

1060000 | vi) Sniglar | 0,01

1070000 | vii) Övriga produkter från landdjur | 0,01

2) I bilaga III ska kolumnerna för 2,4-DB, dimetomorf, indoxakarb och pyraklostrobin utgå.

1 För en fullständig förteckning över produkter av vegatabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller, se bilaga I.

2 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

212 För en fullständig förteckning över produkter av vegatabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller, se bilaga I.

213 Lägsta analytiska bestämningsgräns.