Ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för bifenazat, boskalid, cyazofamid, cyromazin, dazomet, ditiokarbamater, fluazifop-P, mepanipyrim, metrafenon, pikloram, propamokarb, pyridaben, pyriofenon, sulfoxaflor, tebukonazol, tebufenpyrad och tiram i eller på vissa produkter
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artikel 14.1 a, och
(1) Gränsvärden har fastställts för bifenazat, cyazofamid, cyromazin, mepanipyrim, metrafenon, propamokarb och tebukonazol i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för ditiokarbamater och tiram i bilaga II och i del B i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för boskalid, dazomet, fluazifop-P, pikloram, pyridaben, pyriofenon och tebufenpyrad i del A i bilaga III till den förordningen. När det gäller sulfoxaflor har inga särskilda gränsvärden fastställts och ämnet har inte heller tagits upp i bilaga IV till den förordningen så därför gäller standardvärdet 0,01 mg/kg som fastställs i artikel 18.1 b.
(2) I samband med ett förfarande för godkännande av användningen av ett växtskyddsmedel som innehåller det verksamma ämnet bifenazat på amerikanska blåbär, amerikanska tranbär, krusbär och azarolhagtorn lämnades det i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 in en ansökan om ändring av de befintliga gränsvärdena.
(3) När det gäller boskalid har en sådan ansökan lämnats in för bönor och ärter (med balja). När det gäller cyazofamid har en sådan ansökan lämnats in för auberginer/äggplantor. När det gäller cyromazin har en sådan ansökan lämnats in för sallat och sallatväxter, spenat och liknande blad samt örter och ätliga blommor. När det gäller dazomet har en sådan ansökan lämnats in för frukter (kod 0100000), morötter, rädisor, fruktgrönsaker (utom sockermajs), bladbildande kål, sallat och sallatväxter och spenat och liknande blad. När det gäller fluazifop-P har en sådan ansökan lämnats in för rotselleri, jordärtskockor, ärter (utan balja), kronärtskockor, torkade bönor, linser, lupiner, linfrö, vallmofrö, safflorfrö, örtteer (torkade rötter) och kryddor (rötter eller jordstammar). När det gäller mepanipyrim har en sådan ansökan lämnats in för jordgubbar, tomater, auberginer/äggplantor och slanggurkor. När det gäller metrafenon har en sådan ansökan lämnats in för humle. När det gäller pikloram har en sådan ansökan lämnats in för gurkört. När det gäller propamokarb har en sådan ansökan lämnats in för vitlök, kepalök och schalottenlök. När det gäller pyridaben har en sådan ansökan lämnats in för gurkväxter med ätligt skal. När det gäller pyriofenon har en sådan ansökan lämnats in för bordsdruvor. När det gäller tebukonazol har en sådan ansökan lämnats in för slanggurkor och zucchini/squash. När det gäller tebufenpyrad har en sådan ansökan lämnats in för citrusfrukter, plommon, jordgubbar, tomater, paprikor, auberginer/äggplantor, druvgurkor, meloner och vattenmeloner.
(4) En ansökan har lämnats in i enlighet med artikel 6.2 och 6.4 i förordning (EG) nr 396/2005 för användningen av tiram på avokado. Sökanden hävdar att godkänd användning av ämnet på denna gröda i Australien och Nya Zeeland leder till resthalter som överskrider gränsvärdet i förordning (EG) nr 396/2005 och att ett högre gränsvärde krävs för att undvika handelshinder för import av den grödan.
(5) I enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades dessa ansökningar av de berörda medlemsstaterna och utvärderingsrapporterna sändes till kommissionen.
(6) Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) bedömde ansökningarna och utvärderingsrapporterna, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och i förekommande fall för djur, och lämnade därefter motiverade yttranden om de föreslagna gränsvärdena. Myndigheten sände dessa yttranden till kommissionen och medlemsstaterna och gjorde dem tillgängliga för allmänheten.
(7) Myndigheten fann i sina motiverade yttranden att det i fråga om användningen av cyromazin på escarole/escarolesallat och användningen av tebufenpyrad på paprikor inte går att utesluta en risk för konsumenterna De befintliga gränsvärdena bör därför förbli oförändrade.
(8) I fråga om användningen av cyromazin på vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat och färska örter, användningen av dazomet på frukter och användningen av tebufenpyrad på plommon, druvgurkor, meloner och vattenmeloner är det enligt de inlämnade uppgifterna befogat att sänka de befintliga gränsvärdena. Eftersom det är nödvändigt att kontrollera om dessa lägre gränsvärden avspeglar nödvändig god jordbrukspraxis i EU på ett tillfredsställande sätt och med tanke på att de befintliga gränsvärdena är säkra för konsumenterna bör de befintliga gränsvärdena dock inte sänkas inom ramen för den nuvarande förordningen; i stället bör informationen i de inlämnade uppgifterna användas vid översynen av alla befintliga gränsvärden för dessa ämnen.
(9) När det gäller ditiokarbamater konstaterade myndigheten att det för avokado är nödvändigt att fastställa ett nytt gränsvärde på 7 mg/kg för att på ett tillfredsställande sätt ta hänsyn till användningen av tiram på denna gröda. Det föreslagna gränsvärdet anses vara säkert för konsumenter.
(10) När det gäller alla andra ansökningar fann myndigheten att alla uppgiftskrav var uppfyllda och att de ändringar av gränsvärdena som sökandena begärt var godtagbara ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Myndigheten tog hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken livstidsexponeringen för dessa ämnen genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla dessa ämnen eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda grödorna och produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget (ADI) eller den akuta referensdosen (ArfD) överskrids.
(11) När det gäller sulfoxaflor lämnade myndigheten in slutsatserna från en inbördes granskning av riskbedömningen av bekämpningsmedel med det verksamma ämnet sulfoxaflor. I samband med detta rekommenderade myndigheten att det fastställs gränsvärden som tillmötesgår både representativa användningar enligt god jordbrukspraxis i unionen och begäranden om importtoleranser från flera tredjeländer. Kommissionen rådfrågade Europeiska unionens referenslaboratorier om lämpliga bestämningsgränser.
(12) På grundval av myndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till faktorer av relevans för ärendet i fråga konstateras att de aktuella ändringarna av gränsvärdena uppfyller kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.
(13) Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.
(14) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.
2 Efsas vetenskapliga rapporter finns på http://www.efsa.europa.eu ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels (MRLs) for bifenazate in blueberries, cranberries, gooseberries and azaroles (kiwiberries)”. EFSA Journal, vol. 13(2015):3, artikelnr 4047, [20 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels (MRLs) for boscalid in beans and peas with pods”. EFSA Journal, vol. 13(2015):3, artikelnr 4045, [19 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing MRL for cyazofamid in aubergines”. EFSA Journal, vol. 13(2015):1, artikelnr 3993, [19 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for cyromazine in various leaf vegetables and fresh herbs”. EFSA Journal, vol. 13(2015):1, artikelnr 4004, [22 s.]. EFSA Journal, vol. 13(2015):3, artikelnr 4049, [23 s.]. EFSA Journal, vol. 13(2015):3, artikelnr 4059, [28 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels (MRLs) for mepanipyrim in tomato, aubergine, strawberry and cucumber”. EFSA Journal, vol. 13(2015):3, artikelnr 4037, [24 s.]. ”Reasoned opinion on the setting of a new maximum residues level (MRL) for metrafenone in hop cones”. EFSA Journal, vol. 13(2015):4, artikelnr 4078, [19 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level (MRL) for picloram in borage and corn gromwell seeds”. EFSA Journal, vol. 13(2015):3, artikelnr 4062, [20 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for propamocarb in onions, garlic, shallots and leeks”. EFSA Journal, vol. 13(2015):4, artikelnr 4084, [20 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level maximum residue level (MRL) for pyridaben in cucurbits – edible peel”. EFSA Journal, vol. 13(2015):3, artikelnr 4041, [21 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level (MRL) for pyriofenone in table grapes”. EFSA Journal, vol. 13(2015):3, artikelnr 4071, [16 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for tebuconazole in cucumbers and courgettes”. EFSA Journal, vol. 13(2015):1, artikelnr 4000, [24 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for tebufenpyrad in various crops”. EFSA Journal, vol. 13(2015):4, artikelnr 4091, [29 s.]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing MRL for thiram in avocados”. EFSA Journal, vol. 13(2015):1, artikelnr 4003, [21 s.].
3 ”Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance sulfoxaflor”, EFSA Journal, vol. 12(2014):5, artikelnr 3692, [170 s.].
BILAGA
Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:
1) I bilaga II ska kolumnerna för bifenazat, cyazofamid, cyromazin, ditiokarbamater, mepanipyrim, metrafenon, propamokarb, tebukonazol och tiram ersättas med följande:
”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)
Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Bifenazat (summan av bifenazat och bifenazatdiazen, uttryckt som bifenazat) (F) | Cyazofamid | Cyromazin | Ditiokarbamater (ditiokarbamater uttryckt som CS2, inklusive maneb, mankozeb, metiram, propineb, tiram och ziram) | Mepanipyrim | Metrafenon (F) | Propamokarb (summan av propamokarb och dess salter, uttryckt som propamokarb) (R) | Tebukonazol (R) | Tiram (uttryckt som tiram)
(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9) | (10) | (11)
0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | | | 0,05 | | | | 0,01
0110000 | Citrusfrukter | 0,9 | 0,01 | | 5 (+) | 0,01 | 0,01 | | | 0,1
0110010 | Grapefrukter | | | | | | | | 5
0110020 | Apelsiner | | | | | | | | 0,9
0110030 | Citroner | | | | | | | | 5
0110040 | Limefrukter | | | | | | | | 5
0110050 | Mandariner | | | | | | | | 5
0110990 | Övriga | | | | | | | | 5
0120000 | Trädnötter | 0,2 | 0,02 | | | 0,02 | 0,01 | | 0,05 | 0,1
0120010 | Mandlar | | | | 0,05
0120020 | Paranötter | | | | 0,05
0120030 | Cashewnötter | | | | 0,05
0120040 | Kastanjer | | | | 0,05
0120050 | Kokosnötter | | | | 0,05
0120060 | Hasselnötter | | | | 0,05
0120070 | Macadamianötter | | | | 0,05
0120080 | Pekannötter | | | | 0,05
0120090 | Pinjenötter | | | | 0,05
0120100 | Pistaschmandlar | | | | 0,05
0120110 | Valnötter | | | | 0,1 (+)
0120990 | Övriga | | | | 0,05
0130000 | Kärnfrukter | 0,7 (+) | 0,01 | | 5 (+) | 0,01 | 0,01
0130010 | Äpplen | | | | | | | | 0,3 | 5
0130020 | Päron | | | | | | | | 0,3 | 5
0130030 | Kvitten | | | | | | | | 0,5 | 0,1
0130040 | Mispel | | | | | | | | 0,5
0130050 | Japansk mispel | | | | | | | | 0,5
0130990 | Övriga | | | | | | | | 0,5 | 0,1
0140000 | Stenfrukter | 2 | 0,01 | | | 0,01 | 0,01
0140010 | Aprikoser | | | | 2 (+) | | | | 0,6 | 3
0140020 | Körsbär (söta) | | | | 2 (+) | | | | 1 (+) | 3
0140030 | Persikor | | | | 2 (+) | | | | 0,6 | 3
0140040 | Plommon | | | | 2 (+) | | | | 1 | 2
0140990 | Övriga | | | | 0,05 | | | | 0,02 | 0,1
0150000 | Bär och små frukter
0151000 | a) Druvor | 0,7 | 2 | | 5 (+) | 2 | 7
0151010 | Bordsdruvor | | | | | | | | 0,5 | 0,1
0151020 | Druvor för vinframställning | | | | | | | | 1 (+) | 3
0152000 | b) Jordgubbar | 3 | 0,01 | | 10 (+) | 3 | 0,6 | | 0,02 | 10
0153000 | c) Rubusfrukter | 7 | 0,01 | | 0,05 | 0,01 | 0,01 | | 0,5 | 0,1
0153010 | Björnbär
0153020 | Blåhallon | | | | | | | | (+)
0153030 | Hallon (gula och röda)
0153990 | Övriga | | | | | | | | (+)
0154000 | d) Andra små frukter och bär | | 0,01 | | | 0,01 | 0,01 | | 1,5 | 0,1
0154010 | Amerikanska blåbär | 0,7 | | | 5 (+)
0154020 | Amerikanska tranbär | 0,7 | | | 5 (+)
0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita) | 0,7 | | | 5 (+)
0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula) | 0,7 | | | 5 (+)
0154050 | Nypon | 0,01
0154060 | Mullbär (svarta och vita) | 0,01
0154070 | Azarolhagtorn | 0,7
0154080 | Fläderbär | 0,01
0154990 | Övriga | 0,01 | | | 5
0160000 | Diverse frukter med | 0,01 | 0,01 | | | 0,01 | 0,01
0161000 | a) ätligt skal | | | | | | | | | 0,1
0161010 | Dadlar | | | | 0,05 | | | | 0,02
0161020 | Fikon | | | | 0,05 | | | | 0,02
0161030 | Bordsoliver | | | | 5 (+) | | | | 0,05
0161040 | Kumquat | | | | 0,05 | | | | 0,02
0161050 | Carambola/stjärnfrukter | | | | | | | | 0,02
0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | | | | | | | | 0,02
0161070 | Jambolanäpplen | | | | | | | | 0,02
0161990 | Övriga | | | | 0,05 | | | | 0,02
0162000 | b) oätligt skal, små | | | | 0,05 | | | | | 0,1
0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | | | | | | | | 0,02
0162020 | Litchi/litchiplommon | | | | | | | | 0,02
0162030 | Passionsfrukter/maracuja | | | | | | | | 1
0162040 | Kaktusfikon | | | | | | | | 0,02
0162050 | Stjärnäpplen | | | | | | | | 0,02
0162060 | Amerikansk persimon | | | | | | | | 0,02
0162990 | Övriga | | | | | | | | 0,02
0163000 | c) oätligt skal, stora
0163010 | Avokado | | | | 7 (+) | | | | 0,02 | 10
0163020 | Bananer | | | | 2 (+) | | | | 0,05 | 0,2
0163030 | Mango | | | | 2 (+) | | | | 0,1 | 0,1
0163040 | Papaya | | | | 7 (+) | | | | 2 | 0,1
0163050 | Granatäpplen | | | | 0,05 | | | | 0,02 | 0,1
0163060 | Kirimoja/cherimoya | | | | | | | | 0,02
0163070 | Guava | | | | | | | | 0,02
0163080 | Ananas | | | | 0,05 | | | | 0,02 | 0,1
0163090 | Brödfrukter | | | | | | | | 0,02
0163100 | Durian/durio | | | | | | | | 0,02
0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | | | | | | | | 0,02
0163990 | Övriga | | | | 0,05 | | | | 0,02 | 0,1
0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA
0210000 | Rot- och knölgrönsaker | 0,01 | | 0,05 | | 0,01 | 0,01 | | | 0,1
0211000 | a) Potatis | | 0,01 (+) | | 0,3 (+) | | | 0,3 | 0,02
0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | | 0,01 | | 0,05 | | | 0,01 | 0,02
0212010 | Maniok/kassava
0212020 | Sötpotatis
0212030 | Jamsbönrot
0212040 | Arrowrot
0212990 | Övriga
0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor
0213010 | Rödbetor | | 0,01 | | 0,5 (+) | | | 0,01 | 0,02
0213020 | Morötter | | 0,01 | | 0,2 (+) | | | 0,01 | 0,4
0213030 | Rotselleri | | 0,01 | | 0,3 (+) | | | 0,01 | 0,5
0213040 | Pepparrot | | 0,1 | | 0,2 (+) | | | 0,01 | 0,4
0213050 | Jordärtskockor | | 0,01 | | 0,05 | | | 0,01 | 0,02
0213060 | Palsternackor | | 0,01 | | 0,2 (+) | | | 0,01 | 0,4
0213070 | Rotpersilja/persiljerot | | 0,01 | | 0,2 (+) | | | 0,01 | 0,4
0213080 | Rädisor | | 0,01 | | 2 (+) | | | 3 | 0,02
0213090 | Haverrot | | 0,01 | | 0,2 (+) | | | 0,01 | 0,4 (+)
0213100 | Kålrötter | | 0,01 | | 0,05 | | | 0,01 | 0,3
0213110 | Rovor/majrovor | | 0,01 | | 0,05 | | | 0,01 | 0,3
0213990 | Övriga | | 0,01 | | 0,05 | | | 0,01 | 0,02
0220000 | Lökgrönsaker | 0,01 | 0,01 | 0,05 | | 0,01 | 0,01 | | | 0,1
0220010 | Vitlök | | | | 0,6 (+) | | | 2 | 0,1
0220020 | Kepalök | | | | 1 (+) | | | 2 | 0,1
0220030 | Schalottenlök | | | | 1 (+) | | | 2 | 0,05
0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | | | | 1 (+) | | | 30 | 0,6
0220990 | Övriga | | | | 0,05 | | | 0,01 | 0,02
0230000 | Fruktgrönsaker | | | | | | | | | 0,1
0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae
0231010 | Tomater | 0,5 | 0,6 (+) | 0,6 | 3 (+) | 1,5 | 0,4 | 4 | 0,9
0231020 | Paprikor | 3 | 0,01 | 1,5 | 5 (+) | 0,01 | 2 | 3 | 0,6
0231030 | Auberginer/äggplantor | 0,5 | 0,3 | 0,6 | 3 (+) | 1,5 | 0,3 | 4 | 0,4 (+)
0231040 | Okra/gombo | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,5 (+) | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,02
0231990 | Övriga | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,05 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,02
0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 0,5 | 0,2 (+) | 2 | 2 (+) | | 0,15 | 5
0232010 | Slanggurkor | | | | | 0,5 | | | 0,6
0232020 | Druvgurkor | | | | | 0,01 | | | 0,02
0232030 | Zucchini/squash | | | | | 0,6 | | | 0,6
0232990 | Övriga | | | | | 0,01 | | | 0,02
0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 0,5 | 0,15 (+) | 0,4 | 1,5 (+) | 0,01 | 0,1 | 5
0233010 | Meloner | | | | | | | | 0,2 (+)
0233020 | Pumpor | | | | | | | | 0,15
0233030 | Vattenmeloner | | | | | | | | 0,15
0233990 | Övriga | | | | | | | | 0,15
0234000 | d) Sockermajs | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,05 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,6
0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,05 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,02
0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01 | 0,01 | 0,05 | | 0,01 | 0,01 | | | 0,1
0241000 | a) Blommande kål | | | | 1 (+)
0241010 | Broccoli | | | | | | | 3 | 0,15
0241020 | Blomkål | | | | | | | 10 (+) | 0,05
0241990 | Övriga | | | | | | | 0,01 | 0,02
0242000 | b) Huvudbildande kål | | | | | | | | 0,7
0242010 | Brysselkål | | | | 2 (+) | | | 2
0242020 | Huvudkål | | | | 3 (+) | | | 0,7
0242990 | Övriga | | | | 0,05 | | | 0,01
0243000 | c) Bladbildande kål | | | | 0,5 (+) | | | | 0,02
0243010 | Salladskål/kinakål | | | | | | | 20
0243020 | Grönkål | | | | | | | 20
0243990 | Övriga | | | | | | | 0,01
0244000 | d) Kålrabbi | | | | 1 (+) | | | 0,3 | 0,02
0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor
0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 0,01 | 0,01 | | 5 (+) | 0,01 | 0,01 | | 0,5
0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | | | 15 (+) | | | | 20 (+) | | 0,1
0251020 | Sallat | | | 3 | | | | 40 | | 2
0251030 | Escarole/escarolesallat | | | 0,05 | | | | 20 (+) | | 2
0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | | | 3 | | | | 20 (+) | | 0,1
0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | | | 3 | | | | 20 (+)
0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | | | 3 (+) | | | | 30 | | 0,1
0251070 | Sareptasenap/salladssenap | | | 3 | | | | 20 (+)
0251080 | Späda bladgrödor/’baby leaf’ (inklusive Brassica-arter) | | | 3 | | | | 20 (+) | | 0,1
0251990 | Övriga | | | 3 | | | | 0,01 | | 0,1
0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01 | 0,01 | 3 | | 0,01 | 0,01 | | 0,02 | 0,1
0252010 | Spenat | | | | 0,05 | | | 40
0252020 | Portlaker | | | | | | | 0,01
0252030 | Mangold/betblad | | | | 0,05 | | | 0,01
0252990 | Övriga | | | | 0,05 | | | 0,01
0253000 | c) Vinrankeblad och liknande arter | 0,01 | 0,01 | 0,05 | | 0,01 | | 0,01 | 0,02
0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,3 (+) | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,1
0255000 | e) Endivesallat | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,5 (+) | 0,01 | 0,01 | 15 | 0,15 | 0,1
0256000 | f) Örter och ätliga blommor | | 0,02 | 15 (+) | 5 (+) | 0,02 | 0,02 | 30 (+) | | 0,1
0256010 | Körvel | 0,02 | | | | | | | 0,05
0256020 | Gräslök | 0,02 | | | | | | | 2
0256030 | Bladselleri/snittselleri | 0,02 | | | | | | | 0,05
0256040 | Persilja | 0,02 | | | | | | | 2
0256050 | Salvia | 0,02 | | | | | | | 0,05
0256060 | Rosmarin | 0,02 | | | | | | | 0,05
0256070 | Timjan | 0,02 | | | | | | | 0,05
0256080 | Basilika och ätliga blommor | 40 | | | | | | | 0,05
0256090 | Lagerblad | 0,02 | | | | | | | 0,05
0256100 | Dragon | 0,02 | | | | | | | 0,05
0256990 | Övriga | 0,02 | | | | | | | 0,05
0260000 | Baljväxter, färska | | 0,01 | | | 0,01 | 0,01 | | | 0,1
0260010 | Bönor (med balja) | 7 | | 5 (+) | 1 (+) | | | 0,1 | 2 (+)
0260020 | Bönor (utan balja) | 0,4 | | 0,05 | 0,1 (+) | | | 0,01 | 2 (+)
0260030 | Ärter (med balja) | 7 | | 5 (+) | 1 (+) | | | 0,01 | 2 (+)
0260040 | Ärter (utan balja) | 0,4 | | 0,05 | 0,2 (+) | | | 0,01 | 0,02
0260050 | Linser | 0,4 | | 0,05 | 0,05 | | | 0,01 | 0,02
0260990 | Övriga | 0,01 | | 0,05 | 0,05 | | | 0,01 | 0,02
0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01 | 0,01 | | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,1
0270010 | Sparris | | | 0,05 | 0,5 (+) | | | | 0,02
0270020 | Kardoner | | | 0,05 | 0,05 | | | | 0,02
0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | | | 3 (+) | 0,05 | | | | 0,5 (+)
0270040 | Fänkål | | | 0,05 | 0,05 | | | | 0,02
0270050 | Kronärtskockor | | | 0,05 | 0,05 | | | | 0,6
0270060 | Purjolök | | | 0,05 | 3 (+) | | | | 0,6
0270070 | Rabarber | | | 0,05 | 0,5 (+) | | | | 0,02
0270080 | Bambuskott | | | 0,05 | | | | | 0,02
0270090 | Palmhjärtan | | | 0,05 | | | | | 0,02
0270990 | Övriga | | | 0,05 | 0,05 | | | | 0,02
0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01 | 0,01 | | 0,05 | 0,01 | | 0,01 | 0,02 | 0,1
0280010 | Odlade svampar | | | 10 | | | 0,4
0280020 | Vilda svampar | | | 0,05 | | | 0,01
0280990 | Mossor och lavar | | | 0,05 | | | 0,01
0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01 | | 0,05 | | 0,01 | | 0,01 | 0,02
0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | | 0,02 | 0,05 | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,1
0300010 | Bönor | 0,3 | | | 0,1 (+) | | | | 0,3
0300020 | Linser | 0,01 | | | 0,05 | | | | 0,2
0300030 | Ärter | 0,01 | | | 0,1 (+) | | | | 0,2
0300040 | Lupiner | 0,01 | | | 0,05 | | | | 0,2
0300990 | Övriga | 0,01 | | | 0,05 | | | | 0,2
0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | | 0,02 | 0,05 | | 0,02 | 0,01 | 0,01 | | 0,1
0401000 | Oljeväxtfröer
0401010 | Linfrö | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,6
0401020 | Jordnötter | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,15
0401030 | Vallmofrö | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,2
0401040 | Sesamfrö | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,02
0401050 | Solrosfrö | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,02
0401060 | Rapsfrö | 0,02 | | | 0,5 (+) | | | | 0,5
0401070 | Sojabönor | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,15
0401080 | Senapsfrö | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,3
0401090 | Bomullsfrö | 0,3 | | | 0,1 | | | | 2
0401100 | Pumpafrö | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,02
0401110 | Safflorfrö | 0,02 | | | | | | | 0,02
0401120 | Gurkörtsfrö | 0,02 | | | | | | | 0,02
0401130 | Oljedådrafrö | 0,02 | | | | | | | 0,3
0401140 | Hampfrö | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,02
0401150 | Ricinfrö | 0,02 | | | | | | | 0,02
0401990 | Övriga | 0,02 | | | 0,1 | | | | 0,02
0402000 | Oljeväxtfrukter | 0,02
0402010 | Oliver för oljeproduktion | | | | 5 (+) | | | | 0,05
0402020 | Oljepalmkärnor | | | | | | | | 0,02
0402030 | Oljepalmfrukter | | | | | | | | 0,02
0402040 | Kapok | | | | | | | | 0,02
0402990 | Övriga | | | | 0,1 | | | | 0,02
0500000 | SPANNMÅL | 0,01 | 0,02 | 0,05 | | 0,01 | | 0,01 | | 0,1
0500010 | Korn | | | | 2 (+) | | 0,6 | | 2
0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | | | | 0,05 | | 0,01 | | 0,02
0500030 | Majs | | | | 0,05 | | 0,01 | | 0,02
0500040 | Hirs/vanlig hirs | | | | 0,05 | | 0,01 | | 0,02
0500050 | Havre | | | | 2 (+) | | 0,6 | | 2
0500060 | Ris | | | | 0,05 | | 0,01 | | 1 (+)
0500070 | Råg | | | | 1 (+) | | 0,07 | | 0,1
0500080 | Durra/sorgum | | | | 0,05 | | 0,01 | | 0,02
0500090 | Vete | | | | 1 (+) | | 0,07 | | 0,1
0500990 | Övriga | | | | 0,05 | | 0,01 | | 0,02
0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,05 | 0,05 | 0,1 | 0,1 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | | 0,2
0610000 | Te | | | | | | | | 0,05
0620000 | Kaffebönor | | | | | | | | 0,1
0630000 | Örtteer från | | | | | | | | 0,05
0631000 | a) blommor
0631010 | Kamomill
0631020 | Rosellhibiskus
0631030 | Ros
0631040 | Jasmin
0631050 | Lind
0631990 | Övriga
0632000 | b) blad och örter
0632010 | Jordgubbe
0632020 | Rooibos
0632030 | Mate/maté
0632990 | Övriga
0633000 | c) rötter
0633010 | Vänderot/läkevänderot
0633020 | Ginseng
0633990 | Övriga
0639000 | d) andra delar av växten
0640000 | Kakaobönor | | | | | | | | 0,05
0650000 | Johannesbröd | | | | | | | | 0,05
0700000 | HUMLE | 20 | 0,05 | 0,1 | 25 (+) | 0,05 | 80 | 0,05 | 40 (+) | 0,2
0800000 | KRYDDOR
0810000 | Frökryddor | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05 | 1,5 (+)
0810010 | Anis/anisfrö
0810020 | Svartkummin
0810030 | Selleri
0810040 | Koriander
0810050 | Spiskummin
0810060 | Dill
0810070 | Fänkål
0810080 | Bockhornsklöver
0810090 | Muskot
0810990 | Övriga
0820000 | Fruktkryddor | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05
0820010 | Kryddpeppar | | | | | | | | 0,05
0820020 | Sichuanpeppar | | | | | | | | 0,05
0820030 | Kummin | | | | | | | | 1,5 (+)
0820040 | Kardemumma | | | | | | | | 0,05
0820050 | Enbär | | | | | | | | 0,05
0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita) | | | | | | | | 0,05
0820070 | Vanilj | | | | | | | | 0,05
0820080 | Tamarind | | | | | | | | 0,05
0820990 | Övriga | | | | | | | | 0,05
0830000 | Barkkryddor | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
0830010 | Kanel
0830990 | Övriga
0840000 | Rot- och jordstamskryddor
0840010 | Lakritsrot | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
0840020 | Ingefära | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
0840030 | Gurkmeja | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
0840040 | Pepparrot | (+) | (+) | (+) | | (+) | | (+) | (+)
0840990 | Övriga | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
0850010 | Kryddnejlika
0850020 | Kapris
0850990 | Övriga
0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
0860010 | Saffran
0860990 | Övriga
0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05 | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
0870010 | Muskotblomma
0870990 | Övriga
0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01 | 0,01 | 0,05 | | 0,01 | | 0,01 | 0,02
0900010 | Sockerbetsrötter
0900020 | Sockerrör
0900030 | Rotcikoria
0900990 | Övriga
1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR | | | | 0,05
1010000 | Vävnad från | | 0,01 | | | 0,01 | 0,01
1011000 | a) svin | | | 0,01
1011010 | Muskel | 0,01 | | | | | | 0,01 (+) | 0,1
1011020 | Fettvävnad | 0,05 | | | | | | 0,01 (+) | 0,1
1011030 | Lever | 0,01 | | | | | | 0,1 (+) | 0,2
1011040 | Njure | 0,01 | | | | | | 0,02 (+) | 0,2
1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | | | | | | 0,1 | 0,2
1011990 | Övriga | 0,01 | | | | | | 0,01 | 0,1
1012000 | b) nötkreatur | | | 0,01
1012010 | Muskel | 0,01 | | | | | | 0,01 (+) | 0,1
1012020 | Fettvävnad | 0,05 | | | | | | 0,01 (+) | 0,1
1012030 | Lever | 0,01 | | | | | | 0,2 (+) | 0,2
1012040 | Njure | 0,01 | | | | | | 0,05 (+) | 0,2
1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | | | | | | 0,2 | 0,2
1012990 | Övriga | 0,01 | | | | | | 0,01 | 0,1
1013000 | c) får | | | 0,3 (+)
1013010 | Muskel | 0,01 | | | | | | 0,01 (+) | 0,1
1013020 | Fettvävnad | 0,05 | | | | | | 0,01 (+) | 0,1
1013030 | Lever | 0,01 | | | | | | 0,2 (+) | 0,2
1013040 | Njure | 0,01 | | | | | | 0,05 (+) | 0,2
1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | | | | | | 0,2 | 0,2
1013990 | Övriga | 0,01 | | | | | | 0,01 | 0,1
1014000 | d) get | | | 0,01
1014010 | Muskel | 0,01 | | | | | | 0,01 (+) | 0,1
1014020 | Fettvävnad | 0,05 | | | | | | 0,01 (+) | 0,1
1014030 | Lever | 0,01 | | | | | | 0,2 (+) | 0,2
1014040 | Njure | 0,01 | | | | | | 0,05 (+) | 0,2
1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | | | | | | 0,2 | 0,2
1014990 | Övriga | 0,01 | | | | | | 0,01 | 0,1
1015000 | e) hästdjur | | | 0,01
1015010 | Muskel | 0,01 | | | | | | 0,01 | 0,1
1015020 | Fettvävnad | 0,05 | | | | | | 0,01 | 0,1
1015030 | Lever | 0,01 | | | | | | 0,2 | 0,2
1015040 | Njure | 0,01 | | | | | | 0,05 | 0,2
1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | | | | | | 0,2 | 0,2
1015990 | Övriga | 0,01 | | | | | | 0,01 | 0,1
1016000 | f) fjäderfä | 0,01 | | 0,01 | | | | | 0,1
1016010 | Muskel | | | | | | | 0,02 (+)
1016020 | Fettvävnad | | | | | | | 0,01 (+)
1016030 | Lever | | | | | | | 0,05 (+)
1016040 | Njure | | | | | | | 0,01
1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | | | | | | 0,05
1016990 | Övriga | | | | | | | 0,01
1017000 | g) andra hägnade landlevande djur | | | 0,01
1017010 | Muskel | 0,01 | | | | | | 0,01 | 0,1
1017020 | Fettvävnad | 0,05 | | | | | | 0,01 | 0,1
1017030 | Lever | 0,01 | | | | | | 0,2 | 0,2
1017040 | Njure | 0,01 | | | | | | 0,05 | 0,2
1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | | | | | | 0,2 | 0,2
1017990 | Övriga | 0,01 | | | | | | 0,01 | 0,1
1020000 | Mjölk | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,01 | 0,01 | 0,01 (+) | 0,02
1020010 | Nötkreatur
1020020 | Får
1020030 | Get
1020040 | Häst
1020990 | Övriga
1030000 | Fågelägg | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,01 | 0,01 | 0,05 (+) | 0,1
1030010 | Höns
1030020 | Anka
1030030 | Gås
1030040 | Vaktel
1030990 | Övriga
1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter | 0,05 | 0,05 | 0,05 | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,01 | | 0,01 | 0,1
1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,01 | | 0,01 | 0,1
1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,01 | | 0,01 | 0,1
2) Bilaga III ska ändras på följande sätt:
a) I del A ska kolumnerna för boskalid, dazomet, fluazifop-P, pikloram, pyridaben, pyriofenon och tebufenpyrad ersättas med följande:
”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)
Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Boskalid (F) (R) | Dazomet (metylisotiocyanat till följd av användning av dazomet och metam) | Fluazifop-P-butyl (fluazifopsyra (fri och bunden)) | Pikloram | Pyridaben (F) | Pyriofenon | Tebufenpyrad (F)
(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9)
0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | | 0,02 | | 0,01
0110000 | Citrusfrukter | 2 | | | | 0,5 | | 0,6
0110010 | Grapefrukter | | | 0,2
0110020 | Apelsiner | | | 0,1
0110030 | Citroner | | | 0,2
0110040 | Limefrukter | | | 0,2
0110050 | Mandariner | | | 0,2
0110990 | Övriga | | | 0,2
0120000 | Trädnötter | 1 | | 0,2 | | 0,5 | | 0,05
0120010 | Mandlar
0120020 | Paranötter
0120030 | Cashewnötter
0120040 | Kastanjer
0120050 | Kokosnötter
0120060 | Hasselnötter
0120070 | Macadamianötter
0120080 | Pekannötter
0120090 | Pinjenötter
0120100 | Pistaschmandlar
0120110 | Valnötter
0120990 | Övriga
0130000 | Kärnfrukter | 2 | | | | 0,5 | | 0,2
0130010 | Äpplen | | | 0,2
0130020 | Päron | | | 0,2
0130030 | Kvitten | | | 0,5
0130040 | Mispel | | | 0,5
0130050 | Japansk mispel | | | 0,5
0130990 | Övriga | | | 0,5
0140000 | Stenfrukter
0140010 | Aprikoser | 3 | | 0,5 | | 0,5 | | 0,5
0140020 | Körsbär (söta) | 4 | | 0,5 | | 2.5 | | 0,5
0140030 | Persikor | 3 | | 0,2 | | 0,5 | | 0,3
0140040 | Plommon | 3 | | 0,5 | | 0,5 | | 0,5
0140990 | Övriga | 3 | | 0,5 | | 0,5 | | 0,5
0150000 | Bär och små frukter | | | 0,2
0151000 | a) Druvor | 5 | | | | | | 0,5
0151010 | Bordsdruvor | | | | | 0,5 | 0,9
0151020 | Druvor för vinframställning | | | | | 1 | 0,2
0152000 | b) Jordgubbar | 10 | | | | 1 | | 1
0153000 | c) Rubusfrukter | 10 | | | | | | 0,05
0153010 | Björnbär | | | | | 0,5
0153020 | Blåhallon | | | | | 0,5
0153030 | Hallon (gula och röda) | | | | | 1
0153990 | Övriga | | | | | 0,5
0154000 | d) Andra små frukter och bär | 10 | | | | 0,5 | | 1
0154010 | Amerikanska blåbär
0154020 | Amerikanska tranbär
0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)
0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)
0154050 | Nypon
0154060 | Mullbär (svarta och vita)
0154070 | Azarolhagtorn
0154080 | Fläderbär
0154990 | Övriga
0160000 | Diverse frukter med | | | | | | | 0,05
0161000 | a) ätligt skal | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0161010 | Dadlar
0161020 | Fikon
0161030 | Bordsoliver
0161040 | Kumquat
0161050 | Carambola/stjärnfrukter
0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon
0161070 | Jambolanäpplen
0161990 | Övriga
0162000 | b) oätligt skal, små | | | 0,2 | | 0,5
0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | 5
0162020 | Litchi/litchiplommon | 0,05
0162030 | Passionsfrukter/maracuja | 0,05
0162040 | Kaktusfikon | 0,05
0162050 | Stjärnäpplen | 0,05
0162060 | Amerikansk persimon | 0,05
0162990 | Övriga | 0,05
0163000 | c) oätligt skal, stora
0163010 | Avokado | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0163020 | Bananer | 0,6 | | 0,2 | | 0,5
0163030 | Mango | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0163040 | Papaya | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0163050 | Granatäpplen | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0163060 | Kirimoja/cherimoya | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0163070 | Guava | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0163080 | Ananas | 0,05 | | 0,1 | | 0,05
0163090 | Brödfrukter | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0163100 | Durian/durio | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0163990 | Övriga | 0,05 | | 0,2 | | 0,5
0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA | | | | 0,01
0210000 | Rot- och knölgrönsaker | | | | | 0,05 | | 0,05
0211000 | a) Potatis | 2 | 0,02 | 0,1
0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | 2 | 0,02 | 0,3
0212010 | Maniok/kassava
0212020 | Sötpotatis
0212030 | Jamsbönrot
0212040 | Arrowrot
0212990 | Övriga
0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor
0213010 | Rödbetor | 2 | 0,02 | 0,5
0213020 | Morötter | 2 | 0,02 | 0,3
0213030 | Rotselleri | 2 | 0,02 | 0,5
0213040 | Pepparrot | 2 | 0,02 | 0,5
0213050 | Jordärtskockor | 2 | 0,02 | 0,5
0213060 | Palsternackor | 2 | 0,02 | 0,5
0213070 | Rotpersilja/persiljerot | 3 | 0,02 | 0,5
0213080 | Rädisor | 2 | 0,05 | 0,5
0213090 | Haverrot | 2 | 0,02 | 0,5
0213100 | Kålrötter | 2 | 0,02 | 0,5
0213110 | Rovor/majrovor | 2 | 0,02 | 0,5
0213990 | Övriga | 2 | 0,02 | 0,2
0220000 | Lökgrönsaker | | 0,02 | | | 0,05 | | 0,05
0220010 | Vitlök | 5 | | 2
0220020 | Kepalök | 5 | | 0,3
0220030 | Schalottenlök | 5 | | 2
0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | 6 | | 0,2
0220990 | Övriga | 5 | | 0,2
0230000 | Fruktgrönsaker
0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae | 3 | 0,1
0231010 | Tomater | | | 0,3 | | 0,3 | | 0,8
0231020 | Paprikor | | | 0,5 | | 0,5 | | 0,5
0231030 | Auberginer/äggplantor | | | 0,5 | | 0,2 | | 0,8
0231040 | Okra/gombo | | | 0,5 | | 0,1 | | 0,05
0231990 | Övriga | | | 0,5 | | 0,1 | | 0,05
0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 3 | 0,1 | 0,2 | | 0,15
0232010 | Slanggurkor | | | | | | | 0,3
0232020 | Druvgurkor | | | | | | | 0,5
0232030 | Zucchini/squash | | | | | | | 0,3
0232990 | Övriga | | | | | | | 0,1
0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 3 | 0,1 | | | 0,05
0233010 | Meloner | | | 0,1 | | | | 0,5
0233020 | Pumpor | | | 0,2 | | | | 0,05
0233030 | Vattenmeloner | | | 0,1 | | | | 0,5
0233990 | Övriga | | | 0,2 | | | | 0,05
0234000 | d) Sockermajs | 0,5 | 0,02 | 0,2 | | 0,05 | | 0,05
0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 3 | 0,1 | 0,2 | | 0,05 | | 0,05
0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | | | | | 0,05 | | 0,05
0241000 | a) Blommande kål | 5 | 0,02 | 0,2
0241010 | Broccoli
0241020 | Blomkål
0241990 | Övriga
0242000 | b) Huvudbildande kål | 5 | 0,02
0242010 | Brysselkål | | | 2
0242020 | Huvudkål | | | 0,3
0242990 | Övriga | | | 0,3
0243000 | c) Bladbildande kål | 30 | 0,03
0243010 | Salladskål/kinakål | | | 0,5
0243020 | Grönkål | | | 0,2
0243990 | Övriga | | | 0,5
0244000 | d) Kålrabbi | 5 | 0,02 | 0,2
0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor | | | | | 0,05 | | 0,05
0251000 | a) Sallat och sallatväxter | | 0,03 | 0,2
0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | 40
0251020 | Sallat | 30
0251030 | Escarole/escarolesallat | 30
0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | 30
0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | 30
0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | 30
0251070 | Sareptasenap/salladssenap | 30
0251080 | Späda bladgrödor/’baby leaf’ (inklusive Brassica-arter) | 30
0251990 | Övriga | 30
0252000 | b) Spenat och liknande blad | 30 | 0,15
0252010 | Spenat | | | 1
0252020 | Portlaker | | | 0,5
0252030 | Mangold/betblad | | | 1
0252990 | Övriga | | | 0,5
0253000 | c) Vinrankeblad och liknande arter | 0,05 | 0,02 | 0,5
0254000 | d) Vattenkrasse | 30 | 0,02 | 0,5
0255000 | e) Endivesallat | 0,5 | 0,02 | 0,05
0256000 | f) Örter och ätliga blommor | | 0,02
0256010 | Körvel | 30 | | 1
0256020 | Gräslök | 10 | | 0,5
0256030 | Bladselleri/snittselleri | 10 | | 1
0256040 | Persilja | 10 | | 1
0256050 | Salvia | 10 | | 0,5
0256060 | Rosmarin | 10 | | 0,5
0256070 | Timjan | 10 | | 0,5
0256080 | Basilika och ätliga blommor | 50 | | 0,5
0256090 | Lagerblad | 10 | | 0,5
0256100 | Dragon | 10 | | 0,5
0256990 | Övriga | 10 | | 0,5
0260000 | Baljväxter, färska | | 0,02
0260010 | Bönor (med balja) | 5 | | 1 | | 0,5 | | 1
0260020 | Bönor (utan balja) | 3 | | 1 | | 0,05 | | 0,05
0260030 | Ärter (med balja) | 5 | | 1 | | 0,05 | | 0,05
0260040 | Ärter (utan balja) | 3 | | 1,5 | | 0,05 | | 0,05
0260050 | Linser | 3 | | 1 | | 0,05 | | 0,05
0260990 | Övriga | 3 | | 1 | | 0,05 | | 0,05
0270000 | Stjälkgrönsaker | | 0,02 | | | 0,05 | | 0,05
0270010 | Sparris | 0,05 | | 0,2
0270020 | Kardoner | 0,5 | | 0,2
0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | 30 | | 0,5
0270040 | Fänkål | 30 | | 0,5
0270050 | Kronärtskockor | 0,5 | | 0,9
0270060 | Purjolök | 5 | | 0,2
0270070 | Rabarber | 0,5 | | 0,2
0270080 | Bambuskott | 0,5 | | 0,2
0270090 | Palmhjärtan | 0,5 | | 0,2
0270990 | Övriga | 0,5 | | 0,2
0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,5 | 0,02 | 0,2 | | 0,05 | | 0,05
0280010 | Odlade svampar
0280020 | Vilda svampar
0280990 | Mossor och lavar
0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,05 | 0,02 | 0,05 | | 0,05 | | 0,05
0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 3 | 0,02 | | 0,01 | 0,05 | | 0,05
0300010 | Bönor | | | 4
0300020 | Linser | | | 4
0300030 | Ärter | | | 5
0300040 | Lupiner | | | 4
0300990 | Övriga | | | 2
0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | | 0,02 | | | 0,05 | | 0,05
0401000 | Oljeväxtfröer
0401010 | Linfrö | 1 | | 9 | 0,01
0401020 | Jordnötter | 1 | | 0,5 | 0,01
0401030 | Vallmofrö | 1 | | 9 | 0,01
0401040 | Sesamfrö | 1 | | 10 | 0,01
0401050 | Solrosfrö | 1 | | 0,2 | 0,01
0401060 | Rapsfrö | 1 | | 15 | 0,03
0401070 | Sojabönor | 3 | | 5 | 0,01
0401080 | Senapsfrö | 1 | | 15 | 0,03
0401090 | Bomullsfrö | 1 | | 15 | 0,01
0401100 | Pumpafrö | 0,5 | | 10 | 0,01
0401110 | Safflorfrö | 1 | | 9 | 0,01
0401120 | Gurkörtsfrö | 0,5 | | 15 | 0,03
0401130 | Oljedådrafrö | 0,5 | | 15 | 0,01
0401140 | Hampfrö | 0,5 | | 15 | 0,01
0401150 | Ricinfrö | 0,5 | | 15 | 0,01
0401990 | Övriga | 1 | | 15 | 0,01
0402000 | Oljeväxtfrukter | | | | 0,01
0402010 | Oliver för oljeproduktion | 0,05 | | 0,2
0402020 | Oljepalmkärnor | 1 | | 0,1
0402030 | Oljepalmfrukter | 0,05 | | 0,1
0402040 | Kapok | 1 | | 0,1
0402990 | Övriga | 0,05 | | 0,1
0500000 | SPANNMÅL | | 0,02 | 0,1 | | 0,05 | | 0,05
0500010 | Korn | 3 | | | 0,2 | | 0,03
0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | 0,5 | | | 0,01
0500030 | Majs | 0,5 | | | 0,2
0500040 | Hirs/vanlig hirs | 0,5 | | | 0,01
0500050 | Havre | 3 | | | 0,2 | | 0,03
0500060 | Ris | 0,5 | | | 0,01
0500070 | Råg | 0,5 | | | 0,01 | | 0,01
0500080 | Durra/sorgum | 0,5 | | | 0,2
0500090 | Vete | 0,5 | | | 0,2 | | 0,01
0500990 | Övriga | 0,5 | | | 0,2
0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,5 | 0,02 | | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0610000 | Te | | | 0,1
0620000 | Kaffebönor | | | 0,1
0630000 | Örtteer från
0631000 | a) blommor | | | 0,1
0631010 | Kamomill
0631020 | Rosellhibiskus
0631030 | Ros
0631040 | Jasmin
0631050 | Lind
0631990 | Övriga
0632000 | b) blad och örter | | | 0,1
0632010 | Jordgubbe
0632020 | Rooibos
0632030 | Mate/maté
0632990 | Övriga
0633000 | c) rötter | | | 4
0633010 | Vänderot/läkevänderot
0633020 | Ginseng
0633990 | Övriga
0639000 | d) andra delar av växten | | | 0,1
0640000 | Kakaobönor | | | 0,1
0650000 | Johannesbröd | | | 0,1
0700000 | HUMLE | 60 | 0,02 | 0,1 | 0,01 | 10 | | 0,5
0800000 | KRYDDOR
0810000 | Frökryddor | 0,5 | 0,02 | | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0810010 | Anis/anisfrö | | | 1
0810020 | Svartkummin | | | 0,1
0810030 | Selleri | | | 0,1
0810040 | Koriander | | | 1
0810050 | Spiskummin | | | 1
0810060 | Dill | | | 0,1
0810070 | Fänkål | | | 1
0810080 | Bockhornsklöver | | | 0,1
0810090 | Muskot | | | 0,1
0810990 | Övriga | | | 0,1
0820000 | Fruktkryddor | 0,5 | 0,02 | 0,1 | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0820010 | Kryddpeppar
0820020 | Sichuanpeppar
0820030 | Kummin
0820040 | Kardemumma
0820050 | Enbär
0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)
0820070 | Vanilj
0820080 | Tamarind
0820990 | Övriga
0830000 | Barkkryddor | 0,5 | 0,02 | 0,1 | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0830010 | Kanel
0830990 | Övriga
0840000 | Rot- och jordstamskryddor
0840010 | Lakritsrot | 0,5 | 0,02 | 4 | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0840020 | Ingefära | 0,5 | 0,02 | 4 | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0840030 | Gurkmeja | 0,5 | 0,02 | 4 | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0840040 | Pepparrot | (+) | (+) | (+) | (+) | (+) | | (+)
0840990 | Övriga | 0,5 | 0,02 | 4 | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,5 | 0,02 | 0,1 | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0850010 | Kryddnejlika
0850020 | Kapris
0850990 | Övriga
0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,5 | 0,02 | 0,1 | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0860010 | Saffran
0860990 | Övriga
0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,5 | 0,02 | 0,1 | 0,01 | 0,05 | | 0,1
0870010 | Muskotblomma
0870990 | Övriga
0900000 | SOCKERVÄXTER | | 0,02 | | | 0,05 | | 0,05
0900010 | Sockerbetsrötter | 2 | | 0,5 | 0,01
0900020 | Sockerrör | 0,5 | | 0,05 | 0,05
0900030 | Rotcikoria | 2 | | 0,3 | 0,01
0900990 | Övriga | 0,5 | | 0,05 | 0,01
1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR | | | | | 0,02 | | 0,05
1010000 | Vävnad från | | | 0,05
1011000 | a) svin
1011010 | Muskel | 0,7 | | | 0,2
1011020 | Fettvävnad | 0,7 | | | 0,01
1011030 | Lever | 0,2 | | | 0,01
1011040 | Njure | 0,2 | | | 5
1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,2 | | | 0,5
1011990 | Övriga | 0,05 | | | 0,01
1012000 | b) nötkreatur
1012010 | Muskel | 0,7 | | | 0,2
1012020 | Fettvävnad | 0,7 | | | 0,2
1012030 | Lever | 0,2 | | | 0,01
1012040 | Njure | 0,3 | | | 5
1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | | | 0,5
1012990 | Övriga | 0,05 | | | 0,01
1013000 | c) får
1013010 | Muskel | 0,7 | | | 0,2
1013020 | Fettvävnad | 0,7 | | | 0,2
1013030 | Lever | 0,2 | | | 0,01
1013040 | Njure | 0,3 | | | 5
1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | | | 0,5
1013990 | Övriga | 0,05 | | | 0,01
1014000 | d) get
1014010 | Muskel | 0,7 | | | 0,2
1014020 | Fettvävnad | 0,7 | | | 0,2
1014030 | Lever | 0,2 | | | 0,01
1014040 | Njure | 0,3 | | | 5
1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | | | 0,5
1014990 | Övriga | 0,05 | | | 0,01
1015000 | e) hästdjur
1015010 | Muskel | 0,7 | | | 0,2
1015020 | Fettvävnad | 0,7 | | | 0,01
1015030 | Lever | 0,2 | | | 0,01
1015040 | Njure | 0,3 | | | 5
1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | | | 0,5
1015990 | Övriga | 0,05 | | | 0,01
1016000 | f) fjäderfä
1016010 | Muskel | 0,05 | | | 0,2
1016020 | Fettvävnad | 0,1 | | | 0,01
1016030 | Lever | 0,1 | | | 0,01
1016040 | Njure | 0,05 | | | 0,01
1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,1 | | | 0,01
1016990 | Övriga | 0,05 | | | 0,01
1017000 | g) andra hägnade landlevande djur
1017010 | Muskel | 0,7 | | | 0,2
1017020 | Fettvävnad | 0,7 | | | 0,01
1017030 | Lever | 0,2 | | | 0,01
1017040 | Njure | 0,3 | | | 5
1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,3 | | | 0,5
1017990 | Övriga | 0,05 | | | 0,01
1020000 | Mjölk | 0,1 | | 0,1 | 0,05
1020010 | Nötkreatur
1020020 | Får
1020030 | Get
1020040 | Häst
1020990 | Övriga
1030000 | Fågelägg | 0,05 | | 0,05 | 0,01
1030010 | Höns
1030020 | Anka
1030030 | Gås
1030040 | Vaktel
1030990 | Övriga
1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter | 0,5 | 0,05 | 0,05 | 0,05
1050000 | Amfibier och reptiler | 0,05 | | 0,05 | 0,01
1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,05 | | 0,05 | 0,01
1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,05 | | 0,05 | 0,01
b) I del A ska följande kolumn för sulfoxaflor läggas till:
”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)
Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Sulfoxaflor (summan av isomerer)
(1) | (2) | (3)
0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER
0110000 | Citrusfrukter | 0,01
0110010 | Grapefrukter
0110020 | Apelsiner
0110030 | Citroner
0110040 | Limefrukter
0110050 | Mandariner
0110990 | Övriga
0120000 | Trädnötter | 0,02
0120010 | Mandlar
0120020 | Paranötter
0120030 | Cashewnötter
0120040 | Kastanjer
0120050 | Kokosnötter
0120060 | Hasselnötter
0120070 | Macadamianötter
0120080 | Pekannötter
0120090 | Pinjenötter
0120100 | Pistaschmandlar
0120110 | Valnötter
0120990 | Övriga
0130000 | Kärnfrukter
0130010 | Äpplen | 0,4
0130020 | Päron | 0,4
0130030 | Kvitten | 0,01
0130040 | Mispel | 0,01
0130050 | Japansk mispel | 0,01
0130990 | Övriga | 0,01
0140000 | Stenfrukter
0140010 | Aprikoser | 0,5
0140020 | Körsbär (söta) | 0,01
0140030 | Persikor | 0,5
0140040 | Plommon | 0,01
0140990 | Övriga | 0,01
0150000 | Bär och små frukter
0151000 | a) Druvor
0151010 | Bordsdruvor | 2
0151020 | Druvor för vinframställning | 0,01
0152000 | b) Jordgubbar | 0,5
0153000 | c) Rubusfrukter | 0,01
0153010 | Björnbär
0153020 | Blåhallon
0153030 | Hallon (gula och röda)
0153990 | Övriga
0154000 | d) Andra små frukter och bär | 0,01
0154010 | Amerikanska blåbär
0154020 | Amerikanska tranbär
0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)
0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)
0154050 | Nypon
0154060 | Mullbär (svarta och vita)
0154070 | Azarolhagtorn
0154080 | Fläderbär
0154990 | Övriga
0160000 | Diverse frukter med | 0,01
0161000 | a) ätligt skal
0161010 | Dadlar
0161020 | Fikon
0161030 | Bordsoliver
0161040 | Kumquat
0161050 | Carambola/stjärnfrukter
0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon
0161070 | Jambolanäpplen
0161990 | Övriga
0162000 | b) oätligt skal, små
0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda)
0162020 | Litchi/litchiplommon
0162030 | Passionsfrukter/maracuja
0162040 | Kaktusfikon
0162050 | Stjärnäpplen
0162060 | Amerikansk persimon
0162990 | Övriga
0163000 | c) oätligt skal, stora
0163010 | Avokado
0163020 | Bananer
0163030 | Mango
0163040 | Papaya
0163050 | Granatäpplen
0163060 | Kirimoja/cherimoya
0163070 | Guava
0163080 | Ananas
0163090 | Brödfrukter
0163100 | Durian/durio
0163110 | Taggannona/graviola/guanabana
0163990 | Övriga
0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA
0210000 | Rot- och knölgrönsaker | 0,01
0211000 | a) Potatis
0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker
0212010 | Maniok/kassava
0212020 | Sötpotatis
0212030 | Jamsbönrot
0212040 | Arrowrot
0212990 | Övriga
0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor
0213010 | Rödbetor
0213020 | Morötter
0213030 | Rotselleri
0213040 | Pepparrot
0213050 | Jordärtskockor
0213060 | Palsternackor
0213070 | Rotpersilja/persiljerot
0213080 | Rädisor
0213090 | Haverrot
0213100 | Kålrötter
0213110 | Rovor/majrovor
0213990 | Övriga
0220000 | Lökgrönsaker | 0,01
0220010 | Vitlök
0220020 | Kepalök
0220030 | Schalottenlök
0220040 | Knipplök/salladslök och piplök
0220990 | Övriga
0230000 | Fruktgrönsaker
0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae
0231010 | Tomater | 0,3
0231020 | Paprikor | 0,4
0231030 | Auberginer/äggplantor | 0,3
0231040 | Okra/gombo | 0,01
0231990 | Övriga | 0,01
0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal
0232010 | Slanggurkor | 0,03
0232020 | Druvgurkor | 0,01
0232030 | Zucchini/squash | 0,03
0232990 | Övriga | 0,01
0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal
0233010 | Meloner | 0,02
0233020 | Pumpor | 0,01
0233030 | Vattenmeloner | 0,02
0233990 | Övriga | 0,01
0234000 | d) Sockermajs | 0,01
0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,01
0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica)
0241000 | a) Blommande kål
0241010 | Broccoli | 0,7
0241020 | Blomkål | 0,01
0241990 | Övriga | 0,01
0242000 | b) Huvudbildande kål | 0,01
0242010 | Brysselkål
0242020 | Huvudkål
0242990 | Övriga
0243000 | c) Bladbildande kål
0243010 | Salladskål/kinakål | 2
0243020 | Grönkål | 0,01
0243990 | Övriga | 0,01
0244000 | d) Kålrabbi | 0,01
0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor
0251000 | a) Sallat och sallatväxter
0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | 0,01
0251020 | Sallat | 4
0251030 | Escarole/escarolesallat | 0,01
0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | 0,01
0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | 0,01
0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | 0,01
0251070 | Sareptasenap/salladssenap | 0,01
0251080 | Späda bladgrödor/’baby leaf’ (inklusive Brassica-arter) | 0,01
0251990 | Övriga | 0,01
0252000 | b) Spenat och liknande blad
0252010 | Spenat | 6
0252020 | Portlaker | 0,01
0252030 | Mangold/betblad | 0,01
0252990 | Övriga | 0,01
0253000 | c) Vinrankeblad och liknande arter | 0,01
0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01
0255000 | e) Endivesallat | 0,01
0256000 | f) Örter och ätliga blommor
0256010 | Körvel | 0,02
0256020 | Gräslök | 0,02
0256030 | Bladselleri/snittselleri | 1,5
0256040 | Persilja | 0,02
0256050 | Salvia | 0,02
0256060 | Rosmarin | 0,02
0256070 | Timjan | 0,02
0256080 | Basilika och ätliga blommor | 0,02
0256090 | Lagerblad | 0,02
0256100 | Dragon | 0,02
0256990 | Övriga | 0,02
0260000 | Baljväxter, färska | 0,01
0260010 | Bönor (med balja)
0260020 | Bönor (utan balja)
0260030 | Ärter (med balja)
0260040 | Ärter (utan balja)
0260050 | Linser
0260990 | Övriga
0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01
0270010 | Sparris
0270020 | Kardoner
0270030 | Stjälkselleri/blekselleri
0270040 | Fänkål
0270050 | Kronärtskockor
0270060 | Purjolök
0270070 | Rabarber
0270080 | Bambuskott
0270090 | Palmhjärtan
0270990 | Övriga
0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01
0280010 | Odlade svampar
0280020 | Vilda svampar
0280990 | Mossor och lavar
0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01
0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01
0300010 | Bönor
0300020 | Linser
0300030 | Ärter
0300040 | Lupiner
0300990 | Övriga
0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER
0401000 | Oljeväxtfröer
0401010 | Linfrö | 0,02
0401020 | Jordnötter | 0,02
0401030 | Vallmofrö | 0,02
0401040 | Sesamfrö | 0,02
0401050 | Solrosfrö | 0,02
0401060 | Rapsfrö | 0,1
0401070 | Sojabönor | 0,2
0401080 | Senapsfrö | 0,02
0401090 | Bomullsfrö | 0,02
0401100 | Pumpafrö | 0,02
0401110 | Safflorfrö | 0,02
0401120 | Gurkörtsfrö | 0,02
0401130 | Oljedådrafrö | 0,02
0401140 | Hampfrö | 0,02
0401150 | Ricinfrö | 0,02
0401990 | Övriga | 0,02
0402000 | Oljeväxtfrukter | 0,02
0402010 | Oliver för oljeproduktion
0402020 | Oljepalmkärnor
0402030 | Oljepalmfrukter
0402040 | Kapok
0402990 | Övriga
0500000 | SPANNMÅL
0500010 | Korn | 0,04
0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | 0,01
0500030 | Majs | 0,01
0500040 | Hirs/vanlig hirs | 0,01
0500050 | Havre | 0,04
0500060 | Ris | 0,01
0500070 | Råg | 0,01
0500080 | Durra/sorgum | 0,01
0500090 | Vete | 0,09
0500990 | Övriga | 0,01
0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,05
0610000 | Te
0620000 | Kaffebönor
0630000 | Örtteer från
0631000 | a) blommor
0631010 | Kamomill
0631020 | Rosellhibiskus
0631030 | Ros
0631040 | Jasmin
0631050 | Lind
0631990 | Övriga
0632000 | b) blad och örter
0632010 | Jordgubbe
0632020 | Rooibos
0632030 | Mate/maté
0632990 | Övriga
0633000 | c) rötter
0633010 | Vänderot/läkevänderot
0633020 | Ginseng
0633990 | Övriga
0639000 | d) andra delar av växten
0640000 | Kakaobönor
0650000 | Johannesbröd
0700000 | HUMLE | 0,05
0800000 | KRYDDOR
0810000 | Frökryddor | 0,05
0810010 | Anis/anisfrö
0810020 | Svartkummin
0810030 | Selleri
0810040 | Koriander
0810050 | Spiskummin
0810060 | Dill
0810070 | Fänkål
0810080 | Bockhornsklöver
0810090 | Muskot
0810990 | Övriga
0820000 | Fruktkryddor | 0,05
0820010 | Kryddpeppar
0820020 | Sichuanpeppar
0820030 | Kummin
0820040 | Kardemumma
0820050 | Enbär
0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)
0820070 | Vanilj
0820080 | Tamarind
0820990 | Övriga
0830000 | Barkkryddor | 0,05
0830010 | Kanel
0830990 | Övriga
0840000 | Rot- och jordstamskryddor
0840010 | Lakritsrot | 0,05
0840020 | Ingefära | 0,05
0840030 | Gurkmeja | 0,05
0840040 | Pepparrot | (+)
0840990 | Övriga | 0,05
0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05
0850010 | Kryddnejlika
0850020 | Kapris
0850990 | Övriga
0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05
0860010 | Saffran
0860990 | Övriga
0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05
0870010 | Muskotblomma
0870990 | Övriga
0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01
0900010 | Sockerbetsrötter
0900020 | Sockerrör
0900030 | Rotcikoria
0900990 | Övriga
1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR
1010000 | Vävnad från
1011000 | a) svin
1011010 | Muskel | 0,01
1011020 | Fettvävnad | 0,01
1011030 | Lever | 0,015
1011040 | Njure | 0,01
1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01
1011990 | Övriga | 0,01
1012000 | b) nötkreatur
1012010 | Muskel | 0,07
1012020 | Fettvävnad | 0,04
1012030 | Lever | 0,2
1012040 | Njure | 0,1
1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01
1012990 | Övriga | 0,01
1013000 | c) får
1013010 | Muskel | 0,07
1013020 | Fettvävnad | 0,04
1013030 | Lever | 0,2
1013040 | Njure | 0,1
1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01
1013990 | Övriga | 0,01
1014000 | d) get
1014010 | Muskel | 0,07
1014020 | Fettvävnad | 0,04
1014030 | Lever | 0,2
1014040 | Njure | 0,1
1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01
1014990 | Övriga | 0,01
1015000 | e) hästdjur
1015010 | Muskel | 0,07
1015020 | Fettvävnad | 0,04
1015030 | Lever | 0,2
1015040 | Njure | 0,1
1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01
1015990 | Övriga | 0,01
1016000 | f) fjäderfä | 0,01
1016010 | Muskel
1016020 | Fettvävnad
1016030 | Lever
1016040 | Njure
1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1016990 | Övriga
1017000 | g) andra hägnade landlevande djur
1017010 | Muskel | 0,07
1017020 | Fettvävnad | 0,04
1017030 | Lever | 0,2
1017040 | Njure | 0,1
1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01
1017990 | Övriga | 0,01
1020000 | Mjölk | 0,03
1020010 | Nötkreatur
1020020 | Får
1020030 | Get
1020040 | Häst
1020990 | Övriga
1030000 | Fågelägg | 0,01
1030010 | Höns
1030020 | Anka
1030030 | Gås
1030040 | Vaktel
1030990 | Övriga
1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter | 0,05
1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01
1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01
1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01
c) I del B ska kolumnerna för ditiokarbamater och tiram ersättas med följande:
”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)
Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Ditiokarbamater (ditiokarbamater uttryckt som CS2, inklusive maneb, mankozeb, metiram, propineb, tiram och ziram) | Tiram (uttryckt som tiram)
(1) | (2) | (3) | (4)
0130040 | Mispel | 5(+) | 0,1
0130050 | Japansk mispel | 5(+) | 0,1
0154050 | Nypon | 0,05 | 0,1
0154060 | Mullbär (svarta och vita) | 0,05 | 0,1
0154070 | Azarolhagtorn | 0,05 | 0,1
0154080 | Fläderbär | 0,05 | 0,1
0161050 | Carambola/stjärnfrukter | 0,05 | 0,1
0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | 0,05 | 0,1
0161070 | Jambolanäpplen | 0,05 | 0,1
0162040 | Kaktusfikon | 0,05 | 0,1
0162050 | Stjärnäpplen | 0,05 | 0,1
0162060 | Amerikansk persimon | 0,05 | 0,1
0163060 | Kirimoja/cherimoya | 0,05 | 0,1
0163070 | Guava | 0,05 | 0,1
0163090 | Brödfrukter | 0,05 | 0,1
0163100 | Durian/durio | 0,05 | 0,1
0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | 0,05 | 0,1
0212040 | Arrowrot | 0,05 | 0,1
0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | 5(+) | 0,1
0251070 | Sareptasenap/salladssenap | 5(+) | 0,1
0252020 | Portlaker | 5(+) | 0,1
0253000 | c) Vinrankeblad och liknande arter | 0,05 | 0,1
0256050 | Salvia | 5(+) | 0,1
0256060 | Rosmarin | 5(+) | 0,1
0256070 | Timjan | 5(+) | 0,1
0256080 | Basilika och ätliga blommor | 5(+) | 0,1
0256090 | Lagerblad | 5(+) | 0,1
0256100 | Dragon | 5(+) | 0,1
0270080 | Bambuskott | 0,05 | 0,1
0270090 | Palmhjärtan | 0,05 | 0,1
0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,05 | 0,1
0401110 | Safflorfrö | 0,1 | 0,1
0401120 | Gurkörtsfrö | 0,1 | 0,1
0401130 | Oljedådrafrö | 0,1 | 0,1
0401150 | Ricinfrö | 0,1 | 0,1
0402020 | Oljepalmkärnor | 0,1 | 0,1
0402030 | Oljepalmfrukter | 0,1 | 0,1
0402040 | Kapok | 0,1 | 0,1
0620000 | Kaffebönor | 0,1 | 0,2
0630000 | Örtteer från | 0,1 | 0,2
0631000 | a) blommor | 0,1 | 0,2
0631010 | Kamomill | 0,1 | 0,2
0631020 | Rosellhibiskus | 0,1 | 0,2
0631030 | Ros | 0,1 | 0,2
0631040 | Jasmin | 0,1 | 0,2
0631050 | Lind | 0,1 | 0,2
0631990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0632000 | b) blad och örter | 0,1 | 0,2
0632010 | Jordgubbe | 0,1 | 0,2
0632020 | Rooibos | 0,1 | 0,2
0632030 | Mate/maté | 0,1 | 0,2
0632990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0633000 | c) rötter | 0,1 | 0,2
0633010 | Vänderot/läkevänderot | 0,1 | 0,2
0633020 | Ginseng | 0,1 | 0,2
0633990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0639000 | d) andra delar av växten | 0,1 | 0,2
0640000 | Kakaobönor | 0,1 | 0,2
0650000 | Johannesbröd | 0,1 | 0,2
0800000 | KRYDDOR
0810000 | Frökryddor | 0,1 | 0,2
0810010 | Anis/anisfrö | 0,1 | 0,2
0810020 | Svartkummin | 0,1 | 0,2
0810030 | Selleri | 0,1 | 0,2
0810040 | Koriander | 0,1 | 0,2
0810050 | Spiskummin | 0,1 | 0,2
0810060 | Dill | 0,1 | 0,2
0810070 | Fänkål | 0,1 | 0,2
0810080 | Bockhornsklöver | 0,1 | 0,2
0810090 | Muskot | 0,1 | 0,2
0810990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0820000 | Fruktkryddor | 0,1 | 0,2
0820010 | Kryddpeppar | 0,1 | 0,2
0820020 | Sichuanpeppar | 0,1 | 0,2
0820030 | Kummin | 0,1 | 0,2
0820040 | Kardemumma | 0,1 | 0,2
0820050 | Enbär | 0,1 | 0,2
0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita) | 0,1 | 0,2
0820070 | Vanilj | 0,1 | 0,2
0820080 | Tamarind | 0,1 | 0,2
0820990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0830000 | Barkkryddor | 0,1 | 0,2
0830010 | Kanel | 0,1 | 0,2
0830990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0840000 | Rot- och jordstamskryddor
0840010 | Lakritsrot | 0,1 | 0,2
0840020 | Ingefära | 0,1 | 0,2
0840030 | Gurkmeja | 0,1 | 0,2
0840040 | Pepparrot | (+) | (+)
0840990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0850000 | Kryddor bestående av knoppar | | 0,2
0850010 | Kryddnejlika | 0,1 | 0,2
0850020 | Kapris | 25 | 0,2
0850990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,1 | 0,2
0860010 | Saffran | 0,1 | 0,2
0860990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,1 | 0,2
0870010 | Muskotblomma | 0,1 | 0,2
0870990 | Övriga | 0,1 | 0,2
0900000 | SOCKERVÄXTER | | 0,1
0900010 | Sockerbetsrötter | 2 | 0,1
0900020 | Sockerrör | 0,05 | 0,1
0900030 | Rotcikoria | 0,05 | 0,1
0900990 | Övriga | 0,05 | 0,1
1015000 | e) hästdjur | 0,05
1015010 | Muskel | 0,05
1015020 | Fettvävnad | 0,05
1015030 | Lever | 0,05
1015040 | Njure | 0,05
1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,05
1015990 | Övriga | 0,05
1017000 | g) andra hägnade landlevande djur | 0,05
1017010 | Muskel | 0,05
1017020 | Fettvävnad | 0,05
1017030 | Lever | 0,05
1017040 | Njure | 0,05
1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,05
1017990 | Övriga | 0,05
1030020 | Anka | 0,05
1030030 | Gås | 0,05
1030040 | Vaktel | 0,05
1030990 | Övriga | 0,05
1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter | 0,05
1050000 | Amfibier och reptiler | 0,05
1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,05
1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,05
1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
2 Par bekämpningsmedel-kod för vilket det gränsvärde som fastställs i del B i bilaga III gäller.
3 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.
979 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
980 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.
1193 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
1194 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.
1309 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
1310 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.