(EU) 2016/1095
Rättelse till godkännande av zinkacetat dihydrat, zinkklorid, vattenfri, zinkoxid, zinksulfat heptahydrat, zinksulfat monohydrat, zinkkelat av aminosyror i hydratform, zinkkelat av hydrolyserade proteiner, zinkkelat av glycinhydrat (fast) och zinkkelat av glycinhydrat (flytande) som fodertillsatser för alla djurarter
Sidan 10, artikel 7.3
I stället för:
”3. Foderblandningar och foderråvaror innehållande de ämnen som anges i punkt 1 som har tillverkats och märkts före den 27 juli 2018 i enlighet med de bestämmelser som tillämpades före den 27 juli 2016 får fortsätta att släppas ut på marknaden och användas till dess att lagren har tömts, om de är avsedda för livsmedelsproducerande djur.”
ska det stå:
”3. Foderblandningar och foderråvaror innehållande de ämnen som anges i punkt 1 som har tillverkats och märkts före den 27 juli 2018 i enlighet med de bestämmelser som tillämpades före den 27 juli 2016 får fortsätta att släppas ut på marknaden och användas till dess att lagren har tömts, om de är avsedda för icke livsmedelsproducerande djur.”