Ändring av bilagorna II, III och IV till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för bensovindiflupyr, klorantraniliprol, deltametrin, etofumesat, haloxifop, milt pepinomosaikvirusisolat VC1, milt pepinomosaikvirusisolat VX1, oxatiapiprolin, pentiopyrad, pyraklostrobin, spirotetramat, solrosolja, tolklofosmetyl och trinexapak i eller på vissa produkter
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 5.1 och 14.1 a, och
(1) Gränsvärden har fastställts för bensovindiflupyr, deltametrin, etofumesat, haloxifop, pyraklostrobin, tolklofosmetyl och trinexapak i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för klorantraniliprol, pentiopyrad och spirotetramat i del A i bilaga III till den förordningen. När det gäller milt pepinomosaikvirusisolat VC1, milt pepinomosaikvirusisolat VX1, oxatiapiprolin och solrosolja har inga särskilda gränsvärden fastställts och ämnena har inte heller tagits upp i bilaga IV till den förordningen, så därför gäller standardvärdet 0,01 mg/kg som fastställs i artikel 18.1 b i samma förordning.
(2) I samband med ett förfarande för godkännande av användningen av ett växtskyddsmedel som innehåller det verksamma ämnet deltametrin på stjälkselleri/blekselleri, fänkål och rabarber lämnades det i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 in en ansökan om ändring av de befintliga gränsvärdena.
(3) För haloxifop har en sådan ansökan lämnats in när det gäller rotpersilja/persiljerot och purjolök. För pentiopyrad har en sådan ansökan lämnats in när det gäller aprikoser, persikor, korn och havre. För pyraklostrobin har en sådan ansökan lämnats in när det gäller rotselleri, spenat, mangold/betblad, endivesallat, bönor och ärter med balja, ärter utan balja, stjälkselleri/blekselleri och fänkål. För spirotetramat har en sådan ansökan lämnats in när det gäller granatäpplen, övriga rot- och knölgrönsaker och rotcikoria. För tolklofosmetyl har en sådan ansökan lämnats in när det gäller potatis.
(4) En ansökan har lämnats in i enlighet med artikel 6.2 och 6.4 i förordning (EG) nr 396/2005 för användningen av bensovindiflupyr på kärnfrukter, druvor för vinframställning, potatis, tropiska rot- och knölgrönsaker, jordärtskockor, potatisväxter/solanaceae, gurkväxter, torkade baljväxter, linfrö, vallmofrö, rapsfrö, senapsfrö, bomullsfrö, oljedådrafrö, korn, majs, havre, råg, vete, ingefära, gurkmeja och vid förekomst i lever från idisslare; ansökan gällde också användningen av trinexapak på vallmofrön. Sökandena hävdar att godkänd användning av ämnena på sådana grödor i Nordamerika och Australien leder till resthalter som överskrider gränsvärdena i förordning (EG) nr 396/2005 och att högre gränsvärden krävs för att undvika handelshinder för import av dessa grödor.
(5) Den 27 juni 2016 underrättade Förenade kungariket i enlighet med artikel 53 i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 kommissionen om att man på grund av ett oväntat utbrott av fjärilsarter godkänt utsläppandet på marknaden av ett växtskyddsmedel innehållande det verksamma ämnet klorantraniliprol för användning på humle. Godkännandet framstod som nödvändigt på grund av att utbrottet av fjärilsarter inte kunde avvärjas på något annat rimligt sätt. För att kunna fastställa ett tillfälligt gränsvärde för humle underrättade Förenade kungariket även övriga medlemsstater, kommissionen och Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) om godkännandet i enlighet med artikel 18.4 i förordning (EG) nr 396/2005.
(6) I enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades ansökningarna av de berörda medlemsstaterna och utvärderingsrapporterna sändes till kommissionen.
(7) Myndigheten bedömde ansökningarna och utvärderingsrapporterna, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och i förekommande fall för djur, och lämnade därefter motiverade yttranden om de föreslagna gränsvärdena. Myndigheten sände dessa yttranden till sökandena, kommissionen och medlemsstaterna och gjorde dem tillgängliga för allmänheten.
(8) Myndigheten fann i sitt motiverade yttrande att de inlämnade uppgifterna i fråga om användningen av bensovindiflupyr på gurkväxter med oätligt skal inte var tillräckliga för att fastställa nya gränsvärden. De befintliga gränsvärdena bör därför bibehållas.
(9) När det gäller användningen av klorantraniliprol på humle föreslog myndigheten tre olika gränsvärden som ska beaktas av riskhanterarna. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdet när det gäller klorantraniliprol fastställas till 10 mg/kg i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005, vilket räknats fram genom att dela resthaltsförsöken med tre eftersom dessa var alltför väl tilltagna vad gäller både antalet appliceringar och dosering. Detta gränsvärde bör gälla tillfälligt till och med den 31 december 2020.
(10) När det gäller övriga ansökningar fann myndigheten att alla uppgiftskrav var uppfyllda och att de ändringar av gränsvärdena som sökandena begärt var godtagbara ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Myndigheten tog hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken livstidsexponeringen för dessa ämnen genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla dem eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget eller den akuta referensdosen överskrids.
(11) När det gäller etofumesat, milt pepinomosaikvirusisolat VC1, milt pepinomosaikvirusisolat VX1 och oxatiapiprolin lämnade myndigheten in slutsatser från en inbördes granskning av riskbedömningen av bekämpningsmedel med de verksamma ämnena.
(12) När det gäller etofumesat rekommenderade myndigheten att gränsvärdena fastställs när det gäller rödbetor, sockerbetsrötter och mangold/betblad. När det gäller milt pepinomosaikvirusisolat VC1 och milt pepinomosaikvirusisolat VX1 rekommenderade myndigheten att dessa ämnen tas upp i bilaga IV till förordning (EG) nr 396/2005. När det gäller oxatiapiprolin rekommenderade myndigheten att gränsvärdena fastställs när det gäller bordsdruvor, potatis, tomater, auberginer/äggplantor, gurkväxter med ätligt skal, meloner, sallat och vinrankeblad. I enlighet med EU:s befintliga riktlinjer för extrapolering av gränsvärden bör det gränsvärde som fastställs för bordsdruvor även fastställas för druvor för vinframställning.
(13) Kommissionen har rådfrågat Europeiska unionens referenslaboratorier om lämpliga bestämningsgränser. För oxatiapiprolin fann laboratorierna att det på grund av den tekniska utvecklingen behöver fastställas specifika bestämningsgränser när det gäller vissa produkter.
(14) Solrosolja är godkänd som allmänkemikalie genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2016/1978. Kommissionen anser att detta ämne bör tas upp i bilaga IV till förordning (EG) nr 396/2005.
(15) På grundval av myndighetens motiverade yttranden och slutsatser och med hänsyn till faktorerna av betydelse för ärendet i fråga uppfyller de begärda ändringarna av gränsvärdena kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.
(16) Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.
(17) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Bilagorna II, III och IV till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.
2 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 av den 21 oktober 2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden och om upphävande av rådets direktiv 79/117/EEG och 91/414/EEG (EUT L 309, 24.11.2009, s. 1).
3 Myndighetens vetenskapliga rapporter finns på http://www.efsa.europa.eu: ”Reasoned opinion on the setting of import tolerances for benzovindiflupyr in various plant and animal origin commodities”, EFSA Journal, vol. 14(2016):12, artikelnr 4644 [s. 30]. ”Reasoned opinion on the setting of a temporary maximum residue level for chlorantraniliprole in hops”, EFSA Journal, vol. 14(2016):11, artikelnr 4638 [s. 16]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for deltamethrin in celery, Florence fennel and rhubarb”, EFSA Journal, vol. 15(2017):1, artikelnr 4683 [s. 24]. ”Reasoned opinion on the modification of MRLs for haloxyfop-P in parsley root and leek”, EFSA Journal, vol. 14(2016):10, artikelnr 4608 [s. 13]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for penthiopyrad in stone fruits and cereals”, EFSA Journal, vol. 14(2016):12, artikelnr 4648 [s. 19]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for pyraclostrobin in various crops”, EFSA Journal, vol. 15(2017):1, artikelnr 4686 [s. 22]. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level for tolclofos-methyl in potatoes”, EFSA Journal, vol. 15(2017):2, artikelnr 4730 [s. 25]. ”Reasoned opinion on the setting of import tolerance for trinexapac in poppy seed”, EFSA Journal, vol. 14(2016):11, artikelnr 4636 [s. 15]. ”Reasoned opinion on the setting of maximum residue levels for spirotetramat in pomegranates and various vegetables”, EFSA Journal, vol. 15(2017):1, artikelnr 4684 [s. 22].
4 ”Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance ethofumesate”, EFSA Journal, vol. 14(2016):1, artikelnr 4374 [s. 141]. ”Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance Mild Pepino mosaic virus isolate VC1”, EFSA Journal, vol. 14(2016):12, artikelnr 4651 [s. 23]. ”Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance Mild Pepino mosaic virus isolate VX1”, EFSA Journal, vol. 14(2016):12, artikelnr 4650 [s. 22]. ”Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance oxathiapiprolin”, EFSA Journal, vol. 14(2016):7, artikelnr 4504 [s. 89].
5 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2016/1978 av den 11 november 2016 om godkännande av allmänkemikalien solrosolja i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden, och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 (EUT L 305, 12.11.2016, s. 23).
BILAGA
Bilagorna II, III och IV till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:
1) Bilaga II ska ändras på följande sätt:
a) Kolumnerna för bensovindiflupyr, deltametrin, etofumesat, haloxifop, pyraklostrobin, tolklofosmetyl och trinexapak ska ersättas med följande:
”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)
Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Bensovindiflupyr | Deltametrin (cis-deltametrin) (F) | Etofumesat (summan av etofumesat, 2-ketoetofumesat, open-ring-2-ketoetofumesat och dess konjugat, uttryckt som etofumesat) | Haloxifop (summan av haloxifop, dess estrar, salter och konjugat, uttryckt som haloxifop (summan av alla förhållanden av R- och S-isomerer)) (F) (R) | Pyraklostrobin (F) | Tolklofosmetyl (F) | Trinexapak (summan av trinexapak (syra) och dess salter, uttryckt som trinexapak)
(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9)
0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | | | 0,03 | 0,01 | | 0,01 | 0,01
0110000 | Citrusfrukter | 0,01 | 0,04
0110010 | Grapefrukter | | (+) | | | 1
0110020 | Apelsiner | | (+) | | | 2
0110030 | Citroner | | (+) | | | 1
0110040 | Limefrukter | | (+) | | | 1
0110050 | Mandariner | | (+) | | | 1
0110990 | Övriga | | | | | 1
0120000 | Trädnötter | 0,01 | 0,02
0120010 | Mandlar | | (+) | | | 0,02
0120020 | Paranötter | | (+) | | | 0,02
0120030 | Cashewnötter | | (+) | | | 0,02
0120040 | Kastanjer | | (+) | | | 0,02
0120050 | Kokosnötter | | (+) | | | 0,02
0120060 | Hasselnötter | | (+) | | | 0,02
0120070 | Macadamianötter | | (+) | | | 0,02
0120080 | Pekannötter | | (+) | | | 0,02
0120090 | Pinjenötter | | (+) | | | 0,02
0120100 | Pistaschmandlar | | (+) | | | 1
0120110 | Valnötter | | (+) | | | 0,02
0120990 | Övriga | | | | | 0,02
0130000 | Kärnfrukter | 0,2 | | | | 0,5
0130010 | Äpplen | | 0,2 (+)
0130020 | Päron | | 0,1 (+)
0130030 | Kvitten | | 0,1 (+)
0130040 | Mispel | | 0,1 (+)
0130050 | Japansk mispel | | 0,1 (+)
0130990 | Övriga | | 0,1
0140000 | Stenfrukter | 0,01
0140010 | Aprikoser | | 0,15 (+) | | | 1
0140020 | Körsbär (söta) | | 0,1 (+) | | | 3
0140030 | Persikor | | 0,15 (+) | | | 0,3
0140040 | Plommon | | 0,07 (+) | | | 0,8
0140990 | Övriga | | 0,01 | | | 0,02
0150000 | Bär och små frukter
0151000 | a) Druvor | | 0,2
0151010 | Bordsdruvor | 0,01 | (+) | | | 1 (+)
0151020 | Druvor för vinframställning | 1 | (+) | | | 2
0152000 | b) Jordgubbar | 0,01 | 0,2 (+) | | | 1,5
0153000 | c) Rubusfrukter | 0,01 | 0,1
0153010 | Björnbär | | (+) | | | 3
0153020 | Blåhallon | | (+) | | | 2
0153030 | Hallon (gula och röda) | | (+) | | | 3
0153990 | Övriga | | | | | 2
0154000 | d) Andra små frukter och bär | 0,01 | 0,6
0154010 | Amerikanska blåbär | | (+) | | | 4
0154020 | Amerikanska tranbär | | (+) | | | 3
0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita) | | (+) | | | 3
0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula) | | (+) | | | 3
0154050 | Nypon | | (+) | | | 3
0154060 | Mullbär (svarta och vita) | | (+) | | | 3
0154070 | Azarolhagtorn | | (+) | | | 3
0154080 | Fläderbär | | (+) | | | 3
0154990 | Övriga | | | | | 3
0160000 | Diverse frukter med | 0,01
0161000 | a) ätligt skal | | | | | 0,02
0161010 | Dadlar | | 0,01
0161020 | Fikon | | 0,01
0161030 | Bordsoliver | | 1 (+)
0161040 | Kumquat | | 0,01
0161050 | Carambola/stjärnfrukter | | 0,01
0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | | 0,01
0161070 | Jambolanäpplen | | 0,01
0161990 | Övriga | | 0,01
0162000 | b) oätligt skal, små | | | | | 0,02
0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | | 0,15 (+)
0162020 | Litchi/litchiplommon | | 0,01
0162030 | Passionsfrukter/maracuja | | 0,01
0162040 | Kaktusfikon | | 0,01
0162050 | Stjärnäpplen | | 0,01
0162060 | Amerikansk persimon | | 0,01
0162990 | Övriga | | 0,01
0163000 | c) oätligt skal, stora | | 0,01
0163010 | Avokado | | | | | 0,02
0163020 | Bananer | | | | | 0,02
0163030 | Mango | | | | | 0,05
0163040 | Papaya | | | | | 0,07
0163050 | Granatäpplen | | | | | 0,02
0163060 | Kirimoja/cherimoya | | | | | 0,02
0163070 | Guava | | | | | 0,02
0163080 | Ananas | | | | | 0,02
0163090 | Brödfrukter | | | | | 0,02
0163100 | Durian/durio | | | | | 0,02
0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | | | | | 0,02
0163990 | Övriga | | | | | 0,02
0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA
0210000 | Rot- och knölgrönsaker | | | | | | | 0,01
0211000 | a) Potatis | 0,02 | 0,3 (+) | 0,03 | 0,01 | 0,02 | 0,2
0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | 0,02 | 0,01 | 0,03 | 0,01 | 0,02 | 0,01
0212010 | Maniok/kassava
0212020 | Sötpotatis
0212030 | Jamsbönrot
0212040 | Arrowrot
0212990 | Övriga
0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor | | 0,02
0213010 | Rödbetor | 0,01 | (+) | 0,2 | 0,01 | 0,1 | 0,01
0213020 | Morötter | 0,01 | (+) | 0,03 | 0,09 (+) | 0,5 | 0,01
0213030 | Rotselleri | 0,01 | (+) | 0,03 | 0,01 | 0,5 | 0,01
0213040 | Pepparrot | 0,01 | (+) | 0,03 | 0,01 | 0,3 | 0,01
0213050 | Jordärtskockor | 0,02 | (+) | 0,03 | 0,01 | 0,06 | 0,01
0213060 | Palsternackor | 0,01 | (+) | 0,03 | 0,01 | 0,3 | 0,01
0213070 | Rotpersilja/persiljerot | 0,01 | (+) | 0,03 | 0,09 | 0,1 | 0,01
0213080 | Rädisor | 0,01 | (+) | 0,03 | 0,01 | 0,5 | 0,1 (+)
0213090 | Haverrot | 0,01 | (+) | 0,03 | 0,01 | 0,1 | 0,01
0213100 | Kålrötter | 0,01 | (+) | 0,03 | 0,01 | 0,09 | 0,01
0213110 | Rovor/majrovor | 0,01 | (+) | 0,03 | 0,01 | 0,09 | 0,01
0213990 | Övriga | 0,01 | | 0,03 | 0,01 | 0,02 | 0,01
0220000 | Lökgrönsaker | 0,01 | | 0,03 | | | 0,01 | 0,01
0220010 | Vitlök | | 0,06 (+) | | 0,01 | 0,3
0220020 | Kepalök | | 0,06 (+) | | 0,2 (+) | 1,5
0220030 | Schalottenlök | | 0,06 (+) | | 0,01 | 0,3
0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | | 0,3 (+) | | 0,01 | 1,5
0220990 | Övriga | | 0,01 | | 0,01 | 0,02
0230000 | Fruktgrönsaker | | | 0,03 | 0,01 | | 0,01 | 0,01
0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae
0231010 | Tomater | 0,7 | 0,07 (+) | | | 0,3
0231020 | Paprikor | 1 | 0,2 (+) | | | 0,5
0231030 | Auberginer/äggplantor | 0,7 | 0,4 (+) | | | 0,3
0231040 | Okra/gombo | 1 | 0,01 | | | 0,02
0231990 | Övriga | 1 | 0,01 | | | 0,02
0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 0,08 | 0,2 | | | 0,5
0232010 | Slanggurkor | | (+)
0232020 | Druvgurkor | | (+)
0232030 | Zucchini/squash | | (+)
0232990 | Övriga
0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 0,01 | | | | 0,5
0233010 | Meloner | | 0,02 (+)
0233020 | Pumpor | | 0,2 (+)
0233030 | Vattenmeloner | | 0,02 (+)
0233990 | Övriga | | 0,02
0234000 | d) Sockermajs | 0,01 | 0,02 (+) | | | 0,02
0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,01 | 0,01 | | | 0,02
0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01 | | 0,03 | 0,01 | | 0,01 | 0,01
0241000 | a) Blommande kål | | 0,1 | | | 0,1
0241010 | Broccoli | | (+) | | | | (+)
0241020 | Blomkål | | (+) | | | | (+)
0241990 | Övriga
0242000 | b) Huvudbildande kål
0242010 | Brysselkål | | 0,01 (+) | | | 0,3 | (+)
0242020 | Huvudkål | | 0,1 (+) | | | 0,2 | (+)
0242990 | Övriga | | 0,01 | | | 0,02
0243000 | c) Bladbildande kål | | | | | 1,5
0243010 | Salladskål/kinakål | | 0,2 (+)
0243020 | Grönkål | | 0,01 (+)
0243990 | Övriga | | 0,01
0244000 | d) Kålrabbi | | 0,01 (+) | | | 0,02
0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor
0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 0,01 | | 0,03 | 0,01 | | (+) | 0,01
0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | | 2 (+) | | | 10 | 0,9
0251020 | Sallat | | 0,5 (+) | | | 2 | 2
0251030 | Escarole/escarolesallat | | 0,1 (+) | | | 0,4 | 0,9
0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | | 2 (+) | | | 10 | 0,9
0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | | 2 (+) | | | 10 | 0,9
0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | | 2 (+) | | | 10 | 0,9
0251070 | Sareptasenap/salladssenap | | 2 (+) | | | 10 | 0,9
0251080 | Späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter) | | 2 (+) | | | 10 | 0,9
0251990 | Övriga | | 0,01 | | | 10 | 0,9
0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01 | 0,01 | | 0,01 | | 0,01 | 0,01
0252010 | Spenat | | (+) | 0,1 (+) | | 0,6
0252020 | Portlaker | | (+) | 0,03 | | 0,02
0252030 | Mangold/betblad | | (+) | 0,3 | | 1,5
0252990 | Övriga | | | 0,03 | | 0,02
0253000 | c) Vinrankeblad och liknande arter | 0,01 | 2 (+) | 0,03 | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,01
0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01 | 2 (+) | 0,03 | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,01
0255000 | e) Endivesallat | 0,01 | 0,02 (+) | 0,03 (+) | 0,01 | 0,09 | 0,01 | 0,01
0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,02 | 2 | | 0,02 | 2 | 0,02 | 0,02
0256010 | Körvel | | (+) | 0,05
0256020 | Gräslök | | (+) | 0,05
0256030 | Bladselleri/snittselleri | | (+) | 0,05
0256040 | Persilja | | (+) | 1,5 (+)
0256050 | Salvia | | (+) | 1,5 (+)
0256060 | Rosmarin | | (+) | 1,5 (+)
0256070 | Timjan | | (+) | 1,5 (+)
0256080 | Basilika och ätliga blommor | | (+) | 1 (+)
0256090 | Lagerblad | | (+) | 0,05
0256100 | Dragon | | (+) | 0,05
0256990 | Övriga | | | 0,05
0260000 | Baljväxter, färska | 0,01 | 0,2 | | 0,01 | | 0,01 | 0,01
0260010 | Bönor (med balja) | | (+) | 0,1 (+) | | 0,6
0260020 | Bönor (utan balja) | | (+) | 0,03 | | 0,02
0260030 | Ärter (med balja) | | (+) | 0,1 (+) | | 0,6
0260040 | Ärter (utan balja) | | (+) | 0,03 | | 0,15
0260050 | Linser | | (+) | 0,03 | | 0,02
0260990 | Övriga | | | 0,03 | | 0,02
0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01 | | 0,03 | | | 0,01 | 0,01
0270010 | Sparris | | 0,01 (+) | | 0,01 | 0,02
0270020 | Kardoner | | 0,01 | | 0,01 | 0,02
0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | | 0,3 | | 0,01 | 1,5
0270040 | Fänkål | | 0,3 | | 0,01 | 1,5
0270050 | Kronärtskockor | | 0,2 (+) | | 0,01 | 2
0270060 | Purjolök | | 0,3 (+) | | 0,09 | 0,7
0270070 | Rabarber | | 0,3 | | 0,01 | 0,02
0270080 | Bambuskott | | 0,01 | | 0,01 | 0,02
0270090 | Palmhjärtan | | 0,01 | | 0,01 | 0,02
0270990 | Övriga | | 0,01 | | 0,01 | 0,02
0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01 | | 0,03 | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,01
0280010 | Odlade svampar | | 0,05 (+)
0280020 | Vilda svampar | | 0,01
0280990 | Mossor och lavar | | 0,01
0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01 | 0,01 | 0,03 | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,01
0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | | | | | | 0,01
0300010 | Bönor | 0,2 | 0,6 (+) | 0,03 | 0,15 (+) | 0,3 | | 10 (+)
0300020 | Linser | 0,2 | 1 (+) | 0,03 | 0,01 | 0,5 | | 0,02
0300030 | Ärter | 0,08 | 1 (+) | 0,1 (+) | 0,15 (+) | 0,3 | | 0,02
0300040 | Lupiner | 0,2 | 1 (+) | 0,03 | 0,01 | 0,05 | | 0,02
0300990 | Övriga | 0,2 | 0,02 | 0,03 | 0,01 | 0,3 | | 0,02
0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | | | 0,03 | | | 0,01
0401000 | Oljeväxtfröer
0401010 | Linfrö | 0,15 | 0,02 (+) | | 0,01 | 0,2 | | 0,01
0401020 | Jordnötter | 0,01 | 0,02 | | 0,01 | 0,04 | | 0,01
0401030 | Vallmofrö | 0,15 | 0,2 (+) | | 0,01 | 0,2 | | 7
0401040 | Sesamfrö | 0,01 | 0,02 (+) | | 0,01 | 0,2 | | 0,01
0401050 | Solrosfrö | 0,01 | 0,05 (+) | | 0,4 (+) | 0,3 | | 0,01
0401060 | Rapsfrö | 0,15 | 0,07 (+) | | 0,2 (+) | 0,2 | | 2
0401070 | Sojabönor | 0,04 | 0,02 | | 0,5 | 0,05 | | 0,01
0401080 | Senapsfrö | 0,15 | 0,07 (+) | | 0,01 | 0,2 | | 0,01
0401090 | Bomullsfrö | 0,15 | 0,02 (+) | | 0,01 | 0,3 | | 0,01
0401100 | Pumpafrö | 0,01 | 0,02 (+) | | 0,01 | 0,02 | | 0,01
0401110 | Safflorfrö | 0,01 | 0,02 (+) | | 0,01 | 0,2 | | 0,01
0401120 | Gurkörtsfrö | 0,01 | 0,2 (+) | | 0,01 | 0,2 | | 0,01
0401130 | Oljedådrafrö | 0,15 | 0,07 (+) | | 0,01 | 0,2 | | 0,01
0401140 | Hampfrö | 0,01 | 0,2 (+) | | 0,01 | 0,02 | | 0,01
0401150 | Ricinfrö | 0,01 | 0,2 (+) | | 0,01 | 0,2 | | 0,01
0401990 | Övriga | 0,01 | 0,02 | | 0,01 | 0,02 | | 0,01
0402000 | Oljeväxtfrukter | 0,01 | | | 0,01 | 0,02 | | 0,01
0402010 | Oliver för oljeproduktion | | 0,6 (+)
0402020 | Oljepalmkärnor | | 0,02
0402030 | Oljepalmfrukter | | 0,02
0402040 | Kapok | | 0,02
0402990 | Övriga | | 0,02
0500000 | SPANNMÅL | | | 0,03 | 0,01 | | 0,01
0500010 | Korn | 1,5 | 2 (+) | | | 1 | | 3
0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | 0,01 | 2 (+) | | | 0,02 | | 0,02
0500030 | Majs | 0,02 | 2 (+) | | | 0,02 | | 0,02
0500040 | Hirs/vanlig hirs | 0,01 | 2 (+) | | | 0,02 | | 0,02
0500050 | Havre | 1,5 | 2 (+) | | | 1 | | 3
0500060 | Ris | 0,01 | 1 (+) | | | 0,02 | | 0,02
0500070 | Råg | 0,1 | 2 (+) | | | 0,2 | | 0,5
0500080 | Durra/sorgum | 0,01 | 2 (+) | | | 0,5 | | 0,02
0500090 | Vete | 0,1 | 1 (+) | | | 0,2 | | 3
0500990 | Övriga | 0,01 | 0,02 | | | 0,02 | | 0,02
0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,05 | | | 0,05 | | 0,05 | 0,05
0610000 | Te | | 5 (+) | 0,1 | | 0,1
0620000 | Kaffebönor | | 0,1 | 0,1 | | 0,3 (+)
0630000 | Örtteer från | | | | | 0,1
0631000 | a) blommor | | 15 | 15 (+)
0631010 | Kamomill | | (+)
0631020 | Rosellhibiskus | | (+)
0631030 | Ros | | (+)
0631040 | Jasmin | | (+)
0631050 | Lind | | (+)
0631990 | Övriga
0632000 | b) blad och örter | | 15 | 15 (+)
0632010 | Jordgubbe | | (+)
0632020 | Rooibos | | (+)
0632030 | Mate/maté | | (+)
0632990 | Övriga
0633000 | c) rötter | | 0,3 | 0,1
0633010 | Vänderot/läkevänderot | | (+)
0633020 | Ginseng | | (+)
0633990 | Övriga
0639000 | d) andra delar av växten | | 0,1 | 0,1
0640000 | Kakaobönor | | 0,1 | 0,1 | | 0,1
0650000 | Johannesbröd | | 0,1 | 0,1 | | 0,1
0700000 | HUMLE | 0,05 | 0,1 | 0,1 | 0,05 | 15 | 0,05 | 0,05
0800000 | KRYDDOR
0810000 | Frökryddor | 0,05 | 0,1 | 0,6 (+) | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0810010 | Anis/anisfrö
0810020 | Svartkummin
0810030 | Selleri
0810040 | Koriander
0810050 | Spiskummin
0810060 | Dill
0810070 | Fänkål
0810080 | Bockhornsklöver
0810090 | Muskot
0810990 | Övriga
0820000 | Fruktkryddor | 0,05 | 15 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0820010 | Kryddpeppar | | (+)
0820020 | Sichuanpeppar | | (+)
0820030 | Kummin | | (+)
0820040 | Kardemumma | | (+)
0820050 | Enbär | | (+)
0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita) | | (+)
0820070 | Vanilj | | (+)
0820080 | Tamarind | | (+)
0820990 | Övriga
0830000 | Barkkryddor | 0,05 | 0,1 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0830010 | Kanel
0830990 | Övriga
0840000 | Rot- och jordstamskryddor | | | 0,1
0840010 | Lakritsrot | 0,05 | 0,5 (+) | | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0840020 | Ingefära | 0,15 | 0,5 (+) | | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0840030 | Gurkmeja | 0,15 | 0,5 (+) | | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0840040 | Pepparrot | (+) | (+) | (+) | (+) | (+) | (+) | (+)
0840990 | Övriga | 0,05 | 0,5 | | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05 | 15 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0850010 | Kryddnejlika | | (+)
0850020 | Kapris | | (+)
0850990 | Övriga
0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05 | 15 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0860010 | Saffran | | (+)
0860990 | Övriga
0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05 | 0,1 | 0,1 | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,05
0870010 | Muskotblomma
0870990 | Övriga
0900000 | SOCKERVÄXTER | | | | | | 0,01
0900010 | Sockerbetsrötter | 0,01 | 0,02 (+) | 0,2 | 0,2 (+) | 0,2 | | 0,01
0900020 | Sockerrör | 0,04 | 0,01 | 0,03 | 0,01 | 0,02 | | 0,5
0900030 | Rotcikoria | 0,01 | 0,04 (+) | 0,1 (+) | 0,01 | 0,08 | | 0,01
0900990 | Övriga | 0,01 | 0,01 | 0,03 | 0,01 | 0,02 | | 0,01
1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR
1010000 | Vävnad från | | | 0,03 | | 0,05 | 0,01
1011000 | a) svin | 0,01
1011010 | Muskel | | 0,03 (+) | (+) | 0,01 (+) | | | 0,01
1011020 | Fettvävnad | | 0,5 (+) | (+) | 0,01 (+) | | | 0,01
1011030 | Lever | | 0,03 (+) | (+) | 0,03 (+) | | | 0,01
1011040 | Njure | | 0,03 (+) | (+) | 0,06 (+) | | | 0,05
1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,5 (+) | | 0,06 | | | 0,01
1011990 | Övriga | | 0,02 | | 0,01 | | | 0,01
1012000 | b) nötkreatur
1012010 | Muskel | 0,01 | 0,03 (+) | (+) | 0,01 (+) | | | 0,01
1012020 | Fettvävnad | 0,02 | 0,5 (+) | (+) | 0,01 (+) | | | 0,01
1012030 | Lever | 0,06 | 0,03 (+) | (+) | 0,03 (+) | | | 0,01
1012040 | Njure | 0,01 | 0,03 (+) | (+) | 0,07 (+) | | | 0,05
1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,5 (+) | | 0,07 | | | 0,01
1012990 | Övriga | 0,01 | 0,02 | | 0,01 | | | 0,01
1013000 | c) får
1013010 | Muskel | 0,01 | 0,03 (+) | (+) | 0,01 (+) | | | 0,01
1013020 | Fettvävnad | 0,02 | 0,5 (+) | (+) | 0,01 (+) | | | 0,01
1013030 | Lever | 0,06 | 0,03 (+) | (+) | 0,03 (+) | | | 0,01
1013040 | Njure | 0,01 | 0,03 (+) | (+) | 0,07 (+) | | | 0,05
1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,5 (+) | | 0,07 | | | 0,01
1013990 | Övriga | 0,01 | 0,02 | | 0,01 | | | 0,01
1014000 | d) get
1014010 | Muskel | 0,01 | 0,03 (+) | (+) | 0,01 (+) | | | 0,01
1014020 | Fettvävnad | 0,02 | 0,5 (+) | (+) | 0,01 (+) | | | 0,01
1014030 | Lever | 0,06 | 0,03 (+) | (+) | 0,03 (+) | | | 0,01
1014040 | Njure | 0,01 | 0,03 (+) | (+) | 0,07 (+) | | | 0,05
1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,5 (+) | | 0,07 | | | 0,01
1014990 | Övriga | 0,01 | 0,02 | | 0,01 | | | 0,01
1015000 | e) hästdjur
1015010 | Muskel | 0,01 | 0,03 | | 0,01 | | | 0,01
1015020 | Fettvävnad | 0,02 | 0,5 | | 0,01 | | | 0,01
1015030 | Lever | 0,06 | 0,03 | | 0,03 | | | 0,01
1015040 | Njure | 0,01 | 0,03 | | 0,07 | | | 0,05
1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,5 | | 0,07 | | | 0,01
1015990 | Övriga | 0,01 | 0,02 | | 0,01 | | | 0,01
1016000 | f) fjäderfä | 0,01
1016010 | Muskel | | 0,02 (+) | | 0,01 (+) | | | 0,01
1016020 | Fettvävnad | | 0,1 (+) | | 0,015 (+) | | | 0,01
1016030 | Lever | | 0,02 (+) | | 0,03 (+) | | | 0,05
1016040 | Njure | | 0,02 (+) | | 0,01 | | | 0,05
1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,02 (+) | | 0,03 | | | 0,05
1016990 | Övriga | | 0,02 | | 0,01 | | | 0,01
1017000 | g) andra hägnade landlevande djur
1017010 | Muskel | 0,01 | 0,03 | | 0,01 | | | 0,01
1017020 | Fettvävnad | 0,02 | 0,5 | | 0,01 | | | 0,01
1017030 | Lever | 0,06 | 0,03 | | 0,03 | | | 0,01
1017040 | Njure | 0,01 | 0,03 | | 0,07 | | | 0,05
1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,5 | | 0,07 | | | 0,01
1017990 | Övriga | 0,01 | 0,02 | | 0,01 | | | 0,01
1020000 | Mjölk | 0,01 | 0,05 | 0,03 | 0,015 | 0,01 | 0,01 | 0,01
1020010 | Nötkreatur | | (+) | (+) | (+)
1020020 | Får | | (+) | (+) | (+)
1020030 | Get | | (+) | (+) | (+)
1020040 | Häst
1020990 | Övriga
1030000 | Fågelägg | 0,01 | 0,02 | 0,03 | 0,01 (+) | 0,05 | 0,01 | 0,01
1030010 | Höns | | (+)
1030020 | Anka | | (+)
1030030 | Gås | | (+)
1030040 | Vaktel | | (+)
1030990 | Övriga
1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05
1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01 | 0,02 | 0,03 | 0,01 | 0,05 | 0,01 | 0,01
1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01 | 0,02 | 0,03 | 0,01 | 0,05 | 0,01 | 0,01
1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01 | 0,02 | 0,03 | 0,01 | 0,05 | 0,01 | 0,01
b) Följande kolumn för oxatiapiprolin ska läggas till:
”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)
Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Oxatiapiprolin
(1) | (2) | (3)
0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER
0110000 | Citrusfrukter | 0,01
0110010 | Grapefrukter
0110020 | Apelsiner
0110030 | Citroner
0110040 | Limefrukter
0110050 | Mandariner
0110990 | Övriga
0120000 | Trädnötter | 0,01
0120010 | Mandlar
0120020 | Paranötter
0120030 | Cashewnötter
0120040 | Kastanjer
0120050 | Kokosnötter
0120060 | Hasselnötter
0120070 | Macadamianötter
0120080 | Pekannötter
0120090 | Pinjenötter
0120100 | Pistaschmandlar
0120110 | Valnötter
0120990 | Övriga
0130000 | Kärnfrukter | 0,01
0130010 | Äpplen
0130020 | Päron
0130030 | Kvitten
0130040 | Mispel
0130050 | Japansk mispel
0130990 | Övriga
0140000 | Stenfrukter | 0,01
0140010 | Aprikoser
0140020 | Körsbär (söta)
0140030 | Persikor
0140040 | Plommon
0140990 | Övriga
0150000 | Bär och små frukter
0151000 | a) Druvor | 0,7
0151010 | Bordsdruvor
0151020 | Druvor för vinframställning
0152000 | b) Jordgubbar | 0,01
0153000 | c) Rubusfrukter | 0,01
0153010 | Björnbär
0153020 | Blåhallon
0153030 | Hallon (gula och röda)
0153990 | Övriga
0154000 | d) Andra små frukter och bär | 0,01
0154010 | Amerikanska blåbär
0154020 | Amerikanska tranbär
0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)
0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)
0154050 | Nypon
0154060 | Mullbär (svarta och vita)
0154070 | Azarolhagtorn
0154080 | Fläderbär
0154990 | Övriga
0160000 | Diverse frukter med | 0,01
0161000 | a) ätligt skal
0161010 | Dadlar
0161020 | Fikon
0161030 | Bordsoliver
0161040 | Kumquat
0161050 | Carambola/stjärnfrukter
0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon
0161070 | Jambolanäpplen
0161990 | Övriga
0162000 | b) oätligt skal, små
0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda)
0162020 | Litchi/litchiplommon
0162030 | Passionsfrukter/maracuja
0162040 | Kaktusfikon
0162050 | Stjärnäpplen
0162060 | Amerikansk persimon
0162990 | Övriga
0163000 | c) oätligt skal, stora
0163010 | Avokado
0163020 | Bananer
0163030 | Mango
0163040 | Papaya
0163050 | Granatäpplen
0163060 | Kirimoja/cherimoya
0163070 | Guava
0163080 | Ananas
0163090 | Brödfrukter
0163100 | Durian/durio
0163110 | Taggannona/graviola/guanabana
0163990 | Övriga
0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA
0210000 | Rot- och knölgrönsaker | 0,01
0211000 | a) Potatis
0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker
0212010 | Maniok/kassava
0212020 | Sötpotatis
0212030 | Jamsbönrot
0212040 | Arrowrot
0212990 | Övriga
0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor
0213010 | Rödbetor
0213020 | Morötter
0213030 | Rotselleri
0213040 | Pepparrot
0213050 | Jordärtskockor
0213060 | Palsternackor
0213070 | Rotpersilja/persiljerot
0213080 | Rädisor
0213090 | Haverrot
0213100 | Kålrötter
0213110 | Rovor/majrovor
0213990 | Övriga
0220000 | Lökgrönsaker | 0,01
0220010 | Vitlök
0220020 | Kepalök
0220030 | Schalottenlök
0220040 | Knipplök/salladslök och piplök
0220990 | Övriga
0230000 | Fruktgrönsaker
0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae
0231010 | Tomater | 0,2
0231020 | Paprikor | 0,01
0231030 | Auberginer/äggplantor | 0,2
0231040 | Okra/gombo | 0,01
0231990 | Övriga | 0,01
0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 0,1
0232010 | Slanggurkor
0232020 | Druvgurkor
0232030 | Zucchini/squash
0232990 | Övriga
0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal
0233010 | Meloner | 0,15
0233020 | Pumpor | 0,01
0233030 | Vattenmeloner | 0,01
0233990 | Övriga | 0,01
0234000 | d) Sockermajs | 0,01
0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,01
0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01
0241000 | a) Blommande kål
0241010 | Broccoli
0241020 | Blomkål
0241990 | Övriga
0242000 | b) Huvudbildande kål
0242010 | Brysselkål
0242020 | Huvudkål
0242990 | Övriga
0243000 | c) Bladbildande kål
0243010 | Salladskål/kinakål
0243020 | Grönkål
0243990 | Övriga
0244000 | d) Kålrabbi
0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor
0251000 | a) Sallat och sallatväxter
0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | 0,01
0251020 | Sallat | 0,3
0251030 | Escarole/escarolesallat | 0,01
0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | 0,01
0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | 0,01
0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | 0,01
0251070 | Sareptasenap/salladssenap | 0,01
0251080 | Späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter) | 0,01
0251990 | Övriga | 0,01
0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01
0252010 | Spenat
0252020 | Portlaker
0252030 | Mangold/betblad
0252990 | Övriga
0253000 | c) Vinrankeblad och liknande arter | 40
0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01
0255000 | e) Endivesallat | 0,01
0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,02
0256010 | Körvel
0256020 | Gräslök
0256030 | Bladselleri/snittselleri
0256040 | Persilja
0256050 | Salvia
0256060 | Rosmarin
0256070 | Timjan
0256080 | Basilika och ätliga blommor
0256090 | Lagerblad
0256100 | Dragon
0256990 | Övriga
0260000 | Baljväxter, färska | 0,01
0260010 | Bönor (med balja)
0260020 | Bönor (utan balja)
0260030 | Ärter (med balja)
0260040 | Ärter (utan balja)
0260050 | Linser
0260990 | Övriga
0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01
0270010 | Sparris
0270020 | Kardoner
0270030 | Stjälkselleri/blekselleri
0270040 | Fänkål
0270050 | Kronärtskockor
0270060 | Purjolök
0270070 | Rabarber
0270080 | Bambuskott
0270090 | Palmhjärtan
0270990 | Övriga
0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01
0280010 | Odlade svampar
0280020 | Vilda svampar
0280990 | Mossor och lavar
0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01
0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01
0300010 | Bönor
0300020 | Linser
0300030 | Ärter
0300040 | Lupiner
0300990 | Övriga
0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,01
0401000 | Oljeväxtfröer
0401010 | Linfrö
0401020 | Jordnötter
0401030 | Vallmofrö
0401040 | Sesamfrö
0401050 | Solrosfrö
0401060 | Rapsfrö
0401070 | Sojabönor
0401080 | Senapsfrö
0401090 | Bomullsfrö
0401100 | Pumpafrö
0401110 | Safflorfrö
0401120 | Gurkörtsfrö
0401130 | Oljedådrafrö
0401140 | Hampfrö
0401150 | Ricinfrö
0401990 | Övriga
0402000 | Oljeväxtfrukter
0402010 | Oliver för oljeproduktion
0402020 | Oljepalmkärnor
0402030 | Oljepalmfrukter
0402040 | Kapok
0402990 | Övriga
0500000 | SPANNMÅL | 0,01
0500010 | Korn
0500020 | Bovete och andra pseudocerealier
0500030 | Majs
0500040 | Hirs/vanlig hirs
0500050 | Havre
0500060 | Ris
0500070 | Råg
0500080 | Durra/sorgum
0500090 | Vete
0500990 | Övriga
0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,05
0610000 | Te
0620000 | Kaffebönor
0630000 | Örtteer från
0631000 | a) blommor
0631010 | Kamomill
0631020 | Rosellhibiskus
0631030 | Ros
0631040 | Jasmin
0631050 | Lind
0631990 | Övriga
0632000 | b) blad och örter
0632010 | Jordgubbe
0632020 | Rooibos
0632030 | Mate/maté
0632990 | Övriga
0633000 | c) rötter
0633010 | Vänderot/läkevänderot
0633020 | Ginseng
0633990 | Övriga
0639000 | d) andra delar av växten
0640000 | Kakaobönor
0650000 | Johannesbröd
0700000 | HUMLE | 0,05
0800000 | KRYDDOR
0810000 | Frökryddor | 0,05
0810010 | Anis/anisfrö
0810020 | Svartkummin
0810030 | Selleri
0810040 | Koriander
0810050 | Spiskummin
0810060 | Dill
0810070 | Fänkål
0810080 | Bockhornsklöver
0810090 | Muskot
0810990 | Övriga
0820000 | Fruktkryddor | 0,05
0820010 | Kryddpeppar
0820020 | Sichuanpeppar
0820030 | Kummin
0820040 | Kardemumma
0820050 | Enbär
0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)
0820070 | Vanilj
0820080 | Tamarind
0820990 | Övriga
0830000 | Barkkryddor | 0,05
0830010 | Kanel
0830990 | Övriga
0840000 | Rot- och jordstamskryddor
0840010 | Lakritsrot | 0,05
0840020 | Ingefära | 0,05
0840030 | Gurkmeja | 0,05
0840040 | Pepparrot | (+)
0840990 | Övriga | 0,05
0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05
0850010 | Kryddnejlika
0850020 | Kapris
0850990 | Övriga
0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05
0860010 | Saffran
0860990 | Övriga
0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05
0870010 | Muskotblomma
0870990 | Övriga
0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01
0900010 | Sockerbetsrötter
0900020 | Sockerrör
0900030 | Rotcikoria
0900990 | Övriga
1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR
1010000 | Vävnad från | 0,01
1011000 | a) svin
1011010 | Muskel
1011020 | Fettvävnad
1011030 | Lever
1011040 | Njure
1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1011990 | Övriga
1012000 | b) nötkreatur
1012010 | Muskel
1012020 | Fettvävnad
1012030 | Lever
1012040 | Njure
1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1012990 | Övriga
1013000 | c) får
1013010 | Muskel
1013020 | Fettvävnad
1013030 | Lever
1013040 | Njure
1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1013990 | Övriga
1014000 | d) get
1014010 | Muskel
1014020 | Fettvävnad
1014030 | Lever
1014040 | Njure
1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1014990 | Övriga
1015000 | e) hästdjur
1015010 | Muskel
1015020 | Fettvävnad
1015030 | Lever
1015040 | Njure
1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1015990 | Övriga
1016000 | f) fjäderfä
1016010 | Muskel
1016020 | Fettvävnad
1016030 | Lever
1016040 | Njure
1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1016990 | Övriga
1017000 | g) andra hägnade landlevande djur
1017010 | Muskel
1017020 | Fettvävnad
1017030 | Lever
1017040 | Njure
1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1017990 | Övriga
1020000 | Mjölk | 0,01
1020010 | Nötkreatur
1020020 | Får
1020030 | Get
1020040 | Häst
1020990 | Övriga
1030000 | Fågelägg | 0,01
1030010 | Höns
1030020 | Anka
1030030 | Gås
1030040 | Vaktel
1030990 | Övriga
1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter | 0,05
1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01
1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01
1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01
2) I del A i bilaga III ska kolumnerna för klorantraniliprol, pentiopyrad och spirotetramat ersättas med följande:
”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)
Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Klorantraniliprol (DPX E-2Y45) (F) | Pentiopyrad | Spirotetramat och dess fyra metaboliter BYI08330-enol, BYI08330-ketohydroxi, BYI08330-monohydroxi och BYI08330-enolglukosid, uttryckt som spirotetramat (R)
(1) | (2) | (3) | (4) | (5)
0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER
0110000 | Citrusfrukter | 0,7 | 0,01 | 1
0110010 | Grapefrukter
0110020 | Apelsiner
0110030 | Citroner
0110040 | Limefrukter
0110050 | Mandariner
0110990 | Övriga
0120000 | Trädnötter | 0,05 | 0,05 | 0,5
0120010 | Mandlar
0120020 | Paranötter
0120030 | Cashewnötter
0120040 | Kastanjer
0120050 | Kokosnötter
0120060 | Hasselnötter
0120070 | Macadamianötter
0120080 | Pekannötter
0120090 | Pinjenötter
0120100 | Pistaschmandlar
0120110 | Valnötter
0120990 | Övriga
0130000 | Kärnfrukter | 0,5 | 0,5 | 1
0130010 | Äpplen
0130020 | Päron
0130030 | Kvitten
0130040 | Mispel
0130050 | Japansk mispel
0130990 | Övriga
0140000 | Stenfrukter | 1 | | 3
0140010 | Aprikoser | | 4
0140020 | Körsbär (söta) | | 4
0140030 | Persikor | | 4
0140040 | Plommon | | 1,5
0140990 | Övriga | | 0,01
0150000 | Bär och små frukter
0151000 | a) Druvor | 1 | 0,01 | 2
0151010 | Bordsdruvor
0151020 | Druvor för vinframställning
0152000 | b) Jordgubbar | 1 | 3 | 0,4
0153000 | c) Rubusfrukter | 1 | 0,01 | 0,1
0153010 | Björnbär
0153020 | Blåhallon
0153030 | Hallon (gula och röda)
0153990 | Övriga
0154000 | d) Andra små frukter och bär
0154010 | Amerikanska blåbär | 1,5 | 0,01 | 0,1
0154020 | Amerikanska tranbär | 1 | 0,01 | 0,2
0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita) | 1 | 0,01 | 0,1
0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula) | 1 | 0,01 | 0,1
0154050 | Nypon | 1 | 0,01 | 0,1
0154060 | Mullbär (svarta och vita) | 1 | 0,01 | 0,1
0154070 | Azarolhagtorn | 0,01 | 0,4 | 0,1
0154080 | Fläderbär | 1 | 0,01 | 0,1
0154990 | Övriga | 1 | 0,01 | 0,1
0160000 | Diverse frukter med
0161000 | a) ätligt skal | 0,01
0161010 | Dadlar | | 0,01 | 0,1
0161020 | Fikon | | 0,01 | 0,1
0161030 | Bordsoliver | | 0,01 | 4
0161040 | Kumquat | | 0,01 | 0,1
0161050 | Carambola/stjärnfrukter | | 0,01 | 0,1
0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | | 0,4 | 0,3
0161070 | Jambolanäpplen | | 0,01 | 0,1
0161990 | Övriga | | 0,01 | 0,1
0162000 | b) oätligt skal, små | 0,01 | 0,01
0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | | | 0,3
0162020 | Litchi/litchiplommon | | | 15
0162030 | Passionsfrukter/maracuja | | | 0,1
0162040 | Kaktusfikon | | | 0,1
0162050 | Stjärnäpplen | | | 0,1
0162060 | Amerikansk persimon | | | 0,1
0162990 | Övriga | | | 0,1
0163000 | c) oätligt skal, stora | | 0,01
0163010 | Avokado | 0,01 | | 0,7
0163020 | Bananer | 0,01 | | 0,6
0163030 | Mango | 0,01 | | 0,3
0163040 | Papaya | 0,01 | | 0,4
0163050 | Granatäpplen | 0,4 | | 0,5
0163060 | Kirimoja/cherimoya | 0,01 | | 0,1
0163070 | Guava | 0,01 | | 2
0163080 | Ananas | 0,01 | | 0,3
0163090 | Brödfrukter | 0,01 | | 0,1
0163100 | Durian/durio | 0,01 | | 0,1
0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | 0,01 | | 0,1
0163990 | Övriga | 0,01 | | 0,1
0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA
0210000 | Rot- och knölgrönsaker
0211000 | a) Potatis | 0,02 | 0,05 | 0,8
0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | 0,02 | 0,04 | 0,1
0212010 | Maniok/kassava
0212020 | Sötpotatis
0212030 | Jamsbönrot
0212040 | Arrowrot
0212990 | Övriga
0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor | | | 0,1
0213010 | Rödbetor | 0,06 | 0,6
0213020 | Morötter | 0,08 | 0,6
0213030 | Rotselleri | 0,06 | 0,6
0213040 | Pepparrot | 0,06 | 0,6
0213050 | Jordärtskockor | 0,06 | 0,6
0213060 | Palsternackor | 0,06 | 0,6
0213070 | Rotpersilja/persiljerot | 0,06 | 0,6
0213080 | Rädisor | 0,5 | 3
0213090 | Haverrot | 0,06 | 0,6
0213100 | Kålrötter | 0,06 | 0,6
0213110 | Rovor/majrovor | 0,06 | 0,6
0213990 | Övriga | 0,06 | 0,6
0220000 | Lökgrönsaker | 0,01
0220010 | Vitlök | | 0,8 | 0,1
0220020 | Kepalök | | 0,8 | 0,4
0220030 | Schalottenlök | | 0,8 | 0,4
0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | | 4 | 0,1
0220990 | Övriga | | 0,8 | 0,1
0230000 | Fruktgrönsaker
0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae | | 2
0231010 | Tomater | 0,6 | | 2
0231020 | Paprikor | 1 | | 2
0231030 | Auberginer/äggplantor | 0,6 | | 2
0231040 | Okra/gombo | 0,6 | | 1
0231990 | Övriga | 0,6 | | 1
0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 0,3 | 0,7 | 0,2
0232010 | Slanggurkor
0232020 | Druvgurkor
0232030 | Zucchini/squash
0232990 | Övriga
0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 0,3 | 0,6 | 0,2
0233010 | Meloner
0233020 | Pumpor
0233030 | Vattenmeloner
0233990 | Övriga
0234000 | d) Sockermajs | 0,2 | 0,02 | 1,5
0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,2 | 0,01 | 0,1
0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica)
0241000 | a) Blommande kål | | 4 | 1
0241010 | Broccoli | 1
0241020 | Blomkål | 0,6
0241990 | Övriga | 0,6
0242000 | b) Huvudbildande kål
0242010 | Brysselkål | 0,01 | 0,01 | 0,3
0242020 | Huvudkål | 2 | 4 | 2
0242990 | Övriga | 0,01 | 0,01 | 0,1
0243000 | c) Bladbildande kål | 20 | 0,01 | 7
0243010 | Salladskål/kinakål
0243020 | Grönkål
0243990 | Övriga
0244000 | d) Kålrabbi | 0,01 | 0,01 | 2
0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor | 20
0251000 | a) Sallat och sallatväxter | | | 7
0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | | 15
0251020 | Sallat | | 15
0251030 | Escarole/escarolesallat | | 0,01
0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | | 15
0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | | 15
0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | | 15
0251070 | Sareptasenap/salladssenap | | 15
0251080 | Späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter) | | 50
0251990 | Övriga | | 15
0252000 | b) Spenat och liknande blad | | 30 | 7
0252010 | Spenat
0252020 | Portlaker
0252030 | Mangold/betblad
0252990 | Övriga
0253000 | c) Vinrankeblad och liknande arter | | 0,01 | 0,1
0254000 | d) Vattenkrasse | | 0,01 | 7
0255000 | e) Endivesallat | | 0,01 | 0,1
0256000 | f) Örter och ätliga blommor | | | 4
0256010 | Körvel | | 20
0256020 | Gräslök | | 0,01
0256030 | Bladselleri/snittselleri | | 0,01
0256040 | Persilja | | 20
0256050 | Salvia | | 0,01
0256060 | Rosmarin | | 0,01
0256070 | Timjan | | 0,01
0256080 | Basilika och ätliga blommor | | 0,01
0256090 | Lagerblad | | 0,01
0256100 | Dragon | | 0,01
0256990 | Övriga | | 0,01
0260000 | Baljväxter, färska | | | 1,5
0260010 | Bönor (med balja) | 0,8 | 3
0260020 | Bönor (utan balja) | 0,01 | 0,4
0260030 | Ärter (med balja) | 2 | 4
0260040 | Ärter (utan balja) | 0,01 | 0,3
0260050 | Linser | 0,01 | 0,01
0260990 | Övriga | 0,01 | 0,01
0270000 | Stjälkgrönsaker
0270010 | Sparris | 0,01 | 0,01 | 0,1
0270020 | Kardoner | 0,01 | 15 | 0,1
0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | 10 | 15 | 4
0270040 | Fänkål | 0,01 | 15 | 0,1
0270050 | Kronärtskockor | 2 | 0,01 | 1
0270060 | Purjolök | 0,01 | 3 | 0,1
0270070 | Rabarber | 0,01 | 15 | 0,1
0270080 | Bambuskott | 0,01 | 0,01 | 0,1
0270090 | Palmhjärtan | 0,01 | 0,01 | 0,1
0270990 | Övriga | 0,01 | 0,01 | 0,1
0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01 | 0,01 | 0,1
0280010 | Odlade svampar
0280020 | Vilda svampar
0280990 | Mossor och lavar
0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01 | 0,01 | 0,1
0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01 | 0,3 | 2
0300010 | Bönor
0300020 | Linser
0300030 | Ärter
0300040 | Lupiner
0300990 | Övriga
0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER
0401000 | Oljeväxtfröer
0401010 | Linfrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401020 | Jordnötter | 0,01 | 0,05 | 0,1
0401030 | Vallmofrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401040 | Sesamfrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401050 | Solrosfrö | 2 | 1,5 | 0,1
0401060 | Rapsfrö | 2 | 0,5 | 0,1
0401070 | Sojabönor | 0,05 | 0,3 | 4
0401080 | Senapsfrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401090 | Bomullsfrö | 0,3 | 0,5 | 0,4
0401100 | Pumpafrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401110 | Safflorfrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401120 | Gurkörtsfrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401130 | Oljedådrafrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401140 | Hampfrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401150 | Ricinfrö | 0,01 | 0,01 | 0,1
0401990 | Övriga | 0,01 | 0,01 | 0,1
0402000 | Oljeväxtfrukter | 0,01 | 0,01
0402010 | Oliver för oljeproduktion | | | 4
0402020 | Oljepalmkärnor | | | 0,1
0402030 | Oljepalmfrukter | | | 0,1
0402040 | Kapok | | | 0,1
0402990 | Övriga | | | 0,1
0500000 | SPANNMÅL | | | 0,1
0500010 | Korn | 0,02 | 0,3
0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | 0,02 | 0,01
0500030 | Majs | 0,02 | 0,01
0500040 | Hirs/vanlig hirs | 0,02 | 0,8
0500050 | Havre | 0,02 | 0,3
0500060 | Ris | 0,4 | 0,01
0500070 | Råg | 0,02 | 0,1
0500080 | Durra/sorgum | 0,02 | 0,8
0500090 | Vete | 0,02 | 0,1
0500990 | Övriga | 0,02 | 0,01
0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,02 | 0,02 | 0,1
0610000 | Te
0620000 | Kaffebönor
0630000 | Örtteer från
0631000 | a) blommor
0631010 | Kamomill
0631020 | Rosellhibiskus
0631030 | Ros
0631040 | Jasmin
0631050 | Lind
0631990 | Övriga
0632000 | b) blad och örter
0632010 | Jordgubbe
0632020 | Rooibos
0632030 | Mate/maté
0632990 | Övriga
0633000 | c) rötter
0633010 | Vänderot/läkevänderot
0633020 | Ginseng
0633990 | Övriga
0639000 | d) andra delar av växten
0640000 | Kakaobönor
0650000 | Johannesbröd
0700000 | HUMLE | 10 (+) | 0,02 | 15
0800000 | KRYDDOR
0810000 | Frökryddor | 0,02 | 0,02 | 0,1
0810010 | Anis/anisfrö
0810020 | Svartkummin
0810030 | Selleri
0810040 | Koriander
0810050 | Spiskummin
0810060 | Dill
0810070 | Fänkål
0810080 | Bockhornsklöver
0810090 | Muskot
0810990 | Övriga
0820000 | Fruktkryddor | 0,02 | 0,02 | 0,1
0820010 | Kryddpeppar
0820020 | Sichuanpeppar
0820030 | Kummin
0820040 | Kardemumma
0820050 | Enbär
0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)
0820070 | Vanilj
0820080 | Tamarind
0820990 | Övriga
0830000 | Barkkryddor | 0,02 | 0,02 | 0,1
0830010 | Kanel
0830990 | Övriga
0840000 | Rot- och jordstamskryddor
0840010 | Lakritsrot | 0,02 | 0,02 | 0,1
0840020 | Ingefära | 0,02 | 0,02 | 0,1
0840030 | Gurkmeja | 0,02 | 0,02 | 0,1
0840040 | Pepparrot | (+) | (+) | (+)
0840990 | Övriga | 0,02 | 0,02 | 0,1
0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,02 | 0,02 | 0,1
0850010 | Kryddnejlika
0850020 | Kapris
0850990 | Övriga
0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,02 | 0,02 | 0,1
0860010 | Saffran
0860990 | Övriga
0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,02 | 0,02 | 0,1
0870010 | Muskotblomma
0870990 | Övriga
0900000 | SOCKERVÄXTER
0900010 | Sockerbetsrötter | 0,02 | 0,5 | 0,1
0900020 | Sockerrör | 0,5 | 0,01 | 0,1
0900030 | Rotcikoria | 0,02 | 0,01 | 0,1
0900990 | Övriga | 0,01 | 0,01 | 0,1
1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR
1010000 | Vävnad från | | 0,01
1011000 | a) svin
1011010 | Muskel | 0,2 | | 0,05
1011020 | Fettvävnad | 0,2 | | 0,01
1011030 | Lever | 0,2 | | 0,7
1011040 | Njure | 0,2 | | 0,7
1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,2 | | 0,7
1011990 | Övriga | 0,01 | | 0,01
1012000 | b) nötkreatur
1012010 | Muskel | 0,2 | | 0,05
1012020 | Fettvävnad | 0,2 | | 0,01
1012030 | Lever | 0,2 | | 0,7
1012040 | Njure | 0,2 | | 0,7
1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,2 | | 0,7
1012990 | Övriga | 0,01 | | 0,01
1013000 | c) får
1013010 | Muskel | 0,2 | | 0,05
1013020 | Fettvävnad | 0,2 | | 0,01
1013030 | Lever | 0,2 | | 0,7
1013040 | Njure | 0,2 | | 0,7
1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,2 | | 0,7
1013990 | Övriga | 0,01 | | 0,01
1014000 | d) get
1014010 | Muskel | 0,2 | | 0,05
1014020 | Fettvävnad | 0,2 | | 0,01
1014030 | Lever | 0,2 | | 0,7
1014040 | Njure | 0,2 | | 0,7
1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,2 | | 0,7
1014990 | Övriga | 0,01 | | 0,01
1015000 | e) hästdjur
1015010 | Muskel | 0,2 | | 0,05
1015020 | Fettvävnad | 0,2 | | 0,01
1015030 | Lever | 0,2 | | 0,7
1015040 | Njure | 0,2 | | 0,7
1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,2 | | 0,7
1015990 | Övriga | 0,01 | | 0,01
1016000 | f) fjäderfä | 0,01 | | 0,01
1016010 | Muskel
1016020 | Fettvävnad
1016030 | Lever
1016040 | Njure
1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1016990 | Övriga
1017000 | g) andra hägnade landlevande djur
1017010 | Muskel | 0,2 | | 0,05
1017020 | Fettvävnad | 0,2 | | 0,01
1017030 | Lever | 0,2 | | 0,7
1017040 | Njure | 0,2 | | 0,7
1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,2 | | 0,7
1017990 | Övriga | 0,01 | | 0,01
1020000 | Mjölk | 0,05 | 0,01 | 0,005
1020010 | Nötkreatur
1020020 | Får
1020030 | Get
1020040 | Häst
1020990 | Övriga
1030000 | Fågelägg | 0,1 | 0,01 | 0,01
1030010 | Höns
1030020 | Anka
1030030 | Gås
1030040 | Vaktel
1030990 | Övriga
1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter | 0,05 | 0,05 | 0,05
1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01 | 0,01 | 0,01
1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01 | 0,01 | 0,01
1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01 | 0,01 | 0,01
3) I bilaga IV ska följande poster införas i alfabetisk ordning: ”milt pepinomosaikvirusisolat VC1”, ”milt pepinomosaikvirusisolat VX1” och ”solrosolja”.
1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
2 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.
580 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
581 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.
641 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
642 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.