lagen.nu
(EU) 2019/2223

Ändring av genomförandeförordning (EU) 2016/323 vad gäller de uppgifter som krävs för dokument om ömsesidigt administrativt bistånd som används för informationsutbyte om punktskattepliktiga varor med punktskatteuppskov

Titel
Kommissionens Genomförandeförordning (EU) 2019/2223 av den 13 december 2019 om ändring av genomförandeförordning (EU) 2016/323 vad gäller de uppgifter som krävs för dokument om ömsesidigt administrativt bistånd som används för informationsutbyte om punktskattepliktiga varor med punktskatteuppskov
CELEX
32019R2223
Datum
2019-12-13
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av rådets förordning (EU) nr 389/2012 av den 2 maj 2012 om administrativt samarbete i fråga om punktskatter och om upphävande av förordning (EG) nr 2073/2004, särskilt artiklarna 9.2, 15.5 och 16.3, och

(1) I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2016/323 fastställs strukturen för och innehållet i de dokument om ömsesidigt administrativt bistånd som används för utbyte av information om punktskattebelagda varor med punktskatteuppskov, samt de koder som krävs för att vissa uppgifter i dessa dokument ska kunna fyllas i.

(2) Med hänsyn till ändrade uppgiftskrav för en ny version av det datoriserade system som inrättades genom Europaparlamentets och rådets beslut nr 1152/2003/EG, och för att säkerställa enhetlighet, måste vissa ändringar göras i meddelandenas struktur och de förteckningar över koder som används i dokument om ömsesidigt bistånd.

(3) Förklaringen i kolumn F i tabell 4 i bilaga I till genomförandeförordning (EU) 2016/323 bör uppdateras för att ge en tydlig identifiering av dataelementet ”värde” när koden för typ av ”primärkriterium” fastställs till värdet ”46 = typ av transport”.

(4) Möjligheten att välja datagruppen ”Ekonomisk aktör – Mottagare” i tabell 5 och 14 i bilaga I till genomförandeförordning (EU) 2016/323 bör uppdateras så att relevanta meddelanden kan sändas som svar på förfrågan om ett elektroniskt administrativt dokument med okänd destination eller inlämning för export med lokalt klareringsförfarande.

(5) För att säkerställa en korrekt tillämpning av punktskattelagstiftningen bör det datoriserade systemet tillhandahålla en standardstruktur för dokument om ömsesidigt administrativt bistånd för att stödja informationsutbyte där det finns ett behov av att manuellt stänga en flyttning av punktskattepliktiga varor under punktskatteuppskov. Det datoriserade systemet bör särskilt tillhandahålla en standardstruktur för en begäran om manuell stängning av en flyttning av punktskattepliktiga varor enligt ett uppskovsförfarande som sänds till avsändarmedlemsstaten.

(6) För att förhindra bedrägeri eller förlust av punktskatt bör avsändarmedlemsstaten alltid underrätta den behöriga myndigheten i bestämmelsemedlemsstaten eller den exporterande medlemsstaten om den manuella stängningen. Det datoriserade systemet bör tillhandahålla en standardstruktur för sådana svar.

(7) Värdena för flera dataelement i tabellerna 4, 5, 7, 10, 11, 12 och 14 i bilaga I till genomförandeförordning (EU) 2016/323 bör uppdateras för att förbättra kvaliteten på de uppgifter som ekonomiska aktörer lämnar. Dessa ytterligare tekniska korrigeringar bör bringa klarhet och tydlighet om tillämpliga bestämmelser.

(8) För manuell stängning ska nödvändiga kodförteckningar om orsaker till begäran om manuell stängning och orsaker till avvisande av manuell stängning skapas i bilaga II till genomförandeförordning (EU) 2016/323 för att säkerställa att den obligatoriska informationen till de berörda behöriga myndigheterna i medlemsstaterna är korrekt och lämplig.

(9) Genomförandeförordning (EU) 2016/323 bör därför ändras i enlighet med detta.

(10) För att anpassa tillämpningsdatumet för denna förordning med tillämpningsdatumet för en ny version av det datoriserade system som inrättades genom beslut nr 1152/2003/EG, bör denna förordning tillämpas från och med den 13 februari 2020.

(11) De åtgärder som föreskrivs i den här förordningen är förenliga med yttrandet från kommittén för punktskatter.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1Begäran om manuell stängning

Genomförandeförordning (EU) 2016/323 ska ändras enligt följande:

1. Följande avsnitt ska införas som avsnitt IIA:

”AVSNITT IIA Begäran om manuell stängning

Artikel 6a Begäran om manuell stängning

Vid tillämpning av artikel 8.1 i förordning (EU) nr 389/2012 får den begärande myndigheten, när flyttningen av punktskattepliktiga varor under ett uppskovsförfarande inte kan stängas enligt artikel 24 eller 25 i direktiv 2008/118/EG, begära att den behöriga myndigheten i avsändarmedlemsstaten manuellt ska stänga en flyttning av punktskattepliktiga varor med punktskatteuppskov. En sådan begäran ska göras genom att ett dokument sänds om ”begäran om manuell stängning” som anges i tabell 15 i bilaga I.”

2. Följande artikel ska införas som artikel 14a:

Artikel 14a Obligatoriskt informationsutbyte – manuell stängning

Vid tillämpning av artikel 15.1 c i förordning (EU) nr 389/2012 ska en behörig myndighet i avsändarmedlemsstaten som har fått bevis på att en flyttning av punktskattepliktiga varor som omfattas av ett uppskovsförfarande har avslutats men där flyttningen inte kan stängas enligt artikel 24 eller artikel 25 i direktiv 2008/118/EG, besluta om huruvida flyttningen av punktskattepliktiga varor ska stängas manuellt.

Den behöriga myndigheten i avsändarmedlemsstaten ska underrätta den behöriga myndigheten i bestämmelsemedlemsstaten eller exportmedlemsstaten om sitt beslut.

Underrättelsen om ett beslut att manuellt stänga en flyttning ska ske med hjälp av dokumentet om ”svar om manuell stängning”, som anges i tabell 16 i bilaga I till denna förordning.”

3. Bilaga I ska ändras i enlighet med bilaga I till denna förordning.

4. Bilaga II ska ändras i enlighet med bilaga II till denna förordning.

Artikel2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 13 februari 2020.

1 EUT L 121, 8.5.2012, s. 1.

2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2016/323 av den 24 februari 2016 om fastställande av närmare bestämmelser om samarbete och informationsutbyte mellan medlemsstaterna om varor med punktskatteuppskov enligt rådets förordning (EU) nr 389/2012 (EUT L 66, 11.3.2016, s. 1).

3 Europaparlamentets och rådets beslut nr 1152/2003/EG av den 16 juni 2003 om datorisering av uppgifter om förflyttningar och kontroller av punktskattepliktiga varor (EUT L 162, 1.7.2003, s. 5).

BILAGA I

I bilaga I till förordning (EU) 2016/323 ska tabellerna 4, 5, 7, 10, 11, 12 och 14 ersättas med följande och de nya tabellerna 15 och 16 införas:

”Tabell 4 (enligt artikel 5.1) Allmän begäran
ABCDEFG
1ATTRIBUTR
aTyp av begäranRTillåtna värden är följande:
1 (reserverad)
2 Begäran om referensdata
3 (reserverad)
4 (reserverad)
5 Begäran om omsynkronisering av registret över ekonomiska aktörer
6 Begäran om inhämtning av förteckning över e-AD
7 Begäran om SEED-statistik
n1
bBegärans meddelandebeteckningC— ”R” om <Typ av begäran> är ”2”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
Tillåtna värden är följande:
”C_COD_DAT” Gemensam förteckning över koder
”C_PAR_DAT” Gemensamma systemparametrar
”ALL” För komplett struktur
a..9
cBegärande kontorR(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
dBegärans korrelations-IDC— ”R” om <Typ av begäran> är ”2”, ”5”, ”6” eller ”7”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
Värdet för <Begärans korrelations-ID> är unikt för varje medlemsstat.an..44
eStartdatumCFör 1 e och f:
— ”R” om <Typ av begäran> är ”2” eller ”5”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
datum
fSlutdatumCdatum
gEnda datumC— ”R” om <Typ av begäran> är ”2” eller ”5”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
datum
2BEGÄRAN OM FÖRTECKNING ÖVER e-ADC— ”R” om <Typ av begäran> är ”6”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
aMedlemsstatskodR(se kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)a2
2.1FA_PRIMÄRKRITERIUMR99x
aKod för typ av primärkriteriumRTillåtna värden är följande:
1 ARC
2 Varas märkesnamn
3 Kategori för punktskattepliktig vara i flyttningen
4 (reserverad)
5 (reserverad)
6 (reserverad)
7 (reserverad)
8 Mottagares ort
9 Avsändares ort
10 Borgensmans ort
11 (reserverad)
12 Leveransplats (ort)
13 Avsändningsskatteupplags ort
14 Transportörs ort
15 Varans KN-nummer
16 Fakturadatum
17 Mottagares punktskattenummer
18 Avsändares punktskattenummer
19 Borgensmans punktskattenummer
20 (reserverad)
21 (reserverad)
22 Bestämmelseskatteupplags punktskattenummer
23 Avsändningsskatteupplags punktskattenummer
24 (reserverad)
25 Kod för punktskattepliktig vara
26 Försändelsetid
27 Bestämmelsemedlemsstat
28 Avsändningsmedlemsstat
29 Mottagarens namn
30 Avsändares namn
31 Borgensmans namn
32 (reserverad)
33 Leveransplats (beteckning)
34 Avsändningsskatteupplags namn
35 Transportörs namn
36 Fakturanummer
37 Mottagares postnummer
38 Avsändares postnummer
39 Borgensmans postnummer
40 (reserverad)
41 Leveransplats postnummer
42 Avsändningsskatteupplags postnummer
43 Transportörs postnummer
44 Varukvantitet (i en e-AD-huvuddel)
45 Lokalt referensnummer (ett av avsändaren tilldelat serienummer)
46 Typ av transport
47 (reserverad)
48 (reserverad)
49 Mottagares VAT-nummer
50 (reserverad)
51 Transportörs VAT-nummer
52 Ändring av bestämmelseort (löpnummer ≥ 2)
n..2
2.1.1FA_PRIMÄRVÄRDEO99x
aVärdeROm <kod för typ av primärkriterium> är ”46” (typ av transport) ska en befintlig kod <kod för transportsätt> i förteckningen över <TRANSPORTSÄTT> användas.an..255
3STA_BEGÄRANC— ”R” om <Typ av begäran> är ”7”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
aTyp av statistisk uppgiftRTillåtna värden är följande:
1 Aktiva och inaktiva ekonomiska aktörer
2 Godkännanden som håller på att löpa ut
3 Ekonomiska aktörer (uppdelade efter typ av aktör) och skatteupplag
4 Punktskatteverksamhet
5 Ändringar av punktskattegodkännanden
n1
3.1Kod för FÖRTECKNING ÖVER MEDLEMSSTATERR99x
aMedlemsstatskodR(se kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)a2
4STA_PERIODC— ”R” om <Typ av begäran> är ”7”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
aÅrRDataelementets värde ska vara större än noll.n4
bHalvårCFör 4 b, c och d:
Följande uppgiftsfält är fakultativa och utesluter varandra:
— <Halvår>
— <Kvartal>
— <Månad>
(dvs. om ett av dessa uppgiftsfält ifylls, gäller inte de två andra fälten)
Tillåtna värden är följande:
1 Första halvåret
2 Andra halvåret
n1
cKvartalCTillåtna värden är följande:
1 Första kvartalet
2 Andra kvartalet
3 Tredje kvartalet
4 Fjärde kvartalet
n1
dMånadCTillåtna värden är följande:
1 Januari
2 Februari
3 Mars
4 April
5 Maj
6 Juni
7 Juli
8 Augusti
9 September
10 Oktober
11 November
12 December
n..2
5REF_BEGÄRANC— ”R” om <Typ av begäran> är ”2”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
aFlagga för gemensamma riskbedömningskritierierOTillåtna värden är följande:
0 Nej eller Falskt
1 Ja eller Sant
n1
5.1Kod för FÖRTECKNING ÖVER KODERO99x
aBegärd förteckning över koderOTillåtna värden är följande:
1 Måttenheter
2 Typer av händelser
3 Typer av bevis
4 (reserverad)
5 (reserverad)
6 Språkkoder
7 Medlemsstater
8 Landskoder
9 Förpackningskoder
10 Orsaker till otillfredsställande mottagande eller kontrollrapport
11 Orsaker till avbrott
12 (reserverad)
13 Transportsätt
14 Transportenheter
15 Vinodlingszoner
16 Koder för vinbehandling
17 Kategorier för punktskattepliktiga varor
18 Punktskattepliktiga varor
19 KN-nummer
20 Överensstämmelser KN-nummer – punktskattepliktig vara
21 Orsaker till annullering
22 Orsaker till varningsangivelse för eller avvisande av e-AD
23 Förklaringar till fördröjning
24 (reserverad)
25 Personer som lämnar in händelserapporter
26 Orsaker till avslag
27 Orsaker till fördröjt resultat
28 Begärda åtgärder
29 Orsaker till begäran
30 (reserverad)
31 (reserverad)
32 (reserverad)
33 (reserverad)
34 Orsaker till att administrativa samarbetsåtgärder inte är möjliga
35 (reserverad)
36 Typ av dokument
37 (reserverad)
38 (reserverad)
39 Orsaker till begäran om manuell stängning
40 Orsaker till avvisande av manuell stängning
n..2
Tabell 5 (enligt artikel 5.2) Förteckning över e-AD som följer på en allmän sökning
ABCDEFG
1ATTRIBUTR
aBegärande kontorR(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
bBegärans korrelations-IDRVärdet för <Begärans korrelations-ID> är unikt för varje medlemsstat.an..44
2POST I FÖRTECKNING ÖVER e-ADO99x
aDatum för avsändningRdatum
2.1FLYTTNING AV PUNKTSKATTEPLIKTIGA VARORR
aARCR(se kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an21
bDatum och tidpunkt för godkännande av e-ADRdatumTid
cLöpnummerRDataelementets värde ska vara större än noll.n..2
2.2EKONOMISK AKTÖR AvsändareR
aEkonomisk aktörs punktskattenummerRFör EKONOMISK AKTÖR Avsändare
En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
<Kod för typ av ekonomisk aktör> för berörd <EKONOMISK AKTÖR> måste vara:
— ”Godkänd upplagshavare” ELLER
— ”Registrerad avsändare”
(se kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EU) nr 612/2013)
an13
bEkonomisk aktörs namnRan..182
2.3EKONOMISK AKTÖR AvsändningsortCOM <e-AD.ursprungstypkod> är ”Ursprung – skatteupplag”

<EKONOMISK AKTÖR.Avsändningsort> är ”R”
<AVSÄNDNINGSKONTOR - Import> är inte tillämpligt
ANNARS
<EKONOMISK AKTÖR.Avsändningsort> är inte tillämpligt
<AVSÄNDNINGSKONTOR – Import> är ”R”
aSkatteupplags referensnummerRFör EKONOMISK AKTÖR Avsändningsort
En befintlig identifierare<Skatteupplagsreferens> (punktskattenummer i SEED).
(se kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EU) nr 612/2013)
an13
bEkonomisk aktörs namnOan..182
2.4AVSÄNDNINGSKONTOR – ImportCOM <e-AD.ursprungstypkod> är ”Ursprung – skatteupplag”

<EKONOMISK AKTÖR.Avsändningsort> är ”R”
<AVSÄNDNINGSKONTOR - Import> är inte tillämpligt
ANNARS
<EKONOMISK AKTÖR.Avsändningsort> är inte tillämpligt
<AVSÄNDNINGSKONTOR – Import> är ”R”
aReferensnummer kontorR(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
2.5EKONOMISK AKTÖR MottagareC”R” utom för meddelandetyp ”2 – Inlämning för export enligt det lokala klareringsförfarandet” eller för bestämmelseortstypkod 8.
aIdentifiering av ekonomisk aktörCOm <Bestämmelseortstypkod> är:
— ”Bestämmelseort – skatteupplag”
— ”Bestämmelseort – registrerad mottagare”
— ”Bestämmelseort – tillfällig registrerad mottagare”
— ”Bestämmelseort – direkt leverans” SÅ är <EKONOMISK AKTÖR.Mottagare.Identifiering av ekonomisk aktör> ”R” ANNARS OM <Bestämmelseortstypkod> är:
— ”Bestämmelseort – Export” SÅ är <EKONOMISK AKTÖR.Mottagare.Identifiering av ekonomisk aktör> ”O” ANNARS är <EKONOMISK AKTÖR.Mottagare.Identifiering av ekonomisk aktör> inte tillämpligt
Möjliga värden för <Identifiering av ekonomisk aktör> anges i följande tabell:an..16
BestämmelseortstypkodEKONOMISK AKTÖR MOTTAGARE Identifiering av ekonomisk aktörEKONOMISK AKTÖR Leveransort.Identifiering av ekonomisk aktör Identification
1 - Bestämmelseort – skatteupplagPunktskattenummer 1Skatteupplags referensnummer (punktskattenummer) 2
2 - Bestämmelseort – registrerad mottagarePunktskattenummer 3Eventuell identifieringskod 4
3 - Bestämmelseort – tillfällig registrerad mottagareTillfälligt godkännandes referensnummer 5Eventuell identifieringskod 6
4 - Bestämmelseort – Direkt leveransPunktskattenummer 7(Ej tillämpligt)
5 - Bestämmelseort - Undantagen mottagare(Ej tillämpligt)Eventuell identifieringskod 8
6 - Bestämmelseort – ExportVAT-nummer (fakultativt)(Datagruppen <EKONOMISK AKTÖR Leveransort> existerar inte)
8 – Okänd bestämmelseort(Ej tillämpligt)(Ej tillämpligt)
1 Mottagarens kod för typ av ekonomisk aktör är ”Godkänd upplagshavare”. En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
2 En befintlig identifierare <Referens till skatteupplag> i datauppsättningen <SKATTEUPPLAG>
3 Mottagarens kod för typ av ekonomisk aktör är ”Registrerad mottagare”. En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
4 För leveransstället avses med ”eventuell identifieringskod”: ett VAT-nummer eller annat identifieringsnummer, och det är fakultativt.
5 En befintlig <Tillfälligt godkännandes referensnummer> i datauppsättningen <TILLFÄLLIGT GODKÄNNANDE>
6 För leveransstället avses med ”eventuell identifieringskod”: ett VAT-nummer eller annat identifieringsnummer, och det är fakultativt.
7 Mottagarens kod för typ av ekonomisk aktör är ”Godkänd upplagshavare” eller ”Registrerad mottagare”. En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
8 För leveransstället avses med ”eventuell identifieringskod”: ett VAT-nummer eller annat identifieringsnummer, och det är fakultativt.
(se kodförteckning 1 och kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EU) nr 612/2013, i förekommande fall)
bEORI-nummerC— ”O” om <Bestämmelseortstypkod> är ”Bestämmelseort – export”
— Gäller inte annars
Ange EORI-numret för den person som ansvarar för att lämna in exportdeklarationen enligt artikel 21.5 i direktiv 2008/118/EG.an..17
cEkonomisk aktörs namnRan..182
2.6EKONOMISK AKTÖR LeveransortCHuruvida datagrupperna <EKONOMISK AKTÖR Leveransort> och <Bestämmelsetullkontor> är fakultativa anges nedan efter <Bestämmelseortstypkod>:
— ”R” för bestämmelseortstypkod 1 och 4
— ”O” för bestämmelseortstypkod 2, 3 och 5
— Gäller inte annars
aIdentifiering av ekonomisk aktörCOM <Bestämmelseortstypkod> är ”Bestämmelseort – skatteupplag”
SÅ är <EKONOMISK AKTÖR Leveransort. Identifiering av ekonomisk aktör> ”R”
ANNARS
OM <Bestämmelseortstypkod> är ”Bestämmelseort – direkt leverans”SÅ är <EKONOMISK AKTÖR Leveransort. Identifiering av ekonomisk aktör> inte tillämplig
ANNARS är <EKONOMISK AKTÖR Leveransort. Identifiering av ekonomisk aktör> ”O”
Möjliga värden för <Identifiering av ekonomisk aktör> anges i följande tabell:an..16
BestämmelseortstypkodEKONOMISK AKTÖR MOTTAGARE Identifiering av ekonomisk aktörEKONOMISK AKTÖR Leveransort.Identifiering av ekonomisk aktör Identification
1 - Bestämmelseort – skatteupplagPunktskattenummer 1Skatteupplags referensnummer (punktskattenummer) 2
2 - Bestämmelseort – registrerad mottagarePunktskattenummer 3Eventuell identifieringskod 4
3 - Bestämmelseort – tillfällig registrerad mottagareTillfälligt godkännandes referensnummer 5Eventuell identifieringskod 6
4 - Bestämmelseort – Direkt leveransPunktskattenummer 7(Ej tillämpligt)
5 - Bestämmelseort - Undantagen mottagare(Ej tillämpligt)Eventuell identifieringskod 8
6 - Bestämmelseort – ExportVAT-nummer (fakultativt)(Datagruppen <EKONOMISK AKTÖR Leveransort> existerar inte)
8 – Okänd bestämmelseort(Ej tillämpligt)(Ej tillämpligt)
1 Mottagarens kod för typ av ekonomisk aktör är ”Godkänd upplagshavare”. En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
2 En befintlig identifierare <Referens till skatteupplag> i datauppsättningen <SKATTEUPPLAG>
3 Mottagarens kod för typ av ekonomisk aktör är ”Registrerad mottagare”. En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
4 För leveransstället avses med ”eventuell identifieringskod”: ett VAT-nummer eller annat identifieringsnummer, och det är fakultativt.
5 En befintlig <Tillfälligt godkännandes referensnummer> i datauppsättningen <TILLFÄLLIGT GODKÄNNANDE>
6 För leveransstället avses med ”eventuell identifieringskod”: ett VAT-nummer eller annat identifieringsnummer, och det är fakultativt.
7 Mottagarens kod för typ av ekonomisk aktör är ”Godkänd upplagshavare” eller ”Registrerad mottagare”. En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
8 För leveransstället avses med ”eventuell identifieringskod”: ett VAT-nummer eller annat identifieringsnummer, och det är fakultativt.
(se kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EU) nr 612/2013, om tillämpligt)
bEkonomisk aktörs namnCOM <Bestämmelseortstypkod> är ”Bestämmelseort – direkt leverans”
SÅ är <Ekonomisk aktörs namn> ”O”
ANNARS är <Ekonomisk aktörs namn> ”R”
an..182
2.7BestämmelsetullkontorCHuruvida datagrupperna <EKONOMISK AKTÖR Leveransort> och <Bestämmelsetullkontor> är fakultativa anges i tabellen nedan efter <Bestämmelseortstypkod>:
Bestämmelseortstypkod<EKONOMISK AKTÖR Leveransort><Bestämmelsetullkontor>
1 – Bestämmelseort – skatteupplag”R”Ej tillämpligt
2 – Bestämmelseort – registrerad mottagare”O”Ej tillämpligt
3 – Bestämmelseort – tillfällig registrerad mottagare”O”Ej tillämpligt
4 – Bestämmelseort – Direkt leverans”R”Ej tillämpligt
5 – Bestämmelseort – Undantagen mottagare”O”Ej tillämpligt
6 – Bestämmelseort – ExportEj tillämpligt”R”
8 – Okänd bestämmelseort (okänd mottagare)Ej tillämpligtEj tillämpligt
aReferensnummer kontorR(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
2.8Kod för KATEGORI FÖR PUNKTSKATTEPLIKTIG VARAR9x
aKod för kategori för punktskattepliktig varaR(se kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EU) nr 612/2013)a1
2.9EKONOMISK AKTÖR TransportanordnareCOM <E-AD Rubrik.Transportarrangemang>(IE801) (eller <E-AD Rubrik.Transportarrangemang>(IE815)) är ”Avsändare” eller ”Mottagare”
SÅ är <EKONOMISK AKTÖR.Transportanordnare> inte tilllämpligt
ANNARS är <EKONOMISK AKTÖR.Transportanordnare> ”R”
aVAT-nummerOan..14
bEkonomisk aktörs namnRan..182
2.10EKONOMISK AKTÖR Första transportörO
aVAT-nummerOan..14
bEkonomisk aktörs namnRan..182
Tabell 7 (enligt artikel 6.1) Allmän begäran om administrativt samarbete
ABCDEFG
1ATTRIBUTR
aTyp av begäranRTillåtna värden är följande:
1 Administrativt samarbete
2 Begäran om historik
n1
bTidsfrist för resultatRdatum
2UPPFÖLJNINGR
aUppföljningskorrelations-IDR(se kodförteckning 1 i bilaga II)an28
bDatum för utfärdandeRdatum
cAvsändarmedlemsstatskodREn medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
dAvsändarens kontorsreferensnummerO(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
eAvsändande tjänstemanOan..35
fMottagarmedlemsstatskodREn medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
gMottagarens kontorsreferensnummerO(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
hMottagande tjänstemanOan..35
iNationellt ärendereferensnummer-IDOan..99
3ACO_BEGÄRANC— ”R” om <Typ av begäran> är ”1”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
aInformation om begäran om administrativt samarbeteRan..999
bInformation om begäran om administrativt samarbete_LNGRAnge språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
cFlaggaOTillåtna värden är följande:
0 Nej eller Falskt
1 Ja eller Sant
n1
3.1Kod för ORSAK TILL BEGÄRANR99x
aKod för orsak till begäran om administrativt samarbeteR(se kodförteckning 8 i bilaga II)n..2
bACO_kompletterande upplysningarC— ”R” om <Kod för orsak till begäran om administrativt samarbete> är ”Annan”
— Annars ”O”
an..999
cACO_kompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
3.1.1RISKBEDÖMNINGSREFERENSO99x
aAnnan riskprofilOan..999
bAnnan riskprofil_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
3.2ARC-förteckningO99x
aARCR(se kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an21
bLöpnummerODataelementets värde ska vara större än noll.n..2
3.3EKONOMISK AKTÖR personO99x
aEkonomisk aktörs punktskattenummerCFör 3.3 a, b och c: Minst ett av följande attribut ska finnas:
— <Ekonomisk aktörs punktskattenummer>
— <VAT-nummer>
— <Ekonomisk aktörs namn>
En befintlig identifierare (punktskattenummer)<Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE> eller <referens till tillfälligt godkännande> i datauppsättningen <TILLFÄLLIGT GODKÄNNANDE>
(se kodförteckning 1 och kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EU) nr 612/2013)
an13
bVAT-nummerCan..14
cEkonomisk aktörs namnCan..182
dMedlemsstatskodC— ”R” om<Ekonomisk aktörs namn> uppges och <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> inte uppges och<VAT-nummer> inte uppges
— Gäller inte annars
(se punktskattenummer i fält 3.3a, VAT-nummer i fält 3.3b, ekonomisk aktörs namn i fält 3.3c)
En medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
eGataOan..65
fGatunummerOan..11
gPostnummerOan..10
hOrtOan..50
iNAD_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
jTelefonnummerOan..35
kFaxnummerOan..35
lE-postadressOan..70
3.4STYRKANDE DOKUMENTO9x
aKort beskrivning av styrkande dokumentC— ”R” om <Typ av styrkande dokument> är ”Annan”
— Gäller inte annars
(se referens för styrkande dokument i fält 3.4c och dokumentbild i fält 3.4e)
an..999
bKort beskrivning av styrkande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
cReferens för styrkande dokumentCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Typ av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se kort beskrivning av styrkande dokument i fält 3.4a och dokumentbild i fält 3.4e)
an..999
dReferens för styrkande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
eDokumentbildCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Typ av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se kort beskrivning av styrkande dokument i fält 3.4a och referens för styrkande dokument i fält 3.4c)
fTyp av styrkande dokumentCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Typ av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
Se referens för styrkande dokument i fält 3.4c och dokumentbild i fält 3.4e
(se kodförteckning 15 i bilaga II)n..4
3.5Begärda ÅTGÄRDERO99x
aKod för administrativ samarbetsåtgärdR(se kodförteckning 9 i bilaga II)n..2
bACO kompletterande åtgärdC— ”R” om <Kod för administrativ samarbetsåtgärd> är ”Annan”
— Annars ”O”
(se kod för administrativ samarbetsåtgärd i fält 3.5a)
an..999
cACO kompletterande åtgärd_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
4BEGÄRAN OM HISTORIKC— ”R” om <Typ av begäran> är ”2”
— Gäller inte annars
(se Typ av begäran i fält 1a)
aARCR(se kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an21
bOmfattningstyp för begäran om historikRTillåtna värden är följande:
1 Tillämpliga uppgifter på ett visst datum enligt <Omfattning datum>
2 Uppgiftshistorik från och med ett visst datum enligt <Omfattning datum>
3 Komplett uppgiftshistorik
(se Omfattning datum i fält 4c)
n1
cOmfattning datumC— Gäller inte om <Omfattningstyp för begäran om historik> är ”3”
— Annars ”R”
(se Omfattningstyp för begäran om historik i fält 4b)
datum
dOrsak för begäran om historikRan..999
eOrsak för begäran om historik_LNGRAnge språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
5KONTAKTO
aReferensnummer kontorR(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
bInlämnande punktskattetjänstemanOan..35
cTelefonnummerOan..35
dFaxnummerOan..35
eE-postadressOan..70
Tabell 10 (enligt artikel 6.3, artikel 9.1, artikel 10 och artikel 16) Resultat av administrativt samarbete
ABCDEFG
1UPPFÖLJNINGR
aUppföljningskorrelations-IDR(se kodförteckning 1 i bilaga II)an28
bDatum för utfärdandeRdatum
cAvsändarmedlemsstatskodREn medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
dAvsändarens kontorsreferensnummerO(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
eAvsändande tjänstemanOan..35
fMottagarmedlemsstatskodREn medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
gMottagarens kontorsreferensnummerO(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
hMottagande tjänstemanOan..35
iNationellt ärendereferensnummer-IDC— ”O” om <Uppföljningskorrelations-ID> inte överensstämmer med <Uppföljningskorrelations-ID> i ett meddelande om begäran
— ”R” om <Uppföljningskorrelations-ID> överensstämmer med <Uppföljningskorrelations-ID> i ett meddelande om begäran OCH
<Nationellt ärendereferensnummer-ID> finns i meddelandet om begäran
— Gäller inte annars
OM <Uppföljningskorrelations-ID> överensstämmer med <Uppföljningskorrelations-ID> i ett meddelande om begäran OCH <Nationellt ärendereferensnummer-ID> finns i meddelandet om begäran

måste <Nationellt ärendereferensnummer-ID> vara lika med värdet för <Nationellt ärendereferensnummer-ID> i meddelandet om begäran.
an..99
2KONTAKTO
aReferensnummer kontorR(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
bInlämnande punktskattetjänstemanOan..35
cTelefonnummerOan..35
dFaxnummerOan..35
eE-postadressOan..70
3ACO_ÅTGÄRD resultatO99x
aARCO(se kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an21
bLöpnummerC— ”O” om<ARC> används
— Gäller inte annars
(se ARC i fält 3a)
Dataelementets värde ska vara större än noll.n..2
cKod för administrativ samarbetsåtgärdR(se kodförteckning 9 i bilaga II)n..2
dACO kompletterande åtgärdC— ”R” om <Kod för administrativ samarbetsåtgärd> är ”Annan”
— Annars ”O”
(se kod för administrativt samarbetsåtgärd i fält 3c)
an..999
eACO kompletterande åtgärd_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
fOrsakskod om ACO-åtgärd inte är möjligO(se kodförteckning 11 i bilaga II)n..2
gKompletterande orsak om ACO-åtgärd inte är möjligC— ”R” om <Orsakskod om ACO-åtgärd inte är möjlig> är ”Annan”
— Annars ”O”
(Se orsakskod om ACO-åtgärd inte är möjlig i fält 3f)
an..999
hKompletterande orsak om ACO-åtgärd inte är möjlig_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
iResultat vid bestämmelseortOTillåtna värden är följande:
0 Annat resultat
1 (reserverad)
2 Sändningen korrekt
3 Sändningen har inte nått bestämmelseort
4 Sändningen har anlänt med fördröjning
5 Underskott konstateras
6 Punktskattepliktiga varor ej korrekta
7 Sändning ej upptagen i lagerbokföringen
8 Ekonomisk aktör kan inte kontaktas
9 Ekonomisk aktör saknas
10 Överskott konstateras
11 Fel kod för punktskattepliktig vara
12 Fel bestämmelseortstypkod
13 Avvikelser bekräftade
14 Manuell stängning rekommenderas
15 Avbrott rekommenderas
16 Oegentligheter har konstaterats
n..2
jTyp av annat resultatC— ”R” om<Resultat vid bestämmelseort> är ”Annat resultat”
— Gäller inte annars
(se Resultat vid bestämmelseort i fält 3i)
an..999
kTyp av annat resultat_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
lKompletterande förklaringarOan..999
mKompletterande förklaringar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
nHänvisning till kontrollrapportO(se kodförteckning 2 i bilaga II)
Ett meddelande om kontrollrapport finns i systemet (inbegripet det fall att det ingår i ett mottaget meddelande om flyttningshistorik/historikresultat) med samma <Hänvisning till kontrollrapport> som det inlämnade meddelandet. Om dessutom <ARC> lämnas i det inlämnande meddelandet sammanfaller det med <ARC> för det meddelande om kontrollrapport som det hänvisas till.
(se ARC i fält 3a)
an16
4BEGÄRAN OM ÅTERKOPPLINGO
aÅterkoppling begärd eller lämnadRTillåtna värden är följande:
0 Ingen återkoppling begärd
1 Återkoppling begärd
2 Återkoppling lämnad
n1
bUppföljningsåtgärderCMinst ett av dessa två fält om fält 4a ifylls:
— < Uppföljningsåtgärder>
— <Informationens relevans>
an..999
cUppföljningsåtgärder_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
dDen lämnade informationens relevansCMinst ett av dessa två fält om fält 4a ifylls:
— < Uppföljningsåtgärder>
— <Informationens relevans>
an..999
eInformationens relevans_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
5STYRKANDE DOKUMENTO9x
aKort beskrivning av styrkande dokumentC— ”R” om <Typ av styrkande dokument> är ”Annan”
— Gäller inte annars
(se Typ av styrkande dokument i fält 5f)
an..999
bKort beskrivning av styrkande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
cReferens för styrkande dokumentCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Kort beskrivning av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se Kort beskrivning av styrkande dokument i fält 5a och Dokumentbild i fält 5e)
an..999
dReferens för styrkande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
eDokumentbildCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Kort beskrivning av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se kort beskrivning av styrkande dokument i fält 5 a och referens för styrkande dokument i fält 5c)
fTyp av styrkande dokumentCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Kort beskrivning av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se Kort beskrivning av styrkande dokument i fält 5a, Referens för styrkande dokument i fält 5c och Dokumentbild i fält 5e)
(se kodförteckning 15 i bilaga II)n..4
Tabell 11 (enligt artikel 9.2 och artikel 11) Kontrollrapport
ABCDEFG
1ATTRIBUTR
aMeddelandetypRTillåtna värden är följande:
1 Godkänt dokument
n1
bDatum och tidpunkt för godkännande av kontrollrapportC— ”R” efter godkännande
— Gäller inte annars
datumTid
2RUBRIK TILL KONTROLLRAPPORTR
aHänvisning till kontrollrapportR(se kodförteckning 2 i bilaga II)an16
2.1KONTROLLKONTORR
aKontrollkontorets referensnummerO(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
bMedlemsstatskodCFör 2.1 b, c, d, e, f och g:
— ”R” utom för <Gatunummer>, som är ”O”, om <Kontrollkontorets referensnummer> inte uppges
— Gäller inte annars
(se Kontrollkontorets referensnummer i fält 2.1a)
En medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
cKontrollkontorets namnCan..35
dGataCan..65
eGatunummerCan..11
fPostnummerCan..10
gOrtCan..50
hTelefonnummerCFör 2.1 h, i och j:
Om<Kontrollkontorets referensnummer> inte uppges ska minst ett av följande tre attribut anges:
— <Telefonnummer>
— <Faxnummer>
— <E-postadress>
— I annat fall är inget av de tre attributen tillämpligt
(se Kontrollkontorets referensnummer i fält 2.1a)
an..35
iFaxnummerCan..35
jE-postadressCan..70
kNAD_LNGC”R” om motsvarande fritextfält används.Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
3e-AD FÖR FLYTTNING AV PUNKTSKATTEPLIKTIGA VARORCMinst en av datagrupperna <e-AD FÖR FLYTTNING AV PUNKTSKATTEPLIKTIGA VAROR> eller <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT> ska finnas
aARCR(se kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an21
bLöpnummerRDataelementets värde ska vara större än noll.n..2
4ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENTCMinst en av datagrupperna <e-AD FÖR FLYTTNING AV PUNKTSKATTEPLIKTIGA VAROR> eller <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT> ska finnas
aTyp av annat åtföljande dokumentRTillåtna värden är följande:
0 Annan
2 SAAD
n1
bKort beskrivning av annat åtföljande dokumentC”R” om <Typ av åtföljande dokument> är ”Annan”
Gäller inte annars
an…350
cKort beskrivning av annat åtföljande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.n2
dNummer för annat åtföljande dokumentRan…350
eDatum för annat åtföljande dokumentRdatum
fBild av annat åtföljande dokumentO
gAvsändningsmedlemsstatREn medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
hBestämmelsemedlemsstatREn medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
4.1EKONOMISK AKTÖR Person som deltar i flyttningenO9x
aEkonomisk aktörs punktskattenummerCMinst ett av följande attribut ska finnas:
— <Ekonomisk aktörs punktskattenummer>
— <Identifiering av ekonomisk aktör>
— <Ekonomisk aktörs namn>
En befintlig identifierare (punktskattenummer)<Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE> eller <referens till tillfälligt godkännande> i datauppsättningen <TILLFÄLLIGT GODKÄNNANDE>
(se kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EU) nr 612/2013)
an13
bIdentifiering av ekonomisk aktörCMinst ett av följande attribut ska finnas:
— <Ekonomisk aktörs punktskattenummer>
— <Identifiering av ekonomisk aktör>
— <Ekonomisk aktörs namn>
Ett VAT-nummer eller annat nationellt nummer,an16
cEkonomisk aktörs namnCMinst ett av följande attribut ska finnas:
— <Ekonomisk aktörs punktskattenummer>
— <Identifiering av ekonomisk aktör>
— <Ekonomisk aktörs namn>
an..182
dTyp av ekonomisk aktör personOTillåtna värden är följande:
1 Avsändare
2 Mottagare
3 Skatterepresentant
4 Säljare
5 Ansvarig person
6 Kund privatperson
n..2
eMedlemsstatskodC”R” om<Ekonomisk aktörs namn> uppges OCH <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> och <Identifiering av ekonomisk aktör> inte uppges
Gäller inte annars
(se kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)a2
fGataOan..65
gGatunummerOan..11
hPostnummerOan..10
iOrtOan..50
jNAD_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
kTelefonnummerOan..35
mE-postadressOan..70
4.2VARUPOSTO999x
aVarubeskrivningOan..55
bKN-nummerC— ”R” om <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT.Bild av annat åtföljande dokument> inte finns minst en gång i datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT>
— Gäller inte annars
(se fält 4 och 4f)
Dataelementets värde ska vara större än noll.n8
cVarornas handelsbeteckningOan..999
dTilläggsnummerOan..35
eKvantitetC— ”R” om <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT.Bild av annat åtföljande dokument> inte finns minst en gång i datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT>
— Gäller inte annars
(se fält 4 och 4f)
Dataelementets värde ska vara större än noll.n..15,3
fKod för måttenhetC— ”R” om <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT.Bild av annat åtföljande dokument> inte finns minst en gång i datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT>
— Gäller inte annars
(se fält 4 och 4f)
(se kodförteckning 12 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)n..2
gBruttoviktOBruttovikten måste vara lika med eller högre än nettovikten.
Dataelementets värde ska vara större än noll.
n..15,2
hNettoviktOBruttovikten måste vara lika med eller högre än nettovikten.
Dataelementets värde ska vara större än noll.
n..15,2
4.3TRANSPORTMEDELC— ”R” om <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT.Bild av annat åtföljande dokument> inte finns minst en gång i datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT>
— Gäller inte annars
(se fält 4 och 4f)
aEkonomisk aktörs namnRan..182
bGataRan..65
cGatunummerOan..11
dTransportörens landRAnge en landskod som är upptagen i kodförteckning 4 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009, men inte upptagen i kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009, förutom landskod ”GR”.a2
ePostnummerRan..10
fOrtRan..50
gKod för transportsättRAnge transportsätt med hjälp av koderna i kodförteckning 7 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009.n..2
hACO_kompletterande upplysningarC— ”R” om <TRANSPORTMEDEL. Kod för transportsätt> är ”Annan”
— Gäller inte annars
(se fält 4.3 g)
an..999
iACO_kompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
jRegistreringRan..35
kRegistreringslandRAnge en landskod som är upptagen i kodförteckning 4 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009, men inte upptagen i kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009, förutom landskod ”GR”.a2
5KONTROLLRAPPORTR
aDatum för kontrollRdatum
bKontrollställeRan..350
cKontrollställe_LNGRAnge språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
dTyp av kontrollRTillåtna värden är följande:
1 Fysisk kontroll
2 Dokumentkontroll
n1
eOrsak till kontrollRTillåtna värden är följande:
0 Annan orsak
1 Slumpmässig kontroll
2 Händelse anmäld
3 Begäran om assistans mottagen
4 Begäran från ett annat kontor
5 Varning mottagen
n1
fKompletterande ursprungshänvisningOan..350
gKompletterande ursprungshänvisning_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
hKontrolltjänstemans identitetRan..350
iKontrolltjänstemans identitet_LNGRAnge språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
jÖvergripande slutsats av kontrollenRTillåtna värden är följande:
1 Tillfredsställande
2 Smärre avvikelser påträffade
3 Avbrott rekommenderas
4 Avsikt att göra en begäran enligt artikel 10 i rådets direktiv 2008/118/EG
5 Tillåten förlust konstaterad i enlighet med artikel 7.4 i rådets direktiv 2008/118/EG
n1
kKontroll vid ankomst krävsRTillåtna värden är följande:
0 Nej eller Falskt
1 Ja eller Sant
n1
lFlaggaRTillåtna värden är följande:
0 Nej eller Falskt
1 Ja eller Sant
n1
mKommentarerOan..350
nKommentarer_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
5.1UTFÖRDA KONTROLLÅTGÄRDERR99x
aUtförda kontrollåtgärderRTillåtna värden är följande:
0 Andra kontrollåtgärder
1 Kontrollerade räknade förpackningar
2 Lastat av
3 Öppnade förpackningar
4 Kommenterad papperskopia av dokument (t.ex. SAAD)
5 Räkning
6 Stickprovstagning
7 Administrativ kontroll
8 Varor vägda/mätta
9 Slumpmässig kontroll
10 Kontroll av dokumentation
11 Jämföra uppvisade dokument med e-AD
n..2
bAndra kontrollåtgärderC— ”R” om<Utförda kontrollåtgärder> är ”0”
— Gäller inte annars
(se Utförda kontrollåtgärder i fält 5.1 a)
an..350
cAndra kontrollåtgärder_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
5.2STYRKANDE BELÄGGC— ”R” om<Orsak till kontroll> är ”2”
— Annars ”O”
(se Orsak till kontroll i fält 5e)
9x
aUtfärdande myndighetOan..35
bUtfärdande myndighet_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
cKod för typ av beläggR(se kodförteckning 6 i bilaga II)n..2
dKompletterande typ av beläggC— ”R” om <Kod för typ av belägg> är ”Annan”
— Gäller inte annars
(se Kod för typ av belägg i fält 5.2c)
an..350
eKompletterande typ av belägg_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
fHänvisning till beläggOan..350
gHänvisning till belägg_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
hBild av beläggO
5.3ORSAK TILL OTILLFREDSSTÄLLANDE RESULTATO9x
aKod för orsak till otillfredsställande resultatR(se kodförteckning 12 i bilaga II)n..2
bKompletterande upplysningarC— ”R” om <Kod för orsak till otillfredsställande resultat> är ”Annan”
— Gäller inte annars
(Se kod för orsak till otillfredsställande resultat i fält 5.3 a)
an..350
cKompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
5.4UPPLYSNINGAR OM TRANSPORTENO99x
aKod för transportenhetR(se kodförteckning 7 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)n..2
bIdentitet transportenhetC— ”R” om<Kod för transportenhet> inte är ”Fasta transportinstallationer”
— Gäller inte annars
(se Kod för transportenhet i fält 5.4 a)
an..35
cIdentitet förseglingOan..35
dUpplysningar om förseglingarOan..350
eUpplysningar om förseglingar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
fKompletterande upplysningarOan..350
gKompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
5.5TEXT TILL KONTROLLRAPPORTO99x
aVarupostnummerC— ”R” om datagruppen <e-AD FÖR FLYTTNING AV PUNKTSKATTEPLIKTIGA VAROR> finns
— Gäller inte annars
Detta värde avser <Varupostnummer> i e-AD-huvuddelen för det därtill hörande e-AD och måste vara unik inom meddelandet.
Dataelementets värde ska vara större än noll.
n..3
bVarubeskrivningC— ”O” om datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT> finns
— Gäller inte annars
an..55
cKN-nummerC— ”R” om datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT> finns
— Gäller inte annars
Dataelementets värde ska vara större än noll.n8
dTilläggsnummerC— ”O” om datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT> finns
— Gäller inte annars
an..35
eIndikator för underskott eller överskottOTillåtna värden är följande:
S Underskott
E Överskott
a1
fKonstaterat underskott eller överskottC— ”R” om <Indikator för underskott eller överskott> används
— Gäller inte annars
(se Indikator för underskott eller överskott i fält 5.5e)
Dataelementets värde ska vara större än noll.n..15,3
gKommentarerOan..350
hKommentarer_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
5.5.1ORSAK TILL OTILLFREDSSTÄLLANDE RESULTATO9x
aKod för orsak till otillfredsställande resultatR(se kodförteckning 12 i bilaga II)n..2
bKompletterande upplysningarC— ”R” om <Kod för orsak till otillfredsställande resultat> är ”Annan”
— Annars ”O”
(Se Indikator för kod för orsak till otillfredsställande resultat i fält 5.5.1a)
an..350
cKompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
Tabell 12 (enligt artikel 14) Händelserapport
ABCDEFG
1ATTRIBUTR
aMeddelandetypRTillåtna värden är följande:
1 Inledande meddelande
3 Godkänt dokument
n1
bDatum och tidpunkt för godkännande av händelserapportC— ”R” efter godkännande
— Gäller inte annars
datumTid
2RUBRIK TILL HÄNDELSERAPPORTR
aHändelserapportens nummerC— ”R” om <Meddelandetyp> är ”3”
— Gäller inte annars
(se Meddelandetyp i fält 1a)
(se kodförteckning 2 i bilaga II)an16
bHänvisning till medlemsstat som lämnar in händelserapportC— ”R” om <Meddelandetyp> är ”1” eller ”3” och den medlemsstat som lämnar rapporten är en annan än den medlemsstat där händelsen inträffat
— ”O” om <Meddelandetyp> är ”1” eller ”3” och den medlemsstat som lämnar rapporten är densamma som den medlemsstat där händelsen inträffat
— Gäller inte annars
(se Meddelandetyp i fält 1a)
Formatet för <Hänvisning till medlemsstat som lämnar in händelserapport> är:
— 2 bokstäver: Identifierare för den medlemsstat som lämnar händelserapporten
— följd av en nationellt tilldelad unik kod
an..35
cARCR(se kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an21
dLöpnummerRDataelementets värde ska vara större än noll.n..2
3ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENTCMinst en av datagrupperna <e-AD FÖR FLYTTNING AV PUNKTSKATTEPLIKTIGA VAROR> eller <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT> ska finnas
aTyp av annat åtföljande dokumentRTillåtna värden är följande:
0 Annat
2 SAAD
n1
bKort beskrivning av annat åtföljande dokumentC— ”R” om <Typ av åtföljande dokument> är ”Annan”
— Gäller inte annars
an..350
cKort beskrivning av annat åtföljande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
a2
dNummer för annat åtföljande dokumentRan..350
eDatum för annat åtföljande dokumentRdatum
fBild av annat åtföljande dokumentO
gAvsändningsmedlemsstatREn medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
hBestämmelsemedlemsstatREn medlemsstat som identifieras genom en medlemsstatskod enligt kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009a2
3.1EKONOMISK AKTÖR Person som deltar i flyttningenO9x
aEkonomisk aktörs punktskattenummerC— Minst ett av följande attribut ska finnas:
— <Ekonomisk aktörs punktskattenummer>
— <Identifiering av ekonomisk aktör>
— <Ekonomisk aktörs namn>
En befintlig identifierare (punktskattenummer)<Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE> eller <referens till tillfälligt godkännande> i datauppsättningen <TILLFÄLLIGT GODKÄNNANDE>
(se kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EU) nr 612/2013)
an13
bIdentifiering av ekonomisk aktörC— Minst ett av följande attribut ska finnas:
— <Ekonomisk aktörs punktskattenummer>
— <Identifiering av ekonomisk aktör>
— <Ekonomisk aktörs namn>
Ett VAT-nummer eller annat nationellt nummer,an16
cEkonomisk aktörs namnC— Minst ett av följande attribut ska finnas:
— <Ekonomisk aktörs punktskattenummer>
— <Identifiering av ekonomisk aktör>
— <Ekonomisk aktörs namn>
an..182
dTyp av ekonomisk aktör personOTillåtna värden är följande:
1 Avsändare
2 Mottagare
3 Skatterepresentant
4 Säljare
5 Ansvarig person
6 Kund privatperson
n..2
eMedlemsstatskodC— ”R” om<Ekonomisk aktörs namn> uppges OCH <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> och <Identifiering av ekonomisk aktör> inte uppges
— Gäller inte annars
(se kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)a2
fGataOan..65
gGatunummerOan..11
hPostnummerOan..10
jNAD_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
kTelefonnummerOan..35
lFaxnummerOan..35
mE-postadressOan..70
3.2VARUPOSTO999x
aVarubeskrivningOan..55
bKN-nummerC— ”R” om <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT. Bild av annat åtföljande dokument> inte finns i datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT>
— Gäller inte annars (se fält 3 och 3f)
Dataelementets värde ska vara större än noll.n8
cVarornas handelsbeteckningOan..999
dTilläggsnummerOan..35
eKvantitetC— ”R” om <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT.Bild av annat åtföljande dokument> inte finns minst en gång i datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT>
— Gäller inte annars
(se fält 3 och 3f)
Dataelementets värde ska vara större än noll.n..15,3
fKod för måttenhetC— ”R” om <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT.Bild av annat åtföljande dokument> inte finns minst en gång i datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT>
— Gäller inte annars
(se fält 3 och 3f)
(se kodförteckning 12 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)n..2
gBruttoviktOBruttovikten måste vara lika med eller högre än nettovikten.
Dataelementets värde ska vara större än noll.
n..15,2
hNettoviktOBruttovikten måste vara lika med eller högre än nettovikten.
Dataelementets värde ska vara större än noll.
n..15,2
3.3TRANSPORTMEDELC— ”R” om <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT.Bild av annat åtföljande dokument> inte finns minst en gång i datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT>
— Gäller inte annars
(se fält 3 och 3f)
aEkonomisk aktörs namnRan..182
bGataRan..65
cGatunummerOan..11
dTransportörens landRAnge en landskod som är upptagen i kodförteckning 4 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009, men inte upptagen i kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009, förutom landskod ”GR”.a2
ePostnummerRan..10
fOrtRan..50
gKod för transportsättRAnge transportsätt med hjälp av koderna i kodförteckning 7 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009.n..2
hACO_kompletterande upplysningarC— ”R” om<TRANSPORTMEDEL.Kod för transportsätt> är ”Annan”
— Gäller inte annars
(se fält 3.3 g)
an..999
iACO_kompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
jRegistreringRan..35
kRegistreringslandRAnge en landskod som är upptagen i kodförteckning 4 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009, men inte upptagen i kodförteckning 3 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009, förutom landskod ”GR”.a2
4HÄNDELSERAPPORTR
aTidpunkt för händelseRdatum
bPlats för händelseRan..350
cPlats för händelse_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
dIdentifiering av punktskattetjänstemanOan..35
eUppgiftslämnareRan..35
fKod för uppgiftslämnareR(se kodförteckning 10 i bilaga II)n..2
gKompletterande uppgift för uppgiftslämnareC— ”R” om <Kod för uppgiftslämnare> är ”Annan”
— Annars ”O”
(se Kod för uppgiftslämnare i fält 4f)
an..350
hKompletterande uppgift för uppgiftslämnare_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
iÄndrat transportarrangemangOTillåtna värden är följande:
1 Avsändare
2 Mottagare
3 Varornas ägare
4 Annat
n1
jKommentarerOan..350
kKommentarer_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
5BELÄGG FÖR HÄNDELSEO9x
aUtfärdande myndighetOan..35
bUtfärdande myndighet_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
cKod för typ av beläggR(se kodförteckning 6 i bilaga II)n..2
dKompletterande typ av beläggC— ”R” om <Kod för typ av belägg> är ”Annan”
— Gäller inte annars
(se Kod för typ av belägg i fält 5c)
an..350
eKompletterande typ av belägg_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.2
fHänvisning till beläggRan..350
gHänvisning till belägg_LNGRAnge språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
hBild av beläggO
6EKONOMISK AKTÖR Ny transportanordnareC— Gäller inte om <Ändrat transportarrangemang> är ”1”, ”2” eller oanvänt
— Annars ”R”
(se Ändrat transportarrangemang i fält 4i)
aVAT-nummerOan..14
bEkonomisk aktörs namnRan..182
cGataRan..65
dGatunummerOan..11
ePostnummerRan..10
fOrtRan..50
gNAD_LNGRAnge språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
7EKONOMISK AKTÖR Ny transportörO
aVAT-nummerOan..14
bEkonomisk aktörs namnRan..182
cGataRan..65
dGatunummerOan..11
ePostnummerRan..10
fOrtRan..50
gNAD_LNGRAnge språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
8UPPLYSNINGAR OM TRANSPORTENO99x
aKod för transportenhetR(se kodförteckning 7 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)n..2
bIdentitet transportenhetC— Gäller inte om <Kod för transportenhet> är ”Fasta transportinstallationer”
— Annars ”R”
(se Kod för transportenhet i fält 8 a)
an..35
cIdentitet förseglingOan..35
dUpplysningar om förseglingarOan..350
eUpplysningar om förseglingar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
fKompletterande upplysningarOan..350
gKompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
9TEXT TILL HÄNDELSERAPPORTC— ”O” om <EKONOMISK AKTÖR Ny transportanordnare> används, eller<EKONOMISK AKTÖR Ny transportör> används, eller<UPPLYSNINGAR OM TRANSPORTEN> används
— Annars ”R”
(se EKONOMISK AKTÖR Ny transportanordnare under 6, EKONOMISK AKTÖR Ny transportör under 7 och UPPLYSNINGAR OM TRANSPORTEN under 8)
99x
aKod för händelsetypR(se kodförteckning 14 i bilaga II)n..2
bTillhörande upplysningarC— ”R” om <Kod för händelsetyp> är ”0”
— Annars ”O”
(Se Kod för händelsetyp i fält 9 a)
an..350
cTillhörande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
dVarupostnummerC— ”R” om datagruppen <e-AD FÖR FLYTTNING AV PUNKTSKATTEPLIKTIGA VAROR> finns
— Gäller inte annars
Detta värde avser <Varupostnummer> i e-AD-huvuddelen för det därtill hörande e-AD och måste vara unik inom meddelandet.
Dataelementets värde ska vara större än noll.
n..3
eVarubeskrivningC— ”O” om datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT> finns
— Gäller inte annars
an..55
fKN-nummerC— ”R” om datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT> finns
— Gäller inte annars
Dataelementets värde ska vara större än noll.n8
gTilläggsnummerC— ”O” om datagruppen <ANNAT ÅTFÖLJANDE DOKUMENT> finns
— Gäller inte annars
an..35
hIndikator för underskott eller överskottCFör 9h och 9i:
— ”R” om <Varupostnummer> eller <Varubeskrivning> eller <KN-nummer> eller <Tilläggsnummer> anges
— Gäller inte annars
(se Varupostnummer i fält 9d, Varubeskrivning i fält 9e, KN-nummer i fält 9f och Tilläggsnummer i fält 9 g)
Tillåtna värden är följande:
S Underskott
E Överskott
a1
iKonstaterat underskott eller överskottCDataelementets värde ska vara större än noll.n..15,3
Tabell 14 (enligt artikel 13) Varning eller avvisning av e-AD
ABCDEFG
1ATTRIBUTR
aDatum och tidpunkt för godkännande av varning eller avvisningC— ”R” om motsvarande fält godkänns.
— Gäller inte annars
datumTid
2e-AD FÖR FLYTTNING AV PUNKTSKATTEPLIKTIGA VARORR
aARCRAnge ARC för e-AD.
(se kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)
an21
bLöpnummerRDataelementets värde ska vara större än noll.n..2
3EKONOMISK AKTÖR MottagareC”R” utom för meddelandetyp ”2 – Inlämning för export enligt det lokala klareringsförfarandet” eller för bestämmelseortstypkod 8.
aIdentifiering av ekonomisk aktörC— ”R” om<Bestämmelseortstypkod> är: ”Bestämmelseort – skatteupplag” ”Bestämmelseort – registrerad mottagare” ”Bestämmelseort – tillfällig registrerad mottagare” ”Bestämmelseort – direkt leverans”
— ”O” om <Bestämmelseortstypkod> är ”Bestämmelseort – export”
— Gäller inte annars
Möjliga värden för <Identifiering av ekonomisk aktör> anges i följande tabell:an..16
BestämmelseortstypkodEKONOMISK AKTÖR MOTTAGARE Identifiering av ekonomisk aktörEKONOMISK AKTÖR Leveransort.Identifiering av ekonomisk aktör Identification
1 - Bestämmelseort – skatteupplagPunktskattenummer 1Skatteupplags referensnummer (punktskattenummer) 2
2 - Bestämmelseort – registrerad mottagarePunktskattenummer 3Eventuell identifieringskod 4
3 - Bestämmelseort – tillfällig registrerad mottagareTillfälligt godkännandes referensnummer 5Eventuell identifieringskod 6
4 - Bestämmelseort – Direkt leveransPunktskattenummer 7(Ej tillämpligt)
5 - Bestämmelseort - Undantagen mottagare(Ej tillämpligt)Eventuell identifieringskod 8
6 - Bestämmelseort – ExportVAT-nummer (fakultativt)(Datagruppen <EKONOMISK AKTÖR Leveransort> existerar inte)
8 – Okänd bestämmelseort(Ej tillämpligt)(Ej tillämpligt)
1 Mottagarens kod för typ av ekonomisk aktör är ”Godkänd upplagshavare”. En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
2 En befintlig identifierare <Referens till skatteupplag> i datauppsättningen <SKATTEUPPLAG>
3 Mottagarens kod för typ av ekonomisk aktör är ”Registrerad mottagare”. En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
4 För leveransstället avses med ”eventuell identifieringskod”: ett VAT-nummer eller annat identifieringsnummer, och det är fakultativt.
5 En befintlig <Tillfälligt godkännandes referensnummer> i datauppsättningen <TILLFÄLLIGT GODKÄNNANDE>
6 För leveransstället avses med ”eventuell identifieringskod”: ett VAT-nummer eller annat identifieringsnummer, och det är fakultativt.
7 Mottagarens kod för typ av ekonomisk aktör är ”Godkänd upplagshavare” eller ”Registrerad mottagare”. En befintlig identifierare <Ekonomisk aktörs punktskattenummer> i datauppsättningen <EKONOMISK AKTÖRS GODKÄNNANDE>
8 För leveransstället avses med ”eventuell identifieringskod”: ett VAT-nummer eller annat identifieringsnummer, och det är fakultativt.
(se kodförteckning 1 och kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EU) nr 612/2013, i förekommande fall)
bEORI-nummerC— ”O” om <Bestämmelseortstypkod> är ”Bestämmelseort – export”
— Gäller inte annars
Ange EORI-numret för den person som ansvarar för att lämna in exportdeklarationen enligt artikel 21.5 i direktiv 2008/118/EG.an..17
cEkonomisk aktörs namnRan..182
dGataRan..65
eGatunummerOan..11
fPostnummerRan..10
gOrtRan..50
hNAD_LNGRAnge språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
4BESTÄMMELSEKONTORR
aReferensnummer kontorR(se kodförteckning 5 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an8
5VARNINGR
aDatum för varningRdatum
bFlagga för avvisat e-ADRDen booleska variabeln är digital: ”0” eller ”1” (”0” = Nej eller Falskt; ”1” = Ja eller Sant).n1
6Kod FÖR ORSAKER TILL VARNINGSANGIVELSE FÖR ELLER AVVISANDE AV E-ADC— ’R’ om <Flagga för avvisat e-AD> är Sant
— Annars ’O’
9x
aKod för orsaker till varningsangivelse för eller avvisande av e-ADR(se kodförteckning 5 i bilaga II)n..2
bKompletterande upplysningarC— ”R” om <Kod för orsaker till varningsangivelse för eller avvisande av e-AD> är ”Annan”
— Annars ”O”
(se Kod för orsaker till varningsangivelse för eller avvisande av e-AD i fält 6a)
an..350
cKompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
Tabell 15 (enligt artikel 6a) Begäran om manuell stängning
ABCDEFG
1ATTRIBUTR
aARCRAnge ARC för e-AD.
(se kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)
an21
bLöpnummerRAnge löpnummer för e-AD.n..2
cKod för orsak till begäran om manuell stängningR(se kodförteckning 16 i bilaga II)n1
dKompletterande orsak till manuell stängningC— ”R” om <Kod för orsak till begäran om manuell stängning> är ”Annan”
— Annars ”O”
an..999
eKompletterande orsak till manuell stängning_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
2STYRKANDE DOKUMENTO9x
aKort beskrivning av styrkande dokumentC— ”R” om <Typ av styrkande dokument> är ”Annan”
— Gäller inte annars
an..999
bKort beskrivning av styrkande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
cReferens för styrkande dokumentCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Typ av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se dokumentbild i fält 2e och typ av styrkande dokument i fält 2f)
an..999
dReferens för styrkande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
eDokumentbildCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Typ av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se referens för styrkande dokument i fält 2c och typ av styrkande dokument i fält 2f)
fTyp av styrkande dokumentCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Typ av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se referens för styrkande dokument i fält 2c och dokumentbild i fält 2e)
(se kodförteckning 15 i bilaga II)n..4
3TEXT TILL MANUELL STÄNGNINGO999X
aVarupostnummerRDetta värde avser <Varupostnummer> i e-AD-huvuddelen för det därtill hörande e-AD och måste vara unik inom meddelandet.
Värdet av detta dataelement måste vara större än noll.
n..3
bIndikator för underskott eller överskottOTillåtna värden är följande:
S Underskott
E Överskott
a1
cKonstaterat underskott eller överskottC— ”R” om <Indikator för underskott eller överskott> används
— Gäller inte annars
(se Indikator för underskott eller överskott i fält 3b)
Dataelementets värde ska vara större än noll.n..15,3
dKod för punktskattepliktig varaO(se kodförteckning 11 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an4
eAvvisad kvantitetOVärdet av detta dataelement måste vara större än noll.n..15,3
fKompletterande upplysningarOan..350
gKompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
Tabell 16 (enligt artikel 14a) Svar om manuell stängning
ABCDEFG
1ATTRIBUTR
aARCRAnge ARC för e-AD.
(se kodförteckning 2 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)
an21
bLöpnummerRAnge löpnummer för e-AD.n..2
cPunktskattepliktiga varors ankomstdatumODen dag flyttningen avslutas i enlighet med artikel 20.2 i direktiv 2008/118/EG.datum
dÖvergripande slutsats vid mottagandeOTillåtna värden är följande:
1 Varorna godtagna, överensstämmer med order
2 Varorna godtagna, överensstämmer ej med order
3 Varorna vägrats
4 Varorna delvis vägrats
21 Utförsel godtagits, överensstämmer med order
22 Utförsel godtagits, överensstämmer ej med order
23 Utförsel vägrats.
n..2
eKompletterande upplysningarOan..350
fKompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
gKod för orsak till begäran om manuell stängningR(se kodförteckning 16 i bilaga II)n1
hKompletterande orsak till manuell stängningC— ”R” om <Kod för orsak till begäran om manuell stängning> är ”Annan”
— Annars ”O”
an..999
iKompletterande orsak till manuell stängning_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
jBegäran om manuell stängning godkändRDen booleska variabeln är digital: ”0” eller ”1” (”0” = Nej eller Falskt; ”1” = Ja eller Sant).n1
kKod för orsak till avvisande om manuell stängningC— ”R” om <Begäran om manuell stängning godkänd> är ”0”
— Gäller inte annars
(se kodförteckning 17 i bilaga II)n1
lKompletterande avvisande om manuell stängningC— ”R” om <Kod för orsak till avvisande om manuell stängning> är ”Annan”
— Annars ”O”
an..999
mKompletterande avvisande om manuell stängning_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
2STYRKANDE DOKUMENTO9x
aKort beskrivning av styrkande dokumentC— ”R” om <Typ av styrkande dokument> är ”Annan”
— Gäller inte annars
an..999
bKort beskrivning av styrkande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
cReferens för styrkande dokumentCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Typ av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se dokumentbild i fält 2e och typ av styrkande dokument i fält 2f)
an..999
dReferens för styrkande dokument_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2
eDokumentbildCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Typ av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se referens för styrkande dokument i fält 2c och typ av styrkande dokument i fält 2f)
fTyp av styrkande dokumentCMinst ett av dessa tre fält måste finnas med:
— <Typ av styrkande dokument>
— <Referens för styrkande dokument>
— <Dokumentbild>
(se referens för styrkande dokument i fält 2c och dokumentbild i fält 2e)
(se kodförteckning 15 i bilaga II)n.4
3TEXT TILL MANUELL STÄNGNINGO999X
aVarupostnummerRDetta värde avser <Varupostnummer> i e-AD-huvuddelen för det därtill hörande e-AD och måste vara unik inom meddelandet.
Värdet av detta dataelement måste vara större än noll.
n..3
bIndikator för underskott eller överskottOTillåtna värden är följande:
S Underskott
E Överskott
a1
cKonstaterat underskott eller överskottC— ”R” om <Indikator för underskott eller överskott> används
— Gäller inte annars
(se Indikator för underskott eller överskott i fält 3b)
Dataelementets värde ska vara större än noll.n..15,3
dKod för punktskattepliktig varaO(se kodförteckning 11 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009)an4
eAvvisad kvantitetOVärdet av detta dataelement måste vara större än noll.n..15,3
fKompletterande upplysningarOan..350
gKompletterande upplysningar_LNGC— ”R” om motsvarande textfält används.
— Gäller inte annars
Ange språkkod enligt kodförteckning 1 i bilaga II till förordning (EG) nr 684/2009 för att ange det språk som används i denna datagrupp.a2

BILAGA II

Bilaga II till förordning (EU) 2016/323 ska ändras enligt följande:

1) På rad 8 i kodförteckning 4 (orsaker till avslag) ska uppgifterna om ”Beskrivning” ersättas med följande: ”Den tillfrågade medlemsstaten är av rättsliga skäl förhindrad att lämna liknande information”

2) I kodförteckning 15 (typ av dokument) ska en ny rad införas efter rad 18 enligt följande:

<Taric-nummer> | Varje Taric-nummer som används i fält 44 i SAD.

3) En ny kodförteckning 16 (orsaker till begäran om manuell stängning) ska införas enligt följande:

Kodförteckning 16: Orsaker till begäran om manuell stängning

Kod | Beskrivning

0 | Annat

1 | Exporter avslutad men ingen IE518 tillgänglig

2 | Mottagaren har inte längre någon anknytning till EMCS

3 | Undantagen mottagare

4 | Utförsel bekräftad men ingen IE829 inlämnad (IE818 i fel ordning)

5 | Ingen flyttning, men annullering är inte längre möjlig.

6 | e-AD utfärdas flera gånger för en enda flyttning

7 | e-AD omfattar inte faktisk flyttning

8 | Felaktig mottagningsrapport

9 | Felaktig avvisning av ett e-AD

4) En ny kodförteckning 17 (orsaker till avvisande av manuell stängning) ska införas enligt följande:

Kodförteckning 17: Orsaker till avvisande av manuell stängning

Kod | Beskrivning

0 | Annat

1 | Den bevisning som lagts fram motiverar inte manuell stängning.

2 | Den orsak till begäran som lagts fram motiverar inte manuell stängning.