lagen.nu
(EU) 2020/1633

Ändring av bilagorna II, III, IV och V till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för azinfosmetyl, bentazon, dimetomorf, fludioxonil, flufenoxuron, oxadiazon, fosalon, pyraklostrobin, repellenter av tallolja och teflubenzuron i eller på vissa produkter

Titel
Kommissionens förordning (EU) 2020/1633 av den 27 oktober 2020 om ändring av bilagorna II, III, IV och V till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för azinfosmetyl, bentazon, dimetomorf, fludioxonil, flufenoxuron, oxadiazon, fosalon, pyraklostrobin, repellenter av tallolja och teflubenzuron i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)
CELEX
32020R1633
Datum
2020-10-27
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 14.1 a, 18.1 b och 49.2, och

(1) Gränsvärden har fastställts för bentazon, dimetomorf, fludioxonil, pyraklostrobin och teflubenzuron i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för azinfosmetyl i bilaga II och i del B i bilaga III till den förordningen. Gränsvärden har fastställts för flufenoxuron, oxadiazon och fosalon i del A i bilaga III till den förordningen. Repellenter av tallolja har tagits upp i bilaga IV till den förordningen.

(2) I samband med ett förfarande för godkännande av användningen av ett växtskyddsmedel som innehåller det verksamma ämnet bentazon på potatis, purjolök, örtteer från blad och örter, vallmofrö och sojabönor lämnades det i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 in en ansökan om ändring av de befintliga gränsvärdena.

(3) När det gäller dimetomorf har en sådan ansökan lämnats in för björnbär och hallon. När det gäller fludioxonil har en sådan ansökan lämnats in för jordgubbar, rabarber, linfrö, sesamfrö, rapsfrö, senapsfrö, gurkörtsfrö, oljedådrafrö och hampfrö. När det gäller pyraklostrobin har en sådan ansökan lämnats in för bordsdruvor, sockermajs och kaffebönor. När det gäller teflubenzuron har en sådan ansökan lämnats in för äpplen, brysselkål och huvudkål.

(4) I enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades ansökningarna av de berörda medlemsstaterna och utvärderingsrapporterna sändes till kommissionen.

(5) Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) bedömde ansökningarna och utvärderingsrapporterna, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och, i förekommande fall, för djur, och lämnade därefter ett motiverat yttrande om de föreslagna gränsvärdena. Myndigheten sände dessa yttranden till sökandena, kommissionen och medlemsstaterna och gjorde dem tillgängliga för allmänheten.

(6) När det gäller bentazon har sökanden lämnat information som tidigare inte var tillgänglig vid den utvärdering som genomfördes i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005. Denna information gäller resthaltsförsök, analysmetoder, lagringsstabilitet och en utfodringsstudie. På grundval av den nya informationen rekommenderade myndigheten att gränsvärdena när det gäller potatis och animaliska produkter skulle sänkas och att gränsvärdet när det gäller örtteer från blad och örter skulle höjas. När det gäller purjolök lämnades den information om resthaltsförsök som saknades inte in. Det gränsvärde som fastställts när det gäller purjolök bör därför utgå ur bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005.

(7) När det gäller dimetomorf har sökanden lämnat information om resthaltsförsök som tidigare inte var tillgänglig. På grundval av den nya informationen rekommenderade myndigheten att gränsvärdena när det gäller björnbär och hallon skulle sänkas till den relevanta bestämningsgränsen.

(8) När det gäller fludioxonil har sökanden lämnat information om resthaltsförsök och en utfodringsstudie som tidigare inte var tillgänglig. På grundval av den nya informationen rekommenderade myndigheten att gränsvärdena när det gäller vissa animaliska produkter skulle sänkas till den relevanta bestämningsgränsen.

(9) När det gäller pyraklostrobin har sökanden lämnat information om resthaltsförsök och analysmetoder som tidigare inte var tillgänglig. På grundval av den nya informationen konstaterade myndigheten en risk vid intag i samband med den nuvarande användningen av det verksamma ämnet på bordsdruvor. Medlemsstaterna ombads att meddela om det fanns alternativ god jordbrukspraxis som inte skulle medföra oacceptabla risker för konsumenterna. Medlemsstaterna redogjorde för alternativ god jordbrukspraxis för bordsdruvor, för vilka gränsvärdet bör fastställas till 0,3 mg/kg.

(10) När det gäller teflubenzuron har sökanden lämnat information om hydrolys, metabolism och analysmetoder som tidigare inte var tillgänglig. På grundval av den nya informationen rekommenderade myndigheten att gränsvärdena när det gäller animaliska produkter skulle sänkas till den relevanta bestämningsgränsen.

(11) När det gäller alla andra ansökningar fann myndigheten att alla uppgiftskrav var uppfyllda och att de ändringar av gränsvärdena som sökandena begärt var godtagbara ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Myndigheten tog hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken livstidsexponeringen för dessa ämnen genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla dessa ämnen eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget eller den akuta referensdosen överskrids.

(12) Godkännandet av det verksamma ämnet azinfosmetyl löpte ut den 1 januari 2007. Det verksamma ämnet flufenoxuron godkändes inte genom kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 942/2011. Godkännandet av det verksamma ämnet oxadiazon löpte ut den 31 december 2018. Det verksamma ämnet fosalon godkändes inte genom kommissionens beslut 2006/1010/EG. Godkännandet av det verksamma ämnet talloljebeck återkallades genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1125. Godkännandet av det verksamma ämnet tallråolja återkallades genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1186.

(13) Alla befintliga godkännanden för växtskyddsmedel som innehåller dessa verksamma ämnen har återkallats. De befintliga gränsvärden som fastställs för dessa ämnen i bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 bör därför strykas i enlighet med artikel 17 i den förordningen jämförd med artikel 14.1 a i samma förordning, med undantag av gränsvärdet för flufenoxuron i te, som är säkert för konsumenter och tillgodoser en begäran om importtolerans från Japan, och av gränsvärdena för azinfosmetyl och fosalon i kryddor, vilka motsvarar de Codex-gränsvärden som fastställts på grundval av övervakningsuppgifter och för vilka exponeringen via kosten är ytterst låg. Uppgifterna om ”repellenter: tallolja” i bilaga IV till förordning (EG) nr 396/2005 bör utgå och standardvärden för det ämnet bör i enlighet med artikel 18.1 b i den förordningen anges i bilaga V.

(14) Kommissionen har rådfrågat Europeiska unionens referenslaboratorier om behovet av att anpassa vissa bestämningsgränser. Laboratorierna fann att den tekniska utvecklingen gör det möjligt att fastställa lägre bestämningsgränser för vissa produkter. När det gäller de verksamma ämnen för vilka alla gränsvärden bör sänkas till den relevanta bestämningsgränsen bör standardvärden förtecknas i bilaga V i enlighet med artikel 18.1 b i förordning (EG) nr 396/2005.

(15) Unionens handelspartner har inom ramen för Världshandelsorganisationen (WTO) tillfrågats om de nya gränsvärdena, och deras synpunkter har beaktats.

(16) Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

(17) För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör det i denna förordning föreskrivas övergångsåtgärder för produkter som framställts före ändringen av gränsvärdena och för vilka det finns uppgifter som visar att en hög konsumentskyddsnivå upprätthålls.

(18) Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstater, tredjeländer och livsmedelsföretagare ges en rimlig tidsperiod för att anpassa sig till de nya krav som följer av ändringen av gränsvärdena.

(19) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Bilagorna II, III, IV och V till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel2

Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som framställts i unionen eller importerats till unionen före den 25 maj 2021, med undantag av pyraklostrobin i bordsdruvor och repellenter av tallolja i alla produkter.

Artikel3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 25 maj 2021.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.

2 Efsas vetenskapliga rapporter finns på http://www.efsa.europa.eu: ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for bentazone”, EFSA Journal, vol. 17(2019):5, artikelnr 5704. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for bentazone in soyabeans and poppy seeds”, EFSA Journal, vol. 17(2019):7, artikelnr 5798. ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for dimethomorph”, EFSA Journal, vol. 16(2018):10, artikelnr 5433. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for fludioxonil in rhubarbs”, EFSA Journal, vol. 17(2019):9, artikelnr 5815. ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for fludioxonil”, EFSA Journal, vol. 17(2019):9, artikelnr 5812. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for fludioxonil in certain oilseeds”, EFSA Journal, vol. 18(2020):1, artikelnr 5994. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level for pyraclostrobin in sweet corn”, EFSA Journal, vol. 17(2019):10, artikelnr 5841. ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for pyraclostrobin”, EFSA Journal, vol. 16(2018):11, artikelnr 5472. ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for teflubenzuron”, EFSA Journal, vol. 16(2018):10, artikelnr 5427.

3 Kommissionens förordning (EG) nr 1335/2005 av den 12 augusti 2005 om ändring av förordning (EG) nr 2076/2002 och beslut 2002/928/EG, 2004/129/EG, 2004/140/EG, 2004/247/EG och 2005/303/EG med avseende på den tidsperiod som anges i artikel 8.2 i rådets direktiv 91/414/EEG och fortsatt användning av vissa ämnen som inte förtecknas i bilaga I till det direktivet (EUT L 211, 13.8.2005, s. 6).

4 Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 942/2011 av den 22 september 2011 om att inte godkänna det verksamma ämnet flufenoxuron i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden, och om ändring av kommissionens beslut 2008/934/EG (EUT L 246, 23.9.2011, s. 13).

5 Kommissionens direktiv 2008/69/EG av den 1 juli 2008 om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG för att införa klofentezin, dikamba, difenokonazol, diflubenzuron, imazakvin, lenacil, oxadiazon, pikloram och pyriproxifen som verksamma ämnen (EUT L 172, 2.7.2008, s. 9).

6 Kommissionens beslut 2006/1010/EG av den 22 december 2006 om att inte ta upp fosalon i bilaga I till rådets direktiv 91/414/EEG och om återkallande av godkännanden av växtskyddsmedel som innehåller detta ämne (EUT L 379, 28.12.2006, s. 127).

7 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1125 av den 22 juni 2017 om återkallande av godkännandet av det verksamma ämnet repellenter (doftämnen) av animaliskt eller vegetabiliskt ursprung/talloljebeck i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 (EUT L 163, 24.6.2017, s. 10).

8 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1186 av den 3 juli 2017 om återkallande av godkännandet av det verksamma ämnet repellenter (doftämnen) av animaliskt eller vegetabiliskt ursprung/tallråolja i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 (EUT L 171, 4.7.2017, s. 131).

9 ”Reasoned opinion on the modification of the existing MRL for flufenoxuron in tea (dried leaves and stalks, fermented of Camellia sinensis)”, Efsas vetenskapliga rapport nr 267, 2009.

10 http://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/sh-proxy/en/?lnk=1&url=https%253A%252F%252Fworkspace.fao.org%252Fsites%252Fcodex%252FMeetings%252FCX-718-51%252FREPORT%252FFinal%252520Report%252FREP19_PRe.pdf ”Report of the 51st session of the Codex Committee on Pesticide Residues”, tillägg III, Macao SAR, Kina, 8–13 april 2019.

BILAGA

Bilagorna II, III, IV och V till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1) Bilaga II ska ändras på följande sätt:

a) Kolumnerna för azinfosmetyl, bentazon, dimetomorf, fludioxonil, pyraklostrobin och teflubenzuron ska ersättas med följande:

‘Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Azinfosmetyl (F) | Bentazon (summan av bentazon, dess salter, 6-hydroxibentazon (fritt och bundet) och 8-hydroxibentazon (fritt och bundet), uttryckt som bentazon) (R) | Dimetomorf (summan av isomerer) | Fludioxonil (F) (R) | Pyraklostrobin (F) | Teflubenzuron (F)

(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | 0,01 | 0,03

0110000 | Citrusfrukter | | | | 10 | 2 | 0,5

0110010 | Grapefrukter | | | 0,01

0110020 | Apelsiner | | | 0,8

0110030 | Citroner | | | 0,01

0110040 | Limefrukter | | | 0,01

0110050 | Mandariner | | | 0,01

0110990 | Övriga (2) | | | 0,01

0120000 | Trädnötter | | | 0,02 | | | 0,02

0120010 | Mandlar | | | | 0,01 | 0,02

0120020 | Paranötter | | | | 0,01 | 0,02

0120030 | Cashewnötter | | | | 0,01 | 0,02

0120040 | Kastanjer | | | | 0,01 | 0,02

0120050 | Kokosnötter | | | | 0,01 | 0,02

0120060 | Hasselnötter | | | | 0,01 | 0,02

0120070 | Macadamianötter | | | | 0,01 | 0,02

0120080 | Pekannötter | | | | 0,01 | 0,02

0120090 | Pinjenötter | | | | 0,01 | 0,02

0120100 | Pistaschmandlar | | | | 0,2 | 1

0120110 | Valnötter | | | | 0,01 | 0,02

0120990 | Övriga (2) | | | | 0,01 | 0,02

0130000 | Kärnfrukter | | | 0,01 | 5 | 0,5 | 1

0130010 | Äpplen

0130020 | Päron

0130030 | Kvitten

0130040 | Mispel

0130050 | Japansk mispel

0130990 | Övriga (2)

0140000 | Stenfrukter | | | 0,01

0140010 | Aprikoser | | | | 5 | 1 | 0,01

0140020 | Körsbär (söta) | | | | 5 | 3 | 0,01

0140030 | Persikor | | | | 10 | 0,3 | 0,01

0140040 | Plommon | | | | 5 | 0,8 | 0,1

0140990 | Övriga (2) | | | | 0,01 | 0,02 | 0,01

0150000 | Bär och små frukter

0151000 | a) Druvor | | | 3 | | | 0,7

0151010 | Bordsdruvor | | | | 5 | 0,3

0151020 | Druvor för vinframställning | | | | 4 | 2

0152000 | b) Jordgubbar | | | 0,7 | 4 | 1.5 | 0,01

0153000 | c) Rubusfrukter | | | 0,01 | 5 | | 0,01

0153010 | Björnbär | | | | | 3

0153020 | Blåhallon | | | | | 2

0153030 | Hallon (gula och röda) | | | | | 3

0153990 | Övriga (2) | | | | | 2

0154000 | d) Andra små frukter och bär | | | 0,01 | | | 0,01

0154010 | Amerikanska blåbär | | | | 2 | 4

0154020 | Amerikanska tranbär | | | | 2 | 3

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita) | | | | 3 | 3

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula) | | | | 2 | 3

0154050 | Nypon | | | | 0,01 | 3

0154060 | Mullbär (svarta och vita) | | | | 0,01 | 3

0154070 | Azarolhagtorn | | | | 0,01 | 3

0154080 | Fläderbär | | | | 0,8 | 3

0154990 | Övriga (2) | | | | 0,01 | 3

0160000 | Diverse frukter med

0161000 | a) ätligt skal | | | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0161010 | Dadlar

0161020 | Fikon

0161030 | Bordsoliver

0161040 | Kumquat

0161050 | Carambola/stjärnfrukter

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon

0161070 | Jambolanäpplen

0161990 | Övriga (2)

0162000 | b) oätligt skal, små | | | 0,01 | | | 0,01

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | | | | 15 | 0,02

0162020 | Litchi/litchiplommon | | | | 0,01 | 0,02

0162030 | Passionsfrukter/maracuja | | | | 0,01 | 0,2

0162040 | Kaktusfikon | | | | 0,01 | 0,02

0162050 | Stjärnäpplen | | | | 0,01 | 0,02

0162060 | Amerikansk persimon | | | | 0,01 | 0,02

0162990 | Övriga (2) | | | | 0,01 | 0,02

0163000 | c) oätligt skal, stora

0163010 | Avokado | | | 0,01 | 1.5 | 0,2 | 0,01

0163020 | Bananer | | | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0163030 | Mango | | | 0,01 | 2 | 0,6 | 0,01

0163040 | Papaya | | | 0,7 | 0,01 | 0,07 | 0,4

0163050 | Granatäpplen | | | 0,01 | 3 | 0,02 | 0,01

0163060 | Kirimoja/cherimoya | | | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0163070 | Guava | | | 0,01 | 0,5 | 0,02 | 0,01

0163080 | Ananas | | | 0,01 | 7 | 0,3 | 0,01

0163090 | Brödfrukter | | | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0163100 | Durian/durio | | | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | | | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0163990 | Övriga (2) | | | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA

0210000 | Rot- och knölgrönsaker | 0,01

0211000 | a) Potatis | | 0,15 | 0,05 | 5 | 0,02 | 0,05

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | | 0,03 | 0,01 | | 0,02 | 0,01

0212010 | Maniok/kassava | | | | 0,01

0212020 | Sötpotatis | | | | 10

0212030 | Jamsbönrot | | | | 10

0212040 | Arrowrot | | | | 0,01

0212990 | Övriga (2) | | | | 0,01

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor | | 0,03 | | | | 0,01

0213010 | Rödbetor | | | 0,01 | 1 | 0,1

0213020 | Morötter | | | 0,01 | 1 | 0,5

0213030 | Rotselleri | | | 0,01 | 0,2 | 0,5

0213040 | Pepparrot | | | 0,01 | 1 | 0,3

0213050 | Jordärtskockor | | | 0,01 | 0,01 | 0,06

0213060 | Palsternackor | | | 0,01 | 1 | 0,3

0213070 | Rotpersilja/persiljerot | | | 0,01 | 1 | 0,1

0213080 | Rädisor | | | 1.5 | 0,3 | 0,5

0213090 | Haverrot | | | 0,01 | 1 | 0,1

0213100 | Kålrötter | | | 0,01 | 0,01 | 0,09

0213110 | Rovor/majrovor | | | 0,01 | 0,01 | 0,09

0213990 | Övriga (2) | | | 0,01 | 0,01 | 0,02

0220000 | Lökgrönsaker | 0,01 | | | | | 0,01

0220010 | Vitlök | | 0,06 | 0,6 | 0,5 | 0,3

0220020 | Kepalök | | 0,1 | 0,6 | 0,5 | 1.5

0220030 | Schalottenlök | | 0,06 | 0,6 | 0,5 | 0,3

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | | 0,03 | 9 | 5 | 1.5

0220990 | Övriga (2) | | 0,03 | 0,15 | 0,5 | 0,02

0230000 | Fruktgrönsaker | 0,01

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter | | 0,03 | 1 | | | 1.5

0231010 | Tomater | | | | 3 | 0,3

0231020 | Paprikor | | | | 1 | 0,5

0231030 | Auberginer/äggplantor | | | | 0,4 | 0,3

0231040 | Okra/gombo | | | | 0,01 | 0,02

0231990 | Övriga (2) | | | | 0,01 | 0,02

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | | 0,03 | 0,5 | 0,4 | 0,5

0232010 | Slanggurkor | | | | | | 0,5

0232020 | Druvgurkor | | | | | | 1.5

0232030 | Zucchini/squash | | | | | | 0,5

0232990 | Övriga (2) | | | | | | 0,5

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | | 0,03 | 0,5 | 0,3 | 0,5

0233010 | Meloner | | | | | | 0,3

0233020 | Pumpor | | | | | | 0,01

0233030 | Vattenmeloner | | | | | | 0,01

0233990 | Övriga (2) | | | | | | 0,01

0234000 | d) Sockermajs | | 0,3 | 0,01 | 0,01 | 0,04 | 0,01

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | | 0,03 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01 | 0,03

0241000 | a) Blommande kål | | | | | 0,5 | 0,01

0241010 | Broccoli | | | 5 | 0,7

0241020 | Blomkål | | | 0,6 | 0,01

0241990 | Övriga (2) | | | 0,6 | 0,01

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | Brysselkål | | | 0,01 | 0,01 | 0,3 | 0,5

0242020 | Huvudkål | | | 6 | 2 | 0,4 | 0,2

0242990 | Övriga (2) | | | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0243000 | c) Bladbildande kål | | | 3 | | 1.5 | 0,01

0243010 | Salladskål/kinakål | | | | 10

0243020 | Grönkål | | | | 0,01

0243990 | Övriga (2) | | | | 0,01

0244000 | d) Kålrabbi | | | 0,02 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 0,01 | 0,03 | | | | 0,01

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | | | 10 | 20 | 10

0251020 | Sallat | | | 15 | 40 | 2

0251030 | Escarole/escarolesallat | | | 6 | 20 | 0,4

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | | | 10 | 20 | 10

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | | | 10 | 20 | 10

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | | | 10 | 20 | 10

0251070 | Sareptasenap/salladssenap | | | 10 | 20 | 10

0251080 | Späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter) | | | 10 | 20 | 10

0251990 | Övriga (2) | | | 10 | 20 | 10

0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01 | 0,03 | | | | 0,01

0252010 | Spenat | | | 30 | 30 | 0,6

0252020 | Portlaker | | | 4 | 20 | 0,02

0252030 | Mangold/betblad | | | 4 | 20 | 1.5

0252990 | Övriga (2) | | | 4 | 20 | 0,02

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | 0,01 | 0,03 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01 | 0,03 | 0,01 | 10 | 0,02 | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | 0,01 | 0,03 | 0,05 | 0,02 | 0,09 | 0,01

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,02 | 10 | 10 | 20 | 2 | 0,02

0256010 | Körvel

0256020 | Gräslök

0256030 | Bladselleri/snittselleri

0256040 | Persilja

0256050 | Salvia

0256060 | Rosmarin

0256070 | Timjan

0256080 | Basilika och ätliga blommor

0256090 | Lagerblad

0256100 | Dragon

0256990 | Övriga (2)

0260000 | Baljväxter, färska | 0,01 | | | | | 0,01

0260010 | Bönor (med balja) | | 0,3 | 0,01 | 1 | 0,6

0260020 | Bönor (utan balja) | | 0,05 | 0,04 | 0,4 | 0,3

0260030 | Ärter (med balja) | | 0,3 | 0,01 | 1 | 0,6

0260040 | Ärter (utan balja) | | 0,05 | 0,15 | 0,3 | 0,15

0260050 | Linser | | 0,05 | 0,01 | 0,05 | 0,02

0260990 | Övriga (2) | | 0,03 | 0,01 | 0,01 | 0,02

0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01 | 0,03 | | | | 0,01

0270010 | Sparris | | | 0,01 | 0,01 | 0,02

0270020 | Kardoner | | | 0,01 | 0,01 | 0,02

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | | | 15 | 1.5 | 1.5

0270040 | Fänkål | | | 0,01 | 1.5 | 1.5

0270050 | Kronärtskockor | | | 2 | 0,01 | 3

0270060 | Purjolök | | | 1.5 | 0,01 | 0,8

0270070 | Rabarber | | | 0,01 | 0,7 | 0,02

0270080 | Bambuskott | | | 0,01 | 0,01 | 0,02

0270090 | Palmhjärtan | | | 0,01 | 0,01 | 0,02

0270990 | Övriga (2) | | | 0,01 | 0,01 | 0,02

0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01 | 0,03 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0280010 | Odlade svampar

0280020 | Vilda svampar

0280990 | Mossor och lavar

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01 | 0,03 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,01

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01 | | 0,01 | | | 0,01

0300010 | Bönor | | 0,1 | | 0,5 | 0,3

0300020 | Linser | | 0,03 | | 0,4 | 0,5

0300030 | Ärter | | 1 | | 0,4 | 0,3

0300040 | Lupiner | | 0,03 | | 0,4 | 0,05

0300990 | Övriga (2) | | 0,03 | | 0,4 | 0,3

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,01 | | 0,02

0401000 | Oljeväxtfröer

0401010 | Linfrö | | 0,2 | | 0,3 | 0,2 | 0,02

0401020 | Jordnötter | | 0,05 | | 0,01 | 0,04 | 0,02

0401030 | Vallmofrö | | 0,2 | | 0,01 | 0,2 | 0,02

0401040 | Sesamfrö | | 0,03 | | 0,3 | 0,2 | 0,02

0401050 | Solrosfrö | | 0,03 | | 0,01 | 0,3 | 0,3

0401060 | Rapsfrö | | 0,03 | | 0,3 | 0,2 | 0,02

0401070 | Sojabönor | | 0,2 | | 0,2 | 0,2 | 0,05

0401080 | Senapsfrö | | 0,03 | | 0,3 | 0,2 | 0,02

0401090 | Bomullsfrö | | 0,03 | | 0,01 | 0,3 | 0,02

0401100 | Pumpafrö | | 0,03 | | 0,01 | 0,02 | 0,02

0401110 | Safflorfrö | | 0,03 | | 0,01 | 0,2 | 0,02

0401120 | Gurkörtsfrö | | 0,03 | | 0,3 | 0,2 | 0,02

0401130 | Oljedådrafrö | | 0,03 | | 0,3 | 0,2 | 0,02

0401140 | Hampfrö | | 0,03 | | 0,3 | 0,02 | 0,02

0401150 | Ricinfrö | | 0,03 | | 0,01 | 0,2 | 0,02

0401990 | Övriga (2) | | 0,03 | | 0,01 | 0,02 | 0,02

0402000 | Oljeväxtfrukter | | 0,03 | | 0,01 | 0,02 | 0,02

0402010 | Oliver för oljeproduktion

0402020 | Oljepalmkärnor

0402030 | Oljepalmfrukter

0402040 | Kapok

0402990 | Övriga (2)

0500000 | SPANNMÅL | 0,01 | | 0,01 | 0,01 | | 0,01

0500010 | Korn | | 0,1 | | | 1

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | | 0,03 | | | 0,02

0500030 | Majs | | 0,2 | | | 0,02

0500040 | Hirs/vanlig hirs | | 0,08 | | | 0,02

0500050 | Havre | | 0,1 | | | 1

0500060 | Ris | | 0,1 | | | 0,09

0500070 | Råg | | 0,1 | | | 0,2

0500080 | Durra/sorgum | | 0,1 | | | 0,5

0500090 | Vete | | 0,1 | | | 0,2

0500990 | Övriga (2) | | 0,03 | | | 0,02

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,05 | | 0,05

0610000 | Te | | 0,1 | | 0,05 | 0,1 | 0,05

0620000 | Kaffebönor | | 0,1 | | 0,05 | 0,3 | 0,3

0630000 | Örtteer från | | | | | 0,1 | 0,05

0631000 | a) blommor | | 0,1 | | 0,05

0631010 | Kamomill

0631020 | Rosellhibiskus

0631030 | Ros

0631040 | Jasmin

0631050 | Lind

0631990 | Övriga (2)

0632000 | b) blad och örter | | 0,3 | | 0,05

0632010 | Jordgubbe

0632020 | Rooibos

0632030 | Mate/maté

0632990 | Övriga (2)

0633000 | c) rötter | | 0,1

0633010 | Vänderot/läkevänderot | | | | 1

0633020 | Ginseng | | | | 4

0633990 | Övriga (2) | | | | 1

0639000 | d) andra delar av växten | | 0,1 | | 0,05

0640000 | Kakaobönor | | 0,1 | | 0,05 | 0,1 | 0,05

0650000 | Johannesbröd | | 0,1 | | 0,05 | 0,1 | 0,05

0700000 | HUMLE | 0,05 | 0,1 | 80 | 0,05 | 15 | 0,05

0800000 | KRYDDOR

0810000 | Frökryddor | 0,5 | 0,1 | | 0,05 | 0,1 | 0,05

0810010 | Anis/anisfrö | | | 30

0810020 | Svartkummin | | | 30

0810030 | Selleri | | | 30

0810040 | Koriander | | | 30

0810050 | Spiskummin | | | 30

0810060 | Dill | | | 30

0810070 | Fänkål | | | 30

0810080 | Bockhornsklöver | | | 30

0810090 | Muskot | | | 0,05

0810990 | Övriga (2) | | | 30

0820000 | Fruktkryddor | 0,5 | 0,1 | | 0,05 | 0,1 | 0,05

0820010 | Kryddpeppar | | | 0,05

0820020 | Sichuanpeppar | | | 0,05

0820030 | Kummin | | | 30

0820040 | Kardemumma | | | 0,05

0820050 | Enbär | | | 0,05

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita) | | | 0,05

0820070 | Vanilj | | | 0,05

0820080 | Tamarind | | | 0,05

0820990 | Övriga (2) | | | 0,05

0830000 | Barkkryddor | 0,5 | 0,1 | 0,05 | 0,05 | 0,1 | 0,05

0830010 | Kanel

0830990 | Övriga (2)

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,5 | 0,1 | 0,05 | 1 | 0,1 | 0,05

0840020 | Ingefära (10)

0840030 | Gurkmeja | 0,5 | 0,1 | 0,05 | 1 | 0,1 | 0,05

0840040 | Pepparrot (11)

0840990 | Övriga (2) | 0,5 | 0,1 | 0,05 | 1 | 0,1 | 0,05

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,5 | 0,1 | 0,05 | 0,05 | 0,1 | 0,05

0850010 | Kryddnejlika

0850020 | Kapris

0850990 | Övriga (2)

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,5 | 0,1 | 0,05 | 0,05 | 0,1 | 0,05

0860010 | Saffran

0860990 | Övriga (2)

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,5 | 0,1 | 0,05 | 0,05 | 0,1 | 0,05

0870010 | Muskotblomma

0870990 | Övriga (2)

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01 | 0,03 | 0,01 | 0,01 | | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter | | | | | 0,2

0900020 | Sockerrör | | | | | 0,08

0900030 | Rotcikoria | | | | | 0,08

0900990 | Övriga (2) | | | | | 0,02

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR

1010000 | Produkter från | 0,01 | | 0,01 | | 0,05 | 0,01

1011000 | a) svin

1011010 | Muskel | | 0,02 | | 0,02

1011020 | Fett | | 0,02 | | 0,02

1011030 | Lever | | 0,02 | | 0,1

1011040 | Njure | | 0,02 | | 0,1

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,02 | | 0,1

1011990 | Övriga (2) | | 0,02 | | 0,02

1012000 | b) nötkreatur

1012010 | Muskel | | 0,02 | | 0,02

1012020 | Fett | | 0,03 | | 0,02

1012030 | Lever | | 0,03 | | 0,1

1012040 | Njure | | 0,15 | | 0,1

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,15 | | 0,1

1012990 | Övriga (2) | | 0,15 | | 0,02

1013000 | c) får

1013010 | Muskel | | 0,02 | | 0,02

1013020 | Fett | | 0,03 | | 0,02

1013030 | Lever | | 0,04 | | 0,1

1013040 | Njure | | 0,15 | | 0,1

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,15 | | 0,1

1013990 | Övriga (2) | | 0,15 | | 0,02

1014000 | d) get

1014010 | Muskel | | 0,02 | | 0,02

1014020 | Fett | | 0,03 | | 0,02

1014030 | Lever | | 0,05 | | 0,1

1014040 | Njure | | 0,15 | | 0,1

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,15 | | 0,1

1014990 | Övriga (2) | | 0,15 | | 0,02

1015000 | e) hästdjur

1015010 | Muskel | | 0,02 | | 0,02

1015020 | Fett | | 0,03 | | 0,02

1015030 | Lever | | 0,05 | | 0,1

1015040 | Njure | | 0,15 | | 0,1

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,15 | | 0,1

1015990 | Övriga (2) | | 0,15 | | 0,02

1016000 | f) fjäderfä | | 0,02

1016010 | Muskel | | | | 0,01

1016020 | Fett | | | | 0,01

1016030 | Lever | | | | 0,1

1016040 | Njure | | | | 0,1

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | | | 0,1

1016990 | Övriga (2) | | | | 0,01

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur

1017010 | Muskel | | 0,02 | | 0,02

1017020 | Fett | | 0,03 | | 0,02

1017030 | Lever | | 0,05 | | 0,1

1017040 | Njure | | 0,15 | | 0,1

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,15 | | 0,1

1017990 | Övriga (2) | | 0,15 | | 0,02

1020000 | Mjölk | 0,01 | | 0,01 | 0,04 | 0,01 | 0,01

1020010 | Nötkreatur | | 0,02

1020020 | Får | | 0,03

1020030 | Get | | 0,03

1020040 | Häst | | 0,03

1020990 | Övriga (2) | | 0,03

1030000 | Fågelägg | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02 | 0,05 | 0,01

1030010 | Tamhöna

1030020 | Anka

1030030 | Gås

1030040 | Vaktel

1030990 | Övriga (2)

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05

1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02 | 0,05 | 0,01

1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)

1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)

1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)

b) Följande kolumner för flufenoxuron och fosalon ska läggas till:

‘Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Flufenoxuron (F) | Fosalon

(1) | (2) | (3) | (4)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | 0,01

0110000 | Citrusfrukter | | 0,01

0110010 | Grapefrukter

0110020 | Apelsiner

0110030 | Citroner

0110040 | Limefrukter

0110050 | Mandariner

0110990 | Övriga (2)

0120000 | Trädnötter | | 0,02

0120010 | Mandlar

0120020 | Paranötter

0120030 | Cashewnötter

0120040 | Kastanjer

0120050 | Kokosnötter

0120060 | Hasselnötter

0120070 | Macadamianötter

0120080 | Pekannötter

0120090 | Pinjenötter

0120100 | Pistaschmandlar

0120110 | Valnötter

0120990 | Övriga (2)

0130000 | Kärnfrukter | | 0,01

0130010 | Äpplen

0130020 | Päron

0130030 | Kvitten

0130040 | Mispel

0130050 | Japansk mispel

0130990 | Övriga (2)

0140000 | Stenfrukter | | 0,01

0140010 | Aprikoser

0140020 | Körsbär (söta)

0140030 | Persikor

0140040 | Plommon

0140990 | Övriga (2)

0150000 | Bär och små frukter | | 0,01

0151000 | a) Druvor

0151010 | Bordsdruvor

0151020 | Druvor för vinframställning

0152000 | b) Jordgubbar

0153000 | c) Rubusfrukter

0153010 | Björnbär

0153020 | Blåhallon

0153030 | Hallon (gula och röda)

0153990 | Övriga (2)

0154000 | d) Andra små frukter och bär

0154010 | Amerikanska blåbär

0154020 | Amerikanska tranbär

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)

0154050 | Nypon

0154060 | Mullbär (svarta och vita)

0154070 | Azarolhagtorn

0154080 | Fläderbär

0154990 | Övriga (2)

0160000 | Diverse frukter med | | 0,01

0161000 | a) ätligt skal

0161010 | Dadlar

0161020 | Fikon

0161030 | Bordsoliver

0161040 | Kumquat

0161050 | Carambola/stjärnfrukter

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon

0161070 | Jambolanäpplen

0161990 | Övriga (2)

0162000 | b) oätligt skal, små

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda)

0162020 | Litchi/litchiplommon

0162030 | Passionsfrukter/maracuja

0162040 | Kaktusfikon

0162050 | Stjärnäpplen

0162060 | Amerikansk persimon

0162990 | Övriga (2)

0163000 | c) oätligt skal, stora

0163010 | Avokado

0163020 | Bananer

0163030 | Mango

0163040 | Papaya

0163050 | Granatäpplen

0163060 | Kirimoja/cherimoya

0163070 | Guava

0163080 | Ananas

0163090 | Brödfrukter

0163100 | Durian/durio

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana

0163990 | Övriga (2)

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA

0210000 | Rot- och knölgrönsaker | 0,01 | 0,01

0211000 | a) Potatis

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker

0212010 | Maniok/kassava

0212020 | Sötpotatis

0212030 | Jamsbönrot

0212040 | Arrowrot

0212990 | Övriga (2)

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | Rödbetor

0213020 | Morötter

0213030 | Rotselleri

0213040 | Pepparrot

0213050 | Jordärtskockor

0213060 | Palsternackor

0213070 | Rotpersilja/persiljerot

0213080 | Rädisor

0213090 | Haverrot

0213100 | Kålrötter

0213110 | Rovor/majrovor

0213990 | Övriga (2)

0220000 | Lökgrönsaker | 0,01 | 0,01

0220010 | Vitlök

0220020 | Kepalök

0220030 | Schalottenlök

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök

0220990 | Övriga (2)

0230000 | Fruktgrönsaker | 0,01 | 0,01

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter

0231010 | Tomater

0231020 | Paprikor

0231030 | Auberginer/äggplantor

0231040 | Okra/gombo

0231990 | Övriga (2)

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal

0232010 | Slanggurkor

0232020 | Druvgurkor

0232030 | Zucchini/squash

0232990 | Övriga (2)

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal

0233010 | Meloner

0233020 | Pumpor

0233030 | Vattenmeloner

0233990 | Övriga (2)

0234000 | d) Sockermajs

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01 | 0,01

0241000 | a) Blommande kål

0241010 | Broccoli

0241020 | Blomkål

0241990 | Övriga (2)

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | Brysselkål

0242020 | Huvudkål

0242990 | Övriga (2)

0243000 | c) Bladbildande kål

0243010 | Salladskål/kinakål

0243020 | Grönkål

0243990 | Övriga (2)

0244000 | d) Kålrabbi

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 0,01 | 0,01

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat

0251020 | Sallat

0251030 | Escarole/escarolesallat

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål

0251070 | Sareptasenap/salladssenap

0251080 | Späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter)

0251990 | Övriga (2)

0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01 | 0,01

0252010 | Spenat

0252020 | Portlaker

0252030 | Mangold/betblad

0252990 | Övriga (2)

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | 0,01 | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01 | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | 0,01 | 0,01

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,02 | 0,02

0256010 | Körvel

0256020 | Gräslök

0256030 | Bladselleri/snittselleri

0256040 | Persilja

0256050 | Salvia

0256060 | Rosmarin

0256070 | Timjan

0256080 | Basilika och ätliga blommor

0256090 | Lagerblad

0256100 | Dragon

0256990 | Övriga (2)

0260000 | Baljväxter, färska | 0,01 | 0,01

0260010 | Bönor (med balja)

0260020 | Bönor (utan balja)

0260030 | Ärter (med balja)

0260040 | Ärter (utan balja)

0260050 | Linser

0260990 | Övriga (2)

0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01 | 0,01

0270010 | Sparris

0270020 | Kardoner

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri

0270040 | Fänkål

0270050 | Kronärtskockor

0270060 | Purjolök

0270070 | Rabarber

0270080 | Bambuskott

0270090 | Palmhjärtan

0270990 | Övriga (2)

0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01 | 0,01

0280010 | Odlade svampar

0280020 | Vilda svampar

0280990 | Mossor och lavar

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01 | 0,01

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01 | 0,01

0300010 | Bönor

0300020 | Linser

0300030 | Ärter

0300040 | Lupiner

0300990 | Övriga (2)

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,01 | 0,02

0401000 | Oljeväxtfröer

0401010 | Linfrö

0401020 | Jordnötter

0401030 | Vallmofrö

0401040 | Sesamfrö

0401050 | Solrosfrö

0401060 | Rapsfrö

0401070 | Sojabönor

0401080 | Senapsfrö

0401090 | Bomullsfrö

0401100 | Pumpafrö

0401110 | Safflorfrö

0401120 | Gurkörtsfrö

0401130 | Oljedådrafrö

0401140 | Hampfrö

0401150 | Ricinfrö

0401990 | Övriga (2)

0402000 | Oljeväxtfrukter

0402010 | Oliver för oljeproduktion

0402020 | Oljepalmkärnor

0402030 | Oljepalmfrukter

0402040 | Kapok

0402990 | Övriga (2)

0500000 | SPANNMÅL | 0,01 | 0,01

0500010 | Korn

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier

0500030 | Majs

0500040 | Hirs/vanlig hirs

0500050 | Havre

0500060 | Ris

0500070 | Råg

0500080 | Durra/sorgum

0500090 | Vete

0500990 | Övriga (2)

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | | 0,05

0610000 | Te | 15

0620000 | Kaffebönor | 0,05

0630000 | Örtteer från | 0,05

0631000 | a) blommor

0631010 | Kamomill

0631020 | Rosellhibiskus

0631030 | Ros

0631040 | Jasmin

0631050 | Lind

0631990 | Övriga (2)

0632000 | b) blad och örter

0632010 | Jordgubbe

0632020 | Rooibos

0632030 | Mate/maté

0632990 | Övriga (2)

0633000 | c) rötter

0633010 | Vänderot/läkevänderot

0633020 | Ginseng

0633990 | Övriga (2)

0639000 | d) andra delar av växten

0640000 | Kakaobönor | 0,05

0650000 | Johannesbröd | 0,05

0700000 | HUMLE | 0,05 | 0,05

0800000 | KRYDDOR

0810000 | Frökryddor | 0,05 | 2

0810010 | Anis/anisfrö

0810020 | Svartkummin

0810030 | Selleri

0810040 | Koriander

0810050 | Spiskummin

0810060 | Dill

0810070 | Fänkål

0810080 | Bockhornsklöver

0810090 | Muskot

0810990 | Övriga (2)

0820000 | Fruktkryddor | 0,05 | 2

0820010 | Kryddpeppar

0820020 | Sichuanpeppar

0820030 | Kummin

0820040 | Kardemumma

0820050 | Enbär

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)

0820070 | Vanilj

0820080 | Tamarind

0820990 | Övriga (2)

0830000 | Barkkryddor | 0,05 | 0,05

0830010 | Kanel

0830990 | Övriga (2)

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,05 | 3

0840020 | Ingefära (10)

0840030 | Gurkmeja | 0,05 | 3

0840040 | Pepparrot (11)

0840990 | Övriga (2) | 0,05 | 3

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05 | 0,05

0850010 | Kryddnejlika

0850020 | Kapris

0850990 | Övriga (2)

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05 | 0,05

0860010 | Saffran

0860990 | Övriga (2)

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05 | 0,05

0870010 | Muskotblomma

0870990 | Övriga (2)

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01 | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter

0900020 | Sockerrör

0900030 | Rotcikoria

0900990 | Övriga (2)

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR

1010000 | Produkter från | 0,02 | 0,01

1011000 | a) svin

1011010 | Muskel

1011020 | Fett

1011030 | Lever

1011040 | Njure

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1011990 | Övriga (2)

1012000 | b) nötkreatur

1012010 | Muskel

1012020 | Fett

1012030 | Lever

1012040 | Njure

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1012990 | Övriga (2)

1013000 | c) får

1013010 | Muskel

1013020 | Fett

1013030 | Lever

1013040 | Njure

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1013990 | Övriga (2)

1014000 | d) get

1014010 | Muskel

1014020 | Fett

1014030 | Lever

1014040 | Njure

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1014990 | Övriga (2)

1015000 | e) hästdjur

1015010 | Muskel

1015020 | Fett

1015030 | Lever

1015040 | Njure

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1015990 | Övriga (2)

1016000 | f) fjäderfä

1016010 | Muskel

1016020 | Fett

1016030 | Lever

1016040 | Njure

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1016990 | Övriga (2)

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur

1017010 | Muskel

1017020 | Fett

1017030 | Lever

1017040 | Njure

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1017990 | Övriga (2)

1020000 | Mjölk | 0,01 | 0,01

1020010 | Nötkreatur

1020020 | Får

1020030 | Get

1020040 | Häst

1020990 | Övriga (2)

1030000 | Fågelägg | 0,01 | 0,01

1030010 | Tamhöna

1030020 | Anka

1030030 | Gås

1030040 | Vaktel

1030990 | Övriga (2)

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | 0,05 | 0,05

1050000 | Amfibier och reptiler | 0,02 | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,02 | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,02 | 0,01

1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)

1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)

1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)

2) Bilaga III ska ändras på följande sätt:

a) I del A ska kolumnerna för flufenoxuron, oxadiazon och fosalon utgå.

b) I del B ska kolumnen för azinfosmetyl utgå.

3) I bilaga IV ska uppgifterna om ”Repellenter: tallolja” utgå.

4) I bilaga V ska följande kolumner för oxadiazon och ”repellenter: tallolja” läggas till:

‘Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Oxadiazon | Repellenter: tallolja

(1) | (2) | (3) | (4)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | 0,01 | 0,01

0110000 | Citrusfrukter

0110010 | Grapefrukter

0110020 | Apelsiner

0110030 | Citroner

0110040 | Limefrukter

0110050 | Mandariner

0110990 | Övriga (2)

0120000 | Trädnötter

0120010 | Mandlar

0120020 | Paranötter

0120030 | Cashewnötter

0120040 | Kastanjer

0120050 | Kokosnötter

0120060 | Hasselnötter

0120070 | Macadamianötter

0120080 | Pekannötter

0120090 | Pinjenötter

0120100 | Pistaschmandlar

0120110 | Valnötter

0120990 | Övriga (2)

0130000 | Kärnfrukter

0130010 | Äpplen

0130020 | Päron

0130030 | Kvitten

0130040 | Mispel

0130050 | Japansk mispel

0130990 | Övriga (2)

0140000 | Stenfrukter

0140010 | Aprikoser

0140020 | Körsbär (söta)

0140030 | Persikor

0140040 | Plommon

0140990 | Övriga (2)

0150000 | Bär och små frukter

0151000 | a) Druvor

0151010 | Bordsdruvor

0151020 | Druvor för vinframställning

0152000 | b) Jordgubbar

0153000 | c) Rubusfrukter

0153010 | Björnbär

0153020 | Blåhallon

0153030 | Hallon (gula och röda)

0153990 | Övriga (2)

0154000 | d) Andra små frukter och bär

0154010 | Amerikanska blåbär

0154020 | Amerikanska tranbär

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)

0154050 | Nypon

0154060 | Mullbär (svarta och vita)

0154070 | Azarolhagtorn

0154080 | Fläderbär

0154990 | Övriga (2)

0160000 | Diverse frukter med

0161000 | a) ätligt skal

0161010 | Dadlar

0161020 | Fikon

0161030 | Bordsoliver

0161040 | Kumquat

0161050 | Carambola/stjärnfrukter

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon

0161070 | Jambolanäpplen

0161990 | Övriga (2)

0162000 | b) oätligt skal, små

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda)

0162020 | Litchi/litchiplommon

0162030 | Passionsfrukter/maracuja

0162040 | Kaktusfikon

0162050 | Stjärnäpplen

0162060 | Amerikansk persimon

0162990 | Övriga (2)

0163000 | c) oätligt skal, stora

0163010 | Avokado

0163020 | Bananer

0163030 | Mango

0163040 | Papaya

0163050 | Granatäpplen

0163060 | Kirimoja/cherimoya

0163070 | Guava

0163080 | Ananas

0163090 | Brödfrukter

0163100 | Durian/durio

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana

0163990 | Övriga (2)

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA | | 0,01

0210000 | Rot- och knölgrönsaker | 0,01

0211000 | a) Potatis

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker

0212010 | Maniok/kassava

0212020 | Sötpotatis

0212030 | Jamsbönrot

0212040 | Arrowrot

0212990 | Övriga (2)

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | Rödbetor

0213020 | Morötter

0213030 | Rotselleri

0213040 | Pepparrot

0213050 | Jordärtskockor

0213060 | Palsternackor

0213070 | Rotpersilja/persiljerot

0213080 | Rädisor

0213090 | Haverrot

0213100 | Kålrötter

0213110 | Rovor/majrovor

0213990 | Övriga (2)

0220000 | Lökgrönsaker | 0,01

0220010 | Vitlök

0220020 | Kepalök

0220030 | Schalottenlök

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök

0220990 | Övriga (2)

0230000 | Fruktgrönsaker | 0,01

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter

0231010 | Tomater

0231020 | Paprikor

0231030 | Auberginer/äggplantor

0231040 | Okra/gombo

0231990 | Övriga (2)

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal

0232010 | Slanggurkor

0232020 | Druvgurkor

0232030 | Zucchini/squash

0232990 | Övriga (2)

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal

0233010 | Meloner

0233020 | Pumpor

0233030 | Vattenmeloner

0233990 | Övriga (2)

0234000 | d) Sockermajs

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01

0241000 | a) Blommande kål

0241010 | Broccoli

0241020 | Blomkål

0241990 | Övriga (2)

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | Brysselkål

0242020 | Huvudkål

0242990 | Övriga (2)

0243000 | c) Bladbildande kål

0243010 | Salladskål/kinakål

0243020 | Grönkål

0243990 | Övriga (2)

0244000 | d) Kålrabbi

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 0,01

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat

0251020 | Sallat

0251030 | Escarole/escarolesallat

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål

0251070 | Sareptasenap/salladssenap

0251080 | Späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter)

0251990 | Övriga (2)

0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01

0252010 | Spenat

0252020 | Portlaker

0252030 | Mangold/betblad

0252990 | Övriga (2)

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | 0,01

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,02

0256010 | Körvel

0256020 | Gräslök

0256030 | Bladselleri/snittselleri

0256040 | Persilja

0256050 | Salvia

0256060 | Rosmarin

0256070 | Timjan

0256080 | Basilika och ätliga blommor

0256090 | Lagerblad

0256100 | Dragon

0256990 | Övriga (2)

0260000 | Baljväxter, färska | 0,01

0260010 | Bönor (med balja)

0260020 | Bönor (utan balja)

0260030 | Ärter (med balja)

0260040 | Ärter (utan balja)

0260050 | Linser

0260990 | Övriga (2)

0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01

0270010 | Sparris

0270020 | Kardoner

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri

0270040 | Fänkål

0270050 | Kronärtskockor

0270060 | Purjolök

0270070 | Rabarber

0270080 | Bambuskott

0270090 | Palmhjärtan

0270990 | Övriga (2)

0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01

0280010 | Odlade svampar

0280020 | Vilda svampar

0280990 | Mossor och lavar

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01 | 0,01

0300010 | Bönor

0300020 | Linser

0300030 | Ärter

0300040 | Lupiner

0300990 | Övriga (2)

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,01 | 0,01

0401000 | Oljeväxtfröer

0401010 | Linfrö

0401020 | Jordnötter

0401030 | Vallmofrö

0401040 | Sesamfrö

0401050 | Solrosfrö

0401060 | Rapsfrö

0401070 | Sojabönor

0401080 | Senapsfrö

0401090 | Bomullsfrö

0401100 | Pumpafrö

0401110 | Safflorfrö

0401120 | Gurkörtsfrö

0401130 | Oljedådrafrö

0401140 | Hampfrö

0401150 | Ricinfrö

0401990 | Övriga (2)

0402000 | Oljeväxtfrukter

0402010 | Oliver för oljeproduktion

0402020 | Oljepalmkärnor

0402030 | Oljepalmfrukter

0402040 | Kapok

0402990 | Övriga (2)

0500000 | SPANNMÅL | 0,01 | 0,01

0500010 | Korn

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier

0500030 | Majs

0500040 | Hirs/vanlig hirs

0500050 | Havre

0500060 | Ris

0500070 | Råg

0500080 | Durra/sorgum

0500090 | Vete

0500990 | Övriga (2)

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,05 | 0,01

0610000 | Te

0620000 | Kaffebönor

0630000 | Örtteer från

0631000 | a) blommor

0631010 | Kamomill

0631020 | Rosellhibiskus

0631030 | Ros

0631040 | Jasmin

0631050 | Lind

0631990 | Övriga (2)

0632000 | b) blad och örter

0632010 | Jordgubbe

0632020 | Rooibos

0632030 | Mate/maté

0632990 | Övriga (2)

0633000 | c) rötter

0633010 | Vänderot/läkevänderot

0633020 | Ginseng

0633990 | Övriga (2)

0639000 | d) andra delar av växten

0640000 | Kakaobönor

0650000 | Johannesbröd

0700000 | HUMLE | 0,05 | 0,01

0800000 | KRYDDOR | | 0,01

0810000 | Frökryddor | 0,05

0810010 | Anis/anisfrö

0810020 | Svartkummin

0810030 | Selleri

0810040 | Koriander

0810050 | Spiskummin

0810060 | Dill

0810070 | Fänkål

0810080 | Bockhornsklöver

0810090 | Muskot

0810990 | Övriga (2)

0820000 | Fruktkryddor | 0,05

0820010 | Kryddpeppar

0820020 | Sichuanpeppar

0820030 | Kummin

0820040 | Kardemumma

0820050 | Enbär

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)

0820070 | Vanilj

0820080 | Tamarind

0820990 | Övriga (2)

0830000 | Barkkryddor | 0,05

0830010 | Kanel

0830990 | Övriga (2)

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,05

0840020 | Ingefära (10)

0840030 | Gurkmeja | 0,05

0840040 | Pepparrot (11)

0840990 | Övriga (2) | 0,05

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05

0850010 | Kryddnejlika

0850020 | Kapris

0850990 | Övriga (2)

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05

0860010 | Saffran

0860990 | Övriga (2)

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05

0870010 | Muskotblomma

0870990 | Övriga (2)

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01 | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter

0900020 | Sockerrör

0900030 | Rotcikoria

0900990 | Övriga (2)

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR | | 0,01

1010000 | Produkter från | 0,01

1011000 | a) svin

1011010 | Muskel

1011020 | Fett

1011030 | Lever

1011040 | Njure

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1011990 | Övriga (2)

1012000 | b) nötkreatur

1012010 | Muskel

1012020 | Fett

1012030 | Lever

1012040 | Njure

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1012990 | Övriga (2)

1013000 | c) får

1013010 | Muskel

1013020 | Fett

1013030 | Lever

1013040 | Njure

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1013990 | Övriga (2)

1014000 | d) get

1014010 | Muskel

1014020 | Fett

1014030 | Lever

1014040 | Njure

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1014990 | Övriga (2)

1015000 | e) hästdjur

1015010 | Muskel

1015020 | Fett

1015030 | Lever

1015040 | Njure

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1015990 | Övriga (2)

1016000 | f) fjäderfä

1016010 | Muskel

1016020 | Fett

1016030 | Lever

1016040 | Njure

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1016990 | Övriga (2)

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur

1017010 | Muskel

1017020 | Fett

1017030 | Lever

1017040 | Njure

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1017990 | Övriga (2)

1020000 | Mjölk | 0,01

1020010 | Nötkreatur

1020020 | Får

1020030 | Get

1020040 | Häst

1020990 | Övriga (2)

1030000 | Fågelägg | 0,01

1030010 | Tamhöna

1030020 | Anka

1030030 | Gås

1030040 | Vaktel

1030990 | Övriga (2)

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | 0,05

1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01

1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)

1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)

1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)

1 Analytisk bestämningsgräns.

2 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

437 Analytisk bestämningsgräns.

438 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

517 Analytisk bestämningsgräns.

518 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller. ’