lagen.nu
(EU) 2021/590

Ändring av bilagorna II och IV till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för aklonifen, boskalid, komjölk, etofenprox, järn(III)fosfat, L-cystein, lambda-cyhalotrin, maleinsyrahydrazid, mefentrifluconazol, natrium-5-nitroguaiakolat, natrium-o-nitrofenolat, natrium-p-nitrofenolat och triklopyr i eller på vissa produkter

Titel
Kommissionens förordning (EU) 2021/590 av den 12 april 2021 om ändring av bilagorna II och IV till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för aklonifen, boskalid, komjölk, etofenprox, järn(III)fosfat, L-cystein, lambda-cyhalotrin, maleinsyrahydrazid, mefentrifluconazol, natrium-5-nitroguaiakolat, natrium-o-nitrofenolat, natrium-p-nitrofenolat och triklopyr i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)
CELEX
32021R0590
Datum
2021-04-12
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 5.1 och 14.1 a, och

(1) Gränsvärden har fastställts för aklonifen, boskalid, etofenprox, lambda-cyhalotrin, maleinsyrahydrazid, mefentrifluconazol, natrium-5-nitroguaiakolat, natrium-o-nitrofenolat, natrium-p-nitrofenolat och triklopyr i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005. När det gäller järn(III)fosfat, L-cystein och komjölk har inga särskilda gränsvärden fastställts och ämnena har inte heller tagits upp i bilaga IV till den förordningen, så därför gäller standardvärdet 0,01 mg/kg som fastställs i artikel 18.1 b i samma förordning.

(2) I samband med ett förfarande för godkännande av användningen av ett växtskyddsmedel som innehåller det verksamma ämnet aklonifen på paprikor, örtteer och kryddor lämnades det i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 in en ansökan om ändring av de befintliga gränsvärdena.

(3) När det gäller boskalid har en sådan ansökan lämnats in för granatäpplen, honung och andra biodlingsprodukter efter användning på rapsfrö. När det gäller etofenprox har en sådan ansökan lämnats in för plommon. När det gäller lambda-cyhalotrin har en sådan ansökan lämnats in för frö- och fruktkryddor. När det gäller maleinsyrahydrazid har en sådan ansökan lämnats in för rotcikoria. När det gäller mefentrifluconazol har en sådan ansökan lämnats in för kärnfrukter, aprikoser, körsbär, persikor, plommon, druvor, potatis, sockermajs, majs, solrosfrö, rapsfrö och sockerbetsrötter. När det gäller natrium-5-nitroguaiakolat, natrium-o-nitrofenolat och natrium-p-nitrofenolat har en sådan ansökan lämnats in för druvor, jordgubbar, hallon, vinbär, majs, ris, vete och humle. När det gäller triklopyr har en sådan ansökan lämnats in för kiwifrukter.

(4) I enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades ansökningarna av de berörda medlemsstaterna och utvärderingsrapporterna sändes till kommissionen.

(5) Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) bedömde ansökningarna och utvärderingsrapporterna, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och, i förekommande fall, för djur, och lämnade därefter ett motiverat yttrande om de föreslagna gränsvärdena. Myndigheten sände dessa yttranden till sökandena, kommissionen och medlemsstaterna och gjorde dem tillgängliga för allmänheten.

(6) När det gäller alla ansökningar fann myndigheten att alla uppgiftskrav var uppfyllda och att de ändringar av gränsvärdena som sökandena begärt var godtagbara ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Myndigheten tog hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken livstidsexponeringen för dessa ämnen genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla dessa ämnen eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget eller den akuta referensdosen överskrids.

(7) När det gäller aklonifen har sökanden också lämnat information som tidigare inte var tillgänglig vid den utvärdering som genomförts i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005. Informationen avser resthaltsförsök och analysmetoder.

(8) När det gäller natrium-5-nitroguaiakolat, natrium-o-nitrofenolat och natrium-p-nitrofenolat har sökanden också lämnat sådan information om analysmetoder.

(9) När det gäller boskalid gjorde sökanden referensstandarden för 2-kloro-N-(4′-kloro-5-hydroxibifenyl-2-yl)nikotinamid kommersiellt tillgänglig.

(10) När det gäller maleinsyrahydrazid bedömde myndigheten en ansökan om att fastställa ett gränsvärde när det gäller morötter inom ramen för slutsatsen om den inbördes granskningen av riskbedömningen av bekämpningsmedel med det verksamma ämnet. I enlighet med unionens befintliga riktlinjer för extrapolering av gränsvärden bör gränsvärdet när det gäller morötter också tillämpas när det gäller rotcikoria.

(11) När det gäller mefentrifluconazol rekommenderade myndigheten att gränsvärdena när det gäller lever från svin, njure från nötkreatur och mjölk från nötkreatur, får och get skulle höjas, till följd av att ämnet använts på foder.

(12) I samband med godkännandet av det verksamma ämnet järn(III)fosfat ingick i enlighet med artikel 8.1 g i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 en ansökan om ett gränsvärde i sammanfattningen. Den ansökan utvärderades av den berörda medlemsstaten i enlighet med artikel 11.2 i den förordningen. Myndigheten bedömde ansökan och utfärdade en slutsats om den inbördes granskningen av riskbedömningen av bekämpningsmedel med det verksamma ämnet, enligt vilken järn(III)fosfat bör tas upp i bilaga IV till förordning (EG) nr 396/2005.

(13) L-cystein och komjölk har godkänts som allmänkemikalier genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/642 respektive kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/1004. Villkoren för användning av de ämnena förväntas inte leda till förekomst av resthalter i livsmedel eller foder som kan utgöra en risk för konsumenten. Ämnena bör därför tas upp i bilaga IV till förordning (EG) nr 396/2005.

(14) På grundval av myndighetens motiverade yttranden och slutsatser och med hänsyn till faktorerna av relevans för ärendet i fråga uppfyller de respektive ändringarna av gränsvärdena kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.

(15) Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

(16) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Bilagorna II och IV till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.

2 Efsas vetenskapliga rapporter finns på http://www.efsa.europa.eu: ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for aclonifen”, EFSA Journal, vol. 18(2020):5, artikelnr 6102. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level for boscalid in honey”, EFSA Journal, vol. 17(2019):11, artikelnr 5897. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level for boscalid in pomegranates”, EFSA Journal, vol. 18(2020):9, artikelnr 6236. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level for etofenprox in plums”, EFSA Journal, vol. 18(2020):7, artikelnr 6192. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for lambda-cyhalothrin in seed and fruit spices”, EFSA Journal, vol. 18(2020):6, artikelnr 6110. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for mefentrifluconazole in various crops”, EFSA Journal, vol. 18(2020):7, artikelnr 6193. ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for sodium 5-nitroguaiacolate, sodium o-nitrophenolate and sodium p-nitrophenolate (sodium nitrocompounds)”, EFSA Journal, vol. 18(2020):3, artikelnr 6060. ”Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level for triclopyr in kiwi”, EFSA Journal, vol. 18(2020):7, artikelnr 6191.

3 ”Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance maleic hydrazide”, EFSA Journal, vol. 14(2016):6, artikelnr 4492.

4 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 av den 21 oktober 2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden och om upphävande av rådets direktiv 79/117/EEG och 91/414/EEG (EUT L 309, 24.11.2009, s. 1).

5 ”Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance ferric pyrophosphate”, EFSA Journal, vol. 18(2020):1, artikelnr 5986.

6 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/642 av den 12 maj 2020 om godkännande av allmänkemikalien L-cystein i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden, och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 (EUT L 150, 13.5.2020, s. 134).

7 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/1004 av den 9 juli 2020 om godkännande av allmänkemikalien komjölk i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden, och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 (EUT L 221, 10.7.2020, s. 133).

BILAGA

Bilagorna II och IV till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1) I bilaga II ska kolumnerna för aklonifen, boskalid, etofenprox, lambda-cyhalotrin, maleinsyrahydrazid, mefentrifluconazol, natrium-5-nitroguaiakolat, natrium-o-nitrofenolat, natrium-p-nitrofenolat och triklopyr ersättas med följande:

Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Aklonifen | Boskalid (F) (R) | Etofenprox (F) | Lambda-cyhalotrin (inklusive gamma-cyhalotrin) (summan av R,S- och S,R-isomerer) (F) | Maleinsyrahydrazid | Mefentrifluconazol | Natrium-5-nitroguaiakolat, natrium-o-nitrofenolat och natrium-p-nitrofenolat (summan av natrium-5-nitroguaiakolat, natrium-o-nitrofenolat och natrium-p-nitrofenolat, uttryckta som natrium-5-nitroguaiakolat) | Triklopyr

(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9) | (10)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | 0,01 | | | | 0,2 | | 0,03

0110000 | Citrusfrukter | | 2 (+) | 1,5 | 0,2 (+) | | 0,01

0110010 | Grapefrukter | | | (+) | | | | | 0,1 (+)

0110020 | Apelsiner | | | (+) | | | | | 0,1 (+)

0110030 | Citroner | | | (+) | | | | | 0,1 (+)

0110040 | Limefrukter | | | (+) | | | | | 0,01

0110050 | Mandariner | | | (+) | | | | | 0,1 (+)

0110990 | Övriga (2) | | | | | | | | 0,01

0120000 | Trädnötter | | (+) | 0,01 | 0,01 (+) | | 0,01 | | 0,01

0120010 | Mandlar | | 0,05

0120020 | Paranötter | | 0,05

0120030 | Cashewnötter | | 0,05

0120040 | Kastanjer | | 0,05

0120050 | Kokosnötter | | 0,05

0120060 | Hasselnötter | | 0,05

0120070 | Macadamianötter | | 0,05

0120080 | Pekannötter | | 0,05

0120090 | Pinjenötter | | 0,05

0120100 | Pistaschmandlar | | 1

0120110 | Valnötter | | 0,05

0120990 | Övriga (2) | | 0,05

0130000 | Kärnfrukter | | | | (+) | | 0,4

0130010 | Äpplen | | 2 (+) | 0,7 | 0,08 | | | | 0,05 (+)

0130020 | Päron | | 1,5 (+) | 0,7 | 0,08 | | | | 0,05 (+)

0130030 | Kvitten | | 1,5 (+) | 0,01 | 0,2 | | | | 0,01

0130040 | Mispel | | 0,01 | 0,01 | 0,2 | | | | 0,01

0130050 | Japansk mispel | | 0,01 | 0,01 | 0,2 | | | | 0,01

0130990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | | | 0,01

0140000 | Stenfrukter

0140010 | Aprikoser | | 5 (+) | 0,6 (+) | 0,15 (+) | | 0,7 | | 0,05 (+)

0140020 | Körsbär (söta) | | 4 (+) | 0,8 (+) | 0,3 (+) | | 2 | | 0,01

0140030 | Persikor | | 5 (+) | 0,6 | 0,15 (+) | | 0,7 | | 0,05 (+)

0140040 | Plommon | | 3 (+) | 0,2 | 0,2 (+) | | 0,5 | | 0,01

0140990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,01 | 0,01 (+) | | 0,01 | | 0,01

0150000 | Bär och små frukter | | | | (+) | | | | 0,01

0151000 | a) Druvor | | 5 (+) | 4 (+) | | | 0,9

0151010 | Bordsdruvor | | | | 0,08

0151020 | Druvor för vinframställning | | | | 0,2

0152000 | b) Jordgubbar | | 6 (+) | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0153000 | c) Rubusfrukter | | 10 (+) | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0153010 | Björnbär

0153020 | Blåhallon

0153030 | Hallon (gula och röda)

0153990 | Övriga (2)

0154000 | d) Andra små frukter och bär | | 15 (+) | 0,01 | | | 0,01

0154010 | Amerikanska blåbär | | | | 0,2

0154020 | Amerikanska tranbär | | | | 0,2

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita) | | | | 0,2

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula) | | | | 0,2

0154050 | Nypon | | | | 0,2

0154060 | Mullbär (svarta och vita) | | | | 0,2

0154070 | Azarolhagtorn | | | | 0,2

0154080 | Fläderbär | | | | 0,2

0154990 | Övriga (2) | | | | 0,01

0160000 | Diverse frukter med | | | | | | 0,01

0161000 | a) ätligt skal | | 0,01 | | (+) | | | | 0,01

0161010 | Dadlar | | | 0,01 | 0,01

0161020 | Fikon | | | 0,01 | 0,01

0161030 | Bordsoliver | | | 0,01 | 1

0161040 | Kumquat | | | 0,01 | 0,01

0161050 | Carambola/stjärnfrukter | | | 0,01 | 0,01

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | | | 0,8 (+) | 0,09

0161070 | Jambolanäpplen | | | 0,01 | 0,01

0161990 | Övriga (2) | | | 0,01 | 0,01

0162000 | b) oätligt skal, små | | | | (+)

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | | 5 (+) | 1 (+) | 0,05 | | | | 0,15

0162020 | Litchi/litchiplommon | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | | | 0,01

0162030 | Passionsfrukter/maracuja | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | | | 0,01

0162040 | Kaktusfikon | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | | | 0,01

0162050 | Stjärnäpplen | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | | | 0,01

0162060 | Amerikansk persimon | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | | | 0,01

0162990 | Övriga (2) | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | | | 0,01

0163000 | c) oätligt skal, stora | | | 0,01 | (+) | | | | 0,01

0163010 | Avokado | | 0,01 | | 0,01

0163020 | Bananer | | 0,6 (+) | | 0,15

0163030 | Mango | | 0,01 | | 0,2

0163040 | Papaya | | 0,01 | | 0,01

0163050 | Granatäpplen | | 2 | | 0,01

0163060 | Kirimoja/cherimoya | | 0,01 | | 0,01

0163070 | Guava | | 0,01 | | 0,01

0163080 | Ananas | | 0,01 | | 0,01

0163090 | Brödfrukter | | 0,01 | | 0,01

0163100 | Durian/durio | | 0,01 | | 0,01

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | | 0,01 | | 0,01

0163990 | Övriga (2) | | 0,01 | | 0,01

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA | | | | (+)

0210000 | Rot- och knölgrönsaker | | | 0,01 | | | 0,01 | 0,03 | 0,01

0211000 | a) Potatis | 0,02 | 2 (+) | | 0,01 | 60

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | 0,01 | 2 | | 0,01 | 0,2

0212010 | Maniok/kassava | | (+)

0212020 | Sötpotatis | | (+)

0212030 | Jamsbönrot | | (+)

0212040 | Arrowrot | | (+)

0212990 | Övriga (2)

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor | | (+)

0213010 | Rödbetor | 0,01 | 4 | | 0,04 | 0,2

0213020 | Morötter | 0,08 | 2 | | 0,04 | 30

0213030 | Rotselleri | 0,3 | 2 | | 0,07 | 0,2

0213040 | Pepparrot | 0,07 | 2 | | 0,04 | 0,2

0213050 | Jordärtskockor | 0,1 | 2 | | 0,04 | 0,2

0213060 | Palsternackor | 0,1 | 2 | | 0,04 | 30

0213070 | Rotpersilja/persiljerot | 0,01 | 2 | | 0,04 | 0,2

0213080 | Rädisor | 0,01 | 2 | | 0,15 | 0,2

0213090 | Haverrot | 0,01 | 2 | | 0,04 | 0,2

0213100 | Kålrötter | 0,01 | 2 | | 0,04 | 0,2

0213110 | Rovor/majrovor | 0,01 | 2 | | 0,04 | 0,2

0213990 | Övriga (2) | 0,01 | 2 | | 0,01 | 0,2

0220000 | Lökgrönsaker | | (+) | 0,01 | 0,2 | | 0,01 | 0,03 | 0,01

0220010 | Vitlök | 0,02 | 5 | | | 40

0220020 | Kepalök | 0,02 | 5 | | | 15

0220030 | Schalottenlök | 0,02 | 5 | | | 30

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | 0,01 | 6 | | | 0,2

0220990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,5 | | | 0,2

0230000 | Fruktgrönsaker | | (+) | | | 0,2 | 0,01 | 0,03 | 0,01

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter | | 3

0231010 | Tomater | 0,01 | | 0,7 (+) | 0,07

0231020 | Paprikor | 0,02 | | 0,01 | 0,1

0231030 | Auberginer/äggplantor | 0,01 | | 0,01 | 0,3

0231040 | Okra/gombo | 0,01 | | 0,01 | 0,3

0231990 | Övriga (2) | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 0,01 | 4 | 0,01

0232010 | Slanggurkor | | | | 0,05

0232020 | Druvgurkor | | | | 0,15

0232030 | Zucchini/squash | | | | 0,15

0232990 | Övriga (2) | | | | 0,01

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 0,01 | 3 | 0,01 | 0,06

0233010 | Meloner

0233020 | Pumpor

0233030 | Vattenmeloner

0233990 | Övriga (2)

0234000 | d) Sockermajs | 0,02 | 0,05 | 0,01 | 0,05

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,01 | 0,9 | 0,01 | 0,01

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01 | (+) | | | 0,2 | 0,01 | 0,03 | 0,01

0241000 | a) Blommande kål | | 5 | 0,4 | 0,1

0241010 | Broccoli | | | (+)

0241020 | Blomkål | | | (+)

0241990 | Övriga (2)

0242000 | b) Huvudbildande kål | | 5

0242010 | Brysselkål | | | 0,01 | 0,04

0242020 | Huvudkål | | | 0,7 (+) | 0,15

0242990 | Övriga (2) | | | 0,01 | 0,01

0243000 | c) Bladbildande kål | | 9 | 0,01

0243010 | Salladskål/kinakål | | | | 0,3

0243020 | Grönkål | | | | 0,01

0243990 | Övriga (2) | | | | 0,01

0244000 | d) Kålrabbi | | 5 | 0,01 | 0,01

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor | | (+) | | | 0,2

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 0,01 | 50 | | | | 0,01 | 0,03 | 0,01

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | | | 3 (+) | 1,5

0251020 | Sallat | | | 3 (+) | 0,15

0251030 | Escarole/escarolesallat | | | 3 (+) | 0,07

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | | | 3 (+) | 0,7

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | | | 0,01 | 0,7

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | | | 3 (+) | 0,7

0251070 | Sareptasenap/salladssenap | | | 0,01 | 0,01

0251080 | Späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter) | | | 0,01 | 0,7

0251990 | Övriga (2) | | | 0,01 | 0,01

0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01 | | | | | 0,01 | 0,03 | 0,01

0252010 | Spenat | | 50 | 3 (+) | 0,6

0252020 | Portlaker | | 0,9 | 0,01 | 0,01

0252030 | Mangold/betblad | | 30 | 3 (+) | 0,2

0252990 | Övriga (2) | | 0,9 | 0,01 | 0,01

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,01 | 0,03 | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,01 | 0,03 | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | 0,01 | 7 | 0,01 | 0,01 | | 0,01 | 0,03 | 0,01

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,8 | 50 | 3 | 0,7 | | 0,02 | 0,06 | 0,02

0256010 | Körvel | | | (+)

0256020 | Gräslök | | | (+)

0256030 | Bladselleri/snittselleri | | | (+)

0256040 | Persilja | | | (+)

0256050 | Salvia | | | (+)

0256060 | Rosmarin | | | (+)

0256070 | Timjan | | | (+)

0256080 | Basilika och ätliga blommor | | | (+)

0256090 | Lagerblad | | | (+)

0256100 | Dragon | | | (+)

0256990 | Övriga (2)

0260000 | Baljväxter, färska | | (+) | | | 0,2 | 0,01 | 0,03 | 0,01

0260010 | Bönor (med balja) | 0,08 | 5 | 0,4 (+) | 0,4

0260020 | Bönor (utan balja) | 0,02 | 3 | 0,01 | 0,2

0260030 | Ärter (med balja) | 0,08 | 5 | 0,01 | 0,2

0260040 | Ärter (utan balja) | 0,01 | 3 | 0,01 | 0,2

0260050 | Linser | 0,02 | 3 | 0,01 | 0,2

0260990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,06 | 0,01 | 0,01

0270000 | Stjälkgrönsaker | | (+) | 0,01 | | 0,2 | 0,01 | 0,03 | 0,01

0270010 | Sparris | 0,01 | 0,9 | | 0,02

0270020 | Kardoner | 0,01 | 0,9 | | 0,01

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | 0,01 | 9 | | 0,2

0270040 | Fänkål | 0,01 | 9 | | 0,3

0270050 | Kronärtskockor | 0,02 | 5 | | 0,15

0270060 | Purjolök | 0,01 | 9 | | 0,07

0270070 | Rabarber | 0,01 | 0,9 | | 0,01

0270080 | Bambuskott | 0,01 | 0,01 | | 0,01

0270090 | Palmhjärtan | 0,01 | 0,01 | | 0,01

0270990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,5 | | 0,01

0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | 0,2 | 0,01 | 0,03 | 0,01

0280010 | Odlade svampar | | | | 0,01

0280020 | Vilda svampar | | | | 0,5

0280990 | Mossor och lavar | | | | 0,01

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,2 | 0,01 | 0,03 | 0,01

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | | 3 (+) | | 0,05 (+) | 0,2 | 0,01 | 0,03 | 0,01

0300010 | Bönor | 0,08 | | 0,05 (+)

0300020 | Linser | 0,08 | | 0,01

0300030 | Ärter | 0,08 | | 0,01

0300040 | Lupiner | 0,01 | | 0,01

0300990 | Övriga (2) | 0,01 | | 0,01

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | | | | (+) | 0,5 | | 0,03 | 0,01

0401000 | Oljeväxtfröer | | (+)

0401010 | Linfrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401020 | Jordnötter | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401030 | Vallmofrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401040 | Sesamfrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401050 | Solrosfrö | 0,02 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,05

0401060 | Rapsfrö | 0,01 | 1 | 0,05 (+) | 0,2 | | 0,06

0401070 | Sojabönor | 0,01 | 3 | 0,01 | 0,05 | | 0,01

0401080 | Senapsfrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401090 | Bomullsfrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401100 | Pumpafrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401110 | Safflorfrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401120 | Gurkörtsfrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401130 | Oljedådrafrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401140 | Hampfrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401150 | Ricinfrö | 0,01 | 1 | 0,01 | 0,2 | | 0,01

0401990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,06 | 0,01 | 0,01 | | 0,01

0402000 | Oljeväxtfrukter | 0,01 | 0,01 | 0,01 | | | 0,01

0402010 | Oliver för oljeproduktion | | | | 0,5

0402020 | Oljepalmkärnor | | | | 0,01

0402030 | Oljepalmfrukter | | | | 0,01

0402040 | Kapok | | | | 0,01

0402990 | Övriga (2) | | | | 0,01

0500000 | SPANNMÅL | 0,01 | (+) | 0,01 | (+) | 0,2 | | 0,03

0500010 | Korn | | 4 | | 0,5 | | 0,6 | | 0,01

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | | 0,15 | | 0,01 | | 0,01 | | 0,01

0500030 | Majs | | 0,15 | | 0,02 | | 0,01 | | 0,01

0500040 | Hirs/vanlig hirs | | 0,15 | | 0,01 | | 0,01 | | 0,01

0500050 | Havre | | 4 | | 0,3 | | 0,6 | | 0,01

0500060 | Ris | | 0,15 | | 0,2 | | 0,01 | | 0,3 (+)

0500070 | Råg | | 0,8 | | 0,05 | | 0,05 | | 0,01

0500080 | Durra/sorgum | | 0,15 | | 0,01 | | 0,01 | | 0,01

0500090 | Vete | | 0,8 | | 0,05 | | 0,05 | | 0,01

0500990 | Övriga (2) | | 0,15 | | 0,01 | | 0,01 | | 0,01

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | | | 0,05 | 0,01 (+) | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0610000 | Te | 0,05 | 0,01

0620000 | Kaffebönor | 0,05 | 0,05 (+)

0630000 | Örtteer från | | (+)

0631000 | a) blommor | 0,08 | 0,9

0631010 | Kamomill

0631020 | Rosellhibiskus

0631030 | Ros

0631040 | Jasmin

0631050 | Lind

0631990 | Övriga (2)

0632000 | b) blad och örter | 0,08 | 0,9

0632010 | Jordgubbe

0632020 | Rooibos

0632030 | Mate/maté

0632990 | Övriga (2)

0633000 | c) rötter | 0,05 | 3

0633010 | Vänderot/läkevänderot

0633020 | Ginseng

0633990 | Övriga (2)

0639000 | d) andra delar av växten | 0,05 | 0,01

0640000 | Kakaobönor | 0,05 | 0,01

0650000 | Johannesbröd | 0,05 | 0,01

0700000 | HUMLE | 0,05 | 80 (+) | 0,05 | 10 (+) | 0,5 | 0,05 | 0,3 | 0,05

0800000 | KRYDDOR | | (+) | | (+)

0810000 | Frökryddor | 0,01 | 0,9 | 0,05 | 0,3 | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0810010 | Anis/anisfrö

0810020 | Svartkummin

0810030 | Selleri

0810040 | Koriander

0810050 | Spiskummin

0810060 | Dill

0810070 | Fänkål

0810080 | Bockhornsklöver

0810090 | Muskot

0810990 | Övriga (2)

0820000 | Fruktkryddor | 0,01 | 0,9 | 0,05 | | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0820010 | Kryddpeppar | | | | 0,3

0820020 | Sichuanpeppar | | | | 0,3

0820030 | Kummin | | | | 0,3

0820040 | Kardemumma | | | | 2

0820050 | Enbär | | | | 0,3

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita) | | | | 0,3

0820070 | Vanilj | | | | 0,3

0820080 | Tamarind | | | | 0,3

0820990 | Övriga (2) | | | | 0,3

0830000 | Barkkryddor | 0,05 | 0,9 | 0,05 | 0,01 | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0830010 | Kanel

0830990 | Övriga (2)

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,05 | 0,4 | 0,05 | 0,05 | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0840020 | Ingefära (10)

0840030 | Gurkmeja | 0,05 | 0,4 | 0,05 | 0,05 | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0840040 | Pepparrot (11)

0840990 | Övriga (2) | 0,05 | 0,4 | 0,05 | 0,05 | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05 | 0,9 | 0,05 | 0,01 | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0850010 | Kryddnejlika

0850020 | Kapris

0850990 | Övriga (2)

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05 | 0,9 | 0,05 | 0,01 | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0860010 | Saffran

0860990 | Övriga (2)

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05 | 0,9 | 0,05 | 0,01 | 0,5 | 0,05 | 0,15 | 0,05

0870010 | Muskotblomma

0870990 | Övriga (2)

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01 | | 0,01 | (+) | | | 0,03 | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter | | 0,4 (+) | | 0,01 | 0,2 | 0,06

0900020 | Sockerrör | | 7 (+) | | 0,05 | 0,2 | 0,01

0900030 | Rotcikoria | | 0,4 (+) | | 0,01 | 30 | 0,01

0900990 | Övriga (2) | | 0,5 | | 0,01 | 0,2 | 0,01

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR | | | | (+)

1010000 | Produkter från | 0,01 | | | | | | 0,03

1011000 | a) svin | | | | | | | | 0,01

1011010 | Muskel | | 0,01 | 0,05 (+) | 0,15 | 0,05 | 0,01

1011020 | Fett | | 0,07 | 1,5 (+) | 3 | 0,1 | 0,01

1011030 | Lever | | 0,05 | 0,05 (+) | 0,05 | 0,1 | 0,015

1011040 | Njure | | 0,05 | 0,05 (+) | 0,2 | 1,5 | 0,01

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,07 | 1,5 | 3 | 0,02 | 0,01

1011990 | Övriga (2) | | 0,05 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,015

1012000 | b) nötkreatur

1012010 | Muskel | | 0,01 | 0,06 (+) | 0,02 | 0,1 | 0,04 | | 0,06

1012020 | Fett | | 0,3 | 2 (+) | 3 | 0,1 | 0,2 | | 0,06

1012030 | Lever | | 0,2 (+) | 0,06 (+) | 0,05 | 0,1 | 0,4 | | 0,06

1012040 | Njure | | 0,2 | 0,07 (+) | 0,2 | 2 | 0,15 | | 0,08

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,3 | 2 | 3 | 0,02 | 0,1 | | 0,08

1012990 | Övriga (2) | | 0,05 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,4 | | 0,08

1013000 | c) får

1013010 | Muskel | | 0,01 | 0,05 (+) | 0,02 | 0,1 | 0,06 | | 0,06

1013020 | Fett | | 0,3 | 1,5 (+) | 3 | 0,1 | 0,4 | | 0,06

1013030 | Lever | | 0,2 (+) | 0,05 (+) | 0,05 | 0,1 | 0,7 | | 0,06

1013040 | Njure | | 0,2 | 0,05 (+) | 0,2 | 2 | 0,3 | | 0,08

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,3 | 1,5 | 3 | 0,02 | 0,3 | | 0,08

1013990 | Övriga (2) | | 0,05 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,7 | | 0,08

1014000 | d) get

1014010 | Muskel | | 0,2 | 0,05 (+) | 0,15 | 0,1 | 0,06 | | 0,06

1014020 | Fett | | 0,3 | 1,5 (+) | 3 | 0,1 | 0,4 | | 0,06

1014030 | Lever | | 0,2 (+) | 0,05 (+) | 0,05 | 0,1 | 0,7 | | 0,06

1014040 | Njure | | 0,2 | 0,05 (+) | 0,2 | 2 | 0,3 | | 0,08

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,3 | 1,5 | 3 | 0,02 | 0,3 | | 0,08

1014990 | Övriga (2) | | 0,05 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,7 | | 0,08

1015000 | e) hästdjur

1015010 | Muskel | | 0,01 | 0,06 (+) | 0,02 | 0,1 | 0,04 | | 0,06

1015020 | Fett | | 0,3 | 2 (+) | 3 | 0,1 | 0,2 | | 0,06

1015030 | Lever | | 0,2 | 0,06 (+) | 0,05 | 0,1 | 0,4 | | 0,06

1015040 | Njure | | 0,2 | 0,07 (+) | 0,2 | 2 | 0,1 | | 0,08

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,3 | 2 | 3 | 0,02 | 0,1 | | 0,08

1015990 | Övriga (2) | | 0,05 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | 0,4 | | 0,08

1016000 | f) fjäderfä | | | | 0,01 | | | | 0,01

1016010 | Muskel | | 0,01 | 0,01 | | 0,05 | 0,015

1016020 | Fett | | 0,08 | 0,04 (+) | | 0,1 | 0,03

1016030 | Lever | | 0,15 (+) | 0,01 | | 0,02 | 0,03

1016040 | Njure | | 0,05 | 0,01 | | 0,02 | 0,03

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,15 | 0,04 | | 0,02 | 0,03

1016990 | Övriga (2) | | 0,05 | 0,01 | | 0,02 | 0,03

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur | | | | | | 0,01

1017010 | Muskel | | 0,01 | 0,05 (+) | 0,02 | 0,1 | | | 0,06

1017020 | Fett | | 0,3 | 1,5 (+) | 3 | 0,1 | | | 0,06

1017030 | Lever | | 0,2 | 0,05 (+) | 0,05 | 0,1 | | | 0,06

1017040 | Njure | | 0,2 | 0,05 (+) | 0,2 | 2 | | | 0,08

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | | 0,3 | 1,5 | 3 | 0,02 | | | 0,08

1017990 | Övriga (2) | | 0,05 | 0,01 | 0,01 | 0,02 | | | 0,01

1020000 | Mjölk | 0,01 | 0,02 | (+) | 0,02 | 0,07 | | 0,03 | 0,01

1020010 | Nötkreatur | | | 0,07 | | | 0,03

1020020 | Får | | | 0,04 | | | 0,04

1020030 | Get | | | 0,04 | | | 0,04

1020040 | Häst | | | 0,07 | | | 0,02

1020990 | Övriga (2) | | | 0,04 | | | 0,01

1030000 | Fågelägg | 0,01 | 0,01 | 0,015 (+) | 0,01 | 0,1 | 0,015 | 0,03 | 0,01

1030010 | Tamhöna

1030020 | Anka

1030030 | Gås

1030040 | Vaktel

1030990 | Övriga (2)

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | 0,05 | 0,15 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,15 | 0,05

1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,01 | 0,03 | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,01 | 0,03 | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,05 | 0,01 | 0,03 | 0,01

1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)

1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)

1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)

2) I bilaga IV ska följande poster införas i alfabetisk ordning: ”komjölk”, ”järn(III)fosfat” och ”L-cystein”.

1 Analytisk bestämningsgräns.

2 Par bekämpningsmedel-kod för vilket det gränsvärde som fastställs i del B i bilaga III gäller.

3 (a) Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.