lagen.nu
(EU) 2022/2237

Ändring av förordning (EG) nr 1183/2005 om restriktiva åtgärder med hänsyn till situationen i Demokratiska republiken Kongo

Titel
Rådets förordning (EU) 2022/2237 av den 14 november 2022 om ändring av förordning (EG) nr 1183/2005 om restriktiva åtgärder med hänsyn till situationen i Demokratiska republiken Kongo
CELEX
32022R2237
Datum
2022-11-14
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 215,

med beaktande av rådets beslut (Gusp) 2022/2241 av den 14 november 2022 om ändring av beslut 2010/788/Gusp om restriktiva åtgärder med hänsyn till situationen i Demokratiska republiken Kongo,

med beaktande av det gemensamma förslaget från unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik och Europeiska kommissionen, och

(1) Rådets förordning (EG) nr 1183/2005 ger verkan åt rådets beslut 2010/788/Gusp och föreskriver vissa åtgärder mot personer som bryter vapenembargot mot Demokratiska republiken Kongo, inklusive frysning av deras tillgångar.

(2) Genom FN:s säkerhetsråds resolution 2641 (2022) ändrades kriterierna för uppförande på förteckningen av personer och enheter som ska omfattas av de restriktiva åtgärder som anges i punkterna 9 och 11 i FN:s säkerhetsråds resolution 1807 (2008) samt omfattningen av skyldigheten att underrätta den sanktionskommitté som inrättats i enlighet med FN:s säkerhetsråds resolution 1533 (2004) om leveranser av vapen och dithörande materiel till Demokratiska republiken Kongo eller tillhandahållande av tekniskt bistånd, finansiering, förmedlingstjänster och andra tjänster med anknytning till militär verksamhet i Demokratiska republiken Kongo. Beslut (Gusp) 2022/2241 ger verkan åt FN:s säkerhetsråds resolution 2641 (2022).

(3) Dessa åtgärder omfattas av tillämpningsområdet för fördraget om Europeiska unionens funktionssätt och lagstiftningsåtgärder på unionsnivå är därför nödvändiga för att ge verkan åt beslut (Gusp) 2022/2241, särskilt för att säkerställa att det tillämpas på ett enhetligt sätt av ekonomiska aktörer i alla medlemsstater.

(4) Förordning (EG) nr 1183/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Förordning (EG) nr 1183/2005 ska ändras på följande sätt:

1. I artikel 1a ska punkt 2 ersättas med följande:

”2. Tillhandahållande av tekniskt bistånd, finansiering eller ekonomiskt bistånd eller förmedlingstjänster med anknytning till militär verksamhet till alla icke-statliga eller andra personer, enheter eller organ i Demokratiska republiken Kongo, eller för användning i Demokratiska republiken Kongo, annat än tillhandahållande av sådant bistånd till Förenta nationernas stabiliseringsuppdrag i Demokratiska republiken Kongo (Monusco) eller Afrikanska unionens regionala insatsstyrka eller med anknytning till icke-dödande militär utrustning som endast är avsedd för humanitärt bruk eller som skydd i enlighet med artikel 1b.1, ska anmälas i förväg till sanktionskommittén, inrättad i enlighet med punkt 8 i FN:s säkerhetsråds resolution 1533 (2004) (sanktionskommittén). Dessa anmälningar ska innehålla all nödvändig information, inbegripet i förekommande fall uppgifter om slutanvändare, planerat leveransdatum och transportväg.”

2. I artikel 1b.1 ska led b ersättas med följande:

”b) tekniskt bistånd, finansiering eller ekonomiskt bistånd eller förmedlingstjänster med anknytning till icke-dödande militär utrustning som endast är avsedd för humanitärt bruk eller som skydd,”.

3. I artikel 2a.1 ska följande led läggas till:

”k) Personer eller enheter som deltar i produktion, tillverkning eller användning i Demokratiska republiken Kongo av improviserade sprängladdningar, eller som uppdrar, planerar, beordrar, lämnar medhjälp till, bistår eller på annat sätt bidrar till attacker med improviserade sprängladdningar i Demokratiska republiken Kongo.”

Artikel2

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 Se sidan 15 i detta nummer av EUT.

2 Rådets förordning (EG) nr 1183/2005 av den 18 juli 2005 om restriktiva åtgärder med hänsyn till situationen i Demokratiska republiken Kongo (EUT L 193, 23.7.2005, s. 1).

3 Rådets beslut 2010/788/Gusp av den 20 december 2010 om restriktiva åtgärder med hänsyn till situationen i Demokratiska republiken Kongo (EUT L 336, 21.12.2010, s. 30).