Ändring av bilagorna II och V till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för tiakloprid i eller på vissa produkter
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 14.1 a, 18.1 och 49.2, och
(1) Gränsvärden för det verksamma ämnet tiakloprid hade fastställts i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005. Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (livsmedelsmyndigheten) såg över dessa gränsvärden i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005 och rekommenderade gränsvärden som den konstaterat är säkra för konsumenterna. Genom kommissionens förordning (EU) 2015/1200 togs dessa gränsvärden upp i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005.
(2) På grundval av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 förnyades inte godkännandet av detta verksamma ämne 2020, mot bakgrund av de kritiska problem som livsmedelsmyndighet konstaterade i slutsatserna från den inbördes granskningen vad gäller förorening av grundvatten med potentiella cancerframkallande metaboliter av tiakloprid och dess klassificering som reproduktionstoxiskt i kategori 1B i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1272/2008. Eftersom ämnet inte uppfyllde kriterierna för godkännande ansåg livsmedelsmyndigheten det inte nödvändigt att avsluta bedömningen av tiakloprids eventuella hormonstörande egenskaper på grundval av de senaste kriterierna i punkterna 3.6.5 och 3.8.2 i bilaga II till förordning (EG) nr 1107/2009. Livsmedelsmyndigheten konstaterade dock att tiakloprid ansågs uppfylla de kriterier för hormonstörande egenskaper som fastställdes 2013 och WHO:s definition av hormonstörande ämnen, eftersom det orsakar skadliga effekter på det reproduktiva och endokrina systemet genom en hormonell verkningsmekanism.
(3) Alla befintliga godkännanden av växtskyddsmedel som innehåller tiakloprid har återkallats. De befintliga gränsvärden som fastställs för det verksamma ämnet i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 bör därför strykas i enlighet med artikel 17 i den förordningen jämförd med artikel 14.1 a i samma förordning. Mot bakgrund av de nya toxikologiska referensvärdena, särskilt en lägre akut referensdos, som föreslogs i slutsatserna från den inbördes granskningen, bad kommissionen livsmedelsmyndigheten att göra ett uttalande enligt artikel 43 i förordning (EG) nr 396/2005 om en bedömning av de kortsiktiga (akuta) riskerna i samband med intag via födan för de gränsvärden som baseras på användning utanför EU, dvs. de som grundar sig på ansökningar om importtolerans och de som grundar sig på Codex-gränsvärden (CXL-värden) som fastställdes 2007.
(4) I sitt uttalande konstaterade livsmedelsmyndigheten en risk för konsumenterna i fråga om CXL-värdena när det gäller paprikor. Gränsvärdena för dessa produkter bör därför sänkas till de produktspecifika bestämningsgränserna. Livsmedelsmyndigheten konstaterade inga akuta risker för konsumenterna i fråga om gränsvärdena som härletts från importtoleranser när det gäller papaya och te, eller i fråga om gränsvärdena som baseras på CXL-värden när det gäller kvitten, mispel, japansk mispel, aprikoser, körsbär (söta), plommon, jordgubbar, rubusfrukter, andra små frukter och bär, kiwifrukter, potatis, tomater, auberginer/äggplantor, gurkväxter med ätligt skal, meloner, vattenmeloner, rapsfrö, senapsfrö, ris, vete, produkter från svin, nötkreatur, får, häst och andra husdjur från vävnader (muskel, lever, njure och ätbara slaktbiprodukter), fjäderfä (muskel, lever och ätbara slaktbiprodukter), mjölk och ägg, men drog slutsatsen att detta måste utredas ytterligare av riskhanterare.
(5) Livsmedelsmyndighetens riskbedömning baserades på befintliga toxikologiska referensvärden. Dessa toxikologiska referensvärden återspeglar inte nödvändigtvis hormonrelaterade effekter eftersom de inte bedömdes enligt de nya EU-kriterier som fastställdes 2018 (8). Hormonrelaterade effekter inträffar ofta vid låga doser och hormonstörande ämnen har ofta inte ett säkert tröskelvärde. Till följd av detta finns det fortfarande rimliga skäl att misstänka att de gränsvärden som baseras på användning utanför EU har potentiellt skadliga hälsoeffekter på människor och är oförenliga med den höga konsumentskyddsnivån i unionen. Kommissionen har därför bett livsmedelsmyndigheten att göra en kompletterande bedömning av tiakloprid med beaktande av de senaste kriterierna för hormonstörande ämnen.
(6) I avvaktan på livsmedelsmyndighetens slutsats i den kompletterande riskbedömningen och mot bakgrund av tillgänglig relevant information om potentiellt skadliga hälsoeffekter på människor bör de gränsvärden som baseras på användning utanför EU tillfälligt sänkas. Dessa gränsvärden kommer att ses över när livsmedelsmyndigheten har avslutat sin bedömning.
(7) Kommissionen har rådfrågat EU-referenslaboratorierna om behovet av att anpassa vissa bestämningsgränser för resthalter av tiakloprid. Dessa laboratorier föreslog produktspecifika bestämningsgränser som är analytiskt genomförbara för alla produkter.
(8) Unionens handelspartner har inom ramen för Världshandelsorganisationen (WTO) tillfrågats om de nya gränsvärdena, och deras synpunkter har beaktats.
(9) Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.
(10) För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör denna förordning inte tillämpas på produkter som har släppts ut på marknaden i unionen innan de nya gränsvärdena blir tillämpliga, med undantag av päron, persikor, hallon (gula och röda), paprikor, salladskål/kinakål och sallat för vilka en akut risk för konsumenterna har identifierats. Denna övergångsåtgärd är motiverad och proportionerlig med tanke på det begränsade antalet produkter som i själva verket skulle omfattas av åtgärden (främst produkter med lång hållbarhetstid och inte färskvaror) och konsumenternas låga exponering från sådana produkter, vilket framgår av aktuella övervakningsuppgifter som är representativa för marknaden och som samlats in av livsmedelsmyndigheten.
(11) Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstater, tredjeländer och livsmedelsföretagare ges en rimlig tidsperiod för att anpassa sig till de nya krav som följer av ändringen av gränsvärdena.
(12) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Bilagorna II och V till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.
Artikel2¶
Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som släppts ut på marknaden i unionen före den 12 maj 2025, med undantag av päron, persikor, hallon (gula och röda), paprikor, salladskål/kinakål och sallat.
Artikel3¶
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Den ska tillämpas från och med den 12 maj 2025.
1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2005/396/oj.
2 Efsa, ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for thiacloprid according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 12(2014):3, artikelnr 3617 ( https://doi.org/10.2903/j.efsa.2014.3617).
3 Kommissionens förordning (EU) 2015/1200 av den 22 juli 2015 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för amidosulfuron, fenhexamid, kresoximmetyl, tiakloprid och trifloxystrobin i eller på vissa produkter (EUT L 195, 23.7.2015, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/1200/oj).
4 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 av den 21 oktober 2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden och om upphävande av rådets direktiv 79/117/EEG och 91/414/EEG (EUT L 309, 24.11.2009, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/1107/oj).
5 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/23 av den 13 januari 2020 om att inte förnya godkännandet av det verksamma ämnet tiakloprid i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden, och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 (EUT L 8, 14.1.2020, s. 8, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/23/oj).
6 Efsa, ”Conclusion on pesticides peer review. Peer review of the pesticide risk assessment of the active substance thiacloprid”, EFSA Journal, vol. 17(2019):3. artikelnr e05595 ( https://doi.org/10.2903/j.efsa.2019.5595).
7 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1272/2008 av den 16 december 2008 om klassificering, märkning och förpackning av ämnen och blandningar, ändring och upphävande av direktiven 67/548/EEG och 1999/45/EG samt ändring av förordning (EG) nr 1907/2006 (EUT L 353, 31.12.2008, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1272/oj).
8 Kommissionens förordning (EU) 2018/605 av den 19 april 2018 om ändring av bilaga II till förordning (EG) nr 1107/2009 genom angivande av vetenskapliga kriterier för att fastställa hormonstörande egenskaper (EUT L 101, 20.4.2018, s. 33, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/605/oj).
9 Efsa, ”Scientific Opinion on the hazard assessment of endocrine disruptors: Scientific criteria for identification of endocrine disruptors and appropriateness of existing test methods for assessing effects mediated by these substances on human health and the environment”, EFSA Journal, vol. 11(2013):3, artikelnr 3132 [84 s.] ( https://doi.org/10.2903/j.efsa.2013.3132).
10 WHO/IPCS (Världshälsoorganisationen/internationella programmet för kemikaliesäkerhet), 2002, ”Global Assessment of the State-of-the-science of Endocrine Disruptors”, WHO/PCS/EDC/02.2 ( https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/67357/WHO_PCS_EDC_02.2.pdf?sequence=1).
11 Efsa, ”Statement on the short-term (acute) dietary risk assessment and evaluation of confirmatory data for certain maximum residue levels (MRLs) for thiacloprid”, EFSA Journal, vol. 21(2023):3, artikelnr 7888 ( https://doi.org/10.2903/j.efsa.2023.7888).
12 Efsa, ”Scientific report of the Endocrine Active Substances Task Force”, EFSA Journal, vol. 8(2010):11, artikelnr 1932 ( https://doi.org/10.2903/j.efsa.2010.1932).
13 Efsa, ”The 2022 European Union report on pesticide residues in food”, EFSA Journal, vol. 22(2024), artikelnr e8753 ( https://doi.org/10.2903/j.efsa.2024.8753).
BILAGA
Bilagorna II och V till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:
1) I bilaga II ska kolumnen för tiakloprid utgå.
2) I bilaga V ska följande kolumn för tiakloprid läggas till:
”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)
Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Tiakloprid
(1) | (2) | (3)
0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER
0110000 | Citrusfrukter | 0,01
0110010 | Grapefrukter
0110020 | Apelsiner
0110030 | Citroner
0110040 | Limefrukter
0110050 | Mandariner
0110990 | Övriga (2)
0120000 | Trädnötter | 0,02
0120010 | Mandlar
0120020 | Paranötter
0120030 | Cashewnötter
0120040 | Kastanjer
0120050 | Kokosnötter
0120060 | Hasselnötter
0120070 | Macadamianötter
0120080 | Pekannötter
0120090 | Pinjenötter
0120100 | Pistaschmandlar
0120110 | Valnötter
0120990 | Övriga (2)
0130000 | Kärnfrukter | 0,01
0130010 | Äpplen
0130020 | Päron
0130030 | Kvitten
0130040 | Mispel
0130050 | Japansk mispel
0130990 | Övriga (2)
0140000 | Stenfrukter | 0,01
0140010 | Aprikoser
0140020 | Körsbär (söta)
0140030 | Persikor
0140040 | Plommon
0140990 | Övriga (2)
0150000 | Bär och små frukter | 0,01
0151000 | a) Druvor
0151010 | Bordsdruvor
0151020 | Druvor för vinframställning
0152000 | b) Jordgubbar
0153000 | c) Rubusfrukter
0153010 | Björnbär
0153020 | Blåhallon
0153030 | Hallon (gula och röda)
0153990 | Övriga (2)
0154000 | d) Andra små frukter och bär
0154010 | Amerikanska blåbär
0154020 | Amerikanska tranbär
0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)
0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)
0154050 | Nypon
0154060 | Mullbär (svarta och vita)
0154070 | Azarolhagtorn
0154080 | Fläderbär
0154990 | Övriga (2)
0160000 | Diverse frukter med | 0,01
0161000 | a) ätligt skal
0161010 | Dadlar
0161020 | Fikon
0161030 | Bordsoliver
0161040 | Kumquat
0161050 | Carambola/stjärnfrukter
0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon
0161070 | Jambolanäpplen
0161990 | Övriga (2)
0162000 | b) oätligt skal, små
0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda)
0162020 | Litchi/litchiplommon
0162030 | Passionsfrukter/maracuja
0162040 | Kaktusfikon
0162050 | Stjärnäpplen
0162060 | Amerikansk persimon
0162990 | Övriga (2)
0163000 | c) oätligt skal, stora
0163010 | Avokado
0163020 | Bananer
0163030 | Mango
0163040 | Papaya
0163050 | Granatäpplen
0163060 | Kirimoja/cherimoya
0163070 | Guava
0163080 | Ananas
0163090 | Brödfrukter
0163100 | Durian/durio
0163110 | Taggannona/graviola/guanabana
0163990 | Övriga (2)
0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA
0210000 | Rot- och knölgrönsaker | 0,01
0211000 | a) Potatis
0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker
0212010 | Maniok/kassava
0212020 | Sötpotatis
0212030 | Jamsbönrot
0212040 | Arrowrot
0212990 | Övriga (2)
0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor
0213010 | Rödbetor
0213020 | Morötter
0213030 | Rotselleri
0213040 | Pepparrot
0213050 | Jordärtskockor
0213060 | Palsternackor
0213070 | Rotpersilja/persiljerot
0213080 | Rädisor
0213090 | Haverrot
0213100 | Kålrötter
0213110 | Rovor/majrovor
0213990 | Övriga (2)
0220000 | Lökgrönsaker | 0,01
0220010 | Vitlök
0220020 | Kepalök
0220030 | Schalottenlök
0220040 | Knipplök/salladslök och piplök
0220990 | Övriga (2)
0230000 | Fruktgrönsaker | 0,01
0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter
0231010 | Tomater
0231020 | Paprikor
0231030 | Auberginer/äggplantor
0231040 | Okra/gombo
0231990 | Övriga (2)
0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal
0232010 | Slanggurkor
0232020 | Druvgurkor
0232030 | Zucchini/squash
0232990 | Övriga (2)
0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal
0233010 | Meloner
0233020 | Pumpor
0233030 | Vattenmeloner
0233990 | Övriga (2)
0234000 | d) Sockermajs
0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker
0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01
0241000 | a) Blommande kål
0241010 | Broccoli
0241020 | Blomkål
0241990 | Övriga (2)
0242000 | b) Huvudbildande kål
0242010 | Brysselkål
0242020 | Huvudkål
0242990 | Övriga (2)
0243000 | c) Bladbildande kål
0243010 | Salladskål/kinakål
0243020 | Grönkål
0243990 | Övriga (2)
0244000 | d) Kålrabbi
0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor
0251000 | a) Sallat och sallatväxter | 0,01
0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat
0251020 | Sallat
0251030 | Escarole/escarolesallat
0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott
0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen
0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål
0251070 | Sareptasenap/salladssenap
0251080 | Späda bladgrödor/”baby leaf” (inklusive Brassica-arter)
0251990 | Övriga (2)
0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01
0252010 | Spenat
0252020 | Portlaker
0252030 | Mangold/betblad
0252990 | Övriga (2)
0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | 0,01
0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01
0255000 | e) Endivesallat | 0,01
0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,02
0256010 | Körvel
0256020 | Gräslök
0256030 | Bladselleri/snittselleri
0256040 | Persilja
0256050 | Salvia
0256060 | Rosmarin
0256070 | Timjan
0256080 | Basilika och ätliga blommor
0256090 | Lagerblad
0256100 | Dragon
0256990 | Övriga (2)
0260000 | Baljväxter, färska | 0,01
0260010 | Bönor (med balja)
0260020 | Bönor (utan balja)
0260030 | Ärter (med balja)
0260040 | Ärter (utan balja)
0260050 | Linser
0260990 | Övriga (2)
0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01
0270010 | Sparris
0270020 | Kardoner
0270030 | Stjälkselleri/blekselleri
0270040 | Fänkål
0270050 | Kronärtskockor
0270060 | Purjolök
0270070 | Rabarber
0270080 | Bambuskott
0270090 | Palmhjärtan
0270990 | Övriga (2)
0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01
0280010 | Odlade svampar
0280020 | Vilda svampar
0280990 | Mossor och lavar
0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01
0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01
0300010 | Bönor
0300020 | Linser
0300030 | Ärter
0300040 | Lupiner
0300990 | Övriga (2)
0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,02
0401000 | Oljeväxtfröer
0401010 | Linfrö
0401020 | Jordnötter
0401030 | Vallmofrö
0401040 | Sesamfrö
0401050 | Solrosfrö
0401060 | Rapsfrö
0401070 | Sojabönor
0401080 | Senapsfrö
0401090 | Bomullsfrö
0401100 | Pumpafrö
0401110 | Safflorfrö
0401120 | Gurkörtsfrö
0401130 | Oljedådrafrö
0401140 | Hampfrö
0401150 | Ricinfrö
0401990 | Övriga (2)
0402000 | Oljeväxtfrukter
0402010 | Oliver för oljeproduktion
0402020 | Oljepalmkärnor
0402030 | Oljepalmfrukter
0402040 | Kapok
0402990 | Övriga (2)
0500000 | SPANNMÅL | 0,01
0500010 | Korn
0500020 | Bovete och andra pseudocerealier
0500030 | Majs
0500040 | Hirs/vanlig hirs
0500050 | Havre
0500060 | Ris
0500070 | Råg
0500080 | Durra/sorgum
0500090 | Vete
0500990 | Övriga (2)
0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,05
0610000 | Te
0620000 | Kaffebönor
0630000 | Örtteer från
0631000 | a) blommor
0631010 | Kamomill
0631020 | Rosellhibiskus
0631030 | Ros
0631040 | Jasmin
0631050 | Lind
0631990 | Övriga (2)
0632000 | b) blad och örter
0632010 | Jordgubbe
0632020 | Rooibos
0632030 | Mate/maté
0632990 | Övriga (2)
0633000 | c) rötter
0633010 | Vänderot/läkevänderot
0633020 | Ginseng
0633990 | Övriga (2)
0639000 | d) andra delar av växten
0640000 | Kakaobönor
0650000 | Johannesbröd
0700000 | HUMLE | 0,05
0800000 | KRYDDOR
0810000 | Frökryddor | 0,05
0810010 | Anis/anisfrö
0810020 | Svartkummin
0810030 | Selleri
0810040 | Koriander
0810050 | Spiskummin
0810060 | Dill
0810070 | Fänkål
0810080 | Bockhornsklöver
0810090 | Muskot
0810990 | Övriga (2)
0820000 | Fruktkryddor | 0,05
0820010 | Kryddpeppar
0820020 | Sichuanpeppar
0820030 | Kummin
0820040 | Kardemumma
0820050 | Enbär
0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)
0820070 | Vanilj
0820080 | Tamarind
0820990 | Övriga (2)
0830000 | Barkkryddor | 0,05
0830010 | Kanel
0830990 | Övriga (2)
0840000 | Rot- och jordstamskryddor
0840010 | Lakritsrot | 0,05
0840020 | Ingefära (10)
0840030 | Gurkmeja | 0,05
0840040 | Pepparrot (11)
0840990 | Övriga (2) | 0,05
0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05
0850010 | Kryddnejlika
0850020 | Kapris
0850990 | Övriga (2)
0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05
0860010 | Saffran
0860990 | Övriga (2)
0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05
0870010 | Muskotblomma
0870990 | Övriga (2)
0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01
0900010 | Sockerbetsrötter
0900020 | Sockerrör
0900030 | Rotcikoria
0900990 | Övriga (2)
1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR
1010000 | Produkter från | 0,01
1011000 | a) svin
1011010 | Muskel
1011020 | Fett
1011030 | Lever
1011040 | Njure
1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1011990 | Övriga (2)
1012000 | b) nötkreatur
1012010 | Muskel
1012020 | Fett
1012030 | Lever
1012040 | Njure
1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1012990 | Övriga (2)
1013000 | c) får
1013010 | Muskel
1013020 | Fett
1013030 | Lever
1013040 | Njure
1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1013990 | Övriga (2)
1014000 | d) get
1014010 | Muskel
1014020 | Fett
1014030 | Lever
1014040 | Njure
1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1014990 | Övriga (2)
1015000 | e) hästdjur
1015010 | Muskel
1015020 | Fett
1015030 | Lever
1015040 | Njure
1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1015990 | Övriga (2)
1016000 | f) fjäderfä
1016010 | Muskel
1016020 | Fett
1016030 | Lever
1016040 | Njure
1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1016990 | Övriga (2)
1017000 | g) andra hägnade landlevande djur
1017010 | Muskel
1017020 | Fett
1017030 | Lever
1017040 | Njure
1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)
1017990 | Övriga (2)
1020000 | Mjölk | 0,01
1020010 | Nötkreatur
1020020 | Får
1020030 | Get
1020040 | Häst
1020990 | Övriga (2)
1030000 | Fågelägg | 0,02
1030010 | Tamhöna
1030020 | Anka
1030030 | Gås
1030040 | Vaktel
1030990 | Övriga (2)
1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | 0,05
1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01
1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01
1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01
1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)
1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)
1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)
1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
2 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.