lagen.nu
(EU) 2024/3229

Ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1013/2006 vad gäller ändringar beträffande transporter av elektriskt och elektroniskt avfall, som överenskommits inom ramen för Baselkonventionen

Titel
Kommissionens delegerade förordning (EU) 2024/3229 av den 18 oktober 2024 om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1013/2006 vad gäller ändringar beträffande transporter av elektriskt och elektroniskt avfall, som överenskommits inom ramen för Baselkonventionen (Text av betydelse för EES)
CELEX
32024R3229
Datum
2024-10-18
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1013/2006 av den 14 juni 2006 om transport av avfall, särskilt artikel 58.1 a, och

(1) Partskonferensen för Baselkonventionen beslutade vid sitt femtonde möte som hölls i juni 2022, genom beslut BC-15/18, att införa en ny kod för farligt elektriskt och elektroniskt avfall (kod A1181) i bilaga VIII till Baselkonventionen, samtidigt som kod A1180 i den bilagan stryks och en ny kod för icke-farligt elektriskt och elektroniskt avfall (kod Y49) läggs till i bilaga II till Baselkonventionen, samtidigt som den nuvarande koden för sådant avfall (kod B1110) i bilaga IX till Baselkonventionen stryks och kod B4030 i bilaga IX till Baselkonventionen stryks. Dessa ändringar får verkan från och med den 1 januari 2025.

(2) Det är lämpligt att unionen, som är part i Baselkonventionen, ändrar koderna avseende elektriskt och elektroniskt avfall i de relevanta bilagorna till förordning (EG) nr 1013/2006 när de hänvisar till bilagorna till Baselkonventionen.

(3) När det gäller export av elektriskt och elektroniskt avfall från unionen till tredjeländer och import av sådant avfall till unionen från tredjeländer bör bilagorna III, IV och V till förordning (EG) nr 1013/2006 beakta ändringarna i bilagorna II, VIII och IX till Baselkonventionen. Till följd av detta bör, från och med den 1 januari 2025, export från unionen till tredjeländer som omfattas av OECD-rådets beslut om kontroll av gränsöverskridande transporter av avfall avsett för återvinning (OECD-beslutet) och import till unionen av elektriskt och elektroniskt avfall enligt kod A1181 i bilaga VIII till Baselkonventionen och enligt kod Y49 i bilaga II till Baselkonventionen omfattas av förfarandet för skriftlig förhandsanmälan och skriftligt förhandsgodkännande. I enlighet med artikel 36.1 a och b i förordning (EG) nr 1013/2006 och bilaga V till den förordningen bör export av elektriskt och elektroniskt avfall enligt koderna A1181 i bilaga VIII till Baselkonventionen och Y49 i bilaga II till Baselkonventionen till tredjeländer som inte omfattas av OECD-beslutet förbjudas.

(4) Kraven i artikel 18 i förordning (EG) nr 1013/2006 bör förbli tillämpliga på transporter mellan medlemsstater av icke-farligt elektriskt och elektroniskt avfall enligt koderna GC010 och GC020 så länge som artikel 18 i den förordningen är tillämplig. Genom artikel 18 säkerställs övervakning och kontroll av transporterna för en miljöriktig hantering.

(5) Denna förordning beaktar att det inte har nåtts någon överenskommelse inom OECD om att införliva de ändringar i bilagorna till Baselkonventionen som gäller elektriskt och elektroniskt avfall i tilläggen till OECD-beslutet. Koderna GC010 och GC020 i bilagorna III och IV till förordning (EG) nr 1013/2006 bör därför inte längre tillämpas från och med den 1 januari 2025 på export av elektriskt och elektroniskt avfall från unionen till tredjeländer och import av sådant avfall till unionen från tredjeländer.

(6) Förordning (EG) nr 1013/2006 bör därför ändras i enlighet med detta.

(7) Eftersom ändringarna av bilagorna till Baselkonventionen inte får verkan förrän den 1 januari 2025 bör tillämpningen av denna förordning skjutas upp till den dagen.

(8) För att säkerställa rättssäkerhet för ekonomiska aktörer och behöriga myndigheter samt för att säkerställa ett harmoniserat tillvägagångssätt för genomförandet av de ändringar som införs genom denna förordning är det nödvändigt att införa övergångsbestämmelser som specificerar att godkännanden för transport av elektriskt och elektroniskt avfall som utfärdats före den dag då denna förordning börjar tillämpas ska fortsätta att gälla fram till den 1 januari 2026 eller fram till utgången av ett sådant godkännande om det löper ut före det datumet. Dessutom bör anmälare tillåtas att fram till den 1 februari 2025 uppdatera en anmälan som lämnades in före den 31 december 2024 för att anpassa den till de ändringar som införs genom denna förordning.

(9) För att underlätta ett snabbt beslutsfattande bör anmälare ha rätt att lämna in anmälningar om transporter av elektriskt och elektroniskt avfall på grundval av de nya koderna redan före den 1 januari 2025.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Bilagorna III, IV och V till förordning (EG) nr 1013/2006 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 1 januari 2025. Anmälare får dock redan före detta datum lämna in anmälningar om transporter av elektriskt och elektroniskt avfall i enlighet med förordning (EG) nr 1013/2006 i dess lydelse enligt den här förordningen.

När det gäller transporter av elektriskt och elektroniskt avfall som klassificeras enligt koderna A1180, B1110, B4030, GC010 eller GC020 eller av sådant avfall som inte klassificeras enligt en enskild kod i någon av bilagorna III, IIIB eller IV till förordning (EG) nr 1013/2006, för vilka en behörig myndighet har gett sitt godkännande före den 1 januari 2025, med undantag för transporter av icke-farligt elektriskt och elektroniskt avfall till länder som inte omfattas av OECD-beslutet, ska godkännandet förbli giltigt fram till den 1 januari 2026 eller fram till utgången av ett sådant godkännande, om det löper ut före det datumet.

Om en anmälare har lämnat in en anmälan om transporter av avfall som klassificeras enligt koderna A1180, B1110, B4030, GC010 eller GC020 före den 31 december 2024 och de behöriga myndigheterna inte har fattat något beslut senast detta datum, ska anmälaren ha rätt att fram till den 1 februari 2025 uppdatera anmälan för att anpassa den till de nya bestämmelser som införs genom denna förordning.

1 EUT L 190, 12.7.2006, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2006/1013/oj.

2 OECD/LEGAL/0266.

BILAGA

Bilagorna III, IV och V till förordning (EG) nr 1013/2006 ska ändras på följande sätt:

1) Bilaga III ska ändras på följande sätt:

a) I del I ska punkt e utgå.

b) I del II, under rubriken ”Annat metallhaltigt avfall”, ska följande fotnot läggas till för kod GC010:

”(* Koden GC010 ska endast tillämpas på avfall som transporteras inom unionen.”

c) I del II, under rubriken ”Annat metallhaltigt avfall”, ska följande fotnot läggas till för kod GC020:

”(* Koden GC020 ska endast tillämpas på avfall som transporteras inom unionen.”

2) I bilaga IV ska del I ändras på följande sätt:

a) Punkt c ska ersättas med följande:

”c) Basel-koden A2060 ska inte tillämpas och OECD-koden GG040 i del II i bilaga III ska gälla i stället när så är tillämpligt.”

b) Följande punkt ska läggas till:

”g) För avfall som transporteras inom unionen ska Basel-kod Y49 inte tillämpas och koderna GC010 och GC020 i del II i bilaga III ska gälla i stället när så är tillämpligt.”

3) Bilaga V ska ändras på följande sätt:

a) Del 1 ska ändras på följande sätt:

i) I avsnitt A1 i förteckning A ska koden A1180 ersättas med följande kod:

”A1181) Elektriskt och elektroniskt avfall (se också motsvarande kod Y49 i förteckning A i del 3 i bilaga V):

Avfall som utgörs av eller innehåller elektrisk och elektronisk utrustning

som innehåller eller är förorenat med kadmium, bly, kvicksilver, organohalogena föreningar eller andra beståndsdelar som anges i bilaga I i en sådan utsträckning att avfallet uppvisar en egenskap enligt bilaga III, eller

med en komponent som innehåller eller är förorenad med beståndsdelar som anges i bilaga I i en sådan utsträckning att komponenten uppvisar en egenskap enligt bilaga III, inbegripet men inte begränsat till någon av följande komponenter:

Glas från katodstrålerör som ingår i förteckning A.

Ett batteri som ingår i förteckning A.

En brytare, en lampa, ett lysrör eller en bakgrundsbelysning för bildskärmar som innehåller kvicksilver.

En kondensator som innehåller PCB.

En komponent som innehåller asbest.

Vissa kretskort.

Vissa bildskärmar.

Vissa plastkomponenter som innehåller ett bromerat flamskyddsmedel.

Avfallskomponenter i elektrisk och elektronisk utrustning som innehåller eller är förorenade med beståndsdelar som anges i bilaga I i en sådan utsträckning att avfallskomponenterna uppvisar en egenskap enligt bilaga III, såvida de inte omfattas av någon annan kod i förteckning A.

Avfall som uppstår vid bearbetning av avfall som utgörs av eller innehåller elektrisk och elektronisk utrustning eller avfallskomponenter i elektrisk och elektronisk utrustning, och som innehåller eller är förorenat med beståndsdelar som anges i bilaga I i en sådan utsträckning att avfallet uppvisar en egenskap enligt bilaga III (t.ex. fraktioner till följd av fragmentering eller demontering), såvida det inte omfattas av någon annan kod i förteckning A.”

ii) I avsnitt B1 i förteckning B ska kod B1110 utgå.

iii) I avsnitt B4 i förteckning B ska kod B4030 utgå.

b) I förteckning A i del 3 ska följande läggas till som kod Y49:

”Y49) Elektriskt och elektroniskt avfall:

Avfall som utgörs av eller innehåller elektrisk och elektronisk utrustning

som inte innehåller och inte är förorenat med beståndsdelar som anges i bilaga I i en sådan utsträckning att avfallet uppvisar en egenskap enligt bilaga III, och

i vilket ingen av komponenterna (t.ex. vissa kretskort, vissa bildskärmar) innehåller eller är förorenade med beståndsdelar som anges i bilaga I i en sådan utsträckning att komponenten uppvisar en egenskap enligt bilaga III.

Avfallskomponenter i elektrisk och elektronisk utrustning (t.ex. vissa kretskort, vissa bildskärmar) som inte innehåller och inte är förorenade med beståndsdelar som anges i bilaga I i en sådan utsträckning att avfallskomponenterna uppvisar en egenskap enligt bilaga III, såvida de inte omfattas av någon annan kod i bilaga II eller av en kod i bilaga IX.

Avfall som uppstår vid bearbetning av avfall som utgörs av eller innehåller elektrisk och elektronisk utrustning eller avfallskomponenter i elektrisk och elektronisk utrustning (t.ex. fraktioner till följd av fragmentering eller demontering), och som inte innehåller och inte är förorenat med beståndsdelar som anges i bilaga I i en sådan utsträckning att avfallet uppvisar en egenskap enligt bilaga III, såvida det inte omfattas av någon annan kod i bilaga II eller av en kod i bilaga IX.”