lagen.nu
(EU) 2025/1493

Ändring av kommissionens delegerade förordning (EU) nr 876/2013 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 648/2012 vad gäller ändringar av funktionssätt hos och förvaltning av kollegier som utövar tillsyn över centrala motparter

Titel
Kommissionens delegerade förordning (EU) 2025/1493 av den 11 juni 2025 om ändring av kommissionens delegerade förordning (EU) nr 876/2013 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 648/2012 vad gäller ändringar av funktionssätt hos och förvaltning av kollegier som utövar tillsyn över centrala motparter (Text av betydelse för EES)
CELEX
32025R1493
Datum
2025-06-11
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 648/2012 av den 4 juli 2012 om OTC-derivat, centrala motparter och transaktionsregister, särskilt artikel 18.6, och

(1) Genom Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/2987 infördes ändringar i förordning (EU) nr 648/2012 avseende funktionssätt hos och förvaltning av kollegier som utövar tillsyn över centrala motparter. Det har i synnerhet införts en ny medordförande, utöver den myndighet som är behörig för den centrala motparten, som en av de oberoende ledamöterna i tillsynskommittén för centrala motparter. Dessa ändringar måste därför beaktas i kommissionens delegerade förordning (EU) nr 876/2013.

(2) Utan att det påverkar det yttersta ansvaret för den myndighet som är behörig för den centrala motparten, och för att ytterligare förbättra tillsynskonvergensen och det enhetliga funktionssättet hos alla kollegier för centrala motparter, bör Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma) samordna kollegiernas funktionssätt och säkerställa att varje kollegium fullgör sina uppgifter och uppnår sina mål enligt förordning (EU) nr 648/2012. För att uppnå konvergens när det gäller bästa tillsynspraxis bör medordförandena för kollegiet för centrala motparter därför diskutera genomförandet av de årliga tillsynsprioriteringar som avses i artikel 24a.7 ba i förordning (EU) nr 648/2012.

(3) Mot bakgrund av ändringarna av förordning (EU) nr 648/2012 bör den icke uttömmande förteckningen över uppgifter som måste delas med kollegiet uppdateras.

(4) För att göra det möjligt för kollegiets medlemmar att utbyta information effektivt och utan dröjsmål bör den centrala motpartens behöriga myndighet och kollegiets medlemmar sprida information genom den centrala databas som föreskrivs i artikel 17c i förordning (EU) nr 648/2012.

(5) Delegerad förordning (EU) nr 876/2013 bör därför ändras i enlighet med detta.

(6) Denna förordning grundar sig på det utkast till tekniska tillsynsstandarder som Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma) överlämnade till kommissionen efter samråd med Europeiska centralbankssystemet (ECBS).

(7) Eftersom ändringarna är av begränsad omfattning och endast berör nationella myndigheter som är behöriga för centrala motparter, samt inte inför några ytterligare krav på marknadsaktörer, och för att underlätta för kollegier för centrala motparter att så snart som möjligt anpassa sig till de nya bestämmelserna i förordning (EU) nr 648/2012 har Esma, i enlighet med artikel 10.1 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1095/2010, gjort bedömningen att det inte skulle stå i proportion till omfattningen och konsekvenserna av de tekniska tillsynsstandarderna att genomföra ett offentligt samråd. Esma har emellertid samrått med den intressentgrupp för värdepapper och marknader som inrättats i enlighet med artikel 37 i den förordningen, med de nationella myndigheter som är behöriga för de berörda centrala motparterna och med ECBS.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1Ändringar av delegerad förordning (EU) nr 876/2013

Delegerad förordning (EU) nr 876/2013 ska ändras på följande sätt:

1. Artikel 2 ska ändras på följande sätt:

a) Punkt 1 ska ersättas med följande:

”1. Efter den underrättelse som avses i artikel 17.2 första stycket led a i förordning (EU) nr 648/2012 om att en ansökan innehåller de handlingar och uppgifter som krävs ska den myndighet som är behörig för den centrala motparten skicka ut ett förslag till skriftlig överenskommelse i enlighet med artikel 18.5 i den förordningen till medlemmarna i det kollegium sam fastställs i enlighet med artikel 18.2 i den förordningen. Denna skriftliga överenskommelse ska omfatta en process för översyn av kollegiets sammansättning på åtminstone årlig basis. Den ska även omfatta ett ändringsförfarande, enligt vilket den myndighet som är behörig för den centrala motparten eller övriga kollegiemedlemmar när som helst får ta initiativ till ändringar, som därefter måste godkännas av kollegiet enligt det förfarande som anges i denna artikel.”

b) Punkt 3 ska ersättas med följande:

”3. Om medlemmarna i kollegiet yttrar sig om det förslag till skriftlig överenskommelse som skickas ut enligt punkt 1 ska de inom tio kalenderdagar lägga fram sina synpunkter med en ingående redogörelse inför medordförandena. I förekommande fall ska medordförandena komma överens om och utarbeta ett reviderat förslag och sammankalla ett möte för att nå enighet om, och anta, den slutgiltiga skriftliga överenskommelsen med beaktande av de tidsfrister som anges i artikel 18.1 i förordning (EU) nr 648/2012.”

c) Punkt 4a ska ersättas med följande:

”4a. Behöriga myndigheter enligt vad som avses i artikel 18.2 ca i förordning (EU) nr 648/2012 och utgivande centralbanker enligt vad som avses i artikel 18.2 i, i den förordningen, som önskar delta i kollegiet ska lämna in en motiverad begäran till den behöriga myndighet som är behörig för den centrala motparten. Den centrala motpartens behöriga myndighet ska inom 20 kalenderdagar från mottagandet av begäran, antingen förse den begärande behöriga myndigheten eller centralbanken med en kopia av det skriftliga avtalet för granskning och godkännande, eller skriftligen motivera varför begäran har avslagits. Den myndighet som är behörig för den centrala motparten ska informera kollegiets medlemmar om sådana begäranden och deras respektive resultat.”

2. Artikel 3.1 och 3.2 ska ersättas med följande:

”1. När en behörig myndighet i en medlemsstat som inte är medlem inkommer med en begäran om information till ett kollegium i enlighet med artikel 18.3 i förordning (EU) nr 648/2012, ska medordförandena, efter samråd med kollegiet, besluta hur information lämpligen ska lämnas till och begäras från myndigheter som inte är medlemmar i kollegiet.

2. Varje medlem i kollegiet ska utse en person som ska delta i kollegiets möten och eventuellt en suppleant, med undantag för medordförandena, som kan behöva ytterligare deltagare vilka inte ska ha rösträtt.”

3. Artikel 4 ska ändras på följande sätt:

a) Punkt 1 ska ersättas med följande:

”1. Medordförandena ska säkerställa att kollegiets arbete underlättar de uppgifter som ska fullgöras i enlighet med förordning (EU) nr 648/2012.”

b) I punkt 3 ska inledningen ersättas med följande:

”Medordförandena ska åtminstone säkerställa att”

c) Punkterna 4 och 5 ska ersättas med följande:

”4. För att kollegiet ska fungera effektivt ska medordförandena fungera som central kontaktpunkt för alla frågor som rör kollegiets praktiska organisation och hålla varandra underrättade. Medordförandena ska åtminstone fullgöra följande uppgifter:

a) Upprätta, uppdatera och skicka ut en kontaktlista över kollegiets medlemmar.

b) Förbereda och skicka ut dagordningen och dokumentation inför kollegiets möten eller verksamheter.

ba) Diskutera genomförandet av de årliga tillsynsprioriteringar som avses i artikel 24a.7 ba i förordning (EU) nr 648/2012.

c) Protokollföra möten och formalisera handlingspunkter.

d) Handha kollegiets eventuella webbplats.

e) Om nödvändigt, ställa information och i lämpliga fall specialistteam till förfogande för att bistå kollegiet i fullgörandet av dess uppgifter.

f) Utan onödigt dröjsmål och på lämpligt sätt delge kollegiets medlemmar all information.

Vid tillämpning av led b ska medordförandena skicka ut ett förslag till dagordning i god tid före varje möte i kollegiet, utom för möten som sammankallas i krissituationer, så att medlemmarna i kollegiet får möjlighet att bidra till att fastställa dagordningen, särskilt genom att lägga till punkter på dagordningen.

Medordförandena ska färdigställa och skicka ut dagordningen till kollegiets medlemmar i tillräckligt god tid före ett möte i kollegiet. Medordförandena och andra kollegiemedlemmar ska skicka ut all information som ska beaktas vid ett möte i kollegiet i god tid före mötet.

Vid tillämpning av led c ska den centrala motpartens behöriga myndighet skicka ut mötesprotokollet till kollegiets medlemmar när detta har godkänts av medordförandena och så snart det är praktiskt möjligt efter mötena samt ge dem tillräckligt med tid för att lämna synpunkter.

5. Medordförandena ska fastställa hur ofta kollegiet ska hålla möten med hänsyn till den centrala motpartens storlek, typ, omfattning och komplexitet, systempåverkan i olika jurisdiktioner och beträffande olika valutor, de potentiella effekterna av den centrala motpartens verksamhet, externa omständigheter och potentiella förfrågningar från kollegiets medlemmar. Kollegiet ska hålla minst ett möte varje år och, om medordförandena anser det vara nödvändigt, ett möte varje gång som ett beslut ska fattas enligt förordning (EU) nr 648/2012. Medordförandena ska regelbundet och åtminstone årligen anordna möten mellan kollegiets medlemmar och den centrala motpartens högsta ledning.

Medlemmar av kollegiet får begära att medordförandena håller ett möte i kollegiet. Om en sådan begäran avslås ska medordförandena vederbörligen ange skälen till avslaget.”

d) Punkterna 7 och 8 ska ersättas med följande:

”7. Medordförandena ska försöka se till att tillräckligt många medlemmar deltar i varje kollegiemöte för att det ska vara beslutmässigt. Om antalet medlemmar inte är tillräckligt för beslutmässighet ska medordförandena se till att nödvändiga beslut skjuts upp till dess att kollegiet är beslutmässigt, med beaktande av de tidsfrister som anges i förordning (EU) nr 648/2012.

8. Kollegiet får rösta genom skriftligt förfarande när så föreslås av medordförandena eller på begäran av en kollegiemedlem.”

4. Artikel 5 ska ändras på följande sätt:

a) Punkt 1 ska ersättas med följande:

”1. Varje medlem i ett kollegium ska i god tid ge medordförandena all information som krävs för kollegiets operativa funktioner och viktig verksamhet i vilken medlemmen deltar. Medordförandena ska i god tid ge liknande information till kollegiets medlemmar.”

b) Punkt 2 ska ändras på följande sätt:

i) Led m ska ersättas med följande:

”m) Rapporter om problem att utföra tjänsterna, incidenter, inbegripet IKT- och cyberrelaterade incidenter, och korrigerande åtgärder som har vidtagits.”

ii) Leden o och p ska ersättas med följande:

”o) Sammanfattning av viktiga affärsidéer, nya produkter eller tjänster som ska erbjudas, inbegripet utvidgningar av aktiviteter eller tjänster som ska genomföras av den centrala motparten i enighet med artikel 15a i förordning (EU) nr 648/2012, och information om ändringar av den centrala motpartens verksamhet.

p) Ändringar av den centrala motpartens riskmodeller och riskparametrar, inbegripet ändringar av parametrar som avses i artikel 49.1h i förordning (EU) nr 648/2012, stresstester och utfallstester.”

iii) Led r ska ersättas med följande:

”r) Varje ändring av den centrala motpartens arrangemang för utkontraktering av central verksamhet kopplad till riskhantering, inbegripet ändringar av förteckningen över den centrala motpartens kritiska tredjepartsleverantörer av tjänster.”

iv) Led u ska ersättas med följande:

”u) Ändringar av den centrala motpartens betalnings- och avvecklingsarrangemang.”

v) Följande ska läggas till som led v–y:

”v) All information som är relevant för ad hoc-möten mellan Esma, den myndighet som är behörig för den centrala motparten och den centrala motparten, samt all relevant information som mottas i samband med planerade, pågående eller redan genomförda kontroller på plats.

w) All information som är relevant för genomförandestatusen för rekommendationer eller villkor som ingår i Esmas eller kollegiers yttranden eller Esmas valideringar.

x) All information som gäller den behöriga myndighetens beslut att rätta sig, eller inte rätta sig, efter Esmas och kollegiets synpunkter enligt artikel 17a.3 i förordning (EU) nr 648/2012.

y) En beskrivning av det årliga tillsynsprogrammet för den myndighet som är behörig för den centrala motparten och för programmets genomförande.”

c) Punkterna 4 och 5 ska ersättas med följande:

”4. Utkast till beslut, rapporter eller andra åtgärder som avses i artikel 17.3, artikel 17b.2 och artikel 49.1d i förordning (EU) nr 648/2012 ska läggas fram inför kollegiet med tillräckliga tidsramar för att ge kollegiets medlemmar möjlighet att se över rapporten och vid behov bidra till den.

5. Kollegiets medlemmar ska utbyta all information genom den centrala databas som föreskrivs i artikel 17c i förordning (EU) nr 648/2012.”

d) Punkt 6 ska utgå.

5. Artikel 5a ska utgå.

Artikel2Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 201, 27.7.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/648/oj.

2 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/2987 av den 27 november 2024 om ändring av förordningarna (EU) nr 648/2012, (EU) nr 575/2013 och (EU) 2017/1131 vad gäller åtgärder för att minska alltför stora exponeringar mot centrala motparter i tredjeland och effektivisera unionens clearingmarknader ( EUT L, 2024/2987, 4.12.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/2987/oj).

3 Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 876/2013 av den 28 maj 2013 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 648/2012 med avseende på tekniska standarder för tillsyn för de kollegier som ska utöva tillsyn över centrala motparter (EUT L 244, 13.9.2013, s. 19, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2013/876/oj).

4 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1095/2010 av den 24 november 2010 om inrättande av en europeisk tillsynsmyndighet (Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten), om ändring av beslut nr 716/2009/EG och om upphävande av kommissionens beslut 2009/77/EG (EUT L 331, 15.12.2010, s. 84, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/1095/oj).