lagen.nu
(EU) 2025/2639

Ändring av bilagorna V och XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 vad gäller posterna för Förenade kungariket, Förenta staterna och Kanada i förteckningarna över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av fjäderfä och avelsmaterial från fjäderfä samt färskt kött från fjäderfä och fjädervilt får föras in till unionen

Titel
Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2025/2639 av den 18 december 2025 om ändring av bilagorna V och XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 vad gäller posterna för Förenade kungariket, Förenta staterna och Kanada i förteckningarna över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av fjäderfä och avelsmaterial från fjäderfä samt färskt kött från fjäderfä och fjädervilt får föras in till unionen (Text av betydelse för EES)
CELEX
32025R2639
Datum
2025-12-18
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 av den 9 mars 2016 om överförbara djursjukdomar och om ändring och upphävande av vissa akter med avseende på djurhälsa (”djurhälsolag”), särskilt artiklarna 230.1, 232.1 b och 232.3 b, och

(1) Enligt förordning (EU) 2016/429 får sändningar av djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung från tredjeländer eller territorier endast föras in till unionen om de berörda tredjeländerna eller territorierna är förtecknade i enlighet med artikel 230.1 i den förordningen.

(2) I kommissionens delegerade förordning (EU) 2020/692 fastställs djurhälsokrav som måste uppfyllas för införsel till unionen av sändningar av vissa arter och kategorier av djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung från tredjeländer, territorier eller zoner däri eller, när det gäller vattenbruksdjur, anläggningskretsar däri.

(3) I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs förteckningar över tredjeländer, territorier eller zoner däri, från vilka de arter och kategorier av djur, avelsmaterial och de produkter av animaliskt ursprung som omfattas av delegerad förordning (EU) 2020/692 får föras in till unionen. Dessa förteckningar och vissa allmänna bestämmelser avseende förteckningarna anges i bilagorna I–XXII till den genomförandeförordningen.

(4) Närmare bestämt innehåller bilagorna V och XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 förteckningar över tredjeländer eller territorier eller zoner däri från vilka sändningar av fjäderfä, avelsmaterial från fjäderfä samt färskt kött från fjäderfä och fjädervilt får föras in till unionen.

(5) Kanada har underrättat kommissionen om två nya utbrott av högpatogen aviär influensa (HPAI) hos fjäderfä i provinserna Manitoba och Saskatchewan, som bekräftades den 1 december 2025 och den 2 december 2025 genom laboratorieanalys (RT-PCR).

(6) Förenade kungariket har underrättat kommissionen om fem nya utbrott av HPAI hos fjäderfä i Kent counyt, Lincolnshire county, Norfolk county och Suffolk county i England, som bekräftades mellan den 3 december 2025 och den 8 december 2025 genom laboratorieanalys (RT-PCR).

(7) Förenta staterna har underrättat kommissionen om 25 nya utbrott av HPAI hos fjäderfä i delstaterna Indiana, Iowa, North Carolina, North Dakota, South Dakota och Vermont som bekräftades mellan den 28 november 2025 och den 8 december 2025 genom laboratorieanalys (RT-PCR).

(8) Efter dessa nyligen inträffade utbrott av HPAI har Förenade kungarikets, Förenta staternas och Kanadas veterinärmyndigheter upprättat restriktionszoner på minst 10 km kring de berörda anläggningarna och har genomfört utslaktning för att bekämpa HPAI och begränsa sjukdomens spridning.

(9) Förenade kungariket, Förenta staterna och Kanada har lämnat information till kommissionen om den epidemiologiska situationen på sina respektive territorier och om de åtgärder som de vidtagit för att förhindra ytterligare spridning av HPAI efter dessa nyligen inträffade utbrott.

(10) Den informationen har utvärderats av kommissionen. Med tanke på djurhälsosituationen i de områden som omfattas av restriktioner som fastställts av Förenade kungarikets, Förenta staternas och Kanadas veterinärmyndigheter bör införsel till unionen av sändningar av fjäderfä och avelsmaterial från fjäderfä samt färskt kött från fjäderfä och fjädervilt från de områden i dessa tredjeländer som drabbats av nya utbrott av sjukdomen, tillfälligt stoppas för att skydda djurhälsostatusen i unionen, med beaktande av de datum då utbrotten inträffade. Posterna för dessa tredjeländer i tabellerna i del 1 avsnitt B och i del 2 i bilaga V samt i tabellen i del 1 avsnitt B i bilaga XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 bör därför ändras i enlighet med detta.

(11) Dessutom har Kanada lämnat uppdaterad information till kommissionen om den epidemiologiska situationen på dess territorium vad gäller tidigare utbrott av HPAI som gav upphov till att införseln till unionen av sändningar av fjäderfä och avelsmaterial av fjäderfä samt färskt kött från fjäderfä och fjädervilt tillfälligt stoppades, i enlighet med tabellen i del 1 avsnitt B i bilaga V och tabellen i del 1 avsnitt B i bilaga XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404.

(12) Kanada lämnade den 19 november 2025, den 1 december 2025, den 5 december 2025 och den 13 december 2025 uppdaterad information om djurhälsosituationen och de åtgärder som har vidtagits i samband med sex utbrott av HPAI hos fjäderfä i provinserna Alberta och Saskatchewan, som bekräftades mellan den 16 oktober 2025 och den 3 november 2025 genom laboratorieanalys (RT-PCR).

(13) Kanada har underrättat kommissionen om att landet efter dessa tidigare utbrott av HPAI har genomfört utslaktning för att bekämpa och begränsa sjukdomens spridning och även slutfört de nödvändiga rengörings- och desinfektionsåtgärderna efter utslaktningen på de smittade fjäderfäanläggningarna.

(14) Kommissionen har utvärderat den information som Kanada har lämnat och anser att landet har lämnat tillräckliga garantier för att den djurhälsosituation som gav upphov till att införseln av sändningar av fjäderfä och avelsmaterial från fjäderfä samt färskt kött från fjäderfä och fjädervilt till unionen från de berörda zonerna i det tredjelandet tillfälligt stoppades, i enlighet med tabellen i del 1 avsnitt B i bilaga V och tabellen i del 1 avsnitt B i bilaga XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404, inte längre utgör ett hot mot djurs eller människors hälsa inom unionen, och att införsel till unionen av sådana sändningar från de berörda zonerna i Kanada från vilka införseln till unionen tillfälligt hade stoppats därför bör tillåtas på nytt. Posterna för Kanada i dessa tabeller i de bilagorna bör därför ändras i enlighet med detta.

(15) Med beaktande av de nya utbrotten av HPAI i Förenade kungariket, Förenta staterna och Kanada och för att undvika onödiga avbrott i handeln med Kanada bör de ändringar som genom den här förordningen görs i bilagorna V och XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 få verkan så snart som möjligt.

(16) De åtgärder som föreskrivs i den här förordningen är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Bilagorna V och XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel2

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 84, 31.3.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/429/oj.

2 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2020/692 av den 30 januari 2020 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 vad gäller bestämmelser för införsel till unionen samt förflyttning och hantering efter införsel av sändningar av vissa djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung (EUT L 174, 3.6.2020, s. 379, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/692/oj).

3 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/404 av den 24 mars 2021 om fastställande av förteckningar över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung får föras in till unionen i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 (EUT L 114, 31.3.2021, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/404/oj).

BILAGA

Bilagorna V och XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 ska ändras på följande sätt:

1) Bilaga V ska ändras på följande sätt:

a) Del 1 avsnitt B ska ändras på följande sätt:

i) I posten för Kanada ska raden för zonen CA-2.286 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.286 | BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20 | N, P1 | | 16.10.2025 | 11.12.2025”

ii) I posten för Kanada ska raden för zonen CA-2.289 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.289 | BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20 | N, P1 | | 23.10.2025 | 10.12.2025”

iii) I posten för Kanada ska raderna för zonerna CA-2.297 och CA-2.298 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.297 | BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20 | N, P1 | | 27.10.2025 | 6.12.2025

CA-2.298 | N, P1 | | 28.10.2025 | 12.12.2025”

iv) I posten för Kanada ska raden för zonen CA-2.301 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.301 | BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20 | N, P1 | | 30.10.2025 | 8.12.2025”

v) I posten för Kanada ska raden för zonen CA-2.303 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.303 | BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20 | N, P1 | | 3.11.2025 | 13.12.2025”

vi) I posten för Kanada ska följande rader för zonerna CA-2.318–CA-2.319 läggas till efter raden för zon CA-2.317:

”CA Kanada | CA-2.318 | BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20 | N, P1 | | 1.12.2025

CA-2.319 | N, P1 | | 2.12.2025”

vii) I posten för Förenade kungariket ska följande rader för zonerna GB-2.437–GB-2.441 läggas till efter raden för zon GB-2.436:

”GB Förenade kungariket | GB-2.437 | BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20 | N, P1 | | 3.12.2025

GB-2.438 | N, P1 | | 3.12.2025

GB-2.439 | N, P1 | | 5.12.2025

GB-2.440 | N, P1 | | 6.12.2025

GB-2.441 | N, P1 | | 8.12.2025”

viii) I posten för Förenta staterna ska följande rader för zonerna US-2.1171–US-2.1195 läggas till efter raden för zon US-2.1170:

”US Förenta staterna | US-2.1171 | BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20 | N, P1 | | 28.11.2025

US-2.1172 | N, P1 | | 28.11.2025

US-2.1173 | N, P1 | | 28.11.2025

US-2.1174 | N, P1 | | 28.11.2025

US-2.1175 | N, P1 | | 3.12.2025

US-2.1176 | N, P1 | | 4.12.2025

US-2.1177 | N, P1 | | 4.12.2025

US-2.1178 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1179 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1180 | N, P1 | | 8.12.2025

US-2.1181 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1182 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1183 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1184 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1185 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1186 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1187 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1188 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1189 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1190 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1191 | N, P1 | | 5.12.2025

US-2.1192 | N, P1 | | 8.12.2025

US-2.1193 | N, P1 | | 8.12.2025

US-2.1194 | N, P1 | | 8.12.2025

US-2.1195 | N, P1 | | 8.12.2025”

b) Del 2 ska ändras på följande sätt:

i) I posten för Kanada ska följande beskrivningar av zonerna CA-2.318–CA-2.319 läggas till efter raden för zon CA-2.317:

”Kanada | CA-2.318 | Manitoba – Latitude 49.34, Longitude -96.94 The municipalities involved are: 3 km PZ: Arnaud, De Salaberry, and Emerson-Franklin 10 km SZ: Arnaud, Carlowrie, De Salaberry, Dufrost, Emerson-Franklin, Montcalm, Saint Malo, and Ste. Elizabeth

CA-2.319 | Saskatchewan – Latitude 52.04, Longitude -106.77 The municipalities involved are: 3 km PZ: Vanscoy 10 km SZ: Corman Park, Grandora, Saskatoon, and Vanscoy”

ii) I posten för Förenade kungariket ska följande beskrivning av zonerna GB-2.437–GB-2.441 läggas till efter beskrivningen av zon GB-2.436:

”Förenade kungariket | GB-2.437 | near Chedburgh, West Suffolk, Suffolk, England, GB the area contained with a circle of a radius of 10 km, centred on WGS84 dec, coordinates Lat: N52.20 and Long: E0.66

GB-2.438 | near Newington, Swale, Kent, England, GB the area contained with a circle of a radius of 10 km, centred on WGS84 dec, coordinates Lat: N51.36 and Long: E0.65

GB-2.439 | near Gainsborough, West Lindsey, Lincolnshire, England, GB the area contained with a circle of a radius of 10 km, centred on WGS84 dec, coordinates Lat: N53.43 and Long: W0.77

GB-2.440 | near Sudbrooke, West Lindsey, Lincolnshire, England, GB the area contained with a circle of a radius of 10 km, centred on WGS84 dec, coordinates Lat: N53.28 and Long: W0.39

GB-2.441 | near Dereham, Breckland, Norfolk, England, GB the area contained with a circle of a radius of 10 km, centred on WGS84 dec, coordinates Lat: N52.67 and Long: E1.01”

iii) I posten för Förenta staterna ska följande beskrivningar av zonerna US-2.1171–US-2.1195 läggas till efter beskrivningen av zon US-2.1170:

”Förenta staterna | US-2.1171 | State of Indiana LaGrange 49 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.5827652°W 41.6983402°N)

US-2.1172 | State of Indiana LaGrange 50 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.4503529°W 41.7400746°N)

US-2.1173 | State of Indiana LaGrange 51 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.4426239°W 41.6853146°N)

US-2.1174 | State of Indiana LaGrange 52 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.6049383°W 41.7282323°N)

US-2.1175 | State of Iowa Hamilton 04 Hamilton County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 93.7777272°W 42.3139197°N)

US-2.1176 | State of North Carolina Wayne 11 Wayne County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 77.9510902°W 35.2963576°N)

US-2.1177 | State of Illinois St. Clair 02 St. Clair County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 89.8322473°W 38.5388397°N)

US-2.1178 | State of Vermont Orleans 02 Orleans County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 72.1157928°W 45.0731293°N)

US-2.1179 | State of South Dakota Kingsbury 08 Kingsbury County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 97.1788601°W 44.3252271°N)

US-2.1180 | State of North Dakota Stutsman 04 Stutsman County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 98.9161919°W 47.3604508°N)

US-2.1181 | State of Indiana LaGrange 53 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.4655386°W 41.6626675°N)

US-2.1182 | State of Indiana LaGrange 54 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.4446786°W 41.6754550°N)

US-2.1183 | State of Indiana LaGrange 55 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.5840229°W 41.8172385°N)

US-2.1184 | State of Indiana Elkhart 16 Elkhart County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.6796978°W 41.6716415°N)

US-2.1185 | State of Indiana Elkhart 17 Elkhart County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.6453568°W 41.6011788°N)

US-2.1186 | State of Indiana LaGrange 56 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.4471514°W 41.6286660°N)

US-2.1187 | State of Indiana LaGrange 57 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.6064947°W 41.7068328°N)

US-2.1188 | State of Indiana Noble 01 Noble County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.5308244°W 41.6124157°N)

US-2.1189 | State of Indiana LaGrange 60 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.4180826°W 41.6809319°N)

US-2.1190 | State of Indiana LaGrange 61 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.6257369°W 41.6221962°N)

US-2.1191 | State of Indiana LaGrange 62 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.5040031°W 41.6427422°N)

US-2.1192 | State of Indiana LaGrange 58 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.6304082°W 41.7458948°N)

US-2.1193 | State of Indiana LaGrange 59 LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.6110960°W 41.7301929°N)

US-2.1194 | State of Indiana Noble 02 Noble County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.6150725°W 41.5744158°N)

US-2.1195 | State of Indiana Elkhart 18 Elkhart County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 85.6470093°W 41.5995090°N)”

2) I bilaga XIV ska del 1 avsnitt B ändras på följande sätt:

a) I posten för Kanada ska raden för zonen CA-2.286 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.286 | POU, RAT | N, P1 | | 16.10.2025 | 11.12.2025

GBM | P1 | | 16.10.2025 | 11.12.2025”

b) I posten för Kanada ska raden för zonen CA-2.289 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.289 | POU, RAT | N, P1 | | 23.10.2025 | 10.12.2025

GBM | P1 | | 23.10.2025 | 10.12.2025”

c) I posten för Kanada ska raderna för zonerna CA-2.297 och CA-2.298 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.297 | POU, RAT | N, P1 | | 27.10.2025 | 6.12.2025

GBM | P1 | | 27.10.2025 | 6.12.2025

CA-2.298 | POU, RAT | N, P1 | | 28.10.2025 | 12.12.2025

GBM | P1 | | 28.10.2025 | 12.12.2025”

d) I posten för Kanada ska raden för zonen CA-2.301 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.301 | POU, RAT | N, P1 | | 30.10.2025 | 8.12.2025

GBM | P1 | | 30.10.2025 | 8.12.2025”

e) I posten för Kanada ska raden för zonen CA-2.303 ersättas med följande:

”CA Kanada | CA-2.303 | POU, RAT | N, P1 | | 3.11.2025 | 13.12.2025

GBM | P1 | | 3.11.2025 | 13.12.2025”

f) I posten för Kanada ska följande rader för zonerna CA-2.318–CA-2.319 läggas till efter raden för zon CA-2.317:

”CA Kanada | CA-2.318 | POU, RAT | N, P1 | | 1.12.2025

GBM | P1 | | 1.12.2025

CA-2.319 | POU, RAT | N, P1 | | 2.12.2025

GBM | P1 | | 2.12.2025”

g) I posten för Förenade kungariket ska följande rader för zonerna GB-2.437–GB-2.441 läggas till efter raden för zon GB-2.436:

”GB Förenade kungariket | GB-2.437 | POU, RAT | N, P1 | | 3.12.2025

GBM | P1 | | 3.12.2025

GB-2.438 | POU, RAT | N, P1 | | 3.12.2025

GBM | P1 | | 3.12.2025

GB-2.439 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

GB-2.440 | POU, RAT | N, P1 | | 6.12.2025

GBM | P1 | | 6.12.2025

GB-2.441 | POU, RAT | N, P1 | | 8.12.2025

GBM | P1 | | 8.12.2025”

h) I posten för Förenta staterna ska följande rader för zonerna US-2.1171–US-2.1195 läggas till efter raden för zon US-2.1170:

”US Förenta staterna | US-2.1171 | POU, RAT | N, P1 | | 28.11.2025

GBM | P1 | | 28.11.2025

US-2.1172 | POU, RAT | N, P1 | | 28.11.2025

GBM | P1 | | 28.11.2025

US-2.1173 | POU, RAT | N, P1 | | 28.11.2025

GBM | P1 | | 28.11.2025

US-2.1174 | POU, RAT | N, P1 | | 28.11.2025

GBM | P1 | | 28.11.2025

US-2.1175 | POU, RAT | N, P1 | | 3.12.2025

GBM | P1 | | 3.12.2025

US-2.1176 | POU, RAT | N, P1 | | 4.12.2025

GBM | P1 | | 4.12.2025

US-2.1177 | POU, RAT | N, P1 | | 4.12.2025

GBM | P1 | | 4.12.2025

US-2.1178 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1179 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1180 | POU, RAT | N, P1 | | 8.12.2025

GBM | P1 | | 8.12.2025

US-2.1181 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1182 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1183 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1184 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1185 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1186 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1187 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1188 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1189 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1190 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1191 | POU, RAT | N, P1 | | 5.12.2025

GBM | P1 | | 5.12.2025

US-2.1192 | POU, RAT | N, P1 | | 8.12.2025

GBM | P1 | | 8.12.2025

US-2.1193 | POU, RAT | N, P1 | | 8.12.2025

GBM | P1 | | 8.12.2025

US-2.1194 | POU, RAT | N, P1 | | 8.12.2025

GBM | P1 | | 8.12.2025

US-2.1195 | POU, RAT | N, P1 | | 8.12.2025

GBM | P1 | | 8.12.2025”