Föreskrifter (LVFS 2008:11) om ändring i Läkemedelsverkets föreskrifter (LVFS 2002:7) om förordnande av narkotikaklassade läkemedel för behandling av ADHD hos barn och ungdomar;
Ändrar
Bemyndigande
beslutade den 18 november 2008.
Läkemedelsverket föreskriver med stöd av 10 kap. 5 § läkemedelsförordningen (2006:272) samt 11 § förordningen (1992:1554) om kontroll av narkotika att 1 och 2 §§ Läkemedelsverkets föreskrifter (LVFS 2002:7) om förordnande av narkotikaklassade läkemedel för behandling av ADHD hos barn och ungdomar ska ha följande lydelse.
Föreskrifterna kommer därför att ha följande lydelse från och med den dag de träder i kraft.
Läkemedel som utgör narkotika enligt Läkemedelsverkets föreskrifter (LVFS 1997:12) om förteckningar över narkotika och som godkänts för behandling av Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) får tills vidare utlämnas från apotek endast om det förskrivits av läkare med specialistkompetens i barn- och ungdomspsykiatri, psykiatri, rättspsykiatri, eller barn- och ungdomsneurologi med habilitering.
Läkemedelsverket kan besluta om undantag (dispens) från bestämmelserna om förordnande och utlämnande i dessa föreskrifter. Således kan Läkemedelsverket efter särskild prövning medge att läkare med annan specialistkompetens men med särskilda kunskaper inom området ges förskrivningsrätt. Sådant beslut kan villkoras och ska tidsbegränsas.
Denna författning träder i kraft den 1 december 2008.
Läkemedelsverket
MATS LARSON
Joakim Brandberg
Elanders i Vällingby 2008 220342