Riksförsäkringsverkets föreskrifter om ändring i föreskrifterna (RFFS 1986:15) om socialförsäkringsnämnder i de allmänna försäkringskassorna
Ändrar
Bemyndigande
beslutade den 18 juni 1991.
Med stöd av 18 kap. 6 § lagen (1962:381) om allmän försäkring och Kungl. Maj:ts brev till riksförsäkringsverket den 25 maj 1962(1962:403) föreskriver riksförsäkringsverket i fråga om verkets föreskrifter (RFFS 1986:15) om socialförsäkringsnämnder i de allmänna försäkringskassorna att 2 § skall ha följande lydelse. (FOTNOT: Senast lydelse av författningens rubrik RFFS 1989:3 (omtryck))
Varje socialförsäkringsnämnd skall, om inte annat anges i bilagan, besluta i alla slag av ärenden som enligt 18 kap. 21 § och 20 kap. 10 § lagen (1962:381) om allmän försäkring skall avgöras av socialförsäkringsnämnd. Ärenden om delpension och omprövning av beslut för vårdgivare att återbetala sjukvårdsersättning får dock avgöras av den socialförsäkringsnämnd som försäkringskassans styrelse bestämmer. Är så många av ledamöterna i en socialförsäkringsnämnd jäviga i ett ärende att nämnden inte är beslutför, avgörs ärendet av den nämnd som försäkringskassans direktör bestämmer. Kan ett ärende till följd av jäv inte handläggas i någon av en försäkringskassas socialförsäkringsnämnder får riksförsäkringsverket efter framställan från försäkringskassan besluta vilken socialförsäkringsnämnd som skall avgöra ärendet. (FOTNOT: Senaste lydelse RFFS 1990:4)
Denna författning träder i kraft den 1 juli 1991.
RIKSFÖRSÄKRINGSVERKET
KARL GUSTAF SCHERMAN
Birgit Strand Stig-Åke Petersson