Riksförsäkringsverkets förskrifter om ändring i föreskrifterna (RFFS 1988:2) om kontroll i sjukpenningärenden m.m.
Ändrar
beslutade den 28 november 1991. Med stöd av Kungl. Maj:ts brev till riksförsäkringsverket den 25 maj 1962 (1962:403) föreskriver riksförsäkringsverket i fråga om verkets föreskrifter att 2 § (RFFS 1988:2) skall ha följande lydelse.
Ett åläggande för en försäkrad att förete läkarintyg enligt 3 kap. 7 § tredje stycket lagen (1962:381) om allmän försäkring skall, om inte annat följer av andra stycket samt 3 - 5 §§, gälla från och med den sjunde dagen efter sjukanmälningsdagen. Om sjukpenning inte kan utges för den sjunde dagen efter sjukanmälningsdagen skall åläggandet att förete läkarintyg gälla från och med den tidigaste dag därefter för vilken sjukpenning kan utges. En försäkrad skall inge ett läkarutlåtande, som avses i 3 kap. 7 § fjärde stycket lagen om allmän försäkring, senast när en sjukperiod har pågått i fyra veckor.
Denna författning träder i kraft den 1 januari 1992. RIKSFÖRSÄKRINGSVERKET KARL GUSTAF SCHERMAN Birgit Strand Anna-Stina Röcklinger