Riksförsäkringsverkets föreskrifter om ändring i föreskrifterna (RFFS 1996:31) om fastställande av pris på läkemedel
Ändrar
Bemyndigande
fastställande av pris på läkemedel; den 2 februari 2001
beslutade den 22 januari 2001.
Med stöd av 5 och 21 §§ förordningen (1996:1294) om högkostnadsskydd vid köp av läkemedel m.m. föreskriver Riksförsäkringsverket i fråga om Riksförsäkringsverkets föreskrifter (RFFS 1996:31) om fastställande av pris på läkemedel m.m. att 6 och 7 §§ skall ha följande lydelse.
Referenspriset utgör 110 procent av priset för det billigaste tillgängliga alternativa läkemedlet. Är prisskillnaden mellan det billigaste och det dyraste alternativet mindre än 10 procent av priset på det förstnämnda alternativet skall referenspris inte fastställas. Ett tidigare fastställt referenspris gäller även om skillnaden mellan det billigaste och det dyraste läkemedlet är mindre än 10 procent.
Referenspris fastställs för varje kvartal. Om särskilda skäl föreligger med hänsyn till konsumenten av läkemedlet, eller annan vara, kan beslut om referenspris ske på annat sätt och avse annan tid än som anges i första stycket samt i 6 §.
Denna författning träder i kraft den 15 mars 2001.
RIKSFÖRSÄKRINGSVERKET
ANNA HEDBORG
Heini Möller Catharina Lindberg
Ändringen innebär att första stycket upphävs.