lagen.nu
STAFS 2016:18

föreskrifter om avgifter för certifieringsorgan, organ för validering och verifiering samt miljökontrollanter enligt Emas

Titel
föreskrifter (STAFS 2016:18) om avgifter för certifieringsorgan, organ för validering och verifiering samt miljökontrollanter enligt Emas
Utgivare
Styrelsens för ackreditering och teknisk kontroll
Normkedja
(EG) nr 765/2008 → SFS 2011:791 → SFS 2011:811 → STAFS 2016:18
Beslutad
2016-12-29
Ikraftträdande
2017-01-01
Upphäver
STAFS 2015:17
Källa
regelverk.swedac.se
Upphävd eller ersattDenna föreskrift anges som upphävd eller ersatt av STAFS 2017:11.

Upphäver

  • STAFS 2015:17

Bemyndigande

Upphävs eller ersätts av

Allmänt

1 §

Enligt 21 § lagen (2011:791) om ackreditering och teknisk kontroll ska ackrediterade organ betala avgift till Styrelsen för ackreditering och teknisk kontroll för att täcka kostnaderna för ackreditering, tillsyn och bedömning.

Dessa föreskrifter innehåller närmare bestämmelser om sådana avgifter för certifieringsorgan, organ för validering och verifiering samt miljökontrollanter enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1221/2009 av den 25 november 2009 om frivilligt deltagande för organisationer i gemenskapens miljölednings- och miljörevisionsordning (Emas) och om upphävande av förordning (EG) nr 761/2001 och kommissionens beslut 2001/681/EG och 2006/193/EG.

Termer och definitioner

2 §

Ackrediterade organ ska i dessa föreskrifter anses även syfta på organ som söker ackreditering eller utökning av ackrediteringen samt organ vars ackreditering är tillfälligt återkallad eller begränsad.

3 §

Vid tillämpningen av dessa föreskrifter gäller de definitioner som finns i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 765/2008 av den 9 juli 2008 om krav för ackreditering och marknadskontroll i samband med saluföring av produkter och upphävande av förordning (EEG) nr 339/93.

Dessutom avses i dessa föreskrifter med 1. ansökningsavgift: avgift som avses täcka Swedacs samtliga kostnader i samband med ansökan om ackreditering eller utökning av ackrediteringens omfattning, inklusive ansökan om flexibel ackreditering,

2. årsavgift: avgift för tillsyn av ackreditering grundad på organets ackrediterade omfattning; avgiften består av en eller flera grundavgifter, en avgift per ackrediteringsområde och avgift för bevittning samt kostnader för resa och logi, 3. grundavgift: avgift för upprätthållande av ackrediteringssystemet; avgiften baseras på ackrediteringens omfattning avseende antal ackrediteringsområden och kategorier, 4. verksamhet: de olika verksamheter som ingår för certifieringsorgan och som framgår av bilaga 2, 5. ackrediteringsområde: motsvarar typ av ledningssystem, personkategori eller produktgrupp/process som framgår av bilaga 2, 6. kategori: specifik bransch, produkt eller liknande inom ett ackrediteringsområde enligt vad som anges i bilaga 3, 7. kluster: grupp av kategorier enligt vad som anges i bilaga 3, 8. synergifaktor: förväntad samordningsvinst avseende arbetstid som flera ackrediteringar eller filialer kan medföra, 9. komplexitetsfaktor: faktor för beräkning av årsavgift enligt bilaga 2 avseende ackrediteringsområde med utökade eller begränsade krav samt för flexibel ackreditering, 10. besöksfaktor: faktor för beräkning av besöksfrekvens då tillsyn sker på flera platser, 11. flexibel ackreditering: form av ackreditering som tillåter ett ackrediterat organ att lägga till ytterligare aktiviteter inom ett ackrediteringsområde där organet har ackreditering, 12. bevittning: granskning av hur ett ackrediterat organ utför bedömning av överensstämmelse inom det som omfattas av dess ackreditering, 13. nyackreditering: ackreditering inom någon eller några av verksamheterna som anges i bilaga 2 i de fall där organet inte sedan tidigare är ackrediterat för någon av verksamheterna i bilaga 2, och 14. ändring av ackreditering: a) utökning av ackrediteringens omfattning inom någon eller några av verksamheterna som anges i bilaga 2 i de fall där organet sedan tidigare är ackrediterat inom en eller flera andra av verksamheterna i bilaga 2, b) utökning med ett ackrediteringsområde inom en verksamhet där organet sedan tidigare innehar ackreditering, c) utökning med ett kluster, d) utökning med en kategori inom ett ackrediteringsområde där organet sedan tidigare innehar ackreditering, liksom även ackreditering mot ett nytt regelverk inom samma kategori, e) utökning med flexibel ackreditering, och f) utökning med en eller flera filialer.

Allmänt om avgifter

4 §

Ackrediterade organ ska betala 1. ansökningsavgift, 2. årsavgift, och 3. tilläggsavgifter i den utsträckning som framgår av dessa föreskrifter.

Ackrediterade organ ska betala avgift för ackreditering, bedömning och tillsyn på löpande räkning, om avgiften inte täcks av de närmare bestämmelserna i dessa föreskrifter.

5 §

I bilaga 1 finns bestämmelser om avgifter för organ för 1. certifiering av ledningssystem, 2. certifiering av personer, 3. certifiering av produkter, 4. validering och verifiering, och

5. miljökontrollanter enligt Emas.

6 §

I bilagorna 2 och 3 anges vilka ackrediteringsområden som finns uppdelat på punkterna 1–5 i 5 § respektive vilka kategorier och kluster som finns inom olika ackrediteringsområden.

7 §

I bilaga 4 finns bestämmelser om arbetstid, resa och logi.

Bestämmelserna om arbetstid, resa och logi i bilaga 4 tillämpas när avgift beräknas i enlighet med 1. 4 § andra stycket (avgift för ackreditering, bedömning och tillsyn som inte täcks av de närmare bestämmelserna i dessa föreskrifter), 2. 9 § (ersättning för kostnader vid återkallad ansökan), 3. 11 § (merarbete som orsakas av det ackrediterade organet), eller 4. 12 § (merarbete på grund av annullerat besök).

Bestämmelserna om ersättning för resa och logi i bilaga 4 punkt 2 och punkt 3 tillämpas även vid beräkning av ersättning för sådana kostnader som del av ansöknings- eller årsavgift enligt bilaga 1.

Ansökningsavgifter

8 §

Ett organ som ansökt om ackreditering ska betala avgift för bedömningen enligt avsnitt 1 i bilaga 1 till dessa föreskrifter.

9 §

Den som återkallar sin ansökan om ackreditering eller ändring av ackrediteringens omfattning ska betala avgift motsvarande Swedacs uppkomna kostnader för arbetstid, resa och logi. Kostnaden för sökanden ska dock i ett sådant fall inte bli högre än full avgift enligt 8 §.

När en hel eller del av ackreditering som certifieringsorgan övergår från en fysisk eller juridisk person till en annan fysisk eller juridisk person gäller följande. Den ansöknings- eller årsavgift som den överlåtande personen ska betala eller har betalat enligt 8 § eller 10 § första stycket ska anses som ansökningsavgift för den övertagande personen, förutsatt att såväl den överlämnande som den övertagande fysiska eller juridiska personen begär det.

Årsavgift

10 §

Från och med året efter att ackreditering beviljats ska ett ackrediterat organ betala hel årsavgift för varje kalenderår om organet är ackrediterat den 1 januari det år som årsavgiften avser, om inte annat följer av 16 §.

Vid beräkning av årsavgiftens storlek tillämpas bestämmelserna i avsnitt 2 i bilaga 1.

Tilläggsavgifter

Tilläggsavgifter på grund av merarbete som orsakas av det ackrediterade organet

11 §

Ett ackrediterat organ ska, utöver ansöknings- eller årsavgift, betala tilläggsavgift motsvarande Swedacs merkostnader för arbetstid, resa och logi om 1. väsentligt mer arbete behöver göras inom ramen för ackreditering, tillsyn eller bedömning utöver det arbete som täcks av ansöknings- eller årsavgift, och

2. detta beror på verksamhetsöverlåtelse, företagsombildning, omorganisation, klagomål, att certifieringsorganet har utnyttjat sin flexibla ackreditering (i förekommande fall) eller annan orsak som är hänförlig till det ackrediterade organet.

12 §

Ett ackrediterat organ ska, utöver ansöknings- eller årsavgift, betala tilläggsavgift motsvarande Swedacs merkostnader för arbetstid, resa och logi om organet utan godtagbara skäl inte ger Swedac möjlighet att utföra arbete på plats på överenskommen tidpunkt eller annullerar planerat besök inom ramen för ackreditering, tillsyn eller bedömning kortare tid än 15 arbetsdagar före besöket.

Tilläggsavgifter för ackreditering, tillsyn eller bedömning utanför Sverige

13 §

Ett ackrediterat organ ska, utöver ansöknings- eller årsavgift, betala tilläggsavgift motsvarande Swedacs merkostnader om 1. ett annat nationellt ackrediteringsorgan gör en del av bedömningen med tillämpning av artikel 7.3 i förordning (EG) nr 765/2008, och 2. kostnaderna för anlitande av det andra nationella ackrediteringsorganet medför väsentligt ökade kostnader för Swedac.

14 §

Ett ackrediterat organ ska betala tilläggsavgift på samma sätt som i 13 § om Swedac har kostnader för att anlita ett utländskt ackrediteringsorgan för arbete utanför EES.

Tilläggsavgifter i samband med användning av IAF:s MLA-märke

15 §

Om ett ackrediterat certifieringsorgan använder det internationella ackrediteringsforumets märke inom dess system för ömsesidigt erkännande (IAF:s MLA-märke) i enlighet med de internationella avtal som Swedac är signatär till, ska det ackrediterade certifieringsorganet betala en årlig tilläggsavgift om 2 500 kronor för tillsyn och administration av de delar av verksamheten som täcks av avtalen.

Slutbestämmelser

Betalningsskyldighet när ackrediteringsintyg återkallas eller begränsas

16 §

Vid hel och slutlig återkallelse av ackrediteringsintyg som certifieringsorgan för samtliga ackrediteringsområden inom en av de verksamheter som anges i bilaga 2 upphör skyldigheten att betala årsavgift för den verksamheten, om ackrediteringsintyget avseende den verksamheten upphör att gälla innan 30 dagar gått från fakturadatum avseende årsavgift för det år som fakturan avser.

Vid hel och slutlig återkallelse av ackrediteringsintyg för samtliga ackrediteringsområden inom en av de verksamheter som anges i bilaga 2 ska organet, i andra fall än de som avses i första stycket, betala en halv årsavgift enligt dessa föreskrifter för den verksamheten, om ackrediteringen för den verksamheten upphör att gälla före den 1 juli det år som årsavgiften avser. Om beslut om återkallelse fattas efter den 1 juli det år som årsavgiften avser ska organet betala en hel årsavgift för den verksamheten.

Första och andra stycket tillämpas inte på sådana fall som avses i 9 § andra stycket.

En återkallelse som avses i första eller andra stycket påverkar inte ett certifieringsorgans skyldighet att betala avgift för andra verksamheter eller avgifter enligt andra föreskrifter, i förekommande fall.

17 §

Tillfällig återkallelse påverkar inte ett organs skyldighet att betala årsavgift enligt 10 §.

Betalning av avgifter

18 §

Fakturerade avgifter ska betalas senast 30 dagar från det datum som framgår av utskickad faktura. Vid för sen betalning utgår dröjsmålsränta enligt räntelagen (1975:635).

Bestämmelser om bevakning och indrivning av statliga fordringar finns i 10–12 §§ förordningen (1993:1138) om hantering av statliga fordringar.

Övrigt

19 §

Enligt 17 § förordningen (1993:1138) om hantering av statliga fordringar får en myndighet helt eller delvis efterge en fordran, om det på grund av den betalningsskyldiges sjukdom eller av någon annan anledning är uppenbart oskäligt att kräva betalning.

Swedac kan i övrigt medge undantag från tillämpningen av dessa föreskrifter i enskilda fall om det finns särskilda skäl. _________________________

1. Denna författning träder i kraft den 1 januari 2017.

2. Genom författningen upphävs styrelsens föreskrifter (STAFS 2015:17) om avgifter för certifieringsorgan, organ för validering och verifiering samt miljökontrollanter enligt Emas.

3. Äldre föreskrifter gäller för ansökan om ackreditering eller utökning som gjorts före den 1 december 2016, även om beslut fattas efter det att dessa föreskrifter trätt i kraft. Detta undantag gäller längst till den 1 mars 2017.

4. Punkt 3 i övergångsbestämmelserna till styrelsens föreskrifter (STAFS 2014:20) om avgifter för ackrediterade certifieringsorgan, organ för validering och verifiering samt miljökontrollanter ska fortsätta att gälla.

På Swedacs vägnar

PETER STRÖMBÄCK Helle Sörensen

Bilaga 1

Avgifter för certifieringsorgan m.m.

1. Ansökningsavgifter

1.1 Nyackreditering Avgift för nyackreditering omfattar en årsavgift enligt punkten 2, utan synergier.

1.2 ändring av ackreditering

1.2.1 För sådan ändring som avses i 3 § 14 a (utökning verksamhet) tas avgift ut som för nyackreditering enligt 1.1, utan synergier.

1.2.2 För sådan ändring som avses i 3 § 14 b (utökning ackrediteringsområde) tas avgift ut som för nyackreditering enligt 1.1, men med synergier.

1.2.3 För sådan ändring som avses i 3 § 14 c (utökning kluster) tas ut dels avgift för kategori enligt punkt 2.1 samt dels avgift för bevittning enligt punkt 2.3 och bilaga 2 multiplicerat med fyra utom för certifiering av personer enligt tabell 2 i bilaga 2, där ingen multiplicering sker.

1.2.4 För sådan ändring som avses i 3 § 14 d (utökning kategori) tas en avgift ut motsvarande fyra timmars arbete enligt punkt 1 i bilaga 4.

1.2.5 För sådan ändring som avses i 3 § 14 e (utökning flexibel ackreditering) tas avgift ut motsvarande Swedacs kostnader för arbetstid i det enskilda fallet i enlighet med bestämmelserna i bilaga 4.

1.2.6 För sådan ändring som avses i 3 § 14 f (utökning filial) tas avgift ut som för nyackreditering enligt 1.1.

1.2.7 Vid beräkning av avgift för ändring av ackreditering beräknas alltid först det ackrediteringsområde med högst komplexitet och i andra hand det ackrediteringsområde som har flest filialer.

1.3 Utöver vad som anges i 1.1 och 1.2 utgår även avgift för att täcka Swedacs kostnader för resa och logi i samband med ackreditering och bedömning.

2. Årsavgifter

2.1 Grundavgift Avgiften appliceras per ackrediteringsområde och kategori i certifieringsorganets omfattning

Ackrediteringsområde Kategori

Certifiering av ledningssystem 25 000 kr 1 500 kr Certifiering av personer 10 000 kr 2 000 kr Certifiering av produkter 10 000 kr 1 000 kr Validering och verifiering 25 000 kr 2 000 kr Kontroll och godkännande

enligt Emas 25 000 kr 1 500 kr

2.2 Avgifter per ackrediteringsområde inom

Avgift Synergifaktor

Certifiering av ledningssystem 67 925 kr 0,7 Certifiering av personer 61 750 kr 0,2 Certifiering av produkter 55 575 kr 0,7 Validering och verifiering 61 750 kr 0,7 Kontroll och godkännande enligt Emas 67 925 kr 0,7

För varje ytterligare ackrediteringsområde multipliceras avgiften med en synergifaktor enligt tabellen ovan.

Om ett organ är ackrediterat för både för certifiering av ledningssystem och Emas utgår endast en avgift.

2.3 Avgift för bevittning omfattar en avgift för varje kategori eller kluster inom ett ackrediteringsområde med det belopp som framgår av bilaga 2. Avgiften motsvarar en fjärdedel av en fullständig bevittning om inget annat anges.

2.4 Vid beräkning av årsavgift beräknas alltid först det ackrediteringsområde med högst komplexitet och i andra hand det ackrediteringsområde som har flest filialer.

2.5 Utöver vad som anges i 2.1–2.3 utgår även avgift för att täcka Swedacs kostnader för resa och logi i samband med tillsyn.

Bilaga 2

Ackrediteringsområden för certifieringsorgan indelade i verksamheterna certifiering av ledningssystem, certifiering av personer, certifiering av produkter, validering och verifiering samt miljökontrollanter enligt Emas

1. Certifiering av ledningssystem

AckrediteringsområdenKomplexitets- Avgift för faktor bevittning
Arbetsmiljö Energi1 3 705 kr 1 3 705 kr
Hälso- och sjukvård Informationssäkerhet1 3 705 kr 1,2 3 705 kr
Kvalitet Livsmedelssäkerhet1 3 705 kr 1,2 14 820 kr
Medicintekniska produkter Miljö1,2 7 410 kr 1 3 705 kr
Skogsbruk Svets0,8 7 410 kr 1 7 410 kr
Vägtrafiksäkerhet Annan certifiering av ledningssystem1 7 410 kr 1 7 410 kr

2. Certifiering av personer

AckrediteringsområdenKomplexitets- Avgift för faktor bevittning
Behörig brandlarmsingenjör Besiktningsman - platser för lek, motion etc.1 1 235 kr 1 2 470 kr
Besiktningstekniker Byggarbetsmiljösamordnare1,6 17 290 kr 1 1 235 kr
Energiexpert Energikartläggare1 1 235 kr 1 1 235 kr
Fibertekniker Informationssäkerhetsspecialist1 2 470 kr 1 1 235 kr
Kontrollansvarig - Bygg Kyl- och värmepumpstekniker1 1 235 kr 1,6 4 940 kr
Kyltekniker ammoniak Maskinsäkerhetsspecialist1 2 470 kr 1 1 235 kr
Miljöinventerare Miljörevisor1 1 235 kr 1 1 235 kr
OFP-personal Sakkunnig kontrollant av kulturvärden1,6 17 290 kr 1 1 235 kr
Sakkunnig kontrollant av tillgänglighet Sakkunnig kontrollant brand1 1 235 kr 1 1 235 kr
Sakkunniga funktionskontrollanter Svetsare/lödare1 1 235 kr 1,6 17 290 kr
Teletekniker Ventilationsmontör1 1 235 kr 1 1 235 kr

Annan personcertifiering 1 1 235 kr

3. Certifiering av produkter

AckrediteringsområdenKomplexitets- Avgift för faktor bevittning
Arbetsredskap0,2 4 940 kr
Arkivmaterial Ballast0,2 4 940 kr 0,5 7 410 kr

Betong-, bruk- och injekteringsbruksprodukter 0,5 7 410 kr och tillhörande produkter

BRC för agenter och mäklare 0,5 7 410 kr

BRC Global Standard för förpackningar och för- 0,5 7 410 kr packningsmaterial BRC Global Standard för livsmedelssäkerhet 0,5 7 410 kr Byggprodukter som kommer i kontakt med 0,2 4 940 kr dricksvatten Cement, byggkalk och andra hydrauliska binde- 0,2 4 940 kr medel Common Criteria 1,2 7 410 kr Dörrar, fönster, luckor, grindar och därtill hörande 0,2 4 940 kr byggnadsbeslag ECM 1 14 820 kr Ekologisk förordning 1 7 410 kr Energimärkta fönster 0,2 - kr Förpackningar 0,2 7 410 kr Förtillverkade produkter av normalbetong, lättbe- 0,2 4 940 kr tong och autoklaverad lättbetong KRAV 0,3 4 940 kr Livsmedelshantering i butik 0,5 9 880 kr Metallprodukter för konstruktionsändamål med 0,2 7 410 kr tillbehör Miljövarudeklarationer, EPD 0,7 - kr Murverk och tillhörande produkter, murverksele- 0,2 4 940 kr ment, bruk och tillbehör Mätare - givare 0,2 - kr Radiatortermostatventil 0,2 4 940 kr Rör, tankar och tillbehör som inte kommer i kon- 0,2 4 940 kr takt med dricksvatten SIGILL kvalitetssystem 0,5 4 940 kr Skattereglerande utrustning 0,5 7 410 kr Skog 1 14 820 kr Solenergi 0,2 4 940 kr Stål för slak- och spännarmering av betong och 0,5 9 880 kr system för efterspänning Svetsprocesser 0,5 4 940 kr Svetsprocesser - kvalificerad 0,5 4 940 kr

Säkerhetsskåp, galler och lås 0,5 7 410 kr Säkerhetsutrustning/system 0,5 7 410 kr Typgodkännande 1 1 235 kr Tätningsmaterial för fogar 0,2 4 940 kr Växtnäring 0,2 7 410 kr Annan certifiering av produkter 1 7 410 kr

4. Validering och verifiering

Ackrediteringsområden Komplexitets- Avgift för faktor bevittning

Verifiering av växthusgaser 1 7 410 kr Annan validering eller verifiering 1 7 410 kr

5. Miljökontrollanter enligt Emas

Ackrediteringsområden Komplexitets- Avgift för faktor bevittning

Kontroll och godkännande enligt Emas 1 7 410 kr

Bilaga 3

Kategorier och kluster fördelade på ackrediteringsområden

Anm: Förteckningen är inte uttömmande. Andra kategorier kan förekomma.

1. Certifiering av ledningssystem

Ledningssystem för arbetsmiljö

Kluster Jordbruk, skogsbruk och fiskeKategori IAF 01 Jordbruk, skogsbruk och fiske
KemikalierIAF 10 Tillverkning av stenkolsprodukter och raffinerade petroleumprodukter IAF 12 Kemikalier, kemiska produkter och fibrer IAF 13 Läkemedel IAF 14 Gummi- och plastvaror IAF 15 Icke-metalliska mineraliska produkter (ej cement, kalk och gips) IAF 16 Cement, kalk och gips etc
ByggverksamhetIAF 28 Byggverksamhet IAF 34 Teknisk konsultverksamhet
LivsmedelIAF 03 Livsmedelsprodukter, drycker och tobak IAF 30 Hotell och restauranger
TillverkningIAF 04 Textilier och kläder IAF 05 Läder, läder- och skinnvaror IAF 06 Trä och varor av trä IAF 23 Annan tillverkning
HälsaIAF 38 Hälso- och sjukvård; sociala tjänster
Mekanik och elektronikIAF 17 Stål- och metallframställning (exkl kärnbränsle) IAF 18 Övriga maskiner IAF 19 Elektrisk och optisk utrustning IAF 20 Fartyg och båtar IAF 21 Luftfartyg, rymdfarkoster o.d. IAF 22 Övriga transportmedel
Utvinning av mineralIAF 02 Utvinning av mineral
KärnbränsleIAF 11 Kärnbränsle
PapperIAF 07 Massa, papper och pappersvaror IAF 08 Förlagsverksamhet IAF 09 Tryckeriverksamhet
TjänsterIAF 29 Handel; Reparation av motorfordon, motorcyklar, hushållsartiklar och personliga artiklar IAF 32 Finans- och försäkringsverksamhet. Fastighetsverksamhet, uthyrning och leasing

IAF 33 IT och datatjänster IAF 35 Annan företagsservice IAF 36 Offentlig förvaltning IAF 37 Utbildning Försörjningssektorn IAF 25 Elförsörjning (elverk) IAF 26 Gasförsörjning (gasverk) IAF 27 Vattenförsörjning (vattenverk) Transport och avfallshantering IAF 24 Återvinning IAF 31 Transport, magasinering och kommunikation IAF 39 Annan samhällsservice

Ledningssystem för energi

Kluster JordbrukKategori Jordbruk
Byggnader ByggnadskomplexByggnader Byggnadskomplex
EnergiförsörjningEnergiförsörjning

Industri – lätt till medium Industri – lätt till medium Industri - tung Industri - tung Gruvdrift Gruvdrift Transport Transport

Ledningssystem för hälso- och sjukvård

Kluster AllmänmedicinKategori Arbets- och miljömedicin Arbetsmiljö Arbetsterapi Fysioterapi Förebyggande hälsovård Primärvård Rehabilitering
InvärtesmedicinHud- och könssjukdomar Öron-, näsa- och halssjukdomar Ögonsjukdomar Geriatrik Infektionsmedicin Neurologi Obstetrik och gynekologi Onkologi Reumatologi
KirurgiOrtopedi Plastikkirurgi Thoraxkirurgi Urologi Kärlkirurgi
IntensivvårdAmbulanssjukvård

Anestesi

PsykvårdBeroendemedicin Psykiatri
TandvårdTandvård
VårdhemHospice
ApotekApotek

Ledningssystem för informationssäkerhet

Kluster Bank, finans och försäkring Hälso- & sjukvård; sociala tjänsterKategori Bank, finans och försäkring Hälso- & sjukvård; sociala tjänster
Offentlig förvaltning & utbildning ProduktionOffentlig förvaltning & utbildning Produktion
Samhällskritisk verksamhet Spel och vadhållningSamhällskritisk verksamhet Spel och vadhållning
Telekommunikation, IT -och datatjänster TjänsterTelekommunikation, IT -och datatjänster Tjänster
Yrkesmässig, vetenskaplig och teknisk verksamhet (konsult)Yrkesmässig, vetenskaplig och teknisk verksamhet (konsult)

Ledningssystem för kvalitet

Kluster Luft- och rymdfartKategori IAF 21 Luftfartyg, rymdfarkoster o.d.
KemikalierIAF 10 Tillverkning av stenkolsprodukter och raffinerade petroleumprodukter IAF 12 Kemikalier, kemiska produkter och fibrer
ByggverksamhetIAF 28 Byggverksamhet IAF 34 Teknisk konsultverksamhet
LivsmedelIAF 01 Jordbruk, skogsbruk och fiske IAF 03 Livsmedelsprodukter, drycker och tobak IAF 30 Hotell och restauranger
TillverkningIAF 04 Textilier och kläder IAF 05 Läder, läder- och skinnvaror IAF 06 Trä och varor av trä IAF 14 Gummi- och plastvaror IAF 23 Annan tillverkning
Hälsa och sociala tjänsterIAF 38 Hälso- och sjukvård; sociala tjänster
Mekanik och elektronikIAF 17 Stål- och metallframställning (exkl kärnbränsle) IAF 18 Övriga maskiner IAF 19 Elektrisk och optisk utrustning IAF 20 Fartyg och båtar IAF 22 Övriga transportmedel

IAF 23 Annan tillverkning

Utvinning av mineralIAF 02 Utvinning av mineral IAF 15 Icke-metalliska mineraliska produkter (ej cement, kalk och gips) IAF 16 Cement, kalk och gips etc
KärnbränsleIAF 11 Kärnbränsle
PapperIAF 07 Massa, papper och pappersvaror IAF 08 Förlagsverksamhet IAF 09 Tryckeriverksamhet
LäkemedelIAF 13 Läkemedel
TjänsterIAF 29 Handel; Reparation av motorfordon, motorcyklar, hushållsartiklar och personliga artiklar IAF 32 Finans- och försäkringsverksamhet. Fastighetsverksamhet, uthyrning och leasing IAF 33 IT och datatjänster IAF 35 Annan företagsservice IAF 36 Offentlig förvaltning IAF 37 Utbildning
FörsörjningssektornIAF 25 Elförsörjning (elverk) IAF 26 Gasförsörjning (gasverk) IAF 27 Vattenförsörjning (vattenverk)
Transport och avfallshanteringIAF 24 Återvinning IAF 31 Transport, magasinering och kommunikation IAF 39 Annan samhällsservice

Ledningssystem för livsmedelssäkerhet

Kategori

För ISO/TS 22003:2013

Kluster

1) Primär produktionA Djurhållning B Växtodling
2) Livsmedels- och foderproduktionC Produktion av animaliska produkter D Produktion av vegetabiliska produkter
3) CateringE Catering
4) Distribution, transport och lagerF Distribution G Transport och lager
5) Övrig industriH Service I Tillverkning av förpackningsmaterial J Tillverkning av utrustning
6) KemikalierK Kemisk tillverkning

För ISO/TS 22003:2007

Kluster Kategori

1) Primär produktion A Djurhållning

B Växtodling

2) Livsmedels- och foderproduktionC Produktion av animaliska produkter D Produktion av vegetabiliska produkter E Produktion av stabila produkter F Produktion av foder
3) Distribution, transport och lagerH Distribution J Transport och magasinering
4) CateringG Hotell, restauranger
5) KemikalierL Kemisk tillverkning
6) Övrig industriI Service K Tillverkning av utrustning M Tillverkning av förpackningsmaterial

För FSSC 22000

Kluster 1) Primär produktionKategori A Djurhållning
2) Livsmedels- och foderproduktionC Produktion av animaliska produkter D Produktion av vegetabiliska produkter E Produktion av stabila produkter F Produktion av foder
5) KemikalierL Kemisk tillverkning
6) Övrig industriM Tillverkning av förpackningsmaterial

Ledningssystem för medicintekniska produkter

Kluster Aktiva medicintekniska produkter (ickeimplanterbara)Kategori Bildtagningsutrustning Utrustning för strålningsterapi och termoterapi Allmänna aktiva medicintekniska produkter Anordningar för övervakning Övriga aktiva (icke-implanterbara) medicintekniska produkter
Aktiva implanterbara medicintekniska produkterAllmänna aktiva implanterbara medicintekniska produkter Övriga implanterbara medicintekniska produkter
Medicintekniska produkter för in vitrodiagnostik (IVD)Reagenser och reagerande produkter kalibrerings- och kontrollmaterial, för:…, Övriga medicintekniska produkter för in vitrodiagnostik och mjukvarubaserade medicintekniska produkter för IVD
Icke-aktiva medicintekniska produkterMedicintekniska produkter för sårvård Allmänna icke-aktiva, icke-implanterbara medicintekniska produkter Icke-aktiv tandvårdsutrustning och tillbehör Icke-aktiva implantat Övriga icke-aktiva medicintekniska produkter

Medicintekniska produkter som innehåller Medicintekniska produkter som innehåller eller använder sig av specifika ämnen eller medicinskt verksamma substanser teknologier Medicintekniska produkter som innehåller vävnader från djur Medicintekniska produkter som innehåller blodderivat av mänskligt ursprung Medicintekniska produkter som innehåller mikromekanik Medicintekniska produkter som innehåller nanomaterial Medicintekniska produkter som innehåller bioaktiva beläggningar eller material eller som helt eller huvudsakligen absorberas Övriga medicintekniska produkter som innehåller specifika substanser/teknologier/ämnen Steriliseringsmetoder för medicintekniska Aseptisk behandling produkter Sterilisering med etylenoxidgas (EOG) Fuktig värme Sterilisering genom strålning (exempelvis gamma, röntgen, elektronstråle) Övriga steriliseringsmetoder

Ledningssystem för miljö och Emas

Kluster Jordbruk, skogsbruk och fiskeKategori IAF 01 Jordbruk, skogsbruk och fiske
KemikalierIAF 10 Tillverkning av stenkolsprodukter och raffinerade petroleumprodukter IAF 12 Kemikalier, kemiska produkter och fibrer IAF 13 Läkemedel IAF 14 Gummi- och plastvaror IAF 15 Icke-metalliska mineraliska produkter (ej cement, kalk och gips) IAF 16 Cement, kalk och gips etc
ByggverksamhetIAF 28 Byggverksamhet IAF 34 Teknisk konsultverksamhet
LivsmedelIAF 03 Livsmedelsprodukter, drycker och tobak IAF 30 Hotell och restauranger
TillverkningIAF 04 Textilier och kläder IAF 05 Läder, läder- och skinnvaror IAF 06 Trä och varor av trä IAF 23 Annan tillverkning
Hälsa och sociala tjänsterIAF 38 Hälso- och sjukvård; sociala tjänster
Mekanik och elektronikIAF 17 Stål- och metallframställning (exkl kärnbränsle) IAF 18 Övriga maskiner IAF 19 Elektrisk och optisk utrustning

IAF 20 Fartyg och båtar IAF 21 Luftfartyg, rymdfarkoster o.d. IAF 22 Övriga transportmedel

Utvinning av mineralIAF 02 Utvinning av mineral
KärnbränsleIAF 11 Kärnbränsle
PapperIAF 07 Massa, papper och pappersvaror IAF 08 Förlagsverksamhet IAF 09 Tryckeriverksamhet
TjänsterIAF 29 Handel; Reparation av motorfordon, motorcyklar, hushållsartiklar och personliga artiklar IAF 32 Finans- och försäkringsverksamhet. Fastighetsverksamhet, uthyrning och leasing IAF 33 IT och datatjänster IAF 35 Annan företagsservice IAF 36 Offentlig förvaltning IAF 37 Utbildning
FörsörjningssektornIAF 25 Elförsörjning (elverk) IAF 26 Gasförsörjning (gasverk) IAF 27 Vattenförsörjning (vattenverk)
Transport och avfallshanteringIAF 24 Återvinning IAF 31 Transport, magasinering och kommunikation IAF 39 Annan samhällsservice
Energikartläggning i stora företagEnergikartläggning i stora företag

Ledningssystem för skogsbruk

Kluster Kategori

Norge – skogsbruk paraply Norge – skogsbruk paraply Sverige – skogsbruk paraply Sverige – skogsbruk paraply

Ledningssystem för svets

Kluster Kategori

Svetsprocesser Svetsprocesser Svetsprocesser - kvalificerad Svetsprocesser - kvalificerad

Ledningssystem för vägtrafiksäkerhet

Kluster Kategori

Transport av gods och passagerare inom väg- Organisation som utför transport, t.ex. åkeri transportsystemet eller bussföretag Organisation som förmedlar, upphandlar eller köper in transporttjänster av gods eller passagerare, t.ex. åkericentral, inköpare av kollektivtrafik och skolskjuts, varuproducerande organisation

Verksamhet som genererar trafik till eller från Verksamhet som genererar trafik till eller från platser som organisationen styr eller påverkar platser som organisationen styr eller påverkar

Tjänster för vägtransportsystemet Tjänster för vägtransportsystemet

2. Certifiering av personer

Behörig brandlarmsingenjör

Kluster Kategori

Behörig brandlarmsingenjör Behörig brandlarmsingenjör

Besiktningsman - platser för lek, motion eller annan utevistelse samt lekredskap

Kluster Kategori

Besiktningsman Besiktningsman

Besiktningstekniker

Kluster Kategori

Kontrollbesiktning K1 K1BUSS KMC K2 K2BUSS K3 Registrerings- och lämplighetsbesiktning R1 R1BUSS RMC R2 R2BUSS R3

Byggarbetsmiljösamordnare (BAS)

Kluster Kategori

Byggarbetsmiljösamordnare Byggarbetsmiljösamordnare

Energiexpert

Kluster Kategori

Energiexpert Energiexpert

Fibertekniker

Kluster Kategori

Fibertekniker Fibertekniker

Informationssäkerhetsspecialist

Kluster Kategori

Informationssäkerhetspecialist Informationssäkerhetspecialist

Kontrollansvarig - Bygg

Kluster Kategori

Kontrollansvarig - Bygg Kontrollansvarig - Bygg

Kyl- och värmepumptekniker

Kluster Kategori

Kyl- och värmepumptekniker Kyl- och värmepumptekniker

Kyltekniker ammoniak

Kluster Kategori

Kyltekniker ammoniak Kyltekniker ammoniak

Maskinsäkerhetsspecialist

Kluster Kategori

Maskinsäkerhetsspecialist Maskinsäkerhetsspecialist

Miljöinventerare

Kluster Kategori

Miljöinventerare Miljöinventerare

Miljörevisor

Kluster Kategori

Miljörevisor Miljörevisor

OFP-personal

Kluster Kategori

OFP-personal ET UT Ultraljudsprovning med (flera) samordnade sändtagare MT PT VT RT

Sakkunnig kontrollant av kulturvärden

Kluster Kategori

Sakkunnig kontrollant av kulturvärden Kulturvärden

Sakkunnig kontrollant av tillgänglighet

Kluster Kategori

Sakkunnig kontrollant av tillgänglighet Tillgänglighet

Sakkunnig kontrollant brand

Kluster Kategori

Sakkunnig kontrollant brand Brand

Sakkunnig funktionskontrollant

Kluster Kategori

Sakkunniga funktionskontrollanter Funktionskontrollant

Teletekniker

Kluster Kategori

Teletekniker Teletekniker

Ventilationsmontör

Kluster Kategori

Ventilationsmontör Ventilationsmontör

Svetsare/lödare

Kluster Kategori

Svetsare/lödare Svetsare, operatör och maskinställare Svetsare, räler Svetsare, stål Lödare Svetsare, aluminium Svetsare, koppar Svetsare, nickel Svetsare, titan

3. Certifiering av produkter

Arbetsredskap

Kluster Kategori

Arbetsredskap Stegar och arbetsbockar Systemställningar och kopplingar

Arkivmaterial

Kluster Kategori

Arkivmaterial Aktomslag Arkivbeständigt papper Arkivboxar Skrivmedel för skrift på papper Åldringsbeständigt papper

Ballast

Kluster Kategori

Ballast Ballast för asfalt, vägbeläggningar och anläggningsbyggande Ballast för betong Ballast för bruk Ballast för järnväg

Lättballast Vattenbyggnadssten

Betong-, bruk- och injekteringsbruksprodukter och tillhörande produkter

Kluster Kategori

Betong-, bruk- och injekteringsbruksprodukter Fabriksbetong och tillhörande produkter Torrbruk Tillsatsmedel till betong Tillsatsmedel till betong

BRC Global Standard för agenter och mäklare

Kluster Kategori

Handel, service och logistik Agenter och mäklare

BRC Global Standard för förpackningar och förpackningsmaterial

Kluster Kategori

Förpackningar och förpackningsmaterial Papper Plast

BRC Global Standard för livsmedelssäkerhet

Kluster Bearbetade livsmedel och vätskor med pastörisering eller UHT som värmebehandling eller liknade teknikKategori 7 Mejeriprodukter, flytande ägg
Bearbetade livsmedel, färdiglagade eller förupphettningsberedda10 Färdiglagade måltider och smörgåsar, färdiglagade desserter 8 Tillagade kött-/fiskprodukter 9 Rått gravat och eller fermenterat kött och fisk
Frukt, grönsaker och nötter5 Frukt, grönsaker och nötter 6 Bearbetad frukt, grönsaker och nötter
Rumstempererade, stabila produkter med pastörisering eller sterilisering som värmebehandling11 Sura/icke sura i konserver/glasburkar
Rumstempererade, stabila produkter som inte innebär sterilisering som värmebehandling12 Drycker 13 Alkoholhaltiga och fermenterade drycker, bryggda produkter 14 Bageriprodukter 15 Torkade livsmedel och ingredienser 16 Konfektyr 17 Flingor och tilltugg 18 Oljor och fett
Råvaror av animaliskt eller vegetabiliskt ursprung som kräver upphettning före konsumtion1 Rått rött kött 2 Rått fjäderfä

3 Råa bearbetade produkter (kött och vegetariska) 4 Råa fiskprodukter och förberedelse

Byggprodukter som kommer i kontakt med dricksvatten

Kluster Kategori

Byggprodukter som kommer i kontakt med Byggprodukter som kommer i kontakt med dricksvatten dricksvatten

Cement, byggkalk och andra hydrauliska bindemedel

Kluster Kategori

Cement, byggkalk och andra hydrauliska bin- Cement demedel

Common Criteria

Kluster Kategori

Common Criteria Common Criteria

Dörrar, fönster, luckor, grindar och därtill hörande byggnadsbeslag

Kluster Kategori

Dörrar, fönster, luckor, grindar och därtill hö- Dörrar, fönster, luckor, grindar och därtill rande byggnadsbeslag hörande byggnadsbeslag Hänglås och hänglåsbeslag Låshus och låscylindrar Nöd-/panikutrymningsbeslag

ECM, underhåll av godsvagnar

Kluster Kategori

ECM, enheter som ansvarar för underhåll av Enheter som ansvarar för underhåll av godsgodsvagnar vagnar Separat underhållsfunktion inklusive underhållsverkstad

Ekologisk förordning

Kluster Kategori

Bearbetade jordbruksprodukter för livsmedels- Bearbetade jordbruksprodukter för livsmeändamål. delsändamål. Foder Foder Levande eller obearbetade jordbruksprodukter. Levande eller obearbetade jordbruksprodukter. Vegetativt förökningsmaterial och utsäde. Vegetativt förökningsmaterial och utsäde.

Energimärkta fönster

Kluster Kategori

Energimärkta fönster Energimärkta fönster

Förpackningar

Kluster Kategori

Förpackningar Förpackningar för farligt gods

Förtillverkade produkter av normalbetong, lättbetong och autoklaverad lättbetong

Kluster Kategori

Betongprodukter - förtillverkade Betongelement Betongmarkplattor Betongmarksten Betongpannor Kantstöd av betong

KRAV

Kluster Certifiering av kedjorKategori Kedjecertifiering
Djur och slaktBiodling Djurhållning Slakt
Fiske och vattenbrukVattenbruk
FörädlingButik Foder Livsmedelsförädling Restaurang och storhushåll
ImportImport och införsel
SupportProduktionshjälpmedel
VäxterVildväxande produktion Växtodling

Livsmedelshantering i butik

Kluster Kategori

Livsmedelshantering i butik Livsmedelshantering i butik

Metallprodukter för konstruktionsändamål med tillbehör

Kluster Kategori

Metallprodukter för konstruktionsändamål med Bärande konstruktioner av stål tillbehör Konstruktionsrör Varmvalsad plåt, balk och stång

Miljövarudeklarationer, EPD

Kluster Kategori

IEC GPI 17 El, stadsgas, ånga och varmvatten 23 Kvarnprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter; andra livsmedel; version 1.2

31 Varor av trä, kork, halm, rotting o. dyl.

32 Massa, papper och pappersvaror, trycksaker och liknande artiklar 33 Stenkolsprodukter, raffinerade petroleumprodukter, kärnbränsle 34 Baskemikalier 35 Andra kemiska produkter, konstfibrer 36 Gummi-och plastprodukter 37 Glas och glasprodukter och andra ickemetalliska produkter 38 Möbler och andra transportabla varor 39 Avfall eller rester 41 Basmetaller 42 Metallvaror, förutom maskiner och utrustning 43 Maskiner för allmänt ändamål 44 Specialmaskiner 45 Kontorsmaskiner och datorer 46 Elektriska maskiner och apparater 47 Radio, tv och kommunikationsutrustning och apparatur 48 Medicinska apparater, precisions- och optiska instrument, klockor 49 Transportutrustning 53 Byggverksamhet 54 Byggtjänster 64 Kollektivtrafik 65 Godstransporttjänster 68 Post-och budtjänster PSR Förbereda en MVD för aluminiumdryckesburkar tillverkade av returburkar Förbereda en MVD för kemiska produkter Förbereda en MVD för elektrisk tråd och kabel Förbereda en MVD för mikrodatorer Förbered en MVD för etiketter Förbereda en MVD för en-dimensionella CCD-sensorer Förbereda en MVD för smaksättare Förbereda en MVD för media för termisk överföring Förbereda en MVD för spånskivor Media för termisk överföring

Murverk och tillhörande produkter, murverkselement, bruk och tillbehör

Kluster Kategori

Murverk och tillhörande produkter, murverks- Murblock av cementbundna material element, bruk och tillbehör

Mätare - givare

Kluster Kategori

Mätare - givare Elmätare och tillsatsutrustningar Flödesgivare, temperaturgivare och integreringsverk i värmemätare Mätsystem, och delar därav, för andra vätskor än vatten

Radiatortermostatventil

Kluster Kategori

Radiatortermostatventil Radiatortermostatventil

Rör, tankar och tillbehör som inte kommer i kontakt med dricksvatten

Kluster Kategori

Rör, tankar och tillbehör som inte kommer i Rör, rördelar och brunnar kontakt med dricksvatten

SIGILL kvalitetssystem

Kluster DjurKategori Grundcertifiering Gris Grundcertifiering Mjölk Grundcertifiering Nöt IP Sigill Gris IP Sigill Kyckling IP Sigill Lamm IP Sigill Mjölk IP Sigill Nöt
Slakt och transportIP Slakt IP Slakttransport
LivsmedelsförädlingIP Livsmedel grundcertifiering
VäxterGrundcertifiering Frukt & Grönt IP Sigill Frukt och grönt IP Sigill Prydnadsväxter och plantor IP Sigill Spannmål och oljeväxter

Skattereglerande utrustning

Kluster Kategori

Kontrollenhet till kassaregister Kontrollenhet till kassaregister Tillsatsanordningar till taxametrar Tillsatsanordningar till taxametrar

Skog

Kluster Kategori

Norge - Direktcertifiering Norge - Direktcertifiering Spårbarhet Spårbarhet Sverige - Direktcertifiering Sverige - Direktcertifiering

Solenergi

Kluster Kategori

Solenergi Solfångare, termiska Solvärme, små fabrikstillverkade solvärmesystem

Stål för slak- och spännarmering av betong och system för efterspänning

Kluster Kategori

Armering Armering, kamstål, slät stång, profilerad stång, svetsbart kamstål Armering, spännstål Armeringsbalk och förbindelsestegar Armeringsnät Inläggningsfärdig armering Armering rostfritt Armering rostfritt

Svetsprocesser

Kluster Kategori

Svetsprocesser Svetsprocesser Svetsprocesser - kvalificerad Svetsprocesser - kvalificerad

Säkerhetsskåp, galler och lås

Kluster Kategori

Byggnadsdelar, inbrott Byggnadsdelar, inbrott Förvaringsskydd, inbrott Högsäkerhetslås Skåp, valvdörrar och valv Säkerhets- och förvaringsskåp

Säkerhetsutrustning/system

Kluster Kategori

Säkerhetsutrustning Handbrandsläckare Larmsystem Överfyllnadsskydd Säkerhetssystem Säkerhetssystem

Typgodkännande

Kluster Anordningar för uppvärmning av utrymmenKategori Uppvärmningsanordning
BallastBallast
Betong-, bruk- och injekteringsbruksprodukter och tillhörande produkterBetong-, bruk- och injekteringsbrukprodukter
Brandavskiljande, brandtätande, brandskyddande och brandhämmande produkterBrandskyddande material och byggnadsdelar
Byggprodukter för avloppsvattenByggprodukter för avloppsvatten
Byggprodukter i gipsGipsbaserade produkter
Byggprodukter som kommer i kontakt med dricksvattenProdukter i kontakt med dricksvatten
Byggsatser, byggenheter, prefabricerade elementByggsystem - trä Formsättning - system och byggsatser Ytbärverk- och sandwichpaneler
Bärande lager, tappar för konstruktionsfogar/fästdonBärande lager Fästdon
Cement, byggkalk och andra hydrauliska bindemedelHydrauliska bindemedel - cement, byggkalk m.m.
Dörrar, fönster, luckor, grindar och därtill hörande byggnadsbeslagBarnsäkerhetsprodukter Dörrar, fönster, jalusier och grindar
Elledningar, kontroll- och kommunikationskablarKablar
Fasta brandsläckningssystemBrandsläckningssystem
Förtillverkade produkter av normalbetong, lättbetong och autoklaverad lättbetongBetongprodukter - förtillverkade Betongprodukter, förtillverkade
Geotextilier, geomembran och relaterade produkterGeotextilier
Golv- och markbeläggningarGolv- och markbeläggning
In- och utvändiga ytskikt på väggar och innertak samt byggsatser för invändiga skiljeväggarSkiljeväggar- invändiga, byggsats Ytskikt - väggar och innertak
Konstruktionsvirke/bärande element och tillbehörKonstruktionsvirke
Lim för byggnadsändamålLim för byggnadsändamål
LjudisoleringsprodukterLjudisolering
Membran, membran som anbringas flytande och byggsatser (för vatten- och/eller ångspärr)Fuktskydd Membran
Metallprodukter för konstruktionsändamål med tillbehörMetallprodukter - för konstruktionsändamål
Murverk och tillhörande produkter, murverkselement, bruk och tillbehörInjekteringsankare - för murverk Murverksprodukter

Planglas, mönsterglas och glasblocksprodukter Glasprodukter Rör, tankar och tillbehör som inte kommer i Rör, tankar och rörkomponenter kontakt med dricksvatten Sanitär utrustning Sanitär utrustning Skorstenar, rökgångar och specialprodukter Skorstenar, rökgångar och liknande produk-

ter

Skydds- och tillträdesanordningarSkydds- och tillträdesanordningar
Stål för slak- och spännarmering av betong och system för efterspänningArmeringsstål Spännsystem - för efterspänning av bärande konstruktioner
Taktäckning, lanterniner, takfönster och tillhörande produkter, takbyggsatserTakljusinsläpp - självbärande byggsats Takskikt - system för vattentäta, mekaniska, infästa och böjliga Takskikt- byggsats, täta Taktäckning, lanterniner och takfönster Underlagstak
Trappor - förtillverkadeTrappor - förtillverkade
Träbaserade skivor och elementBalkar och pelare - träbaserade Skivor - träbaserade
Utfackningsväggar/ytterväggsbeklädnader/förseglande glaskonstruktionerGlaskonstruktioner - förseglade Utfackningsväggar
Ventilationsprodukter och systemVentilationsprodukter
VägbyggnadsprodukterVägbyggnadsprodukter
Värmeisoleringsprodukter, sammansatta byggsatser/system för värmeisoleringTilläggsisolering - färdig yta Värmeisolering - system för utvändig putsbelagd Värmeisoleringsprodukter
Övergångskonstruktioner - för broarÖvergångskonstruktioner - för broar

Tätningsmaterial för fogar

Kluster Kategori

Tätningsmaterial för fogar Fogband Produkter för tätning av stumma fogar mot vatten

Växtnäring

Kluster Kategori

Växtnäring Återvunnen växtnäring

4. Validering och verifiering

Verifiering av växthusgaser

Kluster Kategori

Grupp 1 Verksamhetsgrupp 1a Verksamhetsgrupp 1b

Verksamhetsgrupp 99

Grupp 2 Grupp 3 Grupp 4 Grupp 5Verksamhetsgrupp 2 Verksamhetsgrupp 8 Verksamhetsgrupp 6 Verksamhetsgrupp 7 Verksamhetsgrupp 3 Verksamhetsgrupp 4 Verksamhetsgrupp 5 Verksamhetsgrupp 9
Grupp 6Verksamhetsgrupp 12
Grupp 7Verksamhetsgrupp 98

Bilaga 4

Kostnader för arbetstid, resa och logi

1. Kostnader för Swedacs arbetstid baseras på ett timarvode på 1 235 kr i de fall där det särskilt stadgas att bestämmelserna i denna bilaga ska tillämpas. 2. Inom Sverige betalas följande schabloniserade kostnader för resa och logi. Resa, tur och retur inom Sverige 2 400 kr Logi, en natt inom Sverige 1 200 kr 3. För resor utanför Sveriges gränser utgår avgift som motsvarar faktiska kostnader för resa och logi och eventuella kostnader för översättning.