Fastställande av utjämningsstöd för bananer producerade och saluförda i gemenskapen under 1996 och tidsfristen för betalning av återstoden av detta stöd samt av ett fast förskottsbelopp för 1997
Avis juridique important
Kommissionens förordning (EG) nr 898/97 av den 20 maj 1997 om fastställande av utjämningsstöd för bananer producerade och saluförda i gemenskapen under 1996 och tidsfristen för betalning av återstoden av detta stöd samt av ett fast förskottsbelopp för 1997 (Text av betydelse för EES) Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 128 , 21/05/1997 s. 0012 - 0013
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 898/97 av den 20 maj 1997 om fastställande av utjämningsstöd för bananer producerade och saluförda i gemenskapen under 1996 och tidsfristen för betalning av återstoden av detta stöd samt av ett fast förskottsbelopp för 1997 (Text av betydelse för EES)
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 404/93 av den 13 februari 1993 om den gemensamma organisationen av marknaden för bananer (1), senast ändrad genom förordning (EG) nr 3290/94 (2), särskilt artiklarna 12.6 och 14 i denna, och
med beaktande av följande:
I kommissionens förordning (EEG) nr 1858/93 (3), senast ändrad genom förordning (EG) nr 796/95 (4), fastställs tillämpningsföreskrifter för rådets förordning (EEG) nr 404/93 vad avser systemet med ersättning för inkomstbortfall i samband med saluförande av bananer.
Enligt artikel 12 i förordning (EEG) nr 404/93 beräknas ersättningen på grundval av skillnaden mellan den fasta referensinkomsten och den genomsnittliga produktionsinkomsten för bananer som producerats och avyttrats inom gemenskapen under ett visst år. Ett kompletterande stöd beviljas till producentregioner där den genomsnittliga inkomsten från produktionen är betydligt lägre än den genomsnittliga inkomsten i gemenskapen.
Priserna på bananer som producerats och avyttrats inom gemenskapen under 1996 låg på en sådan nivå att genomsnittet av priserna för bananer som levererats i första lossningshamn inom gemenskapen och med avdrag för genomsnittskostnaderna för transport och leverans fritt ombord var lägre än den fasta referensinkomst som fastställs i artikel 2.2 i förordning (EEG) nr 1858/93. Utjämningsstödet för 1996 bör därför fastställas.
Den årliga genomsnittsinkomsten från avyttring av bananer som producerats i Guadeloupe och Portugal har visat sig vara mycket lägre än den genomsnittliga inkomsten inom gemenskapen under 1996. Det bör därför beviljas ett kompletterande stöd i dessa två producentregioner.
Dessutom bör det påpekas att storleken på det fasta förskottet och den tillhörande säkerheten är baserad på den stödnivå som fastställts för föregående år i enlighet med artikel 4.2 och 4.4 i förordning (EEG) nr 1858/93.
Stödnivån för 1996 är relativt hög och nuvarande priser på gemenskapsbananer utvecklas gynnsamt. Av ekonomiska skäl bör det fasta beloppet för varje förskott inte fastställas på en förhållandevis hög nivå som för övrigt skulle kunna visa sig vara för hög när det årliga stödet fastställs. Det är därför berättigat att behålla de förskottsbelopp som gällde 1996.
Utjämningsstödet för 1996 har inte kunnat fastställas tidigare eftersom alla nödvändiga uppgifter inte fanns tillgängliga. Det bör föreskrivas att återstoden av stödet betalas senast två månader efter det att denna förordning har offentliggjorts. Med hänsyn till sistnämnda faktorer bör det föreskrivas att förordningen skall träda i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts.
Förvaltningskommittén för bananer har inte yttrat sig inom den tid som dess ordförande har bestämt.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
1. Det utjämningsstöd som avses i artikel 12 i förordning (EEG) nr 404/93 för bananer med KN-nummer ex 0803, undantaget mjölbananer, som producerats och saluförts färska i gemenskapen under 1996 fastställs härmed till 29,05 ecu/100 kg.
2. Det stödbelopp som fastställs i punkt 1 skall ökas med 3,78 ecu/100 kg för bananer som producerats i producentregioner i Portugal och med 5,86 ecu/100 kg för bananer som producerats i Guadeloupe.
3. Trots artikel 4.2 i förordning (EEG) nr 1858/93 skall förskottsbeloppet för bananer som saluförs från och med januari till och med oktober 1997 vara 19,03 ecu/100 kg. Tillhörande säkerhet skall vara 9,51 ecu/100 kg.
Artikel2¶
Trots artikel 10 i förordning (EEG) nr 1858/93 skall medlemsstaternas behöriga myndigheter senast två månader efter det att denna förordning har trätt i kraft betala ut återstoden av utjämningsstödet för 1996.
Artikel3¶
Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 20 maj 1997.
På kommissionens vägnar
Franz FISCHLER
Ledamot av kommissionen
(1) EGT nr L 47, 25.2.1993, s. 1.
(2) EGT nr L 349, 31.12.1994, s. 105.
(3) EGT nr L 170, 13.7.1993, s. 5.
(4) EGT nr L 80, 8.4.1995, s. 17.