lagen.nu
32005L0018

Kommissionens direktiv 2005/18/EG av den 2 mars 2005 om ändring av direktiv 2001/32/EG med avseende på vissa skyddade zoner som utsätts för särskilda växtskyddsrisker i gemenskapen

CELEX
32005L0018
Datum
2005-03-02
Källa
eur-lex.europa.eu
Rättsakten gäller inte längreEUR-Lex anger att rättsakten upphörde att gälla 2008-07-22.

EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DETTA DIREKTIV

med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,

med beaktande av rådets direktiv 2000/29/EG av den 8 maj 2000 om skyddsåtgärder mot att skadegörare på växter eller växtprodukter förs in till gemenskapen och mot att de sprids inom gemenskapen, särskilt artikel 2.1 h första stycket i detta,

med beaktande av kraven från Tjeckien, Danmark, Estland, Grekland, Irland, Italien, Sverige och Förenade kungariket, och

(1) Enligt uppgifter från Tjeckien, Danmark, Grekland (när det gäller Kreta och Lesbos), Irland, Sverige och Förenade kungariket (inräknat Kanalöarna men inte Isle of Man), förekommer inte Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr. i dessa länder. De bör därför erkännas som skyddade zoner med avseende på Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr.

(2) Mot bakgrund av de uppgifter som Danmark lämnat, grundade på nyligen genomförda undersökningar, bör Danmark inte längre erkännas som skyddad zon med avseende på Beet necrotic yellow vein virus eftersom det har visat sig att denna skadegörare nu förekommer i Danmark.

(3) Enligt uppgifter från Estland grundade på nyligen genomförda undersökningar framgår det att Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. inte längre förekommer i Estland. Därför bör Estland tillfälligt erkännas som skyddad zon med avseende på denna organism.

(4) Enligt uppgifter från Förenade kungariket grundade på nyligen genomförda undersökningar avseende Dendroctonus micans Kugelan, framgår det att denna skadegörare nu förekommer i somliga delar av Förenade kungariket, men inte i Nordirland eller på Isle of Man eller Jersey. Den skyddade zonen bör därför ändras och inskränkas till Nordirland, Isle of Man och Jersey.

(5) Enligt uppgifter från Italien grundade på nyligen genomförda undersökningar och enligt ytterligare uppgifter insamlade av Kontoret för livsmedels- och veterinärfrågor under en inspektion i Italien i maj 2004, framgår det att Citrus tristeza virus (CTV) nu förekommer i landet. Italien bör därför inte längre erkännas som skyddad zon med avseende på Citrus tristeza virus (CTV).

(6) Enligt uppgifter från Sverige framgår det att stavningen av en del namn på landskap som erkänns som skyddade zoner för Leptinotarsa decemlineata Say behöver rättas.

(7) Kommissionens direktiv 2001/32/EG bör därför ändras i enlighet med detta.

(8) De åtgärder som föreskrivs i detta direktiv är förenliga med yttrandet från Ständiga kommittén för växtskydd.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Direktiv 2001/32/EG ändras på följande sätt:

1. I slutet av artikel 1 skall följande stycke läggas till:

”Den zon som anges under punkt b 2 i bilagan och som gäller Estland erkänns till och med den 31 mars 2007.”

2. Bilagan skall ändras i enlighet med bilagan till detta direktiv.

Artikel2

1. Medlemsstaterna skall senast den 14 maj 2005 anta och offentliggöra de lagar och andra författningar som är nödvändiga för att följa detta direktiv. De skall tillämpa dessa bestämmelser från och med den 15 maj 2005.

När en medlemsstat antar dessa bestämmelser skall de innehålla en hänvisning till detta direktiv eller åtföljas av en sådan hänvisning när de offentliggörs. Närmare föreskrifter om hur hänvisningen skall göras skall varje medlemsstat själv utfärda.

2. Medlemsstaterna skall till kommissionen överlämna texten till de centrala bestämmelser i nationell lagstiftning som de antar inom det område som omfattas av detta direktiv.

Artikel3

Detta direktiv träder i kraft den tredje dagen efter det att det har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Artikel4

Detta direktiv riktar sig till medlemsstaterna.

1 EGT L 169, 10.7.2000, s. 1 Direktivet senast ändrat genom kommissionens direktiv 2004/102/EG (EUT L 309, 6.10.2004, s. 9).

2 EGT L 127, 9.5.2001, s. 38. Direktivet senast ändrat genom direktiv 2004/32/EG (EUT L 85, 23.3.2004, s. 24).

BILAGA

Bilagan till direktiv 2001/32/EG skall ändras på följande sätt:

1)

i) I punkt a 4 skall texten i den högra kolumnen ersättas med följande:

”Grekland, Irland, Förenade kungariket (Nordirland, Isle of Man och Jersey)”.

ii) I punkt a 13 skall namnen ”Blekroge, Gotlands” i den högra kolumnen ersättas med ”Blekinge, Gotland”.

2) I punkt b 2 skall ”Estland” infogas före ”Frankrike (Korsika)”.

3) Före punkt c 1 skall följande punkt läggas till:

”01. Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr. | Tjeckien, Danmark, Grekland (Kreta och Lesbos), Irland, Sverige och Förenade kungariket (utom Isle of Man)”

4)

i) I punkt d 1 skall ”Danmark” strykas.

ii) I punkt d 3 skall ”Italien” strykas.