Ändring av förordning (EG) nr 1207/2001 när det gäller konsekvenserna av att införa systemet med Europa–Medelhavstäckande ursprungskumulation
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 133,
med beaktande av kommissionens förslag, och
(1) I rådets förordning (EG) nr 1207/2001 om förfaranden för att i enlighet med bestämmelserna om förmånshandel mellan Europeiska gemenskapen och vissa länder underlätta utfärdande av varucertifikat EUR.1, upprättande av fakturadeklarationer och EUR.2-formulär och utfärdande av vissa tillstånd för ekonomiska aktörer att fungera som godkända exportörer och om upphävande av förordning (EEG) nr 3351/83, fastställs regler för att underlätta ett korrekt utfärdande eller upprättande av ursprungsintyg i samband med export av produkter från gemenskapen inom ramen för förmånshandel med vissa tredjeländer.
(2) Ett system med Europatäckande diagonal ursprungskumulation infördes 1997 mellan gemenskapen, Bulgarien, Estland, Island, Lettland, Litauen, Norge, Polen, Rumänien, Schweiz (inbegripet Liechtenstein), Slovakien, Slovenien, Tjeckien och Ungern och utvidgades 1999 till att även omfatta Turkiet. Den 1 maj 2004 blev Estland, Lettland, Litauen, Polen, Slovakien, Slovenien, Tjeckien och Ungern medlemsstater i Europeiska unionen.
(3) Vid mötet i Toledo i mars 2002 mellan handelsministrarna i Europa–Medelhavsområdet kom ministrarna överens om att detta system skulle utvidgas till att även omfatta de Medelhavsländer som, bortsett från Turkiet, deltar i Europa–Medelhavspartnerskapet på grundval av den Barcelonadeklaration som antogs på Europa–Medelhavskonferensen den 27 och 28 november 1995. För att möjliggöra denna utvidgning godkände handelsministrarna i Europa–Medelhavsområdet på mötet i Palermo den 7 juli 2003 en ny Europa–Medelhavstäckande modell för ett protokoll till Europa–Medelhavsavtalen om definition av begreppet ”ursprungsprodukter” och om metoder för administrativt samarbete. Till följd av resultatet av mötet i gemensamma kommittén EG–Färöarna/Danmark av den 28 november 2003 överenskoms det att även Färöarna skall ingå i systemet med Europa–Medelhavstäckande diagonal ursprungskumulation.
(4) De berörda associeringsråden eller gemensamma kommittéerna har redan antagit eller kommer att anta beslut om att införliva det nya Europa–Medelhavstäckande protokollet i Europa–Medelhavsavtalen och i avtalet mellan EG och Färöarna/Danmark.
(5) Tillämpningen av detta nya system med diagonal kumulation innebär att nya typer av förmånsursprungsintyg måste användas, som består av varucertifikat EUR–MED och EUR–MED-fakturadeklarationer. Förordning (EG) nr 1207/2001 bör följaktligen också omfatta dessa typer av förmånsursprungsintyg.
(6) För att möjliggöra ett korrekt fastställande av produkters ursprungsstatus och stödja upprättandet av ursprungsintyg i detta nya sammanhang bör leverantörsdeklarationer för produkter som har förmånsursprungsstatus även innehålla en uppgift om huruvida diagonal kumulation har tillämpats och i så fall med vilka länder.
(7) Förordning (EG) nr 1207/2001 bör därför ändras i enlighet med detta.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Förordning (EG) nr 1207/2001 skall ändras på följande sätt:
1. Titeln skall ersättas med följande:
”Rådets förordning (EG) nr 1207/2001 av den 11 juni 2001 om förfaranden för att i enlighet med bestämmelserna om förmånshandel mellan Europeiska gemenskapen och vissa länder underlätta utfärdande eller upprättande i gemenskapen av ursprungsintyg och utfärdande av vissa tillstånd för ekonomiska aktörer att fungera som godkända exportörer”
2. I artikel 1 skall a ersättas med följande:
”a) underlätta utfärdande eller upprättande i gemenskapen av ursprungsintyg i enlighet med bestämmelserna om förmånshandel mellan gemenskapen och vissa länder,”
3. Artikel 2.2 skall ersättas med följande:
”2. Leverantörsdeklarationer skall användas av exportörer som bevis, särskilt som stöd för ansökningar om utfärdande eller upprättande i gemenskapen av ursprungsintyg i enlighet med bestämmelserna om förmånshandel mellan gemenskapen och vissa länder.”
4. Artikel 10.5 skall ersättas med följande:
”5. Om det inte kommit in något svar inom fem månader från och med den dag då kontrollen begärdes eller om uppgifterna i svaret inte är tillräckliga för att styrka produkternas faktiska ursprung, skall tullmyndigheterna i exportlandet ogiltigförklara de ursprungsintyg som upprättats på grundval av de berörda dokumenten.”
5. Bilaga I skall ersättas med texten i bilaga I till denna förordning.
6. Bilaga II skall ersättas med texten i bilaga II till denna förordning.
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EGT L 165, 21.6.2001, s. 1.
BILAGA I
”BILAGA I
Leverantörsdeklaration för produkter med förmånsursprungsstatus Leverantörsdeklarationen, vars text återges nedan, måste upprättas enligt fotnoterna. Fotnoterna behöver dock inte återges. DEKLARATION Undertecknad deklarerar härmed att de varor som tas upp i detta dokument (1) har ursprung i (2) och uppfyller ursprungsreglerna för förmånshandel med (3). Följande gäller (4): Kumulation har tillämpats med (land/länder) Ingen kumulation har tillämpats Jag förbinder mig att till tullmyndigheternas förfogande ställa alla ytterligare styrkande handlingar som de kan behöva: (5) (6) (7) (1) Om endast en del av de varor som tas upp i dokumentet berörs, skall dessa anges eller markeras tydligt och en hänvisning till markeringarna införas i deklarationen, enligt följande: ’… som tas upp i denna faktura och markeras med … har ursprung i …’. (2) Gemenskapen, land, landgrupp eller territorium. (3) Berört land eller territorium eller berörd landgrupp. (4) Kryssa för och fyll i, vid behov, endast i fråga om varor med förmånsursprungsstatus inom ramen för förmånshandel med ett land som avses i artiklarna 3 och 4 i det berörda ursprungsprotokollet och med vilket Europa–Medelhavstäckande ursprungskumulation är tillämplig. (5) Ort och datum. (6) Namn och ställning i företaget. (7) Underskrift.”
BILAGA II
”BILAGA II
Leverantörsdeklaration för längre tid för produkter med förmånsursprungsstatus Leverantörsdeklarationen, vars text återges nedan, måste upprättas enligt fotnoterna. Fotnoterna behöver dock inte återges. DEKLARATION Undertecknad deklarerar härmed att nedan beskrivna varor (1) (2) som regelbundet levereras till (3) har ursprung i (4) och uppfyller ursprungsreglerna för förmånshandel med (5). Följande gäller (6): Kumulation har tillämpats med (land/länder) Ingen kumulation har tillämpats Denna deklaration gäller för alla ytterligare sändningar av dessa produkter som avsänds från och med den till och med den (7). Jag förbinder mig att omedelbart underrätta om denna deklaration inte längre gäller. Jag förbinder mig att till tullmyndigheternas förfogande ställa alla ytterligare styrkande handlingar som de kan behöva. (8) (9) (10) (1) Varubeskrivning. (2) Kommersiell beteckning som används på fakturorna, t.ex. modellnummer. (3) Det företag till vilket varorna levereras. (4) Gemenskapen, land, landgrupp eller territorium. (5) Berört land eller territorium eller berörd landgrupp. (6) Kryssa för och fyll i, vid behov, endast i fråga om varor med förmånsursprungsstatus inom ramen för förmånshandel med ett land som avses i artiklarna 3 och 4 i det berörda ursprungsprotokollet och med vilket Europa–Medelhavstäckande ursprungskumulation är tillämplig. (7) Ange datum. Perioden får inte överskrida tolv månader. (8) Ort och datum. (9) Namn och ställning i företaget, företagets namn och adress. (10) Underskrift.”